Drevodomy, montované domy » Keramické domy – nový projekčný štandard

Keramické domy – nový projekčný štandard

keramický dom Od prvého článku o keramických montovaných domoch, ktorý som písal na našom blogu už prešlo pekných pár rokov. Keramické domy ma osobne od začiatku naozaj veľmi zaujali, ale prichádzalo z rôznych strán príliš veľa negatívnych referencií na vtedy mne jedinú známu realizačnú firmu na Slovensku. Preto sme túto technológiu v ateliéri iba pár rokov sledovali.  Čakali sme, ako sa to na “trhu utrasie”. Medzičasom pribudli na trhu aj nové firmy, ktoré sa keramickým domom venujú.

V máji 2017 sme boli s kolegom prvý krát pozrieť jednu realizáciu firmy Anvik. V tom období viac menej táto firma iba s realizáciami keramických domov začínala. Takže som si chcel počkať, aké budú po čase jej referencie. Stavby pribúdali a začiatkom roka 2020 nás oslovil investor, ktorému sa tiež technológia výstavby páčila. Pustili sme sa spoločne do štúdie a projektu rodinného domu s dvomi bytovými jednotkami a dvojgarážou. Keďže šlo o náš prvý projekt s firmou Anvik, bolo treba dosť vecí naštudovať a spoločne s firmou odladiť. V projekte sme použili časť našich overených riešení a časť overených riešení od Anviku.

Pár obrázkov domu zo štúdie:
keramické domy
keramický dom

Aktuálne už stojí hrubá stavba s osadenými oknami, takže konečne máme s keramickými domami vlastnú skúsenosť a aj priamu skúsenosť nášho klienta. Za seba môžem pokojne povedať, že som s doterajšou realizáciou a spoluprácou spokojný.

Rovnaké je aj zhodnotenie investora. Všetko, na čom sa spolu dohodli bolo dodržané. Termímy a aj cena. Ak sa nejaký termín menil, bolo to dostatočne vopred odkomunikované.

Keramické domy – náš nový konštrukčný systém

Už som počas praxe architekta zažil naozaj zopár veľmi nepríjemných situácií, keď sme odporučili klientom firmu s dobrými referenciami. A nedopadlo to nakoniec dobre. A to sme mali za sebou aj spoločne zrealizovaných viacero domov. Takže som v takýchto odporúčaniach a spoluprácach opatrnejší a radšej si firmu odsledujem aj pár rokov. Tak isto som sledoval Anvik. A konečne padlo rozhodnutie, že keramické domy od firmy Anvik zaraďujeme medzi naše konštrukčné systémy.
Výhody tohto systému a fotky z realizácie ukážem stručne nižšie:

Rodinný dom, Zamarovce – fotky

Aktuálny stav hrubej stavby. Už sú tu osadené okná. Pri paneloch používame polopredsadenú montáž okien:
keramický dom - keramické domy

keramický dom - keramické domy

.

Na fotkách z interiéru nižšie vidno stenové panely a stropné panely. Kvôli rýchlosti výstavby sú na stropy a ploché strechy použité prefabrikované Spiroll panely hrúbky 200mm. Nosné steny majú hrúbku 150mm a priečky 120mm

keramické domy 05

keramický dom - keramické domy
.

Výhodou prefabrikácie je priamo zabudovaná príprava elektroinštalácie v paneloch. Elektrikári nemusia drážkovať a sekať, rovno natiahnu káble k pripraveným chráničkám. Chráničky sú vo vnútri hladké, takže ťahanie káblov je jednoduché. Samozrejme toto vyžaduje vopred dobre premyslieť komplet elektroinštaláciu. Ale nie je problém aj dodatočne zadrážkovať káble do stien, ak si to priamo na stavbe ešte rozmyslíte. Ale ideál je mať všetko už nachystané na hale. Rovnako sú v paneloch popripravované rôzne otvory – na rozvody rekuprácie, elektrické skrine a pod.

keramický dom - keramické domy

.

