Technológie » Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá sa za posledné roky dostali na zaujímavú cenovú úroveň. Určite stoja za úvahu. Hlavne pri väčších rodinných domoch alebo starších domoch s veľkou spotrebou energií. Rovnako kvôli možnosti chladenia. Využívajú sa bežnej výstavbe a rovnako v nízkoenergetických a pasívnych domoch.

Dnes nemám pripravený dlhý článok, ale počas jednej konzultácie projektu domu s tepelným čerpadlom Daikin ma napadlo urobiť po tejto konzultácii video rozhovor s dodávateľom a realizátorom zároveň. Rozprávali sme sa celkom dlho a prebrali sme napríklad tieto otázky:

– Čo to je vlastne tepelné čerpadlo?
– Kedy sa oplatí alebo neoplatí tepelné čerpadlo?
– Aké sú prevádzkové a servisné náklady?
– Aká je životnosť tepelného čerpadla?
– Je to hlučné?
– Má zmysel kombinovať s inou technológiou?

Nepodarilo sa mi síce získať odpovede na všetky otázky, lebo niečo treba zhodnocovať individuálne. Najháklivejšia je práve otázka, či sa oplatí alebo neoplatí tepelné čerpadlo. Jednoznačnú odpoveď sa v našom rozhovore práve na toto nedozviete. Skôr naznačený postup, ako si na túto otázku zodpovedať.

… a ešte viacero otázok a odpovedí sa dozviete vo videu:

Rozhovor vznikol v podstate bez prípravy priamo u nás v kancelárii. Takže, ak vás budú zaujímať ďalšie otázky, kľudne napíšte do komentárov nižšie.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.[thrive_leads id=’8011′]


Tags: ,
52 comments on “Oplatí sa tepelné čerpadlo?
  1. Ferdinand píše:

    Ďakujem za rozhovor. Trochu sa žiaľ nepodarilo odpovedať na otázku z nadpisu (Oplatí sa tepelné čerpadlo?). Chápem, že sa kalkulácie robia (ako hovoril diskutujúci) na konkrétny objekt a že sa “do úvahy berie množstvo parametrov”, ale ak zostaneme iba pri tomto konštatovaní, tak potom bol rozhovor tiež iba marketingom bez hlbšieho významu.

    Skúsili by ste prosím urobiť nejaký model s kalkuláciou? Napríklad:
    1. poschodový dom bude mať 150 m2, bude postavený v okolí Bratislavy, budú v ňom žiť 4 osoby, plánujeme priemernú teplotu 22 C, dom bude v nizkoenergetickom štandarde, nebude plynová prípojka… (ďalšie potrebné parametre doplňte podľa vlastného uváženia prosím).

    Keď si namodelujeme dom, tak bude zaujímvé dozvedieť sa:
    Aké sú odhadované celkové vstupné náklady, aké sú odhadované prevádzkové ročné náklady, aká je teda celková cena vastníctva za celú životnosť čerpadla (v rozhovore spomínate 12 rokov).

    Modelový dom následne porovnajme s rovnakým modelovým domom postaveným povedzme v oblasti Dolného Kubína a čerešničkou na torte by bolo porovnanie celkových nákladov vlastníctva s inými formami vykurovania (napr. elektrická podlahovka, plyn a podlahovka…).

    Takto by sme si naozaj mohli povedať, či sa tepelné čerpadlo oplatí, alebo nie. Skúsite dať dohromady takúto štúdiu prosím?

    • Fero Lehocký píše:

      @Ferdinand: Dakujem za pripomienky. Upravim text v uvode, aby to neznelo zavadzajuco. Samozrejme ani ja som neocakaval, ze mi dodavatel povie jednoznacne, ci sa oplati alebo neoplati. Ale rozpravali sme sa este aj pred tym, a zaujal ma prave tym, ze robia individualne kalkulacie a ked sa to klientovi neoplati, tak ho za kazdu cenu netlacia do kupy tepelneho cerpadla od nich… Aj preto som ich ukecal na rozhovor. Co sa tyka tych porovnani, spravim take nieco urcite ako sucast komplexnejsieho kurzu o technogogiach. Priebezne si to pripravujem, ale necakal som, ze to bude zrat tolko casu. Povodny plan bol minuly rok na konci roka, len ma vytazuju projekty viac ako som myslel :)))

