Najefektívnejší spôsob ochrany domu pred prehrievaním v lete sú zatienené okná. Cez netienené okná sa do domu dostáva najviac tepla. Spôsobov ako okná tieniť je viac. V tomto článku sa pozriem iba na rozdiely medzi exteriérovými žalúziami a exteriérovými roletami. Práve exteriérové rolety ľudia často chcú z ďalšieho dôvodu. A to, že v noci je v izbách dokonalá tma. Na prvý pohľad je to naozaj lákavá vlastnosť roliet a výhoda oproti žalúziám. Ale poďme si to rozobrať podrobnejšie.
Ešte pre istotu jedna poznámka – v článku myslím pevné hliníkové rolety zvyčajne zateplené PUR izoláciou. Nemyslím tu iné typy roliet (napríklad screeny a pod).
Stačí zatemnenie žalúziami v noci?
V staršom článku Exteriérové žalúzie na našom dome som toto podrobnejšie rozoberal.
My máme na dome žalúzie C-80 a tie sa nevedia zavrieť úplne. Takže časť svetla do interiéru vždy vniká. Napríklad pri splne, alebo uličné osvetlenie, prípade máme skoré letné východy slnka … Z pohľadu nočného zatemnenia je podstatne lepšia voľba žalúzia Z-90, lebo je možnosť ju zavrieť skoro úplne alebo si ju nechať pootvorenú. Presvitanie svetla je pri Z-90 iba zboku popri vodiacej lište, lebo tam medzera malá musí byť. Vidno tadiaľ ale nie je. Osobnú skúsenosť z noci s týmito žalúziami ja nemám, takže ako “dokonalú tmu” dosiahnete a či bude pre vaše individuálne vnímanie “dokonalej tmy” stačiť neviem povedať.
Exteriérové rolety zatemnia lepšie
Z pohľadu nočného zatemnenie sú exteriérové rolety naozaj lepšie a dosiahnete s nimi v noci úplnú tmu. Má to ale jednu podstatnú nevýhodu. Ak potrebujete okná tieniť počas dňa proti letnému prehrievaniu, máte tmu v dome aj cez deň. My exteriérové rolety v ateliéri viac menej nepoužívame, takže toto sme si sami pri riešení jedného projektu tiež neuvedomili, že takáto nepríjemnosť nastane.
Jeden náš klient chcel do svojho domu použiť exteriérové rolety. Mali sme navrhnuté aj presahy striech, takže čiastočne tienenie okien zabezpečoval aj presah strechy. Ale to by nebolo dostatočné, takže sme odporúčali použitie exteriérových žalúzií. Ale voľba klienta bola rolety. To sa po nasťahovaní do domu v praxi ukázalo ako nevýhoda.
Exteriérové rolety nemajú možnosť regulovať intenzitu svetla počas dňa ako žalúzie. A fungujú ako tieniene iba vtedy, ak sú komplet stiahnuté. A tie malé dierky medzi jednotlivými segmentami rolety síce nejaké svetlo pustia, ale to je iba na to, aby sa človek v izbe nepotkýnal.
V izbách je preto tma aj cez deň.
Na fotke nižšie je tento dom ešte pred úplným dokončením fasády, ale už v dome klienti bývajú. A v lete musia byť rolety dole, aby tam nebolo horúco.
.
Video – problém s tmou cez deň
Vo videu nižšie ukazujem, ako to s roletami funguje, ktoré časti okien treba tieniť a kedy:
Ako dosiahnuť úplnú tmu v noci a cez deň ideálne tienenie?
Exteriérové žalúzie viete počas dňa rôzne naklápať a regulovať množstvo svetla. Podrobnejšie som to rozobral v už spomenutom článku Exteriérové žalúzie na našom dome.
Fotka nižšie ukazuje, ako to vyzerá u nás doma, ak na žalúzie priamo svietilo slnko a žalúzie majú svetlú farbu.
V noci ale kvôli tomu žalúzie neurobia dokonalú tmu.
