Dom architekta » Počuli ste už o praskajúcej streche?

Počuli ste už o praskajúcej streche?

dom architekta Tento pojem praskajúca strecha som zaviedol počas stavby nášho domu. Dnes vám poviem, že ako to celé vzniklo a aj keď preskočím týmto nejaké plánované časti, považujem za dôležité vás na toto upozorniť.

Minulý rok bola stavba nášho domu v plnom prúde. Už sme mali spravenú aj strechu a na nej tepelné izolácie a finálnu strešnú fóliu. Ani si presne nepamätám, čo presne som na dome robil, akurát bola sobota ráno a šiel som trochu dovnútra upratať a pozametať. Zametám, chodím pod dome, uvažujem, čo sa bude robiť ďalej a zrazu “prááásk”.

Bolo ráno, nikde nikoho ani okolo domu.

To čo sakra bolo?

Vybehol som von, lebo to znelo, ako keď praská konár, alebo sa láme strom. Pozerám či nám nepadá na dom niektorý susedov strom. Po chvíli znova “prááásk”. Ale žiadny konár nepadol.

No fakt divné. Tak som začal behať po celom dome a okolo a počúvať, odkiaľ to ide. Vybehol som aj na strechu, aby som bol bližšie pri stromoch, či to predsa nejde odtiaľ. A zase… prasknutie.

Postavil som sa na atiku, a tá “práásk”. Inak atika je ten nízky koncový múrik okolo plochej strechy, ak ste to ešte nepočuli.

No to čo je?

Plochá strecha s atikou bola už vlastne komplet urobená, akurát chýbalo zateplenie stien na fasáde. Takže OSB dosky pretŕčali. Pokýval som atikou, a zapraskala. Toto asi nebude dobre. Na akustiku si potrpím. A ako som tak tam stál ráno, praskanie sa ozývalo z rôznych častí strechy – teda atiky. Vo vnútri domu sa to cez konštrukcie neskutočne šírilo.

Niekoľko dní som to sledoval. Praskanie nezmizlo, skôr sa začalo stupňovať. Aj niekoľko krát za minútu. To som už bol celkom slušne z toho “na prášky”. Sledovaním som zistil, že praskanie bolo vždy, keď vyšlo Slnko, a rovnako keď zašlo. Bolo leto, horúčavy. Jednoznačne to malo súvis s prudkými zmenami teplôt.

Začal som pátrať, obvolávať rôznych ľudí, lebo s týmto som sa zatiaľ nestretol… Samozrejme prvý telefonát bol môjmu realizátorovi strechy. Prvá reakcia bolo prekvapenie, že také niečo počuje prvý raz. Po chvíli rozhovoru si spomenul, že pár rokov dozadu sa mu podobne sťažoval tiež jeden projektant, ktorému robili strechu na divné zvuky zo strechy. Ale potom sa už neozýval, lebo nevedeli prísť na to, čo sa dialo a zabudol na to.

Projektanti sú nejakí divní – praskajú im ploché strechy… Zvyčajne praská drevo v šikmých strechách, ale ploché strechy?

Obvolal som ďalších strechárov a dozvedel som sa, že sa už s tým stretli a že sa mám proste s tým zmieriť, že sa to stáva a praská. No fakt super prístup. Nepripadá do úvahy.

Zase behám po streche a riešime aj s kolegami, čo to je. Atika je oplechovaná, plechy zvyknú praskať. Ale tie boli práveže úplne ticho. Akoby praskali OSB dosky, ale to bolo tiež divné…

Takže pekne zanalyzovať, ako to je vlastne spravené. Firma, ktorú som zohnal na strechu som mal odporučenú od známeho technika z Fatrafolu ako špičku na Slovensku. Fakt strechu spravili parádne. Všetko otestované, perfektne pozvárané. Keď prišli, riešili zateplenie atiky po svojom. Pred tým mi to vysvetlili. Je to inak, ako projektujeme my, ale zapáčilo sa mi to. Jednoduché, rovné, čistá práca. A keď to tak robia roky a je to overené časom, tak nech to tak spravia.

Ako to spravili?

Na betónový veniec atiky položili spádový extrudovaný polysturén, ktorý si presne narezali rezačkou vlastnej výroby priamo na mieste. Na to položili pekne v spáde OSB dosku a priamo túto OSB dosku prikotvili skrutami do venca. Žiadne lepenie, čistá rýchla práca, nebolo treba robiť drevenú podkonštrukciu, ako zvykneme projektovať.

Takto vyzerala rezačka a vpravo je narezaný extrudovaný polystyrén v spáde na atiku:

Následne na OSB dosku dali separačnú geotextíliu (tá čierna na obrázku), čo bude pod fóliou a krajný okapový plech:

Na to šla fólia Fatrafol. Ja som ešte vymyslel pokusný zlepšovák. Na atike sme fóliu zdvojili. Cez hlavnú svetlosivú (hrubšiu) sme dali ešte jednu tenšiu vo farbe antracitu. Na spodnej streche je atika viditeľná z okien izieb a na tmavej fólii podstate menej vidno prach a bordel ako na svetlej. Zároveň táto fólia chráni hlavnú atikovú fóliu pred UV žiarením a starnutím. Na hlavnej ploche strechy je fólia chránená zelenou strechou alebo štrkom. Ale atiky nie sú nikdy takto bežne ochránené. Tak sme spravili pokus a funguje to dobre.

Na fotke je stav, keď na jednej časti už je zdvojená fólia – vľavo. Vpravo je zatiaľ iba prvá hlavná vrstva:

Práve kvôli tej duplicitnej fólii vŕtalo v hlave, či tento môj vylepšovák nespôsobuje to praskanie. Ale ako by to robil? Fólia je vysoko pružná, aj keď by sa rozdielne spodná a horná naťahovali, nie je reálne, aby tam vznikalo také pnutie na OSB dosku alebo na plechy…

Kde je teda problém?

Jediné, k čomu som po niekoľkých týždňoch sledovania a zisťovania došiel je, že problémom je suchý tvrdý spoj medzi extrudovaným polystyrénom (XPS) a OSB doskou. Ako na OSB dosku zasvietilo Slnko, začala sa nahrievať a rozťahovať. XPS poď ňou sa správa inak. Sú fakt silno stiahnuté skrutkami k sebe. A v určitom momente pnutia jednoducho nastane posun medzi OSB doskou a XPS. Možno je to iba milimeter, možno aj menej, ale to trenie je tak silné, že prekonanie trenia sa deje “skokom” a vtedy to strelí..