    • Tono píše:

      @Ferdinand: tiez som uvazoval do nasej novostavby aky tip vykurovania zvolim. Kedze nemame pri pozemku plyn rozhodol som sa pre TC. Obehol som viacero firiem , TC DAIKIN vyhralo. Hlavnym dovodom bolo, ze mi spracovali studiu spotreby el.energie /prevadzkove naklady/ pre RD na kurenie a ohrev TUV pre konkretne mesto podla klimatickych podmienok. Prehladne v grafoch podla mesiacov a tiez porovanie s nakladmi na plyn.
      Odporucam navstivit predajcu a dat si takyto model pripravit.

      • Ferdinand píše:

        @Tono:
        Tóno vďaka. Ja som už postavil. V roku 2006, keď som začínal mi núkali TC v hodnotách okolo 10 – 13 tisic Eur. Uvádzali životnosť 8 – 10 rokov. To znamenalo, že ročne by som musel ušetriť cca 1000 Eur na kúrenie a chladenie domu, aby sa mi v rámci životnosti IBA vrátila vstupná investícia…

        Nechcem nijako víriť hladinu, ale počúvajúc diskusiu vyššie, mne ani dnes nedáva TC veľký zmysel. OK, medzitým sa predĺžila životnosť TC (čo je OK, ale stále by som však rátal iba s hodnotou 10 rokov) a vyzerá to, že vstupné náklady sa tiež znížili (uvádzajú cca 7000 Eur).

        Po 6tich rokoch prevádzky domu viem, že ročne miniem na teplo a chladenie 700 Eur (mám samostatný merač) – dom má parametre uvedené vyššie (dom je v štandarde “nízkoenergetický” – reálne 40kW na m2/rok). Stále je TC pre mňa neekonomické. Dokonca si myslím, že TC nemá ekonomické opodstatnenie pri bežných rodinných domoch na “dolniakoch”… Možno rozloha nad 250m2 a/alebo bazén, by ekonomiku TC zlepšili.

        Tóno, daj nejaké konrkétnejšie informácie – čísla bez osobných údajov 8-).

        • Fero Lehocký píše:

          @Ferdinand: No ako som napisal na zaciatku clanku: Hlavne pri väčších rodinných domoch alebo starších domoch s veľkou spotrebou energií… Mame projekty, kde ma dom 330m2 napriklad…

          • Roman píše:

            @Fero Lehocký: Nejaký výpočet som síce nerobil ale povedal by som, že pri novostavbe do 150m2 s relatívne kompaktným tvarom, dobrými izolačnými vlastnosťami a rekuperáciou je TČ skôr luxus, samozrejme pokiaľ nechcem za každú cenu dosiahnuť parametre EPD. Výnimku samozrejme tvorí TČ v rámci aktívnej rekuperačky. Inak domy so spomínanými parametrami by som sa nebál vykurovať ani priamo elektrinou, hlavne pokiaľ je d dome aj nejaký iný zdroj tepla ako je akumulačný poprípade teplovzdušný krb.

            • Fero Lehocký píše:

              @Roman: Suhlasim, ja sam vo svojom dome budem kurit tvrdou elektrikou a dokonca zvazujem, ze si spravil len elektricky bojler, kedze miname malo teplej vody…120m2 dom.

              • Ferdinand píše:

                @Fero Lehocký:
                Presne tak som skončil aj ja po nákladovej analýze jednotlivých možností… Elektrická podlahovka, el. bojler…

              • marek píše:

                @Fero Lehocký:
                Myslíte si, že takéto riešenie bude vyhovovať aj sprísneným požiadavkám hodnoteniu energetickej hospodárnosti budov pre stavebné povolenie, ktoré sú platné od 1.1.2016 a kde sa požaduje aby ste spadli do triedy A??

