Recenzie kníh » Zdravý dom Biodom

Zdravý dom Biodom

Recenzia knihy

Zaujímate sa vážne o zdravé bývanie? Odporúčam ako „základnú čítanku“ knihu Zdravý dom – biodom. Čítal som ju síce dávnejšie, takže táto recenzia bude stručnejšia.
Kniha podrobnejšie popisuje postupy a princípy zdravého domu – biodomu. Zaoberá sa stavebnou biológiou (baubiologie) – vede o zdravom bývaní. Zdravý dom – biodom je prvá kniha v slovenčine na túto tému. Je určená pre širokú verejnosť, ale objavujú sa v nej aj odbornejšie pojmy. Číta sa ale dobre.

Stručne o čom kniha je:
Geobiológia. Je o rôznych vplyvoch zeme na naše bývanie. Ako napríklad podzemné vodné prúdy, geologické zlomy v podzemí, radón, prírodná zemská rádioaktivita, kozmické žiarenie..

V kapitole o elektrobiológii autori popisujú rôzne technické vplyvy. Hlavne elektrickej energie, ktorá spôsobuje elektrosmog. Potom mobily, mikrovlnky, počítače…
Kniha samozrejme rieši aj možnosti znižovania týchto vplyvov. Ako robiť merania, či existuje vhodné a účinné tienenie.

Čiastočne sa dotýka aj nízkoenergetických a pasívnych domov, ale nie je to cieľom knihy. Skôr odporúča prírodné materiály.

Od autorov pred tým prečítal aj iné knihy. Táto je oproti predošlým stručnejšia a zaoberá sa tým najdôležitejším zo stavebnej biológie tak, aby vás nezaťažovala príliš „akademickými debatami“. To sa napríklad nedá povedať o ich prvej knihe v češtine: Žert V., Stockmann J. a kol.: Zdravé bydlení česko-slovenské Feng-šuej (Vydavateľstvo Fontána Rok vydania 2000), ktorú som ani celú nedočítal… ale sa chystám 🙂

Upozorňujem ale, že kniha sa zaoberá aj vecami, ktoré idú už nad rámec aj môjho chápania. Napríklad geomantia a miestami zaváňa „duchárčinou“. Ale možno som v tomto smere len „obmedzenec“ a nevylučujem možnosť existencie aj takýchto javov…

Mimochodom, názov tejto knihy ma inšpiroval pre vytvorenie webu zdravydom.sk

Údaje o knihe:
Zdravý dom – biodom
autori: Ing. arch Jaroslav Stockmann, Ing. Vlastimil Žert
ISBN 80-967652-1-3
Vydavateľstvo Yudiny 2007

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,
4 comments on “Zdravý dom Biodom
 1. Anna Pobočková píše:

  Dobrý deň,
  sledujem vašu činnosť a dúfam, že tak ako mne prináša aj iným vzácne informácie. Páči sa mi aj formálna časť a Váš spôsob interpretácie. Želám Vám veľa úspechov v tejto činnosti a v živote.

  S pozdravom
  Anna Pobočková

 2. Palo píše:

  Dobrý deň pán Lehocký. Knihu som nedávno prečítal. Ešte predtým sme začali stavať dom, máme hotovú základovú dosku – plnú železa (husté kari siete hore aj dole a veľa prútov ešte v tom). V knihe bolo písané, že železobetón zosilňuje resp. spôsobuje rozlievanie žiarenia na celú plochu.. Je to tak aj pri takejto doske? Dá sa to nejak zatieniť celoplošne napr. natiahnutím pod/nad hydroizoláciu? Ďakujem. (gp zóny som na pozemku nedal premerať, ale sme na kraji náplavového územia miestneho potoka – na jeho sedimentoch…)

 3. Fero Lehocky píše:

  Tienenie podla mojich vedomosti nefunguje. Vykaslite sa na to, skoda namahy. Treba si z tej knihy brat veci s rozumnou mierou.
  Ak vychadzame z predpokladu, ze zelezo roznesie geopatogenne zony (GPZ) vsade, tak potom ich ani nemusite merat. Ale ludia, ktori bezne meravaju GPZ domy a byty, tak podla nich su tie zony dost rozdielne po izbach a domoch. Preto presuvaju postele a tak…
  A casto su to prave zelezobetonove panelaky. Takze berte s rezervou, ze ocel roznesie. Mozno ciastocne, ale su horsie vplyvy na byvanie podla mna. Napriklad permanentne nastvany kolega v praci sposobi ako protispankovy element podstatne viac ako zelezo v doske. Ja uz ani velmi netlacim na to meranie GPZ… fakt najviac robi to, co si o vsetkom okolo seba myslite… Taka je moja skusenost posledne roky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*