Dom architekta » Exteriérové žalúzie na našom dome – skúsenosti z používania

Exteriérové žalúzie na našom dome – skúsenosti z používania

exteriérové žalúzieV našich projektoch s obľubou využívame exteriérové žalúzie, pretože efektívne chránia domy pred prehrievaním v lete a zabezpečujú aj súkromie večer, keď sa v dome svieti. Samozrejme ak sú okná tienené inak, nie je vždy potrebné vonkajšie žalúzie použiť. Na našom dome nie sú okná tienené žiadnym prípadným presahom strechy alebo inou formou. Preto voľba bola jasná aj u nás a na dome používame exteriérové žalúzie. V tomto článku popíšem, aké sme zvolili, prečo a čo by som po pár sezónach používania urobil inak.

Aké exteriérové žalúzie som si vybral a prečo

Žalúzie na náš dom dodávala priamo firma, ktorá nám aj montovala okná. (Pozn.: Firma montuje žalúzie iba pre svoje okná ako doplnkovú službu). Mne toto vyhovovalo, lebo sme naraz spolu doriešili osadenie detailov okien a zároveň aj exteriérových žalúzií, čím som sa vyhol aj problematickej koordinácii dvoch nezávislých dodávateľov. Takže som si vyberal z toho, čo firma ponúka. K dispozícii je niekoľko profilov exteriérových žalúzií. Hlavné rozhodovanie bolo medzi profilom C-80 (lamely v profile písmena C) a Z-90 (lamely v profile písmena Z). Základné rozdiely sú tieto:

1/ C-80 je o 10mm užšia, čo ale nehralo extra rolu. Okrem toho existujú aj užšie lamely, ak by bol problém s priestorom na kastlík.

2/ Z-90 je pevnejšia lamela, ale u mňa nehralo rolu, lebo nemáme široké okná, kde sa tá tuhosť reálne voči C-80 využije.

3/ Z-90 dokáže interiér zatemniť podstatne lepšie, takže v noci cez ňu do interiéru preniká oveľa menej svetla ako cez C-80. Toto je zaujímavé pre ľudí, čo majú radi riadnu tmu. Mne toto nejako nevadilo, takže nebolo rozhodujúce kritérium, lebo máme aj tak ešte závesy.

4/ C-80 sa dá oproti Z-90 preklopiť opačne. Z-90 sa dá dať iba do vodorovnej polohy alebo zavrieť. C-80 teda môže byť stiahnutá dole a dá sa naklopiť tak, aby do interiéru išlo slnko. Toto sa pri Z-90 nedá spraviť.

Nejaké ďalšie drobné rozdiely ma nezaujímali, lebo boli nepodstatné. Ale mňa zaujal práve ten štvrtý bod. Výhody v tom možnom preklopení C-80 naopak som videl v tom, že nemusím, keď chcem viac svetla, stále žalúziu úplne zdvihnúť hore. Stačí ju preklopiť. A tým sa zachová aj viac súkromia napríklad od ulice na poschodí.

Postupne nižšie v článku rozoberiem, či by som tento výber spravil znova rovnako, alebo nie. Plus popíšem ďalšie skúsenosti s používaním žalúzií.

Preklápame exteriérové žalúzie reálne naopak?

Ako často reálne používame to preklopenie C-80 žalúzie naopak? Teda aby sme dostali priamo do interiéru priame slnko a nemuseli žalúziu pri tom komplet zdvihnúť? Keď sa na to pozriem s chladnou hlavou, tak to naozaj často nie je.

Nie je to jednoducho tak často, ako som predpokladal, že to budeme robievať.

Z tohoto pohľadu je preto u nás voľba C-80 viac menej zbytočná. Najčastejšie túto možnosť používam na jednom okne v pracovni na poschodí, kde si takto regulujem intenzitu svetla pri práci na počítači. Ale v iných izbách a priestoroch to viac menej používame tak, akoby to bola Z-90 žalúzia.

Zachovanie súkromia na poschodí od ulice

Druhý dôvod, prečo ma zaujala možnosť preklopiť C-80 naopak bola už spomenutá pracovňa na poschodí, ktorá je do ulice. Preklopením naopak dosiahneme dokonalé zablokovanie pohľadu do interiéru zdola z ulice smerom hore pomedzi lamely žalúzií. Lebo C lamely sa nedajú uzavrieť úplne. Reálne toto používame a na noc sa táto žalúzia preklápa do opačnej polohy. Lepšie to ukazujú nasledovné dva obrázky.