Detail na elektrickú krabičku s hladkou chráničkou pre natiahnutie káblov:
keramický dom - keramické domy

.

Riešenie spojov panelov:

Z panelov v rohoch trčia oceľové oká. Tie sa v spojoch prekryjú, vsunie sa do nich zvislá spojovacia tyč a celý spoj za zaleje na to určenou betónovou zmesou.
keramický dom - keramické domy

keramický dom - keramické domy
.

Výhody keramických domov

– Ak vás láka rýchlosť výstavby drevostavieb, ale zároveň chcete radšej “murovaný dom”, tak keramické panely spájajú obe tieto výhody. Rýchlosť výstavby je preto hlavná výhoda. Tým, že sú prefabrikované aj steny a aj stropy, tak poskladanie hrubej stavby celého domu, čo som ukázal vyššie trvalo 3 dni. Samozrejme, bez základov. Tie už boli pripravené. Potom už sa riešili skladby striech a montáž okien.

– Panely majú dobrú akumuláciu tepla a keďže ide o betón miešaný z keramickými guľôčkami, ak aj výborné akustické vlastnosti.

– Panely sú “dokonale” rovné. Tým, že sa odlievajú naležato na rovnú plochu, je zabezpečená rovina. Vrchná strana, ktorá po vyliati zmesi nemusí byť úplne rovná sa po vyzretí betónu prebrusuje priamo na hale. Takže je zabezpečená rovina na oboch stranách stien. Vďaka tomu sa dá použiť ekonomická tenkostenná stierka. Hoci my v ateliéri odporúčame radšej použitie aspoň 1,5-2 cm omietok, kvôli zlepšeniu regulácie interiérovej vlhkosti. Ale jednoducho môžete použiť aj tenké lacnejšie omietky.

– Všetky steny (obvodové a aj vnútorné) sú tenšie ako pri murovaných domoch, takže výhoda je aj v prípade malých pozemkov a tiesnených podmienkach, kde tu viete ušetriť miesto na pozemku.

– Doterajšie skúsenosti hovoria, že stavba je cenovo buď porovnateľná s ostatnými murovacími systémami alebo dokonca aj lacnejšia.

Nevýhody keramických domov

V zásade pre niekoho bude nevýhoda systému, že sa limitujete viac menej na jednu realizačnú firmu hrubej stavby, ktorá na Slovensko dodáva panely Praefa a ich montáž.

Preto tento systém budeme projektovať iba pre ľudí, čo s týmto od začiatku počítajú. Ideálne sa ešte pred projektom porozprávať aj zo zástupcami firmy, prípadne si pozrieť naživo realizácie.

Keramické domy –  prečo sú farby panelov rôzne?

Aby vás neplietlo, že na webe nájdete fotky rôzneho farebného prevedenia panelov keramických domov. Ten dom, čo sme projektovali vyzerá ako z “obyčajného” sivého betónu. V skutočnosti je rozdiel len v tom, že sa do tých betónov dávajú prímesi z rôznych dôvodov. Tie dočervena môžu napríklad psychologicky pôsobiť “príjemnejšie” pre ľudí, čo považujú tehlu za “svätý grál v stavebníctve”. Takže dom z panelov “do červena” pripomína tehlový dom 🙂
Samozrejme tie dôvody prímesí môžu byť aj iné a čisto technického charakteru. Ale jednoducho keramické panely sa robia zo zmesi betónu a keramických guličiek. A bez farebných prímesí to bude vždy prirodzene vyzerať ako betón.

Tu je jedna fotka z panelov od rovnakej firmy, ale z pred 5 rokov, kde ten betón je zafarbený do červena. (Dom sme neprojektovali my)
keramický dom
.

