Technológie » Potrebujem riadené vetranie?

Potrebujem riadené vetranie?

Oplatí sa riadené vetranie alebo nie? Často túto otázku dostávam. Každému tvrdím, že riadené vetranie zmysel má. Prínos je hlavne vo vyššej kvalite vnútorného vzduchu. Je pravda, že sám v bývam v obyčajnom byte a dlhodobo som v žiadnom dome s riadeným vetraním nebýval. Takže vlastnú skúsenosť so systémom riadeného vetrania s rekuperáciou tepla nemám, len sprostredkovanú a z krátkodobých návštev nízkoenergetických a pasívnych domov.

Ako teda overiť, či nás predajcovia systémov nebalamutia?
Má riadené vetranie vôbec očakávaný efekt?

Pocit vyvetranosti alebo nevyvetranosti je často o individuálnom pocite. Objektívnejší spôsob je kvalitu vzduchu porovnať meraniami. Ťažko kvalitu vzduchu zhodnotiť len na základe, že sused povedal: „Je to super to riadené vetranie, čo máme, určite si to daj…“ alebo, že predajca tvrdí, že hodnota CO2 vo vzduchu nestúpne nad 1200 ppm.

To je paráda, že nestúpne CO2 nad 1200ppm! Teraz vám to je už určite jasné 🙂

Že nie?

Ani ja som si nevedel predstaviť, čo to vlastne v realite znamená. Pritom som si prečítal plno informácií s meraniami v pasívnych domoch, kde ospievali aké je to výborné…

Tak som si kúpil teda merač CO2. A tento článok bude o mojich meraniach a mojom subjektívnom zhodnotení

Vysvetlíme si, ako sa meria kvalita vzduchu a čo znamená jednotka ppm. A hlavne čo tie hodnoty ppm vlastne hovoria o kvalite vzduchu.

Podelím sa s mojimi výsledkami merania CO2:
– v našom byte s vetraním oknami
– v kolegovom rekonštruovanom rodinnom dome s vetraním oknami
– meranie počas návštevy u kolegových známych, ktorí majú v dome riadené vetranie s rekuperáciou tepla

A takto vyzerá merač, ktorým CO2 meriam:



Najprv trochu teórie

Vzduch, ktorý vydychujeme obsahuje približne 4 objemové percentá oxidu uhličitého CO2, zatiaľ čo vonkajší vzduch obsahuje iba 0,04 percenta. Aj keď sme doma bez pohybu na gauči, vydýchame za celý deň viac ako jedno kilo CO2. Obsah CO2 vo vzduchu sa preto zvolil ako vhodný spôsob pre hodnotenie jeho kvality.

Obsah CO2 vo vzduchu sa najčastejšie uvádza v „počte častíc na milión jednotiek vzduchu“ – ppm (parts per million)

CO2 je vo vzduchu samozrejme prítomný aj v exteriéri. Interiérové hodnoty sú preto závislé aj od kvality vonkajšieho vzduchu. Ja som na našom balkóne v Trenčíne nameral dnes takúto hodnotu:



Aktuálne hodnoty CO2, ktoré sa považujú za priemerné pre našu Zem pri rôznych štatistikách sú prezentované na tomto webe: http://co2now.org/ – November 2013 má hodnotu 395 ppm.

Rôzne zdroje uvádzajú rôzne hodnoty delenia kvality vzduchu – pár príkladov:

1. zdroj

( zdroj: http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat)
do 700 ppm – odporúčaná hodnota pre pobyt v prostredí, pri vyššom CO2 bývajú sťažnosti na pocit ťažoby alebo je cítiť štipľavý zápach
do 1000 ppm je zdravotne akceptovateľná koncentrácia CO2.
od 1 000 ppm sa začína dostavovať celková ospalosť,
od 2 500 ppm vznikajú trvalé zdravotné ťažkosti,
nad 5 000 ppm (prípustný expozičný limit, PEL) predpisuje ASHRAE časovo obmedzený pobyt (< 8 hod.), ktorý sa kráti s rastúcou koncentráciou CO2, a
nad 25 000 ppm (najvyššia prípustná koncentrácia, NPK) hrozí smrť udusenímn.

2. zdroj

(zdroj: http://www.dhs.wisconsin.gov/eh/chemfs/fs/carbondioxide.htm )
250 – 350 ppm – normálna hodnota v exteriéri
350- 1,000 ppm – Typická hodnota v obývaných priestoroch s dobrou výmenou vzduchu
1,000 – 2,000 ppm – začínajú ťažkosti ako ospalosť, pocity nekvalitného vzduchu
2,000 – 5,000 ppm – bolesti hlavy, ospalosť, zatuchnutý vzduch. Zlá koncentrácia, strata pozornosti, zvýšená srdcová frekvencia, niekedy mierne zdvíhanie žalúdka.
cez 5,000 ppm – zlé podmienky, za ktorých môžu byť prítomné vysoké koncentrácie aj iných plynov. Môže nastať toxicita alebo nedostatok kyslíka.
cez 40,000 ppm – okamžité poškodenie z nedostatku kyslíka – smrť

3.zdroj

(zdroj: základné nastavenia v merači CO2, ktorý som kúpil)
do 800 ppm – dobrá hodnota (GOOD)
800-1200 ppm – normálna hodnota (NORMAL)
cez 1200 ppm – zlá hodnota (POOR),
Keď merač dosiahne hodnotu 1200ppm, pustí sa zvukový alarm. Toto som radšej vypol, lebo by sme sa nevyspali 🙂


Merania v našom byte:



Základné údaje o byte:
– vnútorná plocha 55m2
– objem vzduchu cca 145m3
– bytovka má 7 rokov
– lacné plastové okná s dvojsklom
– žiadna zázračná vzduchotesnosť. Pri silnejšom vetre cítiť pohyb vzduchu cez vetráky potravinovej skrine a otvory s ventilátromi v kúpelni a WC.
– tehlové murivo 300mm + 100mm zateplenie polystyrénom, betónové stropy
– rodina 2 dospelí a dve deti 4 a 7 rokov

Poďme na tie merania. Experimentoval som s rôznymi spôsobmi, vetrania a zámerného nevetrania…

Večer o 20:30 som vyvetral celý byt na hodnotu 900ppm a potom sa okná neotvárali. Merač je v obývačke, deti sú vo svojej izbe a akože už spia 🙂 My s manželkou sme v obývačke.
Nasledovná fotka ukazuje hodnotu o 3 hodiny neskôr 1550ppm



O polnoci som preto zase prevetral komplet byt. Merač je stále v obývačke. Obývačku som vyvetral pocitovo lepšie ako detskú. Dvere do detskej budú celú noc otvorené. Po tomto vyvetraní merač ukazuje v obývačke 440ppm. Ráno urobím merania v oboch izbách o necelých 8 hodín.

V detskej izbe to vyzeralo nasledovne:


V obývačke (spálni) to vyzeralo nasledovne:


O hodinu robím pokus a naplno otváram v obývačke balkónové dvere na 15 minút. Dosiahol som takúto hodnotu:


A po dvoch hodinách žiadneho vetrania, pričom sme všetci cez víkend doma.


Zámerne ďalej nevetrám, lebo ideme von s detmi na prechádzku a som zvedavý, čo merač bude ukazovať. Po príchode domov merač ukazuje hodnoty nižšie.
Hodnota sa prekvapivo dosť znížila, ale vonku dosť fúkalo, takže byt sa netesnosťami aj pri zavretých oknách prevetral. Napriek tomu som po príchode zvonku mal pocit, že treba vyvetrať. To je asi preto, že sme prišli z čerstvého vzduchu do interiéru.


Po zvyšok dňa sme vetrali, ako sme zvyknutí bežne vetrať a hodnoty poletovali medzi 1100-1600 ppm. Večer o polnoci som vyvetral tak, ako zvykneme väčšinou večer pred spaním vetrať a okná sme do rána neotvorili. Vonku bolo v noci menej veterno ako noc pred tým, keď som nameral ráno o niečo lepšie hodnoty.
Výsledok ráno o 8 hodín v obývačke je na tomto obrázku:


Poobede sme mali na návšteve kolegu s rodinou, čiže plus ďalší dvaja dospelí a dve malé deti. Byt sme poriadne tesne pred návštevou vyvetrali a toto je maximum, na ktoré sme sa dostali asi po dvoch hodinách. Potom sme radšej vyvetrali 🙂


Nasledovnú noc vonku brutálne fúkal vietor. Večer som preto len narýchlo vyvetral a do rána sme okná neotvárali, lebo sa ani nedali. Ten vietor sa prejavil aj na rannom vetraní, byt sme mali pekne prefúkaný:


No a ešte pridám pár náhmatkových meraní.

Meranie o pár dní neskôr, keď celý deň nikto nebol doma. Vetralo sa len ráno pred odchodom do práce a školy. Večer to vyzeralo takto:


Jedno z našich bežných nočných maxím:

Zatiaľ najvyššia hodnota, ktorú som nameral bola 2470 ppm ! V našom byte orientačne teda kolíše hodnota bežne medzi 1100-2100ppm a najčastejšie sa blíži počas dňa k hodnote okolo 1600ppm a v noci k hodnote 1900ppm. Pritom sa snažíme vetrať dosť veľa. Som zvyknutý počas dňa vetrať aj každú hodinu!

Merania v kolegovom dome

Kolega nerobil fotozáznamy ako ja, ale počas meraní v decembri zhodnotil, že ich priemer sa hýbe niekde okolo 1200ppm a jednu z najvyšších hodnôt zaznamenal na úrovni 1700ppm.
Dom má podlahovú plochu asi 100m2, takže majú 2x väčší objem vzduchu v dome, ako my. Počas meraní sa snažili vetrať, ako sú zvyknutí. Kolegova manželka sa vraj „vyžíva“ v poriadnom vetraní.
Pre úplnosť, ide o starší rekonštruovaný dom, kde z interiéru sú miesto omietok len sadrokartónové obklady. Takže steny sú v podstate dosť „deravé“, lebo diery neuzavrela omietka. V dome preto po dni bez pobytu namerali hodnotu 450ppm – pekne ho „prefúkalo“…

Meranie počas návštevy kolegových známych

Kolega pre zaujímavosť zobral merač CO2 so sebou na návštevu k známym, ktorí majú dome riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Keď tam prišli, hneď zapli merač a nameral 1050ppm. Vetracia jednotka bola pustená na intenzite vetrania 2 (zo 7 stupňov intenzity). Počas návštevy začala hodnota v obývačke plynule stúpať  a pri 1400ppm prepli vetraciu jednotku na intenzitu 5. Hodnota začala zase klesať a po čase sa ustálila na 750-800ppm. Pri tejto hodnote pocitovo vnímali vzduch ako čerstvý, necítili hlučnosť a ani prievan.