                • Fero Lehocky píše:

                  @marek: bude zavisiet od domu k domu ale vo vacsine pripadov to pravdepodobne nevyhovie. My aktualne v atelieri planujeme preskladat technologicke mixy uz vylucne na legislativu od roku 2020.

  2. Yco píše:

    Ďakujem za prvú video lastovičku. Oceňujem snahu osviežiť tento blog.

    Osobne ale radšej čítam. Prebehnem riadky, ktoré hovoria to, čo už viem. A zameriam sa na nové informácie.

    Z Tohto video-blog-u sa mi páčila časť o stropnom chladení. Možno si v budúcnosti nájdete čas prejsť túto tému detailnejšie. 🙂

  3. dzooky píše:

    Super video, nabuduce skuste natacat niekde, kde v kuse niekto nechodi alebo skuste namazat dvere aby to nevrzgalo jak u babky v sope 😀 Taktiez vitam moznost komentovat kazdy prispevok.

    Co sa tyka TC super video, mozno by som ho privital skor, ked som ja riesil tuto problematiku no a nakoniec som sa rozhodol do neho ist a koniec koncov firma Equinox mi ho realizovala. To co by som chcel tu povedat je otazka hlucnosti. Je to dost subjektivny fakt ale ja v noci pocujem vonkajsiu jednotku a to este nieje zima, ked pojde TC na plny vykon preto sa dost obavam co to v zime bude! Tento problem bude skor pre buducich majitelov drevostavieb, kde utlm zvuku je iny ako pri murovanych stavbach. U mna stena pozostava z 80 smrekovy hranol a 200 vata + dreveny vnutorny obklad. Vonkajsia jednotku mam za stenou no nie priamo pri izbe a na stene nemam ziadne okno. Vzdusna ciara od jednotky cca 5m.

    • Fero Lehocký píše:

      @dzooky: No tie dvere vytacali aj mna, ale nie su nase…to su dvere niekde cez chodbu v inej kancli…strasne tu vsetko u nas pocut.
      Ako som vravel, bola to rychlovecka priamo v kancelarii, som rad, ze sa podarilo vyfiltrovat softwareovo aspon trochu hluk od chladiacich agregatov Coop Jednota, co mi hucia pod oknom. Ale uz spekulujem, kde bude budem nahravat nabuduce :))

    • dzooky píše:

      Este som zabudol na jednu vec. Altherma LT ma v sebe merac, ktory zobrazuje spotrebovanu energiu a vyprodukovanu tepelnu energiu. Celkom som prekvapeny, kedze kurit som nekuril len ohrievam zatial len TUV (kedze jednotka bola montovana v aprili) a COP cislo sa blizi k 3.0 kde ohrev TUV je energeticky narocnejsi nez ohrev UK.

  4. Ján K. píše:

    Ďakujem za poznatky o TC. Navrhujem , aby Ing. Lehocký otvoril tému Fotovoltaické panely a výroba elektriny na streche RD . FTE majú zmysel, lebo ceny panelov klesajú. Návratnosť investície sa zlepšuje – skracuje . V tejto oblasti je na Slovensku veľa protichodných názorov a polemiky o výhodnosti. Ale málo zrozumiteľných poznatkov. Hybridné alebo ostrovné systémy ? Verím, že pri náraste cien za energiu sa FTE na streche RD oplatí.

  5. Jan píše:

    Já jsem moc spokojená s výběrem čerpadla, je to dobrá věc. Vytápění s ním je velmi efektivní, což je super 🙂 http://www.ac-heating.cz/ Tepelné čerpadlo zajistí cirkulací vzduchu teplo.

