Dom architekta » Cirkulácia teplej vody v našom dome

Cirkulácia teplej vody v našom dome

cirkulácia teplej vodyOhrev teplej vody v rodinnom dome tvorí značnú položku z celkovej spotreby energií v dome. Pri súčasných dobre izolovaných domoch je to často pri menších domoch aj viac ako spotreba na vykurovanie. Na spotrebu energie má vplyv hlavne to, koľko vody v dome miniete. Ale vplyv má aj použitie cirkulácie teplej vody. Tá sa používa vtedy, ak je bojler s teplou vodou vzdialený od miest, kde sa teplá voda v dome používa, aby sa zbytočne neodpúšťala studená voda. A rovnako, aby ste dlho na teplú vodu nečakali.

Rozvody vody sú preto po dome zokruhované do cirkulačného rozvodu a teplá voda v tomto okruhu pomocou obehového čerpadla cirkuluje a udržuje sa tak požadovaná teplota v rozvodoch. Inak by po čase voda v rozvode schladla. Hlavne v noci, keď a dlho nepúšťa. V tomto článku popíšem možnosti, ako toto riešiť s ohľadom na minimalizáciu spotreby energií na ohrev vody v tomto cirkulačnom rozvode. Pretože sa to vlastne správa ako radiátor a teplo sa tým míňa.

Ideálny stav?

Ideálny stav by bol, ak teplú vodu berieme blízko bojlera. Takže ak je technická miestnosť blízko všetkých umývadiel, spŕch a kuchyne. Toto často je problém pri rozťahanejších prízemných domoch, kde hlavne kuchyňa je často úplne na opačnej strane domu. Takto to máme doma aj my. Práve kvôli kuchyni som riešil cirkuláciu teplej vody. A rovnako v našich projektoch cirkuláciu zvyčajne štandardne riešime, ak vyslovenie ju klienti nechcú realizovať..

Lokálny zdroj teplej vody ?

Je aj možnosť použiť lokálny zdroj teplej vody. Napríklad malý bojler alebo prietokový ohrievač niekde pod drezom v skrinke. Pôvodne som to chcel urobiť tak, ale vodári ma odhovorili, že tie malé ohrievače sú poruchové a veľa nevydržia. Takže som sa rozhodol vyhnúť častým výmenám a opravám a spravili sme cirkuláciu teplej vody.

Predsa len tie vzdialenosti máme na našom úzkom dome veľké. Do kuchyne od bojlera je to približne 15 metrov tam a 15 metrov naspäť. Takže náš cirkulačný okruh má dokopy len do kuchyne 30m. Okrem toho sme ho už potiahli aj do hornej kúpeľne, takže pribudli ďalšie metre. Vetva do hornej kúpelne je ale priškrtená, takže to je fakt len na také mierne udržiavanie teploty. Priorita je tá kuchyňa.


Takto to vyzerá v pôdoryse (tu nie je zakreslená cirkulácia na poschodie – tú som doplnil počas stavby):
cirkulácia teplej vody
To je už fakt celkom dlhý rozvod, kde sa dá minúť riadne veľa tepla. Preto som riešil, ako zachovať čo najvyšší komfort a mať v kuchyni vždy, keď potrebujeme teplú vodu. Ale zároveň nepreplatiť veľa na energiách.

Lepšie zaizolovanie trubiek

Základná vec je potrubie dobre zaizolovať, aby sa minimalizovali tepelné straty. Štandarne vodári používajú izoláciu, na ktorú sú zvyknutý. Ja som sa to snažil ešte vylepšiť a na ich izoláciu, som doplnil naviac ďalšiu väčšieho priemeru:

cirkulácia teplej vody

cirkulácia teplej vody

cirkulácia teplej vody


Kedy a ako často spúšťať cirkulačné čerpadlo

Aby sa spotreba energie minimalizovala, nemôže čerpadlo bežať nostop a treba riadiť jeho spúšťanie.

Popíšem aké sú bežné možnosti:

01. Bežne sa používal v minulosti systém (aj ešte používa), že cirkulačné čerpadlo sa dá na časovač, ktorý sa ráno zapne a počas dňa beží a večer sa zase vypne. Takto je určite zabezpečená stále teplá voda z systéme. Ale spotreba energií je stále vysoká.

