Nízkoenergetický rodinný dom » Keramické montované domy

Keramické montované domy

keramické domy Zaujímavá technológia výstavby rodinného domu sú montované keramické domy. V ateliéri zatiaľ s takouto výstavbou nemáme priamu skúsenosť, ale dlhšie sa snažím sledovať tento typ stavieb. Rovnako v poslednom roku sa na mňa obrátilo viacero čitateľov blogu, čo si o tejto technológii myslím. Výrobca samotný materiál nazýva keramický kompozit. To znie fakt sofistikovane, skoro až ako “vesmírna technológia”.

Ale čo to presne je?

Keď to zjednoduším ide o betón zmiešaný z keramickými guličkami. Najčastejšie používajú Liapor. Liapor pravdepodobne poznáte, používa sa aj v záhradníctve. Ide o keramické kuličky. Píšem o ňom aj v free Ebooku, z čoho stavať rodinný dom. Miesto Liaporu sa používajú aj iné “keramické guličky”. Napríklad Siopor.

V oboch prípadoch ide o prírodné materiály. Tieto materiály vynikajú zaujímavými vlastnosťami. Sú pevné, nehorľavé a ľahké. Tým, že sú ľahké majú aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Preto, keď sa zamiešajú do betónu, tento získava iné vlastnosti, ako bežný betón. Preberá vlastnosti guličiek.

Čiže dostávame ľahší betón (cca 700 kg/m3) , ktorý má zároveň podstatne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Samozrejme, stále je to betón a stenu z tohoto materiálu ešte treba dodatočne zatepliť. To už je na preferenciách samotného investora. Môže to byť polystyrén, minerálna vlna, Multipor alebo čokoľvek iné rovnako ako pri inom type výstavby.

Takto vyzerajú samotné guličky Liaporu z blízka:

Výrobca do tohoto betónu ešte pridáva ešte ďalšie prísady kvôli zlepšeniu parametrov. Ale čo to presne je mi nechceli prezradiť. Vraj obchodné tajomstvo. Pridávajú sa aj farbivá, preto sú betóny a vzorky rôznych farieb. Priznám sa, ja som nepochopil dôvod pridávania farbív.

Toto je vzorka, ktorú som zobral priamo z jednej stavby – odbúraný kus, niečo tam asi vysekávali. Sú tam aj zbytky polystyrénu, ktorý bol pri výrobe osadený do steny:

A toto je vzorka, ktorú rozdáva priamo dodávateľ na výstavách a potencionálnym klientom:

Ako sa vyrába samotná stena?

Vo výrobnej hale sa vytvorí z debnenia tvar steny na rovnom podklade. Vložia sa tam prípadné debnenia pre okná a dvere. Doplní sa potrebná statická výstuž. Priamo vo výrobnej hale natiahnu do steny elektrikárske trubky a krabice pre vedenie elektroinštalácie. Takže nemusíte na stavbe do steny sekať. Drážky do steny sa samozrejme dajú spraviť aj dodatočne, ale je to škoda nevyužiť priamo túto výhodu vo výrobnej hale. Do takto pripraveného debnenia sa naleje vyššie spomínaný keramický betón a celá stena ide do sušičky. Sušenie je rýchle, takže celá príprava domu v hale v závislosti od zložitosti domu môže trvať pár dní. Steny sa naložia na kamión a ide sa na stavbu.

Takto sa na hale vyrobia všetky

Aké sú výhody keramických montovaných domov?

– Ak ste zástancovia murovaných masívnych stavieb a zároveň požadujete rýchlosť výstavby montovaných stavieb, tak toto je ideál pre vás.

– Betónové steny majú dostatočnú akumuláciu tepla.

– Majú dobré zvukovoizolačné vlastnosti. Materiál je paropriepustný.

– Štandardne sa omietajú ako murované steny. Samotná nosná stena a priečky sú nehorľavé.

– Ekonomicky zaujímavé riešenie.

– Keďže samotná nosná časť steny už má tepelnoizolačné vlastnosti a je tenšia ako pri murovaných stavbách, celková hrúbka steny so zateplením je menšia. Šetrí sa tým zastavanosť domu, čo pri malých pozemkoch je dosť dôležité.

Nevýhody?

