Drevodomy, montované domy » EcoCocon – domy zo slamených panelov

EcoCocon – domy zo slamených panelov

Osobne si už ani presne nepamätám, kedy som sa úplne prvý krát stretol so systémom slamených panelov EcoCocon. Bolo to myslím na niektorej stavebnej výstave buď v Nitre alebo Bratislave. Hrabal som sa v starších mailoch, aby som aspoň zistil, keby sme to vlastne boli na prvom školení systému  EcoCocon.

A ten rok ma fakt prekvapil. Školenie bolo začiatkom roka 2018. Neskutočne ten čas letí. V tej dobe som aj o systéme písal nejaký článok na blogu a viacerých našich klientov systém aj zaujal, ale cena ich odradila. Takže aj keď sa mne systém veľmi páči, prebehlo zase niekoľko rokov, kým sme sa “dopracovali” k reálnemu projektovaniu. V tomto článku popíšem, čo sa za tie roky pomenilo a ukážem pár zaujímavostí na jednom našom konkrétnom projekte.


Koľko stojí dom z EcoCocon?

Toto bol pred rokmi jeden z hlavných problémov. Cena bola jednoducho vyššia ako pri iných systémoch, ktoré sme v ateliéri projektovali a aj stále projektujeme. A po podrobnejších prediskutovaniach požiadaviek klientov sme sa kvôli plánovaným rozpočtom “prehupli” do iných systémov drevostavieb. A domy zo slamy boli v tej dobe stále do veľkej miery hlavne pre nadšencov.

Ale medzičasom nám tu prebehol Covid. Následne začala vojna na Ukrajine…  A kto to viac sledoval, vie, že ceny stavebných materiálov a práce v stavebníctve dosť skokovo vystrelili. A nie len v stavebníctve…

Lenže naopak, tím z EcoCoconu medzitým zapracoval na optimalizáciách systému a hlavne optimalizáciách procesu výstavby. Postavili sa zo systému medzičasom zase ďalšie stavby po celej Európe. A teda máme už aj viac realizačných firiem na Slovensku, ktoré s EcoCocon systémom majú reálne skúsenosti. To bol mimochodom druhý problém pred rokmi – “kto nám EcoCocon kvalitne postaví?”

A toto všetko spôsobilo, že súčasná cena realizácií domov zo slamených panelov EcoCocon je cenovo konkurencie schopná. Dokonca mňa osobne prekvapilo, že náš projekt, ktorý nižšie spomeniem v článku, po prvotných naceneniach vychádzal v prepočte na m2 lepšie zhruba o 10%, ako keby ho stavia firma na kľúč ako “bežný tehlový dom”. Preto sme minulý rok opätovne zaradili systém EcoCocon do našich projekčných stavebných systémov. Akurát som to ešte nijako verejne nespomínal.
Ale upozorňujem, že dom sa ešte nestaval, takže realitu a finálnu cenu uvidíme až potom.

(Inak, ak ste ešte nečítali priebežne aktualizovný článok o cenách domov, nájdete ho tu: Koľko stojí rodinný dom?)


Systémový dom EcoCocon

Zo systému EcoCocon sa dá stavať dom akokoľvek . Prízemný, poschodový, jednoduchý, tvarovo komplikovaný, na rovine aj vo svahu… Samozrejme cena za m2 domu sa odvíja do veľkej miery práve od komplikovanosti riešenia.

