Súčasné moderné domy majú jeden zásadný problém. Posledné roky popri naháňaní znižovania energetickej spotreby domov ostal tento problém v ústraní. Málokto sa tým poriadne pri návrhu domov zaoberá. O čo presne ide? O akustiku v dome. Nemyslím teraz akustiku medzi izbami napríklad. Tým sa architekti a projektanti zaoberajú. Vlastne aj ľudia sami sa na to pýtajú .
Časté sú otázky ako:
– Či je v dome počuť medzi izbami…
– Či nepočuť dupanie detí z poschodia…
– Či dáme dvere medzi dennú a nočnú časť…
– Či nebude z technickej počuť práčku alebo tepelné čerpadlo
Ale nikto sa nepýta, a čo ozvena?
Čiže akustika priamo v priestore, kde sedíte, počúvate hudbu alebo sa len rozprávate. Predstavte si, že uvažujete rovnako, ako veľa ľudí, ktorí chcú moderný dom. Vyzerá to asi takto:
– Chceme veľký vzdušný otvorený priestor obývačky, kuchyne a jedálne…
– Páčia sa nám vyššie priestory lebo z toho paneláku máme klaustrofóbiu… takže chceme zdvihnúť strop a ideálna by bola galéria cez dve poschodia. Ale dajme aspoň trojmetrový strop v obývačke…
– Chceme mať dom presvetelný, takže chceme veľa okien po zem. Najlepšie celá sklenená stena do záhrady…
– Chceme dom bezúdržbový, takže určite nechceme žiadne závesy alebo záclony, kto by to furt pral… Veď stačia exteriérové žalúzie pre súkromie.
– Lesklá biela je trendy…tak si dáme taký všetok nábytok… čo najhladší, to sa aj dobre umýva.
– Náš kúrenár nám povedal, že na podlahovku je najlepšia dlažba, takže chceme dlažbu… Aj sa to dobre udržuje a v lete sa nemusíme zo záhrady aspoň vyzúvať.
– Kamarát má také super krásne hladké sádrové vybrúsené omietky, to chceme tiež. Vraj sa to ľahko opravuje a aj maľuje a proste sa nám to páči…
No perfektne nadefinovaná moderná obývačka. Pokiaľ sa do nej nenasťahujete…
V čom je problém?
Všetko, čo som vyššie vymenoval nahráva do karát ozvene. Čím väčší priestor máte a “akusticky tvrdé” materiály použijete, tým viac si koledujete o nepríjemnú ozvenu. Počuť ju aj pri bežnom rozprávaní, nie iba pri tlieskaní. A zvuk je citeľne nepríjemný. Nedaj bože ak ste chlap, ktorý si potrpí na kvalitný zvuk pri pozeraní domáceho kina. Alebo ste “fajnšmeker” na hudbu a máte zbierku PL platní. Tie vraj majú dokonalý zvuk. Majú, ale v tejto obývačke vás pri ich počúvaní asi porazí 🙂
Trochu teórie nezaškodí
Ak zvuk šíriaci sa vzduchom narazí na prekážku, odrazí sa a vracia sa späť. Čím je materiál tvrdší a hladší, tým sa zvuk odrazí lepšie. Bežne aby človek dokázal postrehnúť úplnú ozvenu, tak musí ísť zvuk tam a spať aspoň 0,1s. Pri rýchlosti zvuku 340m za sekundu to znamená, že zvuk musí prejsť vzdialenosť 34m. Deleno dvomi (odraz od prekážky spať) je 17m. Takže dobrú ozvenu zažijete vtedy, ak je od vás stena alebo nejaká skala vzdialená aspoň 17m.
Ak sú tieto vzdialenosti menšie, nebudete počuť “dokonalú ozvenu”, ale iba takzvaný dozvuk. Je to vlastne predĺženie pôvodného zvuku. Ale zvuk je takto skreslený. Preto sa musia napríklad divadlá, kinosály a podobné veľké priestory akustiky upravovať. Asi ste si všimli, že na stropoch a stenách sú rôzne štruktúry, aby sa zvuk “rozbil” alebo pohltil a nenastávali rušivé odrazy. To isté sa robí v nahrávacích štúdiách, kde sú rôzne molitanové ihlany alebo amatérske obaly z vajíčok 🙂
A teraz si predstavte otvorenú obývačku s kuchyňou a jedálňou, ktorá ma trebárs dĺžku 10m, šírku 6m a výšku 3m. A po celej jednej strane je presklenie do záhrady. Tu nedosiahnete samozrejme “dokonalú” ozvenu, ale tie dozvuky určite áno. My máme doma podsatne menší priestor, ako popisujem a tiež to tam stále osobne počujem, lebo ešte nemáme obývačku a kuchyňu dozariadenú.
Najjednoduchšie je sa tomuto problému vyhnúť tak, že urobíte malé priestory. Ale predpokladám, že to nechcete. Takže treba na to ísť inak.
Ako akustiku vylepšiť a vyhnúť sa ozvene?
