Stavebná biológia » Sú infrafólie bez elektrosmogu?

Sú infrafólie bez elektrosmogu?

Vykurovacie infrafólie sú zaujímavý systém. Akurát idú na elektriku, takže podľa mňa logicky vytvárajú elektrosmog. Na stránkach predajcov sa ale bežne dočítate o infrafóliách, že sú “bez elektrosmogu”. Ako to teda je?

Rozhodol som sa preto, že zabezpečím nezávislé meranie elektrosmogu. Samozrejme nejde o exaktné vedecké zhodnotenie. Ale mne postačilo na dostatočné zhodnotenie.

Meraním som si chcel zodpovedať dve základné otázky:

Vytvárajú infrafólie elektrosmog?

Ak áno, je tak silný, že sa toho treba obávať?

Toto je prístroj, ktorým sme merali elektrosmog:



Poďme teda rovno na samotné meranie.

Na meranie sme použili infrafólie Heatflow aktuálnej generácie, ktoré prišli tento rok na trh. Dal som spraviť 3 vzorky dlhé 2 metre:

  1. infrafólia šírky 500mm a vykurovacím výkonom 100W/m2 (používa sa do obytných priestorov)
  2. infrafólia šírky 800mm a vykurovacím výkonom 100W/m2 (používa sa do obytných priestorov)
  3. infrafólia šírky 500mm a vykurovacím výkonom 220W/m2 (používa sa do kúpelní pre rýchlejšie vyhriatie)

Elektrosmog pri elektrických zariadeniach napájaných z bežnej elektrickej siete sa skladá z dvoch zložiek. Z elektrickej zložky a z magnetickej zložky. Prístrojom sme merali obidve zložky, ale zamerali sme sa prioritne na magnetickú zložku – magnetickú indukciu. Dôvod je jednoduchý. Elektrická zložka sa dá odtieniť a uzemniť. Magnetická zložka pri infrafóliách sa naopak nijako rozumne tieniť nedá. Lepšie povedané, dá sa tieniť veľmi drahými materiálmi, ale potom by už ani nekúrili a celé to stráca zmysel 🙂

Takže najprv sa pozrime, aké sú odporúčané limity elektrosmogu pre magnetickú indukciu z vybraných smerníc. Existuje samozrejme viacero rôznych odporúčaní, ale vyberám tie z najtvrdších – Stavebná biológia a WHO. Hodnoty magnetickej indukcie sa udávajú v jednotkách nT (nano Tesla):



Z merania som robil videozáznam a zostrihaná verzia je nižšie. Spracované meranie do orientačnej prehľadnejšej tabuľky je potom pod videom. A ak tabuľky a video nechcete študovať, za nimi som spísal moje závery z merania.

httpv://youtu.be/sNoIGIv1mlg

V tabuľke nižšie sú aj merania výkonnejšej infrafólie (220 W/m2), ktorá má samozrejme horšie výsledky, pretože ceň ňu tečie väčší prúd. Meral som ju zo zvedavosti, ale v princípe nás nemusí trápiť. Používa sa hlavne v priestor s krátkodobým pobytom ľudí (kúpeľne a pod). Dôležité je zamerať sa na hodnoty infrafólií s výkonom 100 W/m2. Tie sa používajú do obytných izieb.



Čo mne osobne meranie dalo?

Infrafólie, ktoré sa dávajú do izieb vo vzdialenosti približne cez 50cm od infrafólie spĺňajú tvrdšie kritéria stavebnej biológie. Približne 20-30cm od infrafólie spĺňajú menej prísne odporúčania WHO.

Infrafólie sa zvyknú inštalovať do podlahy (pod poter, alebo priamo pod plávajúcu podlahu) alebo do podhľadu.

V prípade inštalácie infrafólie v podhľade sme vždy komplet ďalej ako 50cm od infrafólie pri štandardných výškach obytných priestorov 250-270cm. Takže táto inštalácia je podľa mňa z hľadiska stavebnej biológie a elektrosmogu bezproblémová.

Komplikovanejšie vychádza inštalácia do podlahy, pretože tam sú vzdialenosti bližšie k ľudom. Posledný rok sme u nás v ateliéri viacero domov riešili s infrafóliou pod poterom. Po meraní ma to utvrdilo, že je to lepšia voľba ako priamo pod plávajúcu podlahu, lebo vďaka hrúbke poteru a finálnej podlahy sa infrafólia dostane od povrchu podlahy pokojne aj na 8-9 cm.

Priorita je mať hlavne spálne a v nich postele v čo najčistejšom priestore bez elektrosmogu. Pri infrafóliách v podlahe mi preto dáva logiku mať vyššiu posteľ. Posteľ vysoká 50cm a ešte ten poter dostáva infrafóliu od spania do vzdialenosti skoro 60cm a tým sme sa dostali do bezproblémovej vzdialenosti aj z hľadiska stavebnej biológie.
Ak by ste chceli ale dlhodobo spávať na nizučkých posteliach alebo dokonca priamo na madracoch na podlahe, toto by som pri infrafóliach po meraní osobne neodporúčal. Toto platí napríklad aj pre materské škôlky a jasle, kde sa deti bežne hrajú dlhodobo na kobercoch na podlahe a majú nízke lehátka.

Možno ste si na tabuľke z meraní všimli, že hodnoty magnetickej indukcie sa menia podľa toho, kde sme merali. Na začiatku infrafólie pri pripájacích vodičoch boli hodnoty najvyššie a na konci infrafólie boli hodnoty porovnateľné so stavom, keď boli infrafólie vypnuté. Tento poznatok sa dá výborne využiť pri ukladaní infrafólií v podlahe a vyťažiť z riešenia maximum. Konce infrafólii treba dať jednoducho pod postele a pod gauče 🙂

Na začiatku som si položil 2 otázky. Aké sú moje odpovede?

Vytvárajú infrafólie elektrosmog?
Infrafólie merateľne generujú elektrosmog, rovnako ako každé iné elektrické zariadenie. Nie sú teda bez elektrosmogu.