Ak je žalúzia C-80 sklopená proti slnku, tak z ulice do interiéru vidno. Toto nie je problém cez deň, lebo vtedy je vonku viac svetla ako dnu a reálne dovnútra nie je vidno. Problém nastane, ak je tma a dnu sa zapne svetlo. Vtedy už nie je samozrejme nutné tieniť slnko, a tak žalúziu preklopíme naopak. To je naznačené na ďalšom obrázku.

exteriérové žalúzie

Tu je “nočná poloha”, ktorá funguje pre zabezpečenie súkromia naozaj výborne (ani Z-90 sa neuzavrú úplne kompletne, hoci výrazne lepšie ako C-80), ale má to dve nevýhody. Prvú ukazuje práve obrázok nižšie. Nemáme presah strechy, takže ak chceme mať okno trebárs v lete alebo prechodných obdobiach otvorené na ventilačku a začne v noci pršať, takto preklopená žalúzia nechráni okno pred dažďom. A sklo je viac oprskané ako na oknách, kde je to naklopené “štandardne”. A samozrejme môže napršať aj dnu, takže počas dažďa žalúziu buď otočíme do “normálnej” polohy, alebo zavrieme okno.

exteriérové žalúzie

V letných mesiacoch nastáva ešte jedna vec. Ak v lete alebo cez víkendy vstávame neskôr a žalúziu neotočíme do “dennej polohy”, tak cez takto natočenú žalúziu presvitá ranné slnko a zohrieva sa z rána táto izba. Nie je to nič zásadné, ale určite je to nejaký, hoci menší príspevok ku prehrievaniu domu. Ak by bolo takýchto okien viac, už by to mohol byť zbytočný tepelný nárast teploty v lete v dome.

Stačí zatemnenie v noci pre kľudný spánok?

C-80 sa nevie zavrieť úplne. Takže časť svetla do interiéru vniká. Napríklad pri splne, alebo uličné osvetlenie, prípade máme skoré letné východy slnka … Mne toto extra nevadí. Ale naša staršia dcéra má najradšej úplnú tmu. Naopak mladšia zase chce nejaké svetlo trochu v noci. Ako som spomenul, máme aj závesy, ktoré to čiastočne riešia (nie sú tiež úplne zatemňovacie).

Táto požiadavka je preto vysoko individuálna a neviete vopred odhadnúť, ak ešte nemáte deti, ako to budú oni vnímať a požadovať. Z tohto pohľadu je lepšia voľba Z-90, lebo je možnosť ju zavrieť skoro úplne alebo si ju nechať pootvorenú. Presvitanie svetla je pri Z-90 iba zboku popri vodiacej lište, lebo tam medzera malá musí byť. Vidno tadiaľ ale nie je.

Farba exteriérových žalúzií je dôležitá

Zvyčajná požiadavka ľudí je zladiť všetky farby dokopy na rovnaký odtieň. Logika je, že ak mám tmavé rámy okien, tak dám v tej farbe aj exteriérové žalúzie. V tomto som si nechal poradiť od dodávateľa a žalúzie spraviť maximálne svetlé. Takže máme “strieborné” žalúzie, hoci krycie plechy a rámy okien máme podstatne tmavšej farby.

A naozaj to bolo výborné rozhodnutie. Aj keď sú exteriérové žalúzie v letnom období proti slnku zatiahnuté, tá svetlá farba odráža od žalúzií do interiéru naozaj dostatok svetla. Veď posúďte sami podľa fotiek nižšie. Fotky som nijako extrémne nezosvetľoval a snažil som sa to nafotiť tak, aby to čo najpresnejšie reprezentovalo svetelnosť v izbách.

Počas fotenia na žalúzie priamo svietilo slnko:

preklopenie exteriérových žalúzií

preklopenie exteriérových žalúzií

Tým, že sú žalúzie svetlé, zároveň v okne nemáte “tmu” ako pri tmavých žalúziách.
Toto je aj dôvod, prečo neodporúčame používanie exteriérových roliet. Tie síce perfektne ochránia proti teplu, ale cez deň je v izbách potom tma. Pozor na čiastočné spúšťanie rolety (aj žalúzie nie čiastočne), aby časť svetla do izby vošla – hrozí riziko tepelného šoku skla a jeho prasknutie – hlavne pri veľkých preskleniach. Sklo v tieni je chladnejšie ako sklo na priamom slnku, čím vzniká v skle pnutie a môže prasknúť.

Obavy z vetra a hrkotania žalúzií

Často sa stretávam s obavami ľudí, že exteriérové žalúzie vo vetre hrkocú a preto ich nechcú. Toto môže byť ovplyvnené v minulosti používaním žalúzií na vodiacich lankách. Aktuálne sa používajú hlavne vo vodiacich lištách. Tie lankové systémy búchali aj priamo do okna. Tieto vo vodiacich lištách maximálne hrkocú v tej lište, ale určite nebuchnú do rámu okna alebo skla.

Moja reálna skúsenosť po 3 rokoch bývania je, že asi tak 3-4x ročne bol v našej lokalite tak silný vietor, že to hrkotanie v noci bolo otravné a nedalo sa pri tom spať, takže som šiel žalúzie zdvihnúť. Zatiaľ sme nemali tak silný vietor, že by sa žalúzie automaticky samé zdvihli na základe bezpečnostnej meteostaničky, aby sa nepokazili.