Najjednoduchšie riešenie je použiť kvôli tme v noci interiérové závesy. Existujú rôzne hustoty látok a aj vyslovene zatemňovacie závesy, ktoré vôbec neprepustia svetlo. Nejaké svetlo síce môže prechádzať na spojoch závesov so stenou a medzi nimi. Ale kombináciou exteriérových žalúzií a zatemňovacích závesov viete dosiahnuť naozaj “kvalitnú tmu”. Mám to osobne odskúšané napríklad v hoteloch, kde sa zatemňovacími závesmi dosiahla naozaj dobrá tma.
Kedy použiť exteriérové rolety?
Týmto nikoho nechcem od používania exteriérových roliet odhovárať. Majú svoje jasné výhody oproti exteriérovým žalúziám:
- fungujú ako doplnková tepelná izolácia okien v zime a aj v lete
- pri zatiahnutí zlepšujú akustickú pohodu – tlmia hluky z exteriéru
- vytvoria už spomenutú dokonalú tmu
- z hľadiska bezpečnosti sa cez ne do domu dostáva ťažšie ako cez žalúzie (ale toto treba hlavne riešiť na oknách)
- sú tichšie vo vetre ako žalúzie
Ale treba ich používať s rozumom.
Tu sú príklady situácií, kedy majú rolety zmysel:
1/ Ak viete jednoznačne povedať, v ktorých priestoroch chcete mať v noci kľud a cez deň vám v lete nevadí tma – napríklad navždy bude izba spálňou. Ale neodporúčam kombinovať na jednej fasáde domu žalúzie a aj rolety. Hlavne kvôli vizuálnemu hľadisku.
2/ Ak máte spálňu napríklad orientovanú na sever a roleta neplní cez deň ochranu pred slnkom. Na južnej fasáde môžu byť potom pokojne aj exteriérové žalúzie, lebo nikdy naraz na dome nevidíte rolety a aj žalúzie.
3/ Rolety na celom dome v prípade, že cez deň budú vytiahnuté a denné tienenie je zabezpečené inak.
Pozor na nočné vetranie oknami
Všetko čo vyššie popisujem funguje ale iba v ideálnom prípade, ak má dom riadené vetranie a nepotrebuje ani v lete v noci vetrať oknami. Ak vetráte oknami, tak ani roletu a ani zatemňovacie závesy nemôžete zavrieť úplne, lebo by vzduch neprúdil.
A hlavne pri letnom nočnom chladení toto platí najviac. Aby nočné schladenie domu v lete fungovalo, pohybu vzduchu treba brániť minimálne. Takže tmu nedosiahnete ani s najdokonalejším systémom na zatemenie.
Update článku
Po prečítaní článku sa mi ozvala jedna čitateľka, ktorá má naopak pozitívnu skúsenosť s exteriérovými roletami. Dali si ich do domu prioritne z dôvodu kvôli deťom, ktoré neboli schopné bez poriadnej tmy cez deň zaspať. A samozrejme aj kvôli letnému tieneniu.
V článku vyššie som ale spomenul, že exteriérové rolety podľa skúseností cez dierky medzi lamelami prepúšťajú málo svetla, ak nechceme mať práve tmu.
Poslala mi fotku ich detskej izby v čase, kedy svieti do izby priame slnko. Svetelnosť je naopak veľmi dobrá. Jej skúsenosť je, že úplne v pohode môžu pri takejto svetelnosti v izbe čítať a pracovať. Podľa fotky nižšie to naozaj vyzerá celkom dobre presvetlené.
Majú biele plastové rolety. Tá biela farba tomu pravdepodobne dosť pomohla. A prebehol som narýchlo aj rôzne fotky na webe a vyzerá to tak, že medzi rôznymi výrobkami sú niekedy až zásadné rozdiely v počte a aj veľkosti tých presvetľovacích dierok medzi lamelami. Takže pri výbere roliet treba dávať pozor aj na riešenie tých dierok.
