Fasády » Odvetrané fasády rodinných domov

Odvetrané fasády rodinných domov

fasády rodinných domov Pri moderných rodinných domoch sú stále vo väčšej obľube rôzne fasádne obklady. V tomto článku popíšem možnosti pre veľkoformátové odvetrané fasády domov. Všetky popisované materiály sa robia často vo formátoch väčších ako 3m a pritom sú tenké. Preto sú v prepočte na 1m2 ľahké. Dosky sa vždy kotvia na podkladný rošt a aj preto ich pomerne častejšie môžete vidieť na drevostavbách ako na murovaných domoch.


Kompozitné dosky

Kompozitné dosky sa skladajú z krycích plechov a vnútorného plastového alebo minerálneho jadra. Ako krycie plechy sa najčastejšie využívajú hliníkové plechy. Ale vyrábajú sa aj s medenými, oceľovými a titanzinkovými plechmi. Kompozitné dosky je možné dokonca ohýbať pre zaoblené fasády. Asi najznámejší zástupca medzi nimi je značka Alucobond, ale samozrejme je viacero výrobcov. Ďalšími príkladmi sú značky Neobond alebo iBOND.
fasády rodinných domov


Kompaktné dosky

Kompaktné dosky sú vyrobené z vrstiev vláknitej výstuže (papier) a tieto vrstvy sú impregnované vytvrdzovacou živicou. Sú lisované pri vysokej teplote a tlaku. Preto sa označujú ako HPL = High Pressure Laminates, čiže vysokotlaké lamináty. HPL dosky sú vysoko odolné a vyznačujú sa vysokou životnosťou s minimálnym nárokom na údržbu. Dokonca niektoré majú aj veľkú odolnosť voči sprejerom. Výrobcovia ponúkajú veľkú farebnú škálu a aj štruktúru povrchovej úpravy.

Spomeniem asi najznámejšie značky a výrobcov kompaktných dosiek. Fundermax, Kronospan HPL, Kronoplan HPL a Trespa.

Kronospan vyrába zaujímavé dekory v imitácií dýhovania. Táto fotka síce nie je z rodinného domu, a ani neviem presne, o aký presne ide výrobok (či kompaktné dosky, alebo niečo iné), ale takto to potom môže vyzerať v dekore dýhy. Ide o hotel Panorama Resort na Štrbskom plese, kde som si to narýchlo pred turistikou nacvakal 🙂
fasády rodinných domov - Kronospan HPL


Vláknocementové DOSKY

Ďalším zástupcom veľkoformátových fasádnych dosiek sú vláknocementové dosky. Sú zložené z vlákien papiera a cementu. Papier zabezpečuje pružnosť a cement zase pevnosť dosiek. Dosky sú plne recyklovateľné, napríklad v rozdrtenom stave ako prímes do betónu, alebo ako stratené debnenie na šalovanie. Aj veľké formáty majú hrúbku len 8mm. Vláknocementový materiál je zafarbený v celej svojej štruktúre, čo je výhoda pri rezaných hranách, alebo pri oškreninách.

Medzi vláknocementové dosky patrí aj značka Cembrit, ktorý sme už použili v niekoľkých našich projektoch. Napríklad veľmi elegantne pôsobí biely na rodinnom dome v Kováčovej:

fasády rodinných domov - RD Kováčová

Na dome v Záhorskej Bystrici je zase sivý:

fasády rodinných domov - RD Záhorská Bystrica

Okrem Cembritu vám pravdepodobne niečo hovorí Eternit. Súčasný nástupca dosiek Eternit je EQUITONE. EQUITONE je vyrábaný a dodávaný v maximálnej veľkosti 3,1 x 1,25 m a dá sa rôzne tvarovo naformátovať rovnako ako aj Cembrit, perforovať, frézovať pomocou CNC strojov alebo potlačiť.


Cementotrieskové dosky

Osobne som sa zatiaľ so zástupcom cementotrieskových dosiek stretol len s výrobcom značky CETRIS. Cementotrieskové dosky majú oproti vláknocementovým doskám v sebe namiesto papiera drevené triesky.
Cetris tiež vyrába rôzne farebnosti a štruktúry povrchov. Často sa ale používa úplne najzákladnejší Cetris Basic v sivej farbe. Je bez povrchovej úpravy a v najnižšej cene. Do exteriéru ale úplne bezproblémovo používaný.
Cetris dosky oproti vláknocementovým doskám nie sú farbené v celej svoje štruktúre. Sú upravené farebne len na povrchu farbami alebo dekoračnými mozaikovými omietkami. Treba preto počítať, že pri rezaní hrana rezu nemá rovnakú farbu ako doska. Hrana sa buď zatiera farbou, alebo ostáva v sivom prevedení.