Ak áno, je tak silný, že sa toho treba obávať?
Vplyv elektrosmogu na človeka z infrafolií závisí od ich výkonu a osadenia. Pri rozumnom inštalácii infrafólií to mne vychádza stále v limitoch WHO a v pokojových zónach pre spanie aj v limitoch stavebnej biológie. Takže osobne obavy nemám a uvažujem so systémom infrafólií pod poter pre môj dom 🙂 Samozrejme počítam s tým, že dom treba robiť s čo najnižšou spotrebou energie na vykurovanie, tým sa zníži aj čas, keď fólie kúria.

… na záver

Meranie sme robili s konkrétnym výrobkom pre moje potreby. Nešlo mi o vedeckú prácu a ani žiadny štátom certifikovaný merací postup, takže výsledky sa môžu medzi výrobkami a spôsobe zapájania líšiť. Nepredpokladám ale výrazné rozdiely medzi rovnako výkonnými infrafóliami rôznych výrobcov. Elektrosmog jednoducho tvorí prechádzajúci elektrický prúd a tu sa veľmi fyzika asi obabrať nedá.

Merali sme dvojmetrové pásy fólií. Z merania je vidieť, že hodnoty magnetickej indukcie boli vyššie, keď boli zapnuté dve fólie spolu. Takže reálne hodnoty budú pri každej inštalácií iné. Z môjho merania sa preto nedá spraviť všeobecný záver.

Nebolo mojim cieľom suplovať merania samotných výrobcov.

Rovnako v článku popisujem len princípy zapájania, ktoré mne vychádzajú ako optimálne. V našich reálnych projektoch to potom riešime priamo s dodávateľom systému pre konkrétny dom individuálne.

Nakoniec sa chcem poďakovať pánovi Grolmusovi (www.grolmus.sk) za prípravu a poskytnutie infrafólií Heatflow pre meranie a vlastne aj za jeho odvahu ísť s “kožou na trh” 🙂
Rovnako ďakujem pánovi Balajovi (http://elektrosmog.voxo.eu/) za samotné meranie elektrosmogu.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,
97 comments on “Sú infrafólie bez elektrosmogu?
  1. Yco píše:

    Zdravím. 🙂
    Opäť fajn článok.
    Ak dáte fólie pod poter a nie priamo pod podlahu, tak zrejme treba rátať s tým, že bude kúrenie menej účinné, alebo sa mýlim?

  2. Fero Lehocký píše:

    @Yco: Toto zatial exaktne neviem 🙂 Teoria hovori, ze ked je nad foliou material s vysokou emisivitou, tak ten material absorbuje ziarenie a nasledne vyzaruje dalej… Takze ak je nad foliou beton, a trebars aj drevena podlaha a emisivita oboch je cez 90%, takze teoria vravi, ze min 90 percent je “preziarenych” a tych 10 percent sa uklada do materialu. Takze vznikne take “poloakumulacne” podlahove kurenie. Napriklad korkova podlaha by byt na tom nemala, lebo korok ma malu emisititu a zacne sa velmi nahrievat…

  3. Yco píše:

    Nuž, skôr mi ide o to, že ak zo spodnej strany fólie nedáte vlnenie pohlcujúci materiál (https://sk.wikipedia.org/wiki/Absol%C3%BAtne_%C4%8Dierne_teleso ;)), tak vlnenie ide každým smerom a, samozrejme, cestou najmenšieho odporu. Teda nejaká časť (tiež si netrúfam povedať aká) dole, za čo zaplatíte tiež…
    Inak, tesne pod plávajúcu podlahu by som asi infrafólie tiež nedával. Kto vie, ako by sa do procesu vytápania v takom prípade zapojila infra zložka? Asi by to fungovalo len ako priamotop….

  4. Fero Lehocký píše:

    @Yco: Pod foliu sa dava reflexna folia. Ta nieco odrazi spat…ale je to samozrejme na dotyk, ideal by bol s medzerou.

  5. Marián píše:

    Reflexná fólia dokáže pracovať len so sálavou zložkou tepla. Na to je vzduchová medzera nevyhnutná. Ak je na dotyk, nastáva tam prestup tepla vedením a hliník vedie teplo veľmi dobre aj keby ho leštili Japonci.
    Takže reflexná fólia bez vzduchovej medzery je absolútne na nič.
    Mňa by zaujímalo, či ste neskúšali merať elektrosmog v okolí indukčnej varnej dosky. Nikde sa nedá nájsť takáto informácia. Bol by som Vám vďačný za takéto meranie. Inak fajn článok ako všetky ostatné.

  6. fero lehocky píše:

    @Marián: varnu indukcnu dosku som nemeral. Ale aj bez merania si tipnem, ze to bude “dobra morda”. Tam su vysoke vykony. Ale zase clovek na nej nespi. Ak by som sa ale chystal pri nej stavat dennodenne hodiny ako profi kuchar, tak asi radsej plynovu..kludne propan-butan flasu, ked nie je pripojka..

  7. Ferenc píše:

    Super clanok, aj po dlhsej pauze na urovni 🙂
    Mna by celkom zaujimalo, ci namerane hodnoty su lepsie/horsie ako hodnoty pri kureni s kablami/rohozom v poteri. O par tyzdnom by sme sa mali rozhodnut pre jednu alebo pre druhu variantu. Dakujem!

  8. Fero Lehocký píše:

    @Marián: Pan, s ktorym som robil meranie, Vas odkazuje na jeho clanok: http://elektrosmog.voxo.eu/spotrebice-v-domacnosti – tam najdete aj o varnych doskach 🙂

  9. Fero Lehocký píše:

    @Ferenc: No vyslovene porovnavacie meranie spravene nemame, ale dalo by sa vychadzat nejako z tohoto clanku: http://elektrosmog.voxo.eu/podlahove-kurenie – ked to tak narychlo porovnavam, folie vyzhadzaju asi o nieco priaznivejsie z hladiska elekrosmogu, zase cenova stranka urcite je na strane kablov. Pri tych kabloch sa to asi tazko bez merania odhaduje, lebo je to stale o tom mnozstve prudu, co tade tecie, kolko bude kabla a pod.

