Energeticky pasívny dom » Musia byť okná otočené na juh?

Musia byť okná otočené na juh?

Dostal som nedávno takúto otázku:

Ak chcem dom s čo najmenšou potrebou tepla na vykurovanie,  je nevyhnutné orientovať hlavnú fasádu s väčšinou okien na juh?  Alebo je to možné dosiahnuť aj pri orientácii domu na východ?

Orientácia okien na svetové strany je pri nízkoenergetických domoch dôležitá. Všade sa dočítate, že okná majú byť na juh. Hlavne pri pasívnych domoch je to často podmienka, bez ktorej sa dom skoro nedá navrhnúť.

Prečo?

Najjednoduchšie si to vysvetlíme na príklade s jedným oknom s rozmermi 2,5×1,5m.
Cez okná sa nám teplo z domu stráca. Zároveň, keď svieti cez ne priamo Slnko, tak teplo do domu aj získavame.

Tabuľka ukazuje, akú má bilanciu rovnaké okno na rôznych stranách:

Z tejto tabuľky je jasné nasledovné:
– okno na sever je „čistá energetická strata“
– okno na juh naopak je ziskové
– okno na východ je približne vo vyrovnanej bilancii
– okno na západ je na tom podobne ako východné (ale v lete môže hroziť prehrievanie, to teraz neskúmam v tomto príspevku)

Predstavte si, že máte dom, kde máte na juh 6 takýchto okien (napr. 3 na prízemí a 3 na poschodí).
Ročný prínos okien bude spolu 333×6= 1998 kWh za rok.
Ak bude dom mať povedzme 150m2 plochu, tak prínos južných okien bude 1998/150=13,32 kWh/m2 za rok
Ak si uvedomíme, že kritérium pre pasívny dom na vykurovanie je celková potreba tepla na vykurovanie za rok max. 15 kWh/m2, tak tie okná nám vedia riadne pomôcť.
Naopak, ak by takýchto 6 okien bolo na sever, máme stratu 138×6= 828 kWh za rok. To samozrejme bude domu chýbať a niekde sa bude musieť dohnať…

Ak by som porovnal rozdiel medzi severom a juhom, tak rozdiel na šiestich oknách 1998+828=2829 kWh za rok, čo robí pri 150m2 :
Rozdiel v celkovej bilancii v prospech 6-tich južných okien voči 6-tim severným je skoro +19 kWh/m2 za rok!

Pasívne domy sa preto volajú pasívnymi, že využívajú rôzne pasívne zdroje tepla a Slnko je hlavným z nich.

V prípade pasívnych domov je odpoveď jednoznačná. Okná treba prioritne orientovať na juh. V prípade nízkoenergetických platí to isté, ale kritériá sú skoro 3,5 x „vlažnejšie“ ako pri pasívnych domoch. Preto je už na konkrétnom prepočte, či sa aj s oknami na severe (nie samozrejme všetkými) dá udržať dom v „nízkoenergetičnosti“.


Poznámky ku spôsobu výpočtu

Výpočet som robil v PHPP 2007 s nasledovnými parametrami:
Klíma: Bratislava
Parametre skla okna:
g=0,5
Ug=0,6 W/(m2K)
Parametre rámu okna:
Uf=0,8 W/(m2K)

Výpočet je samozrejme zjednodušením len pre účely pochopenia princípov, reálne sa pre každý dom musí urobiť individuálne posúdenie. Toto ovplyvňujú rôzne faktory, ako tienienie (balkóny, okolité objekty, zeleň, typ a hĺbka osadenia okna v stene a pod..), lokalita..


Výpočet solárnych  ziskov v celoročnej bilancii pre vykurovanie

Napríklad pre južné okno sú počas roka nasledovné údaje o solárnych ziskoch:
január:  67kWh
február:  96kWh
marec: 118kWh
apríl: 133kWh
máj: 120kWh
jún: 117kWh
júl: 119kWh
august: 128kWh
september: 132kWh
október: 106kWh
november: 66kWh
december: 56kWh
Takže za celý rok sa nám do domu dostáva cez južné okno spolu 1257kWh. Reálne sa ale na vykurovanie využíva len teplo získané vo vykurovacom období. Pre južné okno je to 598kWh už spomenutých vyššie v tabuľke s ktorým program PHPP počíta automaticky. S týmto údajom sa pri pasívnych domoch aj kalkuluje pri dimenzovaní vykurovacieho systému.


