Tento príspevok nám poskytol RNDr. Attila Sándor, PhD.
Na začiatku 21. storočia sme svedkami predtým nepozorovateľným nárastom technických zdrojov elektromagnetického poľa v súvislosti búrlivým rozvojom informačných bezdrôtových technológiách. Naše storočie by sme mohli nazvať, aj storočím bezdrôtovej revolúcie, ktorá nám zabezpečuje rýchlejší, bohatší a pohodlnejší život, samozrejme ako každá minca aj nárast hladiny elektromagnetických polí prináša zo sebou isté negatívum.
Deň čo deň sme vystavený nespočetných zdrojov, ktoré generujú elektromagnetické polia (EMP). Bolo by zaujímavé si spočítať, že v priemere denne koľkokrát sme v úzkom kontakte, alebo v blízkej zóne elektrických prístrojov a technických zariadení a tým pádom aj generovaných elektromagnetických polí, ďalej len EMP nehovoriac o EMP vysokofrekvenčných a vysokovýkonných vysielačov, ktoré môžu vstupovať do interakcie domov a budov v ktorých sa držiavame. Dôsledkom tohto faktu sú rôzne ochrane opatrenia, ktoré by mali viest k zníženiu veľkosti EMP resp. zníženiu stupňa zaťaženie EMP, ktoré nás deň čo deň čím viac obklopuje. Bolo by vhodne, keby elektrické prístroje a zariadenia, by boli vyrábané a skonštruované tak, aby generovali čo najmenej tzv. elektrosmogu, teda nezaťažovali prostredie EMP.
Bombardovanie nášho organizmu s rôznymi zdrojmi EMP domácich spotrebičov, biela čí čierna technika elektrických vysokonapäťových vedení, kancelárskych elektrických strojoch a techník, vysoko a veľmi vysoko napäťovými elektrickými vedeniami cez transformačnú sústavu až k sieťovými vedeniami a inštaláciami v byte, dokonca aj zábavnou a audio-vizuálnou technikou, ktoré by nám mali slúžiť na tzv. „relax a uvolnenie“
Len veľmi úzka časť elektromagnetického spektra je dostupné nášmu zraku zložky EM vĺn elektrické a magnetické zložky sú všade okolo nás, ktoré nevidíme, necítime ale môžu na nás pôsobiť aj na nás pôsobia, účinky daných interakcií môžu byť u každého iné, avšak citliví ľudia sa sťažujú na nasledovné symptómy: bolesť hlavy, vysoký krvný tlak, pocit ospalosti a nevoľnosti, búšenie srdca, dráždivosť v očiach, mierne chvenie v končatinách atď. Rôzne zdroje EMP a elektromagnetické (EM) vĺn, vrátane tých ktoré nepresahujú stanovene povolene hranice môžu viest k potencionálnym biologickým škodlivým efektom a môžu mať negatívne vplyvy na organizmus, predovšetkým na mozgovú a nervovú sústavu, ktoré sú riadene a pracujú v tele pomocou elektromagnetických signálov veľmi nízkej intenzity. Dané komunikačné systémy môžu byť poškodené a stresované práve vygenerovaním EMP okolitých elektrických zariadeniach, vedeniach a spotrebičov.
Okrem týchto symptómov nežiaduce umelo vytvorene EMP vážne môžu narušiť aj komunikáciu a diferenciácu buniek ako aj syntézu bielkovín. Nežiaduce EMP môže poškodzovať funkciu regulačných obvodov ľudského organizmu, a tým pádom môže viest k blokovaniu energie podobne ako poškodzuje hospodárenie s energiou. Dlhodobo poškodzuje imunitný systém, a tým pripravuje živnú pôdu pre akútne chronické ochorenia. Jednotlivé zložky EMP okolo nás môžeme zmerať s citlivým a vhodným prístrojom. Atmosférou, podotýkam aj pod zemou vo vodivých kanáloch neustále putujú rôzne druhy EM vlny, ktoré sa v určitej miere dostanú aj do našej budovy, keď nie je daná budova dostatočne alebo seriózne uzemnená.
Zdroje elektromagnetického žiarenia môžeme rozdeliť na:
A/ úmyselné žiariče, ku ktorým patria antény a rádiofrekvenčné aplikátory Elektromagnetické pole vyžarované z antény alebo z iného zdroja žiarenia obsahuje množstvo elektrických a magnetických zložiek, ktoré sa zmenšujú so vzdialenosťou d.