Napíšte do komentára, čí máte skúsenosti s roletami a aké.
Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.
U nás sme riešili rolety kvôli častému silnému vetru v lokalite, susedia mali žalúzie a pri nočnom vetre to buchanie bolo tak otravujuce, že sa nedalo spat a žalúzie museli byť vytiahnute, prípadne sa vytiahli automaticky na senzor ochrany pred znicenim.
Rolety tento problém nemali a aj v silnom vetre buchanie do okien nebolo vyrusujuce.
Ale inak súhlasím s vašimi tvrdeniami v článku.
Myslím, že tieto všetky spomínané problémy dokonale a úplne vyriešia lamelové okenice…. samozrejme, nie sú asi pre každého, nehohodia sa na dnešné ultramoderné kocky a pod., je to drahšie, ale tzv. denné tienenie so svetlom v izbe, úplnú nočnú tmu, možnosť vetrania v noci pri otvorenom okne a zavretou okenicou (lamely), tichú prevádzku vo vetre, bezpečnosť, atď., tak to všetko zládajú lamelové okenice najlepšie….
Lamelove okenice su zaujimave riesenie samozrejme, ale nedaju sa pouzivat tak univerzalne ako systemy, co su len v ramci okna a prekladu nad nim. Pri okeniciach uz treba riesit aj to, kde budu v case “nepouzivania” odlozenie, na aku sirku okna sa daju pouzit a podobne. Par krat sme to riesili a v domoch, ktore malo skor vidiecky alebo “primorsky” charakter.
Dobrý deň prajem,
riešime práve otázku vonkajšej ochrany okien. Zaujal ma váš príspevok ohľadne lamelových okeníc na menší vidiecky dom klasického tvaru, ktorému by podľa mňa okenice pasovali.
Potrebujem dosiahnúť:
– tienenie okien – možnosť regulácie tienenia naklápaním lamiel
– vetranie regulovateľné
– riešenie sieťok proti hmyzu resp. iým spôsobom
– ovládanie okeníc bez nutnosti otvoriť okno – aké sú možnosti pri
primeranej cene
– materiál – drevo, prípadne hliník
– bezpečnosť pri otvorenom okne – napríklad v lete v noci spanie pri
otvorenom okne
– odolnosť voči poveternostným podmienkam – nárazový vietor, lettiace
predmety a podobne
– zvažujeme vonkajšie rolety a máme problém s možnosťou regulácie
vetrania a osvetlenia.
Je možné od vás dostať nejaké základné informácie k tejto veci. Pozerám na internete ale informácie sú nedostačujúce až tajuplné (:-))
S prianím PF 2024
Michal
riesil som to vo faze studie. Par domov, ale nerobilo sa to tak nakoniec. Realne nemame taku realizaciu, preto neviem v tomto velmi poradit
Dobry clanok Feri. Celkom dobrym riesenim su aj rolety s polo-priesvitnou latkou. Takyto material blokuje asi 60% slnecnej energie, ale umoznuje vizualne spojenie interieru s exterierom, a funguju aj ako protihmyzova sietka. A samozrejme umoznuju aj vetranie cez okna. Viac k tomu mam tu na blogu https://oldholloway.wordpress.com/2017/06/19/summer-comfort/
Ano, to su tie spomenute screenové rolety, ktorym som sa v tomto porovnani nevenoval. Lebo tu slo hlavne o tu tmu v noci.
Na niektorych domoch mame aj tie screeny. A najradsej ich davame na terasy, kde tienia samostnu terasu a tym aj okna za nimi. Zaluzie do priestoru dat nemozeme, ale screeny ano 🙂
Nevyhoda screenov je naopak prave v noci, ze ked sa v dome svieti, je dovnutra vidno. Takze tam tiez treba doplnat kvoli sukromiu nieco do interieru (zaves, vnutorna roleta alebo zaluzia a pod..)
