Rôzne » Nový stavebný zákon – poplatky

Nový stavebný zákon – poplatky

čím zatepliť dom Nedávno bol schválený nový stavebný zákon. Kolegovia priebežne vývoj okolo prípravy a schvaľovania zákona sledovali a zároveň o ňom v ateliéri diskutujeme. V médiách už okolo toho nájdete plno informácií, ale dnes sa zameriam na jednu dôležitú zmenu oproti súčasnému stavu. A to poplatky za stavebné konania, lebo tie sa budú zásadne líšiť.


Aktuálny stav

V súčasnosti zaplatíte stavebnému úradu nasledovné správne poplatky:

– územné rozhodnutie na rodinný dom – 40 EUR
– stavebné povolenie na rodinný dom – 50 EUR
– zlúčené konanie (územné + stavebné naraz) – 90 EUR, ale niektoré obce to neriešia a vyrubia iba tých 50 EUR
– ak sú na pozemku ďalšie iné objekty, tak to je samozrejme niečo navyše ako drobná stavba alebo nebytová stavba

Stav, ktorý má byť platný s novým stavebným zákonom

Poplatok sa má odvíjať od ceny investície – 1,25 % stavebných nákladov.

Takže si predstavte, že aktuálne počítame zjednodušene cca 2000 EUR/m2 na stavbu domu (viac v článku Koľko stojí rodinný dom). Preto napríklad dom o ploche 120m2 bude stáť povedzme 240 000 EUR.

Z toho polatok za stavebné povolenie je 1,25% =  3000 EUR

A to nevieme, ako sa to celé bude brať. Lebo v cene investície sú aj ostatné stavby, napríklad sklad, trebárs oporné múry a podobne…

Ako sa bude tá cena investície určovať?

No toto nám zatiaľ naozaj nie je jasné. Priamo zákon to nedefinuje, takže určite budú musieť vzniknúť vykonávacie vyhlášky, ktoré nejako zadefinujú spôsob určovania investície. Predpokladáme, že sa zvolí nejaká jednotná “tabuľková” metóda, či už podľa objemov a možno štátom definovaných kubíkových cien. Inak si to zatiaľ predstaviť neviem. Takže ako to celé bude fungovať ukáže iba čas. Prípadne bude musieť byť spracovaný oficiálny rozpočet stavby rozpočtárom s opravením. Je veľmi pravdepodobné, že prvý rok, dva od začatia platnosti zákona bude chaos, a ceny sa budú určovať “ledabolo” a bude sa to nejako “šidiť”, aby boli poplatky čo najnižšie. Ale určite si na rodinný dom nebudete môcť napísať investíciu na úrovni 50 000 EUR. To bude aj úradníkom jasné, že sa to snažíte obabrať…

Ako to bude so zmenami stavieb pred dokončením ?

Aktuálne sa za každú zmenu stavby pred dokončením platí poplatok rovnako ako za stavebné povolenie. Ale keďže je na úrovni 50 EUR, nikoho to extra netrápi. Ale nevieme, ako to bude potom. Či sa bude platiť plná suma celej investície (čo by bolo už šialené), alebo iba cena za danú zmenu a čo to spraví. Toto mi fakt nie je jasné. Lebo napríklad zmena stavby môže oproti pôvodnému stavebnému povoleniu celkovú investíciu aj znížiť.
Skôr by som sa preto chystal na variantu, že každá zmena stavby bude zase pekne drahá…

Odkedy toto má platiť?

Účinnosť nového stavebného zákona je od 1.4.2024. Takže ak požiadate o stavebné povolenie po tomto dátume, tak už budete platiť podstatne vyššie poplatky ako teraz. No teraz si možno poviete, že to je ešte celkom ďaleko. Ale ako sa to vezme… je to za menej ako 2 roky.