Ak máte silno veternú lokalite celoročne, tak je naozaj na zváženie, či sú žalúzie vhodná forma tienenia, lebo to naozaj môže hrkotať a rušiť. Na druhej strane je ale otázka, či v takej silno veternej lokalite vôbec stavať dom… Ja by som to určite nechcel 🙂

Tip na tienenie do veternej lokality: screenové rolety. Večer ale cez ne dnu vidno…

Priznané plechy exteriérových žalúzií

Na dome máme priznané plechy exteriérových žalúzií. Je niekoľko dôvodov, prečo som to zvolil takto a nie pod omietku:

1/ Páči sa mi to 🙂

2/ Menšie tepelné mosty. Dá sa dostať na preklad viac tepelnej izolácie, lebo kastlík nenaberá vpredu zbytočnú hrúbku. Orientačne je to 2-3cm tepelnej izolácie viac takto pri použití plechu.

3/ Jednoduchšie na koordináciu. Spravili sme omietnutý priestor a exteriérové žalúzie sa potom môžu komplet domontovať hocikedy neskôr a netreba počas stavby okrem elektriky robiť žiadnu priebežnú montáž zo strany dodávateľa žalúzií.

Takto to vyzerá potom zblízka:

exteriérové žalúzie

exteriérové žalúzie

Ale pravdepodobne to má jednu nevýhodu oproti kastlíkom schovaným pod omietkou.
Tie naše plechy sú tmavé. Tým pádom sa od slnka zohrejú a priestor za nimi je teplý. Každý rok som doteraz vyhadzoval odtiaľ osie hniezda. To teplo pravdepodobne osy láka.

Toto je len úvaha, že ak by to bolo pod omietkou, nie je tam až tak teplo a pravdepodobne by sa znížila “lukrativita miesta” pre osy. (V diskusii sa k tomuto nazbieralo pár komentárov už medzičasom.)

Zvuky v dome od motorov exteriérových žalúzií

Inak by som ešte teraz riešil detaily osadenia žalúzií. Problém je v tom, že dom máme z Ytongu, ktorý prenáša zvuky, ktoré sa v ňom objavia (napríklad počuť pustenie vody, ak je do Ytongu zasekaná vodovodná rúra.) To isté platí aj pre exteriérové žalúzie, ktoré sú nakotvené do prekladov muriva. A je jedno či prekladov z Ytongu, alebo z betónu. Zvuk z motora žalúzie sa prenesie do muriva a nesie sa po dome.

V dome máme 7 žalúzií a ak ich ráno dám všetky naraz zdvihnúť, tak s tým pokojne zobudíme decká. V podstate sme túto “funkciu” začali používať ako budíček do školy :). Zídeme do kuchyne, dať variť čaj, začať pripravovať raňajky a pritom dám vytiahnuť žalúzie hore a decká sa zobudia.

Takže treba vedieť o tom, že motory žalúzií jednoducho vytvárajú zvuky a ak ste na zvuky citlivý, detail osadenia žalúzií ideálne tomu prispôsobiť. A inak sa to bude správať v betónovom dome, inak z pórobetónu, inak v tehlovom a inak v drevostavbe. A aj tam vždy budú ešte rozdiely v použitých podlahách, zateplení, hrúbkach a podobne.

Exteriérové žalúzie – stručné zhrnutie

1/ Veľmi pravdepodobne by som volil s ohľadom na všetko vyššie popísané teraz žalúzie Z-90 (alebo verzie S … ) namiesto C-80. Moje predstavy užívania sa jednoducho rozišli s realitou…
Prípadne podľa toho, kde je žalúzia osadená, tak by pripadala do úvahy aj ich kombinácia. Samozrejme nie na rovnakej fasáde.
(Poznámka – v Makrowine ma na toto všetko počas výberu upozorňovali a dali mi na výber… )

2/ Výborná bola rada a voľba použiť svetlé žalúzie.

3/ Hrkotania exteriérových žalúzií sa netreba obávať. Iba vo vysoko veterných lokalitách.

4/ Priznané plechy = pravdepodobne zvýšená šanca budovanie osích hniezd.

5/ Úloha pre nás je pre budúce projekty vymyslieť akusticky lepšie detaily pre osadzovanie žalúzií pre zvukovo vodivé konštrukcie.

 

Napíšte do komentára, či a aké máte skúsenosti s exteriérovými žalúziami vy. Prípadne ako sú spokojní vaši známi…

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
60 comments on “Exteriérové žalúzie na našom dome – skúsenosti z používania
  1. Zuzana píše:

    Tá strieborná farba je dobrá voľba, tiež to tak máme nachystané. U nás zatiaľ iba garážová brána, ale spokojnosť veľká, nevidno na tom špinu ako na antracitových.

  2. Andreas píše:

    Tento članok som mal čitať pred pol rokom. Vybral by som striebornu farbu lamiel a plechy by som nechal antracit. Nie žeby som bol neako nespokojny ale na tmavych strašne vydno prach a umyvanie Z lamely je dost problemove. Okna mame 3×3,25.

