Dom architekta » Ako sme vyberali okná

Ako sme vyberali okná

dom architekta V tomto článku popíšem, ako sme vyberali okná do nášho domu. Ako sme ich montovali popíšem v inom samostatnom článku.

V našom ateliéri projektujeme domy pre klientov, ktorí si potrpia na kvalitu. V posledných rokoch sa ma vždy klienti spýtali, akú firmu im môžem odporučiť na okná. Podľa toho, kto čo preferoval, či plastové, drevené, hliníkove alebo drevohliníkové som dal každému vždy niekoľko tipov na firmy, ktoré som prehrabal na internete a zohnal cez rôzne referencie aj od iných projektantov.

Pri drevených a hlavne drevohliníkových oknách bolo ale zaujímavé, že väčšina klientov si nakoniec vybrala z tohoto zoznamu slovenskú firmu Makrowin z Detvy a spokojní boli aj po samotnej realizácii. Po týchto viacročných skúsenostiach z praxe jednoducho už nešpekulujem. Ak niekto z našich klientov chce kvalitné drevené alebo drevohliníkové okná, rovno im odporúčam ako prvú firmu Makrowin. Či sa vo výsledku pre nich rozhodnú je už na nich.
Medzi mojimi tipmi boli aj renomované zahraničné značky okien. A niektorí klienti si zvolili aj tie. Pre niektorých klientov potom ale nastalo sklamanie pri samotnej montáži. Často renomované značky majú na Slovensku len obchodných partnerov, ktorí zo zahraničia okná dovezú, ale montuje to „nejaká“ lokálna partia. A darmo by ste mali najšpičkovejšie okná na svete, keď niekto samotnú montáž pobabre. Takže tá montáž pri iných značkách bola raz správne, raz biedna… V Makrowine poradia, vyrobia, namontujú sami a ešte aj servis robia priamo oni.

Ja som preto pri výbere firmy pre moje okná mal od začiatku stavby a projektu jasno. Tiež som mal jasno, že chcem mať okná z interiéru príjemné “domácke” – čiže drevené. Ale priznávam, že som lenivý a z exteriéru som chcel zase maximálne bezúdržbové riešenie. Takže drevohliník je nás ideál.  Ani som nerobil alternatívne cenové ponuky. Netvrdím, že je to najlepšia firma na Slovensku na okná, lebo veď vlastne ani všetky oknárske firmy na Slovensku nepoznám. Možno existuje aj nejaká lepšia. Ktovie. Ja ale firmy na spoluprácu mením iba v prípade, ak znížia kvalitu alebo spoľahlivosť. Rovno sme sa preto s technikmi z Makrowinu pustili do špecifikácie okien.

Výber profilu okna

V prvom kroku sme vyberali profil okna. V ponuke bolo na výber viacero možností. Ja som zvolil pre nás optimálny pomer cena výkon. Nevyberal som úplne profil až pre pasívne domy, lebo náš dom aj tak pasívny nie je. Vsadil som viac na overenejšie robustnejšie profily.

Vyberali sme preto z týchto profilov:
okná nízkoenergetického domu

Pred samotnou návštevou vzorkovne Makrowinu som bol presvedčený, že si dáme vzhľadovo moderné okná. Takže profil označené ext.3 a int.3 Zvonku hranaté čisté línie, krídlo okna v jednej rovine s vonkajším rámom okna a zvnútra tiež pekné hranaté drevo.
Technici ma ale veľmi rýchlo presvedčili dvomi dvomi argumetnami proti:

 

1/ Ako sa uchytávajú sieťky proti hmyzu:

Na fotke nižšie je sieťka proti hmyzu na modernom lícovanom profile zvonka naložená na rám a vyzerá to teda fakt divne až “priemyselne”. A sieťky hmyzu určite chceme dať na niektoré okná.
okná nízkoenergetického domu

2/ Tepelnotechnické parametre okna

Druhý zásadný argument proti ext.3-int.3 je, že keď si dobre porovnáte osadenie samotného trojskla v ráme, tak tento profil je z hľadiska tepelných mostov najhorší. Trojsklo čiastočne trčí mimo dreveného profilu.

Takže rýchla zmena na hliníkový profil ext.1  ale s tým, že vnútorný profil int.1 nám neskosili ale zachovali tvarovanie int.3.

Ako “správny” moderný architekt a “správna” moderná dizajnérka sme s manželkou jednoducho chceli tie moderné hranaté profily. Technici nás ale niekoľkokrát upozornili, že klasika ext.2 má jednoducho zmysel. Po daždi rýchlo z profilov odtečie voda a preschne rám okna. Mne to vtedy neprišlo ako zásadný problém, veď budeme mať riadené vetranie. Ale je fakt pravda, že po daždi na profiloch stojí celkom dosť vody a to dosť dlho. Ak nefúka vietor aj niekoľko hodín a na severných oknách aj celý deň. Už sa mi pár krát stalo, že som otvoril okno po daždi a ako som ho potiahol dnu, voda stiekla na drevenú podlahu. A neveril by som, koľko sa dokáže na tak malej ploche vody udržať. A je to voda zmiešaná s prachom z okien. Táaakže treba hneď utierať. Horšie je, keď sa obleje biely záves..

