Recenzie kníh » Mesačné drevo pre drevodom?

Mesačné drevo pre drevodom?

Recenzia knihy

Práve som dočítal zaujímavú knihu “Erwin Thoma: …viděl jsem tě růst” o dreve a drevodomoch z prírodného chemicky neošetrovaného dreva.
Autor knihy je rakúsky lesník Erwin Thoma. Ako už viac ľudí, aj on prišiel na vlastnej skúsenosti na to, že chemikálie a plasty v domoch a bytoch spôsobujú rôzne choroby a alergie. Najviac to štve práve pri vlastných deťoch. Vďaka manželkinmu dedovi sa dostal k skoro zabudnutým prirodzeným postupom spracovania dreva. Tieto postupy sú teraz vytláčané hlavne chemickým priemyslom. Prirodzene spracované drevo pre montované domy nie je podľa jeho skúseností vôbec potrebné chemicky ošetrovať voči škodcom, hnilobe ani požiaru. Však to znie zaujímavo?

Ale ako je to možné? Stručne:
Ide o premyslený a pritom jednoduchý postup spracovania dreva. Stromy z alpských lokalít v určitých nadmorských výškach sú vopred vybraté na spílenie. Stromy sú spiľované pri určitých fázach Mesiaca v zimných mesiacoch. Preto sa môžete stretnúť s pojmom „mesačné drevo“. Mesiach ovplyvňuje na Zemi všetko živé aj neživé… od prílivu a odlivu mora až po nespavosť detí pri splne. Rovnako ovplyvňuje stromy a ich životné cykly. V určitej fáze Mesiaca je veľká časť miazgy stromu v koreňoch a v kmeni je jej preto len malé množstvo. Po spílení sa nechajú stromy v lese do jari presušiť. Robia to tak, že sa nechá strom ležať zo svahu smerom dole  korunou aj s listami. Listy, alebo ihličie sa snažia na spílenom strome prežiť, preto do konárov vyťahujú z kmeňa vodu. Kmeň sa takto v priebehu pár mesiacov pekne prirodzene presuší a ostáva v ňom minimum miazgy. Miazga je to, čo škodce v strome vyhľadávajú…
Následne sa drevo necháva sušiť voľne na vzduchu aj pár rokov. To je v kontraste so súčasným trendom priemyselného rýchleho sušenia dreva.

Autor knihy vo viacerých príkladoch popisuje výhody takéhoto dreva a možnosti jeho použitia. Od drevodomov, nábytku, detských hračiek a po neošetrované drevené parkety, ktoré môžete použiť trebárs v kúpeľni na podlahe bez obavy z toho, aby sa nepokrútili od vlhka..
Knižka je napísaná tak, že je ju možné prečítať aj na jeden dych.

Nejde o klasickú knihu pre technikov, ktorá vás unudí technickými parametrami a čísalmi. Veľká časť je písaná formou príbehov a skúseností.
Mňa samotného prekvapil napríklad príbeh o doteraz existujúcom 400 ročnom drevenom komíne, ktorý stále funguje a nezhorel.

Rovnako zaujímavý je príklad, ako dve kopy dreva na jednej lúke vzdialené od seba asi 100m, napílene v rovnakom ročnom období, ale v rôznej fáze mesiaca, mali výrazne rozdielne vlastnosti. Jedna bola napadnutá drevokazným hmyzom a druhá nie..
Pred kúpou knihy som mal trochu obavy, že pôjde do veľkej miery PR knihu – reklamu na vlastný stavebný systém, ktorý autor so svojím týmom vyvinul a predáva – systém Holz100 . Našťastie to tak nie je. Samozrejme tento systém často spomína a vysvetľuje ako vznikol a aké má výhody, ale v knihe je aj plno ďalších odkazov na realizátorov a spracovateľov prirodzeného dreva. Upozorňujem, že hlavne pre Rakúsko. Ale nájdete tu aj odporúčania, ako sa vo vlastnej lokalite dopracovať k takémuto kvalitnému drevu. Hoci čo viem ja, tejto problematike sa priamo na Slovensku venujú skôr len nadšenci a veľký spracovatelia dreva režú stromy „hlava-nehlava“ kvôli biznisu.

Knihu preto pokojne bez obáv odporúčam každému, kto si chce rozšíriť obzor o dreve a drevodomoch. Mňa nenudila 🙂

Údaje o knihe:
„…viděl jsem tě růst „
Autor: Erwin Thoma
ISBN: 80-903553-4-X
Vydavateľstvo Paprsky 2006

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,
12 comments on “Mesačné drevo pre drevodom?
  1. Mesacne drevo píše:

    O takejto tazbe dreva som pocul len okrajovo,ale verim,ze to tak aj fungovalo.Este pride cas,kedy ludia budu chciet byvat zdravo a to donuti aj velke firmy spracovat drevo tak ako sa to robilo.

