Energeticky pasívny dom » Stavebná biológia – základ konceptu zdravého domu

Stavebná biológia – základ konceptu zdravého domu

Koncepcia zdravého domu, ktorú prezentujem na tomto webe a využívam v projekcii, využíva poznatky vedy nazývanej stavebná biológia (baubiologie). Stavebná biológia dáva dokopy viaceré aktuálne témy – hlavne ekologické prístupy využívané pri nízkoenergetických a pasívnych domoch.

Je to rozvíjajúci sa vedný obor, ktorý sa k nám pomaly dostáva z Nemacka a Rakúska. Zaoberá sa rušivými vplyvmi prostredia na človeka (geopatogénne zóny, elektrosmog a podobne). Snaží sa riešiť problémy ako napríklad nespavosť a celkové pocity vyčerpanosti… Takto rušený človek býva často dlhodobo vyčerpaný a potom je náchylnejší na rôzne ochorenia. Nechcem síce nikoho strašiť, ale často ide o závažné choroby, ako sú rakovina, skleróza multiplex…

Cez riešenia stavebnej biológie sa takto vieme čo najviac týchto rušivých vplyvov zbaviť. Ideálne samozrejme sa im vyhnúť, ale v prípade, že to nie je možné, dajú sa čiastočne tieto rušivé vplyvy tieniť a znížiť na únosné minimá.

Nemecký Inštitút pre stavebnú biológiu a ekológiu (baubiologie.de) vypracoval zoznam bodov, ako dosiahnuť zdravý dom:
Informačne vyberám pár zásad:

– Hľadajte stavebný pozemok bez prírodných a umelých anomálií
– Domy stavať mimo zdrojov emisií a hluku
– Používajte prírodné a ekologické stavebné materiály
– Vyberajte materiály s nízkou rádioaktivitou
– Dôležitá je prirodzená regulácia vlhkosti vzduchu pomocou vhodných materiálov
– Dobrá kvalita vzduchu vďaka jeho pravidelnej výmene
– Vyvážený pomer medzi tepelnou izoláciou a akumuláciou
– Optimálna teplota vzduchu a povrchu stien v miestnosti
– Odporúča sa sálavé teplo pre vykurovanie
– Minimalizujte elektrosmog
– Minimalizujte spotrebu energie
– Materiály s neutrálnou alebo príjemnou vôňou bez rizika toxických látok
– Maximálne obmedzenie plesní, baktériíi, prachu a alergénov
– V návrhu preferujte harmonické rozmery, proporcie a formy

Z mojej praxe viem, že na máloktorý z týchto bodov sa v našom štandardnom slovenskom stavebníctve prihliada. Pár bodov má síce legislatívnu oporu aj u nás, ale povedzme si pravdu, pri vybavovaní stavebného povolenia pre rodinný dom sa na toto doslova “kašle”…

Preto Vám odporúčam, použite zdravý “sedliacky” rozum a nenechajte sa “oblbnúť” marketingom predajcov stavebných materiálov, realitných kancelárií, projektantov a realizačných firiem. Keďže súčasná platná legislatíva a platné technické normy neriešia všetky body vyššie, sú často pre ochranu samotného človeka podľa stavebnej biológie nedostatočné. Väčšina odborníkov zo stavebníctva sa samozrejme drží platnej legislatívy, v horšom prípade ani tej nie…

Jeden z príkladov slovenskej reality:

Naša legislatíva povoľuje osadzovanie vysielačov mobilných operátorov priamo na strechy obytných budov. To by možno až tak nevadilo…kedže majú nejaké svoje predpísané limity. Lenže to, že mobilný operátor preukáže, že jeho anténa spĺňa predpísané hraničné limity je síce pekné…..ale nik už nerieši, že na jeden stožiar sa “napichajú” so svojimi anténami aj ostatní operátori, rôzni lokálny WIFI užívatelia.Čo sa stane znásobovaním hraničných limitov?

Preto si dobre zvážte, kde si dom postavíte, ako bude vyzerať, z čoho ho postavíte a koľko energie vás bude v budúcnosti stáť jeho prevádzka.

Veľa bodov zo smerníc vyššie používajú princípy navrhovania nízkoenergetického alebo pasívneho domu.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , , ,
One comment on “Stavebná biológia – základ konceptu zdravého domu
  1. lukas píše:

    pěknej článek, timhle ekologickym směrem se musíme posouvat dopředu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*