Aha, OK som nevedel co si myslel s tymi ‘screenmi’. Inak vedel by som si predstavit aj exterierove posuvne panely alebo aj klasické okenice. Moznosti je viac 🙂 Pekny den
Jasne, tych moznosti je viac 🙂
Tak o tom, že cez screeny sa dá v noci vidieť dnu som nevedel. Dík za užitočné info. Akurát by ma zaujímalo, že aký je rozdiel čo sa týka tepelnej izolácie medzi screenmi a žalúziami. Ktorý z nich je účinnejší, prípadne či je ten rozdiel markantný alebo len 1-2 stupňov. Je mi jasné, že u screenov to bude aj typom používanej látky. Niekde som videl parametre, kde uvádzali odrazivosť a podobné veci, ale zatiaľ nikde som sa nedočítal, či screen je vo všeobecnosti efektívnejší ako žalúzie, alebo či je to skôr len o dizajne. Black-out verziu by som vylúčil.
Ucinnost ochrany pred prehrievanim v lete sa uvazuje do cca. 80% zachyteneho tepla v exterieri. Viac by som neuvazoval. S rezervou mozno ak 70-75%.
A pri screenoch je to podla zvolenej latky. Tam to moze byt tiez aj 80%. Priznam sa, ze neviem ci aj podstatne viac, nepouzivam ich casto.
A neda sa takto povedat, ze to bude vo vnutri iba o 1-2 stupne menej, alebo aj o 5 a viac stupnov menej. Zavisi to od celeho tvaru a konstrukcii domu. Ak je v dome vela presklenych ploch, tak to bude naozaj zasadny rozdiel. Ak su okna male a izby velke, tak tie rozdiely budu mensie.
Este k tomu, ze sa cez ne da vidiet. Funguju podobne ako sietky proti hmyzu. Cize hustota latky urcuje, kolko svetla prejde a ako smerom von vidno. Toto je hlavna vyhoda – ze z domu cez den vidno von a niekomu vadia zaluzie (mreze).
Lenze funguje to aj opacne. Ak je vnoku tma a zapnete dnu svetlo, tak vidno do vnutra principialne rovnako ako vi vidite cez den von. Jedine ze by ta latka bola specialne konstruovana z dvoch stran, o com neviem, ze by sa zatial take vyrabali.
Toto je teda hlavna nevyhoda screenov podla mna.
Pri screenových roletách si viete vybrať z viacerých typov látok 8% 5% 3% 1% priepustnosti slnka do interiéru.
Pre úplnú tmu sa dáva black out látka, ktorá urobí dokonca väčšiu tmu ako exteriérové rolety, nakoľko pri priamom svetle vznika vo vodiacej koľajnici rolety odraz slnka. Pri scrernovej rolete s black out látkou tento odraz neje. Má v koľajniciach plastovú vložku pre vodítko zipsu.
Dakujem za doplnenie, budem to musiet lepsie nastudovat tie screeny 🙂 lebo sme ich zatial na stavbach pouzili asi len 2x a klienti si uz s konkretnym dodavatelom robili vyber sami.
Dobry den s odstupom casu vzhľadom na článok, mate nejaké porovnanie aj na screeningove rolety. Ďakujem
Doplnil by som, že exteriérové rolety môžu mať rôzny index zatemnenia, čím sa dá vyriešiť tma v izbách cez deň. My máme skríny (exteriérové rolety), ktoré zadržia asi osemdesiat percent slnečného svetla. Do interiéru sa tak dostane malá, ale dostatočná časť svetla a takmer všetko teplo zostane vonku. Počas homeofficu pracujem pri takto zatemnenom juhovýchodnom okne. Svetlo prenikajúce cez skrín nekonkuruje monitoru, nehreje a robí príjemný pociť slnečného dňa, lebo vytvára “studený” tieň. Aj kvetom (orchidea) sa darí mimoriadne dobre. Na parapete sa neupeču a majú dosť svetla. Údržba roliet je veľmi jednoduchá.