B/ neúmyselné žiariče , ktoré reprezentujú rozptylové žiarenia. Neúmyselné žiarenie je výsledkom nedostatočného odtienenia prístroja, káblov, konektorov. Neúmyselné žiarenia od elektrických a elektronických zariadení predstavuje napr. špeciálne problémy tieniacich krytov, nedostatočne odstránenia vzájomnej väzby, zle zakončenie pripojovacích káblov. Dané žiarenie môže vznikať pri špeciálnej situácii blízkeho poľa.
Elektroinštalácia
Veľmi dôležité je správne riešenie elektroinštalácie v spálni, detských izbách a v obytných priestoroch, pretože elektromagnetické vlny môžu vstupovať do budovy z vonka (vonkajšie zdroje) alebo môžu byť produkované z vnútorných zdrojoch v interiéri, jedna sa o extra nízkofrekvenčné polia EMP (ELF) zo sieťovou frekvenciou 50 Hz. Elektrobiológia hráva kľúčovú úlohu pre vytváranie zdravých budov, a správnej elektromagnetickej mikroklímy. Elektroinštaláciu, čí sa jedna o inteligentnú resp. systémovú, alebo všeobecnú pre zdravé byty rieši elektrobiológia. Vytvorenie samostatného zásuvkového a svetelného okruhu so samostatným vypínaním systémy AVS automaticky vypínač sietí pre zdravé bývanie je veľmi vítané. Dnešná moderná technika nám umožňuje nainštalovať si vypínací automat, pri ktorom spínač je umiestnený pri nočnom stolíku a tak pohodlne a prakticky pred spaním v posteli sa dá vypnúť zásuvkový a svetelný okruh v celej izbe. Odpojovač sietí je zariadením, ktorý vypína sieťové napätie v jednotlivých elektrických okruhoch bezprostredne po vypnutí posledného spotrebiča.
Nevhodne naprojektovaná a následne realizovaná elektroinštalácia v obytnom priestore, namerané hodnoty intenzity elektrického poľa boli alarmujúco vysoké, z praktického hľadiska umiestnenia postele, pre zdravé bývanie v takomto prípade je absolútne vylúčené (namerané hodnoty mnohonásobne presahujú odporúčané hodnoty z SBM2003) .
Dôležité je dbať na to, aby zásuvky v spálni neboli nainštalované pri posteli alebo pri hlave spiaceho. Z hľadiska zaťaženia prostredia EMP (elektromagnetickým smogom) zvláštnu úlohu predstavuje tienenie miestností z uzemnením medenými alebo vodivými kovovými doskami, alebo kovovými povlakmi na stenách, stropu a podlahy. Káblové rozvody ako potencionálny zdroj magnetického poľa sa musia tieniť aby intenzita elektrického poľa zostala pod 10V/m. Z hľadiska elektrobiológie je dôležité, že magnetická zložka elektromagnetického poľa dostane sa bez prekážky na každé miesto, odtieniť môžeme len špeciálnym feromagnetickým materiálom, naopak elektrická zložka elektromagnetického poľa sa odtieni vhodnou voľbou stavebného materiálu napríklad od steny, stromu, kríka, atd.
Umiestnenie postele pozdĺž aktívnej steny s elektroinštaláciou neprispieva pre zdravý a aktívny spánok, súdiac podľa nameraných vysokých hodnôt elektrickej intenzity, ktoré boli merané 20cm nad povrchom postele (vyhovujúce oblasti podľa elektrobiológie, len tmavomodré plochy, ktoré sú však z praktického hľadiska nevyužiteľné), taktiež oblasť hlavy sa nachádza, v časti kde je priestor vysoko zaťažení z EMP.
V priestoroch, kde je predpoklad zaťaženia prostredia vyžarovaním vysielačov je vhodné si usporiadať obytné priestory, tak aby relaxačné a oddychové izby boli v tých častiach obytného priestoru, kde je úroveň vyžarovania vysielacej antény čo najnižšia, teda hustota výkonu podľa odporúčanej stavebnobiologickej normy pre nepulzujúce pole v intervale hodnôt 1- 50 μ W/m-2, ktoré predstavuje kategóriu zo slabým zaťažením vyžarovania. Pre pulzujúce polia sú dané odporúčané hodnoty podľa stavebnej biológie o 1/10 menšie ako pre nepulzujúce polia. Vysoké zaťaženie obytného prostredia vysokofrekvenčným elektromagnetickým poľom sú namerané hodnoty, ktoré patria do intervalu 50 – 1000 μ W/m-2 . Extrémne vysokým podľa tejto klasifikácie patria všetky namerané hodnoty hustoty výkonu nad 1000 μ W/m-2 pre nepulzujúce polia.
