Doma máme drevenú podlahu. Je všade okrem kúpeľní a zádveria. Takže aj v kuchyni. Nechceli sme tam určite dlažbu. A ani žiadnu prechodovú lištu. Mám zlé skúsenosti s dlažbou v kuchyni ešte z rodičovského domu. Ak niečo na dlažbu spadne, tak to strašne zarachotí. Ak spadol pohár, tak sa vždy rozbil. A keď spadne niečo ťažšie, tak to praskne dlažbu. Alebo ju vyštiepi na hranách. Okrem toho sa to v tej kuchyni aj viac ozývalo. A radi chodíme naboso po dome. Po dlažbe je to nepríjemné. Naši doma tú dlažbu preto vymenili asi po 10 rokoch za laminát, lebo bola dosť “omlátená”.
Veľa ľudí má ale z toho dreva v kuchyni obavy…
- Čo keď sa vyleje voda?
- Čo keď sa oprská olejom?
- Čo ak mi tam niečo spadne?
- Čo ak vytečie umývačka riadu?
Často toto preberám s klientami. A popisujem to takto:
My tú drevenú podlahu máme v kuchyni viac ako 7 rokov… a je už taká “rustikálnejšia”..
To je čo, že “rustikálnejšia podlaha” ?
Nič s ňou extra nerobíme. Bežne iba vysávame celý dom, viac krát ročne sa to umyje horúcou parou alebo mokrou handrou. Ale doteraz sme ju ani nenatierali olejom alebo nejako inak špeciálne neošetrovali. Pár krát sa tam zapichol aj padnutý nôž. Lepšie ako do nohy :). Je to pofŕkané kadečím… smotana, rozplesnuté vajíčka, olej, vyliate mlieko, proste taká kuchynská klasika. A tých 7 rokov uvažujte, že v nich bola korona.. takže sme varili v tom čase intenzívne len doma. Okrem toho mladšia dcéra strašne rada pečie.
Takže kuchyňa dostáva u nás naozaj vcelku dosť zabrať. Je jasne vidno na podlahe rozdiel oproti iným priestorom v dome. My to nepovažujeme za nejaký veľký problém. Ale vy možno budete…
Takže vám ukážem postupne rôzne fotky podlahy z domu. A rozhodnite sa sami, či vám to vadí, alebo nie.
Fotky drevenej podlahy
Na každej fotke je na podlahe položený biely štvorcový papierik v rozmere 5 x 5 cm. Aby ste mali lepšiu predstavu, aké veľké sú tie parkety a štruktúra. Zároveň ten biely papier slúžil na vyváženie bielej farby na fotkách a hlavne aby mali fotku približne rovnakú svetlosť. Ono na monitore to bude u každého vždy inak vyzerať, ale pre predstavu to bude stačiť. Nešlo mi ani o ukázanie presného odtieňu farby, ale o tie zmeny v čase.
Takže poďme na to.
Na prvej fotke som naznačil, z ktorej časti obývačky je fotka pod ňou.
Takže takto to vyzerá v obývačke:
A pohlaď zhora v obývačke:
Bol som ešte zobrať v záhradnom domčeku pre ukážku pôvodné lamely, ktoré mi ostali po montáži. Tie tam mám odložené v tme, naukladané na sebe. Takže minimálny vplyv na starnutie na svetle a na poškodenie v čase.
A takto to potom vyzerá v realite po rokoch. Máme dubové parkety a ten dub na slnku proste takto stmavol. A zožltol. To stmavnutie prebehlo celkom rýchlo. (odhadujem zhruba 2 roky?)
Tu je naznačené, akú časť podlahy som fotil v kuchyni:
Takže toto je v podstate celá plocha v kuchyni:
A aj sem som položil tie 3 “nové lamely”. Tu už vidno aj dosť podstatný rozdiel v štruktúre. Drevo má výraznejšiu kresbu, lebo sa tam vlastne “zažral” ten bordel, čo tam v čase popadal pri varení. Kresba teda viac sčernela..