Môj osobný záver z meraní

Na sebe som si odskúšal, že na mňa pocitovo pôsobia hodnoty z merača nasledovne:
do 800 ppm – Hodnota, ktorú som ja aj kolega vnímal ešte ako čerstvý vzduch. Pod touto hodnotou chcem mať vo svojom dome hodnoty ako štandard.
do 1200 ppm – Keď začínam mať pocit vydýchaného vzduchu a pozriem na merač, je na ňom mierne viac ako 1200 ppm. Takže túto hodnotu považujem za horný limit a cez túto hodnotu sa nechcem vo svojom dome dostať.
cez 1400 ppm – Pri týchto číslach už pociťujem ospalosť, ale nie vždy si to uvedomím popri inej činnosti. Pritom merania ukazujú, že minimálne túto hodnotu máme doma väčšinu času…

– Zdroje delenia kvality vzduchu uvedené vyššie sú správne, ak som ja priemerný človek 🙂

– Vetraním oknami neviem dosiahnuť hodnoty, ktoré vnímam ako dobré. Aj keď som skúsil vetrať podľa čísiel z merača, často som na to pozabudol popri inej činnosti a zbadal som sa až, keď som pociťoval bolesť hlavy. Napríklad ja by som mal rád priemernú hodnotu po týchto meraniach maximálne 1000ppm. Mimochodom na túto hodnotu sa nastavujú štandardne parametre vetrania v pasívnom dome. Riadené vetranie toto zabezpečiť dokáže, samozrejme aj pri ňom sa vyskytujú výkyvy, ale podstatne v menšom počte.

– Čím menší dom alebo byt, tým je vetranie oknami horšie regulovateľné. Je to dané malým objemom vzduchu, ktorý sa rýchlo vydýcha.

– V malom dome alebo byte nestačí poriadne vyvetrať 3x za deň oknami, ako sa často prezentuje! Po každom vyvetraní sa dostanete len do východzej pozície povedzme na hodnotu 450ppm. Nedá sa vyvetrať “viac do zásoby”.

– V starých domoch a bytoch je inštalácia riadeného vetrania s rekuperáciou otázna. Fungovať to samozrejme bude, ale keďže domy nie sú tesné, prefúka ich. Preto návratnosť investície bude oveľa horšia ako pri novom dome, lebo sa nevyužije výhoda samotného rekuperátora tepla.

– V súčasných nových domoch, ktoré sú kvalitne postavené a neprefukuje cez ne, bude kvalita vzduchu bez riadeného vetrania horšia ako pri starých “deravých” domoch. (Za predpokladu rovnako častého otvárania okien)

– Architekt Brotánek vo svojej knihe píše: “V panelákovej izbe 12m2 ráno je bežne namerateľné 5000ppm CO2…” Ja som sa k takémuto číslu nedopracoval, ale náš priestor na spanie (otvorená kuchyňa a obývačka) má spolu cez 30m2. Či je to v paneláku pravda, je preto pre mňa otázne… Tipol by som si, že ľudia hákliví na kvalitu vzduchu proste vetrajú a také číslo nedosiahnu. A tí, čo nevnímajú zlý vzduch a žijú s 5000 ppm, o riadenom vetraní pravdepodobne ani neuvažujú. Možno prespia celé dni 🙂

Záver
Ak chcem v súčasnej kvalitne postavenej novostavbe dosiahnuť kvalitný vzduch, tak potrebujem riadené vetranie. Jednoducho sa bez neho nezaobídem. Či už pôjde o centrálny, decentrálny alebo akékoľvek iný systém…


Poznámky:

S meraniami budem pokračovať postupne v ďalších domoch. Zatiaľ mám dohodnuté meranie v pasívnom drevodome s inštalovaným systémom teplovzdušného vykurovania s rekuperáciou tepla Atrea a počas zimy plánujem spraviť po dohode s majiteľom iného domu aj meranie, kde je systém vetrania podobný systému InVenter.

Cieľom mojich meraní nebola vedecká práca a ani snaha o dokonalé zhodnotenie vetrania oknami oproti vetraniu riadeným vetraním. V prvom rade som si chcel sám preveriť, akú vlastne dokážeme alebo nedokážeme dosiahnuť u nás v byte kvalitu vzduchu s našimi vetracími návykmi cez okná.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , ,
66 comments on “Potrebujem riadené vetranie?
  1. Imrich mendel píše:

    Zdravím vás, už dlho mi pomahate, hlavne vlani, keď som staval vlastný dom. Mám drevodom od Realdomu v B. Bystrici a dal som si vetranie Inverter. Takze som veľmi zvedavý na vaše výsledky. Ďakujem a fandím Mendel

  2. Juraj píše:

    kolko stal ten merac co mate ?

  3. Yco píše:

    Zdravím, pán Lehocký,

    aj mne ste v minulom roku veľmi pomohli. Veľká vďaka. 🙂
    Želám Vám, Vám blízkym a aj tomuto blog -u v roku 2014 len to najlepšie. 🙂

    K veci. Cena Vášho prístroja je zdá sa, ok: http://www.aliexpress.com/w/wholesale-carbon-dioxide-co2-monitor.html?SearchText=carbon%2Bdioxide%2Bco2%2Bmonitor&CatId=0&initiative_id=AS_20140102003333&SortType=price_asc&filterCat=15370104,4099&groupsort=1 😉

    Ak to pre Vás bude prínosom, môžete prísť merať aj k nám. Mám Nilan VP18K.

    Pre ďalších diskutujúcich: Najlepšie fórum ohľadne rekuperácií je tu: airforum.cz.