  10. Peter píše:

    Zdravim, mna by velmi zaujimalo, aka relevantna je ta informacia, ze pod foliou musi byt najprv vzduchova medzera a az potom nejaka (napr. AL) odrazova vrstva. Dodrziavaju profesionalne firmy, ktore folie kladu, (napr. Heatflow) pri realizacii pod plavajucu podlahu taketo vzduchove medzery? Akym sposobom to zabezpecuju?

    • Frantisek píše:

      Pozdravujem vás, pekný článok aj po rokoch aktuálny. Dnes sa vyrába tieniaca fólia novej generácie Heatground…od heatflow. Vedeli by ste mi povedať či táto spĺňa efekt. Merali ste to?

  11. fero lehocky píše:

    @Peter: Ziadna vzduchova medzera sa v podlahe nerobi. To sme len teoretizovali, ako by to bolo idealne 🙂

  12. Peter píše:

    Takze Marianova veta “Takže reflexná fólia bez vzduchovej medzery je absolútne na nič.” neplati? Lebo jeho prispevok mi pripadal ako fundovane podlozeny nejakym odbornikom, ktory sa vyzna. Napr. si viem predstavit dosiahnutie “kvazi vzduchovej medzery” polozenim tej bielej cca 3-4mm penovej folie, (davala sa pod plavajucu podlahu, aby nevrzgala) na tu spodnu odrazovu Al foliu, cim by vznikla vzduchova medzera medzi vykurovacou foliou a foliou Al. Urcite by sa tak zabranilo priamemu kontaktu a teda aj prestupu tepla vedením , ktore Marian spominal ako neziaduce z hladiska efektivity.

  13. Fero Lehocký píše:

    @Peter: Na toto vam neviem dostatocne relevantne zodpovedat ja, co akej miery reflexna folia pomoze a do akej nie. Taky expert nie som :). Jednoducho ju tam davaju. Dolezita je ale co najlepsia izolacia pod foliou. Nejake straty energeticke tam budu vzdy, to iste je aj pri vodnej podlahovke. Ale to sa podla mna bavime o malych percentach. Ovela podstatnejsie sa tie energie riesia v izlaciach a komplexnom navrhu.
    Vzduchova medzera je vzduchova medzera bez peny. Pena sa nahreje a vedie dalej teplo cez tu foliu – to proste nie je vzduchova medzera. Bolo by to tam zbytocne.

  14. Peter Tejbus píše:

    Dobry … aj den, aj tema, aj clanok … No mne to po tom vsetkom napisanom vychadza tak, ze najlepsie bude osadenie folie na strop a da sa tam urobit aj ta vzduchova medzera (skoro bezbolestne a dokonca akakolvek siroka) … ale este jednoduchsie a lacnejsie je osadit na strop infrapanely … a do podlahy len par metrov elektrokablov (pre istotu, aby som mal dobry pocit) …

  15. Fero Lehocký píše:

    @Peter Tejbus: To je moznost, infrapanely sa ale kazdemu nepacia a dizajnovo vadia… napriklad mojej manzelke 🙂

  16. Yco píše:

    @Peter Tejbus: V prípade osadenia na strop je potrebné zabezpečiť, aby medzi infrafóliou a izoláciou nebola vzduchová medzera, viď http://forum.tzb-info.cz/110588-moj-pasivny-dom-pri-presove?idtext=829#text829.

  17. Peter Tejbus píše:

    @Yco: uf … tak teda ma byt vzduchova medzera v podlahe a v strope nema byt?

  18. Peter Tejbus píše:

    @Fero Lehocký: napr. biely panel na bielom strope by vadil? napr. iba v spalni (resp. detskej izbe) … v obyvacke nemusi byt …

  19. Fero Lehocký píše:

    @Peter Tejbus: niekomu proste vadi, s tym nic nenarobite

  20. Fero Lehocký píše:

    @Peter Tejbus: Ja viem takto: V podlahe ziadna medzera nie je. V podhlade sa robi medzera, ale nad foliou musi byt instalovana reflexna folia, ktora ziarenie odrazi smerom naspat. Toto ale musia predpisovat vyrobcovia, ako sa mozu zariadenia instalovat. Takze presnu odpoved musi vzdy dat konktretny dodavatel konkretnej folie.

  21. Yco píše:

    @Peter Tejbus: Ak si všimnete, ja som sa do polemiky ohľadom nutnosti mať medzeru v podlahe nezapojil. Rieši to totiž úplne inú vec.
    Zrejme viete, že infrapanely generujú teplo dvomi cestami a to tzv. priamym výhrevom ako obyčajné elektrické kúrenie a infraohrevom ako Slnko.
    Páni, ktorí spomínali medzeru v podlahe, riešili odrazivosť infravĺn, aby bola maximálne využitá infra zložka kúrenia. (Absolútne čierne teleso ostáva v rovine teórií.)
    “Môj” príspevok rieši reál. Ak dáte infrafólie na strop a chcete, aby bola elektrická energia (premenená na tepelnú prechodom prúdu cez vodič), ktorú do nich vložíte, maximálne využitá smerom nadol, musíte zamedziť tepelnej energii stúpať nahor. Ak tam bude vzduchová medzera, najprv sa vyhreje tá. A až potom Vaša izba.

    Len moja “špekulácia”/ dedukcia: Ak by sme chceli maximalizovať využitie oboch zložiek infrafólie umiestnenej na strope, nad ňu by sme bez medzery uložili izoláciu, nad ňou by bola vzduchová medzera a tak “odrazová” fólia.