A ešte jedna fotka celku. Tu pekne vidno, že to “zničenie” podlahy sa smerom od spodku hore zvyšuje.
Dole je “vstup do kuchyne” a hore je drez a rúra. Čiže ten prechod je plynulý a nie je rušivý.
Ešte zopár detailov:
Detail na fľaky po oleji pred varnou doskou a rúrou:
Detail pri umývačke riadu – tu po stranách pokvapká občas voda.
A nejaký škrabanec. Už ani neviem, od čoho. Priznávam, keď vznikol, dosť mat vtedy vytočilo… Ale po čase to už ani nevnímam 🙂
A takto vyzerá tá parketa v detaile. Na vrchu je asi 3mm hrubá dubová dýha. Potom dole je smrekové drevo. Celková hrúbka cca 11mm.
Tú dubovú dýhu môžeme v budúcnosti pár krát prebrúsiť. Asi to najbližších 10 rokov robiť nebudeme. Po tých 7 rokoch ja nevidím na to žiadny dôvod a teda nepredpokladám, že sa zrazu začne tá podlaha extra viac ničiť ako doteraz. Je celoplošne nalepená a stabilná.
Maximálne to niekedy natriem olejom. Ale kedy, neviem.. zatiaľ ma to nijako netrápi.
Ozaj. Z fotiek to nie je vidno, ale tá podlaha sa citeľne viac leskne, ako tie pôvodné lamely. Asi sa to chodením vyleštilo.
Stručná sumarizácia
Podlaha stmavla a je viac do žlta. A celkom dosť stmavla. S týmto počítajte hlavne, ak by ste chceli v čase meniť nábytok. Pod ním to bude svetlejšie.
Pozor aj na kusový koberec v obývačke. My sme koberec pridávali asi po 2 rokoch, takže podlaha stihla stmavnúť aj pod ním. Ak by sme ho teraz dali preč, tak tam nebude tak výrazný svetlý fľak 🙂
V kuchyni je podlaha jednoznačne opotrebovanejšia, ako inde v dome.
No ako? Vadí alebo nevadí to opotrebovanie v kuchyni?
Napíšte mi v komentároch.
A ak vám to vadí, tak zvážte inú podlahu, ale neodporúčam dlažbu. To radšej kvalitný laminát, vinyl alebo nejakú kompozitnú podlahu.
Originálna veľkosť fotiek
Ak si chcete pozrieť fotky detailne, tu sú originálne veľkosti na stiahnutie:
Balíček originálnych fotiek – ZIP
UPDATE – Behúň v kuchyni
Niekoľko čitateľov článku mi napísalo, že majú pred kuchynskou linkou na drevenej podlahe koberce – behúne. Je to jedna z možností, ako ochrániť podlahu pred fľakmi. Takže malý update článku a fotka nižšie je od jedného čitateľa. Behúň je vzorovaný, takže sa v tej štruktúre pekne stratí akýkoľvek fľak:
Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.
Dobrý deň,
chcem sa spýtať prečo neodporúčate dlažbu? Za odpoveď vopred ďakujem.
Par dovodov som uz naznacil aj v clanku:
– pocitovo chladny povrch
– v pripade chladenia do podlahy tepelnym cerpadlom to uz moze byt fakt vnimane studeno prilis
– a pozor na ozvenu, o tom som pisal tu:
https://inardex.sk/ozvena-v-dome-a-byte/
Ja mám veľmi rád drevo a preferujem ho všade pred ostatnými materiálmi. Teraz ho v interiéry ošetrujem len olejmi Clou, krásne vonia a hockedy sa dá poškodenie opraviť. Ľudia neveria, že to nie je nalakované. Keď som prerábal v 2004 dom, dal som do kuchyne a chodby masívnu smrekovú dlážkovicu a nalakoval vodouriediteľným lakom Durlin (dnes Murexin). Pred kuchyňskú linku som dal cca 60 cm dlažby a spojené je to mosadznou lištou. Toto riešenie sa mi osvedčilo, až tak veľa pohárov nerozbíjam, ale smrek sa ukázal ako nevhodný pre jeho mäkkosť, každý padnutý predmet zanechá stopu. Zvažoval som, či by tomu pomohol lepší lak napr. Bona Mega. Ale beriem to tak, že je to drevo a teším sa z neho aj s jeho nedostatkami. Synovi som teraz robil dlážkovicu z červeného smreku, už bez dlažby pred linkou a natreté je to Osmo tvrdým voskovým olejom. S Osmo produktami som menej spokojný ako s Clou, ale realizátor ma donútil na Osmo. Vyzerá to tak, že červený smrek má dobrú tvrdosť na to, aby nezanechal pri každom páde predmetu stopu. Moje odporúčanie je, že kto má rád drevo s jeho nedostatkami (firma Apple by povedala, že to nie je nedostatok, ale vlastnosť), nech si dá drevo, či už masív alebo lamely, len povrch, nech je z čo najtvrdšieho dreva, minimálne severská borovica alebo červený smrek a kto chce mať podlahu stále rovnakú, nech ide do nejakého plastu alebo dlažby.