02. Obehové čerpadlo je spúšťané v časových intervaloch na niekoľko minút. Napríklad od rána do večera trebárs 10x po 5 minút. Teplota vody v systéme priebežne klesá, ale úplne nevychladne a je to dostatočne komfortné riešenie.

03. Obehové čerpadlo je spúšťané manuálne tlačítkom. Napríklad ak teplú vodu používate minimálne, dáte si tlačítko napríklad ku drezu a keď viete, že budete teraz teplú vodu potrebovať, stlačíte tlačítko a to spustí čerpadlo napríklad na 5 minút. Počkáte trebárs 2 minúty a teplá voda pôjde. Nemusíte odpúšťať studenú. Medzitým spravíte niečo iné.  Toto je primitívne riešenie a menej komfortné, ale dosť ekonomicky efektívne vtedy, ak naozaj nepoužívate teplú vodu často.

04. Na trhu existujú aj rôzne inteligentné čerpadlá, ktoré sa vraj naučia, kedy teplú vodu používate. S tým skúsenosti nemám a neviem povedať ako je to s nimi v realite.

Takto máme spúšťanie cirkulačného čerpadla vyriešené u nás

Keďže v dome máme inteligentnú elektroinštaláciu Taphome (prioritne kvôli riadeniu kúrenia), použili sme ju aj na riadenie obehového čerpadla cirkulácie.

Na vstup a aj výstup cirkulácie ku čerpadlu sme dali teplotné senzory. Sú na kovovej časti potrubia prilepené lepiacou páskou – viď. foto:

cirkulácia teplej vody

Takto systém Taphome má informáciu o teplote vody v rozvode. Zo začiatku sme to nastavovali aj s tou vstupnou teplotou, ale prax ukázala, že bohate postačuje riadiť podľa výstupnej teploty. Takže ten jeden senzor na vstupe sa už reálne nepoužíva na riadenie – len meria teplotu.

Taphome máme prepojený so zabezpečovacím systémom Jablotron. Takže dokáže využívať pohybové senzory Jablotoru  umiestnené po dome.

V Taphome som zadefinoval niekoľko podmienok, za akých sa má obehové čerpadlo spúšťať.

Podmienky v Taphome

Prvá podmienka je, že sa môže spúšťať iba v čase medzi 6:30 – 20:00. V noci teplú vodu v kuchyni fakt nepotrebujeme

Druhá podmienka je, že sa čerpadlo spustí vždy, keď teplota na výstupe z cirkulácie klesne pod 31 stupňov. Túto teplotu som si určil postupným nastavovaním, že nám to takto vyhovuje a teplejšia jednoducho už dotečie za chvíľu. Toto by si každý nastavil inak a po svojom. Skúšaním so prišiel k tomu, že postačí spustiť u nás čerpadlo na 3 minúty, lebo ten senzor má opozdenie a nemeria okamžite. Takže aj keď sa čerpadlo vypne, teplota ešte chvíľu stúpa a nastúpa na požadované hodnoty.

A posledná podmienka – podľa mňa najzaujímavejšia je takáto:

Aby sa to spustilo napriek tomu, že už je teplota nízka, tak musí byť v kuchyni zaznamenaný pohyb. To znamená pohybový senzor v kuchyni (obývačke) vie, že sme tam. Toto zabezpečuje to, že napríklad keď sme cez týždeň v práci a škole, tak sa to nepúšťa. Rovnako hoci sme doma ale idem iba z hora do dolnej kúpelne niečo zobrať, tak sa to nepustí. Rovnako sú víkendy, keď sme napríklad na výlete. Tiež sa nepustí. Zvyčajne, keď vojdeme do kuchyne, nejdeme okamžite púšťať teplú vodu, preto malé opozdenie, že sa to spustí pri priamo pri vstupe do kuchyne nijako zásadne nevnímame.

Toto vidím ako fajn riešenie voči rôznym časovačom trebárs aj s týždňovými plánmi. Leto aj týždňové časovače aj tak úplne dokonale nevedia, či sme alebo nie sme doma. Môžeme byť trebárs na PN.