Za hlavnou optimalizáciou ceny realizácie v prepočte na m2 stojí práve vytvorenie konkrétnych používaných podmienok, postupov, detialov a použitej technológie. Takto vznikol optimalizovaný koncept “Systémový dom EcoCocon”, ktorý môžete využiť. Alebo nemusíte. A slamené panely sa v projekte použijú pokojne aj inak…

Stručne zhrniem, aké sú podmienky, aby sme dom vedeli “našiť” na Systémový dom EcoCocon:

 • Prízemný dom do cca. 120m2 – Dôvod je ten, aby sa všetky panely na dom zmestili na jeden kamión. Optimalizujú sa tak dopravné náklady a manipulácia s panelmi, lebo tie za zatiaľ vozia z Litvy. ( Ale plánuje sa už výroba aj na Slovensku )
 • Dom približne rovine, aby sme použili zakladanie na penovom skle v kombinácii so špeciálne vyvinutými základmi pre panely EcoCocon.
 • Presne určené výšky panelov – čiže držíme svetlé výšky v interiéri na minimálnych normových hodnotách a nezvyšujeme stropy a strechy
 • Nepoužívajú sa podlahové rozvody vody a kúrenia. Hlavný zdroj kúrenia, vetrania, chladenia a ohrevu vody je kompaktná jednotka (Pichler alebo Nilan). Domy sú malá a kompaktné s konštrukciami pre pasívne domy, preto tento systém kúrenia stačí po väčšinu roka a ako doplnkové vykurovanie sa používajú napríklad elektrické rohože pod hlinenú omietku – takže lokálne stenové kúrenie.
 • Môžu sa použiť hlinené omietky, alebo sadrovláknité dosky, biodosky a pod.

Pre využitie tohto “Systémový domu EcoCocon” sme pre našich klientov spoločne vybrali dom s nášho katalógu. Konkrétne dom Inardex 010-S Tilia. A projekt je už spracovaný a odovzdaný 🙂 Tak sa tešíme všetci na realizáciu.


Takto vyzerá ten katalógový projekt:

Projekt domu 010-S Tilia.


V krátkom videu popíšem stručne ako sme dom naprojektovali:

 


A ešte obrázky k tomu špecifickému detialu:

 

Slamené panely - Ecococon rez.


Detail napojenia slamenej steny na základovú dosku:

Slamené panely - Ecococon detial základu.


Prečo sa mi EcoCocon osobne páči?

Dlhodobo sledujem rôzne stavby zo slamy a vývoj v tejto oblasti kvôli týmto výhodám:

Výhody slamy:

 • suchá výstavba
 • zdravotne nezávadná
 • slama je vysoko ekologická – využíva sa odpadová surovina pri žatve.  Na výrobu sa preto spotrebuje málo energie, lebo slama pri raste ukladá CO2. Minie sa zhruba  50-100 krát menej energie ako pri iných priemyselných stavebných materiáloch.
 • vysoká paropriepustnosť – vhodné do difúzne otvorených skladieb drevodomov
 • štruktúra slamy podľa niektorých zdrojov v domoch eliminuje elektrosmog
 • ľahko recyklovateľný materiál
 • dlhý fázový posun, ktorý znižuje prehrievanie domu v lete
 • výborná akustika
 • dobrá regulácia interiérovej vlhkosti vzduchu
 • pocitovo teplé steny
 • výborná kompatibilita s hlinenými omietkami

Toto sú veci, ktoré sa mi na slamených domoch vo všeobecnosti veľmi pozdávajú. Ale skúsenosti so svojpomocnou výstavbou zo slamených balíkov rôznymi postupmi sú pre mňa osobne veľmi polemické. A písal som o tom podrobnejšie aj staršom článku Slamený dom. Nie je to také jednoduché, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Hlavne kvôli týmto nevýhodám:

Nevýhody slamy:

1/ môžete trafiť na rok, keď sa vám slamu v potrebnej kvalite nepodarí zohnať (hlavne v daždivých rokoch)

2/ a ak aj je dobrý rok, slama by sa nemala dlho skladovať, čiže stavba slameného domu je sezónna záležitosť

3/ malý výber firiem a projektantov, ktorí sú ochotní so slamou pri svojpomocnej výstavbe pracovať

Ale EcoCocon priniesol hlavne tie výhody, a o prvé dva body z nevýhod sa starať nemusíte.  A na tom treťom bode intenzívne pracujú a výber architektov a projektantov plynule rozširujú. Veď aj my sme sa pridali 🙂

A hlavne ten systém je certifikovaný – majú spracované certifikáty a testy:

 • statické
 • požiarne
 • tepelnoizolačné
 • overené technické detaily v čase

Toto považujem za veľkú výhodu, lebo takto je celý systém prístupnejší pre architektov, projektantov a realizačné firmy.