Pekný deň všetkým
tiez mame iba tvrdy olej. Osmo to urcite nebolo, znacku si nepamatam presne, mozno aj ta Bona..Musel by som to pohladat niekde v archivoch.
Inak ten dub je s tvrdostou zatial u nas vpohode.
Cervenemu smreku by som veril. Skvele drevo. Ak si to nemylim s jedlou, tak smrekovec ma vela zivice v sebe, ktora pri schnuti vytvrdne a zvysuje sa tvrdost toho dreva. Ak pisem zle, opravte ma ;-).
Tiez lutujem, ze sme dali na cely spodok dlazbu (lebo uvaha bola, ze spomedzi dvoch prirodnych materialov – drevo alebo dlazba, tak dlazba dobre vedie teplo 😀 ). Skoda, ze sme nemali takmer nikoho so skusenostou drevo+podlahovka.
Jednak je pri dlazbe pri malych detoch riziko padov (viem o pripadoch otrasu mozgu pri ziadnych extremnych padoch) a jednak je to tvrde naboso. Padajuce predmety viete stlmit “futbalovo” nohou alebo zlahka odkopnut aby sa nerozbili pri pade napriamo. Celkom funguje 😉
Na gresovej dlazbe, teda dlazbe s vyssou tvrdostou (ja to chapem ako stlacena a specena najjemnejsia hlina) nemame stopy po padajucich predmetoch.
Na zaver dovod, preco som nemal dat na celu plochu dlazbu: jednoducho obyvacku, chodbu a kuchynu ( a skoro cely dom) hreje kachlova pec. Je to centrum diania vsetkeho cez den, hlavne hrackaren pre deti, kedze pec prijemne sala. Podlahovku tam mam zredukovanu tak na max 20 percent, len aby tam trochu vody prudilo. Kuchynu tak cca na polovicu.
Obyvacku sme vyriesili velkym kobercom(klasicky tenky herny), kedze obavy z padov na keramike su vzdy namieste
Dobrý deň prajem pán Lehocký, vyzerá to po tych 7mich rokoch, že tam bývajú ľudia a dýcha z toho život. Za mňa oveľa lepšie, akokeby to malo pôsobiť nejako sterilne a jednoliato. V tom je to čaro dreva, že to vplyvom času mení farbu.
Ešte otázočka, máte tam podlahové kúrenie?
S pozdravom
Milan, Zvolen
Ano mame podlahove kurenie. Mrknite na tento clanok:
https://inardex.sk/dom-architekta-06-kurenie-nizkoenergetickeho-domu-a-riadene-vetranie/
Dobry den,
Ja to mam zase naopak, mne sa paci dlazba, nevadi mi ked je chladna a chodim naboso. Chceme ju dat aj v celom dome. Som si vedoma aj negativ pohodlia ze jar/ jesen bude chladnejsia .. mozno to nebude taky komfort ako v zime a v lete..
Zase musim uznat ze drevo je drevo! To teplo a utulnost nic nenahradi. A navyse aj zivotnost. A to je super, ze kazdy mame a chceme nieco ine. 🙂
Byvanie je rozmanitejsie potom.