Čo už, pri výbere som sa nenechal presvedčiť aj a ani manželka. Sme predsa “moderní”! Takže máme profil ext.1 + int.3. Čiže mierne modifikovaný profil Makrowin QUADRAT. Ak by som si mal ale vyberať znova, vybral by som si už kombináciu kvôli tej kvapkajúcej vode ext.2 + int.3. Už by som sa nehral na tak “moderného tvrdohlavca” 🙂

Výber výplne do nepriehľadných skiel
Niektoré okná na dome sme potrebovali vyriešiť tak, aby púštali svetlo, ale aby cez ne nebolo vidieť dovnútra. Išlo o vchodové dvere, dvere z WC a veľké okno na chodbe poschodia. Zvažovali sme rôzne sklá so vzormi, ale ako najlepšie a architektonicky najčistejšie riešenie vyšlo mliečne sklo. Pri mliečnom skle som mal trochu obavy zo zníženej priepustnosti svetla, pretože oproti iba tým profilovaným čírim sklám to má horšie parametre.

Tu je preto fotka testu priehľadnosti a svetelnosti na vzorke:
okná - mliečne sklo

Mliečne sklo zoberie trochu svetelenosti, ale zachováva perfektne súkromie. 30 centimetrov od skla nie je zvonku už poriadne vnímaná ani silueta, len akýsi tmavý tieň. Bolo rozhodnuté.

Takto to vyzerá na chodbe na poschodí:

okná - mliečne sklo

Na chodbe je vďaka tomuto veľkému mliečnemu sklu perfektne veľa svetla. Hoci je toto okno južné, zatiaľ neplánujem jeho tienenie a mám spravenú iba prípravu na žalúziu. Je tam aj susedný dom, takže si to v čase odsledujem a podľa potreby tienenie doplním. Toto reálne ukáže prax.

Takto púšťa sklo svetlo do WC na prízemí:

okná - mliečne sklo

HS portál v obývačke alebo nie?

Pri návrhu domu som dosť intenzívne zvažoval, či dám do obývačky smerom do záhrady HS portál – zdvižno-posuvný systém otvárania dverí, alebo klasické otváravé balkónové dvere. Cenový nárast je tam bežne 2,5-3x viac. Výhody HS portálu sú hlavne v tom, že sa dá otvoriť oveľa väčší prechod, dvere nikde pri otvorení nezavadzajú a dajú sa otvoriť aj čiastočne a zastaviť v hocijakej polohe. Tým s nimi ani nebuchne napríklad prievan.

Naopak nevýhoda HS-portálov (okrem ceny)  je, že je u nich veľmi ťažko dosiahnuť rovnakú “dokonalú” vzduchotesnosť ako pri otváravých oknách. Jednoducho z princípu osadenia tých tesniacich gumičiek je to technický problém, nech sa snažia výrobcovia robiť, čo len chcú.

V tomto rozhodla manželka :). Máme HS-portál a teraz som už rád, že tak rozhodla. Obývačku nemáme extra veľkú a dvere nám nikde nezavadzajú.

 

Rýchla foto z obývačky:

hs portál

Sieťka proti hmyzu na HS-portál

HS portál je fajn, ale nastáva otázka, ako vyriešiť sieťku proti hmyzu. Na tak veľký otvor sa nedajú dať otváravé dvere so sieťkou, ako sa dávajú bežne na balkónové dvere. Bola mi ponúknutá ako najlepšie riešenie plysovaná posuvná sieťka. Skúsenosti sú  s ňou dobré a je to časom overené. Mne ale vadí práve to plysovanie. Sú to záhyby v sieťke a aj pri vytiahnutom stave tam vidno tie záhyby. Pohľad do záhrady cez plysovanú sieťku je podľa mňa rušivý. Obraz je akoby cez mrežu.

V tej dobe prišli do ponuky rolovacie sieťky od toho istého dodávateľa na podobných princípoch posúvania. Akurát sa sieťka nezohýba, ale roluje do rolky v strede okna. V Makrowine s tým zatiaľ skúsenosti nemali, ale napriek tomu sme to riskli. Uvidím sám, ako bude rolovanie sieťky spoľahlivé a koľko bude životnosť takejto sieťky. Pohľad cez ňu je ale podstatne menej rušivý:

Plysovaná sieťka na vzorkovni:
hs portál sieťka proti hmyzu

Rolovacia sieťka na našom dome. Je to zámerne fotené z blízka, takže je ešte vnímaná struktúra sieťky, ale z väčšej vzialenosti je to OK:
hs portál sieťka proti hmyzu

Vchodové dvere

Vchodové dvere sme vybrali z rovnakého profilu ako okná. Celosklenené dvere s mliečnym sklom. Sklo má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako samotný rám, preto každému takéto celosklenené dvere odporúčam. Okrem izolačných vlastností dobre presvetlí zádverie. Ešte mi technici odporúčali spraviť do mliečneho skla nejaké priehľadné miesto na pozretie sa von, kto stojí pri dverách, ale toto sme nakoniec neriešili. Bolo to za príplatok a aj tak asi budeme mať domáceho vrátnika.

