Nízkoenergetický rodinný dom » Dotácia na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie

Dotácia na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie

Dnes rýchle info. Včera sa na webe ministerstva výstavby objavila zaujímavá informácia o novom príspevku na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie.

Doslovná citácia z webu ministerstva výstavbylink na zdrojovú správu):

Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude mať od mája vytvorené podmienky pre nový príspevok na novostavby rodinných domov vo výške 8000 EUR. Táto podpora má motivovať občanov, aby svoje novostavby rodinných domov stavali s vlastnosťami budov s takmer nulovou potrebou energie. Táto úroveň výstavby bude po roku 2020 vyžadovaná pri každej novostavbe.

,,Verím, že príspevok vo výške 8 000 eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia – čo je našim cieľom v rámci Európskej únie,“ reagoval minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Žiadatelia o príspevok ho získajú po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 metrov štvorcových (viď. UPDATE 2 nižšie), nachádza sa na území Slovenskej republiky a bol skolaudovaný po 31.12.2014. Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. To znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využíva energiu z obnoviteľných zdrojov.

Nový príspevok neznamená navýšenie rozpočtu, na všetky dotačné tituly v rámci podprogramu „Výstavba a obnova bytového fondu“ boli vyčlenené finančné prostriedky už pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2019 vo výške 40 mil. eur.

Ďalšie zdroje na webe uvádzajú:

  • Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2019. (predpoklad)

Naše poznámky:

  • nenašli sme zatiaľ k tomu žiadny zverejnený legislatívny návrh
  • dom skolaudovaný po 31.12.2014 – to vyzerá tak, že to má “spätnú platnosť”, takže aj pre už postavené domy?
  • podľa formulácií v tlačovej správe je to nadefinované vcelku prehľadne, lebo by malo stačiť kolaudačné rozhodnutie a energetický certifikát, ktorý preukáže parametre domu v zatriedení ako “dom s takmer nulovou potrebou energie”.

Budeme to v rámci možností sledovať, ako sa to vyvinie celé a dúfajme, že to bude bez príliš veľkej byrokracie, ako zvyčajne dotácie na rodinné domy zvyknú byť…


Update 1 : prebehnite si aj diskusiu nižšie, sú tam už popridávané ďalšie doplňujúce informácie v komentároch. Týmto aj ďakujem všetkým, ktorí prispeli a rozšírili túto info 🙂

Doplnené linky – sledujte na nich podrobnosti:


Update 2 (19-01-31)

Zisťovali sme s kolegami, čo presne sa pre dotáciu považuje za celkovú podlahovú plochu, lebo tento pojem je u nás v rôznych účeloch rôzne používaný….a je v tom fakt bordel ..

Ak to kolega naštudoval správne, preberá sa údaj z energetického certifikátu ku kolaudácii, kde je to riešené takto:

– Ide o celkovú hrubú plochu (vrátane priečok a obvodových stien) všetkých vykurovaných podlaží spolu.

– Garáž, ktorá je súčasťou domu by sa tam preto mala započítať iba vtedy, ak je temperovaná alebo plnohodnotne vykurovaná.

– Ak je garáž nevykurovaná, ale je zároveň súčasťou domu, tak ten, kto počíta energetický certifikát bude iba počítať tepelnú stratu vykurovaného domu na stene alebo strope medzi domom a garážou s tepelnou stratou voči nevykurovanému priestoru garáže a nie voči exteriéru. Samotná plocha garáže sa počítať nebude.

– Ak je pivnica nevykurovaná, tak sa rieši podobne ako garáž vyššie. Jej plocha sa preto tiež nezapočítava. Samozrejme aj by bola časť alebo celá pivnica využívaná inak (napr. fitko, sauna) a bola by vykurovaná, započítava sa do plochy.

– Toto ale znamená podstatnú informáciu:  200m2 je v realite podľa použitých hrúbok konštrukcií (murované domy zvyčajne hrubšie, montované tu majú výhodu) na čistú vnútornú úžitkovú plochu orientačne maximálne 170m2 (vrátane schodiska pri poschodovom dome).


Update 3 (19-08-01)

Dnes Minister Arpád Érsek vyhlásil prvú výzvu na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie – podrobnosti tu

Citácia zo stránky ministerstva:
Dnes bola vyhlásená výzva na žiadosti o príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Od vyhlásenia výzvy majú záujemcovia mesiac na prípravu žiadostí o príspevok vo výške 8 000 eur. Žiadosti bude možné podávať elektronicky od 2. septembra 2019. V prvom kole môže príspevok získať 500 vlastníkov nových rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. V prípade zvýšeného záujmu občanov je ministerstvo pripravené vyhlásiť aj ďalšiu výzvu ešte v roku 2019.

