Drevodomy, montované domy » Dotácie na drevodomy

Dotácie na drevodomy

dotacie na drevodomy Aktuálne sa pripravujú dotácie na drevostavby cez návrh vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, na poskytovanie dotácie na výstavbu drevených domov s nízkou spotrebou energie. Cieľom ministerstva je v prvom rade podporiť využitie a spracovanie nášho dreva priamo na Slovensku namiesto jeho vývozu do zahraničia.

O spôsobe dotácie na drevodomy som ešte na Conecu 2017 diskutoval s pánom z ministerstva, ktorý medzi firmami zaoberajúcimi sa drevostavbami na Conecu zisťoval rôzne informácie a podnety. Pôvodne to plánovali komplikovanejšie definovať cez rôzne pojmy o pasívnych, nízkoenergetických a iných domoch a tvoriť si vlastné podmienky, ale dúfam, že aj na moje odporučenie využili už podmienky platnej legislatívy a súčasné požiadavky kolaudácie rodinného domu.

Nižšie citujem časti textov z pripravovanej vyhlášky.

Podmienky získania dotácie na drevodomy

Dotácia sa môže poskytnúť na základe žiadosti o dotáciu a na základe zmluvy o poskytnutí dotácie uzatvorenej so žiadateľom , ktorým je občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom v obci, na ktorej území sa nachádza dom, ktorý najneskôr v deň podania žiadosti dovŕšil vek 18 rokov, je vlastníkom domu a pozemku, na ktorom sa dom nachádza, a spĺňa podmienky podľa osobitného predpisu.

O dotácie na drevodomy možno žiadať až po kolaudácii drevodomu. Ten musí spĺňať toto (vyberám podstatné info):
– podlahová plocha  jedného podlažia domu bez pivnice je najmenej 70 m², dom má najmenej tri obytné miestnosti a bol skolaudovaný najskôr 1. októbra 2017.
– obstarávacia cena uvedená v zmluve o zhotovení domu uzatvorenej medzi žiadateľom o dotáciu  a zhotoviteľom domu  je najmenej :
– 65.000 EUR vrátane DPH, ak ide o dom na kľúč,
– 55.000 EUR vrátane DPH, ak ide o holodom,
– 30.000 EUR vrátane DPH, ak ide o hrubú stavbu,
– je zatriedený do energetickej triedy globálneho ukazovateľa – primárna energia A1 alebo A0. To znamená, že spĺňa platnú legislatívu a toto od 1.1.2016 musí aj tak splniť každý nový dom.

Je potrebné dokladovať tieto certifikáty:
– SK certifikát o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku
– SK certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu
– certifikát CE alebo certifikát systému manažérstva kvality ISO 9001
– Dom bol postavený v súlade s predpísanou technickou špecifikáciou, ktorá je presnejšie definovaná v prílohe ku vyhláške.

Výška dotácie na drevodomy

Mení sa podľa toho, aký energetický certifikát váš drevodom získa.  Zároveň dotácia bude podporovať menej rozvinuté oblasti Slovenska vyššími sumami.

V Bratislave:
– 6.000 EUR na drevodomy energetickej triedy A0
– 5.000 EUR na drevodomy energetickej triedy A1

V ostatných častiach Slovenska:
– 11.000 EUR na drevodomy energetickej triedy A0
– 10.000 EUR na drevodomy energetickej triedy A1

V najmenej rozvinutých okresoch
Dotácia sa zvyšuje o 2 000 EUR na dom, ktorý sa nachádza na území obce v najmenej rozvinutom okrese. Najmenej rozvinuté okresy sú presne definované v . § 2 ods. 1 zákona č. 336/2015 Z. z. o podpore najmenej rozvinutých okresov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zoznam nájdete tu.

Kedy dotáciu nemôžete dostať

– ak vám bola na dom poskytnutá dotácia z iných verejných prostriedkov
– Na pozemku, na ktorom sa nachádza dom, alebo na dome viazne v čase podania žiadosti vecné bremeno alebo záložné právo okrem záložného práva v prospech banky alebo pobočky zahraničnej banky, ktorá poskytla úver na financovanie nákupu pozemku, na ktorom sa dom nachádza, alebo na zhotovenie domu, alebo
– V dome alebo na pozemku, na ktorom je zhotovený dom, je prevádzkareň

– Dotáciu nie je možné poskytnúť, ak zhotoviteľ domu uzatvoril zmluvu o zhotovení domu s viac ako desiatimi žiadateľmi, ktorí podali žiadosť v roku, v ktorom sa poskytuje dotácia.

Kedy žiadať?

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky návrh vyhlášky odprezentovalo začiatkom augusta 2017. Je to stále v pripomienkovom konaní a mala by nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2017.

Ale už sa po internete šíria informácie a záujem ľudí je vraj veľký, takže ak máte drevostavbu, pozisťujte si podrobnosti. Prideľovať sa bude podľa poradia, takže čím skôr sa zorientujete, tým lepšie. Seriózne realizačné firmy vám s dotáciou pomôžu, pretože aj pre nich je to zaujímave o tom vedieť, čím viac info.