Takto vyzerá nastavenie v aplikácii Taphome na mojom mobile:

cirkulácia teplej vody

Týmito úpravami sme dosiahli rozumný kompromis medzi komfortom a spotrebou energií na ohreve teplej vody. Teplota vodu v kuchyni pri pustení v umývadle mierne kolíše od tých cca. 31 stupňov po cca. 45 stupňov, podľa toho v ktorom čase medzi jednotlivými spusteniami vodu pustíme, ale dosť rýchlo po pustení sa dostane na potrebnú teplotu.

Dá sa existovať bez cirkulácie teplej vody?

Určite sa dá. Je to vždy o návykoch rodiny a komforte. U nás by sa ale riešenie bez cirkulácie veľmi “neuživilo”. Často používame teplú vodu, lebo veľa vecí nedávame do umývačky. Drevené varechy, často robíme rôzne domáce nátierky s mixérom, ktorý len oplachujeme v horúcej vode alebo trebárs liatinová panvica. A veľa vody by preto šlo dole kanalizáciou, lebo pri tej vzdialenosti sa pokojne čaká na teplú vodu aj viac ako minútu…

Ako to máte vyriešené vy, alebo ako plánujete riešiť? Napíšte mi do komentárov nižšie.

Diskusia sa už slušne rozprúdila a ďakujem za všetky prínosné komentáre. Tých možností a skúseností je veľa. Každý má inú a iné odporúčanie a moje riešenie nie je určite najlepšie na svete.  Takže odporúčam komentáre prečítať 🙂

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


61 comments on “Cirkulácia teplej vody v našom dome
  1. ROman píše:

    No u nás to beží asi takto. Pohybový senzor spúšťa obehové čerpadlo vtedy, keď zaregistruje pohyb na chodbe. Chodba u nás spája spálne s kúpeľňou. Rovnako na rovnakej vetve je je aj druhá kúpeľňa a tá je tiež pod pohybovým senzorom – čiže to je druhá podmienka. Obehové čerpadlo sa vypne vtedy, ak teplota vratnej vody je max. o 7 St. C nižšia ako tá v bojleri.
    Kuchyňu máme napojenú na druhú vetvu a tá je spúšťaná pohybovym senzoprom pod skrinkami kuchynskej linky. Vypína sa rovnako ako v prvom prípade.

    • ferol píše:

      Akurat u mna s tym primitívnym bojlerom teplotu v bojleri nemeriame 🙂

    • Rado píše:

      Zaujimal som sa o Grundfos cirkulacne s inteligenciou. Z diskusii vyplynulo ze po vypadku elektriky sa cela pamat vynuluje. V 21. storoci … Ja v dome som podmienil umiestnenie boilera vzdialenostiam. Spodna kupelna 2m, horna 6.5m, kuchyna 4m. Logika podobna vasej ale riadene cez KNX. Aky mate nazor na priebezne vedenie studenej vody?

  2. Jaro píše:

    K tym moznostiam by som doplnil este jednu, o ktorej som cital, osobne s nou nemam skusenosti. Je podobna tej s tym spinacom v kuchyni. Spinac vsak nie je treba. Zopnutie riadi samotne cerpadlo. Staci na sekundu otvorit kohutik v kuchyni, cerpadlo zaregistruje pokles tlaku a zapne sa. Po dalsom otvoreni napr. o 2 minuty ide tepla voda. Vyhodou je, ze sa to da realizovat bez dodatocneho tahania dalsich kablov.

  3. Olga píše:

    Dobry den. Aj ja som nad cirkulaciou vody rozmyslala… My mame jednu kupelnu vedla technickej miestnosti a druhu nad technic. miestnostou, kde bude zdroj ohrevu vody. No drez v kuchyni bude od tech. m. vzdialeny cca 10 m a ja som sa na cirkulaciu vody nenechala presvedcit. Stale som presvedcena, ze 10 l zasobnikovy ohrievac pod drezom v kuchyni je pre nas najlepsie riesenie, kedze riad umyvame na 95% v umyvacke. Je niekolko renomovanych vyrobcov ohrievacov, nemyslim si, ze jeho vymena bude casta zalezitost, no az cas ukaze, ci som sa nemylila? ?

    • Gusto píše:

      Dobry den,
      ja som isiel do cirkulacky s Grundfos comfort UP 15-14BA PM (odporucanie architekta) – potrebujeme to tiez len kvoli kuchyne. To by mal zvladat inteligentne, ale nebol som s nim spokojny(skor vlazna nez tepla voda), potom som predtym dal mechanicky casovac, nech rano a vecer na 15 minut zapne ked bezne potrebujeme, ale tiez nebolo to ono.

