Recenzie kníh » Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou

Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou

Recenzia knihy
Dočítal som veľmi zaujímavú knihu David J. C. MacKay: Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou.
Osobne ma vážne zaujala. Veľmi čitateľným spôsobom podáva informácie, ktoré sa v médiách prepierajú zvyčajne “vášnivo”. Autor sa snaží podať fyzikálne fakty a štatistické údaje do súvislostí.

Odporučil by som vám túto knihu?

Ak ste ekológ z presvedčenia a nie je vám ľahostajné, čo zdedia po nás deti našich detí, tak je kniha podľa mňa to najzaujímavejšie, čo som na túto tému čítal. Ak Vás netrápi globálne otepľovanie a míňanie zásob ropy a plynu, tak nie. Jednoducho ak vás zaujíma hlavne prevádzka vášho domu z ekonomického hľadiska, tak kniha vám bude pravdepodobne zbytočná. Neočakávajte jasné odpovede, čo sa oplatí alebo neoplatí urobiť v nízkoenergetickom alebo pasívnom dome z ekonomického pohľadu.

Ale ktovie, možno práve tieto jednoducho podané informácie z vás spravia oduševnených ekológov :). Ja sa takým ekológom až tak necítim byť, ale po prečítaní som napríklad upravil svoj názor na niektoré dotácie, ktoré mi doteraz pripadali ako zbytočná deformácia trhu s energiami….

Do pozornosti knihu dávam hlavne každému, kto má možnosť ovplyvňovať vývoj v globálnom energetickom správaní sa ľudí. Vlastne autor ju aj napísal prioritne britským politikom, ktorí blbnú rovnako ako všetci politici na svete a rozhodnutia robia bez potrebných odborných informácií.

Je to návod, ako uvažovať racionálne a nevystačiť si s konštatovaniami typu:
Zrušme veterné elektrárne…sú škaredé a zabíjajú vtáky..
alebo
Jadrová elektráreň je nebezpečná lebo môže to vybuchnúť….

Kniha je oficiálne k dispozícii stiahnutie bezplatne tu.

Prípadne som ju dal aj sem (ZIP – 9MB).

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


6 comments on “Obnoviteľné zdroje energie s chladnou hlavou
 1. Martin Vais píše:

  Celému blogu právom patrí uznanie ako chvályhodnej aktivite a hodnotnej profesionálnej “osvete” v dotknutých témach …

 2. Tomáš píše:

  Vrtule naozaj zabíjajú vtáky a obťažujú ľudí hlukom. Účinnejšie a bezpečnejšie sú pomalé vodorovne rotujúce krídlové profily. Tie si vtáky všimnú a turbína nerbí hluk. Vrtule je stará technológia.

 3. kremik.sk píše:

  Je pravda ze trosku ohrozujú vtáky. ked vsak veterne elektrarne vytvaraju nejaký hluk tak ich vtáky obletia. malé veterné vrtule sú hlučne a vtáky sa im vyhybaju. priemer tak do 1.1m a 400W. nabijaju batérie na chatách kde nieje ina moznost elektriky. A ako inac vzdy sa najde niekto komu vadi veterna bud zo zavisti alebo z principu. 🙂 a naozaj sa stane ze aj z hluku
  Mozno veľke veterné farmi. tosom tak nestudoval. na slovensku ich je len zopar.

 4. Peter píše:

  Momentalne sa k citaniu nedostanem, neviete prosim doplnit kratky sumar, na co pan s chladnou hlavou prisiel? 🙂
  Ak je to mozne par vetami. Napr. nieco vyslo ako uplna blbost a naopak…
  Vdaka.

  • ferol píše:

   No cital som to uz davnejsie, a bolo tam viacero pohladov na vec. Jedna z nich napr bola, ze pri sucanej spotrebe elektriky nemame na Zemi na strechach dostatocny plochu, aby to vykryla fotovoltaika napriklad. Mal tam niekolko “udrzatelnych” konceptov a jeden z nich bol ten, ze pokial sa neobjavi naozaj nieco prevratne ucinne z obnovitelnych zdrojov, tak ideal je cista jadrova energia s tym, ze sa pouzivaju co najviac tepelne cerpadla, ktore tuto cistu energiu vedia este zefektivnit… To je inak v rozpore s tym, kam to cele ale smeruje…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*