Drevodomy, montované domy » Hľadajte značku kvality drevostavieb

Hľadajte značku kvality drevostavieb

Na výstave DomExpo 2011 v Nitre bola verejne predstavená nová značka kvality. O túto sa odteraz môžu postupne firmy uchádzať. Značka Vám má pomôcť pri výbere kvalitnej slovenskej realizačnej firmy drevostavieb.

 

Citujem z dokumentu:

 

ŠTATÚT ZNAČKY KVALITY DREVOSTAVIEB

Sekcia ekologických drevených stavieb ZSD SR Združuje členov zaoberajúcich sa výrobou a výstavbou montovaných domov. Členstvo je dobrovoľné, podmienené len členským príspevkom odvodeným od počtu zamestnancov a splnenia podmienok ZSD SR.

Sekcia ekologických drevených stavieb sa rozhodla zaviesť značku kvality drevostavieb, ktorá je výrazom snahy o skultivovanie trhu drevostavieb. Značka kvality poukazuje na to, že dodávateľ sa odlišuje od dodávateľov drevostavieb, ktorí vznikli živelne bez väčších znalostí a zázemia, čo môže následne spôsobiť poškodenie mena drevostavbám. Značka kvality nenahradzuje certifikáciu, ale nezávislou odbornou komisiou posúdi komplexné riešenie drevostavby. Z tohto dôvodu sa značka kvality venuje nielen prefabrikovaným výrobkom, ale aj stavebnej montáži (technológia stavby domu priamo na stavenisku). Je dôležité, aby si zákazník uvedomil, že aj ked’ firma realizuje stavbu z prefabrikovaných stenových panelov, vždy je to kombinácia prefabrikácie a staveniskovej montáže. Prefabrikované diely totiž nesú na sebe stropné konštrukcie a konštrukcie strechy, ktoré sa montujú na stavbe. Inak povedané – nezáleží na tom akým spôsobom sa dom stavia, ale dôležité je aké sú jeho vlastnosti a kvalita hotového domu.

Značka kvality:

 • bola vytvorená sekciou ekologických a drevených stavieb ZSD SR,
  vytvorená je v súčinnosti z Drevárskou fakultou Technickej univerzity vo Zvolene
 • je nadstavbová časť zákonnej certifikácie
 • sú v nej zahrnuté praktické skúsenosti, ale aj technické predpisy a normy pre kvalitné drevostavby
 • predpisuje montážne postupy a technologické kritériá na stavbách, čo zákonná certifikácia nepredpisuje
 • kontroluje technologickú vyspelosť firiem a súbor detailov, podľa ktorých firmy realizujú drevostavby
 • nariaďuje vykonávať blower-door test (test vzduchotesností)
 • vytvára tlak na dodávateľa drevostavby zo združenia ZSD SR na neustále zlepšovanie parametrov a zvyšovanie kvality v prospech zákazníka,
 • zameriava sa na dodržiavanie tých parametrov, ktoré sú dôležité pre dosiahnutie maximálnej životnosti drevostavby
 • značke kvality podliehajú výhradne len firmy združené v ZSD SR sekcia ekologické drevostavby.

Celá brožúra s podrobnejšími informáciami platnými k dátumu vydania tohoto článku je na stiahnutie tu: Štatút kvality drevostavieb

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,
4 comments on “Hľadajte značku kvality drevostavieb
 1. Ján Kandrík píše:

  Združenie spracovateľov dreva na Slovensku by malo pochopiť, že značka kvality nie je hlavným kritériom, ak cena drevostavby je dodávateľskou firmou z tohto združenia predražená. Tento fakt je na Slovensku hlavnou príčinou nízkeho podielu drevostavieb oproti okolitým štátom. To však profesori a docenti univerzity vo Zvolene asi nevedia. Preto by sa malo celé ZSD v SR poučiť z ČR, kde už dokážu v kvalite aj cene viac konkurovať murovaným stavbám. Dôvod je jasný. Nemajú tak vysoké nároky na svoj zisk. Za rok potom postavia viac stavieb. Slovenské firmy to ešte nechápu, stále predražujú a strácajú klientov mimo Bratislavy.
  A v kvalite ešte tiež zaostávajú. Stačí si napríklad pozrieť na webe : novatop.cz precízne prepracovaný systém drevostavieb. Taký u nás nemáme. Záverom iba poznatok : drevostavba nemá dôvod byť drahšia ako murovaná v rovnakom tepelnotechnickom štandarde aj v rovnakej užívateľskej kvalite. na to netreba vymýšľať žiadne osobitné pečate alebo štatúty.

  • fero lehocký píše:

   @Ján Kandrík: Novatop je vyborny system. Na slovensku je jeden vyrobca, ale zatial nerobi cele steny a cely system este viac menej doladuju. Firma http://www.femadatimber.com/contact. Novatop je ale samozrejme vo vyvoji znacne dalej a dodavky robia aj na slovensko. Cize nevidim problem z ich systemu mat stavbu aj u nas. Ak bude este aj cena priazniva o to lepsie, lebo ceny prevetra jedine konkurencia.

   Tiez by som bol radsej, ak by ceny drevostavieb klesli, ale chce to asi cas… viem o par firmach, ktore sa snazia prist na trh s kvalitnym servisom a systemom, ale je to vsetko casovo narocne. Slovensko je klasicky par rokov az desiatky pozadu za zapadom a Cechami.

  • Peter Bejček píše:

   @Ján Kandrík: Dobrý deň pán Kandrík, doteraz všetky porovnania kalkulácii ktoré sme robili, sme v rovnakom tepelnotechnickom štandarde a v rovnakej úrovni vnútornej výbavy boli cenovo porovnateľný až lacnejší ako murované stavby či už z tehly, alebo napr. ytongu. Tea si nemyslim, ze drevostavby sú až tak predražené.

 2. Mr Leo Byno píše:

  dobrý deň,

  Sme kresťanská organizácia, ktorá vznikla na pomoc ľuďom v potrebách pomáha, ako je finančná help.So, ak sa chystáte cez finančné problémy, alebo ste v akomkoľvek finančným chaosu, a potrebujete finančné prostriedky na začatie vlastného podnikania, alebo potrebujete úver urovnať svoj dlh alebo splatiť svoje účty, štart pekný podnikania, alebo ste zisťujú, že je ťažké získať kapitál úver od miestnej banky, kontaktujte nás ešte dnes prostredníctvom e-mailu mrleobyno02@hotmail.com~~HEAD=pobj pre Biblia hovorí: “” Luke 11:10 Každý, kto prosí, dostáva; ten, kto hľadá, nájde; a tomu, kto klope, dvere budú otvorené “.so nenechajte tieto príležitosť prejsť sa, pretože Ježiš je ten istý včera, dnes i naveky more.Please nich je pre vážne zmýšľajúcich a Boh sa báť ľudí.

  Vaše meno:
  SEX;
  AGE;
  krajiny
  Výška úveru:
  Pôžička Trvanie:
  Účel úveru;
  Mesačného príjmu;
  Platný Mobilné telefónne číslo:

  Ďakujeme za pochopenie na Váš kontakt, ako očakávame

  S pozdravom
  riadenie
  E-mail: mrleobyno02@hotmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*