Prírodné stavebné materiály » Konopná izolácia

Konopná izolácia

Konopná izolácia je vyrábaná z technického konope, ktoré je ideálnou poľnohospodárskou plodinou. Neobsahuje návykové látky ako marihuana. Darí sa jej aj na zlej pôde, je odolná voči škodcom, nepotrebuje hnojivá a ani chemické postreky. Ide o prírodný obnoviteľný zdroj. Konope neobsahuje žiadne bielkoviny, preto tepelnú izoláciu netreba špeciálne ošetrovať proti hmyzu a hlodavcom. Zle horí.
Okrem vysokej difúznej priepustnosti má konopná izolácia ďalšiu zaujímavú výhodu, a tou je schopnosť redistribúcie vlhkosti. Všeobecne je to schopnosť materiálu vyrovnávať sa a odovzdávať vlhkosť celým svojím objemom, teda akási vlhkostná vodivosť. Vďaka nej nedochádza ku vzniku lokálnych koncentrácií vlhkosti. Vlhkosť je materiálom dopravená (distribuovaná) do celého objemu, čím je vytvorená násobne väčšia plocha povrchu pre ľahké odvetranie.

Konopná izolácia je navyše schopná pojať a vyrovnať sa s veľkým množstvom vlhkosti. Objemová vlhkosť môže narásť až na 20 %, bez zníženia tepelno-izolačných schopností.
Pre porovnanie u minerálnej izolácie dochádza k strate tepelno izolačných schopností už pri 2% objemovej vlhkosti. Pri súčasnej minimálnej schopnosti redistribúcie vlhkosti sa minerálna vlna stáva veľmi riziková pri vnikaní už veľmi malého množstva vlhkosti. Hrozí, že minerálna izolácia začne lokálne vlhnúť a vlhkosť sa bude hromadiť. Táto koncentrovaná vlhkosť sa nie je schopná obmedzeným povrchom odvetrať a znikajú problémy.
Podobným spôsobom redistribujú vlhkosť do celého svojho objemu aj ďaľšie prírodné materiály – fúkaná celulóza a drevovláknité dosky.

Konopnú izoláciu je možné použiť na rôzne časti stavby: na zateplenie krovu, do stien drevostavieb, do podláh, rovnako ako aj kontaktný zatepľovací systém s omietkami na murivo . Existuje vo forme izolačných dosiek a rohoží. Aj ako doplnkové výrobky na utesnenie škár napríklad zrubov.
Zaujímavé je použitie voľne sypaného konope – konopné pazderie. Pazderie vzniká pri spracúvaní konopnej stonky. Po oddelení vlákna ostane na konci procesu drevná hmota pazderie, ktorá je v takejto forme ľahko použiteľná na tepelnoizolačné zásypy.

Výhody:

  • dobrý fázový posun
  • dobre sa vyrovnáva s vlhkosťou, pričom nestráca tepelno-izolačné vlastnosti
  • pevná a zároveň pružná izolácia
  • môžete pracovať bez ochranných pomôcok
  • nedráždi dýchacie cesty, nesvrbí a neškriabe
  • vysoká difúzna priepustnosť
  • výborné akustické vlastnosti
  • prirodzená a zdravá vnútorná klíma
  • odolnosť proti plesniam a škodcom
  • 100% využitie obnoviteľnej suroviny

Nevýhody:

  • horľavosť
  • robia sa produkty bez alebo s vystužením umelými vláknami. Tie druhé sú z ekologického hľadiska nevhodnejšie

Rôznorodý sortiment:

Sypané pazderie vhodné na zásypy:

Konopné izolácie pre slovenský trh dodáva napríklad firma TEPORE (http://tepore.sk/)

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags:
31 comments on “Konopná izolácia
  1. Mlh píše:

    Dobrý den.
    O konopí uvažuju do roubenky z lepeného hranolu. Co se týká hočlavosti stonků, lze ji snížit postřikem nějaké látky? Nebo se toho nemusíme bát? 🙂

    Díky.

    • Fero Lehocký píše:

      Z hľadiska požiaru sa posudzuje celá skladba t.z. všetky vrstvy konštrukcie, ktoré ako celok musia byť požiarne bezpečné. Inak pri výrobe izolácii z konope ako prídavná látka používa amónna soľ v množstve cca. 1 %, ktorá znižuje horľavosť materiálu.

  2. Lucia píše:

    Pán Lehocký,

    v 1.rade Vám chcem vyjadriť poďakovanie za výborné články, ktoré napomáhajú ľuďom viac sa zamyslieť a dozvedieť o zdravom prevedení RD.

    K téme konopná izolácia by ma zaujímalo: čítala som, že difúzny odpor by mal smerom k exteriéru klesať. Lenže koeficienty dif.odporu v popisoch materiálov sú trochu chaotické, preto by som potrebovala poradiť. Ak staviame z Ytong-u, kde píšu, že dif.odpor je 5/10, je vhodné izolovať ho konopnými doskami s faktorom difúzneho odporu 3,9?

    Vopred ďakujeme aj s manželom za odpoveď :))

    • Fero Lehocký píše:

      @Lucia: Takuto kombinaciu som este neprojektoval, ale malo by to byt bez problemov. Hoci mi to pride zbytocna komplikacia pri Ytongu a neopodstatnene pouzitie konope na fasadu a volil by som ako zateplenie system Multipor.

  3. Martin píše:

    Dobry den, zaujimalo by ma aky typ vonkajsiej omietky je vhodne pouzit na vonkajsiu konopnu izolaciu?