Čo ma dosť prekvapilo pri špecifikovaní dverí bola možnosť prahu, ktorú som dostal odporučenú. Klasický dubový prah skrutkovaný zhora do podlahy. V prvom momente sa mi to vôbec nepáčilo, ale má to jednu podstatnú výhodu. Je lacný a ľahko nahraditeľný. Osvedčilo sa to naozaj počas realizácie domu, lebo tento prah trpel asi najviac už počas samotnej výstavby domu. Ak by sme si dali bežne používaný hliníkový spodný profil, ktorý je súčasťou rámu, tak výmena znamená vysekať dvere zo steny…

Síce ten prah vyzerá trochu divne hlavne zvnonku pri zavretých dverách pri tom hliníkovom profile, ale je to naozaj praktické. Rovnaké riešenie sme spravili na všetky ostatné dvere, ktorými sa dá vyjsť von (z WC a izby na prízemí).

vchodové dvere

Na dvere sme si dali jednu modernú vychytávku. Otváranie dverí snímačom odtlačkov prstov. Také “panské huncúctvo”. Spojazdnil som to len pár týždňov dozadu, tak ešte zisťujem, či to stálo za to. Asi si každý potrebuje odskúšať, ako mu to funguje na prsty. Manželke to otvára dvere bez problémov. Ja som si nadefinoval viacero prstov, ale nedarí sa mi zakaždým na prvý raz. Pár krát som už nevydržal skúšať a vytiahol som z tašky kľúč. Neviem či mám zodraté prsty zo stavby, alebo čo 🙂

Ale vidím tam viacero výhod. Môžem si na otváranie dverí nadefinovať kľudne celú rodinu, cez babku, dedka, proste koľko chcem ľudí a nemusím vyrábať kľúče pre nich. Prístup im podľa potreby zapnem alebo vypnem. Trebárs pôjdeme na dovolenku a na dome bude potrebné poliať kvety, môžem tam niekomu dať prístup bez kľúča. A vojde tam iba ten konkrétny človek. Nemá ako dať miesto seba niekomu kľúč.

Výhodou tohoto elektronického zámku je aj otvorenie domu na diaľku, v prípade akejkoľvek potreby sa dnu dostať. Napríklad porucha, niekoho tam pošlem niečo zobrať a podobne.
Ďalšia a asi aj najčastejšie používaná bude výhoda, keď sa nechtiac zabuchneme von. Prsty to istia 🙂

Toľko teória, prax ukáže, či by som si dal znova elektronický zámok na otlačky prstov. Zatiaľ to na 100% povedať neviem…

Takto vyzerá detail senzora na vchodových dverách:

vchodové dvere

V tomto článku som zatiaľ popísal, ako sme vyberali okná. Ako sme ich montovali napíšem v samostatnom článku. S niektorými oknami to bol celkom zážitok, hlavne s tým veľkým na poschodí na tom našom úzkom pozemku 🙂

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
66 comments on “Ako sme vyberali okná
 1. Vlado píše:

  Nasla by sa aj fotka celych vchodovych dveri?
  Dakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   @Vlado: no aktualne taku foto nemam a som mimo. Ked nafotim, doplnim potom v dalsom clanku o montazi

  • Ľudmila Kunová píše:

   Dobrý deň, prosím Vás aký máte názor na bezpečnostné sklá, väčšina firiem to nerieši, ale v Makrowine ich veľmi odporúčajú. Cenovo sú podstatne drahšie. Má zmysel o tom rozmýšlať?
   Ďakujem za odpoveď.

 2. Stano D. píše:

  Pozdravujem, pekny clanok, len spociatku trochu ako reklama – my sme si dali urobit ponuku od 10 firiem (to bolo trochu prehnane – skomplikovali sme si rozhodovanie) a tu Vasu medzi nimi, ale boli jednak drahsi a dvojak trochu zvlastne so mnou ten clovek komunikoval ked mi “natlacal” drevohlinik hoci som jasne povedal, ze chceme drevo.
  Ale pisat som zacal kvoli inemu – ten elektronicky zamok – ako je to osetrene pre vypadok elektriny? Predpokladam to ma nejaky akumulator, ale ako dlho vydrzi? A ked skonci (trebars dlhsi vypadok pocas vasej dovolenky), dom je otvoreny?

  • Fero Lehocký píše:

   @Stano D.: Ten elektronicky zamok sa v pripade vypadku elektriky neotvori. Na otvorenie sluzi standardny kluc, ktory funguje nezavisle od elektronickeho.

  • Zuzana píše:

   Dobrý večer!
   Ktorú firmu ste si nakoniec vybrali? Tiež mám viac ponúk a nie je to jednoduché, vybrať si.

 3. Jblaze píše:

  ja som si pri vybere drevohlinika vyziadal od vyrobcov rezy okien s kotami a podla toho som vyberal.(pomer stavebna hlbka a sirka ramu) samozrejme aj podla ceny, bol som velmy prekvapeny rozdielmi v profiloch a v zavadzani zakaznikov, profil makrowinu patril medzi slabsie. pozor vecsina vyrobcov na slovensku ma hodnoty Uw, Uf atd len vypocitane.

