Nízkoenergetický rodinný dom » Prízemný alebo poschodový dom?

Prízemný alebo poschodový dom?

prízmený alebo poschodový dom 01Túto otázku dostávame pri individuálnych návrhoch a aj pri výbere z katalógových projektov často. Prízemný alebo poschodový dom – ide o jedno z najzásadnejších rozhodnutí pri stavbe rodinného domu. Pritom každé riešenie má svoje pre aj proti. Niekto chce vyslovene prízemný bungalov, niekto za správny rodinný dom považuje iba poschodový dom. V tomto článku sa pozriem na výhody a nevýhody jedného a aj druhého riešenia a čo všetko pri rozhodovaní treba zobrať do úvahy. A čo môže rozhodnúť namiesto vás.

Čo môže rozhodnúť namiesto vás?

Veľkosť pozemku a regulatívy

Napríklad máte malý pozemok trebárs 600m2 a máte vysnívaný prízemný dom s úžitkovou plochou 125m2. Taký 4 izbový prízemný bungalov. Ako príklad zoberiem náš katalógový projekt INARDEX 001-M. Zastavaná plocha tohto domu je 170m2. A regulatívy na váš pozemok môžu napríklad hovoriť o tom, že maximálna zastavanosť pozemku je 25%. Takže ak má pozemok plochu menej ako 680m2 ( 170/0,25=680), tak smola. Oficiálne na takto malý pozemok konkrétne tento dom nemôžete postaviť.

Pri ploche vášho pozemku 600m2 si môžete postaviť pri zastavanosti 25% dom so zastavanou plochou maximálne 600 x 0,25 = 150m2. Takže máte tri legálne možnosti:

1/ Ak stále chcete prízemný dom, tak ho musíte zmenšiť alebo zvoliť iný dom. Napríklad menší INARDEX 009-S  so zastavanou plochou 147 m2.

2/ Ak si nechcete uberať z vnútornej plochy, tak vám ostáva iba možnosť postaviť si poschodový dom.

3/ Zmeniť pozemok…

Tu netreba zabudnúť aj na to, že ak priamo v dome nie je sklad alebo garáž, tak ju budete potrebovať postaviť samostatne na záhrade, alebo pristaviť ku domu. To sú ďalšie m2, ktoré by sa oficiálne do zastavanosti mali počítať…

Svahovitosť

V prípade svahovitých pozemkov často vhodnejšie použiť poschodový dom, pretože prízemný dom má väčšiu plochu a vychádza vysoko „do vzduchu“. Takže vo výsledku to znamená vysoké a drahé základy, alebo realizáciu pivnice. A navyšuje sa cena za terénne úpravy. Obe verzie naberajú riadne na cene, lebo už plocha domu je veľká. Poschodový dom sa dá preto do svahu lepšie zakomponovať ako prízemný dom. Niekoľko príkladov, kde aj „pivnica“ je normálne obytná:

036 Rodinný dom, Opatová – Trenčín
264 Rodinný dom, Zamarovce, Trenčín
500 Rodinný dom, Podkerepušky – Záhorská Bystrica

Existujúca zástavba

Rozhodnutie či prízemný dom alebo poschodový dom môže zásadne ovplyvniť aj okolitá zástavba rodinných domov. Ak sú všetky domy na ulici prízemné a vy tam nechcete „trčať“, tak voľba bude viac menej jasná. To isté naopak. Ak sú všetky domy poschodové, tak prízemný dom sa tam zase môže medzi nimi „stratiť“.

A už sme sa stretli aj regulatívmi, kde boli povolené výlučne prízemné domy – dokonca definovaná maximálna výška strechy kvôli výhľadu z bytových domov stavaných cez ulicu. Samozrejme, ak to vyslovene nepredpisuje nejaký regulatív, tak to môžete postaviť aj „naopak“ ako ostatní na ulici. Akurát to môže teda divne pôsobiť potom. To už treba zhodnotiť individuálne. Riešením môže byť „čiastočne poschodový dom“ ktorý popíšem neskôr.

Čo zvážiť, keď je rozhodnutie na vás, či prízemný alebo poschodový dom ?