A asi sa to nezdá, ale ako som písal v článku “Koľko času potrebujem na prípravu stavby domu?”, tak nakoniec ten čas uletí veľmi rýchlo a budeme tu mať rok 2024. Pri individuálnych projektoch pokojne celá príprava a projekcia trvá aj viac ako pol roka. Okrem toho do toho môžu prísť rôzne iné zdržania.

Preto ak uvažujete v najbližších rokoch o stavbe domu, naozaj stojí za zváženie si pripraviť projekt a získať stavebné povolenie. A následne iba stavebné povolenie predlžovať. Pozor, ale cenu za predlžovanie síce tiež vopred ešte nevieme, ale tam je zase naozaj minimálny predpoklad, že žiadosť o predĺženie bude drahá.

Prípadne si pripraviť aspoň architektonickú štúdiu, lebo tá zvyčajne trvá najviac a potom ju mať nachystanú pre budúce rýchlejšie naprojektovanie. Odporúčam na štúdii a  projekte pracovať  iba vtedy, ak viete, že si projekt chcete pripraviť reálne tak, ako ho o pár rokov aj budete stavať. Lebo je teraz naozaj polemické, či má zmysel len “narýchlo” s akýmkoľvek projektom získať povolenie a veď potom spravíme zmenu stavby pred dokončením…

V kontexte tohto nového stavebného zákona vám skoršia príprava projektu vlastne zaplatí celkom slušnú časť kvalitnej štúdie a projektu. Okrem toho predpokladám, že jeden z hlavných cieľov nového stavebného zákona (urýchlenie povoľovacích procesov) sa v rokoch 2024-2025 nenaplní. Skôr naopak. Lebo bude okolo toho tradičný slovenský chaos, pokým sa všetko “utrasie a zabehne”.


Upozornenie

Tieto informácie o poplatkoch nie sú definované priamo v stavebnom zákone, ale už minimálne rok sa mediálne prezentujú a kritizujú. Nám sa v ateliéri nepodarilo dopracovať ku zdroju, kde by boli presne tieto percentá nadefinované. Takže pôjde skôr o informácie prevzaté z nejakých pripravovaných dokumentov pre súvisiacu legislatívu s novým stavebným zákonom. A ani nevieme vyhodnotiť, či vo výsledku sa tie poplatky ešte nebudú modifikovať. V každom prípade podobný systém poplatkov z ceny investície stavby majú aj naše susedné krajiny. Takže toto sa veľmi pravdepodobne meniť už nebude. Kritika bola práve k tomu, že u nás vychádzajú ako najvyššie. Ktovie, možno sa nakoniec znížia..

(Schválené znenie nového stavebného zákona)

 

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


25 comments on “Nový stavebný zákon – poplatky
  1. Roman píše:

    Takéto vysoké poplatky si pri RD neviem reálne predstaviť. Napríklad projekt takého katalógového domu aj s osadením stojí v priemere 1500E, ale za schválenie zaplatí raz toľko. Celkovo ak beriem cca priemernú cenu PD pri RD na slovensku, tak to vychádza, že cena PD sa bude cca rovnať cene poplatkov, čo je neprípustné. Veď to bude musieť mať každý úradník policajnú ochranu, aby sa nebál chodiť z práce.
    Ako chápal by som vysoké poplatky pri zmenách, lebo na slovensku je národným športom narýchlo zbúchať PD a potom stavať po svojom a následne sa čudovať, že mám problém pri kolaudácií.
    Ako reálne si neviem predstaviť, že poplatky na úrade pri schvaľovaní presiahnu 250E.

    • ferol píše:

      So zmenou stavebneho zakona sa uplne zmeni struktura stavebnych uradov. Vsetko by malo prejst pod stat a ako to spravne chapem z tych poplatkov chcu zaplatit celu tu restrukturalizaciu systemu a digitalizaciu a pod..

