Referencie

Referencie

 

Referencie našich klientov

Hľadala som nejaké info na nete. Firma, ktorú som oslovila na stavbu nášho domu mi dala odporúčanie na Vás. A tak sa začal náš sen o domčeku realizovať. 🙂
Keď som zistila, že okrem projektovania aj píšete články a že na malej ploche dokážete stručne a jednoducho vysvetliť podstatu, tak som chcela prečítať všetko. Články a Ebooky sa dobre čítajú, človek sa nestratí v množstve informácií a všetko je parádne vysvetlené. Každý článok či Ebook je prínosom, aj pri témach, o ktorých som si myslela že by ma nikam neposunuli, opak bol nakoniec pravdou. Už som Ebooky odporučila a odporučím každému človeku, ktorý má záujem o nové poznatky a uvažuje nad stavbou RD. Na Vaše články sa teším a rada čítam ako píšete o stavbe Vášho domčeka.

A samozrejme ďakujeme Vám hlavne za projekt nášho domčeka snov 🙂


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu.

profile-pic
MUDr. Andrea Sviteková

Skúšal som svojpomocne navrhnúť čo najlepší pôdorys, avšak kvôli orientácii svetových strán sa mi to nedarilo. Na prvom stretnutí s architektom som odovzdal tento dokument s nákresom požadovaného pôdorysu a ilustráciami, ktoré sa približovali mojej predstave. Bol som prekvapený (v dobrom) rýchlou odozvou ateliéru a taktiež tým, že na mojom projekte pracovali dokonca dvaja architekti. V krátkom časovom horizonte mi bolo predložených niekoľko návrhov a variácií s vysvetlením výhod každej z nich. Mnou navrhovaný pôdorys mal niekoľko nedostatkov, ktoré som ako laik nevidel a som rád, že ma o nich architekti informovali a navrhli oveľa lepšie riešenia. Zároveň sa však držali mojich podkladov týkajúcich sa vizuálnej stránky, čím dosiahli dokonalý výsledok. Skúsenosti ateliéru sa nepochybne odzrkadlili na elegantnom vyriešení problému s umiestnením domu i napriek atypickému pozemku trojuholníkového tvaru s prevýšením.

Po odovzdaní projektu som natrafil na pár byrokratických problémov so stavebným povolením avšak ateliér bez váhania podal pomocnú ruku a zodpovedal úradníkom všetky ich otázky. Som vďačný i za konzultácie a riešenie vykurovania rekuperáciou.

Inardex bola prvou a zároveň poslednou spoločnosťou, ktorú som oslovil pred výstavbou svojho rodinného domu. Nemal som dovtedy žiadne skúsenosti s architektúrou. Oslovili ma knihy od Fera Lehockého, v ktorých som sa dočítal množstvo užitočných informácií pochádzajúcich z jeho vlastných skúseností. Prekvapilo ma, že svoje poznatky zverejňoval zdarma a bol rád, že sa o ne môže podeliť. Taktiež som uvítal jeho prístup k moderným technológiám a možnosť komunikácie prostredníctom online videokonferencie. Takéto kráčanie s dobou považujem za veľké plus.

Určite by som ateliér odporučil ďalej a už sa tak aj stalo. So spoluprácou som nadmieru spokojný. Nemôžem absolútne nič vytknúť. Promptné reakcie na otázky, ochota pomôcť a riešiť problémy (ak to tak vôbec môžem nazvať). Teší ma, že sa architekti sami ponúkli, že podajú pomocnú ruku pri korigovaní stavby, ak to bude potrebné. Zastrešili taktiež meranie geodetom, takže som mal o starosť menej.

profile-pic
Ing. Erik Telepovský, Malá Ida programátor - www.telepovsky.sk

Absolútna spokojnosť s prístupom, s odbornosťou, komunikácia na vysokej úrovni. Môžem len odporúčať.

profile-pic
Silvia Mašánová

Pre stavbu rodinného domu sme sa rozhodli, keď deti podrástli. Nad murovanou stavbou sme ani neuvažovali. Dvaja vyštudovaní drevári, veriaci v jedinečnú krásu dreva, sa už len z princípu ani inak rozhodnúť nemohli.

Architekta Lehockého sme si vybrali cielene, jeho projekty sme poznali už skôr. Neuvažovali sme nad inými architektmi, chceli sme si ušetriť dlhotrvajúce rozhovory, v ktorých by sme museli podrobne opisovať svoje predstavy. U Fera stačilo pár slov a on porozumel. Nechceli sme ho vtlačiť do našich predstáv. Mali sme určitú základnú predstavu, ostatné sme už nechali na ňom. Najdlhšie sme sa asi pasovali s tvarom strechy. Pôvodná predstava pultovej strechy ustúpila logickým argumentom, mimo iných bola ovplyvnená celkovou architektúrou ulice. Stavba prvoplánovo z ulice nekričí, ale každým detailom je iná, zaujímavá. Využíva prvky tradičnej drevostavby /gánok, vodorovný obklad imitujúci tradičný zrub, sedlová strecha, ale ponúka ich v novodobom prevedení.