Prevádzkové náklady na vykurovanie

Logicky čím je dom kompaktnejší, tým má nižšie náklady na vykurovanie. Ideálna je guľa, ale také od nás radšej projektovať nechcite 🙂
V článku Má tvar domu zásadný vplyv na spotrebu energie? som sa tomuto venoval podrobnejšie. Medzi dvomi tvarovými extrémami (L-kový dom vs. kompaktný poschodový) vyšiel rozdiel v potrebe na kúrenie 24 % v neprospech L-kového domu.

Ak porovnávame kompaktný prízemný dom a kompaktný poschodový dom, tak je rozdiel cca. 15 %. Pri súčasnej výstavbe  povedzme 20kWh/m2 za rok na vykurovanie pri dome s plochou 125m2 ide ročne na vykurovanie  20 x 125 = 2500kWh.

V prípade použitia tepelného čerpadla to je vo výsledku ročne na elektrike orientačne 130 EUR, v prípade plynového kotla je to orientačne 150 EUR. A 15 % zo 150 EUR je 22,50 EUR ročne. (Orientačne pre ceny v roku 2021) Za mňa toto nie je rozhodovací parameter pri otázke či si vyberiem prízemný alebo poschodový dom.

Poznámka:  Vo výpočtoch vyššie nezapočítavam ohrev teplej vody, lebo ten je rovnaký a závisí od spotreby obyvateľov domu.

Ktorý je lacnejší? Prízemný alebo poschodový dom?

Automatická „bežná“ odpoveď je, že poschodový dom je lacnejší ako prízemný dom, lebo má menšie základy a menšiu strechu. Väčšina článkov na webe to takto prezentuje. Ale v realite to nie je také jednoznačné. Podľa našich skúseností to závisí hlavne od úžitkovej plochy domu a technického riešenia. Uvažujem s plnohodnotným poschodím (nie podkrovím, kde výšky nie sú plnohodnotné). Zo skúsenosti preto môžem zjednodušene povedať nasledovné orientačné pravidlá:

1/ Dom do 100m2 bude určite lacnejší, keď bude prízemný, ako ho robiť poschodový. Dôvod je ten, že pohodlné schody zaberajú na prízemí cca. 5-5,5m2 a toľko isto aj na poschodí, pričom ten priestor na poschodí nad nimi v podstate je nepoužiteľný. Samozrejme priestor pod schodmi sa dá využiť ako komora napríklad. Ale spolu prízemie + poschodie je to orientačne 10-11m2. A to môže byť už v tej ploche jedna detská izba. To je aj dôvod, prečo sa neoplatí robiť poschodia iba s jedným malým priestorom…

2/ Domy medzi 100– 140/150m2 stoja približne rovnako, či sú prízemné, alebo poschodové.

3/ Zásadnejšie znižovanie ceny domu v prospech poschodových domov je niekde na úrovni domov od 140-150m2. Lebo schody sú v takýchto domoch stále rovnako veľké, ale zvyšuje sa úžitkovosť oboch poschodí a menia sa tam pomery cien za m2..

Ak by ste použili extrémne úsporné točité schody, tak to bude finančne vychádzať potom inak, ale točitým sa zvyčajne v ateliéri kvôli komfortu používania vyhýbame. Takže uvažujem so schodiskom, ktoré na prízemí zaberá cca. 5,5 m2 – 6 m2

Čo ešte zvyšuje cenu poschodového domu?

Je ale jedna vec, ktorá pri poschodových domoch cenou „zamáva“. To je, že poschodie často „vyvolá“ požiadavku na jednu kúpeľňu alebo WC naviac, ako by pritom rodine v prízemnom dome stačilo. Jednoducho keď ste cez deň na prízemí, nechcete behať na poschodie na WC a ľudia si často k tomu WC vyžiadajú na prízemí aspoň sprchu. A zase naopak. Na poschodí býva v poschodovom dome WC + samostatná kúpeľňa. Pritom v menšom prízemnom dome by  mohla stačiť jedna kúpeľňa s WC + samostatné WC. Zariadenia WC a kúpeľní sú zvyčajne finančne náročnejšie ako zariadenia izieb. (Dlažby, obklady, sanita, rozvody inštalácií…)

O cenách rodinných domov píšem podrobnejšie v tomto článku: Koľko stojí rodinný dom. Zaoberal som sam tam aj zjednodušením, či je prízemný dom drahší ako poschodový dom.