      Akurat sme diskutovali v praci, ci je to korektne, ze to plati aj pre rodinne domy. Ale ked sa nad tym clovek “odosobnene” zamysli, vynimka v pripade RD zase zmysel nema.. lebo vpodstate rodinny dom je voci byvaniu v bytovkach luxus, a ludia so ci budu kupovat byty zaplatia realizatorovi cenu za stavebne povolenie “roztopenu” v cene bytu…

      Cize asi jednotne percento je OK, ale skor je problem, ze je naozaj take vysoke uvazovane zatial..

    • ferol píše:

      A co je asi dalsi problem je prave pri sukromnej bytovej vystavbe…
      Ak bude chciet nejaky developer stavat bytovku trebars v investicnom naklade povedzme 2 000 000 EUR, tak musi zaplatit iba za povolenie 25000 EUR.. To tiez potom pre niektorych developerov nebude uz take jednoduche..

    • Frantisek píše:

      No kazdopadne by som vyrubil mastne poplatky vsetkym spekulantom za tie zaujimave zmeny pred dokoncenim. To su vacsinou odrby, ktorymi sa obchadza bezne schvalovacie konanie na stavebnych uradoch.

  2. Stano píše:

    Uz len ten datum od kedy to ma platit – od prveho aprila (2024) – vykladat sa to da rozne ;o)

  3. dez./ píše:

    vsimli ste si, prosim, aj zmeny od februara 2022 v suvislosti s udelovani energetickeho certifikatu, kd eje potrebne mat obnovitelny zdroj eneregie. kusove drevo a peletky bez automatickeho plnenia uz do OZE nerataju. vitete o tom nieco viac, prosim? https://www.inforeg.sk/ec/

    • Fero Lehocky píše:

      uz sme sa o tom bavili s kolegom… je to uplne chore..

      Podrobnosti som este nestudoval. Ale ak to je tak, tak domy s kachlobou pecou, hoci su perfektne usporne by mohli mat problem..

      • Dez. píše:

        Máme tulikivi pec. Akurát idem požiadať o stav. povolenie.

      • Milan píše:

        Ahojte, rad citam blog, rad prispejem.
        Pred dvomi tyzdnami som sa zucastnil konferencie Enviro na Strbskom Plese.
        V ramci prezentacie ministerstva ŽP prezentoval p. Matej Kerestur aj informaciu, že sa rieši znovuzačlenenie biomasy do OZE. Prezentoval to v ramci zelenej obnovy. Neprezentoval to nejak negativne, ale tak robi sa cim dalej nelogickych opatreni, mam pocit, vid navrhovany poplatok. Takze som zvedavy na vysledok.
        Za mna splynovacie kotle a kachlove pece urcite ano.

        Kachliar mi pri stavbe pece hovoril, ze v Madarsku vraj zrusili drevo ako OZE a kachliari dost zivoria…

    • Roman píše:

      Môžeme polemizovať aj nad tým, či je biomasa vôbec obnoviteľný zdroj, pretože krajina kvôli ťažbe degraduje, prakticky odveziete bio zložku, ktorá po rokoch tvorí pôdu. Ale o tom som nechcel. To, že vyradili pece na kusové drevo uznávam, pretože čo si budeme hovoriť. Väšina ľudí nevie ako správne kúriť, aby nedokonalým spaľovaním a komínom bez filtra nepúšťali do ovzdušia samé pekné veci. Plus teraz vidíme, ako s rastúcou cenou plynu ľudia začali páliť všetko, čo horí, vrátane plastov. To je v peci s automatickým podávaním problém. Minimálne u nás sa na konci zimy so zdražením plynu rapídne zhoršilo ovzdušie. Čím skôr sa zbavíme starých kotlov, tým lepšie sa nám bude dýchať.

      • ferol píše:

        No ved to ano… ja som z dediny, a ked som siel na vyske z Bratislavy z intraku v zime na dedinu, to bola hrôza… v meste lepsi vzduch jednoznacne.