    • fero lehocky píše:

      @Martin: Konopna izolacia sa aktualne podla mojich ibfo pouziva iba ako vyplnova. Na kontaktne zateplenie sa uz myslim nevyraba. Teda Nlnedava sa na nu priamo omietka.

  4. Peter Bejček píše:

    Pozdravujem pán Lehocký,

    na trhu už je aj produkt Konope Panel, ktorý je omietateľný. Určite by som volil difúzne otvorenú omietku, napríklad hlinenú.

    My pri skladbe stien používame konope ako výplňovú izoláciu a ako fasádnu drevovláknitú kôli vyšej tepelnej kapacite.

  5. Alexandra Lozovska píše:

    Vážený pán Lehotský,

    plánujeme výstavbu RD z tehly T Profi (440 alebo 500). Keďže hrúbkaobvodového muriva umožňuje výstavbu bez zateplenia, ostáva otázka izolácie strechy (za strešnú krytinu sme zvolili pálenú škridlu). Rozhodujeme sa medzi striekanou PUR penou a konopnou izoláciou. Viete nám, prosím, poradiť? Ďakujeme. Alexandra

  6. Vladimír Peťovský píše:

    Poprosím o info je možná kombinácia zateplenia krovu napr: medzi krovy 12 cm Nobasil-dosky, Knauft-unifit 032- Ecose 16 cm, konopná doska 12 cm, teda súčet izolácii je 40 cm alebo aký postup zvoliť. Dakujem Vladimír

  7. Dana píše:

    p. Lehotský,
    poprosím Vás o radu. Ideme rekonštruovať starý takmer 100-ročný dom, postavený z tehál. Akú izoláciu strechy by ste odporučili? Je vhodná aj táto konopná izolácia?
    Vďaka

    • Fero Lehocký píše:

      @Dana: No strecha velmi nesuvisi s tym, ako su robene steny… takze je to cele o navrhu riesenia. Ale nevidim dovod, preco by nemohla byt pouzita aj konopna izolacia.

  8. Jaroslav ondak píše:

    Dobry den
    Poprosim vas o radu.
    Aku hrubku konopnej izolacie pouzit pri sikmych strechach na medzi krokvovu izolaciu.
    Pri sklenej vate sa odporuca okolo 40cm.
    Bude to aj pri konopnej izolacii?
    Dakujem

  9. Viera píše:

    Dobrý deň,
    zatepľujú sa konoponou izoláciou aj obvodové steny starších tehlových domov ?

  10. bea píše:

    Dobrý deň,

    chcela by som sa informovať na možnosť použitia konopného pazderia do vápennej omietky (vápno+piesok+pazderie). Plánujeme si pripraviť omietku na obvodovú stenu izby (interiér), ktorá je odizolovaná, s drenážou, avšak pred zateplením. T.z. je ešte studená a v rohu vplyvom tepelného mostu vznikajú rosné, na dotyk mokré stopy. Čo je dozaista spôsobené aj omietkou na báze cementu, ktorú ideme až po škvárobetónové tehly obiť. Zaujímala by ma možnosť použitia takejto omietky a prípadné nedostatky pri aplikácii na nezateplenú stenu.
    Veľmi pekne ďakujem a prajem všetko dobré

    bea

  11. Peter píše:

    Dobrý deň,
    predpokladám, že konopná izolácia je taktiež vhodná ako stropná izolácia. Je možné ju voľne rozvinúť na povale starého domu vzhľadom na horľavosť materiálu ? Má to nejaké riešenie (ľahkej konštrukcie) ? Bývalo predsa bežné, že sa na povalách uskladňovalo seno.

    • ferol píše:

      No to je len otazka toho, ci by povala toho domu mala vykazovat nejaku poziarnu odolnost alebo nie. Pri novostavbach sa pocita, ci je to nutne alebo nie. Alebo ci si taku poziadavku date vy, ak nie poziarnik. Nasledne sa na to zvoli vhodna skladba konstrukcie povaly. Ak napriklad zospodu mate protipoziarne riesenie, tak na povale uz potom vpodstate moze byt viac menej hocico. Cize moze sa to vyrolovat aj na povalu.

  12. Brtcho píše:

    Dobrý deň, idem zatepľovať krov konopným vláknom. Keďže sa stretávam s rôznymi názormi, rád by som poznal aj dajaký relevantný. Je potrebné použiť parozábranu? A prečo? Skladba krovu smerom k exteriéru bude: drevolaknitá steiko doska, podklad asi tatranský profil, konopné vlákno, plné debnenie, difúzna fólia, laťovanie, krytina. Ďakujem.

    • ferol píše:

      Dali by sme parozabranu medzi konopne vlakno a tatransky profil. Parozabranou nic nepokazite aj ak by tam nemusela byt podla niekoho…ale ak tam byt musi, tak moze byt celkom problem…
      Takuto skladbu nemame spocitanu, na kondenz, takze bez vypoctu jednoznacne s parozabranou.

  13. marek píše:

    dobrý den, je mozno pouzit sypané pazderie na sucho, bez vápna ako výpln stropu medzi prízemím a podkrovým? dakujem

  14. Andrea píše:

    Dobry den, chcela by som sa poradit, davaju sa konopne pazderie do omietok do interierov alebo to nie je bezna sucast omietok?
    Dakujem

  15. Andrea píše:

    Dobry den, chcela by som sa poradit, davaju sa konopne pazderie do omietok do interierov alebo to nie je bezna sucast omietok?
    Dakujem

    • Fero Lehocky píše:

      Zvykne sa pridavat hlavne do hrubych hlinenych omietok. Do beznych najrozsirenejsich omietok a priemyselne vyrabanych sa bezne nepridava. Pripadne sa do hlinenychnich pridava nasekana slama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*