Energeticky pasívny dom » Veľkosť spální a detských izieb?

Veľkosť spální a detských izieb?

Jedna z najčastejších otázok pri návrhu domu je: Aké veľké majú byť detské izby a spálne? Každý má síce na túto otázku iné kritériá, ale často sú dosť podobné.

POZOR. Tento článok nie je aktualizovaný na platnú normu od 1.2.2021. Zmeny sú spracované v článku Zmena normy STN 734301 Bytové budovy.

Pozrime sa najprv, čo hovorí platná norma STN 734103 Budovy na bývanie. Podľa tejto normy sa za obytnú miestnosť (kde patria aj izby) považuje priestor o minimálnej ploche 8m2. Minimálna svetlá výška obytnej miestnosti musí byť 2400mm a odporúča sa 2600mm.
V podkroví môže byť minimálna výška 2300mm a odporúča sa 2400mm, pričom toto musí byť aspoň nad polovicou plochy podkrovnej izby. Podkrovie môže mať rôzny tvar a riešenie strechy. Preto je zároveň definovaný minimálny objem vzduchu v podkrovnej izbe nasledovne:

  • Ak je podkrovná izba určená na spanie 1 osoby, tak minimálny objem vzduchu musí byť 20m3.
  • Ak je podkrovná izba určená na spanie pre dve osoby, tak minimálny objem vzduchu musí byť 31m3.

Okrem toho platí, že minimálna šírka spálne pre jednu osobu je 2000mm a pre dve osoby je 2400mm.

Táto norma je z roku 2005 (a platila aj pred tým myslím bez zásadných zmien), takže sa stále v nej určite uvažuje s tradičným vetraním oknami. Na toto sú v norme prispôsobené spomenuté objemy vzduchu. Aj preto pre jednu osobu, podobne ako v podkrovnej izbe, vychádza objem vzduchu v minimálnej izbe 8m2 o výške 2,5m tiež na 20m3.
Čiže keď uvažujeme o minimalizácii plôch v bežnom dome, tak treba vychádzať z nasledovných čísiel:
– izba pre jednu osobu: 8m2
– izba pre dve osoby: 12m2
– spálňa rodičov: 14m2 (odporúča sa 16m2)

Pritom v norme sa nepíše nič o tom, ako je izba zariadená. Ak si trebárs dáte po celej dĺžke 4m dlhej steny skrine 60cm hlboké, zoberú plochu 2,4m2. (tj. skoro 6m3 vzduchu)

… stručne toto vychádza z normy.

 

Ako uvažujem a čo odporúčam ja?
Povedzme, že ideme navrhovať minimalizovaný dom. Izba 8m2 je dosť mrňavá, takže pre jedno dieťa osobne odporúčam aspoň 10m2. Pre dve deti 12-14m2.
Závisí to aj od toho, či sú v izbách šatníkové skrine, alebo nie.
Napríklad spálňa bez skríň 12m2 a so skriňami 14-16m2.

„Do hry“ ale pri nízkoenergetických a pasívnych domoch vstupuje riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Vďaka stálemu vetraniu vydýchateľnosť izby nezávisí už len od samotného objemu vzduchu, s čím uvažuje norma. Jednoducho pri vetraní oknami v noci spíte a ak máte okno celú noc zavreté, objem vzduchu musí postačiť v nejakej “prežiteľnej” kvalite do rána. Pri riadenom vetraní si ale môžeme dovoliť v prípade potreby dom ešte viac minimalizovať a “podliezť” normové hodnoty . Vôbec by som osobne nemal obavy zo spálne o ploche 10m2, keď je permanentne vetraná.

Veľa ľudí odrádza vstupná investícia do vetrania s rekuperáciou tepla. Na dom o ploche povedzme 120m2 je to zhruba investícia za 5000 eur – komplet systém s rozvodmi, vetracou jednotkou a montážou.
Pritom cena za 1m2 úžitkovej plochy domu je orientačne 1000 EUR. Takže napríklad miernym pozmenšovaním niekoľkých izieb a trebárs aj spálne dokopy o 5m2 na celom dome sa dá práve týchto 5000 EUR preklopiť do technológie naviac a finálna cena domu sa nemení.