  22. Peter Tejbus píše:

    @Yco: asi tak to bude … myslim si vsak, ze ak zohrejem od stropu dolu 250 cm stlpec vzduchu pod foliou, tak zohrejem aj 255 cm s tou medzerou potrebnou pre odrazivost infra zlozky a velmi to nebudem riesit … pri infrasaune to asi tiez nikto neriesi (proste asi uvazujem iba infra zlozku, ktora mi zohreje uzimene telo).
    Vas posledny odstavec si v praxi viem celkom dobre predstavit pri bungalove – nad infrafoliou v strope/streche bude 40-50 cm mineralnej vlny, nad nou kontralata=vzduchova medzera, na nej infraodraziva folia, na nej ostatne vrstvy stresneho plasta, napr. debnenie …
    Este by ma pripadne zaujimalo, aky je pomer pri dodavke tepla do domu medzi infra zlozkou a salavou zlozkou toho zdroja … (ci ma zmysel to salanie uvazovat).

  23. Peter Tejbus píše:

    @Fero Lehocký: suhlasim, urcite tak … v podlahe som este kvoli tomu medzeru nevidel … v podhlade som este infrafoliu nevidel urobenu, vacsinou davaju odrazivu foliu kvoli odrazu “nejakej zlozky” z interieru, ale trosku z toho maju realizatori hokej … (s medzerou ci bez )

  24. peter k píše:

    Zdravim, ani neviem kde zacat. K elektrosmogu sa nevyjadrim, len k diskusii. O infafoliach, heatflow, caleo a podobnych sa popisalo kadekde kadeco. Castokrat su to marketingove kecy popierajuce doteraz nevyvratenu fungujucu fyziku. Teplo sa siri salanim a vedenim. Salanie nepotrebuje medium, funguje aj vo vakuu (slnko napr.). Salava zlozka sa zvysuje so zvysujucou sa teplotou (je to nejaka mocnina), dobry priklad je krb, horenie-vysoka teplota, citim salanie. Tu polozim recnicku otazku, ake povrchove teploty dosahuju tieto folie? Salanie funguje len po najblizsiu “prekazku”, ta sa zohrieva a sala dalej adekvatne svojej emisivite (cierne teleso, biely strop…), zas po najblizsiu ” prekazku”. Tu si dovolim spochybnit vyznam folii v podhladoch, aj s pouzitim reflexnej folie (ta funguje len so vzduchovou medzerou, idealne vakuom, kontaktne nema absolutne ziadny vyznam, napr. zaliata v potere. Dostavame sa k infrafolii v potere, cize sireniu tepla vedenim, ziadne salanie. V tomto pripade folia zohrieva poter presne tak isto ako vodna podlahovka alebo odporove droty (zanedbajme teraz rovnomernost, ktora nas v tomto pripade nezaujima). Mame spocitane tepelne straty, cize vieme kolko tepla potrebujeme dodat a to je rovnake u vsetkych spomenutych typov kurenia. Ked si napriklad porovname vodnu podlahovku s elektrickym kotlom (z principu 100% ucinnost, tak isto ako u ostatnych odporovych kureni, ci uz drotmi alebo infrafoliami) s infrafoliami, je to principialne to iste, akurat moze/nemusi byt ina rovnomernost. Z pohladu spotreby energie je to to iste (ak zanedbame “straty” privodnymi rurkami a plastom kotla u vodnej podlahovky, ktore aj tak zostavaju v objekte). Rozdiel moze byt akurat v nabehu a sposobe regulacie. Porovnanie odporovych drotov a infrafolii vychadza uplne na rovnako, rozdiel moze byt jedine v rovnomernosti, na co ma ale vplyv aj typ poteru a podlahovej krytiny. Takze moj zaver, infrafolie su len dalsi typ podlahoveho kurenia, so slnecnym ziarenim maju spolocne to iste co vodna podlahovka a odporove droty, teda za predpokladu ze si nechceme roztopit podrazky na papuciach. Ina kapitola su stropne/stenove infrapanely. Nemam nic proti odporovemu kureniu, ci uz folie alebo droty, ak to tak nahodou vyznelo. Uvazoval som pri stavbe aj s touto moznostou, nakoniec som vsak siel do vodnej podlahovky s elektrokotlom kvoli neskorsej moznej vymene zdroja tepla, napriklad TC.

  25. Jano píše:

    Zdravim Vas, velmi zaujimave citanie. Nakolko ma tato tema zaujima tak prispejem svojou troskou. Teorii velmi nerozumiem ale mam v byte infrapanely od roku 2008. Su umiestnene v sadrokartone v strope. Je ich normalne vidiet. Za tych 7 rokov si nikto tie panely v strope nevsimol. Skor si ludia vsimli, ze nemame radiatory alebo preco mame tolko termostatov 🙂 V case, ked sme infrapanely kupovali boli folie na nasom trhu ako novinka (aspon co sa ku mne dostalo) a teda ju ani predajcovia velmi neriesili.
    Mam v plane stavat RD a opat som bol na 100% rozhodnuty ist do infrapanelov. Ked som zbadal tento clanok, tak sa moja istota otriasla a velmi som bol zvedavy na vysledky testu. A teraz v diskusii mam hlavu pomotanu este viac :). Pravdupovediac som o kureni v poteri ani neuvazoval (velmi zvazujem zakladanie domu na penovom skle) a o moznosti infrafolii do poteru som ani nevedel.
    Mam ale vynikajucu skusenost s infrapanelmi v strope a teda davat to dole do podlahy mi pride divne. 🙂
    Inak teplota zo zadnej strany infrapanelu je vraj 90stC (nemam to ako overit) ale zospodu niesu az tak teple, da sa na nich v pohode udrzat ruka. Myslim si, ze pri foliach to bude menej, predsa je tam viac plochy.
    Tesim sa na dalsie vase prispevky a samozrejme aj na dalsie clanky pana Lehockeho 🙂

  26. Tomas Varga píše:

    Verite WHO? Elektrosmog ktory neskodi neexistuje. Ak je to s normami tak ako to je pri mobiloch ktore schvalovali ludia ktory nemali zaujem chranit ludi. (Nokia, vojsko) tak by som si to cele velmi dobre rozmyslel. K infra panelom treba este priratat este dalsi elektrosmog(wifi, domaci telefon, mobil) Osobne by som riesil infrapanel iba vtedy ak by nebola ina moznost.