– Nevýhoda je hlavne ak sa na váš pozemok nevie dostať kamión. Vtedy na tento spôsob výstavby zabudnite a poobzerajte sa po inom riešení.

– Na ďalšie podstatné nevýhody samotného materiálu som neprišiel. Takže si počkám na samotné realizácie.

Čo si myslím o systéme ja?

Mňa systém zaujal a vidím v ňom potenciál. Tohto roku sme u nás v ateliéri spracovali jednu architektonickú štúdiu rodinného domu a investor si zvolil práve firmu, ktorá vyrába keramické domy. Takže som zvedavý, ako bude vo výsledku s celým priebehom spokojný. Budem o tom referovať na blogu. Lebo okrem toho, že samotný materiál považujem za kvalitný je pri montovaných domoch rovnako dôležitá samotná realizačná firma.


8.3.2022 UPDATE článku

To čo som písal vyššie, že sme spracovávali štúdiu rodinného domu (pár rokov dozadu) dopadlo pre investora zle… S nemenovanou firmou preto ja a náš ateliér nechceme mať nič spoločné.

Na Slovensku robí realizácie keramických domov niekoľko firiem. A teda s touto jednou boli fakt veľmi zlé skúsenosti (či už naše alebo od veľa čitateľov nášho blogu).  Nebudem firmu menovať – overujte si to sami. Ja nemám potrebu sa súdiť za “poškodzovanie dobrého mena”, ako podobné firmy majú vo zvyku…

Medzičasom sme ale riešili jednu stavbu s firmou Anvik a tam vidím veľký potenciál. Preto systém keramických domov z panelov Praefa zaraďujeme do našich projekčných štandardov – viac v novom článku:

Keramické domy – nový projekčný štandard >>

 

 

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


60 comments on “Keramické montované domy
  1. Miso píše:

    haha, ten rozdiel v tych ukazkach z vystavy a z realnej stavby je zalostny. Rovnako to video a to tapkanie malty na spoje… No, asi radsej nieco ine…

    • Fero Lehocký píše:

      @Miso: Vzorka z vystavy je rezana do roviny na male kocky a zo vsetkych stran vyzera uplne rovnako. Vzorka zo stavby bol zamerne odlomeny kus steny, takze to jednoducho vyzera inak. Rovnako pri kazdom inom vyrobku to co je na stabve vyzera inak ako na vystave. Lebo na stavbe je to zaspinene, obite…
      Ak by som dal odrezat beton a len ho necham odbit, tiez to vyzera podstatne rozdielne.

    • Stavitel99 píše:

      @Miso: A je tam ešte jedna úžasná vlastnosť tehly – mokrá keď zamrzne, tak sa rozsype na antuku.

  2. Peter Moravcik píše:

    tiez ma zaujala ta povrchova uprava materialu zo stavby VS. ta z vystavy ako o nej pise Miso. Mohli by ste p. Lehocky skusit nafotit ten vystavny kusok (ak ho mate vy u vas) tak, aby ho bolo mozne vidiet aj z profilu?

  3. Martin píše:

    Ako nevyhoda ma hned napadlo ze ked sa bude robit voda, elektrika, pripadne ina instalacia tak bude treba sekat do panela podobne ako v starych bytovkach. I ked viem ze na beton su v dnesnej dobe pohodlne frezy. Takze vsetky drazky a diery sa daju pohodlne zriesit.

    • test píše:

      @Martin:
      no tak predpokladam ze v texte je chyba, a namiesto 720kg/m2 to ma objemovu hmotnost 720kg/m3, co nie je ovela viac ako porobeton ktory robia povedzme medzi 400-700kg/m3 – takze sekanie nebude problem. Mozno by som povedal skoro ideal – ani velmi nie makke aby sa to drobilo, a ani velmi tvrde ze by bol do toho problem sekat.

