Energeticky pasívny dom » Najlepšia vlastnosť pasívneho domu?

Najlepšia vlastnosť pasívneho domu?

Dobrá kvalita vzduchu vďaka jeho pravidelnej výmene – to je jeden z bodov smerníc stavebnej biológie, z ktorej vychádzam pri navrhovaní zdravého bývania.

V tomto bode nám pomáhajú riešenia pre nízkoenergetický alebo pasívny dom. Spomenutý bod spoľahlivo vyrieši riadené vetranie s rekuperáciou. Zabezpečuje vyššiu kvalitu vnútorného vzduchu ako pri domoch štandardnej výstavby s bežným vetraním oknami.

Čo je to riadené vetranie s rekuperáciou?

Poznáte to. Je január. Von zima ako na Sibíri. Večer vyvetráte otvorením okna spálňu. Máte síce čerstvý vzduch, ale aj celkom slušnú zimu. Zaspíte, ale už o pár hodín je vzduch vydýchaný, začína zapuchnutie nosa, bolesť hlavy…Nepáči sa vám to?

Tak si to skúste predstaviť nasledovne:

Prídete večer do spálne, kde je vzduch čerstvý, primeranej teploty a vlhkosti, bez prachu a celú noc zostane v takejto kvalite. Vy sa nemusíte ani raz zdvihnúť z postele a o kvapkách do nosa sa vám už nebude ani snívať .

Takáto možnosť je v súčasnosti bežne dosiahnuteľná vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou. Plusom je samozrejmá úspora energií na vykurovanie a chladenie – to je aj hlavný dôvod prečo sa využíva v pasívnom dome.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , ,
15 comments on “Najlepšia vlastnosť pasívneho domu?
  1. Yco píše:

    Zdravím,

    máme doma aktívnu rekuperačnú jednotku, čo znamená, že prebytočnú energiu spotrebujeme na ohrev teplej vody. Je to fajn. K čerstvému vzduchu len toľko: Naozaj nie je potrebné v týchto dňoch vetrať. Ale, subjektívne, nie je to ten istý vzduch, ako keď otvoríte okno. Napriek tomu, vrele odporúčam. 🙂 Ak chcete vedieť čo to o rekuperácii, skúste napr. airforum.cz. 🙂

  2. Fero Lehocky píše:

    @Yco:
    Hlavny dovod subjektivne ineho vzduchu je jeho teplota. Sme zvyknuti vnimat cerstvy vzduch ako studeny. Preto nie som zastancom dohrievania vzduchu za rekuperacnou jednotkou na viac ako cca 18-20 stupnov.
    Ak to nie je tajomstvo, aku rekuperacnu jednotku mate dome?

  3. Jozo Rybarik píše:

    Dobry den,

    chcel by som sa spytat ohladom tohto nuteneho vetrania jednu vec, ktora mi vrta v hlave: v podstate ak som spravne pochopil, tento system funguje tak, ze mate v jednotlivych miestach vyduchy, ktorymi prudi do miestnosti neustale cerstvy vzduch. Avsak neprispieva prave toto prudenie vzduchu k zvysenej prasnosti? Resp. nie je to trochu zdraviu skodlive ked na vas nieco stale fuka ? Pytam sa koli tomu lebo napr. pri krboch coraz castejsie citam aka je vyhoda mat dobry akumulacny krb ktory sala a nie teplovzdusny, ktory fuka a tym viri vzduch tak ci sa vlastne touto rekuperaciou nedostanem na uroven toho teplovzducneho krbu ? (Samozrejme to nemyslim doslova, uvedomujem si, ze pri tom teplovzdusnom krbe su uplne ine teploty a asi aj intenzita fukania, ale aj tak, ide mi o ten princip..)

    • Fero Lehocký píše:

      Prudenie je pomale – predstavte si, ze potrebujete dom za den vyvetrat na potrebne mnozstvo cerstveho vzduchu (minimalne to treba na urovni 0,3x objemu vzduchu v dome za hodinu).
      Bud to spravite oknami par krat za den “rychlym prievanom” – rozsirene odporucanie. To zdvine vsetok prach naraz a zaroven doda prach z exterieru do domu naviac… (mimochodom, ked by ste teoreticky vyvetral aj cely objem domu 3x za den prievanom, tak to vychadza na 3/24=0,125 – cize v priemere je vymena v dome len 0,125 z objemu vzduchu za hodinu. Podla tohoto prepoctu by sa teda malo vetrat aspon 7x prievanom poriadne za 24 hodin..)

      Druha moznost je, ze vetrate velmi pomaly kontinualne a cez protiprachove filtre riadenym vetranim – stale vyvetrane aspon na to normove minimum “cerstvosti vzduchu”

      Rychlost vzduchu pri riadenom vetrani samozrejme musi splnit maximalne normove limity, inak bude vnimany ako prievan a bude skodlivy. Tie iste hygienicke mormy ale platia aj pri vetrani oknami a v starych domoch, kde su netesnosti. Bezne stane, ze pri vacsom vetre vonku je to prudenie podstatne silnejsie ak pri riadenom vetrani.

      Pre mna je odpoved jednoznacna. Obcas sa samozrejme objavi hlasenie o citeni pohybu vzduchu, ale zvycajne je to zle navrhnute alebo zrealizovane. Gro domov ma ale teraz vnutri zly vydychany vzduch, lebo intervaly vetrania oknami sa nedodrzuju.

  4. chervon píše:

    zdravim, aku rekuperacnu jednotku odporucate?

  5. Mato píše:

    Dobry den, rad by som sa spytal otazku trosku mimo, ale pod clankom k blower testu nebola diskusia.
    Chcem sa spytat je nejaky rozdiel medzi vzduchotesnostou a parotesnostou- su to v podstate rovnocenne pojmy alebo nie? Nie je mi to celkom jasne, ked mam material OSB dosku, ktora sluzi ako parobrzda, cize urcita cast vlhkosti mi cez tu osb dosku prejde dalej, moze mi potom vyjst blower test?

    Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*