  • Fero Lehocký píše:

   @Jblaze: No to je jasne, pise kazdy kadeco. Ale presne o tom som aj pisal v clanku, ze aj ja poznam profily, ktore su este zaizolovanejsie a trebars aj masivnejsie. Ale zaroven viem aj ake mali ludia s firmami nasledne skusenosti.
   Pre mna je preto podstatny celkovy balicek, nie len profil. Radsej zvolim “slabsi profil” ked viem, ze mi pri lepsom okno nebude fucat, lebo ho zle namontovali a vtedy mi je silnejsi profil na nic

  • Miloš píše:

   @Jblaze:
   Práve sme vo fáze vyberania drevohliníkových okien, ak by ste mi na email (hyppophae@gmail.com) mohol poslať zhodnotenie rôznych výrobcov, veľmi by ste nam pomohol. Vopred ďakujem :-).

   • Zuzana píše:

    Tiež práve vyberám okná. Ak ste dostal zhodnotenie od Jblaze, budem rada, ak mi ju prepošlete. Vďaka.

 4. Dusan píše:

  Dobry den, smiem ,prosim, vediet o aky senzor odtlackov prstov sa jedna? Da sa technologia odtlackov povazovat za rovnako “bezpecnou” ako “klasicke” zamykanie? Som zastanca novych technologii ale mam akesi vnutorne obavy o to, ze SW riesenia odstranuju ten problem fyzickeho vniknutia a prekonavania prekazky silou a namahou.
  Dakujem

  • Fero Lehocký píše:

   @Dusan: podla oznacenia senzoru je to tento: http://www.ekey.net/

   Senzor je na potiahnutie. Cize sa nezanechava otlacok ale zakazdym sa rozmaze. Je to podobne ako na notebookoch myslim, hoci taky notebook nemam.

   Do akej miery je to “hacknutelne” ja neviem. Ani ma to v zasade nejako netrapi, lebo v dome nemam na stenach zaveseneho Van Gogha. Okrem toho je aj tak v dome zabezpecovaci system. A ci si da zlodej pracu s “hackovanim” zamku, alebo rozmlati sklo na okne to je asi fakt jedno. V oboch pripadoch sa pusti alarm.
   Ja to beriem ako pohodlnejsi kluc.

   • Fero Lehocký píše:

    @Fero Lehocký: Len doplnim, ze ten zamok nie je prepojeny na alarm, cize po vstupe do domu treba alarm deaktivovat. Su aj take moznosti, ze rovno odomknutim zamku sa deaktivuje alarm. To ale tak nemame spravene.

 5. Libor Mladsi píše:

  Pred 10 rokmi sme si tiez vybrali Makrowin a zatial sme spokojni…

 6. Ondrej píše:

  Rolovaciu sietku mam na balkone 9 rokov. Bez jedineho problemu, akurat 2x som premazal silikonom.
  Vyborna vec.

 7. Martin píše:

  Mohli by ste prezradit cenu okien? Zaujimala by ma aj cena HS portalu, kedze ste spominali, ze je 3x drahsi ako otvaracie dvere. Dakujem

  • Fero Lehocký píše:

   @Martin: Je mi luto, ale myslim, ze uz v prvej casti serialu o nasom dome som zaviedol zasadu, ze verejne nebudem pisat ziadne ceny, lebo zo skusenosti zj z inych diskusii viem, ze to skor ludi zavadza. Napisem cenu, ale netusite co v tom vsetko je, aka vybava, aky servis, ake povrchove upravy, kovania, klucky a pod. To je podobne, ako ked niekto na diskusii povie, ten to postavil draho…my mame dom za 40 tisic…ale nepovie, k tomu nic viac ako staval.
   Kazda slusna firma vam to naceni, staci poslat dopyty a nechat si podrobnosti vysvetlit.

   Individualne na osobnom stretnuti klientom ponuky ukazujeme, aby mali predstavu, ale viem veci vtedy aj dobre povysvetlovat.

 8. peto píše:

  Makrowin je spicka, to je bez debaty, na druhej strane treba povedat aj “b”, su naozaj drahy, ja mam drevohlinikove okna od prazaka, pristup by mohli mat sice lepsi ale cena bola polovicna, pre kazde okno mi vypocitali Uw – vacsinou hodnoty do 0,7. BDtest vysiel 0,31 (nerobili ho oni) a to mam dom z palenej tehly, cize da sa najst aj nieco ine s lepsim pomerom cena vykon.

  Zaujala ma vsak Vasa sedacka, mozete mi prosim napisat vyrobcu momentalne sme v stadiu zufaleho hladania. dakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   @peto: Tazko sa mi vyjadruje k tomu, ci cena bola polovicna, alebo nie. To mate to iste, ako si mozem kupit auto strednej triedy trebars Toyota Auris zacina na 13500 a konci niekde na 24000 EUR. Na prvy pohlad to je to iste auto, rozdiel je vo vnutri.
   Akurat viem, ze ked som ich odporucil jednemu nasmu klientovi v roku 2012 a potom robili montaz, tak nebol z tej montaze vobec nadseny… Mozno to bola iba jedna z partii, mozno sa medzicasom zlepsili. Netusim, ale u mna vtedy vypadli z dalsieho odporucania.