  6. JaKr píše:

    Zdravím všetkých
    Už vo videu a aj v komentároch sa objavujú Hybridné systémy sám p Lehocký spomína, že by použil iba elektrinu.Každý predajca ku ktorému prídete alebo koho príspevok si prečítate vám bude chváliť len to “svoje” , teraz tým nemienim nič voči firme Daikin, ale pre mňa je veľmi dôležité výber zdroja energie, ktorý by som kúril ohrieval vodu, svietil … pri najnižších nákladoch
    Som v situácii kedy práve toto riešim a hľadám systém, dobrý systém ktorý by bol na “závislé zdroje” tj plyn, elektrika ale v prípade že niekto priškrtí kohútik plynu a plynu nebude a vypadne elektrika poprípade ceny sa zdvihnú, chcem mať “nezávislý zdroj” TC, zemný výmeník, solarne alebo fotovoltaické články …… ale tie zas majú iné riziká (hygienické, prevádzkové) či iné nevýhody (náklady, účinnosť, návrátnosť…) takže ani po tomto príspevku nemám v tom jasno !!!!!!
    Počas čítania rôznych článkov, diskusii a blogov som dospel k názoru, že pre bungalow potrebujem zdroj závíslý a aj nezávislý, ktorý by spolu komunikovali = hybridný.
    Závislý- pretože je dostupný a účinný (elektrika, plyn alebo ich kombinácia)
    Nezávislý – pretože kompenzuje prevádzkové náklady a pre istotu
    Je mi jasné , že každá stavba domu je individuálna ale neviem si vybrať, existuje nejaké vodítko ako si vyberať
    Sú hybridné systémy riešením a sú výhodné?
    VIE MI NIEKTO PORADIŤ !!!!!

  7. Fero Lehocký píše:

    @JaKr: Ste vymenoval tolko moznosti a kombinacii…ze to je na niekolkodnovu duskusiu. Toto riesime vramci projekcie vzdy individualne a tazko odpovedat na diskusii, co bude pre Vas konkretne najlepsie, kedn nepoznam vsetky Vase preferencie a ostatne poziadavky, samotny dom a pod…

  8. Ferdinand píše:

    Na trhu sa rodí zázrak. Raz nainštalujete (za 9tis.Eur ak som dobre pochopil) a 30 rokov kúrite zadarmo. Vraj. Inžinieri ze Žiliny to vymysleli. Dá sa tomuto veriť? Viete si predstaviť uskladnenie 10MW energie? http://bit.ly/1u3CLlh

  9. Fero Lehocký píše:

    @Ferdinand: Podla mna to nie je nereálne. Riešil som pár projektov, kde sa akumulacia zeme sezonne vyuzivala, akurat sme to riesili experimetnalne bez podrobnych vypoctov…. Ked budem mat viac casu, dohodnem si stretko s panom Krivosikom kvoli podrobnostiam. Sme v kontakte asi pol roka ale zatial nam nevyslo osobne stretnutie.

  10. Ferdinand píše:

    Tak to sme dopadli 😎
    Fero Lehocký povedal: Podla mna to nie je nereálne.
    René Krivošík povedal: ale jedna vec je istá a to, že funguje.

    Možno by pán Lehocký mohol niečo priblížiť:
    Impulz na zemný akumulátor mi dal pán Lehocký, keď mi hovoril o podobnom riešení na SVK.

  11. Fero Lehocký píše:

    @Ferdinand: No ja som to napisal preto tak, lebo som si to osobne este podrobne nepresiel s panom Krivosikom. Tak nemozem povedat, ze to ich riesenie, co vytvorili funguje, ked neviem viac podrobnosti. Ale principialne to fungovat funguje, vo svete existuje viacero prikladov…

    • Fero Lehocký píše:

      Na poziadanie pana Krivosika som vypol komplet diskusiu, ktoru tu rozprudil aj reakciami a kontaktom. Volne ho citujem: “Pokracujem radsej vo vyskume a diskusie radsej prenecham inym..”

  12. Ferdinand píše:

    A nemáte teda nejakú linku, na tie príklady, ktoré fungujú vo svete, prosím?

  13. Roman píše:

    @Fero Lehocký: Áno je pravda, že tieto veci vo svete fungujú už desiatky rokov, no sú to poväčšine realizácie eko-nadšencov, a z finančnej stránky to zatiaľ neprináša výsledok. Pokiaľ viem nieje problém dostať teplo (energiu) do zeme, ale horšie je ho následne nestratiť v mase zeminy, a samozrejme problém je ako tú na-akumulovanú energiu dostať do domu bez TČ. Ten článok čo je z toho linku o tom moc nehovorí, celkovo mi ten článok pripadá len ako koncept, ktorý nič nové neprináša. Takže asi treba počkať na podrobnejšie rozpísanie témy, ale v každom prípade budem len rád ak sa to podarí vyriešiť tak aby to naozaj aj fungovalo a dosahovalo to aj reálnu návratnosť (čím nemyslím 20 rokov).

