Energeticky pasívny dom » Nízkoenergetický či pasívny dom?

Nízkoenergetický či pasívny dom?

Aký je vlastne rozdiel medzi nízkoenergetickým a pasívnym domom? Z hľadiska užívateľského komfortu sú obidva domy skoro porovnateľné. Pocit tepelnej pohody a kvalitného čerstvého vzduchu sú na porovnateľnej úrovni.

Zjednodušene môžem povedať, že pasívny dom je nízkoenergetickým domom s ešte “tvrdšie” nastavenými parametrami spotreby energií. Hlavné rozdiely sú zhrnuté v tabuľke nižšie:

hlavné rozdiely:

parameter: nízkoenergetický
pasívny
merná potreba tepla na vykurovanie za rok 50-15 kWh/m2 15 kWh/m2
tesnosť obalového plášťa (blower-door) max. 1,0/h max. 0,6/h
maximálna celková spotreba primárnej energie za rok neposudzuje sa 120kWh/m2

Čiže dom, ktorý bude v nízkoenergetickom štandarde môže spotrebovať skoro 3,5x viac energie na vykurovanie, ako keby bol tento dom pasívnym.

Zároveň si treba ale uvedomiť, že dom spotrebúva aj ďalšie energie:

Ohrev teplej vody. Predpokladajme, že v obidvoch typoch domov by ste minuli rovnaké množstvo teplej vody, preto ak sa použije rovnaký zdroj na jej ohrievanie, nie je v tejto časti energie rozdiel v spotrebe medzi nízkoenergetickým a pasívnym domom.

Ostatné spotrebiče v dome (chladnička, práčka, televízor…)

Všetky tieto energie tvoria celkovú spotrebu domu. Posudzovaný parameter v pasívnych domoch “celková spotreba primárnej energie” je ale niečo iné ako samotná celková spotreba domu. Zahŕňa napríklad aj straty pri výrobe a distribúcii elektrického prúdu, spotrebu energie na prepravu dreva na kúrenie a podobne… čiže reálne dom nespotrebuje podľa meračov až 120 kWh/m2 za rok. Osobne tento parameter považujem za “ekologický tlak” na celkové znižovanie energie vo svete. Práve kvôli tomuto parametru sa často v pasívnych domoch používajú technológie, ktoré znižujú energiu aj pri príprave teplej úžitkovej vody a je nutné používanie energeticky úsporných spotrebičov a osvetlenia.

Za pasívny dom je možné pritom označiť len taký dom, ktorý tieto všetky parametre striktne dodrží. Takže dom, ktorý bude mať napríklad spotrebu tepla na vykurovanie “len” 17 kWh/m2 za rok, sa už nepovažuje za pasívny dom (je to len lepší nízkoenergetický dom).

Tak isto dom, ktorý síce bude mať výbornú spotrebu tepla na vykurovanie napríklad 12 kWh/m2 za rok, veľmi pravdepodobne nebude pasívnym, ak sa v ňom bude pripravovať teplá voda v elektrickom bojleri. Elektrický bojler je síce investične lacný, ale je pri ňom problém s parametrom celkovej spotreby primárnej energie.

Na podobný popis, ako popisujem vyššie málokedy natrafíte v časopise a marketingových prezentáciách. Preto to veľa realizačných firiem zneužíva a za pasívne domy označujú aj také, ktoré splnia len 1. parameter. Dobre si to preto overte!

Projekčne sú z týchto dôvodov pasívne domy náročnejšie. Pretože musíme dosiahnuť exaktné parametre a optimalizáciu domu v detailoch, ktoré sa pri inom type výstavby počítajú zjednodušenými percentuálnymi konštantami. Na základe takéhoto návrhu a dôslednej realizácie domu je možné získať nemecký certifikát od Passivhaus Institut Darmstadt. Na účel návrhu a optimalizácie používame špecializovaný výpočtový program PHPP, do ktorého je nutné zadať oveľa viac presných čiastkových hodnôt ako pri štandardnom normovom výpočte tepelnej straty, ktorý často postačí aj pre nízkoenergetické domy.
Ukážkové anglické demo programu na stiahnutie: PHPP 2007 DEMO

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: ,
5 comments on “Nízkoenergetický či pasívny dom?
  1. Yco píše:

    Zdravím,

    ďakujem za tento článok. Konečne som porozumel parametru maximálna celková spotreba primárnej energie za rok. Podľa mňa je veľmi benevolentný. My máme v dome niekoľko signifikantných a, samozrejme, neplánovaných tepelných mostov a napriek tomu reálne náš dom spotreboval “podľa meračov” iba cca. 103 kW/m2 za rok, viď: http://forum.tzb-info.cz/110588-moj-pasivny-dom-pri-presove?idtext=689#text689.

    • Fero Lehocký píše:

      Dobry den, asi som to nenapisal uplne zrozumitelne a clanok budem musiet este vylepsit.
      Ak mate 103 kW/m2 za rok podla meracov a cely dom je na elektriku, tak ide o nameranu celkovu spotrebu energe za rok. ALE NIE o celkovou PRIMARNU spotrebu energie za rok. Ta sa podla prílohy č. 2 vo vyhláške č. 364/2012 Z. z. pre elektriku prepocitava z potrebnej elekriny pre dom faktorom 2,764. Takze pre Vas dom by podla meracov bola primarna energia 103×2,764=284,692kW/m2
      V PHPP je ten prepocitavaci faktor cca. 2,6, cize podla PHPP by to bolo 267,8kW/m2. Ani to cislo sa neblizi k poziadavke 120kW/m2 pre pasivne domy. (Asi to nebude az take benevolentne).
      Musim zaroven upozornit, ze to kolko realne namerate nema pre tie teoreticke zatriedovania velku vypovednu hodnotu, lebo pre teoreticke zatriedenie do kategorii sa vychadza z vypocitanych hodnot. Ci potom kurite viac, alebo menej, ci minate viac vody alebo menej je dost individualne…

  2. Vincent píše:

    Dobry den,

    nemali by byt jednotky spotreby uvedene v kWh/m2, namiesto uvedeny kW/m2. kW je jednotka vykonu a nie energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*