  3. Kamil Noskovič píše:

    Zdravím Vás pán Lehocký,
    vdaka za Vaše podnetné články, zopár Vašich rád som použil pri stavbe nášho domu. Len jedna skúsenosť: tiež máme vonkajšie žalúzie v nepriznaných kastlíkoch pod omietkou, ale osi odtiaľ vyháňame často ako Vy. Takže sa dá asi konštatovať, že či budú kastlíky na vonkajšie žalúzie priznané či schované pod omietkou, tak 9 z 10 ôs sa bude snažiť si tam to svoje hniezdo vybudovať. Robia to ale iba na južnej strane, na severnej sa im to nepáči 🙂
    Držím palce a želám ešte veľa podnetných článkov. NKamil

    • ferol píše:

      Tak u nas tiez len na juznej strane. No bola to moja uvaha, a diskusia ako pozeram to vyvrati, ze tie plechy su na toto haklivejsie. Dakujem za prispevok a skusenost 🙂

    • Oľga píše:

      Dobry den. Aj my budeme mat Z90 v striebornej farbe. Na to mensie prehrievanie som myslela uz od zaciatku. Aj ruukki strechu mame najsvetlejsiu sivu z rovnakeho dovodu. A Z90 bola jasna volba z jedneho dovodu-musim mat pri spanku v noci uplnu tmu 🙂

  4. Peter píše:

    Zdravim. Máme z90 strieborné pod omietkou južná strana. Osi som za 5rokov nevyhanal. Neboli žiadne. Okná majú cez 2m. Murivo je z ytongu a ten hluk motorov je trochu rušivý. Viac ale rusi sklopenie lamiel do úplného zatemnenia, kedy lamely o seba poriadne buchnú. Hrkotanie pri vetre kedy to pri spánku vyslovene vyrušuje je cca 10 krát ročne. Takže spokojnosť.

    • ferol píše:

      No pri tych C-80 zaluziach sa zase tie lamely o seba viac menej nemaju sancu dotknut, cize toto hrkotane od lamiel je minimalne pri vetre.

  5. Edo píše:

    Zaujimave citanie …mame na dome 13 zaluzi Z90 a to hrkotanie vo vetre je pravda. Unas fuka dost casto ale vyriesili sme to tak ze system pri dosiahnuti vetra nad 25km/h zatvorene zaluzie otvori na 5% a teda stale nieje vidno dovnutra ale zaluzie o seba uz nebuchaju. co sa tyka automatickeho vytiahnutia tak za 3 roky vytiahlo zaluzie asi 40 krat cize vietor dosiahol viacej ako 45km/h.
    K farbe doplnim len tolko ze na striebornej farbe je najmenej vidiet prach a teda neznejsie polovicky niesu take “vystresovane” ze je to zase spinave.
    Odporucam nasadit na riadenie zaluzi nejaku “inteligentnu” nadstavbu od inels, taphome, loxone…. a nestarat sa o zaluzie vobec ak sa to raz na zaciatku odladi je to super…. a nenastane situacia ze Vam vecer niekto vidi dovnutra lebo ste zabudli zatiahnut rano sa to otvori az ked je svetlo v zime ak svieti slniecko system zaluzie vytiahne alebo vyrovna lamely aby pomohlo kureniu .. a ked sa interier zacne zohrievat viacej ako je treba tak jednoducho pritieni ak prsi tak zase sa same stiahnu alebo sklopia aby neboli okna oslahane od vody ( oblubena vec mojej manzelky ).

    • ferol píše:

      Inteligenciu mame doma Taphome, aj som si to na zaciatku nastavoval, ale my sme zase prisli na to, ze nam to nevyhovuje v plnej automatike. Takze mame iba naprogramovane tlacitka na rozne rezimy (zimny, letny a pod) a co maju tlacitka spravit.
      napriklad jednym tlacitkom odkialkovek na noc dam vsetko hore a kazda zaluzia sa naklopi na pozadovane uhly. Ta v pracovni sa vzdy preklopi “na sukromie”. Takze to pouzivame tak “polointeligentne”.

      V lete napriklad ked dam prikaz vsetko hore, tak v skutocnosti sa vsteky zaluzie pootvaraju na mnou nadefinovane uhly, kedy uz pustaju svetlo, ale slnko do nich cely den nezasvieti. A uz su len individualne pocas dna niektoru zaluziu zdvihnem alebo zavriem…. Testoval som aj to prisposobovanie slnku, ale ma to otravovalo, ked to kazdu hodinu trebars zmenilo uhol.

      • Edo píše:

        Unas to bezi na Loxone + dorobena vlastna logika = maximalna spokojnost

        • ferol píše:

          Urcite by som sa s tym vedel vyhrat aj s Taphome. Ale zase mne nasa “polointeligentna” logika tiez vyhovuje a som s tym takto spokojny 🙂

          • PETER píše:

            Vonkajsie zaluzie su super vec, ale ja som zatemnenie riesil radsej fasadnymi markyzami. Tie mi pripadaju vzhladnejsie a ani prudky vietor s nimi nehrkoce.

