Info + Ceny » Stavebné systémy rodinných domov » Orientačná cena realizácie rodinného domu

Orientačná cena realizácie rodinného domu

Projekty v našom katalógu nie sú vopred naprojektované, preto nemáme k nim podrobné položkové výkazy výmer a rozpočty, ako pri hotových projektoch. Zároveň domy projektujeme vo viacerých stavebných systémoch a technológiách. Čiže tých kombinácií cien aj pre jeden dom vzniká dosť veľa. Popíšem preto len orientačne, ako z našich skúseností s podobnými stavbami vychádzajú ceny realizácií takýchto domov.

Má zmysel pri výbere domu na začiatku položkový presný rozpočet?

Okrem toho, väčšina firiem, ktoré predávajú katalógové projekty píšu dosť presne nadefinované ceny za realizácie domu na kľúč, alebo za hrubú stavbu. Mne osobne to príde zbytočné a mierne aj zavádzajúce. Vyzerá to potom tak, akoby bolo možné dosiahnuť presnú cenu. Tak presnú cenu ale nikdy pri samotnej realizácii nedosiahnete. Na cenu má vplyv veľa faktorov. Prvým je už samotný výber realizačnej firmy. Nedávno sme naceňovali jeden individuálny projekt u štyroch rôznych firiem. Každá firma dostala ako podklad podrobný položkový výkaz výmer (presné objemy materiálov) a samozrejme aj realizačný projekt. Naceniť mali iba hrubú stavbu bez okien. Rozdiel medzi ponukami bol medzi najlacnejšou a najdrahšou 20%. A pritom z našej skúsenosti zásadné cenové skoky vznikajú až po hrubej stavbe.

Preto vám pri výbere projektu odporúčam, zamerajte sa na orientačné ceny realizácie a vyberajte si dom v cenovom pásme a určitou finančnou rezervou, ktoré dokážete odfinancovať. A hlavne taký dom, ktorý vám bude vyhovovať.

Čo budem uvažovať v orientačných cenách za realizácie

V našom katalógu je väčšina projektov navrhnutá s kombinovanými fasádami – omietka + drevo, kameň, prípadne iný fasádny obklad. Samozrejme tieto obklady majú vplyv na zvýšenie ceny domu. Preto pri orientačných cenách budeme uvažovať, že fasáda domu je kompletne len v omietke a hráme sa len s jej farebnosťou.

Cena predpokladá rovný pozemok bez komplikovaných základových pomerov – čiže možnosť spraviť bežné lacné základy. Žiadne drahšie pilóty, výmenu podložia za štrk.

Cena za realizáciu domu je len za dom samotný. Čiže v tom nie sú zahrnuté terasy a chodníky na teréne, prestrešenia exteriérových terás, hoci na obrázkoch domov sú namodelované. Rovnako v cene domu nie sú prípojky na inžinierke siete a bežne sa v cene domu tak, že vnútorné inštalácie (voda, kanalizácia, elektrika) sú uvažované do vzdialenosti 1m od fasády domu. Odtiaľto ďalej už ide o položky naviac, pretože niekto môže mať prípojku dlhú 10m a niekto aj 200m.

Rovnako nezabudnite pri uvažovaní o investícii o oplotení, chodníkoch, úprave pozemku. Toto všetko je mimo ceny domu.

V nižšie uvažovaných cenách sú zahrnuté štandardné interiérové dlažby a obkladačky a laminátová podlaha. Čiže žiadne luxusné “talianske” obkladačky alebo drevené podlahy.

Podstatné rozdiely v cene sú aj za okná. Rozdiel medzi typmi okien a dodávateľmi je pokojne aj trojnásobný. Preto budem v kalkuláciách na kľúč uvažovať s drevenými oknami s trojsklom. A neuvažujeme s exteriérovými žalúziami na oknách. To je podľa veľkosti domu položka od 4000 EUR.

Orientačné ceny domov

Pozrite si pri vybratom dome údaj úžitková plocha – to je vnútorná čistá plocha domu bez múrov. Ceny v tabuľke sú za 1m2  tejto úžitkovej plochy domu s DPH.

Hrubá stavba v tejto tabuľke znamená, základy, steny, stropy, izolácie základov a strechy. Nie sú v tom okná, omietky, potery, zateplenie fasády pri murovaných domoch a ďalšie dokončovacie práce.

Čistá vnútorná plocha domu
hrubá stavba
(cena s DPH)
"na kľúč"
(cena s DPH)
Murovaný dom z pórobetónu1150-1300 €/m21900-2150 €/m2
Drevostavba stĺpiková-1850-2100 €/m2
Murovaný dom z tehly1100-1250 €/m21850-2100 €/m2
Murovaný dom z vápennopieskových tehál1200-1400 €/m22000-2300 €/m2
Drevostavba CLT + priečky stĺpiková konštrukcia -2150-2450 €/m2
Drevostavba CLT - komplet aj priečky z CLT -2300-2650 €/m2
Keramický montovaný dom 1000-1150 €/m21800-2000 €/m2
Aktualizácia:9.3.2022

Cenu domu viem riadne nadvíhať hlavne po hrubej stavbe. V týchto prepočtoch vyššie uvažujeme v pomere:

hrubá stavba 40-50% / dokončovacie práce 60-50%. – čiže  pomer 1/1,5

Ale naše skúsenosti hovoria, že klienti sa pokojne vedia rozšupnúť aj na pomer 1/3

Jednoducho si v súčasnosti viete kúpiť interiérové dvere za 150 EUR, ale aj za 1400 EUR. Pri 10 dverách v dome to je rozdiel cez 10000 EUR. A nezabúdajte hlavne na zariadene interiéru, ono sa to nezdá, ale je to tiež značná položka.

Ešte často dostávame otázku, koľko sa dá ušetriť svojpomocou. Na toto sa zle odpovedá, lebo vás nepoznám, a hlavne do akej miery ste šikovný manažér / obchodník. Máme klientov, čo svojpomocou riadne ušetrili, ale aj takých, čo skôr prerobili…

Inak, čo všetko dokáže slušne zahýbať cenou domu som dávnejšie spísal aj v článku Koľko stojí rodinný dom >>

.