    • Fero Lehocký píše:

      @Yco: Dakujem za ponuku :). Ked budem mat merac volny, poslem Vam ho pripadne postou na pomeranie, ak sa nedostanem na vychod osobne v rozumnej dobe 🙂

      • Martin píše:

        @Fero Lehocký: Dobry den pan Lehocky,

        ak by ste bol ochotny, radi by sme si od Vas pozicali merac CO2 a pre porovnanie ponukli merania z nasho domu kolaudovaneho v decembri 2012. Riadene vetranie (centralne) mame jednotkou EHR 280 Akor od EDV.
        Podlahova plocha domu ca. 180m2.

        S pozdravom
        Martin

  4. Michal píše:

    Dobry den chcel by som sa spytat na pretlakové vetranie. Nestretol som sa este s tymto terminom. Ide len o iny pojem pre standardne riadene vetranie, alebo je to nieco ine?

    Dakujem

    • Yco píše:

      @Michal: Zdravím, rekuperačná jednotka môže pracovať v pretlakovom aj podtlakovom móde, podľa toho, ktorý ventilátor práve pracuje. (Niekedy je fakt ťažké otvoriť dvere do domu. ;))

  5. Peter píše:

    Dakujem za velmi prinosny a zaujimavy clanok pan Lehocky !
    Zelam vsetko dobre v novom roku 2014. Vela peknych domov a peknych clankov.
    Otazocka:
    Existuje aj nejaka slovenska norma ohladom CO2 koncetracie ?
    V zahranici som videl v skolke mali merac s alarmom ked sa spustil museli vyvetrat a neviem ci to bola vlastna iniciativa ci nejaky predpis ….
    Zdravim
    Peter

  6. Boris Lacko píše:

    Perfektné, presne o tomto som rozhodnutý aj ja, rád sledujem váš blog, chcem stavať tesný dom a jednoznačne máme radi s manželkou čerstvý vzduch, vetráme v našom malom bytíku (32m2) tak často že sa mi skôr zdá že máme stále otvorené okno 🙂 lenže samozrejme takto nám uniká veľmi veľa tepla a preto budem rád ked v dome využijeme riadené vetranie s rekuperáciou aby to vetranie bolo nielen kvalitné ale aj úsporné. A popravde Vám poviem že ja som bol pre riadené vetranie rozhodnutý hned ako som onom prvý krát čítal. Dakujem Vám že sa takýto ľudia ako vy snažia priblížiť nám laikom tieto problematiky.

  7. Lubo píše:

    vyborny clanok,zrozumitelny, merania z praxe, presne popisane situacie. Vyborne, velmi mi to pomohlo…

  8. ján k. píše:

    Úspešný štart v novom roku p. Lehocký,
    Vaše témy sú vždy poučné. Vetranie je podľa mňa treba uvažovať spolu so systémom vykurovania. Konvekčné systémy vykurovania hlavne radiátormi škodia, lebo vysušujú a víria vzduch. Prospievajú roztočom a nie zdraviu človeka. V zime zvyšujú nutnosť vetrania a to permanentne. Preto si myslím, že budúcnosť patrí infra vykurovaniu. Japonci ho presadzujú do svojich nemocníc. Moja skúsenosť s infra panelmi na stenách v nízkoenergetickom RD mi vyhovuje z hľadiska tepelnej pohody, optimálnej vlhkosti a kvality vzduchu v interiéri. Vetranie oknami mi postačuje, lebo infra sálavé žiarenie neprehrieva vzduch, steny a stropy sú príjemné teplé. Náklady na prevádzku vykurovania infra závisia od kvalitného zateplenia.
    Mám pre Vás návrh. Venujte sa podrobnejšie tejto téme infra vykurovanie. Určite prídete na nové podnety a skúsenosti z praxe. Projektanti UK a výrobcovia kotlov sú odporcovia ifra vykurovania. Prečo ? Lebo by nemali zákazky na plynové kúrenie.
    S pozdravom

    Kandrík

    • Boris Lacko píše:

      @ján k.:
      presne toto je aj to čo ja hovorím, plynové kúrenie je už za zenitom, treba sa pohnúť ďalej riešiť iné možnosti, bud infra panely alebo tie fólie v podlahe, prípadne aj el.vykurovacie káble s použitím FV a treba prihliadnuť k tomu že konečne sa legislatíva pohýna v pred a FV bude oveľa dostupnejšia 🙂

      • U2 píše:

        Dúfam že Fero tieto reklamné komentáre o infrakúrení zmaže. Aj na iných fórach to už spravili.

        • Fero Lehocký píše:

          @U2: Nemam dovod komentar pana Kandrika mazat. Nejde o reklamu, ale o osobny nazor uzivatela domu. Pana Kandrika poznam osobne, spolu sme konzultovali riesenie pre jeho dom. Infrakureniu sa urcite venovat budem, len zatial nemam dostatocny pocet skusenosti od uzivatelov, ktore som si napriamo aj sam preveril. Mimochodom, budem sa mu venovat urcite uz len z dovodu, ze s nim zatial na 90 percent uvazujem vo svojom dome (v kombinacii s foliami alebo elektrickou podlahovkou)…

          • Yco píše:

            @Fero Lehocký: Súhlasím, ide o osobný názor. navyše aj ja pána Kandríka poznám. Veď cez neho som sa spoznal s Vami. 😉
            Koncom tohto vykurovacieho obdobia budem mať veľmi presné merania (Centrálnym riadením Loxone), koľko EE som spálil za rok “len” infrafóliami. Ak budete chcieť, rád Vám ich pre článok alebo pre osobnú potrebu poskytnem. 🙂

  9. Juraj píše:

    este sa Vas chcem spytat na sklapaciu postel ktoru mate v planiku bytu, od akej firmy ju mate, akych je rozmerov a ako ste s nou spokojny. Dakujem.