Tu sú rôzne tipy pre riešenie interiéru bez ozveny:
– Dajte si závesy. Keď si večer budete chcieť pozrieť film s kvalitným zvukom, závesy kompletne zastrú veľké presklenné plochy od ktorých by sa zvuk inak dosť odrážal. Závisí aj od látky, čím hrubšia a ťažšia, tým lepšie výsledky. Ľahké látky veľmi nezaberú.
– Vyhnite sa dlažbe, betónovým brúseným a liatym podlahám. Laminátová podlaha je o trochu lepšia. Najlepšie ak akusticky “mäkšie” materiály, ako sú napríklad drevené a korkové podlahy, ktoré zvuk pohlcujú. Ideálne sú samozrejme celoplošné koberce ale dajte minimálne aspoň väčší koberec pod konferenčný stolík. Podlahovka mimochodom funguje aj s celoplošnými kobercami a drevom…
– Dajte si aspoň štrukturovanú omietku. Aj jemná štruktúra dokáže zvuku pomôcť.
– Môžete použiť štrukturované obklady stien (trebárs lámaný kameň, klinker, drevo a podobne). Určite nie hladké veľkoformátové leštené kamene !
– Existujú špeciálne akustické tapety, dokonca aj takzvané “tekuté tapety”, ktoré sú z pomletých látok..
– Použite obrazy – ideálne bez skla (napríklad fotky na pružnom plátne). Rovnako existujú špeciálne akustické obrazy, ktoré pohlcujú zvuky.
– Pri drevostavbách je výborné použiť drevené akustické obklady (jemné drevené rošty na strope)
– Rôzne poličky a nábytky s knihami sú síce “lapač prachu” ale tiež výborne rozbíjajú zvuk. Vyhnite sa nábytku zo sklom (napríklad stoly zo skla nie)
– Tak isto pomáhajú v rozbíjaní zvuku väčšie izbové rastliny.
– Stoličky s čalúnením sú lepšie ako čisto kovové, drevené alebo plastové.
– Ak robíte podhľady, môžete použiť rôzne akustické perforované sadrokartóny.
Na fotke je ukážka z jedného nášho projektu, kde sa použili akustické drevené obklady v galérii cez dve podlažia:
Zjednodušený záver
Určite ste boli niekedy v starom dome alebo byte, ktorý bol zaprataný “rárohami”, plno nábytku, koberce, závesy, knihy, obrazy…proste priestor tam bol až preplnený. Ale v takomto priestore je zvuk jednoducho perfektne tlmený a príjemný. Nevravím, že si máte teraz obývačku zapratať nábytkom, nakúpiť knihy, ktoré nebudete nikdy čítať a rozvešať po stene gobelíny. Ale dobre sa nad týmto celým zamyslite, lebo minimalizmus vo veľkom priestore nie je kamarát s dobrou akustikou.
Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.[thrive_leads id=’8011′]
Psycho Akustika. V zlom prostredi vas pri rozpravani zacne kludne boliet aj hlava. Koberce a kvalitne zavesy su zaklad.
@Rado: HS portál so závesmi je hrozné riešenie.
Výborný článok. Tak tomuto sa teda málo kto venuje pri riešení interiéru.
Nepotesili ste ma pan Lehocky….obyvacku budem mat spolu s jedalnou a kuchynou 6x12m…strop v obyvacke 3m…nad jedalnou strop az na poschodi(galeria)…podlahy vsade dlazba…v obyvacke strop z pohladoveho betonu…presklenie na terasu skoro na celu stenu…jedine vychodisko vidim v “tichej domacnosti”.
@laco: No ved uvidite, ja nechcem strasit… ale proste take su skusenosti.
Ved ak mozete, zmente este nejake veci…napriklad ten pohladovy beton mozete aj neskor nahradit akustickym obkladom, ak vam bude zvuk vadit..
@Fero Lehocký: trochu odveci, ale velmi by ma potesil aspon kratky blog o vasom dome. Chvilu uz byvate, mate dost nestandardnych/menej standardnych technologii (hlavne vetranie, kurenie). Ako ste spokojny, co sa vydarilo, co by ste riesili inak? Vdaka.
@Ondrej: no dam nieco postupne dokopy 🙂
Ozvena v prázdnej miestnosti mi vždy zmizla, keď sa do nej nanosil nábytok ktorý tam má byť.
@stavitel365: Ked tam je primerane mnozstvo nabytku na danu velkost priestoru, tak ano..
Áno, píšem o bežných miestnostiach s bežným množstvom nábytku, bez závesov a záclon. Keď som dal menšiu časť nábytku, tak ozvena ešte bola. Keď som dal väčšinu, tak zmizla. Napríklad hala 4 x 8 x 1,8: gauč, stolík, stôl, rohová kuchynská linka. Kde máte problém s ozvenou?