Čo je pre mňa otázne?

Ministerstvo v prvom rade chce podporovat spracovanie slovenského dreva u nás. Aby sa zabránilo vývozu. Problém vidím v tom, že väčšina firiem na Slovensku kupuje spravované drevo zo zahraničia z dôvodu, že na Slovensku vpodstate poriadnych spracovateľov materiálov pre drevostavby nemáme. A čo aj boli kvalitné firmy, tak už nie sú. Napríklad Hofatex zo Zvolena pred pár rokmi “divne” skončil…

Osobne si myslím, že dotácia v takejto snahe mala smerovať priamo ku slovenským firmám na spracovanie dreva, aby mali záujem na Slovensku budovať firmy a skvalitňovať svoju výrobu. Aktuálne si jednoducho máloktorá kvalitná firma na realizáciu drevostavieb zo Slovenska dovolí zabudovať do svojich stavieb výrobky zo Slovenska, keďže majú lepšie výsledky napríklad z výrobkami z Rakúska a Nemecka, ako sú KVH, BSH, CLT a podobné výrobky. Čiže vo výsledku aj tak zadotujeme čiastočne zahraničné firmy.

Divné je tiež, že rozdiel dotácie medzi domom A1 a A0 je iba 1000 EUR. Pričom rozdiel nákladov na stavbu medzi takýmito domami sú dosť vyššie. Ak teda chcú zároveň podporovať výstavbu domov A0, tak rozdiely by mali byť podstatne väčšie.

No veď uvidíme, ako to celé bude prebiehať..

Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie, nižšie sú zdroje, kde sa dá stiahnuť kompletná dokumentácia – návrh vyhlášky a pripomienky k nej a zdroje na články, ktorými som sa inšpiroval pri písaní tohoto príspevku.

Zdroje:

Legislatíva v pripomienkovom konaní:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2017/602

http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&id=11984

http://energieprevas.sk

UPDATE 12.3.2018

Celá situácia okolo dotácií skončila “typicky slovensky”. Média navrhovanú vyhlášku najprv nafúkli, neskôr ministerstvá zásadne pripomienkovali a celé to išlo do zabudnutia… Firmám sa pritom ozývalo pomerne dosť zákazníkov, ktorí mali o to reálny záujem…

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


26 comments on “Dotácie na drevodomy
 1. Tomáš píše:

  Dobrý deň pán Lehocký. Zaujímalo by ma ako je myslené, že plocha 1 podlažia musí byť aspoň 70 m2? Napríklad ja idem stavať dom, kde podlahová plocha prízemia je cca 60m2 a poschodia ďalších 60 m2, dokopy je to teda 120m2. Nerozumiem, prečo dotáciu dostane niekto, kto postaví bungalov s plochou 70m2 a ja, čo staviam poschodový už na ňu nárok nemám. Taktiež energeticky úspornejšie sú spravidla poschodové domy. Príde mi to celé nejaké nelogické.

  • Fero Lehocký píše:

   @Tomáš: Toto s tou plochou netusim, ako to bude myslete vo vasom pripade. Asi to treba preverit, mozno je to len nestastna formulacia vo vyhlaske.
   Narok na dodaciu bude mat kazdy. Ta energeticka uspornost je iba definicia, ktoru musi po 1.1.2016 split uplne kazdy dom pri kolaudacii. Cize nic specialne. Ak budete mat dom A1 alebo A0 je irelevantne, ake uz presne rozdielny medzi domami ciselne budu.

  • Karol píše:

   @Tomáš: Ako čítam, tak tu chýba podmienka, že na viacpodlažnú (dvoj) je podmienka tuším 130 alebo 160 m2, to som zachytil nedávno v rádiu.

 2. Maca píše:

  Dobrý deň, prosím vás mám dotaz k tej obstaravacej cene. Pisete, ze obstaravacia cena hrubej stavby musi byt minimalne 30000. musi to ale zastresit jedna firma? alebo mozem to mat poskadane z viacerych zmluv na jednotlive prace? (ze si zvlast zazmluvnim dodavatela okien, zvlast dodavatela nosnej konstrukcie, zvlast dodavatela strechy, atd). Dakujem

  • Fero Lehocký píše:

   @Maca: no to neviem, ci to takto pojde. Lebo je tam podmienka tych certifikatov od firmy. Predpokladam, ze to musi zastresit jedna firma. Dohodnite sa s nimi, nech skoordinuju vami vybranych subdodavatelov a platby prebehnu cez jednu firmu. Tak to podla mna pojde.

 3. stavitel99 píše:

  Dotácia na drahý dom druhej kategórie nie je určená pre svojpomocnú stavbu a drevo z vlastného lesa?