Dosky z porcelánovej kameniny

Pre mňa zaujímavou novinkou pre fasády rodinných domov sú dosky Laminam Esterna. Sú vyrobené z porcelánovej kameniny zhutnením materiálu a jeho následným vypaľovaním v elektrickej peci. Dosky vyrobené týmto spôsobom sú podľa výrobcu perfektne rovné a neskôr sa dajú presne rezať alebo orezávať. Vyrábajú sa v rozmeroch 1000x3000mm a v hrúbke od 3mm. S touto doskou zatiaľ v ateliéri skúsenosti nemáme, ale parametre od výrobcu vyzerajú naozaj zaujímavo.


Plechová fasáda

Možno si poviete, že na rodinný dom plechová fasáda nepatrí, ale pri rozumnom použití je toto tiež dobrá cenová alternatíva k vyššie popísaným. Napríklad na jednom dome investori po cenových kalkuláciách namiesto Cembritu nakoniec zrealizovali časť fasády z plechového systému Dekmetal. Fotka je síce ešte z rozostavaného stavu, ale pre predstavu je dobrá:

fasády rodinných domov - RD Rimavská Sobota - Dekmetal


Čo takéto odvetrané fasády rodinných domov stoja?

Medzi jednotlivými výrobcami sú cenové rozdiely. Na cenu má vplyv materiálové zloženie, hrúbka materiálu, povrchová úprava a plno ďalších faktorov. A na čo nezabúdajte, cena samotného materiálu pre fasádu rodinného domu v cenníku často tvorí len tretinu a aj menej z celkovej ceny realizácie s montážou a pomocnou konštrukciou. Pri malých plochách vzniká veľký odpad na odrezkoch, preto čím väčšia plocha domu sa obkladá, tým lepšie potom vychádza v prepočte cena za 1m2 plochy fasády.

Osobne sa mi veľkoformátové materiály veľmi páčia, ale práve cena je hlavný dôvod, ktorí ľudí odrádza pri ich použití na rodinný dom. Preto odporúčam to s materiálom na fasáde príliš nepreháňať. Kombinácie odvetranej fasády s bielou omietkou tiež vyzerajú veľmi zaujímavo.

Pre predstavu som vybral zopár cien z oficiálnych cenníkov len za materiály:

materiál €/m2 bez DPH
CETRIS® BASIC 8mm 8
CETRIS® PROFIL FINISH 10mm nad 50m2 40
CETRIS® PROFIL FINISH 10mm do 50m2 74
CEMBRIT ZENIT 8mm 35
CEMBRIT CEMBONIT 8mm 30
EQUITONE NATURA 8mm v závislosti od farby 44-79
EQUITONE NATURA 12mm v závislosti od farby 65-119

K tomu treba pripočítať odpad na odrezky, často je to pri malých plochách aj 20-30%. Potom v tom nie je doprava, rezanie, montáž, nosná konštrukcia roštu… Samotné cenníky sú preto na prvý pohľad veľmi klamlivé a ľudí nalákajú.

Reálne preto pri realizácii takýchto fasád cez firmu uvažujte v prepočte na 1m2 s komplet prácou pokojne aj cez 100-150 €/m2 pri tých drahších obkladoch naviac oproti fasáde s omietkou.
Napríklad v cenníku nášho typového domu ZD-019 vo verzii drevostavby vytvoreného v spolupráci s realizačnou firmou, ktorá robí drevostavby je príplatok za odvetranú fasádu zo základného Cembritu BASIC + 45 €/m2 s DPH naviac oproti omietke.

Ak by ste chceli obložiť napríklad náš typový dom ZD-019 kompletne v prevedení v drevostavbe, tak plocha fasády je na ňom zhruba 190m2. Takže len za fasádu by to bolo + 8500€ naviac oproti omietke. Ak si vyberiete luxusnejší materiál v cene cca 40 €/m2, už by cena na tom dome stúpla kľudne na 16000€. Pri murovanej verzii tohoto domu to bude zase inak, lebo tam bude iná konštrukcia roštu pod obklad a predpokladám, že ešte drahšie.

Ťažko sa preto presne hovoria ceny a kalkulácie pre takéto fasády rodinných domov. Preto firmy robia vždy kalkulácie radšej individuálne. Ale dúfam, že aj takýto orientačný prehľad v cenách vám pomôže sa rozhodnúť pre fasádu na svoj dom. Ak si zvolíte práve veľkoformátovú odvetranú fasádu, budete mať veľmi pravdepodobne výnimočný dom v okolí. Aj kvôli cenám je to predsa len lukratívnejšia záležitosť.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
36 comments on “Odvetrané fasády rodinných domov
 1. Marián píše:

  Zabudlo sa tu na jeden materiál made in china s názvom na našom trhu: Superdoska. Vyrába sa to z horčíkového cementu a drevených pilín na krajoch vystužené sklenenou sieťkou. Chcem varovať všetkých, ktorý by to chceli použiť na odvetranú fasádu. Vôbec to nemá vlastnosti ako uvádza výrobca, mne sa to na fasáde úplne rozpadlo. Síce som to nemal povrchovo nijako upravené, ale kamarát, ktorí na to natiahol sieťku a “šúchanú omietku” má hlavu v smútku, nepomohlo! Ja to môžem aspoň ľahko zhodiť dole. Ak chce niekto odvetranú fasádu vysokej pevnosti nízkej hmotnosti a ešte nižšej ceny, je na trhu nový materiál s názvom Extrupan.http://shop.xnergie.cz/Desky-EXTRUPAN.htm Je to vlastne XPS v hrúbke 2cm z jednej strany je nanesená vrstva lepidla so sklenenou sieťkou. Táto vystužená strana je pri montáži z vnútornej strany. Dosky sa na drevenný rošt pripevňujú tanierovými podložkami. Keď je celá fasáda obložená, presieťkuje sa aj z druhej strany čo jej zabezpečí neuveriťelnú pevnosť. Potom stačí natiahnuť silikónovú omietku a máte hotovo.

  • Yco píše:

   @Yco: Dôvod zamietnutia reklamácie je tento:

   Farebné rozdiely sa merajú podľa zjednodušeného farebného modelu CIELAB, podľa ktorého sa kontroluje iba svetlosť farby. Tolerované farebné rozdiely sú ΔL* = ± 2,50.

   Nerozumiem mu síce, čo presne označuje parameter ΔL, ale nič to nemení na tom, že pri každej vlhkosti náš dom vyzerá ako 100 -ročný…

 2. Rado píše:

  Hotel panorama je oblozeny Alucobondom a nie kronospanom ako pisete 🙂

  • Fero Lehocký píše:

   @Rado: Ďakujem za upozornenie. Zmodifikoval som text, kedze teda to je asi nieco ine… ale nebudem tam pisat, ze co to presne je. Islo mi skor o ten dyhovany povrch.

 3. Yco píše:

  Dobrý deň, pán Lehocký,

  mohli by ste mi, prosím, poslať detail, ako má byť správne vyriešené okno pri odvetrávanej fasáde?

  Nám sa totižto každú zimu opakuje zníženie teploty na okennom ráme zvnútra až pod dvanásť stupňov celziových. (Iba na niektorých miestach.)
  Teraz sa dodávateľ okien “vytasil” s informáciou, že je problém s tým, že rám okna zvonku pri použití odvetrávanej fasády je nutné dodatočne zatepliť…

  Ďakujem. 🙂

 4. Zdravím Vás, vidím, že jednak odporúčate vláknocementové dosky Equitone ale v komentároch sú aj sťažnosti. Špekulujeme, že by sme tieto dosky, konkrétne tieto http://www.creaton.sk/produkt/equitone-tectiva/ použili pri rekonštrukcii domu. Zaujímal by ma Váš názor.

 5. Rado Kavčiak píše:

  Dobry den pan Lehotsky,
  V prvom rade Vam chcem podakovat za odoborne informacie, kt. davate laikom ako som ja. Pri pive potom vyzeram ako znalec :). Mam maly bungalov tehlovy obvodovy mur Porotherm 25 P + D zatepleny kontaktne polystyrenom 10 cm. Planujem nadstavbu drevena ramova konstrukcia + odvetravana fasada, izolacia mineralna vlna, strecha fukana izolacia.Planujem aj exterierove zaluzie na vsetky okna, kt. momentalne nemam. Chcel by som sa opytat tieto otazky:
  1. Ci by ste do takejto kombinacie materialov isiel, ak nie tak potom do akej?
  2. Rozmyslam nad dodatocnym zateplenim prizemia formou dolepenia dalsich 5 cm polystyrenu na existujuci polystyren z dovodu montaze zaluzi a zlepsenia tepelno-izolacnych vlastnosti prizemia domu. Je to podla Vas rozumne?
  3. Drevenu konstrukciu planujem polozit na stresnu atiku, ktora je murovana z DTciek. Nebude s tym problem?
  Mojim cielom je nemontovat klimu na 1 poschodie, zabezpecit aby sa dom hlavne v lete neprehrieval. Dakujem

  • Fero Lehocky píše:

   @Rado Kavčiak: na tieto otazky vam v diskusii zodpovedat neviem. To su otazky na projektanta, ktori si prejde aktualny stav domu, detailov, statiky a potom to vie seriozne zodpovedat.

