Nízkoenergetický rodinný dom » Ceny materiálov prudko rastú

Ceny materiálov prudko rastú

koľko stojí rodinný dom - rast cien 2021 Odvtedy, čo som písal prvú verziu eknihy “Koľko stojí rodinný dom” na konci roka 2019 prešlo 1,5 roka. Odvtedy sme prežili šialený „koronový rok“. A od začiatku tohoto roka sa tu deje niečo, čo som v čase písania knihy ani len netušil, že môže byť reálne… Máme tu šialený rast cien stavebných materiálov.


Oproti koncu minulého roka sa stručne stalo napríklad doteraz toto:

– stavebné drevo šlo hore zhruba o 40-70% a niektoré výrobky aj viac ako 2x
– oceľ zdražela o 70 až 120%
– trebárs betón hlásili v Trenčíne pred rokom za 50 EUR/m3 a tento rok tá istá firma predáva za 100 EUR/m3. Takže tiež 2x. Ako to majú iné betonárky v iných regiónoch som nepreveroval.
– polystyrény + 50% naprieč všetkými výrobcami
– PE potrubia + 30%

Do akej miery za tento rast môže iba Korona, to ja presne posúdiť neviem. Za niečo áno, za niečo nie.

Za rastom ceny dreva je to, že drevo z Európy sa vo veľkom vyvážalo v 2020 do Ameriky a naďalej sa vo veľkom vyváža.

Za rastom cien polystyrénu boli nejaké havárie v závode, ktoré vyrábajú základnú surovinu pre výrobu polystyrénov pre kvantum svetových výrobcov a zároveň do veľkej miery pokles spotreby ropy kvôli Korone, kde výroba polystyrénu je následne vedľajším produktom ropy. Takže nedostatok suroviny pre výrobu polystyrénu.

A navyšovanie cien sa následne prejavuje aj v iných výrobkoch, lebo keď niečo chýba, tak sa ľudia preorientujú na iný výrobok a tým zvýši sa dopyt inde. A výrobca zareaguje tiež zvýšením cien na svojich výrobkoch, aj kebyže nemusel.

Po internete nájdete plno článkov na túto tému a rôzne analýzy. Snažia sa predpovedať, či je to iba dočasný problém, kým sa situácia po kríze ukľudní, alebo nie. Niektorí predpovedajú do konca roka 2021 ešte rast cien, iní že sa to bude spomaľovať. V každom prípade ale tie moje predpoklady z tabuliek v eknihe “Koľko stojí rodinný dom” na rok 2021 sedieť nebudú a treba sa pripraviť na vyššiu cenu. Podľa diskusií s niektorými realizačnými firmami až tak vysoký rast cien samotnej práce nepredpokladám, hoci tiež ide hore. Firmy skôr majú stres z toho, aby si vôbec ľudia mohli dovoliť zaplatiť tú značne vyššiu cenu materiálov a aby mali v budúcich rokoch vôbec čo robiť. Nebudú mať snahu to podľa mňa ešte umelo navyšovať na cene práce. Aspoň tie, s ktorými spolupracujeme…

Aktuálne ceny som už zakomponoval do článku Koľko stojí rodinný dom.

Rovnako som doplnil do knihy aktualizačné strany č. 24 a 25. Ak knihu nemáte, stiahnite si ju priamo tu: E-kniha Koľko stojí rodinný dom.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.


17 comments on “Ceny materiálov prudko rastú
 1. Milan píše:

  Prepáč, ale všetko je to bullshit. No ak ja som tomu do istého času veril.
  Napr. píšeš, že chýba surovina na výrobu polystyrénu. Mohol by si prosím uviesť alebo zistiť o akú surovinu ide?
  Postavme továreň. Aj s podporou EU, však je to priam verejný záujem ?

  Tieto informácie hľadajúce pôvod zdražovania sú väčšinou neurčité, len platonický pomenúvajú problém – surovina, zatvorená baňa, znížená produkcia.
  Kde sú názvy, čísla a fakty?

  Jeden názov uvediem – INFLÁCIA!
  Tlačí sa obrovské množstvo peňazí a to sa niekde prejaviť musí.

  • Fero Lehocky píše:

   Urcite aj inflacia a tlacenie penazi.

   Podla mojho jedneho zdroja koncom roka vyhorel jeden zavod v Nemecku. Nebol som sa tam osobne pozerat..