  6. Monika píše:

    My sme si zvolili radšej rolety, keďže chceme úplnú tmu:) A sme veľmi radi, že sme tak urobili, nám žalúzie nevyhovuje.

  7. Peter píše:

    Vdaka za clanok a skusenosti, presne pre ten hluk a este par veci som neplanoval v dome zaluzie. Ak by ale mal niekto skusenosti s okenicami a to posuvnymi, budem rad za kazdy podnet.

  8. Juraj píše:

    Dobrý deň,
    taktiež sa pridám a súhlasím aj s predchádzajúcimi prispievatelmi. Antracitová žalúzie už by som nedal, kvôli spineniu prachom, peľom. Radšej tiež strieborné alebo bledo sivé.

    Osie hniezdo sa mi tiež robilo z južnej strany do zabudovaného kastlika.

    Na tie nárazy vetra som tiež počul, že treba trochu pootvorit žalúzie a nebudú buchotat.

    • ferol píše:

      No toto pri C-80 u nas problem nie je, lebo sa o seba neopieraju. Pri Z-90 to tak je, ale novsie verzie uz maju na sebe nejake plastove listy na koncoch myslim, ktore tlmia tie vzajomne buchania o seba. Treba sa na to pytat dodavatelov, ci toto maju poriesene,alebo ich mierne odklopit.

  9. Marcel píše:

    Zdravím.inteligencia??preferujem originál od somfy..označenie io.
    Je to aj lacnejšie ako loxone,alebo tomu podobné.
    Viem o čom rozprávam,nakoľko predávam,montujem žalúzie už 16 rokov.
    S pozdravom Marcel

    • ferol píše:

      No tam ide o to, ze ked je v dome inteligentna elektroinstalacia aj kvoli inym veciam, tak sa k tomu pripajaju aj zaluzie, aby to cele vedelo fungovat v nejakej logike.
      Ak inteligencia nie je, samozrejme sa pouzije nativne ovladanie od vyrobcu motorov.
      Ja som v dome inteligenciu normalne nechcel, ale system kurenia, vetrania, cirkulacie teplej vody je tym riadeny, tak bolo uz skoda k tomu len nepridat zaluzie. V tej chvili to je lacnejsie ako nativne ovladanie k motorom…

      Napriklad logika pouzitia v uas v dome bola, ze sa nekupovala regulacia kurenia k infrafoliam, regulacia a riadenie z ventilatorom, samostatne ovladanie zaluzii. A ked sa spocita cena vsetkych tychto systemov a nahradi za jedno riadenie cez Taphome, tak to vyjde lepsie, alebo podobne. A nasledne sa ta inteligencia uz da pouzit aj na ine veci, ako riadenie niektorych zasuviek, svetiel a pod..

      Ale tiez nie som extra zastanca prilisnej inteligencie..

  10. Peter píše:

    A co ten zvod bleskozvodu? zda sa mi, ze je prilis blizko toho okna a zaluzie.
    dodrzali ste 50cm?

    • ferol píše:

      V tychto elektrikarskych veciach som sa spoliehal na projektanta elektro a realizatora, kedze nie som elektrikar. Je na to projekt a aj revizna sprava od realizatora. Ale ci je to OK, to ja zhodnotit neviem. Je pokojne mozne, ze aj nie je, lebo co sa stretavam s roznimi elektrikarmi, tak mi to pride, ze kazdy na to ma iny nazor, ine nastudovane veci. Takze neviem na toto ja osobne zodpovedat. Mal som na stavbe troch elektrikarov a kazdy povedal na nejaku vec nieco ine…

      • Juraj píše:

        Pozdravujem, len výpočtom sa dá zistiť či je ten zvod blízko alebo nie. Záleží od toho kde je zachytávač a platí čím bližšie k zemi tým sa vzdialenosť zmenšuje. Je to dosť náročné spočítať a preto “obdivujem” toho čo to vie len z obrázku alebo pri obhliadke povedať že toto je tak alebo tak. Používajú sa na to SW a ani ja to nepočítam inakšie. Návrh ochrany pred bleskom tak aby bol funkčný treba poňať komplexne, využiť všetky podklady od projektanta stavebnej časti a počítať aj s terénom. Niekedy je to dosť náročné a ako hovorí školiteľ je to elektricky obvod ako každý iný len jeho odskúšanie je až pri zásahu blesku, žiaľ.
        To bolo od témy, ale vďaka za cenne rady pri žalúziami.

        • Peter píše:

          Nepovedal by som narocne. Je na to jeden vzorec v STN. Premenne sa daju odhadnut. Samozrejme treba komplexny pohlad.