  27. Jano píše:

    Preco, ved pol metra pod tou foliou, predpokladam, ze aj pod panelom je uz elektrosmog nizzsi ako v okoli…(podla merani vyssie) Ak je to na strope, tak nemoze byt “dole” ziadny problem…

  28. Peter Tejbus píše:

    tak som k infra panelom našiel takýto posudok:
    http://www.sohars.sk/dokumenty/posudok-igef-zhrnutie.pdf

  29. fero lehocky píše:

    @Peter Tejbus: vdaka za tip 🙂

  30. Ivan píše:

    Pán Lehocký, v inom článku okrajovo spomínate možný negatívny vplyv tečúcej vody vo vykurovacích rozvodoch. Oproti elektrosmogu z plošného elektrického kúrenia ho považujem za super neškodný.
    Možno by ale stálo za hriech, zmerať vyžarovanie fotovoltaických panelov, lebo táto technológia sa bude rozširovať a niektoré domy budú vlastne malé elektrárne. Teda lepšie povedané, takéto domy sa už dajú vidieť.

  31. Dominik píše:

    Dobrý deň a ďakujem začlánok, taktiež sa snažím nájsť vhodný zdroj vykurovania pre budúci dom. Oslovili ma el. odporove rohoze alebo kable ale obavam sa elektrosmogu, nakolko budu urcite instalovane v podlahe, cize blizko cloveka. Nasiel som zaujmavi clanok http://www.bag.admin.ch/themen/strahlung/00053/00673/05139/index.html?lang=en a na zaklade informacii v nom by som vas chcel poziadat, nakolko na to mate lepsie predpoklady ako ja, o uskutocnenie merania elektrosmogu pre dvojzilove vykurovacie rohoze vo vzdialenostiach 5 a 10 cm pripadne aj viac. Idealne by bolo meranie v uz funkcnom dome s takymto sposobom vykurovania. Nechcem Vam tu davat ulohy, berte to ako tip na ozrejmenie problematiky.

  32. Peter píše:

    Pozdravujem. Len pridávam info k stenovým infrapanelom: bez elektrosmogu sú aj rakúske redwell – wellina. Tiež certifikát od IGEF. Cenovo nie sú najlacnejšie, ale dizajnovo velmi príjemné.

    • Fero Lehocký píše:

      @Peter: Kazde elektricke zariadenie ma elektrosmog. To sa fyzikalne obist neda. Vyrobcovia to napisu, ze bez elektrosmogu. To maju napisane od vyrobcu aj tie infrafolie vsetky. Je to marketingovy text. Po spravnosti by podla mna mali pisat, ze elektrosmog je v ramci noriem pre obytne priestory, alebo tak nieco.

      • Peter píše:

        Určite, bez minimálneho elektrosmogu elektrospotrebiče nie sú. Labáky a možno niektoré značky píšu o vysokej eliminácii prípadne o hodnotách, ktoré sú zdravotne neškodné (nie o nulových čislach). Samozrejme marketing znesie všetko. V našej moci však je, či si kúpime lacák ktorý to nerieši, alebo firmu, čo sa tým minimálne zaoberá a následne môžeme elektrosmog aj mnohonásobne minimalizovať. Za Vaše merania – ďakujem 🙂

  33. Peter píše:

    Ináč u pána Balaja sme si nechali zmerať žiarenia na pozemku. Prekvapivo ponáchádzal veci, ktoré by nás predtým asi nenapadli. Vrelo odporúčam. Až raz budeme mať elektriku aj v našom novodomčeku tak pomerá aj tam 🙂

  34. dano píše:

    Zdravím Vás,

    chcel by som sa spýtať, či ste sa nestretli s inštaláciou odporové fólie resp káble zaliate do poteru a na tom drevená dubová podlaha lepená priamo na poter.
    Jedná sa mi o to ako sa drevo správa, tj. vysušovanie, krútenie a pod. a reálne skúsenosti s takouto skladbou.
    Momentálne sa rozhodujem resp. projektantom vykurovania je navrhovaný odporový zdroj vykurovania (nízke TS), ale podlahu chcem z dreva.

  35. Stavitel99 píše:

    Dáva sa nad vykurovacia fóliu nejaká kovová uzemnená fólia, alebo je jej súčasťou? Aké hodnoty má elektrická intenzita nad podlahou?

    • Fero Lehocký píše:

      @Stavitel99: Ano dava sa uzemnena kovova sietka. Ta ale tieni len elektricku zlozku. Mangneticku zlozku nema sancu utienit, to by sa musela davat ta draha folia progi magnetu. Namerane hodnoty s uzemnenim nemam, take meranie som nerobil. Pomeriame po zabudovani na stavbe..

      • Stavitel99 píše:

        @Fero Lehocký: Ďakujem.

      • Bogdan píše:

        @Fero Lehocký: Dobrý den. uzž máte folie instalované? Prováděl jste nějaká měření. zaujalo mě také toto video: https://www.youtube.com/watch?v=V9VTA5-XKKs

        • Fero Lehocky píše:

          @Bogdan: po nastahovani som meranie nerobil.
          Na to videu nie je jasne, ake pouzili kable a folie. Ci sa porovnavaju porovnatelne veci. A nevieme co merali, ci elektricku alebo magneticku zlozku.

          Ja som to nakoniec nemeral z dovodu, ze ako to sledujem, v spalnach sa tie folie pustaju minimalne, lebo tam mame nastavene nizsie teploty a pride tam aj teplo z inych izieb. Proste uz z toho nemam obavy

          • Bogdan píše:

            @Fero Lehocky: Dekuji za odpoved. Zvazoval jste pouziti kabelu misto folie? Proc jste nakonec zvolil variantu folii?