   Bez ohladu na vsetko napisane, prioritne informujem o cene domov pre ludi, co planuju stavat. Nechcem tu politikarcit a ani vyvolavat rozne konspiracne teorie.

   Len sa snazime vsetci zistit, ci to je docasny stav, alebo “nova realita” a proste s tym potom uz zit..

   Surovina pre polystyren je vedlajsi produkt z vyroby z ropy. Pocas korony sa ropy minalo menej, lebo bola pozastavena doprava. Preto aj nedostatok suroviny pre plastove vyrobky

  • Marek píše:

   Milan, je pekné, čo píšeš, ale nemôžem s tebou súhlasiť.

   Je všetkým jasné, že “koronový rok” pozastavil výrobu surovín pre ďalšiu výrobu stavebných materiálov a to sa podľa mňa premietlo hlavne do cien. Pozastavil aj samotnú stavebnú výrobu, keď (skúsenosť) nám začala odchádzať pracovná sila z druhých krajín (rumuni, poliaci, bulhari, ukrajinci …) Tí Slováci, ktorí sa vrátili, nedokážu pokryť dopyt na Slovensku.
   Pracujem ako manageer pozemných stavieb a reálne to vidím na jednotlivých stavbách.
   Deje sa to aj u slovenských firiem, ktoré nám materiály dodávajú. Ich dodávky sa predlžujú aj o dvojnásobok dodacej lehoty. To nehovorím o informáciách, ktoré mám, že napríklad bude problém nielen s rastom cien, ale vôbec s dodaním materiálov. Na slovenskom je už teraz problém s dodávkami výstuže a komplet železa ako takého. Firmy nemajú z čoho vyrábať výstuž, parapety, zábradlia, hydranty, hasiace prístroje a podobne.

   Toto je realita, ktorá sa tu už deje. A predpoklad do konca roka je ešte horší.
   Nie je to inflácia, je to pozastavenie celosvetovej výroby ako takej. A nikto nevie kedy sa to začne vracať do normálu a či sa tak vôbec stane.

   K tej práci. Ako píše vyššie p. Lehotský, z mojich skúseností, ako sa z časti otvorili hranice, sa situácia trošku zlepšila. Cena práce sa rapídne nezvýšila. Dnes si ľudia uvedomia, či chcú byť doma bez zárobku, alebo pracovať za “normálnu” cenu. Dokonca si je z čoho aj vyberať 🙂

   Ďakujem.

 2. Marek píše:

  Pre info: Jednalo sa o firmu BASF, jeden z najväčších dodávateľov chémie na Slovensku.

  https://www.dw.com/en/cause-of-deadly-explosion-at-basf-chemical-plant-in-ludwigshafen-remains-unclear/a-36072867

 3. Patrik Martin píše:

  Nuž popravde, chválabohu, že polystyrén zdražel… 😉

 4. Marek píše:

  Uvediem čerstvý, dnešný príklad ceny dreva:

  Terasové dosky sibírsky smrek: 1.6.2021 – 12,49€/m2
  Dnes: 22,50 €/m2

  • ferol píše:

   Takto to tento rok funguje… Firmy, co robia drevostavby musia byt z toho “na prasky..” Nie je realne drzat cenovu ponuku na dom 3 mesiace, ako to bolo donedavna bezne…

  • Samo píše:

   30.6.: 39 €/m2 (A/B kvalita)

   Keď som sa ani nie pred dvoma týždňami bol informovať, bolo to 33.

   A to som si asi rok dozadu robil orientačný rozpočet na 60 m2 terasy, a vyšla mi pohoda cena. Až som sa divil. Hovorím si, že keď bude trochu voľného času, idem do toho. Voľný čas sa našiel (až teraz), ale cena to vyriešila. Uvidíme o rok…

 5. Milan píše:

  Funguje to presne ako predviedol Marek – malokto si vsimne datum vydania spravy a tak aj spravy ktore idu s týmito cenovými zdovodneniami tomu dvihaju doveru a pritom su neaktualne.
  Suhlasim s vami, ze boli zatvorene bane a fabriky a celkovo bola nizsia produkcia v koronovom roku. No spominate len jednu stranu mince. A to je nedostatok surovin a zasob.
  Co tak druha strana mince – kedze bola znizena produkcia (sami to pisete) preco skladove zasoby jednoducho nezostali z predchadzajuceho obdobia? Produkcia predsa musela klesnut aj pri profesionalnej sprotrebe materialov kedze aj koncova produkcia bola zastavena?