Teória bola na svete. Ale čo teraz s tým? Rozobrať, nerozobrať? Zase som nejaký čas čakal, že či sa to “nevypraská”. No nevypraskalo… Tak sme spravili pokus na spodnej streche. Strechári prišli a vypálili asi 40-50mm zkraja, koľko sa im dalo teplovzdušnou pištoľou XPS a vypenili sme PUR penou. Fakt to pomohlo, ale nie úplne. Spodná strecha mierne stíchla a praskala už podstatne menej ako horná.

V tej dobe práve pripravoval realizátor strechy ďalšiu strechu v Trenčíne. Tak som mu dal tip na odskúšanie, že nech medzi OSB dosku a XPS niečo strčia, nech to môže vzájomne kĺzať potichu voči sebe. Napríklad lacnú geotextíliu. Spravili to tak. Miestami sa to blbo kotvilo, lebo pár krát sa im geotechtília namotala pri vŕtaní na vrták, ale dalo sa to zvládnuť.

Výsledok? Atika bola spravená tou istou partiou, s tými istými materiálmi ako moja. Akurát tam za pár EUR naviac bola geotextília. A strecha ani len nepípla 🙂

Takže moja teória sa potvrdila aj v praxi.

Tu som schematicky nakreslil, čo treba spraviť, ak sa chystáte spraviť atiku podobne. Vľavo zle, vpravo dobre:

No len čo teraz s tou mojou strechou? Rozoberanie nepripadalo do úvahy. Tak sme pekne po postavení lešenia kvôli zatepľovaiu stien o pár mesiacov všetok XPS spod OSB dosiek odvŕtali vŕtačkou. Vŕtačkou to išlo najrýchelšie. Otestovali sme pár rôznych rezačiek na polystyrény, ale to pomaly a zle. Po vybratí XPS (po častiach, aby OSB doska nepadla dole), sme to celé vypenili PUR penou. Celá táto “psina” vyšla takto na niekoľko stovák EUR naviac, pričom stačilo dať za pár EUR geotextíliu… No čo už, stávajú sa aj horšie veci, ale priznávam, že ma to praskanie pár mesiacov dobre zožieralo.

Fotka s už vymeneným XPS:

Keď je to tak jednoduché, prečo “soudruzi z Paty” spravili chybu?

Lebo im nikto za tie roky nedal spätnú referenciu, že to praská. Celé tie roky žili v tom, že to robia najlepšie možne, ako vedia. A ak to aj niekomu praskalo, zmieril sa s tým lebo to asi nevedel zanalyzovať a neozval sa im. Tiež som doteraz nič také nepočul.

Ale za pár dní obtelefonovávania som sa dozvedel minimálne o 6 ľuďoch iba v Trenčíne, čo mali rovnaký problém a skončili s informáciou, že to tak proste je a nech sa s tým zmieria…

Čo z toho vyplýva?

Dajte vedieť ostatným, ak na niečo prídete. Nenechávajte si to pre seba a hlavne dávajte spätnú väzbu realizátorom. Samozrejme ľahko sa hovorí, že “tí debili” mi to spravili zle. Ale možno im iba nik doteraz nedal vedieť, že je to zle. A takto najbližšie spravia rovnakú chybu iba kvôli neznalosti znova na inom dome. Ja som presvedčený o tom, že by to neurobili naschvál znova zle. So svojimi strechármi som naozaj spokojný a odporúčam ich našim klientom ďalej. Poučili sa a hneď aplikovali úpravu riešenia na ďalších stavbách. Veď by inak išli sami proti sebe, ak by to nechali po starom.

Nestačí sa jednoducho iba posťažovať kamarátom 🙂

Popísal som praskanie atiky v konkrétnom prípade. Tento poznatok viete aplikovať ale aj všeobecne, kde by pri prudkých zmenách teplôt mohlo nastávať niečo podobné. Pomôže jednoducho separácia a netlačiť všetko natvrdo na seba.

 

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


101 comments on “Počuli ste už o praskajúcej streche?
 1. Marta píše:

  Viete čo sa deje nám? tiež máme plochú strechu. Skladba strechy od interiéru smerom von: sadrokartón, konštrukcia na sadráč, OSB doska, väzníkový krov s tepelnou izoláciou, opäť OSB doska a na vrchu fólia. Máme na streche 2 vetráky. No a keď je silnejší vietor tak nám ide vytiahnuť sadráč. Či sa niekde urobí podtlak a následne pri povolení tlaku to klesne s rachotom naspäť, alebo čo to môže byť. Niekedy mám pocit že nám celú strechu odfúkne 🙁

 2. Edo píše:

  Dakujem toto je presne to iste co riesim teraz ja praskanie alebo skorej jemne pukotanie nieje to silna rana predpokladal som ze to robi xps a ze to prestane ked sa zatepli dom uplne ( alebo sa eliminuje tento zvuk na minimum ) no teraz viem ze to budem musiet nejako poriesit este pred zateplenim

  este otazka aku hrubu osb dosku pouzili ? umna strechari povodne chceli pouzit 10mm ale kedze uz som mal na stavbe 22mm dosky tak pouzili tie je mozne ze tym ze je hrubsia nedochadza az k takemu velkemu prehybu osb a nespravi to taku silnu ranu

  • Fero Lehocký píše:

   @Edo: No ja som to nechcel nechat na nahodu. Je mozne, ze by sa to zlepsilo po zatepleni, lebo ta OSB doska takto zatial iba trcala, ale vychadzal som z toho, ze by to neprestalo uplne. A ked som si predstavil, ze v lete vychadza slnko rano o nejakej piatej a v tom tichu nas zobudi strecha, radsej som tie upravy spravil.

   Hrubka dosky neviem presne, co tam strechari doniesli alebo bola to minimalne 15mm, a skor by som povedal, ze 18mm hrubka.

  • Lukas píše:

   Tento detail by som chcel riešiť ako tu už niekto spomínal cez “špalíky” z hranolčekov alebo kúskov osb. Asi takto https://www.linkpicture.com/q/1590748936443_atika.jpg

   Otázka je čo dať do tej medzery.. (V mojom prípade štrbina 3,6cm x 50cm).
   EPS hrúbky 3cm + pur pena?
   Či tam natlaciť nejaký Nobasil?

 3. Yco píše:

  Ďakujem, že ste sa podelili o informáciu aj riešenie. Určite to mnohým pomôže. 🙂 (Keby ste tu mali tú možnosť, určite by som distribuoval na sociálne siete. Tip pre budúcnosť. :))

 4. Samo píše:

  A obyčajný igelit by nestačil? Resp. taký odolnejší, čo sa dáva na fóliovníky? Ten by sa nenamotával na vrták.