   Ak ste vy s nimi spokojny, tak to je fajn a zelam nech vam okna sluzia k spokojnosti 🙂

   So sedackami je fakt problem, neviem ci sa vsetci vyrobcovia zblaznili ale nieco normalne na sedenie, akos me si kupovali pre 8 rokmi do bytu som nevedel zohnat. Tak som sa nastval a navrhol som si podla nasich preferencii vysky sedenia, hlbky, na nozickach kvoli podlahovke vlastnu sedacku a nechal som to na mieru vyrobit tu: http://alnea.sk/o-spolocnosti

 9. Tibor píše:

  Pri vybere okien sa dostal aj u nas Makrowin do uzsieho vyberu a nakoniec vyhrala ina firma, ponukala a aj dodala tu istu kvalitu za nizsiu cenu. ha vec, ktora mi nesadla, bol predajca. Moc tlacil na pilu, ze nikto neda to co on a ostatny to nevedia ako oni. Je mozne ze mal vela skusenosti s oknami a robili dobre okna a niektore detaily mali vychytane, len nebol ochotny sa o cene ani bavit. Druha firma bola viac flexibilna a nakoniec som sa snimi dohodol a nelutujem. Podla mna, odviedli profesionalnu pracu. Okna mame namontovane uz rok a prezili sme aj asi najtuhsiu zimu za poslednych 10 rokov a sme spokojny. Blowerdoor test nemame spraveny, no pracujem na tom a som zvedavy. Hlavne na HS portal v obyvacke.

  • Fero Lehocký píše:

   @Tibor: No niekedy si s predajcami jednoducho nesadnete. Ludia sme rozni a je to tak. Naopak s predajcom, s ktorym si sadnete vam moze predaj aj to, co vam netreba :).

   Tiez som musel prist “na chut” jednemu predajcovi z Makrowinu a chvilu mi to trvalo. Ale ked som sa odosobnil od jeho sposobu komunikacie a pocuval som co hovori, tak mi poradil dobre. Ale uznavam, konktretne u tohto predajcu je urcite dost priestoru na zlepsenie sposobu komunikacie, ale to je uz jeho osobna vec a aj som mu to uz povedal…

   S tymi zlavami, ze vam nedali zlavu. K tomu sa vyjadrit neviem, lebo my sme sa napriklad dohodli a cena sa modifikovala oproti prvej ponuke. Ale preslo to proste vzajomnou komunikaciou a vedel som, co sa trebars vypustilo z vybavy, aby cena mohla ist nizsie.

   Makrowin sa ale verejne netaji tym, ze nehra tu “typicku slovensku hru” na zlavy, ktora ale na pozadi funguje tak, ze si v cenovej ponuke nadhodime rezervu, aby sme mohli dat nasledne z fleku aj v telefone zlavu. Mne osobne sa toto napriklad paci. Lebo sa snazime robit nasu cenotvorbu za projekciu rovnako. Cize nastavovat ju na realnu hodnotu za pracu, ktoru odvedieme. Ak sa u nas v atelieri modifikuje cena tak jedine z dovodu, ze zvazime, ze pracnost na projekte bude jednoduchsia ako sa predpoklada v nasej cenotvorbe.

   To mate tak, niekto dostane zlavu a potesi sa.

   Ja napriklad uvazujem takto, ked mne ponuknu zlavu:

   Dostanem ponuku a moja odpoved je, ze si to nemozem dovolit.
   Predajca bezne z fleku splechne, ze mi da zlavu 30% (teraz nehovorim len o oknach ale o predaji vseobecne). Tak si v tej chvili pripadam, ze ma doteraz chcel vlastne osklbat…

   Ked mi ale povie, ze OK, tak sa podme porozpravat, co v tej cene je a napriklad toto upravime, dodame to trebars neskor a preto sa nemusime nahanat po nociach…a potom to co sme pomenili ma hodnotu tych 30% ceny, tak to pre mna nie je zlava, ale zase len realna cena tej novej upravenej ponuky.

   Ale ak mi nejaky psychologicky vyskum povie, ze nepredame ziadnu nasu sluzbu bez toho, aby sme vsetkym novym klientom davali automaticky zlavu napriklad “za vernost”, tak to asi zacneme robit 🙂

 10. mary píše:

  velmi sa mi pacia vase ebooky aj clanky, lebo mi poskytuju ako zene iny pohlad na vec a kazdu vec logicky opisete. Zaujal ma ebook z coho stavat- lebo neprezentujete len jeden vyrobok ako klasicky predavaci, ci stavebniny ktore su zase ovplyvnene sumou odmeny za predaj- cize predavaju to, z coho maju najviac zisku…zial…aj tento clanok, je fajn, o tej firme som este nepocula, ale pozriem ju. Avsak ma zaujala ta moznost otvarania dveri prstom-co je super ak mate deti- nepotrebuju kluc..a teda ani nie je co stratit…este zistim cenu, dakujem za super napad, len tak dalej, piste taketo clanky, vzdy si ich rada precitam..a myslim ze je nas viac.

