Strechy » Plochá alebo šikmá strecha?

Plochá alebo šikmá strecha?

Každá strecha má svojich zástancov a aj odporcov. Veľa ľudí má hlavne pri starších domoch zlé skúsenosti s plochými strechami. Je lepšia šikmá alebo plochá strecha? Zosumarizoval som základné výhody a nevýhody.

 

Plochá strecha
Výhody:
– konštrukčne jednoduchšia
– možnosť zastrešiť dom s akýmkoľvek pôdorysným tvarom
– možnosť využívať strechu ako terasu alebo zelenú strechu
– lepšia požiarna odolnosť

Nevýhody:
– Nedá sa použiť hocikde. Často územné regulatívy plochú strechu nepovoľujú. Toto si treba vopred overiť na stavebnom úrade.
– Vyžaduje častejšiu údržbu, hlavne či nie sú upchaté vpuste.
– Obmedzenejší výber krytiny

Šikmá strecha
Výhody:
– možnosť využiť podkrovné priestory
– hodí sa v podstate do akéhokoľvek prostredia – na dedinu či do mesta
– šikminy sa využívajú na umiestnenie slnečných kolektorov

Nevýhody:
– zložitý návrh a realizácia krovu
– zvyčajne vyššia cena
– horšie využitie priestorov v podkroví

Orientačné rozdelenie striech: 


Poznámka: česká norma je rozdielna od slovenskej. V Čechách je šikmá strecha je nad 5 stupňov.
Dobrá alternatíva voči obom spomenutým strechám je pultová strecha. Konštrukčne sa robieva obdobne ako šikmá strecha a zároveň priestor pod ňou je plnohodnotne využiteľný ako pri plochej streche.

Ktorá z nich je lacnejšia?

Na túto otázku sa ťažko odpovedá jednoznačne. Vždy je to o tom, akú kvalitu bývania očakávate. Ploché strechy sa najčastejšie robia zo železobetónovej dosky alebo montovaného stropu. Montovaný je najčastejšie z keramických, betónových alebo pórobetónových tvaroviek a nosníkov.

Cenové porovnanie so šikmou strechou potom závisí od tvaru a komplikovanosti krovu.
Plochá strecha sa zatepľuje zhora najčastejšie polystyrénom pre ploché strechy. Obytné podkrovie sa zase najčastejšie zatepľuje lacnými ľahkými minerálnymi vlnami. Veľa takto riešených podkroví trpí preto v letných horúčavách prehrievaním interiéru. Pri podstatne ťažších plochých strechách problém prehrievania je minimalizovaný. Prečo tomu tak je, popisujem v článku o fázovom posune.
Samozrejme aj obytné podkrovie môžete zatepliť ťažšími, ale drahšími izoláciami a zrušiť letné prehrievanie. Alebo to risknúť, či teplota vo vašom podkroví bude znesiteľná. Ak ale nebude, možno to budete riešiť dodatočne klimatizáciou a cena šikmej strechy takto v konečnom dôsledku nastúpa.

V úvahe o cene treba zohľadniť aj ďalšie faktory. Pri plochej streche majú interiérové priestory všade rovnakú výšku, sú variabilne využiteľné, ľahko zariaditeľné. Pri šikmých podkrovných priestoroch plocha izieb nemá plnohodnotnú výšku, obmedzuje to ich využívanie a niekedy je nutné vyrábať atypický nábytok na mieru. Ten je samozrejme drahší. Takže aj keď sa na prvý pohľad možno zdá šikmá strecha lacnejšia, v prepočte na reálnu úžitkovú plochu oproti plochej streche bude drahšia. Okrem toho sa často používajú drahšie a komplikovanejšie strešné okná.

Zodpovedať preto otázku, ktorá zo striech je lacnejšia sa takto zjednodušene povedať nedá.

Z článku vám je už asi jasné, že osobne nie som zástanca tradične riešených obytných podkroví. Osobne som v podkrovnej izbe býval niekoľko rokov, a viem, že mi to stačilo. Ďalší dôvod, prečo nemám veľmi rád podkrovia popisujem v samostatnom článku o šikmých strechách.