  • Fero Lehocký píše:

   @Samo: mozno by stacil. Neskusali sme.
   Uvaha bola aj tenka “nastenkova” hobra alebo napríklad podložka pod laminátove podlahy. To by sa tak nenamotavalo. Ale dali geotextiliu, lebo tu aj tak nosia na stavbu a zvladli to.

 5. Ján Koprda píše:

  Ďakujem p. Lehocký. Práve ste mi možno ušetrili pár stoviek euro a nervy pri zisťovaní príčiny prečo mi praská atika na mojej práve realizovanej plochej streche :).
  Oplatí sa čítať váš blog.
  S pozdravom
  Ján Koprda

  • Fero Lehocký píše:

   @Ján Koprda: no skoda, ze som sa k tomu napisaniu nedostal skor. Ale aspon to mozete overit. Odporucam po nej pochodit,alebo nou rucne pokyvat. Malo by sa praskanie prejavit. Takto zistite, ci je to rovnaky problem ako u mna.

 6. Kristián píše:

  Ja to mam podobne. Jediny rozdiel je, ze som namiesto XPS, daval EPS 150. Na OSB doske mam asfaltovu hydroizolaciu, takze to taha slnko a je tepla jak svina.
  Preto to asi nepraska lebo v EPS tie gulocky nebrzdia OSB dosku, ale mozno spolu s tym pohybuju.

  • Fero Lehocký píše:

   @Kristián: EPS 150 je maksi a asi sa lepsie prisposobi.

   • emko píše:

    @Fero Lehocký: ano je to presne o tom.

    skor sa stale divim, ze sa navrhuje XPS na strechy, resp ich vrchnu vrstvu. lebo vsak aj vyrobcovia doslova odporucaju XPS na spodnu stavbu a prerusovanie tepelnych mostov ..

    z fyzikalneho principu je to absolutne nevhodny material. nad 85 stupnov (co je v lete velmi lahko dosiahnutelne) zacne mat extrudovany polystyren sialene pnutie na krajoch.

    dokonca ked su napriklad 1000×1000 dosky na vrchu strechy, tak sa moze stat, ze rohy doslova vystrelia a prederavia foliu ..

    v podstate jediny dobry material je PIR/purenit,ale je aj sialene drahy .. inak je samozrejme lepsie riesenie s “drevenou” atikou..

    a ano EPS 150S je paradoxne daleko vhodnejsi, ako akekolvek XPSko ..

    • stavitel99 píše:

     @emko: Iné riešenie neexistuje?
     – dilatačné škáry
     – tvrdá kamenná vlna na vrchnú vrstvu
     – spyané penosklo na železobetónový monolit

     • emko píše:

      @stavitel99:

      1) dilatacne skary zase sposobuju ine problemi a pri tomto pripade su skor kontraproduktivne, resp tazko ich urobit presne co sa tyka atiky

      2) tvrda kamenna vlna je stale dost makka aby udrzala plechy aj atiku. jedine klasicke tehlicky z penoskla a samozrejme do toho sa kusok blbo uchuti plecharina 🙂

      3) neriesi to problem atiky .. navyse je sialene drahe.

      • stavitel99 píše:

       @emko: Na čo sú dobré plechy na plochú strechu? Dobré riešenie je jazierková fólia zasypaná štrkom na železobetóne.

       Penové sklo je asi 2x drahšie ako EPS. Je odolné voči škodcom, teplu, stláčaniu snehom. Je pochôdzne, nenasiakavé, odvetrateľné. Prakticky je večné.

       • emko píše:

        @stavitel99: jazierkova folia ? a ako ju uchytis upevnis bez toho aby si mal tepelne mosty a problem s napriklad 350 EPS v stene a 450-500 na streche ?

        penove sklo ma teoreticky take vlastnosti, realne akonahle tam mas to tvoje prudenie vzduchu tak vsetky jeho vlastnosti su v haji a sprava sa to ako drahy strk (vedecky dokazane).

        cize penove sklo ma ozaj zmysel tam kde sa da temer 100% elimonovat, voda vzduch.

        • stavitel99 píše:

         @emko: Prečo by tam mal prúdiť vzduch? Odvetrali by sa len vodné pary. Fólia sa zaťaží hladkým štrkom. Atiky by boli z pórobetónu, ako steny bez EPS alebo inej mäkkej izolácie. EPS sa dá upraviť aby bolo nepružné a nestlačiteľné, ale má kopa iných zlých vlastností, takže je to jedno.

    • Fero Lehocký píše:

     @emko: XPS sa na vrch striech neodporuca. My ho nenavrhujeme do striech prave z toho dovodu, co popisujete. Iba na izolaciu tepelnych mostov, co atika v pripade plochej strechy je. V samotnej ploche strechy mam EPS. Suhlasim, do strechy ma ist polystyren pre dany ucel urceny.

     Drevene atiky sme si tiez uz odskusali na viacerych stavbach ale ma to tiez svoje muchy – hlavne co sa tyka realizacie. Napriklad v nasom pripade zateplenia Multiporom to je nevhodne, lebo Multipor sa nesmie lepit na OSB dosky. Pri zateplovani fasadnym polystyrenom alebo mineralnou vlnou nie je problem drevena atika.

     • emko píše:

      @Fero Lehocký: ano drevena atika je tiez take z nudze cnost a je to skor take lepenie problemu, ked sa stavia z masivu. nic nie je uplne idealne , akonale je tam masiv a EPSko .. nehovoriac o stave takej atiky za dajme tomu 10-20 rokov .. preto na svojej stavbe stale zvazujem, ze nebude drevena atika, ale porobetonova a obetujem tie male tepelne mosty v prospech “udrzatelnejsieho” riesenia ..

      ad XPS na strechach, to nebolo vycitka len na Vas, ale ked si zoberieme ze dokonca na pasivinidomy.cz maju komplet strechu pod izolaciou s XPS o hrubke 20 tak to je dost smutne.. lutujem toho, kto to tak ozaj urobil, lebo musi byt priam katastrofa ..

      http://www.pasivnidomy.cz/data/images/thumb/18404_ab570e6de0.jpg

      ale skor je zaujimave, ze predajcovia sa tomtu pouzitiu nejako hlasno nebrania, len to najdete hlboko v technickych listoch, ak vobec a aj to tak ze nevystavovat teplu a ziareniu slnecnmu a podobne vseobecne kecy.

      lebo XPS je sice velmi dobry material, ale ma svoje limity.

