Drevodomy, montované domy » Dom zo slamy EcoCocon – Na návšteve závodu

Dom zo slamy EcoCocon – Na návšteve závodu

Keď som pred rokom písal o našom prvom projekte zo systému EcoCocon, tak sa v diskusii pod článkom objavila viac krát otázka:

“Kedy bude konečne výroba týchto panelov na Slovensku? ”

Kto chce dom zo slamy, tak sa poteší. Už sa to fakt blíži…

Koncom marca som bol na oficiálnej prezentácii výrobných hál závodu vo Voderadoch. Firma EcoCocon ju pripravila pre projektantov a realizačné firmy drevostavieb zo Slovenska. V tom čase boli haly rozostavané, ale už tesne pred dokončením. Plán spustenia samotnej výroby je v druhej polovici tohto roka. Dovtedy samozrejme ešte musí prebehnúť kolaudácia stavieb, takže termín sa môže posunúť. Pri vybavovačkách povolení to človek nikdy vopred nevie, kedy sa to stihne. V tomto článku vám stručne ukážem, ako to tam vyzeralo a čo ma fakt prekvapilo a potešilo.


Takto samotná výrobná hala vyzerala z čase návštevy zvonku. Už len dorobiť fasádu.

Ecococon závod Voderady


Prvé prekvapenie čakalo vo vnútri – hala či dom zo slamy?

Priznám sa, že som ostal prekvapený, keď sme do haly vošli. Automaticky som si pod výrobnou halou predstavil takú tú štandardnú priemyselnú halu z ocele a sendvičových panelov. A nie dom zo slamy 🙂 Ale samotná výrobná halu postavili ako drevostavbu priamo zo slamených panelov.  A strecha je z drevených priehradových nosníkov. Vyzerá to takto naozaj celkom príjemne. Veď posúďte sami:

Ecococon závod Voderady

Inak tie panely ostanú takto viditeľné. Nebudú už nijako zaklápané a ani omietnuté. To je pekný dôkaz o tom, že aj bez obkladov sú veľmi odolné pri požiari. Podľa testov a certifikátov je odolnosť slamených panelov naozaj výborná. V opačnom prípade by toto slovenskí požiarnici pri výrobnej hale absolútne nepovolili a neprešlo by to ani kolaudáciou.

Ecococon závod Voderady - dom zo slamy

Ecococon závod Voderady

Ďalšie haly na samotné skladovanie materiálu a hotových výrobkov budú už “tradičné plechové”. To už by bolo na naše protipožiarne normy priveľa, skladovať kopy slamy v slamenom sklade 🙂 Tie som vlastne ani nenafotil.


Druhé prekvapenie

V hale bude plne automatizovaná robotická výrobná linka. Prekvapilo ma to preto, lebo podľa starších prezentácií o súčasnej výrobe v Litve viem, že tie technológie tam používajú podstatne jednoduchšie.  Skôr by som to nazval taká “ručná výroba”.

Vďaka tejto automatizácii bude výrobná kapacita závodu vo Voderadoch 5 x vyššia oproti závodu v Litve.

Pri prevádzke na dve smeny dokáže slovenský závod vyrobiť ročne 60.000 m2 panelov. Pre predstavu na spomínaný dom zo slamy, čo sme projektovali, sa použilo cca. 110m2 panelov.

Takže ak uvažujem priemerne 120m2 panelov na prízemný rodinný dom,  tak by to bolo ročne 500 rodinných domov. Samozrejme panely sa nepoužívajú len na rodinné domy. V zahraničí sa s tým stavajú podstatne väčšie objekty.  A stavby z EcoCoconu stoja okrem Antarktídy už na každom kontinente. Pritom to sú stavby pokojne cez 10 poschodí.  A pripravujú sa ešte vyššie. Škoda, že na Slovensku nás legislatíva a normy stále limitujú pri drevostavbách maximálne do 4 podlaží…

Inak od vzniku spoločnosti EcoCocon v roku 2008 sa doteraz postavilo viac ako 400 slamených budov.

Zopár fotiek z automatizovanej výrobnej linky:

Ecococon závod Voderady - dom zo slamy

Ecococon závod Voderady


Tretie príjemné prekvapenie

A posledné prekvapenie pre mňa bola samotná prezentácia. A hlavne ľudia, čo sa na nej zišli. Stretol som viacero známych, ktorých som roky nevidel.  Poznáme sa napríklad z prvých slovenských kurzov o pasívnych domoch. Celkom dobre sme si po rokoch pokecali 🙂

Ale to najdôležitejšie. Stretol som sa tam neplánovane aj s realizačnou firmou na drevostavby, s ktorou dlho spolupracujeme. Zrealizovali  sme doteraz už celkom pekný zoznam drevostavieb na kľúč pre našich klientov. V ateliéri sme pre samotný systém EcoCocon nemali doteraz nikoho overeného. Preto som sa ani ja do projektov zo slamených panelov extra nehrnul. Lebo toto naozaj nie je na svojpomocnú výstavbu ako pri tehle alebo Ytongu…

So touto firmou sme doteraz riešili hlavne stĺpikové drevostavby a domy z CLT panelov. Boli tiež pozrieť na prezentácii, aby zvážili, či z tejto technológie budú stavby realizovať. Rovnako ako mňa, tak aj ich EcoCocon zaujal.