        Ale tu je otazne, ako sa bduu brat masivne akumulacne kachlove pece napriklad. Kde ta prevadzka je fakt usporna

        • Dez. píše:

          “Opatrenia zavedené ministerstvom nemajú dopad na stavebnú časť objektov avšak je potrebné začať využívať regulovateľné zdroje tepla a upustiť od jednoduchých kachľových/krbových riešení. “

  4. Dez. píše:

    Cize EC vyjde bez OZE A1 ale v projekte pre stav pov je A0 takže sa nic nedeje?

  5. Dez. píše:

    Skolaudujem aj z A1 EC, ak sim dostal stav. povolenie? Načo je potom ten EC dobrý? Na prípadnú dotáciu? To by som musel byť fest šikovný, dnes sa dotácie na kotly na biomasu minuli za 11 minút.

  6. dez./ píše:

    od projektanta som dostal info: “…v podstate nikde sa nepíše, že pri projektovom energetickom hodnotení alebo pri energetickej hospodárnosti budov dom musí byť v energetickej triede A0, ale že musí mať hodnoty výpočtov zatrieďujúce do škály triedy A0 a to je rozdiel.”

  7. dez./ píše:

    ministerstvo nastvali okrasne krby, tak zatrhli komplet drevo. staci vsak jeden zdroj OZE v lubovolne malom mnozstve, takze ku krbu a sekundarnym infraziaricom (bez centralnej rekuperacie) si dam jednu lokal rekuperaciu alebo lacny bojler s cerpadlom a uz to bude A0, aj ked sa vlastne nic nezmenilo, len papierovo pribudlo jedno male OZE.

  8. A píše:

    V kontexte toho, ze som nedávno staval dom v Rakúsku ma tie nové ceny vôbec neprekvapujú. Baumeistrovi som platil 1000 za prípravu dokladov k stavebnému povoleniu, necelú 1000 som dal za rôzne potvrdenia a certifikáty k projektu, 700 za stavebné povolenie. Ďalšie 4000 za pripojenie na verejný vodovod vzdialený 1m od môjho pozemku a 3500 eur za povolenie pripojiť sa na elektrickú sieť, bez ceny rozkopania cesty. Jedine kanalizácia bola zdarma, ale obávam sa, že aj za tú ešte dorazí faktúra.

  9. Vlado píše:

    ešte je otázka, či to bude mať dopad na poplatky za rozvoj obce (447/2015 Z. z.) – neviem, či je to ešte v platnosti. Lebo presne tie v niektorých lokalitách boli v sume okolo 35 € / m2, takže keď sa to zráta… to bude iná pálka. Alebo sa to zruší?

    • Fero Lehocký píše:

      Toto neviem a zatial som sa tym nezaoberal. Ale tipol by som si, ze sa to nezrusi..a nebude to mat suvis medzi sebou

  10. David píše:

    Dobry den. Zapocul som aj nejake info ohladom zvysovania poplatkov za kolaudaciu. Konkretne ze by sa malo po novom platit za kolaudovanie 1% z hodnoty nehnutelnosti? Je to pravda? Resp. od kedy? Dakujem.

  11. Branislav píše:

    Zdravim komunitu

    Posunom učinnosti stavebneho zákona sa ohladne poplatkov od 1.4.2024 nieco mení?Človek sa nevie dopatrat relevantnej informácie. Aj poplatky za rozvoj obce , ako to bude s nimi? co platí od 1.4.? Aktuálne je účinnosť zákona do 31.3.2024. Neviem sa zariadit, či nahanať podanie stavebneho povolenia do konca mesiaca, alebo pockat.
    Vdaka

    • Fero Lehocký píše:

      Ved sa informujte priamo na stavebnom urade, ak ste uz vo faze rozpracovaneho projektu.. ako to bude. Oni by to mali vediet najlepsie…
      Ja osobne som sa tym nezaoberal dlhsie, ake budu realne poplatky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*