    • Martin píše:

     Inak tak mi napadlo… xps je napr. vnutornej strane atiky, (ktora nie je pod strkom) viac “vystaveny” slnecnemu ziareniu ako by bol XPS pod fatrafolom a strkovym zasypom… ako to, ze na plochu sa XPS neodporuca (aj ked som nasiel, ze pri “obratenej streche” sa moze), ale v exponovanych atikach to problem nie je?

     • ferol píše:

      Na atike je lepeny a v malej ploche. Tam sa krutenie materialu tak velmi neprejavi ako vo velkej ploche. To bude asi ten hlavnh dovod. Na plochu strrechy sa to volne kladie, cize moznost skrutenia a pod je vacsia…

     • ferol píše:

      Na atike je lepeny a v malej ploche. Tam sa krutenie materialu tak velmi neprejavi ako vo velkej ploche. To bude asi ten hlavnh dovod. Na plochu strrechy sa to volne kladie, cize moznost skrutenia a pod je vacsia…

 7. tomas píše:

  toto vediet o mesiac skor, strecha prave dokoncena…

  Dom je v hrubej stavbe tak tam nie som neskoro vecer a skoro rano avsak pocul som na vecer jemne pukanie a veru som sa cudoval odkial, ale ziadna strasna rana, skor len jemne.
  Staviam vela spojpomocne a ja som betovovy veniec na atike spadoval uz a teda som nemusel rezat do spadu polystyren… Daval som styrodur 4cm na vrch a OSB dosku 22mm. Mozno aj kvoli hrube polystyrenu len 4cm tam nevznika take pnutie?
  Ale je velmi fajn ze ste sa podelili o info, fandim Vam.
  tomas

  • Fero Lehocký píše:

   @tomas: hrúbka na to asi nebude mat vplyv, lebo ja tam mam spadovy 40-60mm. Cize zacina na rovnakej hrubke ako vas. Skor to bude o sile, akou to je k OSB doske pritiahnute.

   • Tomas píše:

    @Fero Lehocký:
    to dufam ze nie, lebo potom mi vypliva ze to nemam dobre pritiahnute a moze mi to odletiet:)
    davali sme zatlkacky cca 120mm cca 6-7ks cik-cak na 1250mm osb dosky…
    Nemoze byt problem v kotveny? ak niekto da skrutky – zatlkacky, do jednej rady a niekto ako mi cik cak, dve rady v prednej 3-4 skrutky a v zadnej znova 2-3 skrutky…

    • Fero Lehocký píše:

     @Tomas: To neodleti, mozno je iba vacsia vôľa. To s tym ako sa to casto nakotvi a v akom rastri uz neviem posudit, aky ma na toto vplyv. Jedine otestovat.

     • Tomas píše:

      @Fero Lehocký:
      po tradicnom weekende na stavebe musim povedat ze viac puka HS portal…mame 3x6m hlinikovy od Schuco, nemame este tienenie nad oknom tak ze na neho prazi, myslim ze by to potom mohlo prestat avsak nie je nic strasne

 8. miro píše:

  Pan Lehotsky, dakujem za clanok. Toto robi teraz presne mne a mam to urobene rovnako. Som pred zateplenim a odstranit ten styrodur neviem ako dat prec. Mozno to skusim na urcitych usekoch vypodlozit tou geotextiliou. Najskor som myslel ze plechova strecha to robi, ale ide to z rovnej.

  • Fero Lehocký píše:

   @miro: My sme to spravili tak, ze normalne sme to vrtackou s dlhym vrtakom ten XPS odvrtavali a miesto neho sme dali PUR penu. Len treba dat pozor, aby ste neprebehol cez foliu na druhej strane, lebo to budete musiet zaplatat. To sa chlapom raz u mna podarilo…ale opravili.

 9. Juraj Gruber píše:

  Dobry den,

  to je smutne, ze ste takto doplatili na “overenu technologiu” dodavatela strechy. Ja som takejto rade nepodlahol a strechu sme realizovali tak, ako ste nam navrhli – teda s tymi zosikmenymi hranolmi pod OSB doskami. A funguje to dobre. Jediny problem bol v tom, ze ziadnemu realizatorovi strechy sa “nechcelo” babrat so zosikmenymi hranolmi a vsetci nam tvrdili, ze to robia ako vo Vasom pripade na XPS-ko. Tak som sa nastval, dal som si ich vyrobit stolarovi, potom som ich ponamacal v Krovsane, prikotvil zavitovymi tycami do venca, nalepil XPS a naskrutkoval OSB dosky na atiku sam. Strechari potom uz len namontovali zaveterne listy a pokracovali v realizacii.
  Som rad, ze som sa nenechal nahovorit na osvedcenu technologiu strecharov… 🙂
  Nemame ziadny problem, ziadne zvuky a jednoducho to funguje tak, ako ma.
  Inak s tymto sa stretavam pomerne casto… Uz ked pocujem nejakeho realizatora, citujem “…takto to robime my…” tak sa mi jezia vlasy na hlave 🙂
  Priznavam, nie je na zahodenie mat vypracovany kvalitny Realizacny projekt s detailami. Ja mam to stastie, ze ho mam :)a DAKUJEM Vam zan 🙂

  • Fero Lehocký píše:

   @Juraj Gruber: No ja som to mal navrhnute tak, ako sme to projektovali vam samozrejme 🙂 Ale na svojom dome som zaroven dovolil robit rozne testovania a upravy aj z dovodu, aby sme nieco neoverene overili a zaroven vylepsili odskusane. No a nie vsetko sa teda aj podarilo a overovanim sa zistilo, ze nie vsetko je dobre. To uz je dan za ten vyvoj 🙂 Zase na druhej strane to takto ocividne uz aj podla diskusie pomoze dost ludom. Cize aspon ma tesi, ze to ma zmysel.

 10. Miro píše:

  @Lehotsky: Nakoniec som to mal troska inak urobene. Na atiku mi dali styrodur. Na styrodur z vonkajsej strany atiky polozili tenke cca. 1,5 cm hrube a vysoke tiez 1,5cm male latky (boli vtedy poruke) a potrebovali vyspadovat atiku, aby voda z nej odtiekla na strechu.

  A na tie drievka polozili OSB dosku. Cize z jednej strany bol styk so styrodurom a na druhej s tou malou latkou.