No áno, ale v članku sa venujem prioritne hliníkovym zateplenym roletam, nie screenom.
Je to aj na zaciatku clanku spomenute. Teraz som to este zvyraznil na červeno, lebo to viacero ludi asi dobre nepochopili.
Dakujem ale za Vašu skúsenost. Screenom sa budem venovať niekedy nabudúce, lebo je to tiež výborný systém. V noci nemáte problem, ze vas cez ne vidno z vonku, alebo ste toto riesili napriklad zavesmi?
Uz su aj novsie typy ext zaluzii, ktore ponukaju vacsiu tmu.
napr.:
https://www.profirol.sk/vonkajsie-zaluzie/protal
Vdaka za tip
Hmm… nie som expert na rolety, ale s tym videnim zvonka do vnutra by som si dovolil polemizovat. Podla mna to je podobne ako s klasickymi zaclonami. Musim byt blizko pri zaclone, aby som cez nu videl. Oko je zaosterene na predmety za zaclonou. Akonahle som od zaclony dalej, svetlo sa na zaclone rozptyluje, cim sa obraz rozmazava. Cez den sa oko vonkajsieho pozorovatela zaostri na osvetleny povrch rolety. Vecer sice nie, ale obraz sa stale rozmazava. Takze ak je roleta povedzme 2-3m vzdialena, mozno bude vidno nejake pohyby postav, ale podla mna len velmi rozmazane. Najlepsie je si to asi pre dany typ latky odskusat na zivo.
Zvazoval som Protal od Climaxu. Ale max. sirka 280 cm ma sklamala. Nebudem kvoli tomu robit skaredu delenu zaluziu na velkych oknach. Cena asi bude tiez riadna palba.
Nebola tu reč o historických Eslingerových roletách. Tieto rolety boli obyčajne z červeného smreku na planžetových spojkách a s ručným ovládaním pomocou gurtne. Vodítka tvaru U boli vyklápacie, čo malo výhodu cez deň, že pri plnom spustení a vyklopení rámu vodítok, výborne tienili pred slnkom, bolo ešte vidno v miestnosti, ale rolety sa prehrievali a pri vetraní sálalo z nich teplo do miestnosti pri otvorenom okne. Rolety mali nad rámom okna kastlík pre navíjací valec, ktorý bol súčasťou prekladu okna. Celý systém z hľadiska tepelnej izolácie okna bol nevyhovujúci a náročný na údržbu, lebo sa trhali gurtne nielen ovládacie, ale aj spojovacie v hornej časti pri válci.
S modernou dobou ich bolo možné inovovať náhradou lamiel za hliníkové a výmenou vodítok za pevné a nehlučné, čím sa zlepšili tepelnoizolačné vlastnosti okna, ale zhoršila svbetelná priepustnosť pri stiahnutých roletách.
Dobrý stručný a vecný článok, presne pre “nevýhody” roliet ktoré popisujete sme sa rozhodli pre žalúzie Z90. Sme absolútne spokojní s funkčnosťou. Síce bývame v Nitre, kde je absolútne stále veterno, zatiaľ sme nemali potrebu vyťahovať žalúzie. Pri žalúzii na HST portáloch o šírke 2m profil žalúzie trochu klepe pri úplnom zaklopení, to ale riešim miernym pootvorením. Zatemnenie je pre nás úplne postačujúce (žalúzie vo farbe antracit)dokonca som bol prekvapený ako dokážu žalúzie tieniť svetlo z vnútra, ktoré je veľmi slabé. Taktiež v určitých izbách využívame zatemňovacie závesy, hlavne kvôli malej dcére. Taktiež vetranie je cez žalúzie podľa mňa oveľa lepšie. Samozrejme aj rolety majú plusy čo ste písali v článku. 🙂
Dakujem za doplnenie vlastnej skusenosti 🙂
Vyborny clanok ako zvycajne, paľec hore! Este by som doplnil ku tej bezpecnosti – to bol totizto primarny dovod preco sme si my dali rolety a nie zaluzie: to ze sa roleta spusti dole a vytvori vacsiu barieru potencialnemu zlodejovi nez zaluzia, je uplne super. Ale tato minca ma aj druhu stranu ktoru sme si uvedomili az neskor – clovek zostane po zatiahnuti roliet na 100% takpovediac “uplne slepy”. Alias ak chce vidiet / skontrolovat co sa deje vonku za roletou, musi ju zvihnut. Zdvihanie rolety je ale samozrejme pocut a tym padom aj tak co sa dialo vonku neuvidi lebo kym sa roleta zdvihne, vsetko je uz inak. Riesi to bud kamerovy system = dalsie peniaze navyse, alebo fyzicka kontrola mimo domu co je zase nevyhoda ;o(
Vdaka za doplnenie suvislosti rozhodovania ku clanku. Len pre citatelov blogu a diskusie doplnim, ze v clanku popisujem skusenost prave od Vas a pri rieseni Vasho domu.