  11. ferol píše:

    Doplňam este z mailu skusenost od jedneho nasho klienta:

    Ahoj Feri,
    dobry clanok, my sme stavili v 2015 na Z90 od K systemu. Okna mame ak si pamatas na nas bungalov tiez od Makrowinu. Zatial maximalna spokojnost a zaluzie nam zdvihlo automaticky asi 5-6x a to sme na kopci, kde obcas pekne zafuka. Je mozne, ze je to aj umiestnenim “vrtulky”. Pocet zaluzii 8ks (na hs portaly je samozrejme rozdelena). U nas sme to riesili podomietku a super. Hrkotanie je len obcasne a vobec nas to nerusi. Farbu mame standartnu nepriplatkovu svetlo sedu Ral-ku, taku istu ako hlinikovy ram okien.
    Za nas zatial maximalna spokojnost a nemenil by som za nic. Vacsinou vyuzivame, kedze sa jedna o bungalov a chceme aj sukromie a kvoli moznemu prehrevaniu 45 stupnove natocenie.

    Mozno zaujimava info:

    Ked ideme na dovolenku a nemame inteligentny dom a uz sa nam stalo, ze nam pocas dvojtyzdnovej dovolenky vytiahlo zaluzie a dom bol pri fracuzskych oknach ako vykladna skrina, tak to riesim tak, ze vyhodim istic na zaluzie:-). Samozrejme, ze takto dobrovolne a s plnym vedomim respektujem ich mozne poskodenie:-). Ale podla info od technika, by mali vydrzat dvojnasobnu silu vetra ako je aktualne nastavena hodnota zdvihnutia na meteostanicke “vrtulke”

  12. ferol píše:

    Ešte jeden celkom zaujimavy názor, čo mi prišiel do mailu na tuto temu:

    Pozrel som si Váš článok, pretože tiež uvažujem o vonkajších žalúziach. Ale navyše chcem domontovať aj žalúzie vo vnútri -interiérové, ktoré mi poriešia problém s čumením do miestnosti, zatemnením v prípade silného vetra a tiež nočné zastretie. Pritom to nestojí majland a porieši mi to napríklad aj zimné obdobie, kedy je slnko vítaný návštevník.

    • Veronika píše:

      Dobrý deň, môžem sa opýtať ako ste riešili izoláciu pod kastlikmi? Kolko má cm a aký typ izolácie ste dali? My sme akurát vo fáze hrubej stavby, kde niektoré preklady sú betónové a niektoré klasické ytongove (300 mm). Zateplenie je plánované 175 mm multipor, chceli by sme tiež priznaný kastlik. pre tieto žalúzie sme sa rozhodli az počas výstavby a preto v projekte ich nemáme uvažovane, preto by som rada vedela ako máte vyriešený tento detail. Ďakujem vám za odpoveď.

      • ferol píše:

        Mame hrubsi Multipor – 200mm. Zateplenie som robil PUR panelmi hr. 60mm, ale okrem toho v betonovych vencoch davame 50mm extrudovany polystyren). Tam kde mate betonove preklady a nemate v nich ziadne vlozene zateplenie tam budete mat pri hrubke 175mm problem kastlik teraz tymito materialmi zateplit, lebo vam bude vychadat hrubka maximalne na urovni 35-40mm. Co je aj pri PUR uz dost kriticke… Zvazte pouzitie areogelovych izolacii napriklad. Odporucam komzultovat s vasim projektantom, aby ste nemali v interieri potom na tych prekladoch plesne…

        • Veronika píše:

          Na betonovych prekladoch je 50 mm zateplenie, tusim sa to vola styrodur, cize tym padom sa zvacsi hrubka na 85-90. To by uz mohlo byt ok? V kazdom pripade budeme ohladom tohto este kontaktovat nasho projektanta a dakujem za info.

          • ferol píše:

            V tom pripade to bude uz fungovat. Styrodur je ten extrudovany polystyren. Ak ho tam mate, tak to je dobre a dostanete sa este doteplenim na dobru hrubku ako pisete.

  13. Martin píše:

    Dobrý deň. Ďakujem za podnetné články. Riešim dilemu pri výbere vonk.žalúzie vs. vonk.rolety. Zatiaľ som naklonený roletám asi 70:30. Vysvetlím prečo. My budeme mať skoro nad všetkými oknami “striešku” vysunutú asi o 80cm, ktorá by mohla v lete plniť úlohu celodenného tienenia, čo by vlastne nahradilo funkciu vonk. žalúzií. A preto hlavne kvôli väčšej bezpečnosti vniknutia cez okno (požiadavka manželky 🙂 ) a lepšej izolácie počas zimných nocí sa mi zdajú rolety ako lepší výber. Ostáva už len vyriešiť súkromie počas dňa, čo je hlavný argument pre výber vonk.žalúzií. Ale asi to tiež vyriešime int.žalúziami resp. záclonami (závesmi).
    Rád by som poznal Váš názor na moje argumenty. Ďakujem za odpoveď.