            • Fero Lehocky píše:

              @Bogdan: kable som nezvazoval. Nie vsetky rozhodnutia maju logicky zaklad v zivote 🙂 Kable ma proste neoslovili.. a paci sa mi na foliach, ze pripadne poskodenie casti folie neznamena jej kompletny vypadok. V pripade prerusenia kabla nekuri cely kabel.. okrem toho dodavatej mojho celeho systemu v dome robil s foliami a nie s kablami. Ja som to chcel mat poriesene ako systemovy balik

          • HeliosZM píše:

            Aký ste dávali na fólie poter? Sadra alebo betón?? Cca.hrubka vrstvy?

        • stavitel99 píše:

          Zaujímavé video pán Bogdan. Kúrim elektrickými radiátormi v dobre izolovanom dome, a všade mám teplo. Nameral som v dome 2 nT, akurát pol metra od elektrického radiátora 10 nT, ale tam sa nezdržujem. Veľkoplošné elektrické kúrenie považujem za nezmysel.

          • Vlado píše:

            Vaše merania 2nT sú absolutne nereálne. Musel ste to merať nejakým hračkárskym merakom. Robil som xy meraní certifikovanym meracím pristrojom, najma gigahertz sulution, v domoch bytoch, aj na samotnych pozemkoch. 2nT nenameriate takmer nikde ! a 10 nT pri elektrickom radiatore je už absolutne mimo

  36. Stavitel99 píše:

    Vykurovacie káble by neboli lepšie? Zaliať do poteru, alebo ešte lepšie aj do ostatných akumulačných častí domu – vápnopieskové steny a železobetónový strop. Možno vykurovať väčším výkonom bez potreby prenášať výkon cez vzduch = kolísanie teploty.

    Typujem magnetickú indukciu 20 nT tesne nad podlahou na začiatku vetvy kábla s výkonom 100 W.

  37. Jan Otcenas píše:

    Dobry odborny clanok o Heatflow.
    Ja by som este podotkol, ze prirodzene magneticke pole zeme ma hodnoty 25 – 65 nanoTesla. To len aby mali s cim neznali problematiky porovnavat. 🙂

  38. Jan Otcenas píše:

    K otazkam odporove kable VS folia:
    podla nasich skusenosti podla “sily odporucania”

    1. Heatflow
    2. Odporove kable

    dovodov je vela, niektore maju fyzikalne vysvetlenie, niektore vyplyvaju z praktickych odporucani a samozrejme, nezanedbatelna stranka je ekonomika prevadzky.

  39. Pichta píše:

    Dobrý den.

    Mam krdiostimulator (KS), rozmyslam nad tymto kurením. Kvoli tomuto prístroju,ktorý mam v sebe nainstalovany sa musím vyhýbat elektromagnetickému žiareniu zo silných EM zariadení. Teda ide o indukčné varné dosky, prikladania telefonu na KS, nemožem byť vyšetrený ultrazvukom v tej oblasti kde mam KS, nemožem ist do magneickej rezonancie atď.
    Otázka: Je to aj pre mna bezpečené? Resp.pre KS,aby ho to nepokazilo.
    Môžem si lahnuť na takúto podlahu bez obáv,alebo radšej nie?

    Ďakujem za odpovede.

    • Fero Lehocký píše:

      @Pichta: Osobne si myslim, ze problem nebude, ale radsej si to overte priamo u dodavatela systemu. Toto musi zodpovedat jedine dodavatel.

  40. Lukas píše:

    Dobry den, palec hore za perfektny clanok. Mal by som na Vas mozno hlupu otazku, ale zaujima ma to. Ak by folie prave nevykurovali objekt, teda by boli vypnute, ale stale zapojene do eletrickeho vedenia, vytvarali by stale elektrosmog?

    • Fero Lehocký píše:

      @Lukas: V principe ked cez ne netecie prud, tak nevytvaraju elektrosmog.
      Do akej miery mozu nieco male realne generovat len z dovodu, ze su pripojene na uzemnenie, ktore je spojene so zeminou a ta uz je vcelku “prehltena” roznymi uzemnovacimy systemami a ci sa neco “nenaindikuje” spatne, to netusim. Ale principialne by to malo byt ciste. Aj preto som to volil, lebo v case mimo kurenia to ne ciste podla mna.

  41. Rudo R píše:

    Neviem ako vy, ale ja mam fólie Heatflov, ale nie pod posteľou. Tak čoho sa obávate. Firma, ktorá mi to montovala to robí tak bežne. A ešte k tým odrazovým fóliám pod infrafóliami. Neviem či to ma nejaký vplyv, ale mne ich kládli tou hliníkovou plochou dole a tým pádom tam vznikla medzera. Vraj po predchádzajúcich skúsenostiach to montujú teraz takto.

  42. Peter píše:

    Bol som rozhodnutý pre infrafolie, ale po prečítaní článku to zmením. Myslím si, že sme dostatočne obklopený elektrosmogom zo všetkých prístrojov a zariadení v domácnosti. Nedám si dobrovoľne na celú plochu podlahy zdroj elektrosmogu. Máme malé dieťa,(možno bude ďalšie) ktoré je väčšinu času na zemi a my spolu s ním… Asi pôjdeme do tepelného čerpadla vzduch-voda aj napriek veľkej vstupnej investícii. Ďakujem za info.

    • Jano píše:

      @Peter: Dajte si tie folie na strop, alebo infrapanely.

      • Yco píše:

        @Jano: Poznámka: Infrafólie na strope majú jednu dosť výraznú nevýhodu.
        Vzduch síce má požadovanú teplotu, ale podlaha pocitovo nie. A tak máte na chodidlách pocit chladu. Osobne by som to takto už nikdy neurobil.

  43. Michal píše:

    Dobrý deň,

    aj ja zvažujem infrafólie pre vykurovanie v dome. Ako ste sa nakoniec rozhodli? Ako ich vnímate v porovnaní z bežným elektrickým podlahovým kúrením?

    Vďaka za odpoveď.