  Nakoniec som to vyriesil tak, ze som vybral tie male latky po obvode steny, vykajloval a dopenil ich penou. Zatial sa zvuky neozvali.

  Ledva som to stihol pred zateplovacmi 🙂
  Vasa rada prisla v 1 min.pred dvanastou. Este raz dakujem!

 11. stavitel99 píše:

  Preto by si mal každý architekt najprv postaviť svoj dom, a až potom ho kresliť iným.

  • Fero Lehocký píše:

   @stavitel99: …a rovnako vsetci ti murari, omietkari, oknari, vsetci predajcovia materialov…. proste vsetci co sa na stavbe domu podielaju by mali najprv postavit sebe dom a potom stavat inym….

   a rovnako vsetci diskutujuci na diskusiach, ktori tiez radia pri stavbe inym a pritom sa boja podpisat svojim pravym menom…

   A ked tak nad tym rozmyslam, tak ti co sa napriklad specializuju na stavby skol alebo nemocnic by si mali najprv postavit vlastnu skolu alebo vlastnu nemocnicu pre seba…

   • Yco píše:

    @Fero Lehocký: Škoda, že sa nedá dať “like” na komentár… Tak ho dávam takto: “Páči sa mi to.” 🙂

   • stavitel99 píše:

    @Fero Lehocký: Murári, omietkári, oknári… robia prakticky, vy iba kreslíte čiary. Za socializmu absolvent vysoke školy nastúpil na najnižšiu pozíciu vo firme, aby si všetko vyskúšal.

    • Fero Lehocký píše:

     @stavitel99: No nebudem sa rozpisovat, co vsetko som v zivote robil manualne od detstva, cez rovne brigady a pod. Od buraciek, murovania, betonovania, kladenie dlazby a obkladov, zvaranie folii na strechach a pod.. Ale aj kebyze manualne pred praxou architekta praxujem na roznych poziciach 10 rokov, nemam sancu obsiahnut vsetky mozne sucasne technolgie osobnou praxou. Pokojne mozem robit na stavbach 10 rokov a ak budem stavat domy so sikmymi strechami, tak sa k nejakej atike asi nedostanem. Cize moj nazor je taky, ze prax urcite pomoze architektovi a projektantovi, ale nie je bezpodmienecne nutna, dolezite je, aby clovek na tie stavby chodil, pocuval okolie, zistoval, co sa kde ako robi. Nie je fakt realne si vsetko osobne vyskusat. A podla mna to ani nie je cielom v dobe vysokej specializacie ludi pri tom kvante udajov a moznosti, co su k dispozicii.

     • stavitel99 píše:

      @Fero Lehocký: Ľudia nerobia nič bez dôvodu. Ak chceš spätnú väzbu = informácie z praxe, je dobré spraviť telefonické poradenstvo pre tých ktorým si nakreslil projekt. Nie zadarmo aby stále neotravovali, ale ani drahé aby sa na to vykašlali. Platba od hodniny faktúrou raz za rok.

      • Fero Lehocký píše:

       @stavitel99: u nas ma kazdy nas klient telefonicke poradenstvo ako sucast projektu. Nepocitame hodiny. Podstatna je spokojnost klienta a vysledok. Su taki, co sa ozvu aj po 10 rokoch, ked sa chcu s niecim poradit a su taki, co nevolaju ani pocas stavby. Je to ich rozhodnutie. Cize spatnu vazbu mame.

 12. Laco píše:

  Neviem sice ci mam takto rieseny detail atiky vo svojom projekte,ale dakujem ze ste sa podelili o soje skusenosti.

 13. stavitelNZ píše:

  Dobry den pan Lehocký
  Vedeli by ste mi poslat kontakt na firmu ktora Vam robila strechu? Hladam tiez firmu na izolaciu plochej strechy na novostavbe.
  Dakujem

 14. Milo Jancosek píše:

  Ahoj Fero, zakaznik, ktoremu zacinam stavat dom ma upozornil na tvoj clanok, tak sa ta chcem opytat preco si neskusil naprojektovat a zrealizovat si celu atiku nad strechou ako drevenu konstrukciu oplastenu OSB doskami. Tam kde je teraz murovane, dokazal by si vlozit tepelnu izolaciu.
  Bol by tak uplne odstraneny tepelny most – atika.
  Dik za odpoved. Milo

  • Fero Lehocký píše:

   @Milo Jancosek:
   1/ Lebo mam Multipor zateplenie. Ten sa neda lepit na OSB dosky ako polystyren.
   2/ Atika z Ytongu vychadza z hladiska tepelneho mostu bezproblemovo a skusenosti s viacerych stavieb murovanych, kde sme experimentovali s montovanymi atikami je, ze toto je “blbuvzdornejsie riesenie” a jednoduchsie v danej kombinacii vsetkych suvislosti…

 15. Peter píše:

  Dobrý deň,
  podobný efekt praskania/vŕzgania môže vznikať na drevených stropoch pri chôdzi (resp. inej zmene zaťaženia), kde medzi drevenými prvkami (napr. stropný trám / roznášací hranol alebo roznášací hranol/OSB) nie je mirelon, resp. iná vrstva (napr. geotextília ako píšete) po ktorej by to mohlo “kĺzať”.

  • Fero Lehocky píše:

   Presne tak, ale tam je s tym uz dost bezna skusenost, ale pri tych atikach to malokoho napadlo…dokaz bol, ze po clanku sa ozvalo viacero ludi, co s tym maju problemy a az teraz im doslo, ze preco…

 16. Milan píše:

  Dobrý deň pán Lehocký,

  kúpil som rodinný dom v radovej zástavbe s plochou strechou. Skladba strešného plášťa (atikové riešenie) je nasledovné:
  – PVC fólia
  – EPS S 150, hr. 140 mm
  – EPS S 100, hr. 140 mm
  – drevené rovné debnenie hr. 20 mm (OSB dosky)
  – parozábrana Jutafol N AL
  – voľný priestor krokiev
  – sadrokartónový záklop hr. 15 mm pod krokvami

  Podobne ako pani/slečna Marta mám na streche 2 vetráky. No a keď je silnejší vietor zo severu alebo západu tak počujem podobne ako vy “prááásk” + búchanie na sadráč. Viete mi prosím poradiť čo s tým? Alebo mi viete poslať telefonicky kontakt na Vás. Trvá to už pomaly dva roky, vlastne od kedy bývame v domove a už som z toho na prášky. Ďakujem.

  • ferol píše:

   Dobry den. S tymto vam ja neporadim, ked nie je jasne, kade to tam dnu fuci a dviha sadrokarton. A kapacitne to nikto z nas nemoze ist osobne riesit.