Najnovšie nemecké stavebno-biologické výskumy, z ktorých vychádzajú aj stavebnobiologické odporúčania (SBM2003) pre posudzovanie zaťaženia prostredia EMP (interpretácia nameraných hodnôt EMP v obytnom priestore) majú najprísnejšie normatívny charakter ktoré v EU poznáme. Pre praktické riešenie odporúčajú pre spálňu, detské izby a obytné relaxačné priestory pre elektrickú zložku elektromagnetického poľa hodnotu z intervalu 1-5 V/m, pričom daný interval predstavuje slabé pole, hodnoty z intervalu 5-50 V/m predstavujú silné polia (vysoké zaťaženie priestoru). Pre magnetickú zložku elektromagnetického poľa 20-100 nT prestavuje slabé pole a 100-500 nT silné pole. Je otázne že u Vás doma v spálni alebo v obytných priestoroch aké intenzívne pole by ste namerali. Pre zdravé bývanie z hľadiska elektrobiológie je veľmi rozumné sa riadiť princípom ALARA (As low As reasonably achieveable) odstránenia alebo maximálne možnej redukcie zdroja elektromagnetického žiarenia, kde je to možné, alebo jeho správneho tienenia.
RNDr. Attila Sándor, PhD., Ekoprojekt s.r.o., Senec
![]() Fero Lehocký, architekt Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem. |
.
Odtieni EMP silového kábla jeho umiestnenie do železnej rúrky? Treba rúrku pripojiť na uzemnenie domu?
@U2:
na toto sice nie som ja specialista, nechavat to na odbornikov, ale na myslim, ze to popisujete sprave. Urcite tienaci prvok treba uzemnit.
Dal by sa použiť tienený plochý kábel? http://www.avelmak.sk/index.php?lm=696&pg=det&article=14506 Dal by sa zahádzať omietkou a tienenie by mohlo fungovať ako uzemnený ochranný vodič? Revízny technik by to pri meraní nerozpoznal?
@U2: na toto neviem ja odpovedat. Poslite mi mail so spravnou adresou, poslem vam kotnatk na pana, co sa tomuto venuje.
Posielam e-mail. Dakujem za ochotu.
@U2: nie je vhodný pre elektrickú inštaláciu. Musí byť trojžilový (pre jednofázový rozvod a to je aj svetelný okruh v bytoch, rodinných domoch), musí zodpovedať norme farebného oz. vodičov. Napr. zelenožltý je ochranný vodič PE a nesmie sa preznačovať.
@Jaro: Aký praktický význam má 3. žila? Čo by sa stalo keby som sa vykašlal na kolaudáciu?
@U2: Tretia zila je prave ochranny vodic PE ( v starych rozvodoch bol spolocny pracovny a ochranny PEN , dnes uz zakazane normou v novych instalaciach ) a ma taky vyznam ze ak by napr. svetlo, vypinac, spotrebic by mal kovovy obal a doslo by k prierazu resp. skratu alebo by sa dostala faza na tu kovovu cast tak vyhodi poistky alebo istic. Bez neho by sa nic nestalo a cakalo by to na dobraka, ktory sa dotkne a vyskusa svoje osudove stastie ci ho klepne alebo nie. Kolaudacia je kazdeho rozhodnutie ale revizia od elektrikara je nevyhnutnost. Tam sa naozaj neoplati setrit.
Ahoj vies mi napisat tvoj nazor pri byvani vedla VN 22KV?Namerané hodnoty cca okolo 70VM..na pozemku.Je nejaká norma od kolko VM je to skodlive?Namerane bolo len elekteicke pole magneticke nebolo žiadne dik
Preberiem este udaje z jedneho clanku:
Hygienická norma pre hodnotu elektrických polí daná vyhláškou MZ SR je: 5 000 V/m
Odporúčaná preventívna hodnota elektrických polí podľa Stavebnej biológie je max: 1 V/m
Hygienická norma pre hodnotu magnetickej indukcie daná vyhláškou MZ SR je: 100 000 nT
Odporúčaná preventívna hodnota magnetickej indukcie podľa Stavebnej biológie je max: 20 nT
Zdrojovy clanok: https://elektrosmog-info.voxo.eu/vysoke-napatie
Takze tazko sa radi, lebo Stavebna biologia ma dost prisne kriteria.
Ale podla tychto vsetkych parametrov v mojom clanku a aj v tom inom 70 V/m je uz dost..
