Energeticky pasívny dom » InVENTER – áno, či nie?

InVENTER – áno, či nie?

V poslednom období dostávam často otázku, čo si myslím o InVENTERi  (pozri inventer.cz). Ide o necentrálne vetranie s rekuperáciou tepla. Tento systém osobne poznám niekoľko rokov. Ale zatiaľ len z výstav, z popisu na internete a z “horúcich” diskusií, kde sa hádajú zástancovia s odporcami.
Preto môj názor v tomto článku na InVENTER vychádza hlavne z týchto zdrojov.

Ako InVENTER a podobné systémy fungujú?
V dome nie sú inštalované žiadne rúry vzduchotechniky, čo je samozrejme veľká výhoda. Priamo do steny v každom priestore, ktorý potrebujeme vetrať, sa osadí malá stenová vetracia jednotka. Zjednodušene povedané, je to rúra v stene s ventilátorom. Princíp vetrania je preto jednoduchý. Vždy sú pomocou elektroinštalácie spojené dve takéto jednotky. Cez jednu z dvojice ventilátor do miestnosti vzduch privádza a cez druhú spárovanú jednotku vzduch z domu odchádza. Vďaka tomuto by malo byť vetranie rovnotlaké (nemal by vznikať pretlak ani podtlak). Čiže v dome je vždy párny počet kusov jednotiek. Tak ako to zatiaľ popisujem, by šlo o obyčajné vetranie bez rekuperácie tepla – podobne akoby sa vetralo oknami.
Ale v tej jednotke – „rúre“ v stene je ešte vsadený malý keramický akumulátor tepla. Tento má za úlohu akumulovať do seba teplo z interiérového vzduchu. Toto sa deje v tej jednotke, cez ktorú vzduch z domu ide preč.

A teraz hlavná finta. Odsávanie trvá 70 sekúnd. Za tento čas sa táto malá keramická vložka zohreje zo studeného stavu na teplotu interiérového vzduchu. Po 70 sekundách sa otáčanie ventilátorov v spárovaných jednotkách prevráti. Tou, čo šiel vzduch preč, sa začne do domu nasávať dovnútra a naopak. Naakumulované teplo v jednotke sa preto začne odovzdávať studenému vzduchu z interiéru. A v tej druhej jednotke sa zase 70 sekúnd keramická vložka bude zohrievať. A toto sa neustále opakuje…

Znie to všetko pekne a logicky, ale je pár otázok, ktoré sú napádané v diskusiách:

1/ V prvom rade predajcami prezentovaná účinnosť rekuperácie tepla cca. 82 %. Veľa ľuďom toto číslo príde pre tento systém neuveriteľné. Do akej miery je ten, či onen údaj pravda, neviem zatiaľ vyhodnotiť.

2/ V každej izbe máte vlastne zdroj hluku. Síce nie vysoký, ale predsa hlučnosť od samotného ventilátora. A čiastočne je to hlučnosť z exteriéru, keďže ide o otvor v stene.
3/ Otázna je pre mňa regulovateľnosť systému.
4/ Problematická je ochrana pred tlakom vetra. Cez niekoľko „dier“ vo fasáde pri silnejšom vetre môže cez jednotky fučať viac, ako je požadované, alebo naopak..
5/ V jednotke nie je nijako riešený odvod kondenzu, čo samozrejme v centrálnych je. Logika zase hovorí, že tu kondenz rovnako ako v centrálnych jednotkách vzniká tiež. A kritiku tohoto som našiel aj v diskusiách hlavne pri veľmi nízkych exteriérových teplotách.

Ale aby som len “neohováral”.

Samozrejme systém si môže nájsť uplatnenie tam, kde nie je možné robiť centrálnu rekuperáciu a chcete mať stále vyvetrané. Napríklad v bytoch a rekonštrukciách. Vyvetrať vyvetrá, len je otázna tá úspora energií. Pre ľudí, ktorí sa obávajú špiny v rozvodoch vzduchotechniky je InVENTER určite zaujímavé riešenie. Rovnako jednoduchosť jeho čistenia. Keramický akumulátor sa môže umývať aj priamo v umývačke. Len nezabúdajte, že ich je v dome viac a treba umývať všetky :).