 17. Peter píše:

  Dobrý deň.
  Tento váš článok ma naozaj zaujal, keďže nikde inde v diskusiách som o podobnom probléme nečítal. Momentálne mi dokončujú hrubú stavbu a som pred riešením plochej strechy s PVC fóliou. Oslovil som už predbežne jedného dodávateľa z Oravy, ale ten je k riešeniu s vytiahnutím geotextílie skeptický a či je to vraj nutné. Ak by ste vedel odporučiť firmu na plochú strechu z PVC, ktorá robila strechu priamo vám prípadne inú kvalitnú, ktorá by vedela spraviť strechu pri PN, bol by som vám vďačný. Okrem toho akú máte reálne skúsenosť so životnosťou PVC fólie pri použití štrkového zásypu? Vydrží aspoň 20 rokov? Vidím, že plech ste na vrch atiky nedával a vídam to tak často, nie je to rizikové čo sa týka poškodenia izolácie ci už mechanicky alebo slnkom? Neuvažoval ste nad EPDM? Sused ju dával a aj keď mu sľubili dlhšiu životnosť, tak cena sa mi zdá privysoká. Pardon za viacero otázok, ďakujem za prípadnú odpoveď.

  • ferol píše:

   Plech som navrch nedaval, ale dali sme duplicitnu vrstvu folie. Cize ta horna folia chrani foliu spodnu na atike. A ak horna odide, bude tam stale spodna. A pod strkom obavy nemam, ta je chranena pred UV ziarenim a vacsimy vykyvmi teplot. Su stechy , co maju skoro 20 rokov uz s touto chemickou zmesou folie a drzia…. a zo skusenosti par firiem dokonca dokazali v pripade mechanickeho poskodenia aj na tu staru foliu natavit novu zaplatu.
   EPDM nerobime. Mali sme s nou zle skusenosti v spojoch. Material ako taky OK, ale treba to vediet dobre polepit… Za tu cenu a rizika spojene s neskusenou realizacnou firmou mi to nestalo. Radsej material s teoreticky nizsou zivotnostou trebars 30 rokov, ale dobre zrealizovany, lebo firmy maju skusenost, ako spickovy material s povedzme 50-60 rocnou zivotnostou, kde uz po par rokoch moze byt riziko zle zlepeneho spoja. A ta archumentacia, ze to dame v kuse na celu strechu je vynimocna. Na strechach je castoplno prvkov, ako prestupy kanalizacie, ja som tam mal svetlovody a pod… Nevidim v tom zmysel.

 18. Ladislav Pejko píše:

  Na stavbe vo Vrbovom dali zákazníčke na terasy pod Fatrafol OSB dosky kvôli lepšej pochôdznosti.
  Po pár rokoch sa dosky začali lavórovať, t.j.dvíhať rohy, časom asi poškodia fóliu…
  Tie dosky tam buď nepatria, alebo treba použiť vyššiu triedu, pravdepodobne to súvisí s prestupom pary, doska sa bežne používa ako parobrzda a mPVC je zase paropriepustné…

  • ferol píše:

   priamo do strechy pod fatrafol urcite nesmie ist OSB doska. Na atikach zhora je to ine, tam para uz “nedolezie”, lebo sa vyvetra doboku cez fasadu. Ale pod fatrafol do plochy urcite nie. Jedine v pripade, ze parozabrana je na to nadimenzovana a spravne zrealizovana ale bezne pouzivane parozabrany do plochych striech pre fatrafol na taketo nieco nevyhovuju.

 19. Lukas píše:

  Skoda že strechari nepozreli Fatrafol manual, tam je tento detail jasne nakresleny s geotextiliou pod OSB doskou. Tiež na pritazene strechy sa neodporuca folia 810, ale maju na to 818. Možno tam aj 818 dali, len v skladbe strechy je uvedena 810.

  • ferol píše:

   Tie detaily z Fatrafolu, co spominate maju datum 04/2018. V dobe realizacie strechy v 2016 si nepamatam, ze by tam taketo detaily mali.

   Pozeram v archivoch a nasiel som detialy Fatrafolu z datumu 5/2016. Tam ziadna separacna geotextilia este nebola kreslena.

   Je kludne dost pravdepodobne, ze ich spracovali aj na zaklade tohoto mojho clanku a po konzultaciach s mojim realizatorom, ktory robi vela s Fatrafolom. To si len tipujem, ze to tak kludne mohlo byt, lebo na zaklade clanku sa mi ozvalo viac ludi, ktori mali podobny problem. Pokial sa ludia zmieria s tym, ze nieco nie je OK a nedaju spatnu vazbu vyrobcovi a realizatorovi, ti to nemaju ako zistit…ze nieco treba zlepsit.

   • Peto píše:

    S tymto s Vami 100% suhlasim , ze sa treba ozvat. Ale asi si viete predstavit ake je vycerpavajuce (nie kazdemu sa to chce a ma na to energiu) sa natahovat s realizatorom, ze tak ako to robi on 20 rokov sa to robit nema, lebo vznikaju problemy a uz je na to riesenie.

 20. Peter Meško píše:

  Praskajúca atika:
  Robíme strechy už veľa rokov desaťročia ,ale aby praskala atika a zvlášť keď je OSB doska chytaná cez XP do betónovej atiky ,aby praskala aj pri nejakej rozťažnosti aj keď minimálnej je málo pravdepodobné a aby vytvárala tak obrovský praskot je tam veľa ????? .
  Nepredpokladám že táto teória je pravdivá a to sme ako firma tých striech spravili obrovské množstvo, sme firma ktorá realizuje z 95% ploché strechy.
  S pozdravom Peter Meško

  • ferol píše:

   Toto nie je ziadna teoria. Islo o realny stav, ktory sa nam ma streche dial a po uprave atiky to prestalo. Nic ine sa medzitym nerobilo, co by malo na zmiznutie praskania vplyv.
   Pozrite si aktualne detialy Fatrafol napriklad, kde medzi XPS a OSB dosku maju uz tiez nadefinovanu geotextiliu.
   To ze robite strechy tak dlho neznamena, ze sa to na niektorych strechach nedeje. Ludia jednoducho nemuseli spatne vas kontaktovat, lebo nevedeli prist na to, co sa deje.