Prízemný alebo poschodový dom – rýchlosť výstavby ?

Ak je pre vás rýchlosť výstavby dôležitá, tak prízemný dom v prípade murovanej verzie postavíte zhruba o 2 mesiace skôr ako poschodový dom. Toto neplatí pri montovaných drevodomoch, kde a nemusí čakať na vytvrdnutie betónov vencov a stropu nad prízemím a stavba drevodomu preto ide plynule.

Výhľady z domu

Výhodou poschodového domu môžu byť výhľady do okolia. Tam je vždy otázne, či to nakoniec stojí za to. Tak isto predstavy o terasách na poschodí a rannej kávičke sú často idealizované a v realite, keď máte terasu na záhrade a pri nej kuchyňu, veľmi pravdepodobne si tú kávu dáte na záhrade. Možno zo začiatku na tú terasu chodiť budete… ale veľa ľudí to po čase naozaj prejde.

Prízemný alebo poschodový dom – súkromie v izbách ?

Pri poschodovom dome sa jednoduchšie zabezpečuje vizuálne súkromie z ulice alebo od susedovej záhrady v izbách na poschodí. Lebo ste vyššie a okná zo štandardným parapetom zabránia pohľadu do izby. Toto je problematickejšie zabezpečiť pri prízemných domoch. Samozrejme ide to oplotením,  zeleňou, žalúziami a podobne. Ale dom a záhrada sa tak môže stať dosť uzavretým od okolia.

Chcem vlastne schody v dome?

Toto je dosť diskutovaná otázka. Tu sú dva základné pohľady:

1/ Vadia mi schody v dome. Nechcem po nich behať. A čo keď budem starší, čo potom? Chcem bezbariérový dom.

2/ Nevadia mi schody v dome. Okrem toho je to pohyb. Schody ma nútia sa hýbať smerom hore a dole a prirodzene pravidelne udržujem kondičku. Takže to beriem ako bonus ku môjmu zdraviu.

Argument proti schodom môže byť a väčšie riziko úrazu, hlavne pri starších ľuďoch, ale aj deti sa vedia slušne na schodoch „vystrieť“  🙂

Tu ťažko preto radiť a každý si musí zvoliť, ktorou „filozofiou“ na to pôjde. Môj osobný názor a skúsenosti sú ale takéto:

Keď je človek mladý, schody mu nevadia a často si neuvedomuje, čo môžu priniesť v budúcnosti. Môže sa pritrafiť situácia, že sa aj mladému človeku stane napríklad úraz. Môžete byť v kondičke a zdravý, ale trebárs aktívny športovec si zlomí nohu… A dočasne bude o barlách, alebo na vozíku. Možno iba mesiac, možno dva. Alebo budete na určité obdobie potrebovať v dome zaopatriť starého rodiča. To pokojne budú aj roky.

Existuje ideálny poschodový dom?

Určite nie. Ale podľa mňa najlepší poschodový rodinný dom je taký, ktorý má na prízemí okrem obývačky ešte aspoň jednu izbu a plne funkčnú kúpeľňu a WC. Takže celé prízemie sa dá používať bezbariérovo minimálne ako plnohodnotný dvojizbový byt. Ideálne aby táto izba mohla v budúcnosti plniť plnohodnotne funkciu spálne. Takže ak aj teraz zvládate schody bez problémov, na starobu to bude možno ťažšie, ale bude vám stačiť potom v pohode prízemie. Poschodie budete mať pre návštevy napríklad. Toto sa ale ťažko dosahuje pri malých poschodových domoch.

Alebo máte nasledovné možnosti:

–  Postavíte teraz poschodový dom a v budúcnosti ho zmeníte ma menší prízemný. Aj to je samozrejme možnosť. Na Slovensku zatiaľ málo používaná.