Elektronický formulár žiadosti bude dostupný od 2. septembra 2019 na webovom portáli www.zatepluj.sk v časti „Podanie žiadosti, Nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie“. Termín ukončenia podávania žiadostí je do 31. októbra 2019.

Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie je možné poskytnúť na nové rodinné domy s podlahovou plochou do 200 m2, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie po 31. decembri 2014. Rodinný dom musí spĺňať požiadavky na energetickú hospodárnosť budov pre budovy s takmer nulovou potrebou energie. Všetky podmienky, ako aj návod na podávanie žiadostí verejnosť nájde na www.zatepluj.sk.

Výzva vo formáte PDF: výzva č. N1/2019

V diskusii nižšie nájdete dosť príspevkov o tom, že požiadavky sú nesplniteľné. Ale toto sa našťastie už zmenilo. Od 1.7.2019 máme v platnosti upravenú tepelnotechnickú normu STN 73 0540-2 (Zmena 2)


Update 4 (20-02-14)

Domácnosti, ktoré využili alebo využijú pomoc z národného projektu Zelená domácnostiam a Zelená domácnostiam II, nemôžu zároveň čerpať štátny príspevok na nový rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie poskytovaný Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Viac podrobností tu:

https://zelenadomacnostiam.sk/sk/aktuality/domacnosti-nemozu-vyuzit-poukazku-zo-zelenej-domacnostiam-a_nasledne-prispevok-na-novy-rodinny-dom-s-takmer-nulovou-potrebou-energie/

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


93 comments on “Dotácia na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie
  1. Kreola píše:

    Nech sa paci, tu je cely legislativny material
    https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/679
    Treba rozkliknut sprievodnu dokumentaciu a je tam samotny navrh aj dovodova sprava.

    V priebehu rokovania o navrhu moze dojst k zmenam, konecne znenie novely zakona este nie je zverejnene.

  2. Kreola píše:

    Este pridavam link na rokovanie vlady o tomto navrhu
    https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23417/1

  3. Patrik Martin píše:

    Nie je zlé, inak toto podobne fungovalo v rámci zatepluj.sk ale bolo to len pre rekonštrukcie. A ešte jeden postreh – omnoho účinnejšie by bolo, keby štát vrátil občanovi dph-čku…

    • ferol píše:

      Podla mna to bude iba rozsirenie tej dotacie na zateplenie nejakou novelou, lebo to ide z tych istych penazi podla vsetkeho… A vratit DPH – to by bolo podla mna zase nespravodlive voci ludom, co kupuju byty. Preco by aj noni potom nemali dostat spat DPH… Povedzme si uprimne, rodinny dom je luxusnejsia forma byvania…

  4. Marek píše:

    Zdravím. Existuje celý materiál, dá sa pozrieť na stránke vlády tu: http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=27995

    Konkrétne novela zákona:http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-223221?prefixFile=m_

    aj návrh vyhlášky: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-223226?prefixFile=m_

    Podpora sa má týkať nielen nového domu, aj zateplenia na energetickú triedu “takmer nulová spotreba”. Podľa týchto návrhov stačí vyplniť formulár a pripojiť kolaudačné rozhodnutie a ceritfikát. Ale nesmiete mať už inú podporu napr. zo štátneho fondu rozvoja bývania a pod. V každom prípade, bude to platné až keď to schváli (a nezmení?) parlament.

    • Lucia píše:

      Dobrý deň,
      viete mi poradiť, tá iná dotácia čo nesmie byť, je v tom myslená i dotácia na fotovoltaiku?
      Ďakujem veľmi pekne za pomoc
      Lucia

  5. Ľuboš Krnčan píše:

    Môžete mi prosím niekto vysvetliť špecifikáciu “vlastnosťami budov s takmer nulovou potrebou energie”
    To je aká bilancia energetickej spotreby domu, A0, A1, A???

  6. Denis Misko píše:

    Dobrý deň. Prosím týka sa ta dotácia aj rekreačnej chaty? – dom na celoročné bývanie (po kolaudácií s možnosťou prihlásenia trvalého pobytu.)

    ďakujem..

    • ferol píše:

      To je asi dost specificka otazka uz priamo na tych, co dotaciu prideluju. Ale videl by som to tak, ze ak je ku kolaudacii pozadovany energetickyu certifikat na danu stavbu, tak by to mohlo platit.

  7. Jan píše:

    Zdravím,

    pokud se bude jednat o rozšíření dotace na zateplení tak 8000 i na novostavby je stejně prakticky nedosažitelných. jelikož pokud budou vyplácet max 50% tak by zateplení domu do 200 m2 muselo stát 16000,-. Což tedy je asi docela dost. Nebo máte někdo v rozpočtu jen na zateplení domu 16000? Takže ve výsledku to stejně nebude nijak závratná částka.