      Bolo v hre aj gombik, no ktora manzelka bude 5 minut dopredu to stlacat ked chce mat teplu vodu? Spekuloval som aj o pohybovom PIR cidle, no nie vzdy treba teplu vodu, ked clovek skoci do kuchyne, zaroven ked tam ide len umyt ruky, zase musi cakat alebo uskromnit…

      Az teraz (2roky) som sa rozhodol, ze dam prietokovy ohrievac na teplu vodu a on “dohreje” vodu pri otvoreni kohutika kym nepride tepla voda z bojlera – do 3 sekund je horuce :). Vyrobili mi to na mieru, s mosadz plavakom (lebo inak je tam plastova na studenu vodu co je pricina kazenia) s 5 rocnou zarukou pripojitelne na 2 fazy (lebo bezna zasuvka by to neutiahla komfortne, tak ide na jednu volnu fazu z indukcnej varnej dosky a druha je zdielana).

      Pozeral som aj malolitrazne ohrievace, ale oni maju 360Wh tepelnu stratu za den, to je energia co mi zozerie prietokovy ohrievac bezne za cely den na tych par minut kym potrebuje ist a nedotecie tepla voda sama + treba nato cast skryne obetovat.

      U nas problem je 20m 25×2.5 plastohlinikova rura (6l voda v rure) a standardna 5mm izolacia, co trva zohriat – vodar trval na hrubke rury, aby nestratil tlak no s uspornou bateriou (6l/min) to nie je vyhra

      • ferol píše:

        Ja som sa chcel prietokacom vyhnut. Ale to je moja osobna skusenost s tymi, s ktorymi som sa doteraz v zivote stretol, ze som sa zvycajne popalil na horucej vode, ked sla voda pomaly nehriali a pod. A s modernymi zase tiez skusenost nemam, moze byt, ze funguju podstatne lepsie.

    • Juraj píše:

      Dobrý deň pani Olga prietokové ohrievače kvalitnej značky sú dobré a vydržia dlho v tedy pokiaľ nemáte veľmi tvrdú vodu. Ak máte vydržia toľko čo lacné. Takto to je zo všetkými spotrebičmi.

  4. Roman píše:

    Dobrý deň,
    podľa mňa sú jednoduchšie riešenia lepšie, ako komplikovať výpočty zložitou logikou pohybových senzorov. Stačí dve čidlá na teplotu cca 20cm od bojlera na jeho výstupe a druhý na vstupe recirkulácie. Logika vyhodnocuje rýchlosť zmeny, nie absolútnu hodnotu. Čerpadlo sa spustí, keď zaznamená nárast teploty na výstupe z bojlera o 1 stupeň za krátky čas, čo značí, že niekto otvoril teplú vodu a tá vyšla z bojlera do trubky. Čerpadlo sa vypne, akonáhle sa rovnaká vec stane na recirkulácii, čo znamená, že už je celý okruh ohriaty (vratná vetva nutne byť nemusí). V praxi to funguje tak, že prídem do kúpeľne, odpustím trochu vody a zastavím. Tým sa pustí čerpadlo a kým sa vyzlečiem do sprchy, už je teplá voda tam, kde má a čerpadlo sa vypne. Je to podobný mechanizmus, ako tlačítko, ale nemusím ťahať kabeláž po celom dome, funguje to všade, kde pustím teplú vodu. Myslím, že si na to každý rýchlo zvykne, že keď chce teplú, tak trochu odpustí a počká. 10 m potrubie sa neplní 2 minúty.

    • ferol píše:

      No tiez by som to tak neriesil, ale kedze tie systemy som v dome aj tak mal a ich prepojenie bola iba otazka nastaveni v aplikacii + dva lacne senzory teploty na cirkulacku, tak som to riesil takto. Urcite by som kvoli cirkulacii vody nepchal do domu inteligentnu elektroinstalaciu 🙂

      Toto riesenie, co popisujete sa mi paci. A mozu ho vpodstate asi lahko aplikovat aj ludia, ktory maju nejake starsie menej usporne riesenia v dome a takto to mozu zmodifikovat.

