Recenzie kníh » Jak se žije v nízkoenergetických a pasívních domech

Jak se žije v nízkoenergetických a pasívních domech

Recenzia knihy
Z času na čas nakuknem do kníhkupectva, čo nové. Našiel som novú knihu od českého architekta Aleša Brotánka. Chvíľu som váhal, či to má zmysel. Knihy o nízkoenergetických a pasívnych domoch vydané v posledných rokoch sa mi už zdajú príliš podobné…. úvodná teória…následne vysvetľovanie pojmov…vymenovanie príslušnej legislatívy…a na konci zopár príkladov… Jednoducho tieto knihy sú viac pre odborníkov ako pre laikov…

Ale kniha Jak se žije v nízkoenergetických a pasívních domech ma vážne prekvapila. Samozrejme aj tu je úvod do problematiky (na necelých 40 stranách), pričom nejde len o suchú teóriu. Hlavný prínos knihy je ale výborne poňatých 250 ďalších strán. Je tu odprezentovaných 13 reálne obývaných rodinných domov, ktoré vznikli v ateliéri architekta Brotánka. Sú tu domy murované a aj montované.

Forma prezentácie domov je podstatne iná, ako v podobných knihách. Povedal by som taká “časopisecká”. Každý dom je na pár stránkach stručne predstavený technicky – osadenie na pozemku, konštrukcie, použitá technológia a samozrejme fotky. Potom nasleduje rozhovor s majiteľmi domu, ich skúsenosti s výstavbou, čo sa podarilo, aké boli problémy. Rovnako, aké majú skúsenosti s požívaním domu. Pritom nie sú všetky len pozitívne. To oceňujem najviac, že nejde prvoplánovo o propagačnú knihu na pasívne a nízkoenergetické domy…

Nasleduje vyjadrenie architekta k domu a komentuje odpovede majiteľov na otázky v rozhovore. Zo svojho odborného pohľadu vysvetľuje, prečo napríklad niekde niečo nefunguje ako sa predpokladalo a čo by sa v súčasnosti dalo spraviť lepšie.

Aby som len nevychvaľoval, mne osobne vadí jedna drobnosť. Niektoré domy sú označené ako pasívne, hoci v parametroch majú napísanú podľa PHPP vyššiu hodnotu mernej potreby tepla na vykurovanie, ako je definovaná podmienka pre pasívne domy. Sledujte preto pri čítaní knihy hlavne exaktné čísla v popisoch domov. Táto drobná chyba je ale nepodstatná v kontexte prínosu knihy ako celku.  (Dodatok z 10.02.2013 – moje zistenie po mailovej komunikácii s autorom knihy: Vydavateľstvo nezapracovalo posledné redakčné pripomienky.)

Každý rozhovor s majiteľmi domu a komentár architekta pritom prináša veľa zaujímavých informácií, pričom sa opakujú minimálne. Jedine v technológii sa to trochu opakuje. Pretože väčšina domov má použitú veľmi podobnú technológiu. To je trochu škoda, ale je to dané práve návrhmi z jedného architektonického ateliéru. Okrem toho v súčasnosti už technológia pokročila, takže od veľa vecí sa ustupuje a používajú sa iné. Vývoj v oblasti nízkoenergetických a pasívnych domoch sa jednoducho rýchlo hýbe dopredu.

Odporučil by som vám knihu?

Jednoznačne áno. Ak uvažujete o nízkoenergetickom, či pasívnom dome, alebo dome s takmer nulovou potrebou energie, kniha vám môže pomôcť pri rozhodovaní.

Údaje o knihe:
Jak se žije v nízkoenergetických a pasívních domech
autori: Klára Brotánková, Aleš Brotánek
ISBN 978-80-247-3969-4
Vydavateľstvo Grada Publishing 2012

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , ,
6 comments on “Jak se žije v nízkoenergetických a pasívních domech
  1. Gabriel Bartoš píše:

    Celkom fajn, že je to aj z pohľadu obyvateľa. Každá stavba má veľa výhod a nevýhod o ktorých sa niekedy radšej nehovorí :). Možno by bolo zaujímavé zozbierať takéto informácie od rôznych ateliérov a realizačných firiem pre objetívnejšie hodnotenie a lepší prehľad možností.

  2. Jano píše:

    Knihu velmi odporucam buducim investorom, je to pohlad do “buducnosti” na Slovensku. Okrem znizenia spotreby tepla tam v niektorych domoch riesia aj znizenie spotreby vody napr. kompostovacimi toaletami. Ja osobne nepoznam nikoho kto by si to u nas v sucasnoti namontoval.

  3. Alex píše:

    Dobra kniha. Urcite ju odporucam kazdemu kto sa chce trosku lepsie zorientovat v modernych nizkoenergetickych stavbach. Rozhovory s majitelmi domov a architektom su dobrym voditkom v nasmerovani sa na konkretne riesenia.

  4. Ondrej píše:

    Povinne citanie pre kazdeho, co ide stavat.

    Zial, zase sa len potvrdili moje obavy, ze pokial to investorovi nie je jedno alebo nema velke stastie, tak musi byt zaroven stavbyveduci a stavebny dozor v jednej osobe. Treba byt denne na stavbe a kontrolovat. Uplne najlepsie si co najviac veci urobit sam.

    • Stavitel99 píše:

      @Ondrej: Šuflikant robí pri majstrovi tri dni pomocného robotníka pri miešačke a na štvrtý deň si vybaví živnostenský list a dá si hovoriť “pán majster“ potom tento “novodobý pán majster“ zistí, že nemá nikoho kto by mu hádzal do miešačky a tak si zavolá ďalšieho šuflikanta ku miešačke, ktorý tri dni hádže štrk do miešačky a po troch dňoch vznikne „ďalší murársky majster“……ktorý zrazu tiež vie všetky remeselnícke a murárske práce od základov až po komín… http://www.lukabeton.sk/smejdi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Najnovšie komentáre