    • Fero Lehocký píše:

      @Michal: Mame ich naistalovane – vid tento clanok: https://blog.zdravydom.sk/dom-architekta-06-kurenie-nizkoenergetickeho-domu-a-riadene-vetranie/

      Som s tym riesenim spokojny zatial. Neviem to porovnat s beznym elektrickym kurenim (ak myslite elektricke kable), lebo som v takom dome dlhodobo nebyval. Co je asi jedine co ma trochu mrzi je obmedzenie, ze treba dat vsetko do vzduchu, lebo elektricke kurenia prehrievaju povrch, ak ho zakryjete. Napriklad molitanovy madrac na zemi vo velkej zime za noc prehreje pod nim podlahu, co ma stvalo, kedze mame drevo. Toto vodna podlahovka nespravi, lebo to vyhreje maximalne na teplotu vody. Elektrika “vali teplo”…a ak nie je z plochy odoberane, tak sa zacne prehrievat. Ale zatial sa nam nic neposkodilo takymto prehriahim docasnym, ale davam si na to pozor, aby sme dlho namli po zemi “tepelne izolanty” – hlavne deti rozhazdu cokolvek

      • Michal píše:

        @Fero Lehocký: Ďakujem za odpoveď. Spomenutý článok mi ušiel.

        Nad tým, že sa môže povrch lokálne prehrievať som neuvažoval, aj keď to dáva zmysel. Predpokladal som, že infra fólie dosiahnu max teplotu v “normálnom” rozsahu, teda max. 27-30C. Budem sa na to teda ešte musieť pozrieť.

        • Fero Lehocký píše:

          @Michal: No princip s tym prehriatim. Termostat v izbe hovori, ze treba kurit. Tak folia kuri. Ak na zem date napriklad madrac, v tom mieste podlaha neodovzdava teplo vzduchu. A folia ziari dalej.

          • Michal píše:

            @Fero Lehocký: Určite to dáva zmysel, ale ak je podlaha dosť veľká, tak matrac nech má 4m2 by nemal mať až taký zásadný vplyv na celkovú teplotu miestnosti.

            V každom prípade túto informáciu považujem za zaujímavú.

            • Fero Lehocký píše:

              @Michal:No ale vobec nejde o to, ak aj epocitova teplota vzduchu v miestnosti, ale ako sa nakuruje podlaha. Prave, ze tym, ze je madrac plosne maly, tak nema vplyv na to, kolko treba kurit.. podlaha teda kuri akoby tam nebol, ale v mieste pod madracom sa to prehreje. Ak by to bol napriklad celoplosny koberec, tak sa to tak pod kobercom neprehreje, lebo teplo sa rozlozi do celej plochy, a bude sice viac ako bez koberca, ale menej ako na kolalne zakrytom mieste pod madracom.

      • Tomas píše:

        Dobrý den, děkuji za článek, právě se rozhoduji mezi odporovým 2 žilovým kabelem a topnými fóliemi MAXECO, které mají samoregulace http://www.maxeco.info/jak-to-funguje
        Proto mě zaráží, že píšete “trochu mrzi je obmedzenie, ze treba dat vsetko do vzduchu, lebo elektricke kurenia prehrievaju povrch, ak ho zakryjete”
        Myslel jsem, že samoregulaci mají všechny fólie? Nemáte zkušenosti s podobnými?

        Děkuji za odpověď

        • Fero Lehocky píše:

          neviem si presne predstavit, ako v ramci jednej folie by fungovala samoregulacia. Mozno to niekto vyraba, ale v case montaze mojich take nebolo a ani doteraz som na samoregulacne folie nenarazil. Tu znacku, co pisete nepoznam.

          Viem, ze existuju samoregulacne kable.

        • Fero Lehocky píše:

          Ale aby to nevyznelo zase ako tragicka chyba systemu, doteraz nenastal realne problem, ze by sa nam poskodila podlaha alebo nieco na nej polozene z dobodu prehriatia. Mame aj teraz novy koberec pod konferencnym stolikom a je to vpohode a byvame skoro 5 rokov

  44. HeliosZM píše:

    Veľmi by som chcel aplikovať folie heatflow na svoju novostavbu RD, len ma odrádza konkrétny elektrosmog,
    Neviete spraviť podobné meranie na už zaliatych foliach s anhydritom??

    • Fero Lehocky píše:

      Zatial neplanujem robit take meranie z casovych dovodov. My to merat nevieme, musel by som obejdnat na to pana ako platenu sluzbu. Uz som sa raz rozhodol to pouzit, dodatocne meranie na tom uz aj tak nic nezmeni…

  45. Pavol píše:

    Dobry den, pripajam oficialne meranie elektrickeho podlahove kurenia robene svajciarskym min. zdravotnictva.

    https://www.bag.admin.ch/dam/bag/de/dokumente/str/nis/faktenblaetter-emf/faktenblatt-bodenheizung.pdf.download.pdf/faktenblatt%20bodenheizung%20d.pdf

    Je to cele v nemcine, takze si to treba dat prelozit. Ja nemecky hovorim a v podstate z tej spravy vychadza nasledovne:
    merali 4 typy kurenia.

    1. Odporovy jednozilovy, 2. Odporovy 2 zilovy, 3. Odporovy 2 zilovy s vystupom jednej zily, 4. Elektricku foliu na baze uhlika alebo Grafitu
    Najlepsie vyslo cislo 2 a 4. Folie generuju pod 0.35 μT, 350 nT vo vyske cca 20 cm. Udavane rizikove hodnoty pre mozny vznik alzheimera su dat 1μT pri dlhodobom vystaveni. Europska unia ma schvalenu normu max 100000 nT pri 50Hz.
    Z danej studie mi vyplyva ze foliu su uplne bezpecne na pouzivanie. Taktiez by nepresli homoligizaciou na EU trh.