    • Ján píše:

      Zaujímavé riešenie.Robím výmenu pôvodných pozink rozvodov vody.Problém s kuchyňou-dĺžka potrubia vychádza na cca 11,3m,teplá voda v súčasnosti riešená prietokovým ohrievačom Hakl (funguje bez závad cca 10rokov). Mám kotol Junkers ZWB 30-4E so vstavaným zásobníkom a zvažujem cirkuláciu.Prosím Romana o uvedenie bližších údajov o použitých teplotných snímačoch a cirkulačného čerpadla, zrejme musia “spolupracovať”.

    • Peter píše:

      Zdravim Roman, aktualne riesim cirkulaciu teplej vody v dome a Vas system sa mi fakt pozdava. Chcel by som Vas poprosit o info ake komponenty ste pouzili na spominane riadenie cirkulacie. Vopred Vam velmi pekne dakujem.

  5. Juraj píše:

    Ahoj Fero

    My to mame v nasom pasivnom dome spravene dost primitivne, ziadna cirkulacia ale mame technicku miestnost s 200 litrovym zasobnikom na teplu vodu medzi kuchynou a kupelnou, a pouzivame 10mm medene trubky, takze aj ked ziadna cirkulacia nie je, na teplu vodu sa caka max 10 sekund.

    Juro (UK)

    • ferol píše:

      Ahoj, toto je fajn riesenie. Ale asi pouzitelne fakt kvoli prietokom iba pre kuchyne, kde nepotrebujem velky prud teplej vody. Pre vzdialenu kupelnu to asi nebude idealne. Alebo mas s tym skusenost aj pre taku aplikaciu?

      Nehrozi pri tychto mensich dimenziach (10mm) po case zanesenie vodnym kamenom? U nas je dost tvrda voda a nie kazdy mam v dome upravnu. Ja mam len taku primitivnejsiu cez polyfosfatove gulicky, a to nie je az tak ucinne.

  6. Rado píše:

    Zaujimal som sa o Grundfos cirkulacne s inteligenciou. Z diskusii vyplynulo ze po vypadku elektriky sa cela pamat vynuluje. V 21. storoci … Ja v dome som podmienil umiestnenie boilera vzdialenostiam. Spodna kupelna 2m, horna 6.5m, kuchyna 4m. Logika podobna vasej ale riadene cez KNX. Aky mate nazor na priebezne vedenie studenej vody?

  7. Dominik píše:

    Ja som riešil ovládanie cirkulačného čerpadla výstupom z tepelného čerpadla.
    Vie to ovládať časové rozhranie a cykly zapnutia a vypnutia. rozvody som taktiež dodatočne izoloval druhou vrstvou. Nejaké komplikované riešenia som nehľadal. Cirkulácia má síce tepelnú stratu, ale voda je ohrievaná TČ a teplo predsa zostáva v dome. Straty na elektrine skrz čerpadlo považujem za smiešne vzhľadom na celkovú investíciu a náklady na prevádzku. Riešiť stratu pár watow je smiešne, tak to by som si mal dávať aj pozor aby som napr. v kanvici neohrieval o 10ml vody viac keď idem uvariť pre manželku kávu. Zaujímavé by bolo porovnať vstupnú investíciu do čidiel, inteligentného systému riadenia a káblovania s nízkou stratou vs. jednoduché riadenie cyklovaním s vyššou stratou. Na záver dodám že zdvojenie izolácie je dôležité aj pri súbežne vedených rozvodoch teplej a studenej vody. Aby sme nebývali ako v Dubaji s teplou a horúcou 🙂

    • ferol píše:

      Ano, ked je ohrev tepelnym cerpadlom, tiez by som to extra neprezival, lebo ten ohrev vody je lacny. Ale ked mam obycajny elektricky bojler, tak to je vyssia polozka, preto ked som mal taku moznost to takto spravit (lebo aj tak tam tie systemy mam), tak som to spravil. A vlastne ma to aj zaujimalo, ako sa to bude cele spravat a ci taketo nieco ma vobec potencial riesit do buducna

      • Dominik píše:

        Takze uplynul mesiac. Zmeny? Cirkulacka bola len raz vecer na 5minut aby voda nestala viac dni v potrubi. Na teplu vodu cakam cca 10sek. Rozdel v energiach je -12kwh tyzdene. Po vydeleni 7 dnami a koedicientom ucinnosti cerpadla 3.1 je to na den take číslo ze ten rozdield dohnam tym ze do rychlovarnej konvice budem púšťať 50°vodu zohriatu 3ku1 ako 10sekund studenu 😀 zaizolujte si rozvody a neukladajte ich na beton! podlozte jednou vrstvou izolacie podlahy.mam v podlahe na terene 18cm eps. Rozvody su dvojito oplastene penovou izolaciou a polozene na 5cm eps. Kurenar mi to sam tak robil, nepovedal som mu ani slovo 🙂 a neprehanajte to s velkostou cirk. cerpadla inak vam tu vodu fakt rozmiesa v zasobniku.

    • Marian píše:

      Mozem sa spytat akym TC to riadite? Moke Daikin ma iba cca 4 casy zopnutia cize neviem dobre selkeltivne nastavit.

      • Dominik píše:

        Viessmann Vitocal.
        Daikin je tiež v pohodičke. Ale ak zapojíte cirkulačné čerpadlo do zásuvky cez jednoduché spínacie hodiny tak ho prekonáte.

  8. Milos píše:

    Dobry den,
    My mame cirkulaciu s dvoma vetvami-kuchyna, kupelna. Tepla voda je iba v kupelni, kedze vodar nedal ventil ani do jednej vetvy 🙁 Voda cirkuluje cestou/vetvou mensieho odporu. Treba si dat na to pozor.
    Bojler mame v pivnici a casto sa stavalo, ze voda cirkulovala sama, bez pomoci cerpadla, samospadom. Tak som istu dobu ani cerpadlo nepouzival. Koli spotrebe energie som spustil cerpadlo a vyrazne priskrtil ventil pri cerpadle, tento problem sa pocitovo vyriesil. Kupil som elektromagneticky ventil, ktory by uplne eliminoval samocirkulaciu, ale este som ho nenamontoval.
    Cerpadlo sa zapina tlacitkom, cestou do kupelne. Manzelka si na to zvykla a pouziva to. Skor ja vacsinou zabudnem 🙂

    • ferol píše:

      Hej tie ventily su dolezite, ak je viacero vetiet. Ja mam tak priskrtenu vetvu do hornej kupelne, len aby tam tak trosku drzala sa teplota…aj kvoli spotrebam a aj kvoli tomu, aby prioritne sla voda do kuchyne

  9. Martin píše:

    Zdravim, v byte mame kuchynu od plynoveho kotla tiez cca 15m, vyriesene lokalnym poddrezovym prietokovym ohrievacom HAKL – funkcne bez poruchy uz 7 rokov. Na chate mame tiez len lokalne ohrevy prietokacmi (kuchyna a kupelna) – funkcne cca 10rok, v zahradnej chatke rovnako v kupelni a kuchyni lokalne prietokace -funkcne cca 12ty rok, vsetko HAKL,je to najlacnejsie a technologicky nenarocne riesenie.

    • ferol píše:

      No to je presne to, co clovek to skusenost. Ja som povodne planoval tiez maly bojler v linke, ale ma od toho par ludi odhovaralo, tak som si nechal poradit. Mali inu skusenost. Co uz. Mozno to casom upravim aj ja 🙂
      V kazdom pripade dakujem za zdielanie skusenosti.

  10. peter píše:

    Cirkulacne cerpadlo som zrusil z dovodu vysokych nakladov na ohrev teplej vody. ked sa cirkulacne cerpadlo spusti tak vychladnutu vodu zmiesa s teplou vodou v bojleri, tym sa nielen znizi teplota teplej vody, ale skladba vrstiev teplej vody sa porusi a tym termostat kotol zapne. Spustenie cirkulacneho cerpadlo som mal nastavene len ak sa zvysi odber teplej vody co RS kotlov Junkers obsahuje. Spustenie cerpadla je tak rychle ze prezenie teplu vodu do 1min k baterii vzd. 20m. Naklady na odpustenie vychladnutej teplej vody s porovnanim s nakladmi na zohriatie teplej vody v bojleri (nepriamy ohrev) su niekolkokrat nizsie. Preto som to prestal pouzivat. Komfort je znizeny len minimalne, a tych 9l odpustenej vody za to nestoji.