Náš pozemok je svahovitý, založenie stavby mohlo byť riešené niekoľkými spôsobmi. Mohli sme odkopať potrebnú časť zeminy alebo ju, naopak doviesť a pozemok vyrovnať. Na našom dome si ceníme práve to, že tretina jeho pôdorysu a veľká terasa sú osadené na oceľových stĺpoch. Čas domu sa tak vznáša nad terénom.

Našim ďalším jednoznačným rozhodnutím bolo, že chceme mať dom moderný, umožňujúci relatívne pohodlné bývanie. Sme pracovne vyťažení, deti majú množstvo aktivít, doma sa schádzame až podvečer. Majiteľ domu je zástancom moderných technológií. Z práce sa vraciame do vyvetraného domu, v zimnom slnečnom dni si užívame solárne zisky, v horúcich dňoch sa dom neprehrieva.

Ďalšou požiadavkou, ktorú sme predstavili Ferovi, bola požiadavka denného centrálneho priestoru. Je to dnes bežný štandard a my si uvedomujeme, že to bola veľmi podstatná požiadavka. Architektovi sa ju podarilo naplniť, bonusom je obývací priestor na terase od interiérovej obývačky oddelený len portálom.

Zabývanie v novom dome nám trvalo doslova pár dní. Všetko tak akosi do seba zapadlo a my sme sa naraz ocitli na novom mieste.


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu.

profile-pic
Miroslav a Slavka Moškovci, Budča

Ateliér odporúčam. Jednoznačne.
Architekt navrhol optimálne umiestnenie na pozemku, vhodné rozmiestnenie miestností vzhľadom na energetickú efektivitu a pohodlie pri užívaní. Príprava projektu prebiehala rýchlo, bez čakaní na “odozvu”. Bývame tretím rokom a stále spokojnosť. Nič zásadné by sme nemenili. Technológia funguje.
Dôležitá vec – konzultácie a poradenstvo aj po oficiálnom ukončení zákazky, počas stavby aj po nej. Celkový prístup priateľský,vecný, ústretový. Rozmýšľam…, nie je čo vytknúť ?


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu.

profile-pic
Michal Suško, Nitra

Pri výbere projektanta sme už pri príprave sledovali Vaše blogy. Oslovili sme aj iného projektanta, ale nakoniec sme sa vrátili k Vám. Pomohlo samozrejme aj to že ste mali k dispozícii pripravený "katalógový" projekt, ktorý sa hodil na náš pozemok a bol vhodný aj v rámci predpísaných regulatív územia.

Počas projektovania sme spolu všetko detailne prešli a v projekte boli zapracované všetky naše požiadavky či priania. Profesionálny prístup beriete ako samozrejmosť. Po odovzdaní projektu sme ešte dolaďovali nejaké malé úpravy a komunikácia už prebiehala medzi Vami a zhotoviteľom stavby, na ktorého ste nám dali referenciu.

Okrem bezproblémového schválenia samotného projektu pri udelení stavebného povolenia nám najviac pomohlo odporučenie na zhotoviteľa. Po ukončení stavby to hodnotíme s manželkou ako bonus extra.

Neskôr sa budeme ešte zaoberať energetickou úpravou prípravy TV (zatiaľ máme bojler), kde sme pri projektovaní z finančného hľadiska uprednostnili riadené vetranie. S odstupom času by sme zmenili jednu vec. Dali by sme okno v samostanom WC v chodbe, po zabývaní to vnímame ako mínus.

Aby to nevyzeralo ako klišé 🙂 Jednou vetou: ,,Nakreslili" ste nám domov. 🙂

Promptnosť a ľudský prístup s akým pristupujete ku klientovi je gro celého procesu z Vašej strany.


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili úpravu nášho katalógového projektu a následne a projekt rodinného domu.

profile-pic
Ján a Adela Drozdíkovci, Banská Bystrica

Už pri prvej návšteve Ing. arch. Lehockého sme sa utvrdili v tom, že dokáže so svojím tímom premeniť naše predstavy na skutočnosť. Na stretnutiach sme si vyjasnili naše očakávania a on nám poskytol nové pohľady, nápady na možnosti využitia priestorov a pozemku, vhodný výber materiálov a v neposlednom rade aj možnosti ako ušetriť finančné prostriedky či už pri samotnej stavbe, tak aj v budúcnosti, pri mesačných nákladoch. V pasívnom dome bývame už tretím rokom, takže aj s odstupom času môžem zhodnotiť a poďakovať za všetky rady, nápady, za skvelý návrh domu. Býva sa nám v ňom výborne, nemenili by sme, neprestavali nič.

Sú samozrejme maličkosti, na ktoré príde človek až po zabývaní, ale to sa vzťahuje na interiér, na zariadenie. Možno by sme dali ešte vyššie okná :). Rekuperáciu milujeme, ten čerstvý vzduch v dome je na nezaplatenie. Mesačnú réžiu máme minimálnu – takže nie je čo dodať :).

Ešte raz vďaka za vysoko profesionálny a pritom ľudský prístup.


