Okná » Ako vylepšit rolovaciu sieť proti hmyzu

Ako vylepšit rolovaciu sieť proti hmyzu

dom architekta Máte doma posuvnú alebo rolovaciu sieť proti hmyzu na dverách? Dnes mám pre vás malý tip na vylepšenie jej otvárania. Máme doma na okne z obývačky na terasu rolovaciu sieťku proti hmyzu –  konkrétne systém NobaRoll. Posúva sa a zároveň sa roluje do bočného kastlíka.

 

Na ráme samotnej sieťky a rovnako na ráme okna je magnetický pás. Tieto magnetické pásy pri zatiahnutí pritiahnu sieťku k rámu a držia ju pevne zavretú. Nižšie sú fotky magnetických pásov na ráme okna a na kraji rolovacej sieťky.

Tie magnetky držia pokope ale naozaj pevne. Sám mám celkom čo robiť, aby som sieťku odsunul. A deti s tým mali ešte väčší problém. Pár krát sieťku skoro “vytrhli” z vodiacej lišty, keď sa ju snažili odsunúť.

Tak som spravil rýchle vylepšenie. Stačí dosiahnuť to, aby magnetky nemali takú “silu”. Priamo silu magnetiek samozrejme nie je možné ovplyvniť, ale dá sa zmeniť ich vzájomná vzdialenosť. Ja som to vyriešil jednoducho nalepením hrubej geotextílie na obojstrannú pásku. Prípadne použite hotové nábytkové filcové podložky, alebo niečo podobné. Dal som pár kusov na celú výšku. Vyzerá to v detaile takto:

Samotnú “silu” pritiahnutia magnetiek potom môžete doladiť tým, aké hrubé dáte tie filcové dorazy, čím určíte na akú vzdialenosť sa k sebe magnetky dostanú. Treba to otestovať a nastaviť si individuálne. Ja som nalepil dve na seba. Pri jednej to šlo stále ešte dosť ťažko.

Prípadne, aby ste nemali medzi magnetkami medzery a nelozil tadiaľ dovnútra hmyz, nalepte na magnetku po celej výške priebežný pás z filcu. Ja som to tak nerobil, lebo je to miesto spoja magnetiek máme aj tak schované ešte v lište. Ale niektoré typy sieťok ten spoj majú priamo viditeľný.

Výhodou tejto jednoduchej úpravy je, že ju kedykoľvek rýchlo zrušíte, alebo naopak pridáte. Ako vám bude vyhovovať. A hlavne je to “za pár centov”.

Ak to vyskúšate, napíšte do diskusie nižšie,  ako sa vám tento tip osvedčil. Prípadne ak máte tip na iné vylepšenie 🙂

 

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


One comment on “Ako vylepšit rolovaciu sieť proti hmyzu
  1. stavitel99 píše:

    Nemáme sieťky ani problémy s hmyzom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*