Drevodomy, montované domy » Zhorí Vám drevodom?

Zhorí Vám drevodom?

Keď ho zapálite, tak určite. Rovnako keď zapálite murovaný, tiež zhorí…

Zaujímavý experiment zrealizoval Zväz spracovateľov dreva.  Spálili drevodom. A ten zostal stáť! Taký je stručný výsledok. Zúčasnili sa ho novinári a ľudia aj zo zahraničia. Experiment so spálením drevodomu bol realizovaný v spolupráci s akademickými profesormi z TU Zvolen a Žilinskej univerzity v rámci 7. odbornej medzinárodnej konferencie WOOD & FIRE SAFETY 2012.

Záznamy v médiách z akcie si môžete pozrieť na:

Členovia Sekcie drevostavieb ZSD SR chcú tieto údaje a argumenty využiť na radikálnu zmenu noriem protipožiarnej ochrany u nás, ktorá je dnes už prežitá a nedovoľuje stavať stavby vyššie ako 2 obývateľné nadzemné podlažia.

Pritom v iných krajinách sa môže stavať nasledovný počet podlaží:
Česká republika  – 4
Nemecko – 4
Švajčiarsko – 4
Rakúsko – 5
Veľká Británia – bez obmedzenia
Škandinávia – bez obmedzenia

Práve táto zastaraná legislatíva bráni väčším stavbám u nás, hoci v zahraničí je plno zaujímavej architektúry aj väčších rozmerov ako je rodinný dom…

Moje neoficiálne info o experimente:

Nasledovné info zatiaľ berte “s rezervou”, lebo sú z mojich neoficiálnych zdrojov (Určite budú po celkovom vyhodnotení experimentu zverejnené a upresnené priamo na stránkach Sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky)

Drevodom “ľavou zadnou” vydržal požiadavku normy na 45 minútovú odolnosť a stabilitu. Čiže aby sa v prípade požiaru dalo stihnúť z domu bezpečne ujsť a vyniesť cenný majetok. To splní protipožiarne požiadavky na všetky rodinné domy, či murované alebo montované. Požiar horel ale aj ďalej… a  drevodom stál aj po 60.tich minútach. Potom ho proste zahasili. Koľko by stál ešte ďalej ťažko povedať….

Vnútri zapálili benzín. Teplota vnútri bola okolo 1000 °C . Drevo má teplotu vznietenia okolo 400 °C. Ale keďže je v takomto drevodome obalené tepelnou izoláciou a obložené protipožiarnymi materiálmi (sadrokartón), tak aj po hodine teplotné čidlá vnútri steny ukazovali zhruba 150 °C … drevo preto nemalo šancu sa vznietiť.

Poškodené boli samozrejme samotné sadrokartónové dosky, drevená podlaha a prehorela aj priečka, priamo pri ktorej bol požiar založený. Požiar sa nedostal na horné podlažie domu. Prasklo sklo na okne izby, kde oheň horel a obhorel aj rám okna.

Čo experiment ukázal?

Podľa mňa je záver jednoduchý. Moderné drevostavby sa v protipožiarnych parametroch vyrovnajú murovaným domom. Ak sa požiar zahasí v rozumnom čase, dom sa dá veľmi jednoducho opraviť – postačí výmena zhoreného interiéru, poškodených sadrokartónových dosiek a podlahy. Nosné konštrukcie zostali nepoškodené a plnia ďalej svoju funkciu.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*