Z hľadiska úžitkových vlastností interiéru domu je plochá strecha podľa mňa ideálna. Každý priestor má normálnu výšku, nie ste obmedzovaný šikminami v zariaďovaní izieb. Ja preto osobne preferujem plochú strechu, prípadne pultovú strechu.

Záleží samozrejme na vás, či sa rozhodnete pre šikmú, plochú alebo pultovú strechu. Dôležité je, aby bola zhotovená konštrukčne správne a s použitím kvalitných materiálov, preto je dôležité, aby ju realizovali odborníci.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.

Páčil sa vám tento článok?

Pripravujem pre Vás ďalšie zaujímavé tipy v bezplatnom seriáli článkov o rodinných domoch a interiéroch, ktorý nenájdete nikde na webe. Ani tu na blogu. Prístup môžete získať hneď teraz a rovno získate tieto knihy tiež zdarma:

ebooky rodinné domy a interiéry


4 comments on “Plochá alebo šikmá strecha?
 1. Jarka píše:

  Keď sme si pred piatimi rokmi dávali robiť projekt domu zvolili sme plochú strechu. ŽB doska, spádová vrstva z polystyrénbetónu, parozábrana, EPS a PVC zvárané fólie. Jednoduché konštrukčne, tepelne stabilné, časť striech je zároveň pochôdznymi terasami (pod PVC je ešte geotextília a OSB doska), južná má vysokú atiku a je prístupná z 2.NP z detských izieb, v lete tam mali deti nafukovací bazén, aj keď sa ešte stavalo, hotová pláž 🙂 Na susednej nad garážou asi pribudne skladba pre zelenú strechu. Jedine banujem, že som dôraznejšie neargumentovala, keď projektant navrhol dažďové zvody vedené v stenách v interiéri…a tak sa po čase, našťastie ešte pred omietaním, dorábali izolácie, nie všade sa dalo, ale tie najkritickejšie miesta sa však vychytali. Realizačná firma navrhovala PVC nekotviť a použiť štrkový zásyp, so štrkom však nebola statika počítaná, tak sme štrk odmietli a PVC pásy sa kotvili. UV ochrana síce nie je , ale tým pádom sa na streche lístie nedrží, príde vietor, zatočí s ním – doslova a lístie zo strechy vyfúka. Takže ani tie koše netreba často kontrolovať. A na nižšej pochôdznej streche – terase , ktorá má dve úrovne, zmetá vietor lístie do jednoho kúta, vezmem lopatku a vedro a za pár minút je upratané 🙂
  Dcéra, ktorá sa však medzičasom vydala a už ani s nami v novom dome nebude bývať, však bola sklamaná z projektu , že nebudeme mať na 2.NP izby s podkrovnými “romantickými” šikminami. Ďakujem, neprosím, istý čas som spolupracovala s “interiéristickou” firmou – atypické okná, atypické záclony, atypický nábytok…

  • jano píše:

   @Jarka: “romantická šikmina” to bol moj najväčší strašiak pri projektovaní nášho domčeka. Nikdy by som to nechcel, absolútne neútulné a nepraktické.

 2. Peter píše:

  Zdravím,
  chcem sa opýtať či máte skusenosti s masivnou strechou napr. od Yton-gu. Zvažujem stavbu a páči sami tá konštrukcia strechy, nemalby sa prehrievať. Nikde som ale nenašiel či je veľký fin. rozdiel od klasickej konštrukcie aj s izoláciou podkrovia.
  Ďakujem.

  • Fero Lehocký píše:

   @Peter: na sikmej sme to este nepouzili. Na jednej pultovej ano. Cenovy rozdiel vam teraz neviem povedat, ale urcite je tam narast ceny oproti klasike s mineralnou vlnou. Ale kvalita je zase uplne inde co sa tyka prehrievania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*