    • Fero Lehocký píše:

      @Juraj: Vlastny navrh, vyroba na mieru…so systemovymi kovaniami to nestihalo…takze doplnkovy vlastny system strojarmi nadesignovany na mieru… a teraz funguje vyborne :). Ziadna z moznosti na trhu nam nevyhovovala, lebo su bud schovane v skrini, cize pocas noci zavadzaju ovorene dvere, ak je v posuvnych dverach, neda sa ist do skrine… alebo ked su take, ze sa len vyklopia a zospodu maju kryciu dosku a pocas dna to vyzera slusne stoja cez 3000 EUR…
      Inak spekulujem, ci sa nepustime do seriovej vyroby :)))

  10. Marian Dovhun píše:

    Dobry clanok!
    Priznam sa ze mna ako oknara zaujima hlavne vlhkost a podla fotiek displeja je krasne vidiet suvis RH s CO. Ak mate viac takychto foto aj z inych objektov, tak by som velmi rad videl prave tieto hodnoty (kedze sa jedna o RH, tak samozrejme s teplotou)
    Celkovo to potvrdzuje moj nazor o tom, ze dnesne RD, ktore su podstatne tesnejsie ako starsie domy sa bez riadeneho vetrania nezaobidu.

    Este raz vdaka za dobry clanok, ktory moze mnohych ludi usmernit spravnym smerom pri vystavbe svojho domu.

    • Fero Lehocký píše:

      @Marian Dovhun: Ano, ta suvislost medzi CO2 a RH tam je. Snazim sa zozbierat merania aj z inych domov, ci mi tam porobia aj fotky, uvidim..
      Meranie sa robilo uz v jednom drevodome v Cunove s riadenym vetranim a aktualne by sa malo robit v jednom Ecocube tiez v Cunove. Zaujimave na tom bude prave to, ze bude pouzity uplne rovnaky merac, takze ak aj nie je presny, dana nepresnost bude v kazdom dome rovnako zohladnena 🙂

  11. Palo Krajcovic píše:

    ahoj, tiez riesim rekuperaciu,
    cidla som pozeral tiez ale sa mi zdali byt dost drahe (toto vase 70E som vtedy nenasiel) …
    mna by celkom zaujimalo kedze CO2 je tazsie ako vzduch aky je rozdiel v koncentracii pri podlahe / pri strope
    ci pre vetranie nebude lepsie odsavanie vzduchu riesit aj pri podlahe kde by odsavalo chladnejsi vzduch s viac CO2 …
    alebo ci je co2 nejak naviazane vo vydychovanom teplom vzduchu tak ze je teplejsie a preto ide najprv hore (vytlaci ho hore chladnejsi vzduch)
    ??? … alebo teda (postel je bezne nizka) spime hlavami vlastne v miestach s vyssou koncentraciou CO2 ???
    aj ked u riadeneho vetrania to vacsinou riesi prevetravanie popod dvere (ak su zavrete napr na spalni) co je dolu a tlaci to CO2 prec z miestnosti … 🙂

    • Fero Lehocký píše:

      @Palo Krajcovic: Podla mojich doterajsich merani mi ti vychadzalo na rozdiely v ramci jedneho priestoru okolo 200ppm. Takyto rozdiel som nameral rano, ked som zobral merac z jednej strany izby a dal ho hned za nase hlavy pri posteli. Cez noc sme spali – cize minimalne sme pohybom virili vzduch a okna neboli otvorene. Z toho mi vychadza, ze cca tych 200ppm bude maximalny rozdiel v ramci jednej izby a pocas dna to bude menej, lebo samotny pohyb ludi rozviri a zamiesa vzduch… takze by som toto asi vobec zasadne neprezival, ci a kde presne je odtah a nasavanie

  12. Kamil Herman píše:

    Dobrý deň pán Lehocký,
    vďaka za mnoho cenných informácií (aj) o vetraní, ktoré viete úžasne zrozumiteľne a pútavo vysvetliť.
    Rád by som poznal Váš názor na môj problém s rekuperačným vetraním – so suchým vzduchom v zime.
    V novom dome bývame už 3 rok. Prvú zimu rekuperácia urobila výbornú službu – zbavila dom stavebnej vlhkosti.
    Druhú zimu sa dostavil problém so suchým vzduchom. Vlkosť klesala aj na 25% pri objeme vetrania cca 120m3/h.
    Sme 5 členná rodina, každý deň sa sprchujeme (po sprche nechávame otvorené dvere), v zime sušíme prádlo vo vnútri a máme aj dosť kvetov. Skušal som aj ultrazvukové zvlhčovače. ale nemali podstatný účinok.
    Na ďalšiu zimu som urobil regulátor vetrania na základe CO2
    (CO2 merám snímačom K30). Reguláciou som chcel dosiahnuť obmedzenie vetrania, keď je cez pracovné dni dom prázdny, a tým uržať čím viac vlhkosti v dome. Zapnutie minimálu (30m3/h) som nastavil pod 1000ppm CO2, zapnutie max. vetrania nad 1300ppm.
    Trocha to pomohlo, bežná vlhkosť sa pohybuje medzi 30-35%, čo je stále ešte málo.
    Z týchto skúseností mi vyplýva, že pri trvalom vetraní domu v zime sa nedá udržať čerstvý vzduch (povedzme CO2 pod 1200ppm) a zároveň vyhovujúca vlhkosť vzduchu (40-60%).
    Bola by tu ešte možnosť vypínať rekuperátor, čo výrobca neodporúča. Pri vypnutí ventilátorov a veternom počasí sa môže pohyb vzduchu v potrubiach obrátiť a potrubia čerstvého vzduchu sa môžu “kontaminovať” prachom,vlhkosťou…
    Neviete mi poradiť, ako by sa dala v dome zvýšiť vlhkosť? Resp. ako sa to zvykne riešiť v iných krajinách, kde sa rekuperácia používa ovela dlhšie?