Keramické domy – stručný sumár a doplňujúce info

– Keramické domy sú veľmi zaujímavá alternatíva k ostatným systémov výstavby. Preto ich zaraďujeme medzi naše Konštrukčné systémy. Do tohoto systému vieme preto naprojektovať katalógové domy a samozrejme aj individuálne návrhy.

– Stručný popis konštrukčného systému: Keramický montovaný dom

– Starší článok Keramické montované domy s viac ročnou diskusiou

– Dodávateľ a realizátor panelov Praefa na Slovensko – firma Anvik (https://www.anvik.construction/)

Ak máte doplňujúce otázky k systému, napíšte pokojne do diskusie.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


35 comments on “Keramické domy – nový projekčný štandard
  1. Tomas píše:

    Je mozne neskor doplnit taktiez pre tieto domy orientacnu cenu za m2 do tejto sekcie? https://inardex.sk/informacie/stavebne-systemy/cena-realizacie/

    Len nech ma clovek predstavu a porovnanie s otatnymi asi v akej pribliznej cenovej relacii to moze byt 🙂

    • ferol píše:

      Doplnil som to tam. Ale berte to zatial s rezervou, lebo sme spravili este len jeden dom a aj to je vlastne dost velky dom s dvomi bytmi.

  2. Martin píše:

    Dobrý deň, aký typ a hrúbku zateplenia ste navrhli na vami projektovaný dom s touto technológiou. Nech si vie človek predstaviť, aká bude reálna hrúbka steny. Ďakujem

    • ferol píše:

      tu kokretne sla hrubka 200mm (niekde polystyren, niekde vlna). Ale to bolo z dovodu, ze takto to nacenoval dodavatel a doteraz riesil, tak sme sa dohodli, ze nechame ich povodnu skladbu. Ale realne budeme davat vyssiu hrubku do nasich dalsich projektov. Min. 240-250mm podla izolantu, co bude dostupny vyrobne. Hlavne kvoli detialom zaluziovych boxov napriklad.

  3. Znedko Farkosik píše:

    Pozdravujem pan Lehotsky. V zasade s clankom suhlasim. Podobnych stylom, avsak s este vyhodnejsimi hrubkami obvodovych stien a zateplenia sme postavili dom s CERAMIC HOUSES. Vyhodnejsia a to VYRAZNE bola vsak aj cena. Ta, ktoru ste vy uviedli v porovnani (https://inardex.sk/informacie/stavebne-systemy/cena-realizacie/) je minimalne pri hrubej stavbe znacne premrstena.

    • ferol píše:

      Ku firmam, s ktorymi nemam spolupracu sa verejne nebudem vyjadrovať. Takže či to bolo realne vyhodnejsie alebo nebolo sa tiez vyjadrit neviem. Moja prax ma ale naucila, ze diskusie toho znesu veľa a jedine realne porovnanie moze byt vtedy, ak sa porovnava rovnake kvalitativne prevedenie stavby s rovnakym energetickym standardom a komfortom byvania. A ja Vas dom jednoducho nepoznam.

      Cena, ktoru uvadzam je informacna a zatial bola podla jednej nasej realizacie. A odraza priblizne aktualne ceny realizacii. Kludne pocitajte, voci tymto cenam, ze pred dvomi rokmi by sme tiez mali tie ceny napisane kludne aj o 30% nižšie aj na tento system.

      Mimochodom, citatelom diskusii, a aj tejto nasej odporucam si velmi dobre preverit firmy s ktorymi my priamo nespolupracujeme a objavuju sa takto v diskusiach. Lebo ak tu nechavam prispevky, tak to neznamena, ze tie firmy sú podla mna zaroven spolahlive…

      Kazdy si spravte vzdy vlastny prieskum. My sme pre nase projekty keramickych domov po niekolkych rokoch vybrali firmu Anvik 🙂

  4. Olívia Hošteterová píše:

    Pozdravujem pan Farkosik. My sme podpisali zmluvu na domcek od ceramichouses len nedavno a suhlasim, ze tie ceny za keramicky montovany dom su premrstene!