  14. Ferdinand píše:

    Ďakujem za informáciu. Žiaľ, pokiaľ ide o prezentované riešenie, som skeptický. Nech nad tým rozmýšľam akokoľvek, verím tomu stále menej. Ak sa chlapcom niečo podarí, tak klobúk dolu, ale fyzika nepustí. Také jednoduché ako je to nakreslené to určite nebude.

    Napokon, zoberte si len ten PR koncept – 30 rokov nulové náklady na kúrenie… Totálna revolúcia v energetike. To by bolo štátnych bankrotov. Predstavte si koľko príjmov generuje štátnej kase teplárenstvo…

    Nuž počkáme si na ten zázrak 🙂

  15. Fero Lehocký píše:

    @Ferdinand: dajte si do Google: ” passive annual heat storage” a uvidite, ze nevymysleli nic, co by uz niekto iny nerealizovat od zhruba 70.tych rokov v USA, len v EU je trechnolgicky trend skor, ako “hruba sila” 🙂

  16. roman ba píše:

    podla toho co som sa tu docital je aj moja oplotena zahrada pasivna,kedze v nej kurim drevom ktore mam zadarmo.

  17. Fero Lehocký píše:

    @roman ba: No nie je, lebo na zahradu nedostanete supisne cislo :)))

  18. roman ba píše:

    @Fero Lehocký:
    a naco supisne cislo? vsak certifikat sa dava vyrabat pred kolaudaciou cize pred udelenim supisneho cisla,normalne cez internet na dobierku,ake pismenko chcem,staci len zaplatit.udaje zadam:podlaha 12700km poda rozna,obvodove steny poplastovane pletivo 5x5cm,strop niekolko km atmosfery.

  19. Fero Lehocký píše:

    @roman ba: a v certifikate bude: “neobmedzene solarne zisky”

  20. Peter V. píše:

    Dobrý deň
    chcem sa opýtať na Váš názor na vykurovanie domu tepelným čerpadlom vzduch-vzduch čiže klimatizáciou za cenu cca. 500,-€. Klimatizácie pritom kúria napr. 3500W pri COP okolo 3,5 až 4,5. Takto by bola návratnosť oveľa kratšia, ako v prípade tepelného čerpadla vzduch/voda za 5000€ + náklady a podlahovku. Jedná sa o plánovaný RD s tepelnou stratou podľa PHPP 2000W. Klimatizáciu by som umiesnil v obývačke s kuchyňou, a vetrací systém by získané teplo rozložil do ostatných izieb, v ktorých by som pre istotu umiestňil ešte infra panely.

  21. fero lehocky píše:

    @Peter V.: Ak budete mat bezny system centralneho vetrania, tak sa teplo nema ako rozniest do ostatnych izieb, pretoze do izieb sa dava privod vzduchu. To co zvazujete je vlastne teplovzdusne vykurovanie a tam treba cirkulacne okruhy vzduchu. Toto ma vymyslene firma Atrea. Ak by ste uz ale pouzil ich system, tam sa da priamo kurit tepelnym cerpadlom do vetracej jednotky, na co je ten system vymusleny a neboli by potrebne ani infrapanely..
    To co popisujete vy je podla mna trochu nevyspytatelny system z hladiska tepelneho komfortu, hoci tie infra to poistia, ale v kazdom priestore budete teplo vnimat inak..

  22. Milan Batory píše:

    Dobry den pan Lehocky.
    Je to v poriadku, vsetci sme pochopili, ako to s tym “vynalezom” – ze sa to vlastne cele iba vymysla. Drzime panovi Krivosikovi palce, aby prisiel s niecim zmysluplnym.