    • Fero Lehocký píše:

      @Kamil Herman: Aku mate vetraciu jednotku (vyrobca, model) a aky mate dom – murovany alebo drevostavbu?

      • Kamil Herman píše:

        @Fero Lehocký: Typ rekuperátora mám EHR275 od f.Elektrodesign (je to španielsky výrobok Soler&Palau). Má reguláciu rovnakého prietoku vzduchu pre obidva ventilátory. Min.vetranie má 30m3/h, normálne vetranie mám nastavené na 90m3/h a zvýšené na 175m3/h. Účinnosť rekuperátora som nameral okolo 85%. Dom je postavený z tehly Porotherm 30cm. Vnútorné omietky sú vápennocementové.

        • Fero Lehocký píše:

          @Kamil Herman: Ja sa snazim odporucat pouzivanie entalpickych vymennikov, kedze uz na trhu nejaku dobu existuju. Cize odporucam vetracie jednotky, kam sa daju tie vymenniky dokupit, ak bude klientom prekazat suchsi vzduch v zime. Ale predpokladam, ze do EHR entalpicky vymennik nezozeniete (skuste sa spytat dodavatela). Zo skusenosti od firmy, ktoru pouzivame vdaka entaplickemu vymenniku stupla relativna vlhkost z 30 na 40 pri rovnakych obejmoch vetraneho vzduchu. Minimalna pripustna relativna vlhkost podla platnej legislativy v zimnom obdobi je mimochom 30%. Tu podla vsetkeho dosahujete. Potom je to uz na individualnom vnimani, ci je to malo alebo je to OK. Mne sa to vidi tiez pocitovo malo… Vela vyrobcov zatial fakt presusenia vzduchu pri potrebnych vymenach vzduchu neriesi, lebo realne tazko tuto fyziku obist. Vonku je proste v zime suchy vzduch. Zaroven je realivna vlhkost zavisla aj od interierovej teploty. Idealne je si avyknut na nizsie teploty, potom suchy vzduch neposobi tak agresivne, ale v nasich koncinach je bezne mat v zime v interieri vykurene aj cez 22 stupnov. Neviem velmi poradit nic rozumnejsie, ako najst si svoj individualny kompromis medzi mnozstvom CO2 a relativnou vlhkostou v zimnom obdobi a pocas ostatnych obdobi vetranie zvysit na “cistejsi vzduch”. Tiez nie som zastanca vypinania jednotiek, ale viem, ze niektore znacky to riesia tak, ze na zaklade cidiel CO2 alebo relativnej vlhkosti zopinaju vetranie niekolko krat za den a pocas nepritomnosti su napriklad aj na niekolko hodin jednotky vypnute. Ja by som sa obaval presne toho co popisujete..nekontrolovaneho pohybu vzduchu po potrubi.

          • David Koranda píše:

            Enthalpické výměníky nikomu nedoporučuji. Můžeme je sice nabídnout, ale snažím se všem našim klientům tento záměr rozmluvit. Jde o to, že ve vzdušné vlhkosti se rozpouštějí životu nebezpečné látky tzv. VOC a v případě enthalpických výměníků jsou vraceny zpět do domu a tím se dokonce zvyšuje jejich koncentrace.
            Podrobněji jsem o problému napsal http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=1398&p=9393#p9388

            • Roman Grolmus píše:

              @David Koranda:

              Rád by som len upresnil, že VOC – sú organické prchavé látky a tie sa vo vode nerozpúšťajú ale sa pri bežných teplotách odparujú, oddeľujú sa z nich molekuly a navzájom sa opäť spájajú…navzájom medzi sebou reagujú a tým vznikajú nové. Mnohé majú karcinogénny charakter a hlavne kvôli VOC je potrebné vetrať. Ak vyriešite koncentráciu VOC vo vnútornom prostredí, s CO2 v budovách na bývanie nebudete mať problém…

              • David Koranda píše:

                Mezi V.O.C patř formaldehyd, který je ve vodě velmi dobře rozpustný. Dokonce při jedné ze základních zkoušek koncentrace formaldehydu (ČSN EN 717 – 1) se postupuje tak, že se vzduch
                z místnosti s materiálem obsahující formaldehyd svede přes promývací lahve s destilovanou vodou, která formaldehyd absorbuje. Při zkušebních testech enthalpických výměníků se také jednoznačně prokázala přítomnost formaldehydu na straně přívodu čerstvého vzduchu.