  5. Emil píše:

    Dobrý deň zaujala ma možnosť systému výstavby keramických domov. Koľko firiem na Slovensku sa tomu venuje, niekde som zachytil aj negatívne skúsenosti na firmu silicate world vy ste spomínali firmu anvik. Neviem kko firiem na Slovensku realizuje výstavbu takých keramických fomo. Potrebujeme firmu na ktorú sa vieme spoľahnúť a je spoľahlivá. Ďakujem za prípadnú odpoveď.

  6. Patrik Martin píše:

    Keramický je eufemizmus namiesto betónový (rovnako ako vinyl pre plast 😉 Betónový rodinný dom je neprimeraná technológia pre také malé stavby, akými sú rodinné domy. Nerozumiem logike presťahovať sa z bytového paneláku do RD paneláku. Ani cena by ma nemotivovala, obzvlášť, ak vo výsledku je cena materiálu len zlomok z ceny za celý dom.

    • ferol píše:

      Tak kazdemu vyhovuje nieco ine. Asi by som neporovnaval bytovku panelak s RD “panelak”. Rozdiel je predsa v tom vsetkom, co rodinny dom prinasa (sukromie, zahrada a pod). Keramicky sa pouziva preto, lebo je v tom dost vela guliciek “liaporu” – ktore su keramicke. Ale samozrejme zvysok okolo je beton. Akurat tieto panely su o dost lahsie ako cisty beton.

      • Patrik Martin píše:

        Aký percentuálny podiel je liapor?

        • ferol píše:

          To neviem. Lebo sa to meni podla statiky. Na rodinnych domoch to bude vacsie zastupenie ako pri narocnejsich stavbach. Podla katalogu vyrobcu pisu objemovu hmotsnost 600 – 2000 kg/m³. Bezny beton ma objemovu hmotnost niekde okolo 2200 kg/m³ a viac..

          Pri RD sa uvazuje s tymi nizsimi objemovymi hmotnostami. Pri prieckach to budu logicky tie najnizsie objemove hmotnosti.

    • Boris Hatiar píše:

      zaoberali sme sa coto s keramickou stavbou, nakolko v najblizsich mesiacoch planujeme so zahajenim vystavby. okrem keramickeho domu, ktoreho vlastnikom je nas znamy, sme navstivili este dalsie dva. vsetky postavene ceramic houses. zdoraznujem, ze v ziadnom ohlade sa to neda porovnat s panelakovou vystavbou. co sa tyka ceny, vratane desky je 1.100 euro na stvorak.

  7. Emil píše:

    Viem ešte o jednej firme, majú dobré ceny aj možnosť 3 stupnovej výstavby. Jedna sa o firmu http://ceramichouses.sk/ niesom si istý či je to len premenovaná firma silicate world. Či niekto o nich počul a poznal ich prácu a kvalitu. Keďže name obmedzený rozpočet tak 2 stupeň výstavby by nám zrejme vyhovoval, zbytok človek vie postupne dorobiť vnutri keď bude dom z vonka uzavretý a dokončený.

  8. Helca píše:

    Pred troma rokmi sme tiež zvažovali stavbu RD s Anvikom ale rozhodli sme sa pre tehlu. Neľutujeme. Známy staval s nimi a nie je spokojný. Majiteľ Anviku je nepríjemný náfuka. Keď prišiel s tými premrštenými cenami za hrubú stavbu, mali sme jasno. Pán podnikateľ, ktorý chce rýchlo zbohatnúť, ako sme sa neskôr dopočuli, nemá ani len vzdelanie stavbára.

    • ferol píše:

      Dakujem za skusenost.
      My zatial mame pozitivnu, rovnako nas klient. Ale samozrejme davame pozor a clovek vopred nikdy nevie, co sa deje v inej firme, hoci ju odporucim nasim klientom.

