Zdravý dom Biodom

Recenzia knihy

Zaujímate sa vážne o zdravé bývanie? Odporúčam ako „základnú čítanku“ knihu Zdravý dom – biodom. Čítal som ju síce dávnejšie, takže táto recenzia bude stručnejšia.
Kniha podrobnejšie popisuje postupy a princípy zdravého domu – biodomu. Zaoberá sa stavebnou biológiou (baubiologie) – vede o zdravom bývaní. Zdravý dom – biodom je prvá kniha v slovenčine na túto tému. Je určená pre širokú verejnosť, ale objavujú sa v nej aj odbornejšie pojmy. Číta sa ale dobre.

Stručne o čom kniha je:
Geobiológia. Je o rôznych vplyvoch zeme na naše bývanie. Ako napríklad podzemné vodné prúdy, geologické zlomy v podzemí, radón, prírodná zemská rádioaktivita, kozmické žiarenie..

V kapitole o elektrobiológii autori popisujú rôzne technické vplyvy. Hlavne elektrickej energie, ktorá spôsobuje elektrosmog. Potom mobily, mikrovlnky, počítače…
Kniha samozrejme rieši aj možnosti znižovania týchto vplyvov. Ako robiť merania, či existuje vhodné a účinné tienenie.

Čiastočne sa dotýka aj nízkoenergetických a pasívnych domov, ale nie je to cieľom knihy. Skôr odporúča prírodné materiály.

Od autorov pred tým prečítal aj iné knihy. Táto je oproti predošlým stručnejšia a zaoberá sa tým najdôležitejším zo stavebnej biológie tak, aby vás nezaťažovala príliš „akademickými debatami“. To sa napríklad nedá povedať o ich prvej knihe v češtine: Žert V., Stockmann J. a kol.: Zdravé bydlení česko-slovenské Feng-šuej (Vydavateľstvo Fontána Rok vydania 2000), ktorú som ani celú nedočítal… ale sa chystám 🙂

Upozorňujem ale, že kniha sa zaoberá aj vecami, ktoré idú už nad rámec aj môjho chápania. Napríklad geomantia a miestami zaváňa „duchárčinou“. Ale možno som v tomto smere len „obmedzenec“ a nevylučujem možnosť existencie aj takýchto javov…

Mimochodom, názov tejto knihy ma inšpiroval pre vytvorenie webu zdravydom.sk

Údaje o knihe:
Zdravý dom – biodom
autori: Ing. arch Jaroslav Stockmann, Ing. Vlastimil Žert
ISBN 80-967652-1-3
Vydavateľstvo Yudiny 2007

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

 
 

Pomohol Vám tento článok?

Pripravujem pre Vás ďalšie zaujímavé tipy v bezplatnom seriáli článkov o rodinných domoch, ktorý nenájdete nikde na webe. Ani tu na blogu. Prístup môžete získať hneď teraz a rovno získate tieto 3 knihy tiež zdarma:
 
 
 

 

CHCEM KNIHY ZDARMA
 
 
 


Tags: ,
2 comments on “Zdravý dom Biodom
  1. Anna Pobočková píše:

    Dobrý deň,
    sledujem vašu činnosť a dúfam, že tak ako mne prináša aj iným vzácne informácie. Páči sa mi aj formálna časť a Váš spôsob interpretácie. Želám Vám veľa úspechov v tejto činnosti a v živote.

    S pozdravom
    Anna Pobočková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*