  2. Fero Lehocký píše:

    Obávam sa, že toho sa ale nedožijeme.

    • @Fero Lehocký:
      Pred pár rokmi som mala možnosť kúpiť kus lesa (asi 1000 m2) na chatku za krásnych 100 tisíc Sk. Keby som bola dala na svoju intuíciu, tak by som ho bola kúpila. Možno by som už dnes mala v ňom postavený drevený domček z dreva, ktoré by sme tam boli vypílili.

      Už vtedy som vedela o tom, že existuje drevo, ktoré netreba ošetrovať, lebo je vypílené v určitej fáze mesiaca, ale nie som si istá, že by som bola vedela dať dokopy informácie, architekta, realizačnú firmu… A potrebovala som v dome bývať rýchlo, tak by som asi nebola čakala roky, kým drevo prirodzene vyschne.

      Dnes nemám ten kus lesa, a žiaľ, ani peniaze naň, ale mám všetko ostatné. Napriek tomu verím, že skôr či neskôr nájdem kus lesa, ktorý si budem môcť kúpiť a pustíme sa do toho… Ak investorom nebudem ja, tak moje deti alebo vnúčatá, ale dožiť toho sa ešte určite chcem… (a to som o pár rokov staršia ako Vy, pán Lehocký :-)).

  3. Matej Bradovka píše:

    Dobrý deň,
    mám to štastie a podarilo sa mi postaviť dom z mesačného dreva na Slovensku, a bývať v takomto dome je niečo neporovnateľné. Pozrite si fotky na stránke vlaro.sk.

  4. Peter píše:

    “Mesačné drevo” dobre som sa zasmial 🙂 Dobrý marketingový ťah, hovorí sa tomu marketingová odlišnosť. Naši predkovia ťažili “mesačné drevo” na stavbu dreveníc, akurát že nevedeli o tom, že to majú takto nazývať. Stačí ak si to overíte v hociktorom zo slovenských drevených skanzenov alebo u firiem, ktoré tieto drevené domy v skanzenoch postavili – jednu takú firmu poznám osobne a dobre sa budú zabávať, keď im to poviem, že “mesačné drevo”!!! Ak si zájdete do Martina do skanzena, tak tam stojí niekoľko domov s touto zázračnou technológiou. Toto je výsledok globalizácie, že sme zabudli na svoje remeslá a slepo prijímame za predražené peniaze cudzí rozum. Za toto sa môžeme akurát tak dobre hanbiť! A propagátori takýchto hlášok si najprv prosím overte čo hlásate, pretože si stačí urobiť len základný prehľad v stavebnýh technológiách a zistíte, že “mesačné drevo” nie je až taká novinka, naši predkovia by vám vedeli porozprávať. Môžem vám dať kontakty na remeselníkov, ktorí tieto staré stavebné postupy stále používajú a nemusíte platiť drahé rozumy z Rakúska.

    • acex píše:

      @<a hr@Peter: ef=”#comment-772″>Peter: Dobry den, mal by som zaujem na kontakty na remeselníkov, ktorí tieto staré stavebné postupy stále používajú a netreba platiť drahé rozumy z Rakúska

      • Fero Lehocký píše:

        @acex: skuste sa spytat priamo dodavatela systemu Holz100 na Slovensko – vlaro.sk
        Co som sa s nim naposledy rozpraval, snazi sa dopracovat k tomu, aby to riesil s nasim lokalnym drevom a tak – je to lesnik. Dodavatelom sa stal preto, lebo staval pre seba taky domcek a na Slovensku nic podobne nenasiel…

      • Matej píše:

        @acex: kontakt vlaro.sk alebo 0905 633 759

  5. Martin píše:

    Velmi zaujimave informacie. Obavam sa, ze na Slovensku alebo aj inde (vo velkom) nerealizovatelne. Viete si predstavit hoci len jedneho seriozneho predajcu takehoto dreva? S mesacnym drevom by to malo spolocne akurat to, ze by mesiac trvalo kym by prislo z lesa k vam…. Ved v dnesnej dobe najst seriozneho cloveka na stavbu ku comukolvek je velmi tazky oriesok.

  6. Milan píše:

    Ďakujem za informácie o tejto knihe neustále drevo fascinuje A oslavuje a veľmi rád sa poučím o takomto spracovaní dreva Hneď ako som si toto Prečítal som si tú knihu objednal Ďakujem vám že ste to zverejnili a dostalo sa to až ku mne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*