      To ze niekto nema vzdelanie stavbara este neznamena, ze nemoze mat dobru stavebnu firmu. Poznam niekolko velmi dobrych firiem stavebnych, kde majitel nema stavebne vzdelanie. Tam je to skor o schopnosti firmu manazovat. Cize tento argument nie je velmi relevantny si myslim osobne.

      Ale ako pisete, je dolezity pristup firmy ku klientom a k samotnej realizacii.

  9. Peter píše:

    Každý kto sa rozhodne pre stavbu keramického domu nech sa dôsledne informuje na firmu ktorej to zadá. Ja teraz riešim stavbu, a väčší bordel som naozaj neočakával. Kvalita stavby a materiálu je negovaná realizáciou, aspoň doteraz mám takú skúsenosť. Stavba je len na začiatku, ďalšie info . neskoršie.

  10. Michal Dorner píše:

    Dobrý deň, vedeli by ste prosím porovnať tieto keramzitové panely a CLT drevodom? Z toho čo som čítal mi pripadá, že majú v mnohom podobné vlastnosti. Ako vychádza porovnanie ceny, tepelnoizolačných vlastností a akustiky?

    • Fero Lehocký píše:

      Podobne su hlavne z dovodu rychlej montaze a v principe ide o panelovu vystavbu.

      Co sa tyka tepelnoizolacnych vlastnosti, tak obidva panely treba dodatocne izolovat a vzdy inym sposobom. Pri keramickych to moze byt polystyren alebo mineralna vlna. Pri CLT paneloch polystyren nepouzivame nikdy, skor sa ide do drevovlaknitych izolacii a mineralnej vlny (alebo rozne kombinacie s fukanymi izolaciami)
      Memam teraz v hlave presne vlastnosti iba samotnych panelov, ale to bude pri danej hrubke viac menej podobne..
      Cize v tomto pripade co sa tyka tepelenj izolacie bude rozhodovaci faktor mozno skor celkova skladba konstruckie, ako samotny panel.

      Za prepodkladu, ze niekomu vyhovuje samotna pohladova kvalita CLT a chce mat drevo v interieri priznane, tak tu podla mna vedie CLT. Netreba robit dalsiu dodatocnu povrchovu upravu. Taketo pouzitie je zarovne akusticky “maksie” ako omietka na keramickom paneli. Cize v priestore z CLT by mala byt nizsia ozvena, ako pri rovnako tvarovanom dome s keramickych panelov a nimi odporucanou tenkovrstvou stierkou.

      CLT dom bude vo vysledku o nieco drahsi. Ale to tiez nemozem takto pausalizovat, lebo to zavisi od samotneho vzhladu domu. Ci je prizemny, poschodovy, aku ma strechu..

      Napriklad v pripade prizemneho bungalovu, kde bude vaznikovy krov, vela presklennych ploch, tak vo vysledku bude skoro vsetko rovnake, okrem par stien a priecok… Cize cenovy rozdiel potom nemusi byt zasadny.

      Napriklad CLT by som si nedovoli pouzit pri dome, ktory je napriklad vo svahu ciastocne pod terenom. Paleny takto pouzit mozeme, kedze ide vpodstate o beton a pripadna porucha a zatekanie do stavby im nesposobi take problemy, ako drevene panely.

      A co sa tyka akustiky z exterieru do interieru, na to ma hlavne vplyv samotny vyber zateplenia a ako sa cela skladba skombinuje. Nemame to nejako specialne spocitane alebo namerane (pocitat akustikuje fakt narocne a skor sa to meria laboratorne), ale pri tych skladbach, co my bezne projektujeme tak v tomto parametri vyhra podla mna CLT panel. Kazit utlm hluku z exterieru bude ale vo vysledku vzdy okno v izbe 🙂

      • Michal Dorner píše:

        Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Pozeral som špecifikáciu keramzit panelov. Súčiniteľ tepelnej vodivosti (λ) majú 1,2 až 1,92. Hustotu 1400 až 2000 kg/m3. Takže ak tomu správne rozumiem, akustika a akumulácia super, avšak tepelne to izoluje ešte horšie ako VPC. Nebude tam potom problém pri zakladaní na pásoch s tepelnými mostami? Aj keď sa DTcka po bokoch zaizolujú. Pri VPC som čítal, že sa bežne používa zakladanie na doske a 25-30cm polystyrén na fasáde.