 6. Ondrej píše:

  Toto je vhodne na klasicke domy, nie na dom postaveny v LOFT/kubistickom style. Preto hladam nieco moderne za co najlepsiu cenu.
  Kontaktoval som s firmou aluru
  Viac info na http://www.aluru.sk/services/

 7. Rado Kavčiak píše:

  Zdravim pan Lehocky,
  Kedze od napisania clanku uz ubehol nejaky ten cas, chcem sa opytat ci mate nejake nove skusenosti s inymi obkladmi pre odvetravane fasady okrem CEMBRITU? Uplne fajn by bolo keby ste vedeli aktualizovat aj ceny obkladov v clanku ;). Dakujem

 8. Viera píše:

  Veľmi ma potešia knihy – Najčastejšie chyby …….. a Z čoho stavať rod. dom. Ďakujem

 9. Slávka D. píše:

  Zdravim vas, v prvom rade chvalim blog, velmi pekne a napomocne clanky. Touto cestou by som sa vsak chcela opytat, ci by nebolo mozne blizsie spracovat novu temu / doplnit clanok o fasady z prirodneho kamena. Dakujem 🙂 nech sa dari!

  • ferol píše:

   Dobry den, nejako som Vas komentar prehliadol. Aky mate na mysli prirodny kamen. Velkoformatove platne (napriklad ako pieskovec) – prevetravane fasady, alebo take mensie ako “lomovy kamen”, ktory sa normalne lepi na fasadu?

 10. katarina kosnacova píše:

  dakujem za zhrnutie
  velmi mi pomohlo v orientacii na trhu

 11. Yco píše:

  Dobrý deň, pán Lehocký,

  viete doplniť aj orientačné ceny za m2 pre Kompozitné dosky a Kompaktné dosky?
  Ďakujem.

 12. Marian píše:

  Ak by som chcel pouzit ako zateplenie multipor do akych hrubok by som mal ist ? Tiez viem ze na multipor je najidealnejsia potom odvetrana fasada, ak by som vsak siel do vonkajsej omietky a klasika sietka lepidlo farba, naco si davat pozor aby som neohrozil “dychajucu” vlastnost multiporu ?

  • ferol píše:

   No toto zavisi od toho, na co ten Multipor budete davat… Ja mam na dome 200mm. A systemove lepidlo Multipor, a finalna omietka paropriepustna vhodna na Multipor system.

   • Marian píše:

    Planujem stavat z Ytongu, a chcel som polystyren 16 alebo az 20 este nemam presne urcene asi aj cena bude zohladnovat. Ale jedna stena mi nedovoluje kvoli poziarnej bezpecnosti pouzit taku hrubku dovoluje iba 12 polystyren. Tak zacinam premyslat nad multiporom. Na tu finalnu omietku vhodnu na multipor system sa uz nedava ziadna farba ?

    • ferol píše:

     Pouzite rovnaky system finalnej omietky na Multipor aj na polystyren. A vyber urobte tak, ze vyberiete paropriepustnu na Multipor a tu dajte aj na polystyren (hoci nie je nutna), aby cely dom mal rovnaku strukturu.
     Farba sa tam nedava, je to farbene priamo vo finalnej strukture.

 13. Erika píše:

  https://drive.google.com/file/d/1I6pOO3cCMMxDPIkV62qy5kUCeGya9dRu/view?usp=drivesdk
  Dobrý deň, na našom montovanom drevodome by sme chceli oživiť dekorom fasádu na poschodí, dole je omietka otvorená Baumit, hore by sme chceli použiť drevodekor, lebo pravé drevo je náročné na,údržbu a tiež máme aj silné slnko z 3 rôznych strán. Máte prosím nejakú skúsenosť s mater. Timbermax,vodorovne ukladané dosky na rošte -imitujú drevené laty, cenovo asi o 25%lacnejšie ako Fundermax?Máme takto nacenené I s pokládkou a samozrejme zateplením. Prosím názor, ďakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   Timbermax je podla mna z tych vyrobcov drevoplastu asi najlesi. Na fasadu by som sa toho nebal. Na terasu by som si to ako naslapnu vrstvu nedal (ak by ste nad tym uvazovali).
   Akurat treba pocitat s tym, ze je to stale imitacia a bude to vidno, ze to nie je drevo.

 14. Juraj píše:

  Kompozitnu alebo kompaktnú dosku je lepšie na fasádu ? Aký je v nich rozdiel? A ešte by som chcel uchytávať bez vŕtania do dosky a tiež to chcem použiť aj na garážovú bránu. Ďakujem

  • Fero Lehocky píše:

   Rozdiel je v sposobe vyroby a pouzitych materialov. Ako popisujem v clanku. A rozdiel bude v cene. Zivotvost bude podla mna podla pouzitych materialov podobna. Cize by som ra sozhodol podla vzhladu a ceny

 15. Richard píše:

  Dobrý deň,
  chcel by som sa opýtať či poznáte firmu ,ktorá má spravený aj rozborový list na prevetrávanú fasádu. Ďakujem.

 16. Miso píše:

  Dobrý den, dalo by sa do článku pridat aj odvetraná fasáda z dreva? Veľmi pekne dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*