    Každopádně nechápu to omezení do 200m2, asi nejspíš nepočítají stím, že někdo může stavět takovej dům protože má třeba 4 děti…

  8. ferol píše:

    No praveze to by nemalo byt iba na zateplenie, ale na dom ako taky, ak to spravne ja chapem. Cize sa to nebude pocitat z ceny zateplenia iba… Ale najlepsie to bude odsledovat, lebo sa to este cele moze v roznom pripomienkovani zmenit a finalny stav bude mozno iny, ako tu hore piseme..

    • Peter píše:

      V návrhu zákona a vyhlášky sa pri novostavbe neuvádzajú žiadne percentá alebo faktúry (z ktorých by sa overovala celková cena), čiže to skôr bude 8000 alebo nič.

  9. Lukačko píše:

    Aspon to zcasti zaplati naklady na tepelne cerpadlo a nutene vetranie s rekuperackou, lebo len zateplenim sa A0 asi nedosiahne. Ale ak uz clovek cerpal dotaciu na TC tak bude v roku 2019 asi nadavat

  10. Mirka píše:

    Ale nikde v zakone sa nepise, ze pokial sa cerpala dotacia napr. na tepelne cerpadlo tak nemozeme poziadat o dotaciu na RD. Pise sa iba ak bola poziadana dotacia zo SFRB alebo dotacia podla paragrafu 9c zakona 555/2005 a to je na zateplenie RD, tak sa nemoze ziadat o dotaciu na RD. Viete mi niekto poradit ako zistim, ze aky energeticky certifikat ziskame po dokonceni RD?

    • ferol píše:

      Aky energeticky certifikat po dokonceni RD? Najlepsiu informaciu o tomto moze mat jedine projektant, ktory vam projekt riesil a sazmorejme musi byt informovany o tom, ci ste pocas realizacie nerobili zmeny, ktore by mohli mat vplyv na vysledok (zmena konstrukcii, zateplenia, technologie..) Drobne zmeny napriklad v interieri ako posun priecok, interierovych dveri a podobne na to vplyv nema.

  11. David píše:

    Chapem to spravne ze mi staci vlastne NED + kotol na pelety a som v kategorii A0 a mozem ziadat o prispevok ako bolo spomenute v clanku – https://inardex.sk/riadene-vetranie-legislativa/

    Alebo je tam este ina podmienka ?

    • ferol píše:

      Je uplne jedno ako dosiahnete parametre A0 – budova s takmer nulovou spotrebou energie – cize ako to je technologicky a konstrukcne “namixovane”. Podmienka je mat platny energeticky certifikat v danej kategorii. Ked to splnite, mozete ziadat.

      • Patrik píše:

        Podla novely zákonu č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov:

        Podmienky poskytnutia príspevku na rodinný dom

        (1) Príspevok na rodinný dom možno poskytnúť, ak

        a) rodinný dom spĺňa minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie,

        b) stavebné konštrukcie rodinného domu podľa § 9e ods. 2 spĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie,

        paragraf 9e ods. (2) Stavebnými konštrukciami sa rozumejú konštrukcie obvodového plášťa, strešného plášťa, vonkajších otvorových konštrukcií a vnútorné deliace konštrukcie medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom.

        Z toho mi vyplýva že aj všetky konštrukcie (steny, podlahy, stropy, okna) musia spĺňať minimálne hodnoty domu s takmer nulovou spotrebou energie (teda tepelno-technická norma od roku 2021) Súčiniteľ prestupu tepla U. Problém je že na to aby sme splnili minimálnu požiadavku na OKNA potrebujeme hodnotu okien Uw= 0,6 W/(m2.K). Najlepšie okná na trhu majú od 0,7 W/(m2.K). Tak je nereálne dosiahnuť to, keď také okná neexistujú.

        Alebo to chápem zle?

        • ferol píše:

          No ale najvacsia psina je, ze ani pouzitim takych konstrukcii nie je zarucene, ze dom sa dostane do kategorie A0. Cela ta nasa legislativa vratane noriem je divne poskladana.
          Osobne by som to videl takto:
          – splnenie energetickeho certifikatu je podmienka (ci uz dotacie, alebo kolaudacie vseobecne..)
          – vsetky ostatne normy, ktore nam predpisuju, ake parametre maju konstrukcie splnat by mali byt iba pomockou, ako toho dosiahnut, nie podmienkou. Samozrejme hygiennicke kriteria splnit musia. Ale ak dokazem spravit nulovy dom s tym, ze nesplnim parameter niektorej konstrukcie a ja viem, ze sa to da dosiahnut aj s horsimi oknami, tak nevidim dovod, aby som tam take okna zabudoval (a ak este ani nie su na trhu…napr)…

          Tepelno-technicke normy vzdy v minulosti sluzili na to, aby sa projektant mal o co opriet pri navrhovani. Cize ak navrhol konstrukciu podla platnej normy na dany tepelny odpor, nikto mu nemohol nic zle vytknut. Dom splnil normy a celkova spotreba na kurenie “nejako vysla” Podla mna cely problem energetickej certifikacie je ten, ze sa do tohoto dlho fungujuceho systemu dostrcila dodatocne a stala nadradenou, ale normy nam ostali vpodstate v rovnakej forme (okrem zdvihnutia parametrov) a tvaria sa ako zavazne..