  13. Peter Hecko píše:

    Mozne riesenie koncentracie CO2 netradicnou metodou:-)
    Tieto osvetlovacie prvky konzumuju CO2:

    http://www.iflscience.com/technology/streetlamps-go-green

    mozno by to stalo za odskusanie……

  14. Jozef píše:

    Prave som docital “Jak se zije v nizkoenergetickych …”. Zhruba 70% vlastnikov domov malo s rekuperaciou nejake negativne skusenosti:
    1. V lete to maju vacsinou vypnute, mat to zapnute v noci to pomaha minimalne na ochladenie/porovnatelne s otvorenymi oknami.
    2. Jar/Jesen: rekuperacka vacsinou zapnuta. No ale vyhody v tomto obdobi moc nevidim, kedze mat otvorene okno nie je problem, unik tepla je irrelevantny v tomto obdobi. OK, vyhoda moze byt prach/hluk.
    3. Zima: to je najvacsia vyhoda, pretoze sa rekuperuje teplo z ohriateho vzduchu.
    To ma ale privadza k nasledovnej otazke: oplati sa rekuperacka ak by bolo za hlavne vykurovanie domu vybrane infra vykurovanie? Ten system primarne vzduch neohrieva, takze tym padom sa predlzuje navratnost rekuperacky pretoze neziskava teplo zo vzduchu teploty povedzme 22C, ale iba 18C. A jednorazove vetrania by tiez mali byt mensi problem v takom dome, pretoze stracal by sa vzduch iba o teplote 18C a spatne cerstvy studeny vzduch by sa ohrieval iba na 18C sekundarne z okolitych predmetov.
    Chystam sa stavat, rad by som nizkoenergeticky, z vycitaneho mi momentalne vychadza: dobre zateplenie, stavba z materialu ktory ma dobre akumulacne schopnosti, infra vykurovanie v celom dome. Rekuperacka nie, pretoze je to asi dost malo muziky za vela penazi. Ked k tomu pridam Murphyho zakon: co sa pokazit moze, to sa aj pokazi (coho je v knizke prikladov neurekom), rekurecka mi vychadza ako dost velky prepych.
    Ako uz bolo spomenute hore, ocenil by som nejake prakticke skusenosti s infra vykurovanim.

    • fero lehocky píše:

      @Jozef: rekuperacia je hlavne o komforte. Ekonomicka navratnost je biedna…
      Otazka je podobna ako ako sa pytat, kedy sa vrati klima v aute..
      Da sa jazdit aj bez nej.
      Ja tvrdim, ze riadene vetranie je nutne, ci take, onake s rekuperaciou alebo bez…ale riadene.. je to ale moj nazor a je na kazdom osobnom zvazeni, ci sa s nim stotozni. S infra kurenim funguje rovnako ak v inych domoch. Realne malokto ma pri infra teplotu vzduchu 18 stupnov…ale skor viac.

  15. Máté Bauer píše:

    Dobrý deň,
    zaujímal by ma, či ste sa venovali aj riadenému vetraniu s rekuperáciou decentralizovaným spôsobom?
    Ďakujem

  16. Jan píše:

    Ja som si obľúbil vetranie v podobe mobilné klimatizácie. Je to efektívne, rýchle a účelné http://www.vzdusin.sk/mobilni-klimatizace

  17. David Koranda píše:

    V Čechách probíhala již před dvěma lety poměrně široká diskuze, zda je řízené větrání povinné či nikoliv. Pro ukázku včetně citací zákonných norem http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=22&start=30#p6987
    Dnes už je u nás situace taková, že většina stavebních úřadů je sice informovaná, ale stále ještě benevolentní. Je ale také pravdou, že roste počet stavebních úřadů, které nevydají stavební povolení bez vyřešené vzduchotechniky. Platná vyhláška 20/2012 Sb. v §11 jasně nařizuje (cituji:.obytné místnosti MUSÍ mít zajištěno větrání v souladu s normovými hodnotami..). To už není žádné doporučení typu mělo by být, ale přímé a jednoznačné nařízení – MUSÍ. Aby stavebník věděl, co znamená v souladu s normovými hodnotami, musí se podívat do příslušné normy (EN 15665) a ta jasně definuje alternativy. Jsou 3 a ani v jedné není větrání jen okny. 1) Podtlakové větrání, což je ventilátor na WC a nějaké otvory ve zdech nebo prostupové mřížky v oknech. 2) je kombinace větrání okny a podtlakového větrání viz první bod. 3) je rovnotlak – což jsou rekuperační jednotky.
    Moderní dům je zároveň těsný a proto je nějaká forma větrání nutná. Podobně bychom se mohli ptát, zda je nutné mít na vedle schodů zábradlí, nebo zda používat zemnící vodič, když i bez něj se starší domy obešly. Z hlediska komfortu je to pak o tom, zda mít splachovací záchod nebo suchý za domem na hnoji, zda mít v domě vodovod, nebo nosit vodu v vědrech od studny…dnes bychom nad takovými otázkami kroutili hlavou, ale není to tak mnoho let nazpět, kdy i takové otázky tehdejší stavebníci řešili, stejně jako my teď uvažujeme o řízeném větrání.

  18. Mato píše:

    Chcel by som sa opytat co si myslite o decentralnej rekuperacii blumartin. Ma aj certifikat passivhaus…

    • Fero Lehocký píše:

      @Mato: No je to pre mna novinka a vyzera to zaujimavo. Chcelo by to viac realnych skusenosti, ale zatial by som mal obavy, ze v papieroch maju napisane, ze pri 30m3/h to ma hlucnost 22dB. Pri 50m3/h sa to uz podla mna neda pocuvat…., a tych 22dB tiez by mne osobne asi tiez vadilo na spanie (podla pocitu inych zariadeni s takouto hlucnostou)… Otazna je aj cena. Ta by ma zaujimala..
      Ak by som sa riadil len hlucnostou, tak ma viac laka pri decentraloch Lunos e2, ktory ma pri 31m3/h 19,5dB…. co je cca polovicna hlucnost (papierovo, vsetko nasledne zavisi aj od polohy instalacie samozrejme)

  19. Martin píše:

    Pamätal som si záver z tohto článku, ktorý som čítal niekedy pred 6 mesiacmi (záver, kde sa konštatuje, že hodnota v panelákovom byte ráno prekročí aj 5000 PPM). Aktuálne robím viaceré testy pre osobnú potrebu s meračom CO2 a rozhodol som sa, že sa podelím s mojim doterajším výsledkom. Nezateplený byt, okná s dvojsklom, izba 12 m2, dvaja spiaci ľudia – večer vyvetraná miestnosť na hodnotu 380 PPM. Dvere do izby som zavrel (32 m3 vzduchu). Hodnota, ktorú ukázal merač CO2 bola 6400 PPM, čo je 0,64 %-tná koncentrácia CO2 vo vzduchu.