  4. fero lehocky píše:

    Popridavajte sem otazky, ja budem do buduceho tyzdna na dovolenke a potom clanok zaktualizujem o vsetko, co prezistim 🙂

  5. Tibor píše:

    Urcite tieto montovane domy uspokoja vsetkych co su zastancami “klasickych” domov, co veria iba tehle a betonu. 🙂 Je to rychle, predpokladam aj presne a “hlavne je to beton! Ten vydrzi naveky!” 🙂 Jedna z veci, ktore mi vadilo v byte, bolo presne to ze ak som chcel nieco zavesit alebo vyvrtat dieru do steny, potreboval som vykonnu priklepovu vrtacku. U mna v dome z Ytong tvarnic mi staci akuvrtacka. Osadenie rozvodov do steny uz vo vyrobe je dobra vec, ale ak nieco chcem inak, alebo sa nepodari nieco vo vyrobe, tak je to sekanie do panela. Aj ked to uz dnes nie je az take zlozite. Ale zas je to vyborna farradayova klietka, este ked sa pokryje strecha plechom. 🙂

    • Roman píše:

      @Tibor: Nie je panel ako panel, tento karamo-betón nie je ani zďaleka taký tvrdý ako bežný betón, takže aj vŕtanie sa dá prirovnať k vŕtanie do tehly čo nie je žiadna katastrofa.

  6. roman píše:

    Otázkou je, ako sú riešené spoje v zmysle stavebnej fyziky – chlapci to tam tesnia maltou? Blower-door test by bol zaujímavý. A to sa na záver zvonku ešte zatepľuje na stavbe? A aký je detail steny so stropom, tiež to zafácnu maltou?

    • Stavitel99 píše:

      @roman: Na stavbe sa zatepľuje tak, že sa na kus polystyrénu hodia 2-3 buchty a práskne sa to na stenu. To že takúto izoláciu podfukuje a v skutočnosti neizoluje, to ich netrápi.

  7. Rasto píše:

    Zdravím,
    cca 2 roky do zadu sme zvažovali aj túto alternatívu. No zastavila nás jedna nevýhoda, i keď dnes to už možno nie je tak..
    Problém bol s tým, že na Slovensku nebolo z čoho vyberať. Podarilo sa mi získať kontakt na jedného pána, ktorý takú stavbu vedel zabezpečiť, ale bolo možné vybrať len z pár katalógových domcov, čo nás odradilo.
    Inak materiál veru zaujímavý, rýchla výstavba, a ak je možné domy customizovať priamo na mieru zákazníka, ozaj dobrá voľba. Nie však už pre nás..

  8. Stavitel99 píše:

    Liaporbetón = mačkopes. Nemá poriadnu akumuláciu, izoláciu, ani pevnosť. Lehocký neuviedl konkrétne čísla, iba subjektívne názory.

    Pórobetón je vhodný na obvodové steny ako izolácia, betón na vnútorné steny a strop ako tepelná akumulácia http://www.veronica.cz/?id=185 .

  9. Zak Jozef píše:

    dobry den.vsetky odborne popisy keramickych domov su zaujimave,ale co prax.firma silicate world ma velmi zle referencie a na trhu nie vela inych firiem,navyse okolo tejto firmy je stale hmla.rad by som sa dozvedel pravdu o kvalite prevedenia stavieb rodinnych domov,atd.

  10. Ľubo píše:

    Tieto domy robia aj v Bytči, ale tiež nemám referencie. http://www.prefabytca.sk

    • Lubo 2 píše:

      “rozporuplné až negatívne” referencie … zaujimalo by ma kde vydia citatelia resp. zakaznici najvacsie problemy. Neda sa nieco co uz o takejto technologii, alebo aj o samotnej spominanej firme viete v skratke zhrnut do komentu ?

      • Fero Lehocký píše:

        @Lubo 2: Nizsie je prispevok od alibaba – ozvite sa priamo.
        Ja sem prispevky davat na firmu nebudem, ked ich mam len sprostredkovane.. a nemam si to ako overit.

  11. Pavel Malý píše:

    Keramika je určitě zajímavý stavební materiál, mě se ovšem v současnosti líbí jiné montované domy – ty ocelové. Všechny materiály mají určitě své pro a proti. Asi si ani jeden z nich nepořídím, ale dívá se na to hezky..

  12. alibaba píše:

    absolútne nedoporučujem túto firmu, kľudne mi zavolajte na 0908807839, stavali nám dom.