 

.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.


Tags: , , ,
59 comments on “Musia byť okná otočené na juh?
  1. jednotky píše:

    Dobry den, prosim Vas opravte si v clanku jednotky !!!

  2. Fero Lehocký píše:

    Dakujem za upozornenie. Poopravoval som dufam vsetko. Asi nemozem pisat clanky po nociach 🙂

  3. Musia byť okná otočené na juh? píše:

    Mna by zaujímalo vyčíslenie tepelného zisku zo slnečného žiarenia cez okná pre jednotlivé mesiace v roku. Pretože to že mám z južných okien zisk 598kWh za rok môže byť veľmi zavádzajúce.
    Treba rozlíšiť či sa jedná o vykurovaciu sezónu alebo nie. Tak ako to píšete to vyzerá moc jednoducho ale ono to také určite nieje. Určite sú v lete neporovnatelne väčšie zisky ako v zime a mať tepelné zisky vlete to asi nikto nechce.

    • Fero Lehocký píše:

      Dakujem za pripomienku. Doplnil som na koniec clanku sposob, ako sa ta bilancia rata a hodnoty po mesiacoch pre lepsie pochopenie.

  4. Yco píše:

    Zdravím,

    v PHPP sa dajú okná zaradiť iba podľa “hlavných” svetových strán. Zrejme preto pán Lehocký hovorí iba o oknách na juh.

    Doplním našu skúsenosť. Na severe máme jediné malé okno, na SV tri okná “štandardnej” veľkosti. Na JV a JZ veľké okná “odzhora – dole”. Po roku bývanie sme si istí, že veľké okná na JZ nie sú dobrou voľbou. Máme veľký problém v lete a to s chladením. Externé žalúzie musia byť veľkú časť dňa do veľkej miery (až úplne) sklopené, čo na pohode nepridáva. A aj tak je v dome horúco. Je daň z väčšej časti za drevodom, ale so slnečnými ziskami cez JZ okná to má iste tiež čo do činenia.

    • Fero Lehocky píše:

      @Yco:
      Len drobna pripomienka. V PHPP sa daju okna definovat presne natocene na vsetky mozne smery…aj vodorovne a aj zvislo. Pravdepodobne myslite orientacny velmi okliesteny program zdarma PHVP, ak si dobre pamatam nazov… Plateny PHPP je podstatne komplexnejsi.

      • Yco píše:

        @Fero Lehocky:

        Verím, že máte pravdu. Ja mám ale doma výsledky z PHPP 2007, a tie svetové strany sú tam zadané ručne. Všimol som si, že je možné zohľadniť aj polohu napr. strešných okien…

  5. Ferdinand píše:

    Mne sa pri stavbe domu osvedčila orientácia okien na JuhoVýchod. V lete sa vyhneme slnku viac ako pri plne južnej orientácii okien, v zime vychytáme najsilnejšie slnko, ktoré aj tak zapadá rýchlo a v JJZ. Po štyroch rokoch bývania nemôžem odporučiť lepšiu orientáciu ako JV. V lete nepotrebujeme klimatizáciu. V zime, ak čo len na chvíľu zasvieti slnko, tak je v dome zakrátko 24 a viac C… Myslím si, že tá južná orientácia sa preceňuje – najmä s ohľadom na letné prehrievanie.

    • Yco píše:

      @Ferdinand: Súhlas. 🙂

    • Fero Lehocky píše:

      @Ferdinand:
      Juhovychodna orientacia je s ohladom na prehrievanie ako popisujete dobra. Ale povedat, ze je to lepsie ako na juh by sa dalo len v pripade, ze by vedla stal rovnaky dom orientovany na juh a mat moznost to porovnat:). Je to proste vasa individualna skusenost. Orientaciou domu na juh by ste ale mali velmi pravdepodobne aj s vasim domom celkovu rocnu potrebu na kurenie nizsiu ako mate teraz… to je jednoducho odsledovane a odmerane na par tisicoch pasivnych domoch a statisticky dane. Asi by sa ten dom trebars prehrieval trochu viac a v lete by v nom napriklad bolo povedzme o jeden stupen viac…ale stale by to nebolo neprijemne a spotreba by bola v zime nizsia…
      A o tom je optimalizacia pasivneho domu. Najst rozumny kompromis medzi dokonalym komfortom v kazdom rocnom obdobi a co najnizsou spotrebou energii v lete a aj v zime….