  • Fero Lehocký píše:

   @mary: S tymi detmi je to na zvazenie od veku. Standardne osadenie toho ovladaca je take, ze nasa mladsia dcera tam este nedociahne a ani sme jej nenastavovali prst. Je v tom urcita logika bezpecnosti zneuzitia maleho dietata. Do urciteho veku proste chodi domo vzdy s rodicmi a az od urciteho veku samo.
   Cize ak to chcete pre deti mat ako otvarane, vzdy sa dohodnite aj na vyske osadenia, aby vam tam potom dociahli 🙂

 11. Marika píše:

  Ďakujem za poučný a zmyslupný článok. Písaný jasne, zrozumiteľne aj pre laikov. Vždy sa teším na ďalšie Vaše príspevky. Zaujal ma aj snímač odtlačku prstov, je to už aktuálne aj pre nás, deti dorástli…

 12. Kreola píše:

  Dobry den pan Lehocky. Tema okna je pre nas tie aktualna. Na terajsom Conecu boli okna takmer vsetky pri sebe, takze sa dalo vela vidiet a porovnavat. Makrowin, Hoblina, Drevar, Mintal, Internorm… Uplne top pristup bol u Mintala a Hobline. Mate aj s tymito spolocnostami nejake skusenosti? Bolo napr. nieco co Vam na inych ako Makrowin vadilo? Nam sa tusim najviac pozdavali prave okna od Mintala :-). Este ale zvazujeme aj cisto hlinikove okna.

  • Fero Lehocký píše:

   @Kreola: S Mintalom ja priamo osobnu skusenost nemam. A ako som pisal, mal som doteraz dobru skusenost s Makrowin a co sa tyka okien, Mintal vyzera byt porovnatelny aspon na prvy pohlad. Nestudoval som podrobne. Co sa tyka sluzieb neviem.
   S Hoblinou mame dobre skusenosti. Na niekolkych domoch mame okna nainstalovane. Tam je rozhodovanie aj o inom vzhlade okien a inom dizajne. Co komu dizajnovo vyhovuje. Niekto chce tradicnejsi vzhlad okien, niekto preferuje Smartwin.

 13. Peter píše:

  Dobry den,

  chcem sa spytat ohladom tej rolovacej sietky proti hmyzu, mohli by ste tu dat link ktoru ste davali? Dakujem.

 14. Mirek píše:

  my vyberali okná s naším architektom, takže sme to vlastne mali jednoduché a musím povedať, že vybral pekné okná a cenu akú som za to dostal od vekry, je podľa mňa tiež vyhovujúce. Ale keby som nemal nejakého radcu, tak asi vyberám okna do dnes. 

 15. Ladislav Botha píše:

  Dobry den.
  Práve sme vo fáze vyberania plastových okien a ak by ste na email (bothala@gmail.com) mohol poslať zhodnotenie rôznych výrobcov, veľmi by ste nam pomohol. Vopred ďakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   @Ladislav Botha: No plastovych okien vela namontovanych na stavbach nemame, cize s tym je malo skusenosti. Ale zvycajne je to profil Rehau Geneo a celkom dobre sprostredkovane referencie mame a Slovaktual…

   • Martin píše:

    Dobry den prajem, ako ste po case spokojni s drevenymi oknami (z vnutornej strany)? Nedoslo k ich poskodeniu? Deti, majstri pocas stavby a pod. Niektori hovoria, ze pri drevenych ramoch je problem, ze moze dojst k poskodeniu, kedze drevo je prirodzene maksie ako plast, pripadne hlinik, hoci aj hlinik je makky kov…
    Vdaka!

 16. Jakub píše:

  Dobry den, ako by ste s odstupom casu ohodnotili otvaranie dveri na otlacok prsta? Isli by ste do toho znovu alebo nie? Momentalne sa rozhodujeme ci ano alebo nie, a kdze je to dost nakladne ale zarovej komfortne (ak to funguje ako to prezentuju) chcel by som vedet vas nazor. Dakujem

  • Fero Lehocký píše:

   @Jakub: No niekedy mna to vytoci, lebo mi to neotvori na prvy raz… Neviem, ci mam znizene prsty, lebo priebezne stale robim aj manualne popri dome a zistil som, ze ked mam suche prsty, nevezme mi to kod..staci naslinit a ide to..
   Detom a manzelke to funguje podstatne lepsie. Uz sa mi dost vela krat stalo, ze som za vlastne nechtiac zabuchol…raz som si dokonca nechal kluce od domu v aute v servise na opacnej strane mesta a zistil som to az pred vchodom..ziadny stres, otvoril som si prstom 🙂

   Cize z tohoto pohladu je to fakt fajn vec..
   Detom sme ani zatial nedali kluciky. Chodia sice zatial iba s nami domov, ale ked su von alebo u susedov, tak si otvoria prstom.