  PS: uz s tym musim prestat lebo sa medzi vami citim ako konspirator z ktorym sa sam rad smejem 😀

 6. Marek píše:

  Milan, uvediem príklad druhej strany mince z firmy pre ktorú pracujem:

  Firma, má rozbehnuté stavebné zákazky (štátne aj súkromné) a má naplánovaný cca jeden rok dopredu. Vybehla “korona”. Čo sa stalo: Súkromné zákazky sa pozastavili, niektoré sa zrušili. Ľudia čo mali našetrené fungovali / míňali aj cez koronu. Tým pádom sa míňali aj zásoby.
  Ale štátne zákazky nebolo možné len tak zrušiť alebo zastaviť. Je pravda, že produkcia klesla, ale nezastavila sa. Aspoň v oblasti stavebníctva. Zákazky sme robili so zníženou produkciou, ale pracovalo sa na nich. Zásoby materiálov nie sú až také veľké ako si myslíš. A tým, že sa zastaví alebo obmedzí produkcia niektorej výrobnej suroviny má za následok výpadok ďalších, trepnem 500-1000 finálnych výrobkov.
  A dnes? Dnes sme dospeli k tomu, že zásoby – žiadne, výroba sa len rozbieha.
  Dnes to čo príde do skladov, hneď ide ďalej.
  A dostávam sa k záveru, že to má dopad na cenu. Dopyt rozbiehajúceho a obnovujúceho sa trhu bez zásob.

  • Lukas píše:

   Je nedostatok suroviny – Styrenu https://sk.wikipedia.org/wiki/Styrén a v Polsku az 7.1.2021 obnovili vyrobu – http://www.mrcplast.com/news-news_open-382015.html
   To je len jedna fabrika. Ak este plati aj ta v Nemecku (nechce sa mi to hladat) tak potom sa necudujem 😉

   Dalsia vec je ako pisal Marek, prisla korona – vsetky komercne veci sa pribrzdili, pozastavili … a cakalo sa ako sa korona vyvinie… lenze sa vyvinula tak ze sme sa naucili snou zit a da sa povedat RAZOM sa vsetky prace rozbehli, tj neskutocny dopyt po materialoch. Nehovoriac o tom ze ked niektorej fabrike vypukol COVID tak museli byt zamestnanci v karatenach atd, tj zase znizena vyroba.
   A ako sa to prejavilo u mna ako “udrzbarika / eletrikara?” Od vypuknutia pandemie sme sa nezastavili. Ludia ostali doma to co roky odkladali tak sa zrazu zacalo robit a v podstate to ide takto doteraz. stym ze uz zacali do toho skakat aj tie komercne veci ktore sa rozbiehaju.

   Na jednu stranu fajn lebo roky 2018-2019 boli take ze kazdy nevedel co bude, vsetci cakali na krizu vyrabalo sa tak akurat, niektori nechceli moc investovat ze sak to pocka… a nakoniec prisiel Covid a zrazu vsetko sa zacalo robit… ze co ak? 🙂

   Toto su len moje strohe nazory nemusite ich brat vazne 🙂

   Pekny den zelam.

 7. Ľubo píše:

  P. Lehotský, chcel by som podotknúť ako je to s cenami betónov. Spolupracujem s betonárňami na východe a ani jedna rapídne nenavýšila ceny. Cena betónu sa premietla ak sa navýšili ceny vstupov ale je to cca 2-3€/m3 v porovnaní s rokom 2020 resp.2019 – žiaden extrémny nárast.
  Majitelia betonárni si uvedomujú nárasty cien stavebných materiálov preto vidia aj oni možnosť navýšenia cien za betón, ale každý vyčkáva pretože celkovo práce je menej.

  • ferol píše:

   No to je presne, co som napisal. V inych regionoch to moze byt uplne inak. A aj tak cena za m2 sa moze realtivne v kratkom case zase pomenit… Kvoli tomu sa vsetko teraz v stavebnictve (ale aj inych oblastiach) fakt zle riesi… co uz..

 8. Marek píše:

  PS: pardon za zmenu mena p. Lehocký…. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*