      • Ferdinand píše:

        @Fero Lehocky:
        Máte pravdu. Párové porovnanie s identickým domom na blízku by mohlo (ne)potvrdiť moje konštatovanie. Ale relevantné výsledky by ste dostali iba v prípade, že by v tom porovnávanom dome bývala rodina s rovnakými návykmi a požiadavkami na tepelnú pohodu.
        Štatistika je užitočná vec, ale hovorí iba o tom, že v pasívnych domoch je priemerná spotreba tepla “X” kWh/m2. Ale to nič nehovorí o tom (trochu to preženiem), či ľudia v meraných domoch nechodia v zime v teplákových bundách, pretože priemerná teplota v dome vo vykurovacom období bola 15C. Porovnávali sa v štatistikách ktoré spomínate rovnaké parametre (nemám na mysli technické parametre budov).
        Ani z “celkovej ročnej spotreby na kúrenie” by som nerobil mantru. Veď ak máte nízku spotrebu na kúrenie v zime a všetko čo ste získali miniete v lete na chladenie, tak vypovedacia sila parametra “celková ročná spotreba na kúrenie” je irelevantná…

        • Fero Lehocky píše:

          @Ferdinand:
          Zle som sa vyjadril…samozrejme som myslel celkovu energeticku bilanciu… ale ja v nasej klime ani len neuvazujem nad strojnym chladenim. Potom je nieco zle navrhnute…
          Pasivny dom je mimochodom posudzovany pri 20 stupnoch. Ako sa potom uzivatela spravaju je samozrejme ich vec.
          Su k dispozicii rozne statistiky a aj take, kde vidno podstatne rozdiely v uzivateloch rovnakych domov.
          Ja som ale hovoril o orientacii domu bez ohladu na rozdiely v zivateloch…

      • roman píše:

        s oknami na juh nesuhlasim. Tak silné prehrievanie interieru…dnes som dal vedla okna na juh teplomer, 56 stupnov na fasade.s juhozápadom nesuhlasim tiež, ohromné tepelne zisky v lete.východ suhlasím.
        čo by som ušetril v zime na kurení, to dám v lete za klimatizaciu.radsej si trochu prikurim v zime ako mam zatemnovať okna v lete a svietiť v auguste-pri velkom teple zavriem okenice, v nutri je temer tma, i tak sa inerier prehrieva.
        viac o oknach na juh nechcem ani počuť, radsej na sever

        • Fero Lehocký píše:

          @roman: no ale na prehrievanie interieru vplyva plno inych faktorov. Zovseobecnit, ze okna na juh nie sa neda…tienenie, vetranie, velkost okien, priepustost skla…samotna stavba a materialova skladba domu…proste kvantum veci. samotne okna je len jedna polozka.

          Mat zase dom, do ktoreho nikdy nezasvieti slnko, hlavne v zime je depresivne… Nie nadarmo asi existuje porekadlo kde nechodi slnko, tam chodi lekar…

          • Peter píše:

            Ochrana proti prehriatiu:
            – orientácia (východ alebo juh)
            – tienenie (presah strechy, žalúzie, stromy)
            – klimatizácia (tepelné čerpadlo), rekuperácia
            – tepelná kapacita (steny z betónu, plnej tehly, vápnopiesku)
            – nedostatočná izolácia podlahy (chladí nie len v zime ale aj v lete)
            – prírodné chladenie (severo-východná vetračka, zemný register, húština kríkov, mokrá zelená strecha, stdničná voda)
            – … doplňte

            • brano píše:

              @”>Peter: nutene vetranie bez rekuperacie (bypass) v lete idealne aj smoznostoudochladenia strechy napr. Odparenim vlastnej vody pocas poobedia a vecer.

  6. Ferdinand píše:

    Pán Lehocký, viem že toto asi neovplyníme, ale mne nedáva zmysel merať sptrebu tepla v kWh/m2 (poukazujem na ten meter štvorcový)? Mám napríklad schodisko, ktoré spotrebúva teplo (aj keď priamo vykurované nie je), ktoré má v jednej časti na výšku viac ako 5 m. To sú v podstate dve miestnosti, ale počíta sa iba jedna plocha… Alebo známa má byt s vysokými stropmi cca 2,8 m. Nebolo by jednoznačnejšie, keby sa spotreba porovnávala ku kubíkom obstavanej plochy (kWh/m3)?