    • Fero Lehocký píše:

      Mne pride roleta ako bezpecnostny prvok zbytocny. Ak by som riesil bezpecnost cez vniknutie cez okno, tak to si dam spravit ponuku na bezpecnostne skla. Moze to byt vo vysledku mozno aj lacnejsie a jednoduchsie, ako mat rolety kvoli tomuto. Samozrejme rolety zaroven budu v noci aj izolovat tepelne. Ak s nimi neuvazujete tienit cez den, tak OK. Ale na denne tienenie by som si ja rolety nedal.

      A pozor na ten presah strechy. Ucinny je len na niektore svetove strany a len pocas niektorych mesiacov.

    • Tomáš píše:

      Dobrý deň, riešili sme toto iste, prestrešenie máme cca 1m čo je fajn ale nakoľko sme na kopci a svieti nám na východu slnka od rána cca 7h do 9h večera sme išli do žalúzí a vysvetlím prečo.
      S žalúziami urobíte súkromie aj keď máte svetlo. Pri roletách nie, dokonca čiastočne zatienenie okná sa neodporúča z dôvodu prasknutia skla.
      Pri roletách sú priznané vodiace lišty ktoré sú namontované na ráme okná – pôsobí to neesteticky a nie je ich možné schovať pod zateplenie lebo v prípade akého kolvek poškodenia rolety by nebolo možné demontovať roletu….
      Prestrešenie strechy nám síce urobí to že nám nepraží od 11-15 do okien ale ako začne postupne klesať – západ tak na obývačku, spáleň a detskú nám praží statočne a určitú dobu dokiaľ sme nemali žalúzie bolo večer v spálni a detskej na nevydržanie nehovoriac aj o svetle ktoré aj cez dva hrubé závesy prešlo.
      Postupne ako sa schyľuje k zime slnko logicky klesá a potom by nám pražilo do všetkých okien od rána dokedy nezapadne slnko a aj mimo leta dokáže to slušne prehrať priestor. Nakoľko mám tiež inteligenciu (taphome) na tie veľké okná som nastavil prispôsobenie podľa slnka a pasívne chladím a pasívne hrejem – systém sa postará o to sám.
      Nad bezpečnosťou som sa zamýšľal aj ja nakoľko robím alarmy, kamery, elektriku a postupne som usúdil to že keď ktosi bude sa chcieť dostať do domu tak si nájde cestu menšieho odporu a menej hlučný spôsob. Napríklad malé okno ktoré ak nemáte bezpečnostné kovanie alebo kľučku s uzamknutím polohy je otvorené do pár sekúnd.

  14. Monika píše:

    Zaujimalo by ma či má niekto skusenosti s medziokennými žaluziami a mechanickým ovladaním.Rozhodujem sa či investujem na obycajne vnutorne zaluzie alebo dám vymenit skla a vložia do nich medziokenne zaluzie s mechanickým ovladaním.Za každu dobremienenu radu vopred dakujem Monika.

  15. Peter píše:

    Zdravim vospolok, @Fero Lehocky, ako hodnotite “po rokoch” priznane schranky? Totizto, my sme sa pre ne (ciastocne aj na zaklade tohto clanku 🙂 ) rozhodli viacmenej tiez, ale v principe nam boli zo vsetkych smeroch vyhovarane, ze riesit to pri novostavbe je nestastne -> ze tie plechy vplyvom slnka budu pracovat a odpraskavat od spoja s omietkou, ze plech samotny sa casom zvlni vplyvom teplot co bude vidno najma z pohladu z boku pri velkych oknach (nase najvacsie ma 3,5m) a naviac ze sucasne systemy uz ani nic nestracaju z polystyrenu pod schrankou, lebo tie podomietokove sa robia uzsie, inymi slovami, v nasom pripade by slo o priznanu schranku 15cm hlboku, keby bola podomietkova, moze byt aj 14cm, na nu 1cm styrodur, tj. vysledna hlbka taka ista a pri oboch moze ist pod nu 3cm styrodur.

    • ferol píše:

      Nemam tak dlhe plechy na oknach. Za niekolko rokov nevidim tam ziadny problem a spravil by som to znova rovnako ako vtedy. Je mozne, ze na dlhom plechu by sa to prejavilo viac, lenze na tak dlhom plechu davat iba 10mm XPS, tak by som ja mal zase obavy, ci nedopraska na tom omietka. Lebo 1cm styrodur zase tak vela teplan nezadrzi a plech sa moze aj horucim vzduchom zvlnit.

  16. Peter píše:

    Nestretol sa nikto so zaluziami Z90, ktore sa daju naklapat aj smerom hore? K-System mi napriklad odpisal, ze to nie je technicky mozne, u Climaxu tiez nie… Nerozumiem, co na tom nie je mozne, aspon 45 stupnov smerom hore.

    Nema niekto skusenosti so zaluziami Schlotterer RETROLux 80D? Hlavne ako su na tom ohladom uplneho zatemnenia, odolnosti a hlucnosti oproti Z90? Dakujem.

    • Kriszta píše:

      Climax má aj profil T-80, ten vypadá ako kombinácia C- (naklápanie tak i tak) a Z profilu (zatieni lepšie ako C).