Dobrý deň prajem ja by som potreboval niekoho kto by mi vedel prísť premerat elektromagnetické pole v dome a internetové pripojenie.Dom je cca dva a pol roka po prerabke. Odkedy máme prerobený dom nemám súkromie kľud. Signál na mobilnom telefone mám len v dvoch izbách a to máme dvojpodlažný rodinný dom neznesiteľné pískanie na ktoré si neviem zvyknúť a som presvedčený že to nieje zdraviu prospešne. Viem že nám v tom čase boli nainštalovať aj optický internet a neviem kto zrušil starý internet keď to vôbec niekto zrušil keďže podivná anténa na streche stále je. Za každú radu budem vďačný a zaplatím koľko bude potrebné len aby som vyriešil šialenstvo ktore niekto zámerne spravil mojej rodine.
Tak skuste nakontaktovat trebars tohoto pana: https://elektrosmog-info.voxo.eu/kontakt
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či je to veľký problém, že mám dom umiestnený 15 m od vysokého napätia a aké sú tam riziká. Jedná sa o vysoké napätie 2 x 110 000 V. Ďakujem
@Róbert: Odpoved mi zaslal pan Sandor – citujem z mailu: “ Podla stavebnej biologie resp. elektrobiologie plati velmi prisne pravidlo resp. odporucanie na vypocet vzdialenosti obydlia od VN a VVN vzdusneho vedenia a to: co kV to vzdialenost /1000 , teda pri 1kV vedeni by bola optimalna vzdialenost 1 m, vo vasom pripade pri 110 kV by to bolo 110 m, a este je situacia komplikovanejsie kedze sa jedna o 2 paralelne vedenia, superpozicia vektorovych zloziek moze byt dost nejednoznacny a komplikovany. Je to prakticky dost nepredstavitelne lebo ochranne pasmo pri tom vedeni je len cca. 1/10 tej hodnoty, , V reale sa to moze upne inak chovat , bohuzial bez nameranych hodnot a vysledkov sa neda povedat nic konkretnejsie.“
Dá sa to povedať veľmi konkrétne, len to treba poriadne prepočítať. 🙂 Od vysokého napätia treba bývať podstatne ďalej. Dôležitá je aj dipólová vzdialenosť vodičov, ak sú vodiče blízko, zoslabuje to škodlivé pole rádovo na desatinu.
Róber: Je to problém! Sprav si faradayovu uzemnenú klietku.
Vo vzdialenosti 15 metrov od vedenia je intenzita poľa tisíce voltov na meter! Skús či ti pod vedením nebudú samé svietiť neónky, ušetríš za elektrinu. 🙂
Chcem sa spýtať ktoré stavebné materiály pohlcujú eleketromagnetické žiarenie, elektrické alebo magnetické pole. Viem že v podzemných pivniciach nemajú signál mobilné telefón, a to mi mobil fungoval aj v zavretom kovovom hrnci.
@U2: Co viem aspon ja, tak hlavne masivne tazke materialy, z prirodnych napriklad nepalena hlina (hlinene tehly, nabijana hlina), vraj slamene baliky velmi dobre rienia vdaka samotnym rurkovitym steblam – vlny sa v nich nejako tlmia. Rovnako zelene strechy – cize prekrytie zeminou. Jednoducho masa materialu.
Potom sa pouzivaju technicke riesenia, napriklad vodive omietky, ktore je potrebne uzemnit, alebo sa do omietok vkladaju medenie tieniace sietky – tiez uzemnene..
Chcem sa opytat, to elmag. ziarenie resp elektrosmog sa vytvara len pri uzavretom okruhu, teda pri zapojenom a zapnutom spotrebici. Teda ak pri hlave zasuvku, alebo ide okolo postele elektroinstalacia nieje v nom nic zapojene, resp je vsetko vypnute tak sa pole nevytvara ci?
V 50 Hz sieti sa elektrické pole vytvára okolo vodiča s napätím, magnetické pole v okolí vodiča s prúdom. Oba polia sú škodlivé. Postel treba mať aspoň 2 metre od elektrického vedenia, napríklad vodiča v stene, zásuvky, nočnej lampy…
Chcel by som sa spytat, ci a do akej miery vplyva/vytvara EMP wifi router, resp. do akej miery je wifi zariadenie/vlny skodlive v obytnom priestore? Moja otazka sa tyka samotnych wifi vln, nie zariadenia vytvarajuceho (routra), resp. prijimajuceho (pc/notebook) vlny. Dakujem.
@Andy: Tazko asi kvantifikovat, ze je to skodlive do takej miery, ze povedzme do 12,5 roka clovek ochorie na to alebo to… Su o tom velke polemiky.