Zelam pekny den
Sona, BA
Ps. Dakujem za kazdy Vas clanok 🫶🏻
No mne najviac vadi ozvena. Na to si treba dat pri dlazbe pozor a zohladmit to potom pri stenach, strope a podobne – viac tu: https://inardex.sk/ozvena-v-dome-a-byte/
Super clanok! Mozno som prehliadol informaciu, ale beha Vam po dome aj roboticky vysavac? Mate skusenosti s drevom ako podlahovym materialom a robotickym vysavacom? Ako idu/nejdu dokopy? Dakujem za odpoved.
Vysávač Roomba behá po dome niekoľko rokov. Vybrali sme takú, čo je vhodná na tvdé podlahy, kedze koberce nemamé. Uplne vpohode.
Dobry den, mne deti v izbach tak zničili drevenu podlahu, stolickami na kolieskach, skrabance a hrubsie ryhy boli vsade, ze som dala dlazbu, stredný protišmyk, oddolna, urcena aj pre von, a dokonca mam ovela teplejsie v izbach, mam podlahovku a drevo bolo ako izolant. Raz tyzdenne im to paročističujem, mam pocit cistoty a hygieny, masnota ide preč a lahko sa udržiava, ta mna dlazba.
Tiez mame vo vsetkych izbach stolicky na kolieskach. Mate tam kolieska urcene pre tvrde podlahy. Su ine ako na koberce.
Bol som sa na to teraz pozriet, a ja tam nevidim vpodsate nic znicene od koliesok.
Mozno bola ta drevena podlaha makka?
Dobrý deň,
my sme mali 17r.v kuchyni gresovú dlažbu (pod pracovným priestorom), v ostatnom priestore okrem sociálok drevené parkety lak Bona Trafic a nedám na túto skladbu dopustiť. Keďže už sme zostali v dome sami, ideme do menšieho. Opäť s takými istými podlahami. Prechodové lišty sme nemali, iba vyrobené na mieru do roviny z korku (bol prelakovaný)a teraz robia aj z tmelu v rôznych farbách- prispôsobí sa parketám.
Ano, prechod sa da spravit aj bez prechodovej listy. Ale drevo musi byt vtedy lepene. Mame to tak v zadveri medzi dlazbou a drevom s parketovym tmelom spravene. Trochu je tam problem trafiť výšky, u nas to drevo na lepidle kleslo asi o 2mm dole voči dlažbe. Nejaky zasadny rpoblem to nie je, ale uz sme kvoli tomu na par miestach vyštiepili na hrane gresovej dlazby drobne ulomky, ked tam presne padla ťažšia a vec.
Znova vyborny clank – typicky pre Fera Lehockeho! Pekne ste sa znovu vyhrali s detailami, aby ho kazdy mohol co najlepsie pochopit. Aj ked mame uz dom davno postaveny a vsade mame plavacku, niekedy v buducnosti nas urcite caka prerabka. Alebo dalsi dom – podla toho co bude efektivnejsie ;o))
Takze zbierat priebezne inspiracie je – inspirativne 😀 Dakujem
Aj ja dakujem 🙂
Mame presne rovnake riesenie doma. Presne tie iste chyby (rozumej vlastnosti). Tento rok sme pridali este psa. Ten robi male skrabance, inak 7 rokov v podobnom stave ako u Vas 🙂
Ale v druhom dome mame dlazbu a ma to svoje caro. Lahsie sa umyje, nevadi, ak sa nieco rozleje.
Osobne by som drevo pouzival pri dalsom dome len na steny a na podlahu daval uz len dlazbu alebo liatu podlahu pripadne lesteny beton (nieco podobne ako sa dava do garazi). Tam by mi nevadilo nic, lebo to je prirodny material.
Zdravim, my to mame presne tak isto ako Vy p. Lehocký – dlazba len v kupelniach, wc, technicka a zadverie a vsade inde drevena dubova podlaha a opat by som to urobil tak isto. Jediny rozdiel mame v tom, ze popod kuch. linku mame hodeny uzky behun prave pre tie pripady, co spominate aj Vy – prskne olej, spadne vajicko… 🙂 A toto riesenie je za mna absolutne vyhovujuce.