  17. Tomáš píše:

    Peter : nieje to konštrukčné možné. Preto majú typ C ktoré vieš otočiť aj aj.
    S pozdravom Tomáš.

  18. Maroš píše:

    Aká je štandardná hrúbka kastlika v prípade ak nie je urobená predpriprava na jeho zaplatenie do fasády? Ide o to, že v takom prípade tento kastlik zasahuje, resp. uberá z okna a rád by som vedel koľko to je cm. Prípadne existuje nejaká alternatíva aby ten kastlik bol čo najtenší?

  19. Kubo píše:

    Zdravim, chcem sa opytat cim by bolo najlepsie zateplit ytongovy preklad, ked kastlik zaberie 14 cm a zateplenie je planovane 17,5 cm. Na zateplenie pod kastlikom teda zostane 3,5 cm, aku izolaciu tam dat? Vdaka.

    • Peter píše:

      my sme tam dali normalne styrodur. Miery mame podobne (akurat u nas je planovane zateplenie 18), okna su predsadene 2cm, kastliky su 14, a 4 cm prekryvaju aj horny ram okna, tj. v casti kastlik-stena su 4cm styroduru, v casti kastlik-ram okna 2cm.

    • Tomáš píše:

      Osobne by som šiel do 20cm izolácie cenový rozdiel je už zanedbateľný.. a pod kastlík dal 4cm styro. a na kastlík 2cm aby nepraskalo lepidlo a fasáda.

      • Peter píše:

        ano, to by bolo idealne, u nas uz ale bohuzial nerealizovatelne… mame 2 poschodia, horne ustupene, strecha hotova (na spodnom a vrchnom) a dole nas uz viac ako 18cm nepusti…

  20. Martin píše:

    dobrý deň prajem, spomínali ste niekde, že tie exteriérové žalúzie dosť počuť pri ich pohybe, špeciálne vo vašej pórobetónovej aplikácii

    už ste daný problém vyriešili, alebo je to stále v štádiu “lámania si hlavy” ? 🙂

    vďaka!

  21. Rado píše:

    co toto https://www.propasiv.cz/realizace/detail/46 ?
    Ten Ytong aj mna vytaca. Ja by som ho normalne zakazal kvoli tej akustike

  22. Peter píše:

    Ahoj, este raz ja ozivim tuto temu – aku mas prosimta presne RAL farbu tych zaluzii? Dakujem

    • Fero Lehocký píše:

      Neviem. Nemam to nikde poznacene. Vyberal som podla realnej vzorky o dodavatela. Nezaoberal som sa tym, ake ma presne cislo RAL

  23. Branislav píše:

    Ked mi nevadi, ze Ceckove nezatemnia uplne, je este nieco preco Zkove? Su Zkove naozaj o dost odolnejsie? Lebo zene sa pacia Ceckove a chcela by ich najradsej vsade.

    • Fero Lehocký píše:

      Ked sa vam pacia C-kove, tak si dajte C-kove. O tej odolnosti rozhoduje sirka okna. Cize to musi uz povedat aj dodavatel zaluzii, ake su ich limity. Ale na bezne okna ziadny problem.

  24. Enrik píše:

    Dobry den prajem.
    Aky mate prosim nazor na purenitove boxy s PIR izolaciou na zadnej strane? To riesnie sa mi celkom paci. Len nie som celkom schopny zhodnotit ci to ma realny prinos, alebo je to len marketingova vec.
    Dakujem

    • Fero Lehocký píše:

      to zavisi od toho, ako mate riesenu stavbu domu. Cize ako su riesene preklady a steny pred tym boxom. Zjednodusene betonovy preklad musi byt zatepleny minimalne hrubkou 80mm xps v mieste xaluzii, aby vnutri nevznikalo riziko plesnenia.

      PUR izolacia je lepsia ako XPS. Tiez mam doma zateplenie prekladov zadluzii pur doskami.
      Takze, ci sa vam konkretne oplati nejaky slecialny purenitovy box bez znalosti detailov neviem.

      • Enrik píše:

        Dakujem za odpoved. Skor som myslel celkovo tu technologiu. Umna je problem ze cast preklalady na prizemi su povodne betonove. Kde viem dat spolu s pir izolacou na pur boxe max 5-6cm. Cast viem pouzit napriklad z fenolovej peny. Namiesto xps. Ale viac tam asi nedostanem. Zateplovat to mam v plane 20cm. Polystyrenom. S tym ze priznavat plechove kaksliky by som nerad. Na poschodi, ktore je novo vybudovane su prefabrikovane ytong preklady.

        • Fero Lehocky píše:

          a prave preto by som odporucil priznat kastliky a pridat min dalsich 20mm izolacie radsej ako uptednostnit “vzhlad”

          Lebo sa moze stat, ze kvoli vzhladu zvinku budete mat zvnutra “zive preklady”..

  25. Palo píše:

    Ja by som uz do exterierovych zaluzii nesiel, keby som sa mohol rozhodnut znova dal by som si vonkajsie hlinikove rolety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*