@stavitel365: Nepisem o ozvene, ale o dozvuku… niekto to vnima viac rusivo ako niekto iny. v priestore 6x10x3m s vela sklom to je uz pre mna a pre niektorych klientov rusive. Ak je niekto zvyknuty pracovat v Auparku, tak to mozno nevnima…
Ach jo, pul roku bydlime a jako bych cetla o nas:-(. Vcera jsem cely strop oblepila panely z akustickeho materialu a mam pocit, ze je to jeste horsi. Kdyz tlesknu, ozve se zvuk, kteremu nase nejmladsi dite rika pruzinka – jako kdyz drnci nadobi. Problem je, ze je to v loznici. U nas teda na velikosti nezalezi, loznice je cca 4 x 3 m. Strop je mirne sesikmeny, zacina na 2,7, konci na 2,5. Ale je fakt, ze jsem byla ve stavbach, kde to bylo horsi a majitele to až tak neresili.
Cim presne ste oblepila cely strop?
Výborne. Robiť osvetu v oblasti akustiky, či už priestorovej, stavebnej alebo inej je dôležitá práca. Toto isté sa snažím vštepiť svojim študentom na Katedre architektúry, kde pôsobím a venujem sa akustike. Nepríjemný zvuk a vysoké hladiny hluku majú obrovský vplyv na ľudské zdravie a tomu sa musí architekt vyhnúť.
Dakujem za pozitivnu reakciu 🙂
Hej, dost sa to podcenuje, tak sa aspon takto cez blogy to snazim riesit a propagovat. Este planujem dalsie skusenosti s akustikou spisat skusenosti…ale ako vychadza popri praci cas 🙂
Dobrý deň, autor má veľkú pravdu o akustike. Za to hovorí moja skúsenosť a skutkový stav domu. Veľkosť izby je: 16,5m x 10m a výška 4,5m. Stropy sú sadrokaton, podlahu som chcela velkoformátovú dlažbu, ale musím dať asi drevenú. Nedá sa ani hovoriť.
Veľkosť izby je: 16,5m x 10m a výška 4,5m – to sú naozaj spravne cisla?
Tiež ma to zaskočilo, ak áno, tak to by už chcelo špeciálne akustické podhľady, alebo rovno zavolať odborníka na akustiku.
Ano, lebo to uz nepomoze vymena dlazby za drevenu podlahu pri takychto rozmeroch
Zdravím, rozmery izby sú správne. Chcela som veľkú, priestrannú izbu. Na začiatku pokiaľ bol iba Isover Unirol Profi hrubka 38 cm – ozvena nebola, ale už po realizácií sadrokartonu-je z toho jaskyňa. Nedá sa ani hovoriť.
Musím doplniť pre ujasnenie. V miestnosti nie je strop rovný ale valbová strecha, ktorá je zateplená Isoverom.
Tak to fakt si asi zavolajte nejakeho specialistu na priestorovu akustiku. Lebo to je uz hala, nie izba. Tam by sa zmestil cely nas 5-izbovy dom 🙂
Ferko tie drevene akusticke podhlady na dome v rakusku je aky vyrobca ?
Hladam nieco obdobne na strop .
Mate skusenost s nejakymi specialistami na akustiku ktorych pracu poznate a viete odporucit ?
vdaka za info
Tam boli pouzite panely Novatop system – NOVATOP ACOUSTIC.
Zatial sme vyslovene so specialistami na akustiku nepracovali.
Dobrý deň. Bývate pár rokov v pórobetónovom dome?
Aké máte skúsenosti s prenosom hluku medzi izbami, a prenosom hluku z vonku dnu?
medzi izbami mame VPC. Zvonku mame Ytong 250 + Multipor 200. Toto je akusticky biende a uz by som to tak znova nerobil v nasej lokalite. Iba v tichej lokalite…
Pomohla by vrstva kamennej vlny?
urcite by pomohla
Hluk prepúšťajú:
Predsadené okná s medzerou vyplnenou polystyrénom alebo PUR penou.
Veľké okná.
Orientácia spálne do ulice.
Dobrý deň,
máme obývačku (4×5 výška šikmého stropu s max. výškou 7,5m, okná sú cez celé miestnosti do výšky 2,2m, jedna časť stropu s max. výškou má strešné dve okná, druhá polovica obývačky ako časť stropu je vlastne balkón, ktorý spája dve izby a kúpeľňou, samozrejme schodisko) v 1. poschodí) prepojenú s kuchyňou (s časti je medzi nimi stena.
Podlaha dlažba 🤷🏻♀️, zatiaľ iba vnútorné žalúzie, bez závesov, bez obrazov.
Obývačka: sedačka, stolík, tv stolík, tv, Fikus 2m, malé rastliny, komoda
Kuchyňa: rohová linka s pultom, drevený obklad za kuch.linkou, stôl, plastové stoličky.
V hornom poschodí sú detské izby, ktoré všetko počujú čo sa dolu za rohom v kuchyni rozprávame. Hudba neexistuje , hore to vrieska a dolu nič nepočujete. TV na min. zvuk a aj tak v spálni, hneď za obývačkou sa nedá spať.
Čo by ste nám poradil.
Ďakujeme
No tazko radit takto iba cez popis, to by chcelo fotky, podorysy a podobne Mozu pomoct akusticke obklady, mozno vyriesit dokonca oddelenie na tej hornej urovni na galerii cele poschodie od otvoreneho priestoru.
Najlepsie, ak by ste mi to poslala do mailu, lebo tu sa fotky nedaju prilozit.