   Tu ide o to, ze OSB doska bola ku XPS velmi pevne pritiahnuta skrutkami, ktore idu cez OSB dosku, XPS az do venca. Ak sa napriklad XPS vklada medzi pomocnu konstrukciu, ktora drzi OSB dosky, tak tam trenie medzi OSB a XPS nenastava. Casto sa robi prave aj takto, ze sa pravi pomocna drevena konstrukcia. Ak to robite napriklad takto, tak sa prasaknim velmi pravdepodobne nestretnete.

   Firma co nam ale toto robila tiez robi strechy 20 rokov a pokial som to nezacal riesit ja, o nicom takom dovtedy nepoculi. Postupne si ale spomenuli, ze niekto im nieco spomenul par rokov dozadu a pod…a zistili sme, ze sa to deje na viacerych domoch, ktore tymto sposobom realizovali.Akurat sa ti ludia neozvali firme..

  • Vlasto píše:

   Dobrý deň pán Meško.

   Mám rovnaký problém (praskanie). Tento zlepšovák urobil aj iný architekt v Čechách s rozdielom, že nepoužil geotextíliu, ale fóliu. Je naozaj pravda, že praskanie vychádza z atiky a spoja medzi stenou (izoláciou) a OSB Doskou. Trápi ma to asi 3,5 roka a už mám pekné nervy. Bol by som rád, ak by som sa mohol spojiť s p. Lehockým, aby mi nacenil, čo by ma podobná oprava stála prípadne dal kontakt na ľudí čo mu to robili.

   • Fero Lehocky píše:

    Dobry den,
    No ja Vam to neviem nacenit co to bude stat a kto by to opravil. Najjednoduchsie oslovit strecharov, co robia ploche strechy aby atiku rozobrali a doplnili tam tu geotextiliu alebo nieco podobne a znova zlozili naspat.
    Ja som to nastatsie podchytil este v stave, ked sme nemali vonkajsie zateplenie nalepene, tazke sa to dalo opravit zvonku ako popoisujem v clanku

 21. Peter Chrenka píše:

  Dobry den pan Fero, mohol by som sa spytat akym hrubym XPS mate zateplene vnutorne obvodove steny atiky? Podobne mame atiku z Ytongu a navrchu betonovy veniec, s tym, ze v projekte mame navrhnute 5 cm zateplenie XPS vnutornych stien atiky, tak by ma zaujimalo aku hrubku ste osobne zvolil, dakujem.

 22. Peter píše:

  Tiež ma čaká plochá strecha a všimol som si zospodu, že na hotových strechách často trčí kus OSB dosky mimo dokončeného zateplenia a hlavne pri prízemí to je dosť vidieť. Možno majú plechy atiky príliš vytiahnuté dopredu a medzera by mala byť len taká aby sa to dalo vyomietať a zároveň prekryť okraj OSB. Problém ale bude asi aj to že strechári rátajú s nejakou predpokladanou hrúbkou zateplenia ale kvôli nerovnosti stien to môže byť vo finále aj viac (alebo menej) a tak to radšej OSB dosky vytiahnu s rezervou od steny. Ako to má vlastne byť? Má byť omietka natiahnutá k samotnej OSB alebo k plechu čo sa mi vidí ako veľmi zlé riešenie kvôli jeho rozťažnosti. Ako je to u vás, vidíte zospodu kraj OSB alebo len omietku a plechy? Vidím akurát že tam máte už dopredu vloženú armovaciu sieťku čo asi slúžila na napojenie omietky.

 23. Josef píše:

  Pri rekonštrukcii staršej plochej strechy sme na vrch atiky nalepili XPS a na ten sme nalepili OSB dosku (pod plech). Následne sme OSB dosky priskrutkovali dlhými kotvami do atiky.
  Myslím, že tá pena (lepiaca pena, používali sme ju aj na lepenie polystyrénu) je lepšie riešenie ako geotextília – zároveň je tá konštrukcia pevnejšia. Alebo to má nejakú nevýhodu (okrem ceny)?
  Ďakujem za reakciu.

 24. Miroslav píše:

  My sme sa nasťahovali do domu a sme v ňom mesiac asi. Máme väzníkový krov, dom zateplený. A odkedy nám ho zateplili začalo niečo búchať od stropu a nevedel som to ničomu priradiť. Teraz po prečítaní diskusie mám čo robiť, aby som zistil presne odkade to ide… Niekedy to buchne raz za den, niekedy trikrát za hodinu…. nič príjemné.

 25. Jozef píše:

  Ako realizator a zároveň aj projektant tiež riešime tento detail takto, ako ste ho aj vy zrealizovali. Do teraz nám nikto nepovedal ze by bol s tým problém a to sa vraciame ku klientom po nejakom čase a pýtame sa co by zmenili, ale nieje nejaký problém so stavbou atd
  Nikto nič sa nestazoval.
  No u mňa sa to deje(asi sa to deje naozaj projektantom) Keďže som mal ytongove atiky nie z dt tvárnic tak som na vrch venca uz nedával xps či eps,ale je to ukoncene betónovými vencom v spade a naň je nakotvena Osb doska. No rany to vydáva tiež. Tiež som hladal cim to môže byť a popravde toto ma nenapadlo, kedze ta intenzita”praskania” nieje tak casta (4-5krat za noc)mam problém vôbec prísť ma to odkiaľ prasknutia idú,ale je to pocut hlavne vecer a v noci. Rany sú to niekedy celkom slusne . Ja už mám ale zateplenu aj fasádu a teda naprava je obtiazniensia. Skúsim teraz odsledovat ci to ide od atiky a dám vedieť.
  Ináč ďakujem za tip.

 26. Tomas píše:

  dobry den, dekuji za vas prispevek. Mam identicky problem jako jste mel vy, akorat namisto XPS mam pod OSB deskou 5cm EPS. Momentalne mi zacali realizovat zatepleni a chtel bych teda problem vyresit pred tim nez se dum zatepli. Zvazuji dve varianty:

  1. reklamovat u realizatora strechy (realizace podzim 2022) ze nedali geotextilii podle technickeho navodu, uvedeneho na Fatrafol, aby odkryli folii, odskrutkovali OSB desku, dali geotextilii

  2. v pripade ze u realizatora nepochodim, dam pryc EPS (25cm siroka atika) a vypenim nizkoroztaznou PUR penou.

  Chtel jsem se vas zeptat, jestli se nekde uvadi jak tlusta ma ta geotextilie byt? Jaky typ PUR peny jste pouzil?