    • Fero Lehocky píše:

      @Ferdinand:
      O tomto sa diskutuje na konferenciach:-) asi to neovplyvnime. Zmysel to ale ma. Z pohladu tvorcov vsetkych tlakov na znizovanie spotreby ide v prvom rade o ekologicke zmyslanie a hladanie spotrebneho modelu, ktory sa bude dat dlhodobo udrzat bez zasadneho dopadu na celkovy ekosystem,v ktorom tiez zijeme. A preto sa bude stale tlacit na minimalizovanie zbytocnosti..nazvime to luxus. A vyssie stropy, otvorene galerie..siroke schody a podobne su luxus, preto sa prenasaju do prepoctu zvysenou spotrebou na m2.
      Mimochodom, ak by sme mali byt totalne exaktni ekologovia, tak by sa mal robit prepocet na jednu osobu.. ale to je zatial nerealne, lebo pocty osob sa v budovach v case menia.
      Prepocet na kubiky sa robi tiez a je sucastou energetickej certifikacie…ale zle sa to predstavuje a aj lahko obabre, lebo malokto vie, kolko ma kubikov jeho dom naozaj.

  7. Peter Kristin píše:

    Dobry den, v suvislosti s touto temou by ma zaujimala jedna vec. Stale a vsade sa riesi len orientacia a velkost okien v suvislosti so stratami a ziskami … NIkde som vsak nevidel riesenie z pohladu svetla a osvetlenia … myslim si, ze to je primarna funkcia okien. Mate k tomuto nejake odporucania?

    • Fero Lehocký píše:

      Na to sluzia svetlotechnicke normy. Pre byvanie a rodinne domy postacuje zasada, ze pre obytne miestnosti musi plocha okien tvorit minimalne 1/10 z plochy miestnosti, ktoru presvetluju. Takze na izbu 12m2 by malo postacovat okno 1,2m2 (napriklad 1×1,2m). To je ale uplne minimum. Vsetko ostatne su indiviualne preferencie.. Skor je tendencia medzi ludmi prehanat to s oknami a presklennymi plochami. Samozrejme su aj specialne vypocty presne na osvetlenost priestorov podla luxov a pod..ale to zvycajne pri RD nik nepocita, lebo by sa projekcia zbytocne predrazovala a skusenosti ludia maju, ake velke okna chcu mat v izbach…

  8. Tomas píše:

    Dobry den, skusil som sa pozriet na vyhody a nevyhody okien orientovanych na juh z ineho hladiska. Ak pocitam dobre, tak na jednom okne orientovanom na juh usetrime na slnecnych ziskoch cca 16 eur. Ale aby sme v lete zabranili prehrievaniu, tak musime mat ext. zaluzie, lenze tie niesu vobec lacne. Na konci mi teda vychadza navratnost 18 rokov.
    celorocna bilancia 333 kWh x Sadzby tarify D2: 0,0482 (€/kWh) = 16,05 €
    Cena vonkajsich zaluzii pre jedno okno: cca 300 €
    Navratnost: 300 / 16,05 = 18 rokov
    Z mojho pohladu mi pride idealne riesenie okno s vysokym Ug a nizkym sucinitelom prestupu slnecnej energie tak, aby nebolo potrebne instalovat ext. zaluzie. Problem je, ze s tym ide ruka v ruke znizena svetelna prestupnost.

    • Fero Lehocký píše:

      @Tomas: Okna na juh sa daju efektivne tienit zhora a tymto sposobom ovela efektivnejsie ako okna na vychod a zapad. Tienenie zhora pritom nemusi byt vobec drahe.
      Predpokladam pritom, ze okna mat len na sever chce malokto, kedze tam nie je skoro nikdy priame slnko.

    • Yco píše:

      @Tomas: Zdravím, Tomáš. Ako som už písal, plne s Vami súhlasím. Čo sa týka kompromisu medzi prehrievaním v lete a nízkou energetickou bilanciou celoročne… Vybral by som si riešiť skôr to prvé, aj keď kto ma pozná, vie, že idem po každom kW. V zime je dokúriť ľahšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie ako v lete chladiť. Môj názor po dvoch zimách a jednom lete.