Referencia patrí ku tomuto projektu: 349 Pasívny rodinný dom, Komárno
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu.

profile-pic
Csaba Õszi, Komárno

Keď som objavil výborný blog od pána Lehockého ešte v roku 2015, povedal som si, tak s týmto človekom sa chcem stretnúť. Práve som začínal riešiť svoj prvý podnikateľský nápad – vymyslieť a postaviť nový rodinný dom – nazval som ho dom ZERO, a tušil som, že to bude parádne dobrodružstvo. A veru aj bolo. Dnes, keď máme s ľuďmi z Inardexu za sebou už viac ako 10 zrealizovaných projektov, si stále veľmi cením, akí sú odborne zdatní (dnes už skoro naši kolegovia) a ako zásadnú pridanú hodnotu nám pomáhajú vytvoriť.

Veľmi si cením flexibilitu počas dizajningu a otvorenosť v komunikácii. Viem, že ako investor mám posledné slovo ja, napriek tomu trpezlivo počúvam ich vysvetlenia a návrh, s ktorými prichádzajú

Je super mať vedľa seba odborníkov, ktorí sú takmer vždy zastihnuteľní a vedia ad-hoc poradiť alebo aspoň zdieľať svoje skúsenosti. Zažili sme to 100 krát, lebo na stavbe sa vždy ešte rieši X vecí, ktoré treba priebežne doriešiť.

Nám najviac pomáhajú v dve zásadných veciach:
- Kvalitné dispozičné riešenie – v dome sa skrátka musí dobre bývať.
- Moderný a nadčasový dizajn – zvonku chceme vidieť peknú a zaujímavú architektúru.

Na našich projektoch nevidím po čase nič zásadné čo by som zmenil. Určite odporúčam – veľmi si ceníme vysokú odbornosť a flexibility, i keď nákladovo „náš dvorný ateliér“ nie je práve lacná záležitosť. Ale kvalitný návrh a projekt rodinného domu je alfa a omega dobrého bývania. A v skutočnosti dokáže ušetriť investorovi peniaze. Zažili sme to viac krát a aj preto sa stále vraciame k pánovi Lehockému a jeho kolegom.

profile-pic
Miloš Masárik staviteľ - www.wizardus.sk

Vybrali sme si vás najmä kvôli slovnému spojeniu "zdravý dom", lebo to presne vystihovalo to, čo sme sťahovaním z BA na vidiek chceli dosiahnuť - byvať zdravšie. Samozrejme ebooky nás len utvrdili v tomto rozhodnutí.

Máme od Vás naprojektovaný nízkoenergetický dom, ktorý už stoji a v ktorom už aj cca 2 roky bývame.
Našu spoluprácu vnímame pozitívne, Váš prístup bol vždy ustretový. Projekt nebol úplne jednoduchý kvôli svahu a geologickým podmienkam, hodnotíme pozitívne, že ste na to upozornili a už v priebehu projektovania ste odporučili geologicky prieskum, takže sme neostali zaskočení pri výstavbe.
Odovzdaním projektu sa to pre Vás neskončilo a aj počas výstavby, keď sa vyskytli komplikácie či otázky, vždy ste ochotne poradili alebo dokonca prišli na stavbu.
Jedine čo nám trochu vadilo bola dĺžka prípravy štúdie a projektu. Samozrejme chápali sme, že mate rozpracovaných viacero projektov, ale zákazník ma rad pocit jedinečnosti ;o)
Čo sa domu tyká, treba povedať, že naprojektovaný je oveľa lepšie ako je zhotovený. V projekte sa našli len asi 2 drobné nedostatky (ale spomínam si len na jeden – tepelný most pri základoch pod terasové stĺpy – čiastočne upravené pri realizácii). Ohľadom riešenia domu by sme nemenili nič, ale keby sme tento dom na tomto mieste stavali ešte raz, tak ho asi o 30 cm zdvihneme – získali by sme vodorovný chodník k domu a predišli by sme komplikáciám pri riešení kanalizácie.
Čiže celkové hodnotenie by som videl tak na 90 %


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu. A pomáhali sme s výberom pozemku.

profile-pic
Stano D., Trnava

Už od prvých úvah o vlastnom rodinnom dome, sme uvažovali nad pasívnou drevostavbou, čo si vyžadovalo preštudovať mnoho detailov na internete, pozrieť podobné stavby, pochopiť technológie a podobne.

Zdravydom.sk architekta Lehockého sa nám javil ako miesto, kde získame komplexné informácie a vďaka blogu mnoho praktických skúseností iných staviteľov. V prípravnej fáze sme nakoniec najviac info načerpali práve z tohto zdroja, čo logicky vyústilo do osobného stretnutia a nakoniec rozhodnutia, že projekt by sme chceli od Fera a jeho štúdia.