Ano, niektori ludia pouzivaju tie behune. Nehýbu sa vám? Mate ich tam prichytene nejakou pololepiacou podlozkou?
Behun ma rozmer 240×55, je skoro od kraja po kraj a nebeha prakticky vobec. Obcas ho len clovek trochu “vycentruje”, ale neroluje sa, to skor len z dovodu uchylky na symetriu 😃.
Inak nie je nijako uchyteny, podlepeny a pod. Keby sa dalo, prilozim aj foto.
fotky sa prilozit nedaju. Mozno by som to nejako vedel doplnit ako moznost.
pripadne poslite na mail
Ak existuje viac životov, Vy ste v niektorom musel byť remeselník. Všetka česť, nepoznám architekta, ktorý uvažuje takto prakticky a ide s vlastnou kožou/podlahou na trh, aby detailne vysvetlil plusy a mínusy takéhoto riešenia. A v dobrom závidím ten poriadok v dome.
No s tym poriadkom to berte veeelmi s rezervou…
Ta priprava na fotenie trvala vcelku dost dlho 😂
Normalne to vyzera u nas ako v kazdej inej beznej domacnosti v kuchyni… a kuchyna je zapratana vecami.. tak ako sa zije aj inde.
Zdravim, uplne rovnako to je aj u nas. Olejovany dub, lepeny na anhydrid s podlahovym kurenim, dlazba len zadverie, kupelne, spajza a technicka, ziadne prechodove lišty :-). Byvame 5 rokov a nemenila by som za nic na svete. Milujem po nej chodit bosa a v ziadnom pripade ju nesetrime (len ked bola nova, riesila som kazdy skrabanec, ale rychlo ma to preslo :-). Umyvam ju max. 1x za rok (inak len ked lokalne nieco kvapne), prehanaju sa po nej macky (takze uz ma aj hlbsie ryhy). Tento rok zvazujeme, ze ju prebehneme olejom (mame od vyrobcu parkiet FEYCO MATTÖL 1410M), inak doteraz sme inu udrzbu ako vysavanie nerobili :-). Nam sa paci, ked na podlahe vidiet, ze sa v dome naozaj zije, varí, ze občas padnú veci, alebo sa podlaha proste poskriabe. Ved dom nemá byť na okrasu, ale na jeho pohodové užívanie.
Presne tak… netreba sa prilis dlho rozculovat, ak sa podlaha poskriabe. Ked je to nove, robime to asi tak vsetci, ale postupom casu to je uz fakt jedno… ci je tam 578 alebo 897 skrabancov 😏
Dobrý deň, my máme vinyl rovnako cca 7 rokov a tiež to chytilo patinu, resp. vybledlo na mieste kde svieti slnko. Pod rohožkou (pri vstupe zo záhrady) je to pôvodné, čiže tmavšie. Vinyl si veľmi chválim, ale ani dlažbe by som sa nebránila (v kúpeľni pri podlahovom kúrení sa mi zdá lepšia ako vinyl) V horúcom lete by som ten chlad z dlažby možno aj uvítala + k tomu nejaký koberček, ale bez podlahového kúrenia určite nie (za mňa).
Zuzana
my sme aktualne v chorvatsku,. vonku je 35 stupnov a v apartmane je dlazba. Tak testujem behanie naboso a je to vcelku OK. Ide ale o to, ze uz velmi vela ludi pouziva tepelne cerpadla a rozvody podlahovky sa v lete pouzivaju na chladenie. To uz bude na hranici komfortu behania naboso, aspon podla skusenosti majitelov. Ale ja som odobne naboso po chladendj podlahe este nebehal..
Dobry clanok… ako vzdy… a o tych dobrych radach….. klobuk dolu!!