      pozn.: Poznámka k tým kW. Idem po každom kW spotreby na kúrenie, keďže náš NED nie je pričinením nášho staviteľa NED -om. :/ A tu som aj našiel riešenia, len musím staviteľa “presvedčiť” k ich realizácii. Chcel by som ísť po každom kW spotreby na chladenie, ale tu mám obmedzené možnosti. Mám aktívnu rekuperáciu a externé žalúzie. Ale steny majú malý fázový posun teplotného kmitu (Vlákno-Cementové dosky, Steico, Isover, MgO dosky). O tomto parametri som sa dočítal až na týchto stránkach po tom, čo náš dom už stál. Chcel by som to riešiť nejakými pergolami nad JV oknami, ale máme odvetrávanú fasádu a kotviť na ňu asi nie je jednoduché…

      • oregon píše:

        @Yco:
        Čo spravil Váš staviteľ zle, že dom nie je nízkoenergetický? NED nemá nejako pevne stanovenú hranicu spotreby. Taktiež je stále nutné pozerať, akou plochou delím celkovú potrebu tepla na vykurovanie. Pri PHPP je to úplne iná plocha, než pri certifikacii…

        • Yco píše:

          @oregon:

          Čo sa orientácie okien na svetové strany týka, neurobil náš staviteľ zle nič. Projektoval to niekto iný. (Aj keď nás mohol upozorniť, ale to už dnes nie je podstatné.)

          Zle sú vypracované konštrukčné detaily okolo okien a dverí, čo je vidieť na infra snímkoch. Podľa okenárov staviteľ odrezal vonkajšie pásky, ktoré mu pri osadzovaní odvetrávanej fasády zavadzali.

          A takisto podľa môjho najnovšieho poznatku chýba v obvodovej stene vrstva fermacellu, ktorá tam mala byť. Pravdepodobne by tento posunul fázový posuv o nejakú tú hodinku. Úplne ideálne by z môjho dnešného znalostného hľadiska bolo, keby namiesto fermacell -u, ktorý “zabudol” vložiť, dal hofatex: http://www.fipa.sk/Content/images/galleries/13/113.jpg. Pred a ani počas stavby som takéto informácie nemal (vlastne som ich nemal ešte minulý týždeň) a spoliehal som sa na staviteľa ako odborného garanta riešenia.

          Nezažívali by sme také horúce letá.

      • Hunter píše:

        @Yco:
        myslis Steicowall hranoly?

  9. ivan píše:

    ten tepelny zisk okien by som neprecenoval, tabulkovo a statisticky je sice dany urcity pocet slnecnych dni v zime, ale co si posledne roky vsimam tak je v zime viac zamracene ako svieti slnko. v cechach / hyde prak – ct24 / bola o tom debata, a oni uz od velkych presklenych stien upustaju viac je pri nich uniku tepla / hlavne v noci / ako zisku cez den.

    • Fero Lehocký píše:

      @ivan: Cechy maju oproti nam menej slnka v zime. Je to vidno aj v klimadatach v PHPP vo vypoctoch. To je pravda. Vzdy ide o teoreticke vypocty…a realita okolo toho cca sa hybe. S tym neurobime nic. Klimadata sa vzdy len z minulosti.
      Pasivne domy s tym jednoducho kalkuluju a vo vypocte sa to zohladnuje. Mimochodom aj kvoli tomuto netlacim za kazdu cenu na pasivne domy, lebo je to len definicia….papierovo bud splnitelna alebo nie. Realita aj tak skace.

      • Roman píše:

        Ono je naozaj pravda že s tímy ziskami je to hlavne o teórií, stačí ak si zatiahnem želúzie lebo mi svieti do očí a už môžem na teóriu zabudnúť. No netraba zabúdať ani na modernú architektúru a design, kde sú veľké presklenné plochy plochy neocenitelné a vtakom prípade je jasne najlepšou variantov južná strana. Okná otočené na juh majú predsa len asi nejlepší pomer medzi letným prehrievaním (slnko v lete svieti viac menej kolmo zhora takže južnú fasádu tak veľmi neprehrieva) a zimnými tepelnými ziskami (v zime idú lúče naopak dosť zo šikma, takže práve juh jednoznačne výťazí).