    • @alibaba:
      Vážený pán Némethy,

      ohľadom Vašich referencií – máme naplánovaný harmonogram ukončenia a odovzdania Vašej stavby na najbližšie týždne. Časový sklz (čo predpokladáme, že je hlavný dôvod Vašich negatívnych vyjadrení) bol spôsobený hlavne poveternostnými podmienkami. Iné pripomienky budeme riešiť neverejnou komunikáciou.

      Vo všetkých ostatných požiadavkách sme sa Vám a Vašej manželke vždy snažili výjsť v ústrety a preto žiadame aby pri podávaní informácií voči tretím osobám boli z Vašej strany prezentované vecne a objektívne všetky informácie, týkajúce sa oboch zmluvných strán.

      V prípade akýchkoľvek dotazov nás neváhajte kontaktovať na email info@silicateworld.eu

  13. Silicate World píše:

    Úvodom veľmi pekne ďakujeme autorovi, pánovi Lehockému, za jeho čas a ochotu publikovať článok na tému keramický dom. Vážime si to a s jeho pozitívnym názorom na keramické domy môžeme iba súhlasiť:)!
    Článok pomerne dobre vystihuje charakteristiku nášho progresívneho stavebného systému, avšak niektoré konštatovania a komentáre nie celkom presne vyjadrujú realitu.

    Napr. charakteristika, že keramický kompozit je vlastne betón môže u laikov evokovať pocit, že sa jedná o obyčajné betónové stavby. Tu však treba uviesť, že nie je betón ako betón. V našom prípade ide o špeciálny ľahčený medzerovitý betón, ktorý spĺňa požiadavky normy STN EN 1520 a okrem statickej funkcie má aj tepelnoizolačnú a zvukovo-izolačnú funkciu a to všetko pri výbornej hodnote paropriepustnosti, ktorou sa výrazne odlišuje od klasických stavebných panelov.

    V článku sa uvádza, že steny je treba ešte dodatočne zatepliť. Ani to nie je celkom pravda. Ak by sa dom postavil z čistého kompozitu bez zateplenia hrúbka stien by bola porovnateľná s klasickými tehlovými stavbami. Zateplenie teda umožňuje, aby boli steny tenšie a tak pri rovnakom zastavanom priestore získavame podstatne viac úžitkového priestoru.

    Porovnávať rezané vzorky s lomovými zo stavby nie je celkom korektné. Jednak lom a rez nie je to isté a jednak sa používa viacero receptúr s odlišnými parametrami. Polystyrén sa do žiadnej receptúry nedáva. Malé množstvo guličiek na fotografii pochádza z hranolčeka, aké sa používajú na vytváranie potrebných otvorov, aby sa nemuselo na stave zbytočne sekať. Zvyškového polystyrénu nezostane v celom dome viac ako pár gramov, čo v žiadnom prípade nemôže narušiť ekologický charakter stavby. Na zatepľovanie aktuálne prednostne používame minerálnu vlnu, s výnimkou výslovného želania zákazníka, ktorý chce ušetriť časť nákladov.

    Jediná nevýhoda, ktorú autor na našom stavebnom systéme našiel a to, že sa dá stavať len na miestach dobre prístupných pre kamióny, tiež nezodpovedá skutočnosti. V takýchto prípadoch sa volí taká veľkosť stenových segmentov, aby bola možná ručná manipulácia s nimi. Aj teraz pri Bratislave prebieha výstavba domu v ťažko dostupnej lokalite.

    V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na info@silicateworld.eu. Radi Vám ukážeme aj niektorú z našich stavieb vo Vašom okolí a o kvalite našej technológie a materiálu sa presvedčíte sami.

  14. Mario píše:

    Skusenost s vystavbou keramickeho domu

  15. Mario píše:

    Keramice domy

  16. Maria píše:

    Dobrý deň p. Lehocký,
    vo Vašom článku z roku 2016 píšete o klientovi, ktorý sa rozhodol stavať technológiou keramických domov. Máte, prosím Vás, už nejaké referencie od neho? Zvažujeme stavbu keramického domu a radi by sme poznali Váš názor.

    • Fero Lehocký píše:

      @Maria: Nemám dlhšie info od klienta. Písal som mu mail, ale zatiaľ mi neodpísal… Kým sme boli v kontakte, stabu este nezacal robit.