  23. daniela píše:

    chcem si zabezpecit do zahrady kalove cerpadlo. ma tu niekto skusenosti s touto strankou prosim? Dakujem

  24. Ivan píše:

    Tepelné čerpadlo je lákavá vec, hlavne tá možnosť ukázať plynárom “dlhý nos” je mimoriadne zaujímavá. To že sú ceny stále nadsadené sa zmení po uzákonení “pasívneho štandardu” ako jediného možného spôsobu výstavby RD v EU. Aj keď na slovensku nič nefunguje logicky a racionálne, možné je očakávať významný prepad cien TČ v priebehu 4 rokov. Otázkou je, čo použiť dovtedy? Určite nešetriť na hrúbke izolácie ( poznám x vysokoškolsky vzdelaných stavebníkov, dokonca ekonómov, ktorí sa vyhýbajú zatepleniu novostavby a murujú pol metrové steny … radšej nekomentujem) určite rekuperáciu, ak sa zem zachveje a politici sa začnú aspoň naoko starať o obyčajného človeka, budú konečne dotácie, alebo aspoň daňové úľavy na fotovoltaiku, použiť ju na ohrev TUV. Pre romantické duše hodiť do obývačky krb (s výmenníkom a poriadnu akumulačnú nádrž, nech barák vydrží bez hádzania polien aspoň 48 hodín. Nachystať si na zimu dva-tri kubíky dreva – “nema problema”. Kto má, kúpi si nachystané alebo to vyrieši bez krbu elektrickým olejovým radiátorom v požadovanej miestnosti. Zo všetkých tých desiatkach metrov fólií a odporových drôtov v podlahe a stenách sa mi ježia chlpy na krku. Elektromagnetického smogu je tu plno už teraz …. raz z toho bude plno v čakárňach onkológií a iných špecialistov….

  25. Ondrej píše:

    @Fero Lehocký:
    Elektrikou planujete kurit, lebo nemate plyn, alebo napriek tomu?

    Inak narazil som na plynove tepelne cerpadla, celkom ma to zaujalo namiesto kondenzacneho kotla.

    Nebudem robit reklamu, v SR som nasiel len jednu firmu, ich porovnavaci graf nakladov vyzera zaujimavo. Samozrejme kazdy si tie grafy prikrasli vo svoj prospech….
    Akurat ten plynovy spalovaci motor ma trapi – aka bude hlucnost a kolko to vyzdrzi, vnasa dalsiu zlozitost do systemu. Cenu som nasiel len na jednom fore…je astronomicka.

    Taliani zase maju novinku 04/2015 pre RD (doteraz robili len priemyselne) – plynove tepelne cerpadlo, ktore nema motor ale funguje absorbcnym sposobom. To sa mi pozdava viac, otazna je tiez cena. Najblizsi predajca v CR.

  26. fero lehocky píše:

    @Ondrej: napriek plynu, ktory je v ceste. Nie vsetky moje rozhodnutia maju ekonomicko-prevadzkovy zaklad 🙂

  27. Ondrej píše:

    @fero lehocky:
    Celkom by ma zaujimalo, ako ste k tomu rozhodnutiu prisli.
    Doteraz som zil v tom, ze ked je plyn, nie je o com rozmyslat pri kureni, cisla nepustia. Mozno plynove TC a samozrejme drevo…
    Ale dobrovolne ist do elektriky s plynom na pozemku je velmi vzacne.
    Uplne ina situacia je varenie, tam indukciu nevymenim, ani keby plyn isiel zadarmo :).

    Chladenie na leto idete riesit nejakym sposobom?

  28. Yco píše:

    @Ondrej: Ja som do plynu nešiel, aj keď mám prípojku pred pozemkom, pretože som do domu nechcel zaviesť ďalší systém, o ktorý sa musím starať, keď elektriku musím priviesť tak či tak a mám NED a najlepšiu možnú sadzbu (DD6), takže to až tak “nebolí”.