Článok je už starší a pridávam UPDATE 2020

Prebehol som v posledných rokoch niekoľko realizácií domov, kde je systém inštalovaný.  Osobne vnímam ako najväčší problém hlučnosť pri výkone vetrania, ktorý osobne požadujem. Pri malých otáčkach ventilátora sa to počúvať dá, pri väčších, aby to vetralo poriadne by som už pri tom nechcel spať…

Preto ak o systéme uvažujete pred objednávkou systému požiadajte predajcu o obhliadku niekoľkých domov, kde je InVENTER nainštalovaný a porozprávajte sa s majiteľmi domu. V diskusiách vás len dopletú. Ideálne vtedy, keď bude vonku poriadne mrznúť! A hlavne si to vypočujte, či vám to nebude vadiť. Mne bežný spôsob inštalácie vadí… Systém treba preto nastaviť komfortnejšie. A to tak, že pridať viac jednotiek, ako sa dáva bežne, aby mohli ísť na menšie výkony a dokopy vyvetrajú toľko, čo potrebujete. 

V ateliéri do novostavieb preferujeme centrálne vetracie jednotky a tento systém svojim klientom doporučujeme ako alternatívu, ak nechcú rozvody po dome. Reálne aktuálne tento systém projektujeme, ale inú značku ako InVenter – hlavne z dôvodu lepších akustických parametrov a dobrého dodávateľa systému, ktorý realizoval vetranie aj v mojom dome.

 

A ak sa chcete hrabať v diskusiách, tak skúste napríklad zamerané čisto na vetranie – www.airforum.cz alebo známe forum.tzb-info.cz

PS:
A teraz ma môžu predajcovia InVENTERU a podobných zariadení pokojne virtuálne ukameňovať 🙂 Urážlivé príspevky v diskusii budem ignorovať, alebo mazať.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
36 comments on “InVENTER – áno, či nie?
 1. Martin Cenker píše:

  Po prečítaní článku ma napadla ešte jedna sporná hodnota: cyklus pre odsávanie/nasávanie vzduchu je 70 sek. Avšak dať do pohybu vzduchovú hmotu v miestnosti vyžaduje oveľa dlhší časový interval, samozrejme to žáleží od objemu odvetrávanej miestnosti. To by chcelo urobiť test s kontrastným dymom, kde by bolo pekne vidieť, či sa rozhýbe alebo nie, celá hmota vzduchu alebo nie.

 2. remark píše:

  Osobne som bol v dome, kde bol namontovny tento system a bola tam ovela prijemnejsia klima ako v ostatnych novostavbach. Produkovany hluk prekazal majitelovi prve dni aj to iba v spalni.
  Konstrukcia je tak jednoducha (primitivna), ze mi nie je vobec jasne preco jedna takato jednotka (vrtulka s keramickou vlozkou v plastovej rure) stoji cca 400,-eur. 🙁

 3. Michal Bílek píše:

  Větrání je tak nesmírně důležité, že není otázkou kolik to stojí (pořizovací cena), ale kolik mi to přinese užitku za předpokladu, že si to pořídím.
  Pokud bych měl vyměňovat v místnosti, kde se nacházím, 1x za hodinu vzduch za čerstvý (třeba tím, že otevřu každou hodinu na několik sekund okno) a pak ho vytopím na příjemnou teplotu, vydám obrovské množství energie, kterou lze vypočítat velmi snadno:
  Na ohřátí 30m3 za hodinu z 0°C na 22°C potřebujete: Q=V.δ.c.Δt = 30.1,2.22 = 792 W.
  Pokud si pořídíte rekuperaci s účinností 90%, potřebujete: 30.1,2.2 = 72 W + 3W za chod ventilátoru.
  Nediskutuji o tom, že NEVĚTRAT = UŠETŘIT. Prostě větrat se musí, pokud nechci mít problémy (a že jich je! – nemá smysl tu strašit).
  Takže rozdíl ve spotřebě 720 W, když převedete na energii (řekněme 4Kč/kWh) je 0,72 x 4 = 2,88 Kč každou hodinu. Pokud se bavíme o pracovně, kde trávíte cca. 9 hodin, pak za den máte ušetřeno 26 Kč.
  400 Euro = cca. 10800 Kč : 26 = 415 dnů.
  To tedy znamená, že pořizovací cenu rekuperátoru máte zaplacenu za 1 rok a 2 měsíce.
  Existuje lepší bilance návratnosti?
  Za kolik roků se Vám vrátí zateplení?