          • Peter píše:

            Tak pri normách by sa to mohlo vnímať aj tak, že tie zabezpečujú maximálne tepelné straty domu. Na straty zdroj tepla vplyv nemá, či dám plyn alebo tepelné čerpadlo, straty sú rovnaké, iba ich inak pokryjem.
            Čiže nejaký zmysel asi normy majú, keďže zámerom štátu a asi aj nás všetkých je, aby sme mali čo najnižšie straty tepla.
            Pri primárnej energii (energetickej triede) síce čisto z hľadiska energie je výhodnejšie dať si napr. kotol na peletky, ale zároveň z hľadiska životného prostredia to nie je naj. Preto sa má začať zohľadňovať aj tvorba CO2.
            A to, že je norma a aj zákon, áno, projektant sa s tým musí vedieť popasovať.

            • Fero Lehocky píše:

              Popasovat sa s tym da, ale problem ja vidim v tom, ze ked sme simulovalu rozne vypocty, aby sme vobec splnili len kriterium tepelnych strat v malom 100m2 dome, tak bolo potrebne valit velke hrubky izolacii aj do podlahy. A ze toto nasledne sposobuje vacsie letne prehrievanie domu sa uz v norme nikto netrapi. Netvrdim, ze je to letne chladenie od podlahy spasonosne, ale kazda strana ma proste dve mince…. norma riesi iba straty na kurenie… leto neriesi

          • Rasto píše:

            Zdravím,
            máte k tomuto nejaké aktuálne, iné informácie?
            Certifikát mi vyšiel na A0, ale u konštrukcií, konkrétne u okien mi nevychádza normalizovaná hodnota. Mám požiadať o dotáciu?

  12. Eva píše:

    Dobry den, prosim Vas pekne ako je to s vypoctom podlahovej plochy? Prave riesime kolaudaciu a v kolaudacnom rozhodnuti nam ako obytnu plochu uviedli dvojnasobok zastavenej plochy (poschodovy dom), co je podla mna uplne zle. V energetickom certifikate mame uvedenu podlahovu plochu taktiez ako dvojnasobok zastavanej plochy.
    Ako je to prosim spravne? Podlahova plocha je plocha vsetkych miestnosti bez priecok a bez teras, balkonov? Rata sa tam aj plocha schodiska?
    Dakujem pekne.

  13. Marián píše:

    Zdravím Vás, ako je to s celkovou podlahovou plochou? V zákone sa píše “celková podlahová plocha rodinného domu je najviac 200 m²”. Čo si pod tou celkovou podlahovou plochou mám predstaviť? Resp. čo v tom je zarátané. Je v tom zahrnutý suterén pod úrovňou terénu, ktorý slúži ako sklad? Je v tom zarátaná aj garáž? Podľa mňa by to malo byť vyňaté z celkovej podlahovej plochy. Pretože keď postavím garáž na pozemku alebo ako súčasť domu, je to stále tá istá plocha, ale v jednom prípade by sa zaratúvala (ako súčasť domu) a v druhom nie. A suterén neslúži na bývanie. Aký je Váš názor? Nikde sa to v zákone nespomína a to môže byť kameňom úrazu.

    • ferol píše:

      Niečo kolega naštudoval a výsledok som zapísal do článku ako:
      Update 2 (19-01-31)

    • Peter píše:

      Snáď len pre doplnenie, aby to tu bolo aj napísané.
      V zákone sa to síce nespomína, ale tento pojem definuje vyhláška č. 364/2012 Z. z., ktorá je vykonávacou k zákonu č. 555/2005 Z. z. (preto to nemusí byť v zákone napísané).
      Je to § 1 ods. 6 spomenutej vyhlášky, pričom sa postupuje podľa normy STN EN ISO 13790/NA.