Chceli sme nekomplikovaný dom, ktorý najlepšie využije pozemok a jeho orientáciu pre čo najlepšiu energetickú bilanciu v zime aj v lete. Bez prikrášľovania musíme povedať, že sa naplnili všetky naše očakávania. Každý meter štvorcový domu je využitý zmysluplne, v zime máme nízke náklady na el. energiu, v lete nepotrebujeme chladenie. V dome bývame už 3 roky a stále máme príjemný pocit z harmonickej energie domu. Úprimne by sme nič nemenili na jeho architektúre. My náš dom milujeme a iný nechceme 🙂

Spolupráca s Ferom a jeho tímom bola úplne bez problémov. Je to priamy a férový človek, čo sľúbil to splnil. Nemali sme problémy s termínmi, všetky nejasnosti zodpovedal a našiel riešenie. Počas výstavby sme mnohokrát konzultovali detaily online alebo aj priamo na stavbe. Pomohol nám pri komplikáciách počas kolaudácie. Ak by sme sa dnes mali rozhodovať s kým ísť do tohto dobrodružstva znova, ani na minútu neváhame a znova by sme oslovili Fera a jeho tím.

S vďakou za skvelý domov Džemo a Miška


Poznámka ku tomuto projektu:
V našom ateliéri sme riešili architektonickú štúdiu a projekt rodinného domu. Foto domu medzi realizáciami zatiaľ nie sú. Doplníme 🙂

profile-pic
Džemail Suvodolac, Stupava

 

 

 

 


Referencie čitateľov našich kníh a seriálu článkov

Informácie o knihách zdarma na stiahnutie nájdete tu.

Informácie hľadám prevažne na internete a fórach. Väčšina fór je ale spleť osobných názorov od ľudí, čo stavali a málokedy je tam niečo prínosné. V Ebookoch a článkoch p. Lehockého ma zaujala otvorenosť. Nebojí sa poukázať na chyby, ktorých sa dopustil a to aj na vlastnom dome. Stavať vlastný dom sa ešte len chystám, je to ďaleká budúcnosť, ale páčia sa mi hlavne články o stavbe domu p. Lehockého, pretože je to náhľad na stavbu počas celého procesu. Najviac ma zaujal a trochu prekvapil článok "Koľko stojí rodinný dom". Aspoň uvádza reálnejšiu predstavu, ako názory ľudí, čo sa hádajú, že to dokázali postaviť "za polovicu". Je lepšie na začiatku prestreliť ako potom nemať na dokončenie. Určite by som články doporučil všetkým, ktorí plánujú alebo už aj realizujú stavbu. Dôvod je hlavne ten, že čím viac informácií človek pozbiera zo všetkých strán, tým sa lepšie rozhodne.

profile-pic
Ing. Roman Káčer

Čím viac informácií na internete som sa dozvedel, tým som bol viac zmätený. Pomohlo zisťovanie viac informácií do hĺbky, no ťazšie sa hľadajú. Už len to, že Ebook je zadarmo ma presvedčilo si ho stiahnuť. Bol ľahko čitateľný, pochopiteľný a dostatočne odborný. To ma presvedčilo sledovať a tešiť sa na ďalšie články. Zatiaľ som v štádiu zisťovania informácií o stavaní domu, aby som mal ako taký prehľad. Určite mi Vaše články pomohli pochopiť prečo a ako veci fungujú. Ja sa hlavne teším, ako budete postupne zverejňovať, čo ste pri svojom dome mohli urobiť inak/lepšie. Človek by mal vedieť ako veci fungujú, keď rieši strechu nad hlavou. Preto určite odporúčam vaše články a Ebooky ďalej.

profile-pic
Marek Barták

Všetky vaše články a knihy sú zaujímavé. Najviac ma zaujali a pomohli mi príspevky o hrubej stavbe. Určite odporúčam ďalej, lebo sú zaujímavé.

profile-pic
Peter Lavko

Chcel by som si postaviť dom a Ebooky ma zaujali. Dosť ma to inšpirovalo. Zatiaľ ešte nestaviame, ale články mi veľmi pomohli, lebo som sa rozhodoval medzi murovaným domom alebo drevodomom. Nakoniec vyhral drevodom. Vaše články a Ebooky by som odporučil hlavne tím, ktorí chcú stavať alebo firmám.

profile-pic
Slavomír Artim

Veľké množstvo rozdielnych informácií o stavbe rodinného domu z internetu, výstav a katalógov ma skôr zmiatlo. Prvý e-book, ktorý som si od vás stiahla bol "Z čoho stavať rodinný dom…" Info mi prišlo veľmi vhod. A presvedčila ma aj Vaša fotka, že si ho stiahnem. Pôsobíte úprimne, so snahou pomôcť investorom zorientovať sa. Články a Ebooky sa mi veľmi páčia. Nedočkavo čakám, o čom ďalej budete písať. Mne najviac pomohli články o druhu podlahy pri podlahovom vykurovaní, primeranej veľkosti domu a séria "čo by som robil inak.." Preposielam vaše články a knihy svojim známym, ktorí sa chystajú stavať, prípadne o tom uvažujú.

profile-pic
Eleonóra Tomašovská

Keďže som roky prerábal dom, informácie som čerpal hlavne z kníh a časopisov, internet neskôr. Nemecké knihy typu Nový domáci remeselník, ale mali nepresné preklady, na čo som prišiel až časom. U vás ma zaujala snaha vysvetliť to "lopate", otvoriť obzor v problematike, ktorá sa tvári ťažko profesionálne. Ebooky a články sa mi páčia a rád ich posúvam ďalej. Živím sa ako stavbár, väčšinu problémov som už zažil a riešil, ale určite nemôžem poznať všetko a Vaše rady mi uľahčujú posunúť pomoc zákazníkom na menších stavbách alebo rekonštrukciách, kde riešime aj architektonické problémy. Napríklad článok o schodiskách je perfektný svojou logikou vysvetľovania. Preto doporučujem články a Ebooky aj ďalším ľuďom. Dokonca zisťujem, že aj niektorí architekti Vás čítajú.