–  Ak si chcete stavať dom na dôchodok, alebo už máte odrastené deti a v dome budete len dvaja, prípadne traja, odporúčam rovno voliť menší prízemný dom.

Prízemný alebo poschodový dom – existuje kompromis ?

Ja osobne mám rád „čiastočne poschodový dom“. Ak chcem dosiahnuť úžitkovú plochu domu trebárs do tých 125-130m2 a chcem mať na prízemí plnohodnotnú spálňu do budúcnosti s komplet zázemím, tak plocha takéhoto prízemia sa hýbe na úrovni okolo 80-90m2 (vrátane schodiska). Ak by som na to postavil kompletné poschodie, tak sme na dome 160-170m2 a taká veľkosť už nevyhovuje každému a môže byť zbytočná.

Čiastočne poschodové domy majú preto poschodie menšie ako prízemie. Sú architektonicky členitejšie, čo je aj zaujímavejšie a dá s nimi pekne pohrať s fasádami a tvarovaním. Z okien poschodia sa môžete pozerať na strechu prízemia, kde sa dá napríklad dať pekná zelená strecha, prípadne iba štrk. A okná izieb sú takto od ulice a od záhrady opticky chránené naviac samotnou hmotou domu a získavajú ešte viac súkromia.

Výhody čiastočne poschodového domu

Výhodou tohto riešenia oproti kompletne poschodovému domu je, že ak chcete mať obývačkovú časť s vyšším stropom, je možné túto časť zdvihnúť a ostatné priestory na prízemí pod poschodovou časťou môžu mať bežnú svetlú výšku. Čím sa nepridáva zbytočne viac schodov. Pri zdvihnutí celého prízemia by sa museli pridať schody a plocha schodiska by potom v dome zaberala zase viac m2.

Toto je inak jedna z výhod prízemných domov. Tam svetlá výška nie vplyvom schodiska ovplyvňovaná (keďže žiadne nie je), takže ak riešime zmenu výšky v prízemnom dome počas štúdie, je to jednoduché. V poschodovom dome zmena výšky prízemia má vplyv na počet schodov. A ak ich nie je kam natiahnuť, jedine je možnosť použiť úspornejšie točité. Tie ale nie sú tak komfortné na používanie.

Nevýhody čiastočne poschodového domu

Prevádzkovo z hľadiska vykurovania sú medzi prízemnými a poschodovými domami. Z hľadiska realizácie sú komplikovanejšie, lebo majú 2 strechy, takže z čisto ekonomického pohľadu prepočtu vstupných nákladov na m2 sú na tom o niečo horšie ako kompaktné poschodové domy.

Tento princíp čiastočne poschodových domov používame v ateliéri s obľubou, preto ich nájdete dosť aj medzi našimi individuálnymi projektami domov.

A nájdete ich aj medzi katalógovými projektami – napríklad tieto:

katalógový dom INARDEX 0015-S

katalógový dom INARDEX 0016-S (zrkadlená verzia 015-s)

katalógový dom INARDEX 0017-S

katalógový dom INARDEX 0018-S (zrkadlená verzia 017-s)

V katalógových domoch je strop nad prízemím riešený komplet v jednej výške, aby tie domy boli maximálne jednoduché a čo najekonomickejšie vzhľadom na dané riešenie. Ale keďže ku všetkým projektom robievame aj rôzne individuálne zmeny, tak sa v prípade záujmu dá zdvihnúť aj strop v obývačke, ako to robíme pri individuálnych návrhoch.

Aký dom preferujete vy a prečo? Našli ste v článku odpoveď na otázku „Prízemný alebo poschodový dom?“  Alebo máte inú skúsenosť ako my v ateliéri?

Napíšte mi do komentára.

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.

Páčil sa vám tento článok?