Ukážky z realizácii stavieb

Na obrázkoch nižšie sú ukážky, ako prefabrikované panely EcoCocon vyzerajú. Niektoré obrázky sú priamo od dodáveľa, niektoré som nafotil priamo na obhliadke rozostavaného domu z panelov EcoCocon:

Slamený dom - Ecococon 01

Slamený dom - Ecococon 02

Slamené panely - Ecococon

Slamené panely - Ecococon

Slamené panely - Ecococon

Slamené panely - Ecococon.


EcoCocon – rôzne možnosti

V tomto článku a videu som hlavne popísal jeden náš projekt, ktorý sme riešili ako ekonomický “Systémový dom”. Ale je to iba jedna z možností, ako systém použiť. Sú zrealizované rôzne domy s rôznymi technológiami a kombináciami konštrukcií. Či už sú použité štandardné tepelné čerpadlá s podlahovým kúrením, alebo akékoľvek iné technológie. Fantázii  sa tu medze nekladú.

My sme teda EcoCocon zaradili do našich projekčných stavebných systémov. A robíme s ním štúdie a projekty či už pre naše katalógové projekty  alebo projekty domov na mieru.

Ak vás takáto stavba zaujala a chcete si tiež nechať postaviť dom zo slamených panelov, kedykoľvek sa mi ozvite.

A pokojne mi napíšte do diskusie nižšie, čo si o tom myslíte a či by ste si to vedeli predstaviť 🙂

Link na oficiálnu stránku systému: https://ecococon.eu/

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , , , ,
23 comments on “EcoCocon – domy zo slamených panelov
 1. Branislav píše:

  Nieco podobne sa uz roky vyraba v Cechach a slama je obalena v kartone, co mi pride lepsie riesenie – https://www.ekopanely.cz/. Byvam v takom dome (postaveny pred 10 rokmi firmou FIPA – https://www.fipa.sk) a mozem potvrdit ze v dome je prijemna klima.

  • Fero Lehocký píše:

   Podobne je to iba v tom, ze v Ekopaneli je zlisovana slama. Cize vy mate vo vysledku stlpikovu drevostavbu, kde Ekopanel je z interieru a ak si dobre pamatam skladby od FIPA, tak aj z exterieru a medzi stlpikmi je tepelna izolacia. To riesenie je tiez vyborne podla mna. Len toto je koncepcne ine riesenie, lebo cele EcoCocon panely su rovno skor ako vyrobky. Pricom Fipa tie panely montuje ako samostany vyrobca drevostavieb.

   O Ekopaneloch som pisal vlastne tu:
   https://inardex.sk/slama-slameny-dom/

  • Peter píše:

   Ako vysiel Vas dom cenovo v porovnani so “standardnou” drevostavbou resp. murovanym domom?
   Peter

   • Fero Lehocký píše:

    Predbezne to je nacenene niekde na urovni cca. 1700 EUR s DPH na m2 cistej uzitkovej plochy. Ale dlho sa s projektom cakalo na neajke pozemkove vysporiadania, takze realizacia sa bude iba robit az tento rok. A realne ceny sa ukazu az pri samotnej stavbe.

    • Rasto píše:

     Cena za 1m2 to je hruba stavba alebo holodom?ake okna ste projektovali (plast,drevo)? Je v cene aj pichler, resp. nilan?
     Celkom ma to zaujima,nakolko v takom byvam a nas architekt niektore znacky preferuje

     • Fero Lehocký píše:

      Zatial co sa robilo predbezne nacenenie podla tabuliek dodavatela stavby, tak je tam zahrrnute toto:

      Základy
      Steny a priečky
      Okná a vchodové dvere drevohliníkové Smartwin
      Strecha
      Podhľad
      Fasáda
      Interiérová hlinená omietka
      Zariadenie staveniska a doprava
      Vzduchotechnika Nilan Compact + rozvody
      Zdravotechnika (rozvody)
      Elektroinstalacia (rozvody)

      Takze vpodsate holodom, ale nie určite komplet všetko podrobne dopočítané zatiaľ.