  • wewewe píše:

   Príklad z praxe:
   – účinnosť rekuperácie: 75%.
   – vetranie pre 3 osoby x 30 m3/hod.osoba je relatívna strata: 25 W/K.
   – vykurovacia náročnosť: 100 000 K.hod
   – úspora tepla = 0,75 x 100 000 K.hod x 25 W/K = 1 875 kWh
   – cena tepla z kondenzačného kotla: 0,05 €/kWh
   – úspora peňazí = 1 875 kWh x 0,05 €/kWh = 94 €/rok = 8 eur/mes zálohovo
   Návratnosť si spočítaj sám. Vetranie nie je len o návratnosti ale aj o komforte.

  • remark píše:

   @Michal Bílek: Tak takuto neskryvanu reklamu som v tomto blogu necakal. 🙁
   Stale si myslim, ze cana je dolezita a v tomto pripade neprimerana! Pri vasej politike myslenia by este dnes stal acylpyrin 300 euro pretoze jeho navratnos je …., ale to uz vy iste viete kolko. 🙂
   Jeden priklad z realneho zivota:
   Moja rocna spotreba na kurenie je cca 5OO euro.
   Cena navrhovaneho sysetmu inventer do tohoto domu je 5000 euro.
   Stale vam vychadza navratnost 1,5 roka??? Lebo mne urcite nie.

   • Bilek Michal píše:

    @remark: Proc to povazujete za reklamu? My Invertery neprodáváme (tedy zatím ne. Ale uvažuji o tom, jako doplněk – takže teď to snad reklama není). A nebo máte na mysli Lupotherm? Pokud ano, pak promiňte. Ale tak, jak je to popsané, to lze dát na libovolnou fasádu (třeba s EPS). Stačí jen vyřešit nasávací římsu. Jde spíše o myšlenku – jak využít teplo z oslunění.
    A co se návratnosti týká, srovnával jsem větrání okny a větrání rekuperací. Jak máte řešení větrání Vy?

 4. Luboš Mrázek píše:

  Přečtěte si názory na http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=676 nebo http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=22&t=1192
  když odhlédnu od všech technických problémů, sporné účinnosti, osobně mám mám největší problém s tím, že dům je ohyzděn množstvím výdechů. Připomíná mi to plynové vafky a nepěkný košík pod oknem. Rozhodně to není nic estetického a nový dům by se mi tím poškozovat nechtělo.

 5. Karg Dieter píše:

  Dobry den pan Lehocky, srdecne vas pozyvame na vystavu CONECO, ktory sa kona 25.3.2015 do 28.3.2015. Rad Vam predstavime system inVENTer a budeme odpovedat na vase otazky. Potom je to pre Vas urcite jednoduchsie, zhodnotit nas inVENTer systém. Tesime sa na vasu navstevu.

 6. Fero Lehocký píše:

  @Karg Dieter: Uvidim ako budem stihat. Medzicasom som navstivil par domov, kde je Inventer namontovany, takze nazor mam spaveny 🙂

 7. marian píše:

  Pan Lehocky, a aky je teda Vas nazor, clanok bol pisany v roku 2012 kedy ste osobne skusenosti nemali, co teraz? Inak chvalim web, len niektore clanky by sa zislo aktualizovat. Dakujem. 🙂

 8. Fero Lehocký píše:

  @marian: No pre mna osobne vidim po obhliadach domov ako hlavny problem, ze tieto systemy maju niekolko stupnov vykonu. 1. stupen, 2. stupen, 3.stupen. A na prvom stupni sa pri tom da spať, ale vetra to podla mna pre moje osobne poziadavky menej, ako chcem, a na druhom stupni sa to uz neda pocuvat… Ale ludia, u ktorych som bol doma, co to maju su s tym spokojni. Takze ak uvazujete, chodte si to urcite niekam popozerat.