Pripravujem pre Vás ďalšie zaujímavé tipy v bezplatnom seriáli článkov o rodinných domoch a interiéroch, ktorý nenájdete nikde na webe. Ani tu na blogu. Prístup môžete získať hneď teraz a rovno získate tieto knihy tiež zdarma:

ebooky rodinné domy a interiéry


Tags: ,
19 comments on “Prízemný alebo poschodový dom?
 1. JanoS píše:

  Paci sa mi ten článok, praktické pohľady, suhlasim

 2. Ondrej píše:

  My sme si navrhovali dom sami a skoncili sme pri jednoduchom podkrovnom dome (1m podmurovanie podkrovia) so sedlovou strechou. Zastavana plocha 100m2 uzitkova cca 160m2. Podmienkou bola aspon 1, idealne 2 izby na prizemi. 1 bude spalna a druha docasna detska, neskor pracovna, v pripade potreby izba na doopatrovanie niekoho s obmedzenou mobilitou.
  Na podkrovi zase budu 2 velke detske, kupelka a jedna nadrozmerna izba. Ta moze byt urcena pre hosti alebo ako herna pre deti. Bude tam ale predpriprava na dorobenie kuchyne a tak mozno o 20 rokov ked niektore z deti bude mat vlastnu rodinu bude moct docasne zit na podkrovi v samostatnej bytovej jednotke.
  Dalsia vyhoda 2 izieb na prizemi je, ze pri vystavbe v pripade financnej nudze netreba dokoncit podkrovie no zaroven sa da plnohodnotne existovat na prizemi.
  Mozno trochu komplikovany koncept so zaloznym planom na vsetky mozne situacie ale radsej byt pripraveny ako potom lamentovat ako co nejde spravit. Cas ukaze ci sme si to dobre navrhli 🙂

  • ferol píše:

   To je tiez dobry pristup. O tom som v clanku vlastne nepisal..

  • Ivan píše:

   Zdravim.
   Vdaka za clanok.
   Mame to vymyslene rovnako ako Ondrej. Na prizemi v podstate 3i byt.
   Na poschodi pod sedlovou strechou („namurovka len 25cm“) 2 velke izby, stanik a kupelna s WC.

   Pan Lehocky som sa chcel opytat na vase odporucania, ako vychytat vyzvy technologickych postupov v obytnom podkrovi. V inom clanku (o strechach https://inardex.sk/sikma-strecha/) spominate, ze ked obytne podkrovie, tak izolaciu dat nad krokvy.
   Nemate nove odporucania, ako sa priblizit idealu/kompromius pre obytne podkrovie pod sedlovou strechou?
   Vdaka.

   • ferol píše:

    Tak to zavisi o riesenia domu zvycajne. Ale najcastejsie pouzivane v sikmych strechach a podkroviach bud klasicky krov s podvesenou konstrukciou, kde sa nad OSB dosky nafuka fukana celuloza – takze nie je to vyslovene nad krokvami. Alebo pouzivame Steico I nosniky, kde sa tiez nafuka celuloza…

    • Ivan píše:

     Vdaka za informacie o aktualnom sposobe, aj za referenciu na pouzite materialy.

     Kazdopadne, tu nadalej zostava to (male) riziko, ktore ste popisoval v clanku o strechach, ktore ja si prekladam, ze ak sa niekde sfusuje technologicky postup ci nad/pod krokvami, pride k zateceniu, alebo kondenzacii, tak zacne problem vo vnutri konstrukcie a potom je claim o 100 rocnej zivotnosti krovu neplatny.

     • Fero Lehocky píše:

      ano, voda urobi svoje. Stechy so skridlami je ale
      relativne mala sanca „dovrzat“ na zatekanie dazdovou vodou podla mna. Hoci sa to da… Predsa len sa robia casto a firmy s tym maju skusenosti. Skor je rizikovejsia ta parozabrana poriadne zrealizovana…

 3. Peter Moravcik píše:

  Opat vyborny clanok p. Lehocky, dakujem. Aj ked my uz mame postavene, overil som si znova po rokoch spravne rozhodnutie do akeho typu RD ist ;o)

 4. Peter Patoprstý píše:

  Dobrý deň p. Lehocký, po prečítaní Vášho článku musím skonštatovať len jediné „je perfektný“. Úplne sa s ním stotožňujem a zároveň konštatujem, že dcéra si postavila dom (podkrovný) ako keby čítala Váš článok (jedna izba navyše na prízemí-v starobe nemusia chodiť po schodoch…).

