Akustika » Pozor na výber ventilátorov a ich osadenie

Pozor na výber ventilátorov a ich osadenie

akustika-ventilatory Systém vetrania v našom dome ma “vycvičil” celkom dosť o tom, ako sa správajú zariadenia z hľadiska akustiky podľa toho, kde a ako sú umiestnené. V tomto článku preto jednoducho zosumarizujem dôležité body, na čo si dať pozor pri umiestňovaní zariadení, ktoré sú zdrojmi hluku v dome. Skúsenosti so samotným vetraním v dome som popísal v samostatnom článku.


Prioritne sa zameriam teraz na ventilátory v domoch alebo bytoch. My v dome máme v každej kúpeľni po jednom odsávacom ventilátore. A napriek tomu, že sú úplne rovnaké, tak v praxi nie sú rovnako hlučné. A rozdiel je naozaj citeľný a každý, kto tam vojde vie ľahko rozlíšiť, ktorý ventilátor je tichší a ktorý hlučnejší.

Pri výbere ventilátora (alebo aj iného “zdroja hluku”) sa treba riadiť podľa údaju Hladina akustického tlaku. Tu treba dať pozor na to, v akej vzdialenosti je to merané a pre porovnávanie dvoch výrobkov treba porovnávať pri rovnakej vzdialenosti. Lebo medzi 1m a 3m je veľký rozdiel.

Povedzme, že máte 2 kúpeľne ako my doma a do každej dáte úplne rovnaký ventilátor. Výrobca má “papierovo” naozaj dobré čísla a vás nakoniec prekvapí, prečo je v jednej kúpeľni ten ventilátor viac počuť, ako ste čakali…

Problém je v tom, že meranie od výrobcu sa robí za presne definovaných podmienok podľa noriem v akustických komorách. Norma to určuje preto, aby sa to dalo porovnávať medzi výrobcami. Lenže v realite na výslednú hlučnosť majú vplyv hlavne použité materiály v miestnosti (O tom som písal v článku Ozvena v dome dokáže poriadne unaviť ) a poloha ventilátorov v miestnosti.

S materiálmi hlavne v kúpeľniach si často extra nepomôžete, lebo vo väčšine sa používajú obklady a dlažby. Preto práve pri kúpeľniach a WC je rozhodujúcejšia práve poloha

Lebo práve tá poloha to vie riadne zhoršiť

Ak je ventilátor umiestnený veľmi blízko v rohu miestnosti, odrazený hluk od troch stien spôsobí (2 steny a strop), že výsledná hladina akustického tlaku v miestnosti bude takmer 10 krát vyššia, ako keby bol ventilátor umiestnený v strede steny. Je to spôsobené tým, že hluk sa šíri vo forme vĺn. Pokiaľ sa táto vlna odrazí od steny, javí sa nám to ako nový zdroj hluku. Výsledná vlna je súčtom vĺn od odrazených stien a vĺn priamo od ventilátora. A tým je výsledná vnímaná hlučnosť podstatne vyššia.

Príklady z nášho domu

Kúpeľňa na prízemí
Na prízemí máme ventilátor v sprchovacom kúte a kvôli malým priestorom je dokonca obkolesený štyrmi plochami (3 steny a strop). Zároveň je celý sprchový kút obložený keramickým obkladom – čo je akusticky veľmi “tvrdý” materiál. Tento ventilátor je vo výsledku podstatne hlučnejší ako v kúpeľni na poschodí.  Foto nižšie:


Kúpeľňa na poschodí

Na poschodí naopak sme dali ventilátor ďalej od rohu miestnosti a nie je v tak uzavretom priestore ako na prízemí. Tu je ten ventilátor podstatne tichší, hoci sú tu tiež použité všade na stenách a podlahe keramické obklady a dlažby. Foto nižšie:

 

Problém s malými nikami

Tento fakt, že je veľmi dôležité, kam zdroje hluku umiestnite sa u nás prejavil aj osadením tepelného čerpadla na ohrev vody do malej niky v zádverí. O tom som tiež už písal v samostatnom článku Chyba č.1 – nevhodné miesto pre bojler s tepelným čerpadlom v našom dome. Jednoducho problém by nám nenastal, ak by bolo tepelné čerpadlo umiestnené v samostatnej väčšej technickej miestnosti.