  14. Peto píše:

    prosim Vas kolega ktory studoval tu normu STN EN ISO 13790/NA moze prosim pozriet ci mozno s celk.podorysu domu odratat plochu o ktoru su vsadene terasove okna, vstupne dvere (oproti fasade)
    dakujem

  15. Slavo píše:

    Nemáte nejaké info o tom, či sa z podlahovej plochy odpočítavajú otvorené priestory cez dve podlažia – napr. otvorená galéria ? Ďakujem

    • ferol píše:

      Neopocitavaju sa, ani schodisko sa neodpocitava. Je to proste hruba plocha na vonkajsej strane zateplenia stavby.

  16. Slavo píše:

    Dakujem, aj ked ma to moc nepotesilo :(…. moj podorys domu s podkrovim ma 104 m2, takze spolu 208m2… Mohli v tom zakone trochu zohladnit to, ze nie kazdy stava bungalov 🙁

  17. UR píše:

    Neviete ci sa do obvodových stien pocita aj izolacia? Napr poschodova kocka o rozmere 9.8m v pohode do 200m2, ale viac ako 10cm izolacie by uz dom posunulo cez tuto hranicu. Dakujem

    • ferol píše:

      Samozrejme, ze izolacia sa pocita. Ved ide o energeticku certifikaciu a ta izolacia je toho jedna z podsatnych poloziek 🙂

  18. UR píše:

    No tak az take samozrejme mi to vobec nepride. V uvedenom pripade to vedie k perverznej situacii, bez zateplenia sa nedostanem do danej normy, so zateplenim zase nemam narok na dotaciu kvoli prekroceniu max “podlahovej plochy”.

    • ferol píše:

      A dom robite kvoli sebe alebo kvoli dotacii? Dotacia ma proste dane podmienky a kto ich nesplni ma smolu. Kazdy sa proste do podmienok nepomesti a ak niekto chce vacsi dom, tak pri investicii trebars 300.000 EUR mu to, ci dostane dotaciu alebo nie (a teoreticky mozno ani nie v plnej vyske 8000 EUR) bude asi ukradnute..

  19. UR píše:

    “A dom robite kvoli sebe alebo kvoli dotacii?” – irelevantna otazka by som povedal. Zo znenia navrhu a vysvetlenia ministra, to ma “motivovat obcanov bla bla setrenie” – ako som vysvetlil na priklade, je tam hranica kde tato dotacia NEMOTIVUJE k setreniu (ak je to tak ze izolacia sa pocita to podlahovej plochy), teda sa mina ucinku.

    • ferol píše:

      Preco? Ked clovek o dotacii vie vopred, tak si navrhne dom takej plochy, aby mu to vyslo. Motivacia je aj predsa v tom, aby sa nestavali zbytocne velke domy, kedze bohate postacia take do 200m2 pre beznu rodinu na byvanie a stavanie vacsich je vlastne mrhanie materialmi a aj energiou v buducnosti. Je to proste luxus stavat vacsie, a kto na ten luxus ma, dotaciu od statu proste nedostane. Ak ale planujete zateplovat existujucu stavbu – cize rekonstrukciu, tam podla mna neplati tych 200m2. To plati pre novostavby. Cize zateplovanie existujicich domov myslim nie je obmedzene, takze sa to ucinku nemina podla mna.

  20. UR píše:

    Ok Ok, sorry ze mame viacej deti a vlastne mrhame materialmi a enegiou, my luxusaci. Ps: myslel som ze dotacia je len pre novostavby. A tiez by mi to nedávalo zmysel keby pravidla pre rekonštrukciu boli ine. Skolaudujem nezateplenu novostavbu, zateplim a uz ako rekonštrukcia by cez 200m2 v priklade nevadilo?

  21. ferol píše:

    Na toto ja odpovedat neviem 🙂 Ja som napisal, ze dom do 200m2 je pre beznu rodinu urcite vpohode. To je cista vnutorna uzitkova je cca. 160m2 vykurovanej plochy. Bezna rodina v sucasnosti je 2-3 deti.

    A aj viem, ze sa da spravit dom, ktory sa do danej plochy pomesti aj pre vacsie rodiny. Mame napriklad postaveny aj dom, kde je ta certifikacna plocha 196m2 a ma 6 izieb, lebo v nom zije rodina s piatimi detmi – cize 7 ludi. Chalani su po dvojiciach v izbach 17m2 a dievca je samo v mensej. K domu je nevykurovany sklad a pristresok pre auta, ktory sa do certifikacie nerata. Cize k domu je este sklad o ploche 21m2.

    Preto viem, ze sa take domy aj pre vacsie rodiny daju navrhnut. Uz pre nejake dvojgeneracne a pod to bude asi komplikovanejsie. To je pravda.

    A ospravedlnujem sa, a to vyznelo, ze staviate luxus, ale su bezne rodiny, co maju jedno alebo ziadne dieta a chcu domy na urovni 300 a viac m2 uzitkovej plochy, co mne osobne nedava zmysel a to mi pride uz zbytocne mrhanie.. bez ohladu na to, ci ti ludia na to maju alebo nemaju…

    • Peter píše:

      Dobrý deň, počíta sa za nevykurovany sklad aj špajza, ak nemá kúrenie? Ďakujem za odpoved.