  17. Lívia píše:

    Dobrý deň, pán Lehocký, boli sme sa pozrieť na rozostavanom keramickom dome v Rakoľuboch. Dom stavia firma Anvik, ktorá spomenula, že ste si tiež boli ich prácu pozrieť. Môžete nám prosím napísať Váš názor na túto firmu a na ich technológiu? Vopred ďakujeme.

  18. Martin píše:

    Velmi sa tesim ako sa to vyvynie, s kym sa rozpravam ten si to sice vypocuje ale malokto ma chut sa hlbsie na toto pozriet ako techonlogiu, prosto maju ideu ze montovany je americky domcek z karat co odfukne.

    Sam budem o takejto technologii premyslat, je len dobre ze na dom este nemame pozemok a pokial najdeme ten idealny pre nas tak aj tieto firmy uz budu verejne znamejsie tak bude lahsie si vybrat 😀

    Snad, ak sa podari, tak nam ho aj P. Lehocky naprojektuje. ale to je este daleko (mozno).

  19. Vojtech píše:

    Máte niekto reálne skúsenosti s týmto tipom stavieb? Myslím tak, že či niekto býva v takomto dome.

    • Martin píše:

      N modrej streche sa par ludi najde ale veru ako pise p. Lehocky, to sa ukaze az po rokoch.
      Z mojho pohladu je najsilnejsia otazka presnost vyroby vs. osadenie na zaklad (musi to ozaj sediet) a zvaranie a nasledne zalievanie rohov kde sa panely spajaju,. kedze to je v podstate jedine slabe miesto konstrukcie.

  20. Tomas píše:

    Jedna z firiem, ktoré stávajú z rovnakých prefabrikátov (poľský výrobca Praefa) ako Anvik, je aj Abakon. Poľská firma, s pobočku v CZ a skúšajú to rozbehnúť aj na SK.

  21. Bielický píše:

    liapor je zrejme premenovaný keramzitbetón, ktorý sa na paneláky v Bratislave používal veľa rokov.

  22. Lubica píše:

    Dobry den,
    Mate uz nejake info od Vasho klienta, ktory si isiel stavat keramicky dom, alebo z ineho zdroja? Radi by sme poculi od ludi, co s tym maju skusenost.

    Dakujem

  23. Štefan píše:

    My sme si dali postavit takyto dom od byvalej firmy Silicate World a sudime sa s nimi absolutne zle a nekvalitne a neodborne odvedena praca krive zaklady krive steny chyba izolacia medzi zakladovou doskou a panelmi nemaju zaujem konzultovat ani opravovat zavady diela nedodali po roku stavby vobec stavebny dennik ziadny kontrolny stavebny den nebol stanoveny a doteraz nepozname stavbyveduceho ani sa s nami nechcel stretnut aby sme preriesili zavady Diela a pocas roka 3x zmenili obchodne meno domyslite si preco o com nam nechcu vystavit dodatok k zmluve len psychickym natlakom a vyhrazanim od nas vynucuju financne uhrady za zle odvedenu robotu…velmi lutujeme ze sme sa dali od nich presvedcit maju na zaciatku velmi lubive reci a potom s Vami zaobchadzaju hrozne s mafianskymi sposobmi ..

    • ferol píše:

      Dakujem za pridanie skusenosti. Urcite pomoze ostatnym ludom pri vybere firmy. My s tou firmou nespolupracujeme…

  24. Enek píše:

    Zdravím. Tiež uvažujem o stavbe keramického domu o firme silicateword som počul tiež len zle odvedenú prácu a mafiánske praktiky. Veľmi rad by som sa chcel vyhnúť tejto firme aj pod iným menom. Ak je tu niekto kto realizoval keramický dom a je spokojný bol by som veľmi rad keb ma kontaktoval
    Cez mail dole uvediem alebo má nejaké negatívne skúsenosti či celkovo ohľadom keramiky alebo nejakou firmou alebo by mal
    Nejaké rady rád by som si ich prečítal keby ste sa mi ozvali v maily tiež ak máte nejakú firmu ktorú by ste odporučili na výstavbu kľudne mi zanechajte odkaz v maily rad si všetko prečítam. Ďakujem er.enekes@gmail.com

  25. MartinaV píše:

    Zdravím, má už niekto reálnu skúsenosť s bývaním v takomto dome ? My to veľmi zvažujeme, firme ceramichouses alebo ako sa to vlastne teraz volaju, sa asi radsej vyhneme…Zatial sa nam pozdava Anvik…ak by ste mali niekto nové info, prosím o zdielanie. Vdaka

    • Fero Lehocky píše:

      S Anvikom sme robili uz prvy projekt a nedavno zacala realizacia. Zatial to vyzera fajn. Ak tato pilotna stavba dopadne dobre a klient bude spokojny, zaradime tento system s firmou Anvik velmi pravdepodobne do nasich projekcnych systemov.