Skuste sa pohrabat na tomto webe, ktory som nedavno nasiel, ale este som nemal cas to citat: http://www.voxo.eu/elektrosmog/#.Urg5qLQ7nyA
Toto je tiež dobré: http://zony.vbrne.info/
Zdravim Vas,
jsem zena a tak tyto technicke zalezitosti jdou mimo me, presto vnimam skodlivost elektrosmogu mozna proto, ze mi zeny jsme vice emotivni…. Moje otazka, co si myslite o orgonitu pokud stav a umisteni domu nejde zmenit. ????
Dekuji
@Denisa: neviem, nasi doma maju par malych (osobnych) kuskov o rozmeroch cca 3 cm… ale ci to ma nejaky vplyv neviem posudit.
Tzv. elektrosmogu by som sa nebál. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neexistuje vedecký dôkaz o nepriaznivom vplyve slabých signálov, ktorým sú vystavený bežní ľudia na zdravie. Bližšie informácie napr. tu: http://www.szu.cz/uploads/documents/cpl/pracovni_prostredi/elmagpole_fs_304_czech.pdf
Želám však doktorovy Sándorovy veľa úspechov v podnikaní 🙂
@Michal: No predsa niečo asi bude. Nehovorím, že v článku je len pravda, ale čo si myslíte, prečo norma o VVN hovorí 150 m od obytných miest? Dôverujete WHO, ak napr. v niektorých krajinách sveta je zakázaná WiFi sieť v zariadeniach s deťmi pod 11 rokov na základe existujúcich výskumov? Viete ako funguje výživa bunky a transport iónov po membránach?
Pekný deň!
Mám elektrickú zásuvku hneď 10 cm pri hlave. Iné umiestnenie postele je v mojom prípade nemožné. Viete mi poradiť nejaké rušenie tohto elektrického žiarenia, alebo niečo iné. Ďakujelm
@Gita: V tomto poradit neviem. Tiez to tak mame na byte
@Gita: Zdfravím, v domácnostiach sú nízkofrekvenčné (220V/50 HZ) elektromagn. polia veľmi malej intenzity prítomné už skoro 100 rokov (zásuvky, rozvody, lampy, atď). Za toto obdobie sa nepreukázali nepriaznivé vplyvy na zdravie. Ich elimináciu dosiahnete el. odtienením – uzemnené fólie, káble, kovové púzdra zásuviek.
@U2: na mobil som našiel puzdro aj s nejakými testami na http://www.elektrosmog-ochrana.eu/mobiprotect-sar.html – skusim ho kupit tak ci tak potrebujem puzdro na mobil 🙂
mna elektrosmog zacal „trapit“ kvoli tehotnej manzelke a buducemu potomstvu pretoze je pravda ze doteraz taketo vplyvy v nasom priamom okoli neboli ako mobily a wifiny… A vraj mobily boli zaradene Svetovou zdravotnickou organizaciou medzi potencionálne karcinogény.
Tie rady na http://www.elektrosmog-ochrana.eu/ dole ma nezabiju takze ak budem moct, tak budem dodrziavat 🙂
@mato: problem puzdier je v tom, ze odblokuju mobilu prijem signalu a ten sa snazi zvysit vykon. Asi najlepsi clanok o riesrni pre mobily co poznam je tu: http://www.voxo.eu/elektrosmog/mobily-co-mozno-neviete
Z hľadiska dodržiavania úzkostlivej hygiény vo všeobecnom zmysle sú uvedené úvahy možno na mieste. Postele hypersenzitívov sa dajú umiestniť do Faradayovej klietky. Na druhej strane rozsiahle a hodnoverné, čiže vedecké výskumy (napr. na švajčiaských univerzitách)jednoznačne negatívne vplyvy domácich el. spotrebičov na ľudský organizmus. Boli zistené krátkodobé zmeny na bunkových preparátoch. Skúmali sa aj subjektívne pocity väčších skupín s výsledkom, že sú veľmi citlivý jedinci, ktorý nervozitu, ospalosť, poruchy spánku prisudzujú tz. elektrosmogu. Komercializácia a bulvár vyprovokovali protesty ľudí, ktorí desiatky rokov žili v dosahu vysielačov s výkonom desiatok kW a dnes sa boja od 2 Wattových.
Samozrejme rozumná opatrnosť je namieste, ale neplatiť za reklamné triky.
Bolo by vhodné pri písaní článkov dodržiavať spisovnú slovenčinu. Mimo toho, problematika je omnoho zložitejšia ako je tu opisovaná. Úplné odtienenie elektromagnetického poľa nie je možné. Teda zakladať na tom biznis je tak trochu podvod. Hlavne ak domácnosť prevádzkuje bezdrôtovú sieť, či už internet alebo prvky IoT. Vtedy je lepšie mať netienený dom.