Recenzie kníh » Ako si vybrať drevenú fasádu?

Ako si vybrať drevenú fasádu?

Recenzia knihy

Dlhšie som pokukoval po knihe Dřevěné fasády, ale odolával som. Kniha sa mi zdala tenučká a preto „asi povrchná“. Nakoniec som neodolal a musím priznať, že ma prekvapila. Je síce tenká, ale výstižne popisuje všetko, čo súvisí s drevenými fasádami.

 

 

Dozviete sa v nej napríklad odpovede na zaujímavé otázky:

  • Je lepšie dať obklad vodorovne alebo zvislo?
  • Je lepší obklad s medzerami alebo plný (pero-drážka)?
  • Drží sa vo vetranej medzere za obkladom hmyz?
  • Je lepšie drevený obklad pravidelne natierať, alebo nechať tak?
  • Ako často ho treba natierať, ak ho začnete natierať?
  • Obklady z ktorých drevín netreba vôbec natierať?
  • Aká je životnosť drevených fasád a ako sa dajú ľahko vopred pripraviť na zrekonštruovanie?
  • Je lepší klinec alebo skrutka pre prikotvenie obkladu?
  • a tak ďalej…

Načrtol som len pár základných otázok, na ktoré kniha dáva odpovede.

Autorom je nemecký architekt s 25 ročnou praxou, pričom v nemecky hovoriacich krajinách majú oveľa viac skúseností s drevenými fasádami na rodinných domoch ako u nás. Tie sa používajú hlavne na nízkoenergetických až pasívnych drevostavbách, ale samorejme aj pri murovaných domoch.

Komu odporúčam túto knihu? Každému, koho tematika zaujíma, či ste laik alebo odborník. Neunudíte sa prílišnou “odbornosťou” 🙂

Kniha vás určite usmerní, aký drevený obklad zvoliť. Budete  vedieť povedať architektovi s čím má uvažovať.  Pri výbere dodávateľskej firmy sa nenecháte nachytať na „pekné reči“. Každý predajca tvrdí, že ich obklad je najlepší. Ale zvyčajne prezentuje hlavne pozitíva, pričom každý drevený obklad môže mať aj negatíva. Niekomu vadia, niekomu nie. Treba si len zvoliť pre seba ten správny.

Údaje o knihe:
Dřevěné fasády
autor: Ingo Gabriel
ISBN 978-80-247-3819-2
Vydavateľstvo Grada Publishing 2011

Drevenými obkladmi sa budem zaoberať podrobnejšie aj ja v mojom bezplatnom “Seriáli o zdravých domoch”. Nechce sa vám recenzovanú knihu vyššie kupovať?  Prihláste sa do seriálu vpravo hore a dozviete sa okrem informácií o drevených obkladoch aj ďalšie zaujímavosti + hneď vám pošlem zadarmo E-book o montovaných domoch 🙂

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*