To že výroba bude zároveň na Slovensku je super aj z ekopohľadu. Nemusíme panely zbytočne voziť na veľkú vzdialenosť z Litvy.  A slama bude lokálna.


Čo z tohto stretnutia vzniklo?

Rovno sme sa dohodli, že ideme do domov zo slamy spoločne. A zoptimalizujeme celý proces navrhovania projektov a realizácie na kľúč. Pozrite si podrobne predošlý článok o prvom dome z EcoCoconu. Ten dom zo slamy sme projektovali podľa systémových detialov EcoCocon. Lenže ten systém hoci je kvalitný, je veľmi špecifický a obmedzený na určité možnosti použitých technológií. Napríklad tam bola použitá “nulová podlaha”. Takže sme neuvažovali so žiadnym vodným podlahovým kúrením. Použili sme kompaktnú jednotku Nilan Kompakt + elektrické dokurovanie rohožami pod hlinenými omietkami. Zároveň ten dom je na rovnom pozemku.  Tam bol systémový spôsob zakladania bol v poriadku. Ale vo svahu je to nepoužiteľné.

Spolu s technickou podporou z EcoCoconu a realizačnou firmou sme preto dali dokopy univerzálnejšie technické riešenia a detaily.  A tie okrem pôvodných systémových budeme používať v našich projektoch a realizáciách . Hlavne takto budeme mať viac možností na použitie iných technológií. Ak budete chcieť napríklad podlahové kúrenie a chladenie v jednom.  Alebo niečo iné. Napríklad to riešenie zakladania máme teraz podstatne univerzálnejšie.

Zároveň bolo snahou aj čo najviac ekonomicky optimalizovať celý proces výstavby. Samozrejme zachováme kvalitu bývania a maximálneho vyťažíme vlastnosti  slamených panelov.

Jedna fotka z prednášok o systéme EcoCocon:

Ecococon závod Voderady - dom zo slamy


Čo prinesie budúcnosť?

Myslím, že už nepotrvá dlho a v dohľadnej budúcnosti sa musíme pripraviť na ďalšiu novinku v projektovaní a stavaní stavieb. Tak ako pred rokmi pribudla povinnosť energetických certifikátov pre spotrebu energií v stavbách, tak pribudne určite ďalšia povinnosť.

Budeme počítať energiu, ktorá je minutá pri samotnej výrobe materiálov a technológií pre stavby a aj ich zabudovanie a dopravu – čiže:

” Zabudovaná energia do stavby prepočítaná na CO2 “

Určite vzniknú kritériá, ktoré budeme musieť splniť.

Niektoré krajiny v Európe to už postupne zavádzajú. Alebo majú zavedené. Buď zatiaľ na dobrovoľnej báze alebo napríklad pre štátom financované stavby. Ale nakoniec to bude štandardná vec pre všetky stavby v Európe.  A s panelmi EcoCocon toto bude hračka dosiahnuť. Pretože ide o jeden z najekologickejších stavebných systémov na trhu, ktorý je už aktuálne dostupný. Väčšina tradičných murovacích materiálov bude mať podľa mňa v budúcnosti práve so zabudovanou energiou problém.  Samozrejme ja neviem, aké hodnoty sa nastavia a kedy to príde. Ale s drevostavbami všeobecne toto bude oveľa ľahšie dosiahnuteľné ako s murovanými a betónovými stavbami.

Takže je fajn, že takýto závod máme priamo na Slovensku.


Dom zo slamy – stručný záver

  • Výroba panelov zo slamy na Slovensku začne na jeseň 2024
  • Viem vám už aj pre EcoCocon odporučiť kvalitnú realizačnú firmu, ktorú mám rokmi overenú.
  • Takže ak chcete dom zo slamy, šup, šup, ozvite sa mi 🙂 – Kontakt je tu >>

 


Viac info o domoch zo slamy zo systému Ecococon sa dozviete aj priamo na stránke výrobcu.

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , ,
2 comments on “Dom zo slamy EcoCocon – Na návšteve závodu
  1. Veronika píše:

    Tak toto chcem velmi! Len kto to zaplati 🙈 Ale teda celkovo postavit v dnesnej dobe kvalitny dom nie je lacny spas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*