Podla mna to teraz vyzera lepsie ako nove. A tie chyby nieje ani vidiet, to sa musi clovek uplne zamerat a detailne si tu chybu najst. Ale kto to bude robit… okrem majitela:)
Vas clanok ma dostal do rozpakov, mam konecne rozostavany dom a planoval som riesit kuchynu dlazba a obyvacka podlahovka a prechod lista.
Po tomto vasom clanku svoje rozhodnutie asi budem menit, lebo to ako to vyzera u Vas sa mi paci… a suhlasim vezba dlazby a podlahovky s listou neukaze v konecnom dosledku asi moc pekne. (samozrejme vec nazoru)
Len ja som uplny amater… viem len co je drevo, ostatne materialy nepoznam, ak by som to chcel riesit tak ako to mate Vy aky material mi odporucite? Budem mat podlahove kurenie, niekto hovori ze vinyl je najlepsi na podlahove kurenie a su aj ine nazory. Ale nakolko to robim pre seba, tak na podlahe sa asi setrit neoplati, tak, ako pri oknach…
Takze asi by som dal drevo. Ale ake? Ak dam drevo, to znamena ze po case kazde drevo stmavne? Po ulozeni je potrebne aj osetrit nejakym naterom? Akym?
Dakujem velmi pekne vopred za odpoved!
Pekny den.
Ak drevenu podlahu, tak ideal je dvrda drevina. Cim tvrdsia, tym odolnejsia. My mame na vrch dubovu dyhu,.vnutri je makksie drevo. Robia sa komplet z tvrdeho dreva, len su potom drahsie o nieco.
Pri podlahovom kureni idealne lepit a vhodne pre podlahove kurenie (tenke cca max do 12mm)
Samozrejme nieco este tensie a hutne (napr vinil, laminat..) je z hladiska prestupu tepla z poteru o nieco lepsie. Ale z hladiska realnych rozdielov na penazenku su to vo finale male rozdiely. A skor je ta podstatna rozhodovacia cena prave v cenovych rozdieloch medzi vyberom materialu na podlahu.
Zvycajne drevene parkety vyrobcovia natieraju uz vo vyrobe. Takze po pokladke na dome sa nater uz nerobi. Ten sa moze robit v buducnosti pri rekonstrukcii parkiet.
Mozno nejaka tradicnejsia zakazkova vyroba by vyzadovala nater na mieste, ale to sa valmi nedava na podlahove kurenie
Dobry den, dakujem za clanok.
Rad by som sa opytal ohladne efektivity podlahoveho kurenia a drevenej podlahy, lebo bol som na navsteve a mali drevenu podlahu v obyvacke a v izbach a v kupelke dlazbu, a zatial co v kupelke je to skoro az horuce, tak pri drevenej podlahe to bolo velmi malo vyhriate (hlavne s porovnanim s dlazbou v kupelke, pricom aj drevena podlaha aj dlazba bola na rovnakom vodnom okruhu).
Vy mate nejaku specialnu drevenu podlahu urcenu na podlahove kurenie ?
Alebo treba pocitat s tym, ze sa musi vyhrievat drevena podlaha viac (oproti dlazbe).
Dakujem za odpoved.
To ze bolo drevo menej vyhriate ako dlazba v kupelni je sposobene tým, ze v kupelniach je pozadovana vyssia interierova teplota ako v izbach (napr. 21 stupnov v izbach a 24 stupnov v kupelniach)
A kuplne maju malu plochu kurenia, lebo z plochy kradne vana, sprcha..
Okrem toho neviem, kde bola dana kupelna… na obvodovej stene, pod strechou.. na severe a pod.. takze mohla mat velku tepelnu stratu..
Takze je uplne normalne, ze v tej kupelni je dlazba teplejsia.
A nesuvisi to s tym, ci je to dlazba alebo drevo. Ale s tym, kolko tepla musi ta podlaha do priestoru dostat.
Ak vam nebolo v izbach zima, tak je vsetko OK.
U nas je to rovnako..
Ta podlaha v izbe proste nrbude kurit zbytocne viac, ak je interierova teplota vzduchu podla termostatu vporiadku .
Inak by tam bolo horuco zvytocne.