        • Fero Lehocký píše:

          Je to tak. Svojim sposobom je to presne, ako sa to nazyva.. “lahceny beton”. Realne tam ten tepelny most je smerom dole vzdy. Ale prax ukazuje, ze to nie je tak zasadny problem, ako sa medializuje. Kvantum domov stoji z betonu alebo z vapennopieskovych tehal na klasickych zakladoch. My mame tiez takych realizacii viac. Zakladanie na doske na XPS nie je vzdy nutne ani vhodne pouzit. Vo svahoch je to dost problem casto.

          Na rovine sa da pouzit to zakladanie na XPS. Ak je zakladanie na pasoch, tak treba dobre zboku zaizolovat.
          Prioritne ide o to, aby dole nevznikal chladny kut a nejake plesne. S tym som sa zatial ale na nasich realizaciach naozaj nestretol pri zakladani na pasoch.

        • Denis Šimurka píše:

          Dobry den Michal. Sme spokojni majitelia prefabrikovaneho domu z keramickeho kompozitu. To co uvadzate nie je spravne, aspon teda nie pri nasom dome. Steny maju vynikajuce tepelnoizolacne vlastnosti. Zateplene su mineralnou vlnou a ich hmotnost je polovicna, ako uvadzate. Treba si dobre vybrat dodavatela. My sme zvolili slovensku spolocnost.

  11. Adrián píše:

    Zdravím, môže sa mi ozvať niekto kto má postavený dom od Anvik alebo Ceramichouses?

    • Peter Halama píše:

      Ja mám postavený holodom od Ceramichouses. Čo potrebujete vedieť?

      • Vlado píše:

        Dobry den Peter,

        robila Vam firma Ceramichouses aj projekt domu?
        Dodali Vam aj zaklady? Boli ochotny dodrzat detaily, ktore zabezpecuju eliminaciu tepelnych mostov a vzduchotesnost stavby?
        Ako riesili krov a detail parozabrany?
        Ako ste boli spokojny s kvalitou, prace, dodrzanim rozpoctu a terminov?
        Dakujem za zdielanie Vasich skusenosti.

      • Hage píše:

        Dobrý večer, aj my rozmýšľame, chcem sa viacej veci opýtať 0904923067

  12. Denis píše:

    Dobry den, aj my uvazujeme nad poschodovym domom. Zajtra 18.8. budu mat den otvorenych dveri na dome v Leopoldove, tak sa pojdem pozriet.

  13. Šimon Zahraj píše:

    Dobrý deň Adrian. My bývame v dome od Ceramic houses od minulého leta. Rozhodnutie neľutujeme a pre tento typ domu by sme sa rozhodli opäť. Cena je pomerne výhodná. Môžete si zvoliť vlastný štandard vybavenia ako aj úpravy v projekte. Neodporúčame robiť dodatočné zmeny, nakoľko to môže vyústiť do vopred nepremyslených komplikácií. Dom má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Na trojizbový bungalov máme pre 4 osoby mesačné náklady do 100 euro.

    • Ivet píše:

      Dobrý deň. Mohli by ste mi, prosím, poskytnúť podrobnejšie info o stavbe, o priebehu stavby? Uvažujeme nad takýmto domom do štádia holodom.

  14. Kristína píše:

    Dobrý deň pán Zahraj, mohla by som poprosiť bližšie info ohľadom firmy, spokojnosť s realizáciou a celkový priebeh stavby? Uvažujeme o stavbe takéhoto typu. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*