  10. Katarína píše:

    Dobrý deň,
    sme momentálne vo fáze výberu pozemku a nejak sa nedokážeme zhodnúť. Chceli by sme stavať energeticky pasívnu drevostavbu v okrese Nitra. Žiaden pozemok, ktorý by zodpovedal našim predstavám o lokalite však úplne nespĺňa južnú orientáciu hlavných zasklených plôch. V podstate máme na výber pozemky, na ktorých by sme mohli využiť JV alebo JZ. Ktorá z týchto možností je podľa vás výhodnejšia pre pasívny dom?
    Podla predbežného projektu máme na prízemí zo zadnej strany veľkú presklenú plochu, poschodie je bez okien na tejto strane domu (v podstate by sme tam chceli umiestnit fotovoltaticke panely). Najideálnejšie by bolo asi dom obrátiť krížom na juh, ale to by nám asi neprešlo, keďže musíme dodržať líniu ulice… Ďakujem

    • Fero Lehocký píše:

      @Katarína: Juhozapadna strana sposobuje vacsie letne prehrievanie, preto pri velkych preskleniach na tuto stranu je nutne poobede mat lete zatiahnute exterierove zaluzie. Toto ale vela ludom nevyhovuje, lebo prave poobede su doma a nevidia potom zo zahrady. Z tohoto dovodu je preto podla mna lepsi juhovychod. Skor sa teda riadte osobnymi preferenciami, kedy Vam kde vyhovuje slnko a tien v dome a na zahrade.

  11. Dušan píše:

    Dobrý deň,
    táto téma ma momentálne dosť zaujíma. Spolu s architektom riesime projekt RD. Architekt s posledným návrhom umiestnil detské izby s oknami na SV. Doteraz sme riesili s oknami dets.izieb na JV. Posl.návrh je doteraz najlepší (ak myslím ostatné miestnosti).
    Čo si myslíte na umiestnenie okien detsk. izieb na SV?
    Ďakujem.

    • Yco píše:

      @Dušan: Podľa mojich skúseností, ktoré vyššie riešim, je SV izba u nás najteplejšia, pretože intenzita slnečného žiarenia na východe má veľmi podobnú charakteristiku ako západe. (Akurát v inom čase.) Zdroj: http://www.crzp.sk/crzpopacxe?fn=*recview&uid=1286288&pageId=resultform&full=0&focusName=bsktchRZ1&fs=F78558AA43224BEDB8C06799AD205B6F.

      • Yco píše:

        @Yco: Ešte upresním, že graf je na strane 36. A súčtom charakteristiky pre S a V dostanete SV. 😉

        • ultrarecall píše:

          @Yco: si si isty ze suctom? napriklad: s = 1, v = 3, j = 0, a teda sv = 4, jv = 3. no ale keby pouzijeme tu istu logiku, to by znamenalo ze v = sv + jv = 7. to by sme asi nezkonvergovali 🙂

          • Yco píše:

            @ultrarecall: Nie som si tým úplne istý, ale zdá sa mi to logické. Mne naopak nesedí “Prievidzká” logika SV + JV = V. 😉

            • ultrarecall píše:

              @Yco: a preco ti nesedi? SV a JV je to iste k V ako je S a V k SV, len otocene o 45 stupnov.

              • Yco píše:

                @ultrarecall: No, nesedí mi to preto, lebo by som nemiešal S a J alebo V a Z spolu, keďže sú k sebe v uhle 180 stupňov. Iná vec je JV k V alebo J alebo JZ k J alebo Z, lebo tam je Tebou spomínaných 45 stupňov Ale ako som už vravel, nie som si istý. Je to skôr o intuícii. Možno nás niekto kompetentný “rozsúdi”.

                pozn.: Táto webová štruktúra je veľmi ne-ergonomická, už sa tu ťažko píše. Tak to už nechajme tak. 🙂

                • ultrarecall píše:

                  @Yco: no ved ja som sa ti snazil logicky vyvratit tvoju intuiciu. Tvoja intuicia sa da prelozit tak ze charakteristika pre stenu je dana suctom charakteristik stien ktore su 45% k nej otocene, v tvojom priklade sv = s +v. Ja som potom tvoju intuiciu aplikoval na ine steny ktore splnaju tieto podmienky a prisiel k zaveru ktory vyvracia tvoju intuiciu.

    • Fero Lehocký píše:

      @Dušan: Mne sa tazko od pocitaca hodnoti individualny navrh, kde ked robime studie to trva tyzdne, kym sa dopracujeme k vysledku a nepoznam vsetky suvislosti. Ale tieto okna musite rano dobre tienit z exterieru (zaluzie). Nasledne poobede to odtiahnete a je tam cely den svetlo..