    • Veronika píše:

     Dobrý deň,koľko nakoniec vyšla stavba?

  • Miroslav píše:

   ekopanely sú super..ja mám z nich realizovaný strop v dome

 2. Veronika píše:

  My zvazujeme ci stavat z Ecococon alebo z Ekopanelu (drevenu konstrukcou so slamenymi balikmi sme uz zamietli). Mozem poprosit o vas nazor ktore z tychto dvoch rieseni je vhodnejsie ak chceme ist (idealne) do pasivneho standardu? Pripadne ak mi viete povedat ktore z nich vychadza lacnejsie (nejako neviem citat tie cenniky 🙈😆)

  • Fero Lehocký píše:

   Obe sa daju nastavit taky, aby boli rovnako izolacne dobré.. cize obe mozu mat pasivny standard. Proste pri tej stlpikovej sa posklada potrebna hrubka.
   Cenovo odhadujem, ze ta z Ekopanelov by mohla byt lacnejsia. Ale zatial sme taky dom neprojektovali, takze nemam presnejsie cisla. Skor predpoklady.

   • Veronika píše:

    Dakujem velmi pekne, tiez mam ten pocit. Ale verim, ze tie Ecococon panely budu pre nas cenovo dostupnejsie ked sa budu vyrabat na Slovensku

    • Fero Lehocký píše:

     V to dufam aj ja, ze to bude potom lacnejsie. Doprava z Litvy tiez nieco stoji..

    • Bohumír píše:

     Pre Vašu predstavu – pár dní stará cenová ponuka z Ecococonu:

     116m2 panelov (vrátane príslušenstva: skrutky, membrány, pásky… ale bez STEICO dosiek (plus 4-5 tisíc)) 23 600,- Eur bez DPH

     doprava z litvy 1 450,- Eur bez DPH

     • Veronika píše:

      Skvela informacia (i ked malo potesitelna… 😆🙈) Mozem este poprosit na aky velky dom v m2 uzitkovej plochy je ta ponuka pocitana? A ci jedno alebo dvojpodlazny. Len pre lepsiu predstavu

      • Bohumír píše:

       127m2, z toho je 113m2 1NP a 14m2 galéria. Cca 2/5 domu sú pod sedlovou strechou (takže ako keby 2. podlažie/podkrovie). Ak mi dáte mail, tak Vám môžem poslať panelový projekt pre predstavu.

       • Veronika píše:

        To je od vas velmi mile 🙂 Podla popisu to vyzera na zaujimavy domcek.
        Pan Lehocky, mozete mi prosim poslat mail pana Bohumira alebo jemu moj? Nech sa mozeme spojit bez toho, aby tu “svietili” nase maily. Dakujem

        • Fero Lehocky píše:

         poslane

         • Sandra píše:

          dobry den, tiez ma celkom zaujal domcek pana Bohumira, mohla by som vas tiez poziadat o zaslanie toho paneloveho projektu?
          zvazujem veru stavbu z ecococonu, takze by to bolo pre mna napomocne. vopred dakujem

 3. Lucien píše:

  Dobrý deň.
  Máte nejakú predstavu kedy bude výroba EcoCocon-u na Slovensku? Plánujeme malometrážny jedno podlažný RD do 70 m2. Kvôli svahu na “vzduchovej” medzere, teda drevená izolačná podlaha. je to vhodné riešenie pre tieto panely?

  • Fero Lehocký píše:

   Neviem, kedy bude spustena vyroba na Slovensku. Skuste sa opytat priamo u vyrobcu.

   Kludne sa da dom navrhnut aj “vo vzduchu” z tychto panelov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*