  46. pH píše:

    Celkom by ma zaujímalo, ako prechádza infračervené žiarenie cez poter či podlahovú krytinu, a ako sa tento prechod líši pri “infrafólii” a odporovom kábli.
    Podstatnejšia pripomienka: priamovýhrevné elektrické vykurovanie akéhokoľvek druhu nie je šťastná voľba z hľadiska spotreby primárnej energie (a teda environmentálnych vplyvov – snáď najmenej “zelená” možnosť) a ak chcete skolaudovať rodinný dom, ktorý ho používa ako hlavný zdroj vykurovania, musíte (pre stavby schválené pravdepodobne už odvlani a určite pre tie po roku 2020) sfalšovať energetický certifikát…

    • ferol píše:

      V sucasnosti sa tento system sa da kombinovat s dalsimy systemami (napr ohrev vody s TČ) + fotovoltaika a pod…aby sa splnila platna legislativa. Vzdy je to o spravnom nakombinovani ku konkretnemu domu. Samozrejme uz nie je realne robit iba elektricke kurenie a obycajny bojler. To naozaj sa neda skolaudovat.

      Princip infafolie co mam ja odprezentovane je v tom, ze infrafolia generuje teplo (infravlny) zo svojej plochy. Vsetky materialy na ktore toto teplo dopada musia mat vysoku emisivitu. Cize co “nasaju” vyziaria dalej v rovnakej alebo nizsej teplote… Ak nahrejete akokolvek stenu na nejaku teplotu, bude salat vlnovou dlzkou prisluchajucou tejto teplote (tiez to bude infra, lebo to nie je viditelne svetlo a ani ultrafialove…)

      Proste asi zbytocne zmatocny nazov systemu, ale co uz, ked sa to tak predava..

      Lebo infra je ciastocne aj radiator (doboku tiez sala teplo, ale viac ohrieva vzduch), aj klasicke podlahove kurenie s trubkami je vlastne infra kurenie a pod. Je to proste velkoplosne salave kurenie.

  47. Jano píše:

    Dobry den,
    Ako boli napájané samotné testované fólie? Striedavým či jednosmerným napätím, lebo ak jednosmerným napr. 24V-48V, tak by to nemalo mat ziadnu magneticku indukciu pri fólii, iba pri trafe ktore ide na 230V striedavych.
    ďakujem

    • Fero Lehocky píše:

      folie sa napajaju na striedavy. Neviem o tom, ze by sa pripajali na jednosmerny. To je vykurovacie zariadenie a nepoznam ja ziadne kurenie na jednosmerny prud cez trafo.

  48. Dušan píše:

    Dobrý deń,
    Ďakujem za článok, považujem ho za korektný a aj objektívny. Ak by ste mal p.Lehocký 30 min. rád by som Vás prizval na webinár na túto tému http://www.danfoss.sk Nebránim sa prípadnému priamemu vstupu do webinára – býva tam pri tom občas plodná diskusia.

  49. michalh píše:

    Dobrý deň,
    ďakujem veľmi pekne za článok. Sme na hrane rozhodnutia sa pre zrušenie radiátorového kúrenia pri prerábke kúpeného bytu a jeho nahradenia infrafóliami (byt s vlastným kotlom na kúrenie a ohrev vody). Avšak nechceme realizovať žiadne mokré procesy. Ideme vymeniť laminát za vinyl a teda pri tejto príležitosti by sme chceli priamo pod vinyl nainštalovať aj infro fólie. Ale práve otázka elektrosmogu a jeho nepriaznivým účinkom na zdravie je vecou, ktorá nás od tohoto spôsobu vykurovania odrádza. Viete mi teda povedať, či to beriete ako vhodné vykurovanie aj po Vašej osobnej skúsenosti vo Vašom dome? Máme dve malé deti, tie trávia 90% času na podlahe. Je v tomto prípade nebezpečné ak by boli použité infra fólie? Viem, že Vy máte fólie pod poterom, preto prosím o vyjadrenie sa k spôsobu inštalácie priamo pod podlahu. Ide mi hlavne o zdravotné hľadisko toho celého, o to, či to zvládne vykúriť ten byt sa nebojím.

    Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    • Forgy píše:

      Uz by mali byť na trhu aj fólie na jednosmerný prúd, tam problém nie je.

      Ak sa pouziju napájané striedavym prúdom tie generujú nizkofrekvencne elektrické a magnetické pole. Konkrétne hodnoty by mohol mať výrobca fólií no najlepšie je to odmerať. Elektrické pole sa dá pomerne lacno odtienit napr. mriežkou ARM40 (uzemnit a neukladat priamo na fóliu !). Magnetické pole sa tieni nákladnejšie,. napr. kobaltovou fóliou.

      • michalh píše:

        Napríklad z Hevolty (Hevolta.sk) som dnes dostal takúto odpoveď:

        “Dobrý deň,
        Elektrosmog je po prekrytí podlahovinou/betónom nulový.
        Pred prekrytím je to 20nT čo je najzelenšia hranica elektrosmogu
        Na zdravie nemá žiadny vplyv.”

        Všetci výrobcovia/predajcovia majú na stránkach uvedené, aké zdravotné benefity má tento typ vykurovania, ale elektrosmog nikde nie je ani spomenutý. Alebo možné riziká, upozornenia. :/

        • ferol píše:

          Ja som to nemeral po prekryti betonom, ale tomuto by som velmi neveril, ze je tam nulovy. Nieco tam vzdy podla mna nameriate, bude to mat zanedbatelny vlyv – cize bez obav na skodlivost, ale nameriate..

    • ferol píše:

      No ja som to bral tak, ze tie folie kuria najviac v noci (kes sa spi na posteli) a v zime. Okrem toho deti nebudu sediet navzdy na zemi.
      Cim lepsie zatepleny dom a s mensimi stratami, tym menej sa zapinaju.
      U nas by som odokonca povedal, ze v detskych izbach na poschodi sa zapinaju skoro minimalne, lebo cat tepla do izieb ide zo samotnych konstrukcii z prizemia, kde mame nastavenu vyssiu teplotu.

      Nebal by som sa uz ani toho riesenia, ktore planujete.

      • michalh píše:

        Ďakujem pekne za názor, áno, iná firma presne týmto spôsobom aj argumentuje, že to kúrenie reálne v čase vykurovacej sezóny beží max 4-5 hodín denne prerušovane. V podstate sme sa už rozhodli, že do toho ideme, už len zostáva vybrať dodávateľa 🙂
        Ešte raz ďakujem pekne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*