  12. Fero Lehocký píše:

    @Pavel Hrnčíř: Na to neviem odpovedat bez ceny za take sklo a aky to bude mat realny prinos a navratnost. Ale tipujem, ze to zmysel nema. Vela zavisi od samostneho zdroja tepla. Ak mate lacny zdroj, tak akakolvek draha investicia na zlacnenie tepelnej straty je casto v nenavratne. Ak kurite najdrahsim zdrojom – natvrdo elektricky, tak tam by som sa nad tym zamyslel. Ale mozete narazit na jednu vec. Ak si vyberiete dodavatela okien, ten vam proste povie, ze systemu heat mirror neveri a nevezme si to na zodpovednost…tak bud budete hladat ineho dodavatela okien, alebo nebude heatmirror… Poznam firmy, co to proste do svojich okien nechcu, lebo boli s tym technicke problemy

  13. Jaro píše:

    Dobrý deň pán Lehocký. Chcem sa spýtať, či by ste mohol uviesť bilanciu toho istého okna aj pre strany severovýchod, juhovýchod, juhozápad a severozápad? Ďakujem

  14. Fero Lehocký píše:

    @Jaro: Doplnil som bilancie do tabulky v clanku.

  15. karol píše:

    Otočiť plastové okná pri stavbe domu na juh, alebo to nie je až tak podstatné a môžete ich otočiť aj inú svetovú stranu? Záleží, aký dom máte, resp. či vôbec bývate v dome, alebo v byte. Každopádne, z juhu svieti slnko naozaj častejšie, preto je fajn mať okná otočené práve na túto svetovú stranu. Preto pokiaľ budete mať čo len možnosť namontovať okná na južnej strane domu, určite ju využite!

    Zvlášť to platí pri momentálne veľmi populárnych nízkoenergetických domoch. Tie si vyžadujú nižšie náklady na energie, zato je však dôležitejšia správna montáž a umiestnenie všetkých komponentov. Ak totiž viete odhadnúť silu prírody a pôsobenie slnka, vetra, alebo aj vody, môžete vďaka tomu ušetriť cenné finančné prostriedky. Preto vám odporúčame, aby ste si vždy vopred zvážili, čo do nízkoenergetického domu namontujete a ako to umiestnite. Izby, ktoré sú otočené na južnú stranu, majú hlavne v zime obrovskú výhodu. V čase, kedy musíte vykurovať interiér, vám určite prospeje, keď bude do izby prúdiť slnečné žiarenie a priestor sa tak sčasti vyhreje prirodzenou cestou. Nepríjemnejšie môže byť leto, kedy je slnečný svit naozaj silný, vtedy však môžu pomôcť žalúzie či iné účinné odtienenie priestorov. Je to teda nastavené jasne – správna montáž plastových okien vám pomôže ušetriť finančné prostriedky za vykurovanie či energie. Preto naozaj platí, že lepšie je možno spočiatku zainvestovať do okien viac peňazí, aby ste potom ušetrili na energiách, čím získate kvalitu a investícia sa vám neskôr v podstate vráti. Viac informácií o plastových oknách či ich montáži nájdete na viacerých internetových stránkach, ponúkajúcich samotnú montáž i poradenstvo.Tak isto vám odporúčame, aby ste si miesto bezhlavej svojpomocnej montáže radšej nechali poradiť. Takáto investícia sa vám skutočne bohato vráti.

  16. Viliam píše:

    Prihlasujem sa k odberu komentárov. Korec

  17. Miras píše:

    Je to všetko veľmi individuálne, hlavne pri oknách, nás sa aj pri kúpe pýtali na to na akú stranu máme okná, aby nám mohli odporučiť to najlepšie. Ale zase som nechcel do každej izby dopytovať iné okno, takže som potom plošne vybral jedny a tie som si nechal nainštalovať a zatiaľ spokojnosť, hlavne som rád, že som si od vekry nechal urobiť aj montáž, bolo potom o starosť menej.

  18. Michal Lichvar píše:

    Nemaju byt po novom nariadeni EU vsetky novokoloaudove domy pasivne?

    Akoze, potom na severnej strane pod Chopkom sa uz domy stavat nebudu? Ci len s geotermalnymi vrtmi? 🙂

    • Fero Lehocký píše:

      @Michal Lichvar: Nemaju. Pojem pasivny dom je “marketingovy pojem” a nie je zakotveny v legislative.
      Domy musia splnat legislativu a energeticky certifikat. Ak sa to da dosiahnut s oknami na sever, nikto tomu nemoze branit…
      Je to vzdy o kompletnej kombinacii tvaru domu, zatepleni, okien, technologii a kvantum dalsich parametrov 🙂

      Navrhovanie domu podla principov pasivnych domov to iba znacne zjednodusuje na dosiahnutie.