  Dekuji.
  S pozdravem,
  Tomas

  • Fero Lehocky píše:

   1. myslim, ze sa nikde hrubka geotextilie neuvadza. To staci nejaky zaklad urcite.. ide len o to, aby sa to vedeli trochu “kĺznuť”

   2. To si presne nepamatam. Kupili chlapi, co robili stavbu penu do pistoli a to tam nastriekali. Fakt neviem, co presne tam dali. Ale nic estra specialne to nebolo urcite.

   • Tomas píše:

    dekuji velmi pekne za vasi odpoved. Premyslim, ze bych postupoval nasledovne: Varianta 2., ale nebudu davat vsechen EPS dole, rekneme ze 25cm EPS necham tam a 25cm dam dole a vypenim nizkoroztaznou PUR penou -> radeji nadvakrat, opatrne, aby mi nenadzvihlo osb desku. Uvidim jestli stale bude praskat, kdyz ne tak necham tak, kdyz ano, tak dam pryc zbyly EPS a vypenim…

    • Fero Lehocky píše:

     Inak mne spominal nedavno dalsi clovek, ze mu to praskalo, ale iba pokym nebolo spravene zateplenie fasady. Po zatepleni to prestalo.

     Ale ci to riskovat… ja som to neriskoval a spravil upravu este pred zateplenim.

     • Tomas píše:

      kamarad mel napad tam zkusit strcit mezi EPS (podlahovy: 100 hustota) a OSB desku plech naolejovany silikonovym olejem, ze by to nebylo tak pracne

      • Fero Lehocký píše:

       No aby ten napad s plechom nepridal este viac praskania :)))

       problem su prave tuhe materialy, ktore maju roznu teplotnu roztaznost. A plech bude mat este vacsiu ako ta OSB doska voci polystyrenu..

 27. Peto píše:

  Dobry tip dakujem.

  Davali ste pod stresnu foliu aj Controfoil resp nejaku jeho alternativu?

 28. Ján píše:

  Zdravím Vás. Hmmm, praskanie. Tiež ho “vlastním”. A hlavne pri skokoch zmeny teploty.
  Keďže som chcel nejako obísť OSB dosku na múre, tak som urobil úplne inú skladbu, možno asi jedinú 🙂 A či je správna, to neviem.
  Atika má hrúbku 45cm. Prvý pás je tvorený z Ytong IQ 45cm (celá stavba má takéto obvodové múry), následne sú ešte dva rady z Ytongu (z vonkajšej strany 25cm Ytong, 7,5cm EPS, 12,5cm Ytong na vnútornej strane), následne liaty betónový veniec so spádom 2cm (17cm vonkajšia strana, 15cm vnútorná strana). No a potom som si vymyslel vlastnú modifikáciu. Na betón sa lepidlom Ceresit nalepil 2cm styrodur grafitový, ukotvil na 10cm plastové kotvy na zatepľovanie a na toto sa nakoniec nalepila na Ceresit CM17 dlažba o rozmeroch 110x57x11mm. Na vnútornej strane atiky je natiahnutá Ytong vonkajšia tepelná omietka a natiahnutá Fatrafol fólia po stene pod styrodur (navarená na lište). Z vonkajšej strany som momentálne urobil zateplenie betónového venca 2cm styrodurom grafit a natiahnuta Ytong omietka. Následne sa naťahuje po stenách Ytong omietka. Áno, medzi dlažbou sú dostatočné medzery, cca 6-8mm, a vytmelené Sika PUR tmelom. A praskanie je aj tu, pritom je to úplne iná skladba. Dlažba je už na atike cca 4 roky.
  Mohla by to praskať dlažba, ale dlažba sa aplikuje veľmi dlho aj do exterierov a aspoň ja som nepočul o takomto praskaní, aj keď, môžem sa mýliť.
  Myslel som si aj, že by to mohol “pracovať” železo-betónový veniec, jeho dĺžka je pri najdlhšej strane cca 22m.
  Takže otázka, čo vlastne praská?

  • Fero Lehocký píše:

   Tak to ste si vymyslel “riadnu divočinu” podla toho popisu s tou dlažbou.
   Nemate to nejako nakreslené v reze? Celkom mi to nie je jasné, ako je to poskladané?

  • Fero Lehocký píše:

   A aky ma zmysel to XPS medzi tymi dvomi Ytongami?

   • Jan píše:

    Tam zmysel nie je žiadny. Resp, nebolo to plánované. Ytong sa prepočítal v kalkulácii a ostalo veľa paliet 45-ky a 25ky. Niečo sa podarilo vrátiť, niečo ostalo, bola Ytong píla a tak sa vyrobila táto skladba, plus ostal aj EPS zo strechy. Proste šlo o to zužitkovať to čo ostalo.

 29. Fero Lehocký píše:

  Aha jasne, lebo mi to fakt nedavalo ziadny zmysel a vyznam.
  Jedine co ma napada, ze to praska medzi XPS a betonom. Ze sa tam poodtrhalo to XPS do lepidla kvoli tepelnej roztaznosti a cele to drzia pokope tie kotvy na zateplovak.

  Nic ine ma nenapada…

  • Jan píše:

   Ale nič nie je voľné, dlažba na poklep neduní. Medzi XP a betónom je vrstva lepidla, keby sa odtrhla, tak by skôr pôsobila ako jemná šmyková plocha. Teda aspoň tak si to vykladám ja. To praskanie je väčšinou keď je zmena z teplého do studeného. Tj cez deň sa nahreje a na večer potom praská, pri ochladzovaní. Do teplého sa to nestáva.
   Ešte myslím nad EPS pod fóliou. Robila to firma z RK, majú dosť referencií, práca pekná, čistá. Bol som aj pri montáži, ale teraz si už nepamätám, či sa nechala dilatácia na pracovanie EPS-ka. Vtedy som ešte nemal veľa, žiadne, skúsenosti z plochou strechou, tak som nevedel odkontrolovať, riešiť, problémy. Strecha je zaštrkovaná súvislou vrstvou, cca 5-7 cm štrku (s geotextíliou). Nie je kotvená.

   • Fero Lehocký píše:

    Tak potom uz neviem. Tazko sa tipuje na dialku.

    • Jan píše:

     To rozumiem. Som rád, že som našiel túto tému, a že nie som “sám” s týmto problémom.
     Sledujem aj ďalšie témy a čakám aj na tému o zelenej streche.
     Ďakujem za hodnotné príspevky a aj diskusiu.

 30. David píše:

  Tak toto je pecka. Mame presne tento problem, s ktorym bojujeme uz neaky cas, az sa manzelka chce stahovat, lebo sa boji, ze jej padne strecha. A deti sa boja tiez. Tak budeme riesit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*