 9. Michal Bílek píše:

  Že by možná alternativa? shop.xnergie.cz/Decentralni-rekuperace.htm

 10. Fero Lehocký píše:

  @Michal Bílek: Podla parametrov nie. Prietoky vzduchu a hlucnost pri nich porovnatelna…

 11. Michal Bílek píše:

  @Fero Lehocký: Rovnotlakost (2 ventilátory) vs. Foukám chvíli dovnitř a chvíli ven…si myslím, že je vlastnost, která je podstatná také. Zvláště z hlediska účinnosti – co říkáte?

 12. Fero Lehocký píše:

  @Michal Bílek: Ano, ale radsej si zvolim trebars nizsiu ucinnost, ako nieco, co nebudem pouzivat kvoli hlucnosti vobec…

 13. Michal Bílek píše:

  @Fero Lehocký: S tím mohu jen souhlasit, pokud je zajištěna aspoň hygienická výměna vzduchu, ale většina lidí si pořídí nová okna, které opatří (správně) parotěsnou zábranou a výměnu čerstvého vzduchu neřeší tím, že by si vyvětrali, protože chtějí šetřit.
  Ano, Pán nám dal sice svobodnou vůli, takže si můžeme dělat, co chceme, otázka však zbude, proč to mají odnášet naše malé děti, které se vesměs pohybují u podlahy, kde je nejvyšší koncentrace CO2. Pak národ blbne a pořád se divíme, jak je to možné, že tak rychle: https://www.stream.cz/uservideo-609576/611264-www-zlo-cz-absurdistan

 14. Dobrý deň pan arch. Lehocký,

  rád Vám odpoviem na Vaše otázky. Som predajca tejto rekuperačnej technológie na Východe a rád Vám ukážem RD alebo objekt, kde je nainštalovaná naša de-centrálna rekuperácia inVENTer. Vo svojej kancelárii mám už 2 roky nainštalovanú našu rekuperáciu a v zime prakticky neotváram okno. Nemusím toľko kúriť ale len temperujem kanceláriu na stupni č.2. Vo vyúčtovacej faktúre mám každoročne preplatok za vyúčtovanie kúrenia. Táto technológia už funguje v Nemecku úspešne už viac ako 15 rokov. V CZ sme na trhu už cez 10 rokov a na Slovensku špeciálne ja na Východe pôsobím už 8 rokov. V zime naša rekuperácia nepotrebuje dohrev a funguje spoľahlivo aj pri teplotách -25 C, akurát treba trochu zvýšiť stupeň kúrenia v objekte a nestačí iba temperovať, keďže vonku je riadne mrazivo. Máme tieto teploty úspešne odskúšané v praxi. Kondenzát vzniká v keramike, v tzv. tepelnom výmenníku, ktorý je umiestnený v pvc rúre zabudovanej v obvodovej stene. Priechodka prečnieva cez vonkajšiu fasádu cca 2 cm a cez vnútornú časť vonkajšieho krytu cez záchytnú lopatku je kondenzát odvádzaný do exteriéru a vykvapkáva na zem. V mrazivom počasí môže kondenzát zamŕzať a vznikajú Vám cencúle na vonkajšom kryte. Cencúle jednoducho raz za týždeň po-odlamujete z krytu a náš rekuperačný systém jednoducho funguje spoľahlivo ďalej, čoho dôkazom je vznik cencúľov na vonkajšom kryte. Účinnosť dosahujeme až do 91% pri optimálnych podmienkach, pri teplotách -10C sa účinnosť bude pohybovať na úrovni 80% pri výkone 35% výkonu ventilátorov. Je to skutočná nameraná hodnota v Nemecku počas testu. Pri vyššom výkone ventilátora je účinnosť nižšia a pri teplotách okolo -20C účinnosť sa môže pohybovať cca okolo 60%-70% pri najnižšom výkone /25%/ ventilátora v jednotke. Hlučnosť ventilátora pri najnižšom výkone ventilátora 1 m od jednotky dosahuje úroveň 19 Db. Vieme túto hladinu znížiť pre citlivých klientov na hluk ešte o 4-5 Db. tzv. akustickým setom a akustickou vložkou dokážeme znížiť hlučnosť z exteriéru do interiéru až o 40 Db., ak sa nachádza v blízkosti objektu blízka komunikácia s hlučnou prevádzkou motorových vozidiel alebo inej dopravy. Silný vietor – na ochranu pred silnejším vetrom máme nový typ tzv. veternej brzdy, ktorá sa dáva do pvc priechodky a zabraňuje tzv. podfuku. Najväčšia výhoda nášho de-centrálneho systému je spotreba el. energie, ktorá sa pohybuje na úrovni 1-3 W a jednoduchosť z hľadiska čistenia a servisu. Servis si každý klient vie urobiť sám raz ročne a má istotu, že sa mu v potrubnom rozvode nemnožia baktérie a iné živočíchy počas celej doby používania našej de-centrálnej technológie. V prípade Vašich otázok Vám na ne rád odpoviem. S pozdravom, Ing. Milan Brziak