 4. Oliver píše:

  Dobry den,

  Ako je to s tym trvalym pobytom v obci kde sa dom nachadza? Ja mam momentalne trvaly pobyt v inej obci v akej staviam dom. Trvaly pobyt tam nebudem mat pokial dom nebude skolaudovany a pridelene supisne cislo co teda urcite do oktobra nebude. Mozem ziadat o dotaciu?
  Vdaka

  • Fero Lehocký píše:

   @Oliver: Na takéto špecifické otázky sa priamo informujte u toho, kto dotáciu dáva. Ja na toto odpovedať neviem. Iba o dotácii informujem, že je v príprave.

 5. jkandrik píše:

  Pán inžinier Lehocký,
  Vaše postrehy k podmienkam na získanie dotácii sú čestné a úprimné. Len treba chápať , že dotácie také nie sú. Dotácie na drevodomy nesmeruje štátny orgán k zvýšeniu záujmu o drevodomy, ani k vyššej produktivite slovenských výrobcov. Objem dotácií bude asi celkom pre 200 drevodomov v štáte. Dotácie teda smerujú pre tých, ktorí vedia, kde je SMER.
  preto sú tak nejasné podmienky získania dotácií.
  S úctou
  Ján Kandrík

 6. Marek píše:

  Je to krok vpred, ale myslím si, že ak sa tam objaví podmienka pôvodu dreva zo Slovenska, nebude môcť o dotáciu žiadať v podstate nikto…..
  a ešte predsa len jedna otázočka, takže o dotáciu by podľa daných návrhov bolo možné žiadať až po kolaudácii danej stavby?
  Vďaka za odpoveď pán Lehocký.

 7. Thomas Mager píše:

  Hruba stavba drevodomu 30000? Asi niekomu vyplo v hlave usnu ventilaciu, ked nastavil takeho nerealne ceny (pre beznych ludi).
  Zase len nejake pranie penazi a dotovanie kamaratskych firiem…

 8. Jozef Badida píše:

  Dobrý deň pán Lehocký,

  sme nesmierne radi, že o náš článok ohľadne dotácií na drevodomy (http://energieprevas.sk/financovanie/3) je záujem o čom svedčí aj jeho skopírovanie a umiestnenie na Vašej webovej stránke.

  Vaše konanie je však v rozpore s princípmi slušnosti a legislatívnou ochranou autorských práv. Týmto si Vás dovoľujem požiadať o stiahnutie nášho článku z Vášho webu.

  • Fero Lehocký píše:

   @Jozef Badida: Dobry den, pan Badina

   Priznavam, ze som sa Vasim clankom inspiroval v snahe informovat rychlo ludi o pripravovanom zamere a v rychlosti som vela formulacii prevzal a modifikoval som iba niektore casti, ku ktorym som chcel spravit vlastny komentar. Rovnako som si kontroloval legislativu a spravnost formulacii, kde som dal nakoniec na to priamo aj linky. Takze to teraz vyzera ako “bohapuste skopirovanie”, hoci to nebolo cielom. Na blogu prioritne publikujem vlastne autorske clanky z praxe.

   Urobil som chybu, ze som sa najskor Vas neopytal na to, ci mozem clanok citovat. A druha chyba bola, ze som nedal na Vas priamo link k ostatnym zdrojom, lebo som dal na web v snahe nasmerovat ludi na aktualne informacie a dal som nakoniec iba linky na legislativny proces.

   Hladal som na Vasom webe priamy telefonicky kontakt na Vas, ale nenasiel som. Najlepsie by bolo si zavolat a vyjasnit si cele toto z mojho pohladu nedorozumenie. Nemal by som problem clanok stiahnut, ale pride mi to skoda voci ludom, co blog citaju…

   Preto som radsej clanok preformuloval na “moj slovnik” a skombinoval som to s citaciou pripravovanej legislativy. Zaroven som na koniec clanku pridal link na Vas clanok, ktory bol pre mna jednou z inspiracii na napisanie clanku, za co Vam takto aspon cez blog dakujem aj za citatelov blogu, ktorym sme verim takto spolocne pomohli 🙂

 9. Milan píše:

  Mňa osobne by zaujímalo, nakoľko budem kolaudovať zrejme až budúci rok, pokiaľ budem vyradený tento rok lebo to nestihnem, prípadne budem 11. v poradí (aj keď v pripomienkovaní žiadajú toto pravidlo zrušiť), môžem opätovne žiadať dotáciu v ďalšom roku? Alebo radšej hneď počkať na druhú várku a žiadať až vtedy? Trošku som sa v tom snažil zorientovať, ale nejako sa mi to nepodarilo 🙂 Ďakujem.

 10. ado píše:

  chcem s opytat , to znamena ze ak je dom kupeny na hypo tak sa neda ziadat??? alebo ako mam chapat to premeno s bankou a podobne?? dakujem

  • Fero Lehocký píše:

   @ado: Na tieto otazky neviem zodpovedat. To sa treba informovat priamo tam, kde sa dotacia ziada. Na blogu sme prioritne o dotaciach informovali, ale uz podrobne legislativne podmienky nepoznam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*