  20. Roman píše:

    Díky pane Lehocký za článek, na který jsem zabloudil úplně omylem. Pomohl mi pochopit, kde by mohl být problém, že se po noci cítím unavený a zbitý jako pes. I přes vyvětrání večer je ráno hodnota CO2 v ložnici 5.500-6.000 PPM, jde o pokoj v RD starém 15 let, který máme po celou noc zavřený, spí 2 lidé, objem vzduchové hmoty v místnosti je cca 30m3. Nakonec jsem to vyřešil jednoduše díky dostatečné velikosti dřevěných eurooken s izolačním dvojsklem (na cca 12m2 podlahové plochy máme cca 3m2 okna). Večer krátce vyvětrám, nechám okna otevřené na mikroventilaci a okna zatáhnu těžkýmy závěsy tzv. blackout. Těžké závěsy nepustí světlo a průvan, mírně tlumí hluk. Ráno je hodnota CO2 cca 750-900 PPM, teplota v místnosti během noci poklesne max. o 1,5 stupně a to i přes -6 venku a klima je podstatně lepší. Nastavení vytápění jsem neměnil takže je to bez vlivu na spotřebu.
    S pozdravem.

  21. rado píše:

    pre meranie s konfortnym automatickym zaznamom pristupnym online na webe aj mobile odporucam zariadenie NETATMO Urban Weather Station v cene cca 150€ mate vsetko co k meraniu potrebujete bez potreby zapisovania. uklada data do grafov ktore sa daju stiahnut aj do PC…

  22. Martin píše:

    Zdravim,

    panelak nam zateplili, co ma asi na prudenie vzduchu maly vplyv, ale okrem toho davam nove okna, nove dvere do bytu a hlavne chcem utestit stupacky, ide z nich velmi vela pachov. Tiez uvazujem o utesneni ventilatora v kupelni, ide cez to velmi vela cigariet…

    Kedze to planujem mat dost vzduchotesne, vetranie nutne musi byt plne riesene riadenym vetranim – lokalna jednotka.

    A k pointe:

    Rozumiem dobre, ze ak chcem riadene vetranie, je koli vetraniu v zime nutnost (resp. velka vyhoda) spatneho ziskavania vlhkosti? Na druhej strane, robi spatne ziskavanie vlhkosti problem mimo zimy?
    Co robi spatne ziskavanie vlhkosti, ak vonku trebars tyzden v kuse prso?

  23. Silvia píše:

    Ďakujem za prínosné a pre mňa zaujímavé a užitočné informácie.

  24. Stefan píše:

    Chcem sa opýtať akje zapnutá rekuperacia môžem ja vetrať, otvárať okná, ďakujem

    • Fero Lehocky píše:

      ak vznikne potreba vetrat naviac, mozte samozrejme. nic sa nestane, akurat mate v zime vacsiu tepelnu stratu

  25. Matus píše:

    Novostavba, tepelné zaizolovaná malé straty tepla OK.

    Takže buď 1. rekuperácia ppm (CO2) výborne OK a mínus suchý vzduch (nízka vlhkosť tiež problém).

    2. vetranie oknami raz za čas je nedostačujúce ppm (CO2) a možnosť vysokej vlhkosti ak to vetranie naozaj podceníme (vysoká vlhkosť, problém plesní …)

    Čo sa týka vlhkosti. Majú nato vplyv omietky ? alebo stavebný materiál z čoho je dom postavený?

    Máme aj riešenie problému ? Alebo iba 2 možnosti problémov :).

    • ferol píše:

      Moznost 1. je o tom, ze ked sa spravne navrhne a pouziva, nie je ani suchy a ani vlhky vzduch. Treba nastavit spravne objemy vzduchu a je to OK.

      Omietky na to vplyv maju – na regulaciu su dobre napriklad Baumit Klima vapenne – mam ich doma.

  26. Radek píše:

    Děkuji za článek, o problematice větrání a množství CO2 v místnostech už jsem slyšel a četl dříve, ale ve Vašem článku to bylo moc hezky shrnuté, vysvětlené, hodně příkladů měření atd…
    já se snažím větrat opravdu hodně, i v noci přes zimu mít okna neustále aspoň mikro ventilaci…
    ale mě by zajímalo jedno téma s tím spojené a to je problematika, pokud mám v místnosti kde bydlím, pobývám přes den nebo i spím, tak pokud tam mám krb/kamna… oheň mi navíc spaluje kyslík, vyrábí taky myslím CO2(pokud si to ze školy dobře pamatuji) a tím taky zvyšuje koncentraci CO2 v místnosti… no zkrátka mi přijde, že to je a může být velký problém a nevím jak ho řešit…
    předem moc děkuji za odpověď na můj dotaz….

    • Fero Lehocky píše:

      Urcite musi byt intenzita vetrania prisposobena tomu, ak sa betie vzduch na horenie z miestnosti.

      Sicasne riesenia sa uz ale robia hlavne tak, aby nasavanie vzduchu na horenie bolo z exterieru. Cize to vobec neovplyvnuje vzduch v miesnosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Najnovšie komentáre