 15. Karčy píše:

  Som zvedavý, bol avizovaný samostatný článok, teším sa.Predpokladám využitie fasády do procesu,nechám sa prekvapiť.

 16. Paťo píše:

  Trochu neskoro, ale moja hlavná výhrada je k tomu odkiaľ sa berie vzduch keď to 70 sekund fuka von. Takže 70 sekúnd fukame von.. V miestnosti vzniká podtlak a vzduch musí byť logicky nasavany cez špáry/netestnosti.. Samozrejme z vonku a studený.. Po 70 sekundách sa vzduch obráti a v miestnosti vzniká pretlak.. Logicky ten vzduch (a teplý) tlači von cez špáry/netestnosti. Takže za mňa.. Áno vetra to.. Ale účinnosť predpokladám ubohú.

  • Fero Lehocky píše:

   @Paťo: vzdy su sparovane dve jednotky. Jedna taha von, druha vtedy dnu. Podtlak preto nevznika a vzduch ide vzdy cez rekueratory

   • Paťo píše:

    @Fero Lehocky:
    No neviem sú aj “dvojrurove” a v tej krabici na stene klasicky vymenik.. Proti tomu nič nemám. Ale tu sa preberali jednotky s jednou rúrou a dnu keramická vložka co sa zahrieva keď ide vzduch 70 sekúnd von a ohrieva vzduch pri opačnom 70 sekundovom chode.. Takých “rekuperacii” je na nete plno a k tým bola moja výhrada.

    • Paťo píše:

     @Paťo:
     Konkrétne tento výrobca to ponúka sparovane..ale na webe je takých riešení vela a nikde nepíšu o dvoch sparovaných jednotkách. A viac sa mi páči keď von idú dve rúry a v krabici na stene je klasický vymenik. Take lepšie riešenie ako otvoriť okno a jednoduchšie ako komplet vzduchotechnika. Hlavne v starom obyvanom dome.

 17. Jan Mojs píše:

  Prispejem vlastnou skusenostou s lokalnymi rekuperatormi. Mame osadene len dva kusy,jeden v spalni na vychodnej stene, druhy v kuchyni, na opacnej strane domu. Pri meraniach CO2 pred nutenym vetranim, rano v spalni aj do 2900ppm a vlhkost aj 72%, pri pustenych rekuperatoroch rano 1600-1700 pri najmensom vykone rekuperatora v spalni, (vlhkost do 63%), ktoru na noc zatvarame, v kuchyni je stale nastaveny stredny vykon. V spalni davam stredny vykon cez den. Co sa tyka kvality vzduchu, zena ma lepsi nos a je velmi spokojna, nemusi vetrat, aj ked podla merania CO2 to este nie je OK. Pravdepodobne to deklarovanu ucinnost nema, myslim, ze tych 50% minimalne ale aj to je lepsie ako nula. Jediny problem mam so sparovanim jednotiek, nemohol som tahat kabel celym bytom, tak druha jednotka je pustena priblizne, 70 sekund po prvej. Pre tych, ktorym vadi hluk, tak sa da nastavit pasivna rekuperacia- otvorena mriezka pri vypnutom ventilatore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*