Ako tieto skúsenosti využiť?

Tieto skúsenosti s akustikou viete využiť pri umiestňovaní čohokoľvek, čo by mohlo rušiť:
– ventilátory
– práčka
– sušička
– teoreticky aj umývačka riadu
– chladničky, mrazničky
– určite stojí za zamyslenie aj nejaký domáci server, ktorý stále beží
– niekto má čerpadlá ku akvárkam
– a podobne

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
14 comments on “Pozor na výber ventilátorov a ich osadenie
  1. Michal píše:

    Dobrý deň . Tiež som rozmýšľal kam umiestniť ventilátor na wc a v kúpeľke. Ja by som ich chcel umiestniť do stropu . Aký je Váš názor na toto umiestnenie? Ďakujem za odpoved . Váš čitateľ Michal

  2. Peter píše:

    Dolezite je ci mate rovnu strechu alebo krov. Pri krove mate ovela jepsie “manevrovacie” moznosti. Tiez to bola vec ktoru som pozorne riesil na dome.
    Kedze mam krov, pouzil som potrubne venilatory v podkrovi a tlmenu ruru, takze hlucnost je na urovni hlucnosti rekuperacie. Pri rovnej streche je zrejme jednoduchsie ist do steny , co bude drahsie riesenie ak chcete mat ako-tak tichy ventilator. Osobme by som ventilator nedaval do sprchoveho kuta, pretoze samotny kut funguje ako rezonator – megafon 🙂 Takze dat do vacsieho priestoru, mimo kutu, para si tam cestu najde. Ak do steny, tak co najvyssie ako estetika a technicke riesenie dovoli.

  3. Eduard píše:

    Čo na to povedať? Na jednej strane veľmi sympatické, že sa nezdráhate popísať momenty na stavbe ktoré by ste robili inak (každý stavebník to pozná) na druhej strane – všetko toto ste si mohli odpustiť, keby ste spravili klasickú rekuperáciu s tlmičom hluku. Ja viem, že ste sa trošku báli údržby rozvodov (máte poschodový dom), ale radšej by som riešil toto, ako škrabanie sa ľavou rukou na pravej strane. Kamarát mal “majstrov” na stavbe, ktorí mu odporučili a aj spravili šialene lacnú rekuperáciu bez tlmiču a s nejakými vreckovými filtrami a bol silne rozčarovaný, že v noci to vlastne nemôžu používať.

    • ferol píše:

      No budem sa opakovat, ale to som sa uz musel vela krat. Ja osobne by som si dal rekuperaciu. Ale manzelka jednoducho nechcela a nedala sa presvedcit. Takze ked som nechcel ist proti nej, mame ine riesenie. A tak pisem skusenosti o tom, co to vsetko obnasa, v com su vyhody a v com nevyhody.
      Okrem toho to nie je iba o ventilatoroch – tato skusenost sa prenasa na akekolvek ine zariadenia a to bolo cielom.

      Neviem, ci to na Vas posobi, ze som z toho systemu nejaky nestastny alebo co 🙂 Je to funckne riesenie a akurat teraz vidim, ze sa da spravit este lepsie ako ho mame spravene my a pisem o tom preto, ze ked to niekto chce spravit podobne, aby sa vyhol prave tymto veciam. Ide o to, ze to citaju trebars aj ludia v bytovkach, kde sa prave podtlakove vetranie oplati riesit viac, lebo tam su na to uz nachystane napriklad odtahove sachty a ekonomicky je to lepsie riesenie do bytov, ked si clovek chce v starom panelakus kvalitnit byvanie.