profile-pic
Ladislav Pejko www.lapejko.estranky.sk

Informácie o stavbe domov som hľadal od starých zaprášených kníh v knižnici, po internet, debaty s rôznymi stavbyvedúcimi, majstrami, svokrom a pod. Veľmi často som klikal práve na inardex a užitočné boli informácie práve z tvojich e-bookov. Vlastne skúsenosti a ľudovo povedané "popáleniny", ktoré mi pomáhajú pri stavbe nášho domu ale aj ostatných stavieb, ktoré navrhujeme. Sú to cenné skúsenosti a pohľady na vec. Našiel som často to, čo som potreboval počuť/vidieť.

Priznám sa, zo začiatku som bol skeptický. Ako architektovi sa mi niektoré informácie zdali veľmi špecifické, trochu nekompletné, niekedy veľa vlastného názoru a omáčok, ALE! také to vlastne má byť. Otvoriť sa a deliť sa so skúsenosťami, riskovať kritiku, a pritom čím ďalej tým viac ponúkať odborné rady a skúsenosti bolo to, čo ma zaujalo čítať a sledovať. Ebooky sú veľmi dobrá, rýchla forma príjímania informácií. Je super, že niekto niečo také robí, takže s vďakou čítam všetky informácie. Ak niekto čaká, že to má byť encyklopédia, tak nech je sklamaný ďalej. Ja to beriem ako ďalší veľmi užitočný prínos do témy "rodinné domy spol." A to som architekt, ktorý by si mohol ísť po svojom. Kalap dolu, že máš na to čas!
Určite mi to pomohlo, v niektorých veciach priamo, pri iných aj nepriamo, no stále pomohli alebo keď nastal nejaký problém, dokonca mi napadlo, "počkaj, pozriem na inardex, či náhodou niečo také neriešili".

Určite odporúčam, aby ľudia mali prehľad a pravdivé informácie, neprimastené o nič navyše. Aby rozumeli a vedeli čo je logické a správne navrhnúť + zrealizovať a vedeli ako zlepšiť kvalitu prostredia či už svojho domu, alebo aj iných.

profile-pic
Mgr. art. Michal Seman www.mseman.sk

Čítam zahraničnú literatúru, internet, časopisy. Informácie mám aj od firiem a projektantov. Vaše Ebooky som si stiahol kvôli rozširovaniu vedomostí. Pomáhajú mi v rozvíjaní vedomostí a nových trendov v stavebníctve. Určite odporúčam prečítať, čím viac človek preštuduje, tým viac sa vyzná v problematike.

profile-pic
Peter Kováč www.drevodomylevice.sk

Informácie väčšinou hľadám na nete alebo od známych, ktorí už majú skúsenosti so stavbou vlastného domu. Taktiež od známych. Buď sú to developeri alebo sú kvalifikovaní stavbári alebo pracujú v stavebnej firme. No a samozrejme známi architekti, projektanti... Ale mnoho krát má každý iný názor... Takže napokon z množstva informácií si vytvorím puzzle a tak dostanem konečný výsledok, snáď vhodný pre mňa. Nenašiel som podobné stránky ako vaše na slovenských weboch. Zaujali má niektoré vaše blogy, ktoré boli napríklad o materiáloch. Hlavne sa mi zdá, že sa snažíte písať objektívne. Mne sa asi najviac páčia články, kde porovnávate alternatívy rôznych riešení. Určite odporúčam prečítať kvôli horeuvedeným veciam. A to, že ste objektívny. A myslím si že, obsah i forma sú podané vhodne. A taktiež preto, lebo vidno na vás, že sa snažíte zdokonaľovať sa už v danej profesii. Pretože svet okolo nás sa mení rýchlo a takisto aj technológie. A my sa musíme učiť. Učíme sa celý život.

profile-pic
Bc. Tomáš Lehotai

Informácie o pre mňa "životnej investícii" - stavbe domu sa snažím získavať z kníh, od známych a samozrejme net (modrastrecha...). U vás je to výborne zhrnuté spolu s reálnymi skúsenosťami. Ebooky a články sú výborný zdroj info. Rýchly, prehľadný a hlavne nezávislý zdroj. Mne najviac pomohlo porovnanie stavebných materiálov aj z pohľadu práce s vlhkosťou. Každý, čo chce stavať dom, tu nájde stručné, úprimné, jasné a zrozumiteľné informácie na jednom mieste.