Príklad:

Dom s bežným vetraním oknami
– spálňa 16m2
– detská izba 12m2
– detská izba 12m2

Dom s riadeným vetraním s rekuperáciou tepla (možná úprava plôch)
– spálňa 13m2
– detská izba 11m2
– detská izba 11m2

Rozdiel (úspora) je 5m2 z celkovej plochy domu = môžem si dovoliť riadené vetranie. Lepšie povedané, už s ním vlastne uvažujem naisto…

Ale samozrejme môžete uvažovať aj opačne túto technológiu si nedáte. Ale potom neodporúčam robiť minimálne rozmery izieb na spanie podľa normy. Pridajte si pár kubíkov vzduchu naviac. Hrať sa dá aj s výškou izieb. Pozor na v súčasnosti obľúbené znižovanie podhľadov v malých izbách. Znižujete si aj využiteľný objem vzduchu na dýchanie.

Pri individuálnom návrhu tieto otázky s každým prechádzam. Pozor si ale dajte, ak si hľadáte hotový katalógový projekt. Často sú v nich kreslené hlavne v spálňach podľa mňa malé postele. Zvyčajne 1600x2000mm (t.j. 80cm široké matrace). Izba potom na papieri vyzerá dobre. Reálne si väčšina ľudí v súčasnosti do domu chce dať manželskú posteľ s dvomi aspoň 90-kami matracmi. Okrem toho má samotná posteľ svoju konštrukciu. Ja do mojich katalógových domov kreslím postele v rozmere 1850x2050mm. V jednom individuálnom projekte som mal dokonca požiadavku na atypicky dlhú posteľ 2400mm.
Ak teda chcete napríklad “letisko” t.j. posteľ 2x2m, v katalógovom projekte vám bude kľudne chýbať aj pol metra na boku.

A nezabudnite na dočasnú detskú postieľku, ak nemáte už deti odrastené. A problémom sú často schematizované roldorové šatníky. V katalógu sú bežne kreslené ako 600mm. Ale reálne je potrebný priestor na posuvné dvere aspoň 650mm.

Ukážka bežného problému katalógových domov (Mimochodom plocha izby 9,28 m2 nie je podľa normy pre 2 osoby. V tom katalógu určite neuvažovali s riadeným vetraním):

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.

Páčil sa vám tento článok?

Pripravujem pre Vás ďalšie zaujímavé tipy v bezplatnom seriáli článkov o rodinných domoch a interiéroch, ktorý nenájdete nikde na webe. Ani tu na blogu. Prístup môžete získať hneď teraz a rovno získate tieto knihy tiež zdarma:

ebooky rodinné domy a interiéry


Tags: , ,
7 comments on “Veľkosť spální a detských izieb?
  1. Pavol Adam píše:

    “o výške 2,5m2” – to asi nemal byť meter štvorcový :). Ale ináč ďakujem za článok.

  2. Eva Liptakova píše:

    Ja sa tak teším, že mi dali odporúčanie na vaše príspevky. A mne sa aj zdali tie postele v katalógových projektoch malé 🙂 Ebooky už máme stiahnuté 😉 Ďakujeme.

  3. katarína píše:

    Páči sa mi váš prístup k veľkosti spálne. Plne súhlasím v tým, že plochy uvádzané v norme sú nevyhovujúce pre vetranie oknami. A ak ich ešte zapraceme nábytkom, vzduchu máme ešte menej. Potvrdzuje to aj meranie hladiny CO2. Bez otvoreného okna alebo dverí v noci sa vždy namerajú veľmi zlé hodnoty. Jednoznačne bez rekuperácie ani v zateplených domoch, ani v pasívnych domoch, nie je možné zabezpečiť zdravý vzduch. Samozrejme pri zatvorených oknách aj dverách. Sme to merali, a bola som z toho veľmi prekvapená. Ak chcete vidieť výsledky tak na http://alegre.sk/meranie-koncentracie-co2-v-interieri

  4. Martin píše:

    Toto som hľadal, rád komunikujem pri návrhu, pomohli ste mi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Najnovšie komentáre