      • ferol píše:

        Ak su sucastou tepelnoizolacnej obalky, ak ano. Ak by ten sklad bol napriklad prilepeny niekde na boku domu a je oddeleny izolaciou domu, tak by sa dal vylucit

  22. Juraj píše:

    Dobrý deň, ako je to s otvorovými konštrukciami. Dajú sa zohnať okná s Uw do 0,6, aby sa splnila jedna z podmienok dotácií?

    • ferol píše:

      No ak sa aj daju do Uw 0,6, tak ich je pramalo… Predpokladam, ze toto nikto pri dotacii riesit nebude, lebo to cislo je cisty blud v slovenskej realite…

  23. Emília píše:

    Dobrý deň, prosím vás chcem sa spýtať, ak som v minulosti čerpala financie zo SFRB na stavbu bytu a po takmer 15 rokoch som si postavila dom a ťarchu z bytu som preniesla na dom, ráta sa to, že som využila dotácie zo SFRB alebo nie? Dakujem

  24. Peter píše:

    Pokiaľ sa úver zo ŠFRB nepoužil na výstavbu daného domu, tak s tým problém nebude. Ak však na liste vlastníctva bude záznam o záložnom bremene v prospech ŠFRB, určite je dobré hneď predložiť aj vysvetľujúce doklady.

  25. Peter píše:

    Slavo: plocha podkrovia (pod šikmou strechou) nie je automaticky určená z vonkajších pôdorysných rozmerov, ale určuje sa trochu inak. Overte si to teda u projektanta/certifikátora, lebo je šanca, že by ste sa vedeli dostať do 200 m2.

  26. Slavo píše:

    Peter: Ďakujem za info, skúsim prezistiť.

  27. Peto píše:

    Peter: plocha podkrovia pod sikmou strechou zaujima aj mna. Teraz mi telefonicky certifikator povedal ze on si pamata ze v zakone je to z vonkajsich rozmerov. Naozaj tu sa uvadza http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-364#p1:
    “(6) Celková podlahová plocha budovy sa zistí z vonkajších rozmerov budovy podľa technickej normy1) bez zohľadnenia miestnych vystupujúcich konštrukcií

    a) z projektovej dokumentácie pri projektovom hodnotení alebo
    b) zmeraním skutočných rozmerov budovy pri normalizovanom hodnotení a pri prevádzkovom hodnotení.”

    Takze urcujuce su pravidla v norme STN EN ISO 13790/NA. Prosim vie tam niekto nahliadnut a vycitat ako sa postupuje pri podkrovi so sikmou strechou?
    Dakujem pekne

    • Peter píše:

      Ak certifikátor nepozná tu normu tak…
      Aby vedel kde to hľadať, strana 6 uvedenej normy, posledný odstavec:
      “Podlahová plocha posledného podlažia pod šikmou strechou sa určí podielom obostavaného objemu posledného podlažia vymedzeného plochou hornej úrovne stropu nad posledným podlažím, vonkajšími plochami tepelnej izolácie strešnej konštrukcie, prípadne vertikálnych stienok a priemernej výšky ostatných vykurovaných podlaží budovy podľa obrázka…”
      Takže nejako tak. Treba si potom len overiť, či sa táto definícia nezmenila v zmene 1 tejto normy, ktorú pri sebe momentálne nemám.

      PS: odporúčam pre zákony používať stránku slov-lex.sk, nakoľko tá je oficiálnou zbierkou zákonov, čo znamená, že je vždy aktuálna.

  28. Marek píše:

    Dom s takmer nulovou spotrebou sa berie podla primarnej energie? Ze musi byt A0. To je do 54 kWh/m2 za rok? To ale diskvalifikuje zase dobre izolovany dom bez TC, alebo plynu alebo peletkoveho kotla. Ja mam bungalov 186 m2 a mernu potrebu tepla na vykurovanie 22 kWh/m2 za rok. Lenze kedze je to priamovyhrevne vykurovanie (folie + rekuperacia Nilan) tak v certifikate sa mi to nasobi faktorom 2.76, takze som mimo. Lenze pri tejto spotrebe sa mi neoplatilo riesit teplovodnu podlahovku s TC, alebo plyn. Realne celkova rocna spotreba so vsetkym je cca 6.5 – 7 MWh.

    • ferol píše:

      Tak ako pisete. Musi to byt podla certifikatu. Ak vam to nevyslo, tak nemate narok na dotaciu.

