Nízkoenergetický rodinný dom » Projekty malých domov

Projekty malých domov

projekty-malych-domov-01Projekty malých domov sú u nás čím ďalej, tým viac žiadanejšie. Často ich požadujú ľudia, ktorí nepotrebujú zbytočne veľký dom a chcú žiť hlavne na záhrade. A nechcú na stavbu domu minúť príliš veľa peňazí. Alebo rodiny s maximálne dvomi deťmi. Rovnako ľudia, ktorí už majú odrastené deti a chcú “dom na dôchodok”. Preto sme do nášho katalógu na tento rok pripravili nové projekty malých domov. Rovnako sa dajú použiť napríklad ako víkendové domy.


Ako sme vlastne vymýšľali  projekty malých domov?

Ono je to veľmi individuálne, čo sa dá za projekt malého domu už považovať a čo už nie. Za mňa osobne “bežná” slovenská štvorčlenná rodina bez nejakých špeciálnych priestorových nárokov (napr. tanečná miestnosť) vie pohodlne bývať v dome o ploche okolo 120-130m2. Takéto domy máme v katalógu už dlhšie a často aj takéto rozmery domov projektujeme individuálne. Okrem toho máme v katalógu aj mierne menšie projekty na úrovni cca. 100m2 (napríklad INARDEX 005-S alebo INARDEX 009-S) To sa už dá považovať za malé domy.

Malý dom je preto podľa mňa medzi 70-100m2. Takto malé domy majú často ale veľa kompromisov. Hlavne im chýbajú úložné priestory a celkovo izby sú často v malých domoch maličké. Tak sme si dali za cieľ vymyslieť také projekty malých domov, aby ste v nich mali naozaj vzhľadom na veľkosť domu poriadne úložné priestory a pekné izby. Ono sa to nezdá, ale čím je dom menší, tým viac sa s tým treba “vyhrať” a uvažovať o každom centimetri v dome, na čo sa použije a či niekde nejaká plocha nie je zbytočná a nevyužitá. Prioritne sme sa teraz zamerali ma malé prízemné domy. Lebo pri malých poschodových domoch schodisko berie priveľa priestoru a vytvárať veľmi malý poschodový dom je potom o ďalších priestorových kompromisoch.

Teoreticky sa dá dom spraviť ešte menší – aj pod tých 70m2. Ale tam je to naozaj už na zváženie, či to má vôbec ekonomický zmysel. Lebo veľa vecí je fixných – cena pozemku, cena prípojok, bez ohľadu na veľkosť domu sú tam zariadenia, ktoré stoja rovnako ako vo väčšom dome. Čiže ak niekto chce dom ešte viac zmenšiť kvôli cene realizácie, narazí na limity, ktoré už nedávajú zmysel a zásadná finančná úspora na ploche sa nekoná. To už jedine potom naozaj ako víkendová chata.

A tu sú finálne návrhy:

 


Projekty malých domov INARDEX 021 a  INARDEX 022 (zrkadlená verzia)

Tieto domy sme okrem toho, že sú malé pripravovali aj tak, aby sa dali použiť na úzke pozemky. Dokonca, ak by bola možnosť stavať skoro na hranici pozemku, aj to je možné. Stačí napríklad zrušiť okná v kúpeľniach, keďže tie budú aj tak vetrané riadene a prípadne tam iba pridať svetlovody. Alebo jednoducho len úsporné LED svetlá.

Sú navrhnuté v troch rôznych vzhľadoch – takto tie projekty malých domov potom vyzerajú:

Malý dom 021-S Magnolia

Malý dom 021-S Robinia

Malý dom 021-S Platanus

A sú pripravené v dvoch veľkostných prevedeniach S (79,80 m2) a L (90,96 m2):

Projekty malých domov - dom 021-S
Projekty malých domov - dom 021-M

A tu sú komplet linky na tieto malé domy priamo do katalógu:
INARDEX 021-S (79,80 m2)
INARDEX 021-M (90,96 m2)
INARDEX 022-S (zrkadlená verzia 021-S) (79,80 m2)
INARDEX 022-M (zrkadlená verzia 021-M) (90,96 m2)


Projekty malých domov INARDEX 023 a INARDEX 024 (zrkadlená verzia)

Toto je zatiaľ úplne najmenší dom, ktorý aktuálne máme v katalógu zaradený.

Sú navrhnuté v dvoch rôznych vzhľadoch (plochú strechu sme tu zatiaľ vylúčili) – takto tie projekty malých domov potom vyzerajú:

Malý dom 023-S Magnolia

Malý dom 023-S Robinia

A sú pripravené v dvoch veľkostných prevedeniach S (73,72 m2) a L (80,95 m2):

Projekty malých domov - dom 023-S
Projekty malých domov - dom 023-M

A tu sú komplet linky na tieto malé domy priamo do katalógu:
INARDEX 023-S (73,72 m2)
INARDEX 023-M (80,95 m2)
INARDEX 024-S (zrkadlená verzia 023-S) (73,72 m2)
INARDEX 024-M (zrkadlená verzia 023-M) (80,95 m2)


Murované alebo ako drevostavby a možné zmeny

Ako všetky naše projekty ich zároveň pripravujeme ako murované alebo ako drevostavby. Takže si viete vybrať, čo sa vám viac pozdáva. Na výber sú tieto Stavebné systémy. A samozrejme domy vieme aj podľa individuálnych požiadaviek upraviť. Katalógové projekty aj týchto malých domov sú často výborný východzí bod práve pre individuálne úpravy a prispôsobenia pre vaše potreby a váš pozemok.

Prípadne ak ste si nenašli svoj vysnívaný malý dom, napíšte mi do komentára, ako by ste si ho predstavovali vy 🙂

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , ,
2 comments on “Projekty malých domov
  1. Stanislav píše:

    už dlhší čas čítam vaše články sú velmi poučné a na vysokej profesionálnej úrovni , s určitosťou môžem povedať že nepatríte do tej klasickej skupiny architektov tkz. horenosov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*