profile-pic
Stanislav Kiseľa

Pred stavbou domu som sa pýtal hlavne kolegov v práci, ktorý reálne postavili dom svojpomocne. A tiež blízkych známych. Moji rodičia dom zdedili a pomaly si ho prerábajú, takže čerpám nejaké skúsenosti aj od nich. Vaše články a knihy sa veľmi dobre čítajú hlavne, keď tam pridáte vlastnú skúsenosť zo stavby vášho domu. Taktiež fotky. To mi pomohlo. Začali sme stavať dom, zatiaľ máme plaťnu. Na budúci rok pokračujeme. Mne najviac asi pomohol ten článok, kde ste písali o podlahách. Na základe toho som sa rozhodol, že v obytných miestnostiach budem mať buď vinil alebo koberec. Či by som doporučil Ebooky a vaše články ďalším ľuďom? Určite áno. Už som aj odporučil, ale ústnou formou. Sú napísané jednoducho, prehľadne a zrozumiteľne. Mne to vyhovuje. 🙂

profile-pic
Ing. Viktor Lukáč


Hľadal som informácie v časopisoch, na internete a na pár stavbách som sa bol pozrieť osobne. Tu ma zaujala ma časť, kde sa preberalo, z akého materiálu je najlepšie stavať. Pomohla mi časť, kde sa preberala cena domu za m2. Na jednom mieste som sa dozvedel dosť zaujímavých informácií.

profile-pic
Milan Maro

Hľadám informácie na internete. Je ich veľa, ale nie som aj tak zorientovaná. Mám skôr pocit, že každý predáva svoj produkt. Ale to je zrejmé. Informácie vo vašich článkoch a Ebookoch mi prídu v súlade s tým, aké info hľadám. Aj keď som doteraz neriešila otázku stavby. Ale prišiel čas a som pred otázkou, stavať či nestavať, takže si všetky blogy začínam čítať. Budúci rok by som chvela pristaviť, takže informácie od vás mi budú užitočné v nasledujúcom období. Zopár článkov z vášho blogu som už prečítala, boli zaujímavé. Určite odporúčam prečítať, aby si ľudia pozreli iný pohľad na stavbu.

profile-pic
Mgr. Martina Pastuchová

Nakoľko realizujem v stavbách rozvody kúrenia, vody, kanalizácie a v podstate celé TZB, tak mám veľa informácii o domoch priamo zo stavieb. Info som tam získal, ale nič nedodržal:) Realita bola inde. S určitými vecami v článkoch a Ebookoch nesúhlasím, ale mnohé sú v pohode. U teba ma zaujali niektoré zaujímavé postrehy a hlavne oceňujem, že si šiel ,,s kožou na trh". Vieš o čom píšeš.

profile-pic
Miroslav Poliak www.mipol.sk

Informácie o stavbe domu som hľadal na weboch, eshopoch, v knihách, či u obchodných zástupcov jednotlivých produkov. Informácií som síce takto získal veľa, avšak často aj protichodných. Ebooky od vás obsahujú informácie podložené faktami. Sú napísané ľudskou rečou a často overené v praxi. Často ma usmernili, prípadne utvrdili v mojom výbere a rozhodovaní. Najviac ma zaujali články o základoch na penovom skle. Nakoniec som tieto základy dal aj pod svoj dom 🙂 Určite články a Ebooky odporúčam prečítať. Väčšina architektov má len teoretické vedomosti a naopak stavebníci iba obmedzené praktické skúsenosti. V týchto článkoch a knihách autor píše o stavebných a architektonických princípoch podložených praktickými skúsenosťami.

profile-pic
Ing. Martin Štellmach www.psreality.sk

Využil som služby Vašej projekčnej firmy už pred tým. Vaše články sú zrozumiteľné aj laikovi. Páčili sa mi. Zatiaľ som nezačal stavať. Naposledy som sa presvedčil o výhodách vybudovania svetlovodov. Skvelé rady pri stavbe rodinného domu.

profile-pic
Juraj Liška

Informácie o stavbe rodinných domov som väčšinou hľadal na internete, v odbornej literatúre (časopisy, knihy, …) alebo priamo z praxe (stavby, realizačné firmy, …). Vždy sa mi podarilo nájsť to, čo som hľadal, lebo vždy hľadám dovtedy, kým nenájdem odpovede na moje otázky :). Vy ste jednak ste trafili zaujímavé témy a píšete k veci bez zbytočných omáčok a jednak publikácie majú svoju výpovednú hodnotu z hľadiska odbornosti a skúsenosti. Preto som si stiahol aj Ebooky. Väčšinou sa v nich utvrdím v tom, čo už viem a inokedy sa zase naučím niečo nove :). Mne najviac pomohli články zo seriálu "Dom architekta" a Ebook "Montované domy na kľúč". Určite odporúčam ďalej a keď je to aktuálne, tak to aj robím. Články sú písané objektívne (píšete nielen o pozitívach ale aj o negatívach). Pridanou hodnotou sú vlastné skúsenosti.

profile-pic
Ing. Marek Babušík

Zaujalo ma, že popisujete rôzne riešenia a píšte aj z vlastnej skúsenosti a i o vlastnom dome. Nemám tomu čo vytknúť. Sú presvedčivé, popisujúce rôzne riešenia. Zatiaľ ma najviac zaujal článok, kde ste písali o omietkach a ich vplyve na zdravé bývanie. Knihy a články odporúčam, lebo sú písané laickou rečou a poučne.