  19. Veronika píše:

    Dobrý deň. Mňa by zaujímali možnosti zatienenia okien s orientáciou na juh v lete. Mimo už spomenutých externých žalúzií. Dom už stojí, čiže niečo iné ako presah strechy a pod. A ideálne aj finančne menej náročné ako žaluzie.

    • ferol píše:

      Dobry den,
      Tak moznosti je viacero, ci budu lacnejsie ako zaluzie neviem povedat, lebo z hladiska efektivity su zaluzie jedny z najlepsich, preto ich aj pouzivame.

      Zavisi od vzhladu domu a konstrukcie, velkosti okien.
      Ak presah nie je mozny, vzdy sa da “dorobit” nejaky slnolam – napr: https://www.sunsystem.sk/root/obsah/blog/alaris-slunolam.jpg
      Kludne to moze byt relativne lacna konstrukcia z drevenych dosiek… Ide len o to, spravne nastavit velkost, presah a pod..

      A potom rozne formy roliet, markiz a pod…

      Alebo riesenie, kde sa caka dlhsie su listnate stromy.

  20. Matus píše:

    No neviem stale rozmyslam nad tym, ze pri pasivnych domoch s rekuperaciou, je skor vacsi problem prehrievanie obytneho priestoru, takze pocul som aj o problemoch v zime, ze dom sa prehrieval a museli uplne vypinat kurenie, lebo dom sa prehrieval cez velke okna. Tym ze zacina globalne oteplovanie, myslim si ze v tychto stavbach nas moze vyjst drahsie ochladzovanie stavby. Preto je na uvazenie, ze postavit dom nie na juznu stranu mozno aj dobre. Uz som aj videl cloveka co si narokom pasivny dom postavil s vyhladom na severnu stranu a neskutocne si to ppchvalov. Neviem preco stavame domy na juznu stranu a potom sa nam dom prehrieva a riesime to zaluziami atd. Takze aj tam je badat vacsi problem s priehrievanim. No mozno to stoji za uvazovanie a mozno sa uplne mylim. Sam hladam odpoved 😉

  21. Fero Lehocky píše:

    Tiez sa nad tym zamyslam niekedy 🙂 Mate pravdu v tom, ze zacina byt fakt problem hlavne leto…

  22. Jozef píše:

    Dobrý deň,
    mám veľkú dilemu a verím, že ako odborník by ste mi s tým mohli pomôcť. Ideme prerábať starý RD kde všetke okná smerujú na Juh. Jedná sa o vonkajšie 4 okná ktoré sú na chodbe o rozmeroch 1370 x 1400, 2660 x 1400, 1470 x 1400, 2780 x 1400 to je veranda, ktorá nebude vykurovaná a vonkajšia hrúbka steny je 180. Potom sú 2 okná o rozmeroch 2960 x 1560, 1380 x 1560 vedúce z verandy do izieb táto stena má hrúbku 500. Veranda má dĺžku 10000 a šírku 1400. Neviem či mám dať dvojsklá na verandu, trojsklá do izieb, alebo opačne? Alebo dvojsklá všade, alebo trojsklá všade?
    Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

    • ferol píše:

      No taketo nieco sme este neriesili, cize ideal by bol napocitat tepelne straty a ako sa to cele bude spravat. Ale bez vypoctov by som ja volil verziu taku, ze na fasadu nevykurovanej verandy by som dal dvojskla. A na tu vnutornu fasadu trojskla. A hlavne nezabudnite poriesit vetranie tej verandy celorocne. Ak tam budu napriklad kvety, bude tam velka vlhkost a okna sa mozu rosit..

  23. Jozef píše:

    Ďakujem za Váš názor. Ja som sa tiež prikláňal k tejto variante. Myslím si, že dvojsklá na verande mi prepustia viac solárneho zisku, samozrejme za slnečného počasia a trojsklá mi v izbách udržia viac tepla ako dvojsklá. Vetranie na verande bude asi dostatočné aj keď veľké dva okná budú pevné zasklené v ráme, ale menšie dva okná budú otváravo sklopné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*