    • Marek píše:

      Samotná izolácia domu je len jedno z kritérií pre ECB. Pokiaľ máš fólie a rekuperáciu, tak potrebuješ doplniť fotovoltaiku a prípradne ohrev vody cez hybridný elektrický ohrievač (napr. Ariston Lydos Hybrid). Potom sa zmestíš do ECB A0. No pokiaľ už ECB máš a je tam A1, tak po vyššie uvedených úpravách sa to celé bude brať ako rekonštrukcia.

  29. Tomas píše:

    Spominalo sa tu, ze sa nebude moct poziadat, ked uz bola poskytnuta ina dotaciu. My sme dostali na tepelne cerpadlo, ale v tom zakone sa nic take nespomina. Resp. spomina sa iba “nebol naň v minulosti poskytnutý tento príspevok alebo podpora na jeho obstaranie od Štátneho fondu rozvoja bývania” Cize dufam, ze budeme moct poziadat.
    Este mi nie je jasne, ako sa moze dostat tych max 8800. Nikde sa to tam nespomina.

    https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/vystavba-5/bytova-politika/aktuality/navrhovane-zmeny-pri-podpore-zlepsovania-energetickej-hospodarnosti-rodinnych-domov

  30. Ján píše:

    Certifikácia ako taká je v súčasnosti nedotiahnutý projekt. Ale na slovensku to tak už býva. Vymyslené pravidlá bez konkrétneho nástroja na výpočty v podobe jedného SW. Dnes funkčný len zber dát na registráciu certifikátu. Množstvo internetových firiem ale aj distribučné spoločnosti ktoré si založili biznis na tom že vypracúvajú certifikáty za 100€ z vyplneného elektronického formulára so 4 fotografiami domu. Ak chcete A0 vyplnte formulár s nepravdivímy údajmi a budete mať A0. V súčasnej dobe je to nekontrolovateľné. Navrhujeme projekty v potrebných energetických triedach a aj napriek súčasným vyhláškam sú tie domy kolaudované v energetických triedach B a vyššie. Zmena by bola len v prípade povinnosti dozoru viesť podrobný monitoring stavby a následný report informácií pre spracovanie dát. Lenže dnes na stavbe dozor figuruje len ako meno na žiadosti pre SP. Zaujímavé že v súkromnom sektore napr. IEPD to funguje aj s pomocou nástroja ako je PHPP. Nerozumiem prečo sa kladie dôraz na primárnu energiu keď dôležitá je hlavne hodnota celkovej potreby energie ktorú ovplyvňuje aj samotný faktor tvaru budovy ktorej podmienku nespĺňa skoro každý bungalov. Do kategórie A0 sa dostanem aj keby som býval v stane, ktorý vyzbrojím množstvom technologických zariadení. A to už nikoho nezaujíma že to množstvo technológie sa podieľa na primárnej energii pri výrobe, dovoze, údržbe, a šrotovaní. Čo chladenie ? Energia na chladenie je ešte horší problém než kúrenie a to žiaden certifikát nezohľadnuje. Toto je hra s číslami, a nie riešenie udržateľného rozvoja.

  31. Miloslav píše:

    Dobrý deň. Musím to stihnúť ešte v roku 2019? Keby som skolaudoval až v 2020 tak tu dotáciu 8000 nedostanem?
    Ďakujem

  32. martin píše:

    V ziadosti o dotaciu na dome je uvedene meno firmy az 3 kolonky.
    Znamena to ze tam dam napriklad firmu, ktora mi dodala stavebny material?
    Budem hladat sam majstrov, teda nebudem mat dom na kluc. Alebo je dodatacia iba ked stavia dom iba firma?
    Dakujem

  33. Ingrid píše:

    Ohľadom dotacie by som sa rada opytala nieco ine. Kedze SP pre nas dom bolo vydane v sulade s poziadavkami platnymi od 2016, a podla toho aj bol dom tento rok skolaudovany, projekt je vypracovany tak, aby splnal A1. Minimalizovat tepelne straty bola moja poziadavka, a tak sa pocas stavby pridalo na hrubkach izolacii v strope a aj v stenach, instalovala sa rekuperacia a tepelne cerpadlo. Tym sme dosiahli A0, len je tu “nesulad” s projektom. Myslite, ze budu stacit udaje z EC o hrubkach izolacii, aj ked v projektovej dokumentacii sa pise nieco ine alebo akym sposobom toto osetrit? Za kazdu radu dakujem.

  34. D.M. píše:

    Rozumiem tomu spravne,ze ak mam zastavanu ploch 202m2 (aspon podľa zamerania zakladov co mi robili), tak nemam narok na dotaciu aj ked splnim vsetko? uzitkova je myslim okolo/pod 170.

    Ďakujem.