profile-pic
Andrej Hlava

Vaše Ebooky a články sa mi páčia, vždy sa teším na nové a pomohli, aj pomáhajú, keď som sa nevedela rozhodnúť v riešení nevyjasnených úvah. Veľmi zrozumiteľné príspevky aj pre laikov.

profile-pic
Ing. Drahomíra Kučerová

Pred tým som hľadal na modrej streche a porade. U vás ma zaujali rozumné argumenty v článkoch na blogu, tak som si stiahol aj Ebooky. A veľmi mi pomohli. Postavil som si svojpomocne nízkoenergetický dom. Najviac mi pomohli články o rekuperácii. Ale vlastne z každého trošku. Veľmi pomáhajú pri stavbe domu, ako sa povie, ľudia sa tak môžu vyvarovať chybám.

profile-pic
Ján Jacina

Zisťujem informácie o rodinných domoch od známych, ich vlastné skúsenosti a postrehy. A na internete. V týchto Ebookoch a článkoch som našiel zaujímavé postrehy a informácie o nových technológiách stavby. Ešte som dom nestaval. Zatiaľ si iba zháňam informácie a robím prieskum do budúcnosti. A tu sú podľa mňa zaujímavé informácie, čo a ako použiť.

profile-pic
Oto Beňa

Pred stavbou drevodomu sme hľadali informácie hlavne na internete. Ale radili sme sa aj so známymi, ktorí mali skúsenosti so stavbou domov. Informácií bolo až príliš veľa. 🙂 Stiahli sme si Ebooky, lebo už vaše články na blogu sú konkrétne, zrozumiteľné a z praxe. S Vašimi článkami sme sa, žiaľ, stretli až po podpísaní zmluvy s firmou. Keby sme Vás objavili skôr, určite by sme stavali s Vami. Nám najviac pomohol článok o vykurovaní infrafóliami. Na základe neho sme Vás oslovili a Vy ste nám ochotne odpovedali na otázky. Vaše odpovede rozhodli o tom, že sme infrafólie umiestnili do stropu, čo sa ukázalo ako skvelé rozhodnutie. Určite vaše Ebooky odporúčam ďalej, lebo ste ochotní, pôsobíte na mňa ako odborník, ktorý "žije" svojou profesiou, neustále hľadá, báda, študuje.

profile-pic
Mgr. Miroslava Krajčíková

Knihy som si stiahol, lebo ma zaujali informácie od skúseného odborníka, podložené reálnymi skúsenosťami. A pomohli mi. Hlavne príspevky o tepelných mostoch, kúrení a vetraní. Všetko reálne skúsenosti, takže určite odporúčam.

profile-pic
Peter Keselák


Ebooky som si stiahol viac menej zo zvedavosti a ako hľadanie inšpirácie na vylepšenie vlastných myšlienok. Napísané sú zaujímavo a prakticky, ale keďže dom už sme mali, keď som objavil Váš blog, tak sa skôr inšpirujem, či by sa dalo niečo ešte dodatočne vylepšiť. Uvažujem o realizácii riadeného vetrania s rekuperáciou, takže mi pomohli články na túto tému. Odporúčam minimálne kvôli rozšíreniu obzoru.

profile-pic
doc. Ing. Michal Kopček, PhD.

Zaujímavé rady. Priateľský prístup. Páčia sa mi vaše články a knihy, veľmi mi pomohli pri stavbe nášho domu. Veľmi sa mi páčil výpočet zisku, alebo straty tepla cez okna podľa program PHPP , ale aj mnohé ďalšie. Ďalej ma hlavne zaujali články o pasívnych domoch. Jednoduché, múdre články, veľmi zaujímavé a praktické. Doporučil by som ďalej.

profile-pic
Štefan Frankovský

Zaujali ma články o výstavbe vášho domu. Je to ľahko napísané a s humorom. Ja ešte dom nestaviam, ale zaujíma ma to aj kvôli mojej profesii. Mne poradili príspevky o tom, ako ste vyberali okná na váš dom. Ebooky a články sú písané pútavo a zaujímavo. Sú v nich informácie, ktoré sa inde nepíšu.

profile-pic
Ing. Alexandra Pelikán

Zaujali ma praktické články a Ebooky, ktoré ste zverejnili a pomohli nám pri stavbe nášho nízkoenergetického domu. Máte dobrú prácu a výsledky. Až bude niekto stavať dom, nech si všetko od vás prečíta, určite spraví dom lepšie.

profile-pic
Silvia Juhásová

Zaujalo ma, že architekt píše svoje názory a skúsenosti z praxe. A pomáha mi to napríklad pri výbere muriva, dať si veci do súvislostí a očistiť od marketingového balastu. Najviac mi pomohli rady o tom, z čoho stavať, triezve pohľady na plusy a mínusy jednotlivých riešení a zaujímavo vysvetlené hľadiská, podľa ktorých postupovať pri optimalizácii. Odporúčam kvôli kvôli rovnováhe logickosti, podrobnosti, jednoduchosti a inšpiratívnosti.