    • ferol píše:

      Inak este doplnim, tu vyssiu hlucnost v spodnej kupelni mame vymyslenu uz od stavby domu ako ma byt znizena – v kupelni je este miesto na druhy ventilator nad WC, len som ho tam nenamontoval za tie 4 roky co byvame (je v skrini stale v krabici ). Potom sa to akusticky rozlozi medzi 2 ventilatory. Teraz ale taha za oba tie ventilatory ten jeden a ten som chcel mat priamo v sprchovom kute, aby dobre vetral – inak sa v takto zavretych kutoch robia zbytocne casto plesne a treba cistit sprchac. Ked je priamo v sprche velmi rychlo vyschne ten priestor

    • Jozo píše:

      Bratu, ty si statysta, nie účelný človek, dáš tam fotku prerobené kúpeľne a tyč na záves, ventilátor je posledné, čo ma zaujalo, ale aký si len statysta. I nerieš, písal som to pre teba… Ty akustika nepoužiteľný..

      • Fero Lehocký píše:

        Clanok je o hlucnosti ventilatorov. Tu nejde o ziadne obrazky a prerobenu kupelnu. Mimochodom je to kupelna v rodinnom dome v novostavbe.
        A vasmu prispevku mimo temy teda celkom nerozumiem. Pekny den 🙂

  4. RoboNR píše:

    Ja by som rad spomenul este jednu dolezitu vec, ktoru som si vsimol nielen z vasich obrazkov ale aj napriklad z hotelovych kupelni. A to umiestnenie ventilatora priamo v sprchovom kute alebo nad vanou. Vacsinou su ventilatory spojene s vypinacom na osvetlenie kupelne a zopnu sa pri zasvieteni. V pripade ak sa sprchujete tak citite chladnejsie prudenie vzduchu okolo tela, ak mate ventilator priamo v sprchovom kute a z mojej vlastnej skusenosti to vobec nie je prijemne. Preto osobne by som doporucoval umiestnit ventilator mimo sprchovacieho kuta. Kupelnu vam vyvetra podobne a nebudete sa citit diskomfortne. Inym riesenim moze byt manualne spustanie ventilatora (nie automaticke pri zasvieteni svetla) po osprchovani.

    • ferol píše:

      Toto mame vyriesene tak, ze mame tlacitko pre ovladanie ventilatora. Dlhe stlacenie znamena vypnut ventilator. Cize ked mi to vadi stlacim dlho tlacitko a ventilator sa vypne na cas, ktory si vieme nadefinovat (konkretne mame nastavene 30 minut). Po 30 minutach sa zase automaticky zapne, co je super,lebo deti by ho nezapli.

      Okrem toho mame nastavene v detskej kupelni, ze sa ventilator automaticky vypina v case, ked je najpravdepodobnejsie, ze sa deti sprchuju (lebo tie zvycajne nenapadne si ventilator vypnut) A zase sa to samo zapne po 21:30 automaticky na silne odvetranie, lebo tam narobia kvantum pary pri spchovani bez zapnuteho ventilatora.
      Toto vsetko riadime cez Taphome a pekne sa to da v case menit, ako rodine vyhovuje

  5. Jozef Gergelčík píše:

    Najtichšie ventilátory na trhu sú Zehnder ZCV2 10,1 dB(A), Zehnder Silent 26,7 dB(A).
    Dôležitá je aj otázka bezpečnosti – elektrické zariadenia v kúpeľni,ich vzdialenosť od mokrej zóny ( sprcha, vaňa, umývadlo )
    Pri montáži ventilátora do stropu treba použiť zachytávač kondenzátu podľa priemeru potrubia – napríklad VP 110 KVK Ventila vzduchotechnika s.r.o.( mám to vyskúšané ).Jožko senior

    • Michal píše:

      Ten zachytávač kondenzátu stačí iba do kúpeľne , či mal by byt aj v samostatnom wc ? Ďakujem za radu.
      Michal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*