    • ferol píše:

      Ak to spravne chapem ja, tak sa berie udaj o ploche z energetickeho certifikatu. Nie co kto nameral na zakladovej doske. Cize ak je to takto hranicne na 202m2, moze pokojne na certifikate byt aj nieco tesne pod 200m2, ak tie udaje prevezme niekto z projektu inak…

      • D.M. píše:

        Nemala by sa prikladat aj projektova dokumentacia ? potom to zrejme budu porovnavat, aby z toho este nebol nejaky §225 TZ. v kazdom pripade ma pekne zamrzi, ze som to prepalil o doslova par m2.

  35. Marek píše:

    Zdravim,
    Mam skolaudovany dom v roku 2016, v energetickej triede A1, ak by som si dal namontovat TC, budem splnat A0, neviete ci je mozne domontovat TC a vydat novy certifikat a ziadat o dotaciu? Dakujem

  36. dalajlama píše:

    Kokos ja mam 140m2 ale podla nich nad 200m2 tak nech si to strcia niekam.. Beriem to ako diskriminaciu.
    Ps. Dvaja chalani v 17m2.. Fuu no v japonsku maju 3 deti na 9m2 preco neist tym smerom? Pride mi to uchylne.
    Skoda reci.

    • Fero Lehocky píše:

      no ide o to, aku mate celkovu plochu vratane murov vsetkych podkazi. Ak to mate v certifikate zle oproti realite, reklamujte certifikat…Ak to je pravda, hold tak su dane podmienky

  37. Lubo píše:

    Ak som čerpal dotáciu na tepelné čerpadlo v roku 2019 tak už nemôžem žiadať o príspevok na rodiny dom alebo to plati ak sa žiada v roku 2020 súbežne obe dotácie?Dakujem

    • kreola píše:

      Subeh dotacii uz bol zruseny. Este v 1. vlne dotacie na zateplenie bolo mozne ziadat aj ked uz si dostal dotaciu na TC. Ale po novom to uz nepojde, zmenilo sa to v zakone.

  38. Peter píše:

    Lubo,

    ja v tomto neviem poradit, ale kedze mi to pripada ze to blokuje hlavne iniciativa zatepli.sk, tak sa asi ozvite im a budu najskor oni vediet. Popripade do redakcie energie-portal, odkial maju info.

  39. Lubo píše:

    Tak dostal som takúto odpoveď v súlade § 9ea ods. 1 písm. g) zákona č. 555/2005 Z. z. (v znení účinnom od 10.3.2020) príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie z MDV SR je možné poskytnúť, ak na rodinný dom vrátane jeho technického systému nebola poskytnutá podpora podľa osobitného predpisu (zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania), verejné prostriedky alebo finančné prostriedky Európskej únie v rámci iných podporných programov.

    V nadväznosti na uvedené ustanovenie, v prípade ak na rodinný dom bol poskytnutý príspevok na technický systém RD, nie možné poskytnúť príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie z MDV SR

  40. Peter píše:

    Dobrý deň, nemá niekto informácie ako to bude s dotáciou na dom s nulovou spotrebou energie v roku 2022.
    V roku 2021 ministerstvo z dôvodu nedostatku financií žiadnu výzvu neotvorilo. V roku 2022 plánujem kolaudovať dom a chcel by som vedieť či má zmysel dúfať v dotáciu na dom A0 alebo si mám uplatniť dotáciu na tepelné čerpadlo.
    Ďakujem.

  41. Ján píše:

    Osobne si myslím že dotácia na domy v kategórii A0 už nebude. Od januára tohto roku je to povinnosť. V minulom období to povinnosť nebola a tou dotáciou chceli stavebníkov motivovať. Na štyroch projektoch sme tú dotáciu dostali ešte s kombináciou dotácie na tepelné čerpadlo. Vzhľadom na blížiacu sa recesiu, ktorú spôsobí aktuálne zdražovanie, chcú motivovať práve dotáciou na obnovu starých domov. Skončí to aj tak fiaskom ako v minulosti, lebo splniť podmienku energetického kritéria na primárnu energiu do A0 u starých domov je skoro nemožné. Komplikované je zateplenie rôznych podkrovných priestorov a pivníc. Nemožné dodatočné izolovanie podláh a tým nemožný spôsob aplikovania nízkotepelných podlahových vykurovacích systémov ktoré by vyhovovali účinnosti tepelných čerpadiel. Keby radšej dali každej domácnosti solárny systém na ohrev vody. Zabezpečili by tak že min 6 mesiacov v roku (aj u nás na orave), by žiadny cvok nekúril v júli len preto aby si nahrial teplú vodu a nezadymil celu dedinu. A to sa teším na to čo sa bude diať teraz keď pôjde hore cena plynu. To môžem rekuperáciu rovno vypnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*