profile-pic
Martin Kapko

Dostal som sa k tomu akosi náhodou. Nadchlo ma to, lebo konečne som mal šancu získať odborné články a Ebooky z oblasti stavebníctva. V tom období syn začal stavať dom, takže každý Váš príspevok bol pre nás poučný a utužovalo nás to pri stavebných postupoch na našej stavbe. Články sú z môjho pohľadu na vysokej odbornej úrovni. Sú spracované a podané čitateľom tak, že aj menej skúsený stavebník dokáže vycítiť a pretaviť autorovu myšlienku na vlastnej stavbe. Ako menej skúsenému stavebníkovi mi Vaše články a rôzne technické návrhy pomáhali aspoň na porovnanie technického riešenia stavby našim projektantom. Vaše články a Ebooky sú spracované a podávané tak, aby si čitateľ mohol posúdiť a vybrať to najvýhodnejšie riešenie vo svoj prospech podľa možnosti a podmienok daných na stavbe. Určite by som doporučil aj iným ľuďom.

profile-pic
Dušan Dzurko

Zhruba 10 rokov kupujem a odoberám časopisy Urob si sám, Môj dom, Pekné bývanie, Lepšie bývanie, Záhrada, Záhradkár a iné. Okrem toho samozrejme internet. Sledovala som aj váš web. Články ma zaujali svojou odbornosťou a tým, že konkrétne odporúčania vychádzajú z reálnej praxe. Bohužiaľ, niektoré vaše E-booky som čítala neskoro a aj keď máme hotovú hrubú stavbu, až teraz vidím chyby, no neviem, či sa ešte nejako dajú napraviť. Čítala som najmä články, veľmi sa mi páčili. Sú veľmi inšpiratívne. Najmä dom architekta. Čakám na ďalšie 🙂 Nám najviac pomohol článok "Z čoho stavať nízkoenergetický alebo pasívny dom". Na základe toho sme sa rozhodli, z čoho dom staviame. Odporúčam preto hlavne laikom, aby neboli vydaní na milosť stavbárom a stavebným firmám a aby aspoň čiastočne rozumeli problematike výstavby.

profile-pic
JUDr. Oľga Jesenská

Informácie získavam z internetu, časopisov a kníh, od firiem. Ale hlavne sú pre mňa dôležité referencie po realizácii, prípadne vlastné skúsenosti. Preto ma na prečítanie si Ebookov presvedčilo to, že obsahujú odporúčania na základe vlastných skúseností alebo skúseností od iných a hlavne ich zosumarizovanie. Budúci rok plánujem začať s návrhom a stavbou domu a články a Ebooky mi veľmi pomáhajú. Neviem povedať, čo najviac. Úplne všetky mi pomáhajú, naozaj. Odporúčam ďalším ľuďom a už som aj tak urobila. Skúsenosti iných im pomôžu vyhnúť sa chybám. Teória a prax sú dve rozličné veci.

profile-pic
PhDr. Silvia Hajdučeková

Nezávislý pohľad architekta na technické riešenia stavby a použitie stavebných materiálov, neovplyvnených záujmami výrobcov a predajcov stavebných produktov. V procese výstavby RD ma potešilo, keď ste svojimi odbornými informáciami väčšinou potvrdili mnou zvolené riešenia a stavebné postupy.


Jozef Vician

Vaše publikácie sú veľmi zaujímavé a poučné. K tomu, čo máte uvedené v publikáciách mi trvalo dopracovať sa 2 roky čítaním rôznych fór a ostatných info na nete.


Miloš Kamenický

Potrebovala som si len ujasniť a potvrdiť moje postrehy a úvahy o drevodome. Na základe Vášho dokumentu , som si to fakt ujasnila. Gratulujem, napísané je to skutočne takou formou, že to pochopí aj laik, nie len stavbár. Určite Váš dokument budem šíriť ďalej v mojom okolí ako veľmi užitočný dokument. V podstate toto je prvý krok, ktorý pomôže a ujasní výber drevodomu, typu konštrukcie. Naozaj máte môj obdiv.


Ing. Jana Špániková

Chcem sa poďakovať za E-book a seriál článkov. Sú vynikajúcim zdrojom informácií pre potencionálnych staviteľov. Vaše objasnenia mi v pár mailoch dali 100 x viac, ako samostatné hľadanie na internete.


Peter Totkovič

Dobrá vec pre verejnosť. Veľmi to ľuďom pomôže. Je málo investorov, ktorí majú čas sa naháňať za takto spracovanými informáciami. Na internete síce sú, ale nie na jednej stránke a takto ľahko napísané.


Rastislav Pazúrik

Všetky info z e-booku, ako aj z Vašej stránky sú pre mňa veľmi cenné a užitočné. Keď som čítal Vašu "filozofiu" a celkový prístup k stavbe domov, veľmi ma to oslovilo.


Jozef Kubányi

Som pravidelnou čitateľkou Vašich blogov a som Vám za ne vďačná. Tak ako aj za Vašu ochotu poradiť, hoci nie sme Vašimi klientmi. Práve som prelúskala Váš Ebook, ktorý je opäť dôkazom toho, že Vaša práca je aj Vašim koníčkom, a tak by to malo byť (čo je, žiaľ, skôr výnimka, než pravidlo).


Miroslava Krajčíková