 5. Peter píše:

  My sme si navrhli dom podľa toho, ako trávime deň, ked sme u svokrovcoch na víkend. 90% času v obývačke a kuchyni. Preto je podobný, ako Ondrejov, ale asi 40% prízemia bude tvoriť kuchyňa s ostrovom,jedáľňou a veľkou špajzou. Tento priestor bude oddelený od obývačky širokými dvojkrídlovými „šupačkami“. Opticky budú prepojené, ale šupačkami môžme odrušiť hluk a vône z kuchyne, príp. školákov pri učení. Obývačka nebude zbytočne veľká, schody budú v nej priznané popri stene. Namiesto kúpeľne na prízemí sme radšej zväčšili technickú miestnosť a vst.halu s viac skriňami plus malé wc. Dispozícia sa dá upraviť na starobu a pridať sprcháč aj malú spáľňu na úkor vst.haly alebo špajze s časťou jedálne. Ale keď nebudeme vládať, skôr počítame s výmenou za menší dom s malým pozemkom. Nech si veľkú „drchu“ s veľkou záhradou nechajú deti.

 6. Lukáš Zdechovan píše:

  Čítal som už viacero vašich článkov a rovnako aj vaše e-knihy a musím povedať, že všetko sú to veľmi cenné rady a sú podané formou ako od dobrého múdreho kamaráta.

  Po prečítaní tohto článku má zároveň človek v ruke vecné argumenty, keď ho známy začnú presviedčať štýlom „postav si poschodový, lebo ušetríš na energiách“ alebo „postav si poschodový, aby si mal pekný výhľad zo spálne“.

  My ako 4 členná mladá rodina zvažujeme prízemný bungalov s úžitkovou plochou do 120m2, ale čiastočne môže s výberom zahýbať pomerne prísna územnoplánovacia dokumentácia, ktorá sa snaží docieliť v danej novovybudovanej IBV lokalite jednotný architektonický štýl RD. Každopádne ak by aj po celej ulici vznikali poschodové domy, teraz aspoň viem, že sa dá uvažovať aj o kompromise vo forme „čiastočne“ poschodového domu.

  Momentálne sa obzeráme po vhodnom architektovi z BB (okolia), ale nechám si vás v hľadáčiku, pokiaľ sa s nikým nedohodneme.

 7. ferol píše:

  Dakujem za pozitivnu odozvu. Kludne sa ozvite, ked sas nikym nedohodnote. Mame viacero studii a projektov v BB a okoli. Byva a pracuje tam jedna z kolegyn a ja osobne som tiez povodom z okolia BB 🙂

 8. Frantisek J. píše:

  Dobry den,

  Ja som si postavil bungalov 300m2 na pozemku 16arov, vzhladom na to, ze som vacsinu svojho casu v praci, tak som niektore veci nepremyslel. Ide mi hlavne o zivotnost. Mam tehlu lier 30cm, lahku vaznicu, sadrokarton stropu. Ked som vysiel na povalu s tejto kombinacií mi bolo zle.
  Otazka: Je preverena zivotnost tejto kombinacii, a kolko je to? Ked pride ku zemetraseniu, tak rychlejsie rozpadne ako poschodovy?
  Dakujem

  • ferol píše:

   Bezne to roky projektujeme tie vazniky. Nebal by som sa zivotnosti, ked je zrealizovany firmou, ktora sa na vazniky specializuje.
   Vaznik je pruzna konkstrukcia – v principe drevostavby a drevene casti odolavaju zemetraseniam lepsie ako murovane domy.
   Okrem toho, ked projekt spocital statik podla platnej legislativy, tak vzdy sa posuzduje podla lokality aj stabilnost na seizmicitu – cize na riziko zemetrasenia v danej lokalite. Ak pby prislo extremne zemetrasenie, ktore v danej lokalite nikdy nebolo historicky zaznamenane, budu mat problem vsetky budovy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*