  29. Fero Lehocký píše:

    @Ondrej: Toto rozhodnutie nie je vzacne.. mame plno projektov, kde investori spravia podobne rozhodnutia…

  30. Emil píše:

    Rad sa poucim dobrymi napadmi a snad niekedy ich aj na mojej velkej zahrade aj vyuzijem. Pekny den aj uspesny poprazdninovy vstup prajem. Kralovic

  31. Janka píše:

    Máte nejaké skúsenosti s touto firmou? https://www.klimania.sk/tepelne-cerpadla

  32. Peter Oslanec píše:

    Zdravím pán Lehocký, toto video by si vyžadovalo niekoľko korekcií, nachádzajú sa v ňom nesprávne a skutočnosť skresľujúce informácie. Uvediem príklad: cena kompresoru je ani nie 10% – pravda je taká, že veľmi zriedkavo sa podarí inštalačnej firme len nakúpiť kompresor bez DPH pod 700 € (záleží od výkonu, typu a podobne), k tomu treba pripočítať ďalšie náklady a celková cena zrejme prekročí cenu 1000€ až 1200€ pre zákazníka aj pri malom výkone (sem radím tie od 4 do 8 kW). Kompresor za 700€ je teda práve ten menej výkonný… Bežne však cena za malé tepelné čerpadlo (sem radím tie od 4 do 8 kW) s inštaláciou na kľúč (u nás aspoň) nestojí cez 12000 € a verím, že ani Equinox neokráda zákazníkov až tak aby im tepelné čerpadlo Daikin (je to polemické, ale od ktorého môže existovať aj kvalitnejšie, úspornejšie a spoľahlivejšie inej značky) predávalo za cenu 12000€. Rovnako však neverím, že ho predávajú pod serióznu cenu a tak tých menej ako 10% jednoducho môže tvoriť možno veľmi svetlú výnimku, nie však pravidlo. Preto by sa patrilo uviesť aj opačnú situáciu, kde cena kompresora aj so všetkým čo k jeho výmene je potrebná môže prekročiť aj 30% z ceny celkových nákladov na kúpu tepelného čerpadla. Niekedy napríklad kompresor odpáli PCB dosku invertera keď sa poškodí kompresor a to už je situácia kedy vzhľadom na pomerne vysokú cenu náhradných dielov tepelných čerpadiel Daikin stojí za úvahu výmena celej vonkajšej jednotky… My sme na tepelnom čerpadle Daikin mali situáciu, kedy došlo k “odpáleniu” ventilátora vonkajšej jednotky za niekoľko desiatok € ale poškodila sa pri tom aj PCB doska za cca 800€… Samotné ventilátory žiaľ v porovnaní s inými výrobcami sa kazia ozaj veľa a vždy hrozí aj predchádzajúca situácia aj keď sa zatiaľ inde nestala. Navyše pokaziť sa teda môže kdečo, spomínaný kompresor, ventilátor aj obehové čerpadlo ktoré pán Hulmík spomínal vo videu. Rovnako sa často kazia rôzne čidlá… Žiaľ keďže s tepelnými čerpadlami pracujem osobne od roku 2003 a môžem sa oprierať s svoje cca 14 ročné skúsenosti, tepelné čerpadlá Daikin inštalujeme ako jedni z prvých na Slovensku od roku 2006-2007 kedy ich Daikin začal vyrábať a predávať (vzduchové splitové) na Slovensku Z praxe môžem povedať, že žiaľ ak sa dačo pokazí, tak to stojí viac ako by zákazník očakával, možno práve preto, lebo na jednej strane sa šíria po internete aj medzi ľuďmi rôzne nepravdy, že servis stojí aj viac ako 50% z ceny za tepelné čerpadlo, potom zrazu ľudia narazia na takéto “ukľudňujúce” “polopravdy” alebo až klamstvá, že to nie je ani 10%, no a potom nasleduje sklamanie… Samozrejme aj to sa dá vysvetliť napríklad: “Je nám to moc ľúto, jednoducho práve Vy máte tú smolu, že to stojí viac ako 10%…” Samozrejme šikovní obchodník dokáže aj toto “predať”, otázkou je len to, že dokedy… P.S.: Vo videu som napočítal asi 10 takýchto vecí, pri tejto som sa zastavil a povedal som si, že ďalej to nemá zmysel, je to čisto reklamné video a to ani nie tak na Daikin priamo, pretože Daikin tepelné čerpadlá dnes robí kde-kto… Je to reklama na predajcu ktorého pán Hulmík zastupuje, žiaľ osobne som ho poznal ako seriózneho človeka ktorý si najprv zváži až potom hovorí. Toto video vyzerá trochu narýchlo natočené, takže nedivím sa, ale vždy treba voči zákazníkom podávať pravdu a obchod musí byť minimálne až druhoradý. Nechcel by som predať ani jediné tepelné čerpadlo na základe poloprávd. Takže preto odporúčam tie korekcie. Nech sa Vám darí! S pozdravom Peter Oslanec