   Suma sumarum, je to fakt dost finacne palka, ale ako to bude fungovat takto aspon 30 rokov, tak jednoznacne by som si to dal znova…

   • M píše:

    @Fero Lehocký: Dobrý deň, jedna poznámka k snímaču otlačkov prstov na vchodových dverách domu:

    Ako je mechanizmus zabezpečený voči zneužitiu? Otlačky prstov po sebe zanechávame kdekoľvek sa pohybujeme (pohár v krčme, kľučka v obchode…). O možnostiach, ktoré to ponúka, všetci dobre vieme z krimi/detektívnych žánrov. Alebo začneme nosiť rukavice, ak nás niekto neznámy pozve na drink? Nastavenie snímača na ďalšie osoby = geometrický nárast zanechaných odtlačkov.

    Táto téma sa hojne rieši na rôznych tech weboch, najmä od masového nástupu snímačov na smartfónoch. Stojí za chvíľku prieskumu a čítania. V mene pohodlia a očarenia technologickou hračkou sa príliš ľahko vzdávame súkromia.

    Samozrejme, každé vlámanie (či už do domu, alebo k osobným dátam v mobile či na online účte) je len otázkou dostatočného času, prostriedkov či motivácie zlodeja.

    Avšak oveľa ľahšie je mať pod kontrolou sadu piatich fyzických kľúčov, než nespočetne zatúlané otlačky prstov.

    • Fero Lehocky píše:

     @M: To je o pristupe celkovo. Ked sa niekto bude chciet vlamat, vlame sa. Druha vec je, ci ma co zobrat v tak velkej hodnote, ze si tym treba lamat hlavu… skor sa zamerajme na to, aby ludi nemuselo napadnut sa k niekomu vlamat. Ale to je uz ina tema. Ja si ten komfort uzivam.

 17. Lukas píše:

  dobry den
  Práve sme vo fáze vyberania okien a ak by ste mohli na email (lukas@pramen.info) poslať zhodnotenie rôznych výrobcov, veľmi by ste nam pomohli. Uvazujeme o drevohlinikovych oknach.
  Vopred ďakujem a prajem pekny den

 18. Lucia píše:

  Prosim Vas do akej vysky ste dali HS portal v obyvacke?
  Dakujem

 19. Petra píše:

  Dakujem za super clanok 🙂 aky mate prosim odtien dreva zvnutra?

 20. Robert píše:

  Dobry den,
  chcel by som sa spytat k vyberu okien, existuje optimalny rozmer velkometrazneho fixneho okna vzhladom na cenu? Myslim ci cena okna linearne rastie s rozmerom alebo od nejakeho rozmeru cena okien rastie rapidnejsie hore?
  Konkretne sa mi jedna o problem, ked by som potreboval na jednu dlhu 13m stenu obyvacky s kuchynou umiestnit velkometrazne okna tak, aby to bolo co najviac presvetlene a zaroven aby to vyslo cenovo co najlepsie.
  Jedno z okien by malo sluzit aj ako vychod do zahrady.

  Dakujem za odpoved 🙂

  • fero lehocky píše:

   Dobry den, toto je komplexnejsia otazka na vasho architekta alebo projektanta, lebo to zavisi od viacero faktorov. Ram okna (plast, hlinik, drevo, drevohlinik..drevoplast) – kazdy ma ine poziadavky. RObia s aschovane ramy, priznane ramy.. Rovnako parametre skla. Potom je v tom halvne vaha skla,ci tam bude manipulacia iba ludmi, alebo treba auto s rukou, alebo zeriav, ako sa tam da dostat a pod. Ale ked to zjednodusim, tak rozmer jednej tabule skla cca. 2,5×2,3 metre je zjednodusene povedane este vpohode…

   Toto cez diskusiu riesit nema zmysel

 21. Branislav píše:

  Dobrý deň, čo je prosím tá nepekná tmavá vertikálna vec v strede HS portálu? Ďakujem 🙂

 22. Dali píše:

  Dobrý deň, rozhodujem sa medzi firmami Makrowin, Drevar a Hoblina, viete mi prosím poradiť resp. Váš názor na dané firmy a ich produkty. Makrowin a Drevar sú podobné, aj vzhľadovo aj cenovo. Popravde najviac sa mi páči Hoblina (technické parametre, nehodnotím vzhľad) ale je aj cenovo o dosť drahšia ako spomínané dve. Nerobím z domu pasív ale niečo na štýl NED s čo najlepšou obálkou. Technicky sú tie okná dosť odlišné, myslím klasika (Makrowin, Drevar) a smarwin (Hoblina). Oplatí sa podľa Vás doplatiť za smartwin od Hobliny? Má to zmyslel a vráti sa mi to vlastne niekedy (úspora na vykurovaní)? Ide mi skôr o technické parametre ako o vzhľad. Ďakujem za Váš názor a rady.