Vyborne ste popisali vsetky vyhody a nevyody, ak by sme sa na to takto komplexne pozreli uz v minulosti, mozno by sme sa rozhodli inak. Verim ze clanok aj diskusia pomozu dalsim zakaznikom, co sa budu rozhodovat, tak ako aj nam posluzili ine diskusie a e-booky tu u Vas na webe.
Zdravim p.Lehotský, náhodou ste niekde nepísal o podlahách, prípadne neplánujete…aké sú teraz možnosti, čo je najlepšie napr.do kupelky, kuchyne atď…z hľadiska bezpečnosti, udržiavania…. tepelných vlastností..Ďakujem Erika
Vyslovene zatial clanok o podlahach ani nie. Ale tak do kupelne ideal je stale podla mna dlazba a do obytnych priestorov drevena podlaha (kludne aj kuchyna), alebo dost sa pouziva vinyl.
Dobrý deň,
budeme stavať dom a preto z Vašich článkov nasávam informácie. Aby sme naše predstavy o požadovanom dome vedeli čo najkonkrétnejšie definovať. Čo sa týka tienenia tak nikde nepíšete nič o prirodzenom tienení voči slnku presahom plochej strechy. Výhody-nevýhody, aké sú optimálne presahy na južných stranách (aby v lete tienilo a v zime slnko prenikalo dnu). Či napr. 2 m presah nie je veľa, pri akom presahu nebude v izbách aj cez deň “tma” atď. Aký je Váš pohľad/názor na takéto prirodzené tienenie? Prípadne nejaké tipy na články tohto druhu. Ďakujem.
Zatial som myslim presne na tuto temu nepisal. Lebo to sa neda len tak jednoducho zadefinovat, ze tolko a tolko..
Je tak viac premennych:
– orientacia na svetove strany (zapad a vychod viac menej presah nepomoze)
– vyska v akej je strecha (od toho zavisi dlzka presahu)
– ci su okna po zem alebo nie (ci ma presah utienit cele okno alebo nie)
Toto zvycajne ladime priamo na 3D modeli na konkretnom rieseni a lokalite.
Ale vo vseobecnosti som zastanca presahov a prirodzeneho tienenia. Len ho treba zmysluplne navrhnut.
Ja som chcel strasne tienit presahmi, aj som si to simuloval sam v Sketchupe a vykaslal som sa na to. Dovody:
1) vychod/zapad bez sance, takze dalej riesme len juh
2) presklenie po zem = nutny velmi velky presah na komplet tienenie v lete – musi byt nejaka zaujimava architektura, aby to nevyzeralo blbo a pri zamracenom pocasi clovek prichadza o cast svetla.
3) ciastocne zatienenie v istom obdobi – ak nie su kalene skla, mozu prasknut
4) takze vsetky presahy som zrusil a su len EXT zaluzie – chcem tepelne zisky – pustim (a len tolko, kolko treba, nie cely den), nechcem – zatienim. Bez ohladu na to, ci je september alebo februar.