  26. Pavol píše:

    Dobrý deň pán Lehocký.
    Viete mi povedať ako to je s akustikou stien čo sa týka vnútorných priečok a aj obvodových stien u stien praefa od firmy Anvik ? Koľko DB je tam hodnota ?
    Ďakujem veľmi pekne

    • ferol píše:

      Najlepsie vyziadat podklady priamo od Anviku. Neviem tie hodnoty zatial.

      • Peter píše:

        Pozdravujem, chcel by som sa len spytat, ze ako postupuje projekt s anvikom ci uz je hotovy. Zvazujem tiez tento typ stavby od anviku len by to mala robit ich spolupracujuca firma na vychodnom slovensku. Dakujem.

        • Fero Lehocký píše:

          Dnes som sa bol pozriet na stavbe v Trencine podla nasho projektu vo faze, ked sa uz da celkom dost vela zhodnotit. Za mna spokojnost. Klient rovnako velmi spokojny. Ako to bude cez partnerku firmu ale neviem posudit, toto riesili priamo z Anviku.

  27. Roman píše:

    Dobrý deň,
    zvažujem tento systém pre stavbu domu. Máte už nejaké zistenia z prebiehajúcej stavby Vašeho klienta? Je stále šanca, že tento systém zaradíte do Vašich projektovaných systémov? Ak áno, veľmi rád by som využil Vaše služby pre môj projekt.
    Ďakujem za odpoveď.

    • Fero Lehocký píše:

      Dnes som sa bol pozriet na stavbe v Trencine podla nasho projektu vo faze, ked sa uz da celkom dost vela zhodnotit. Za mna spokojnost. Klient rovnako velmi spokojny. Takze som rozhnodnuty sa pustit do procesu zaradenia tohoto systemu do projektoveho standardu.

  28. maria píše:

    ma niekto skusenosti s firmou ceramichouses? zvazujeme stavbu cez nich, tak ci moze byt alebo sa radse vyhnut tejto firme.

    • Fero Lehocky píše:

      odporucam si vzdy kazdu firmu skontrolovat, ci nemala v minulosti napr. ine nazvy .. a pozriet recenzie na tie “predosle” firmy trebars aj na modrej streche…

      Obchodny register, finstat a pod… majitelov

  29. Marcel píše:

    Dobry den,

    panely sa v spojoch zvaraju (ako pri klasickych panelakoch) alebo iba zaleju betonom?
    Vdaka.

  30. Ing. Jozef Buček píše:

    Ako stavár – projektant a aj st. dozor som touto technológiou výstavby RD spokojný z hľadiska rýchlosti , pružnosti výstavby a kvality použitých stavebných materiálov . Je to nová metóda , ktorá ešte nie je overená v stavebnej praxi , ale má svoju budúcnosť , pokiaľ budú dodávatelia , ktorí tieto nové trendy budú v požadovanej kvalite realizovať v praxi .
    Za socializmu , sme podobné keramické panely , už aj so zabudovanou inštaláciou – EL , ZT a dokonca i osadenými oknami a oceľoplechovými zárubňami pokusne vyrábali ako vývojový pracovníci v tehelniach a stavali sa z nich prefabrikované objekty – materské škôlky a jasle .Do vytvoreného oceľoplechového debnenia sa vkladali keramické tehlobloky a výstuž – oceľová armatúra aj s inštaláciami a zalievalo sa to vysokopevnostným betónom .

    • Fero Lehocky píše:

      Tych skusenosti bolo u nas s panelmi celkom dost urcite. Mame tu vela panelovych domov a stale funguju, hoci niektore boli zufalo pomontovane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*