  • Fero Lehocky píše:

   No ja som myslim dal odpoved v clanku a vybral som si Makrowin a urobil by tom to znova tak isto pri vybere okien. Pripadne by som pouzil akusticke skla, lebo mi v noci obcas vadi vlak. Ale to nie je o okne ako takom… V realizaciach na nasich projektoch mame aj okna firiem, co spominate. Energeticky to vie zhodnotit iba vas projektant, ci ma Hoblina prinos – cize navratnost v kureni, lebo to je o tom, cim kurite, aky velky dom, orientacie na svetove strany a pod. Cez web to njc realne nezhodnoti.

 23. Manuel píše:

  Dobré popoludnie
  Máte skúsenosti s oknami od spoločnosti Drevar? Profil vyzerá veľmi podobne.
  Ďakujem veľmi pekne
  manuel

 24. Branislav píše:

  Ja mám osobnú skúsenosť s firmou Drevár a nikdy viac. Čoskoro s nimi začne aj súdne konanie. Neskôr zverejním detailný článok aj s fotografiami prečo. Sporné okná som si dal vymeniť firme Makrowin a oproti Dreváru sú odborne aj charakterovo úplne inde. Pán Lehocký urobil dobre,že si vybral Makrowin. Veľmi ľutujem,že som neurobil rovnaké rozhodnutie ako on na začiatku.

 25. Dušan píše:

  Dobrý deň,

  Chcel by som sa spýtať na Vaše skúsenosti s údržbou drevohliníkových okien. Ako a ako často ich udržiavate alebo natierate? Kondenzuje Vám vodná para z vnútornej strany okna napr. v obývačke?

  Ďakujem

  • ferol píše:

   Vo februari boli 3 roky, co sme sa nastahovali a zatial sme s oknami nerobili okrem umyvania skiel a ramov beznou vodou nic specialne. Drevo by sa malo natierat raz za rok nejakout akou specialnou osetrovacou tekutinou. Mam to niekde v skrinke, ale este som to nepouzil 🙂

   Voda para konzenduje na sklach iba v kupelniach po osprchovani, ked sa prudko zvysi vlhkost. V izbach nie. Na samotnych ramoch okien nekondenzuje.

 26. Aga píše:

  Dobrý deň-aké rozmery má zvisle okno v kúpeľni-vyzerá,že sa otvára klasicky-aká je s ním manipulácia pri otváraní, nie je veľmi ťažké?Dakujem

  • fero lehocky píše:

   Okno ma vysku 2250mm. Je otvaravo sklopne. Uplne bez problemov. Bezne pouzivame aj vacsie. Napriklad vchodove dvere bezne 1100mm siroke a 2350-2500 vysoke.

   • Aga píše:

    Dakujem-my mame navrhnuté v projekte otváravo-sklopné hliníkové (1200×2500) a oslovení výrobcovia okien nás “strašia” ťažkou manipuláciou….

    • Fero Lehocky píše:

     1200 je uz dost na taku vysku. Ta sirka je vpodstate dolezitejsia ako vyska. My sa snazime drzat na otvaravo-sklopnych priechodziu sirku cca. 800mm, takze okno asi 1000mm. Ak je sirsie, tam uz nastava aj problem s kovanim a zarukami… Pri otvarani problem ani tak nebude akk skor pri sklapani kvoli vahe.

 27. Marian píše:

  Dobry den, mohli by ste zverejnit/poslat foto vchodovych dveri ? Vdaka

 28. Anton píše:

  K tomu osadeniu skla mimo ram.Premyslam nad profilom INTEGRAL, s tym ze by sa cely ram prekryl vonkajsou fasadou\izolaciou.Neexistuje nejaka studia alebo nieco,o kolko sa tym zlepsia parametre ramu okna? Najlepsie kvoli tepelnym vlastnostiam by bolo osadit smartwin ale tie su asi az 30-40 % drahsi ako ostatni vyrobcovia drevohlinikovych okien,co je dost,nakolko uz sam drevohlinik je drahy.Preto hladam alternativu oproti smartwin s tym ze klasicky ram(viditelne kridlo zvonka) sa nam nepaci.Dakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   Pozrite si ako alternativu ku Smartwin okna Slavona Progression a dajte si nacenit.

   Ale pokojne mozete prekryt ram akehokolvek dreveneho alebo plastoveho okna vpodsate.

 29. Andrej píše:

  Zdravim, pri vybere okien ste nerozmyslali nad cisto hlinikovymi oknami? Vyrobcovia drevohliniku ma strasia ze hlinik bude mat velke tepelne straty. Vyrobcovia hliniku ma zasa strasia ze pri drevohliniku to bude pod tym hlinikom plesniviet. Tomu az tak neverim, kedze ta medzera tam je prevetravana.

  • Fero Lehocky píše:

   V tej dobe som nerozmyslal o hliniku, lebo sme chceli z interieru drevo.
   Mame vela sstavieb (aj kolegovia) hlinikove okna, a aj to je vpohode… len treba riesit profily s prerusenym tepelnym mostom.

   Inak ti moji dodavatelia – Makrowin zacali robit aj cisto hlinikove okna. Cize oni su teraz naraz vyrobcovia hlinikovych a aj drevohlinikovych. Ak by mali s jednym typom problem, tak ho nerobia, lebo ako ich poznam, nepojdu do niecoho, co nebude kvalitne a mali by mat potom reklamacie..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*