  33. Marek David píše:

    Rad by som strucne reagoval na predosly clanok. Moje meno je Marek David a som majitelom spolocnosti EQUINOX, s.r.o. a budem pisat bez diakritiky. Peto Oslanec je clovek, ktoreho poznam vela rokov a do isteho casu som si ho vazil ako malo koho. Prave na zaklade spoluprace s ich spolocnostou v rokoch 2010/2011 sa nasa spolocnost zacala zaoberat tepelnymi cerpadlami. Vzhladom na rozdielny pohlad na kvalitu, serioznost a ferovost sa nase cesty zial rozisli, nevadi. K clanku Peta Oslanca chcem dodat len tolko, ze spolocnost KLIMA s.r.o., ktorej je konatelom, cele roky prezentovala TC Daikin Altherma ako absolutnu spicku na trhu s tym, ze sa jej nic nemoze ani vyrovnat, resp. ani priblizit. Avsak po urcitych udalostiach, ktore sa udiali medzi spolocnostou KLIMA, s.r.o. a spolocnostou DAIKIN, sa Peto Oslanec ako konatel KLIMA, s.r.o. ci uz z jesitnosti alebo co ja viem co, rozhodol, ze spolupracu s DAIKINOM bude minimalizovat alebo ukonci. Vzhladom na fakt, ze mame aspon ciastocny prehlad o ich komunikacii s verejnostou prostrednictvom web stranok, prip. podobnych diskusii sme dospeli k zaveru, ze nakoniec sa Peto Oslanec rozhodol DAIKIN ako taky radsej SABOTOVAT. Ved preco nie ? V cca 2014 zacali s Rotexom, okrem toho robili aj s inymi japonskymi znackami a nakoniec zacali tlacit znacku tepelnych cerpadiel ATLANTIC. Je pravda, ze malokto o nich pocul, ja predtym nikdy, ale kazdopadne v hlavicke cenovych ponuk uvadzaju toto: Číslo 1 na najväčšom trhu EÚ s tepelnými čerpadlami!.
    Takze za Peta Oslanca som rad, ze si uz znova nasiel to svoje NAJ, akurat je mrzute, ze popritom musi standardne dehonestovat to co nie je jeho salka kavy. Tepelnych cerpadiel Daikin Altherma mame nainstalovanych viac nez 900 ks a sme o tejto znacke presvedceny. Su urcite aj ine spolahlive znacky, ale skusenosti nas a nasich zakaznikov s DAIKIN su pre nas jednoznacnou odpovedou.
    Na zaver musim dodat, ze si vazim predosleho clanku Peta Oslanca v tom, ze sa na konci podpisal. Standardne to nerobi, prip. pouziva nieco podobne ako Janko Hrasko. Kazdopadne keby k podpisu uviedol aj nazov spolocnosti, dostal by odo mna 10 bodov, minimalne by to aspon nevyzaralo, ze zase raz potrebuje nieco dehonestovat a popritom sa netvari ako studnica mudrosti, resp. slovenska WIKIPEDIA.
    Ferovej praci a obchodovaniu ČESŤ !
    Marek David
    EQUINOX, s.r.o.
    http://www.bezplynu.sk

  34. Milan Markovič píše:

    Máte niekto tepelné čerpadlá od https://www.eco3energy.sk/tepelne-cerpadla/ ? Neviem do akej miery Panasonic Aquarea all in dokáže vykúriť jedno poschodie s tromi izbami…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*