    • ferol píše:

      Hej, toto som prepocitaval aj ja, ekonomicky je to casto nezmyslel, pripadne sa cena za vypustenu vodu za rok zrovna s nakladmi na ohrev naviac vo vetvach cirkulacie. To zavisi od domu k domu, dlzok, izolacii, zdroja teplej vody a pod. Kazdy si to nastavi, ako vyhovuje. Ja som si to vlastne nastavil na taky kompromis medzi trochu vyssimi nakladmi na ohrev vody v cirkulacii a zaroven pre nas dostacujuci komfort v kuchyni 🙂

      Z hladiska energii je ideal cirkualciu v dome proste vobec nemat. Ale nie vsetko je len o cene za energiu. Asi by som tazko vysvetloval cloveku, co sa vozi na nejakom tazkom aute s velkou spotrebou, ze je to blbost, ked on z toho ma dobry pocit a za ten pocit si zaplati tou vysskou spotrebou 🙂

      Ak to vam takto vyhovuje, tak to je fajn.

  11. Ivan píše:

    Podobne, s tym rozdielom, ze nemeriam teplotu vody na vstupe, ale iba casovac 13 min. Cize po detekcii pohybu v dome sa pusti cirkulacia na 2 minuty, potom je minimalne 13 minut vypnuta.

    Tieto casy samozrejme zalezia na kazdom dome.

    Tiez podla preferencii kazdeho, u nas spustanie funguje na zaklade pohybu 24 hod spolu s PIR na poschodi. Kedze po skusenosti sa niekedy ide na WC aj v noci, tak nech je tepla voda na nasledne umytie ruk..

  12. Dochodca píše:

    Mam dlhu skusenost s oddelenymi prietokovymi ohrievacmi pre kuchynu vo viacerych domoch a za 30 rokov som z 8 pouzitych ohrievacov menil pred 5 rokmi jeden. Neviem ake ohrievace to pouzivaju elektrikari, ktori tak “mudro” poradili. Plne suhlasim s Olgou, ze nie je potrebne tahat cirkulacnu trubku-aj ked ja som ju v mojom vlastnom dome tahal ale uz davno odstavil.

    • ferol píše:

      Vdaka za skusenost. Skoda, ze takuto skusensot nemali ti, co odporucili mne ine riesenie. Ale zozbierame tu v diskusii aspon rozne skusenosti a pomozeme takto aspon dalsim ludom, co budu domy riesit. A mozno to ja casom aj u seba upravim doma. Ale kvoli tomu sa mi teraz uz fakt nechce rozoberat kuchynsku linku 🙂

  13. Vladimír píše:

    Nemyslím si, že malý zásobníkový ohrievač je poruchový, pokiaľ sa všetko urobí ako má. V prvom rade tlakové namáhanie nádrže sa dá významne zmierniť malou expanznou nádržou. Poruchy, ktoré vznikajú pri používaní elektrických tlakových ohrievačov sú zvyčajne spôsobené zanedbávaním údržby poistného ventilu. Malá expanzná nádoba rieši nielen problém vysokého tlaku pri ohreve (zvyčajne presahuje hodnotu 0,63 MPa – moje merania aj nových bezpečnostných ventilov, ale aj problém odkvapkávajúcej vody pri ohreve. Pri serióznom výrobcovi a dobrej práci ide skutočne o životnosť cez 30 rokov. 5 l zásobník má aj výchovnú funkciu pre ľudí, ktorí si neuvedomujú množstvo zbytočne odpustenej vody a s komfortom to nemá nič spoločné. Komfort je umývačka riadu. Iný aspekt je príkon ohrievača. Vhodné je voliť výkony špirály do 1500 W z dôvodu zaťaženia siete a treba aj rozumne rozdeliť spotrebiče medzi fázy, aby nedochádzalo k preťaženiu niektorej z nich.
    U mňa je celý rozvod teplej vody centralizovaný, kuchyňa je so zásobníkovým tlakovým ohrievačom 5 l a 1 l expanzná nádoba + bezpečnostný ventil.

    • ferol píše:

      Vdaka za nazor a skusenost. Dufam, ze vsetky tieto komentare pomozu zosumarzovat moznosti a skusenosti pre dalsich ludi 🙂

  14. Ľuboš píše:

    Pridám informáciu o cirkulačnom čerpadle na našom trhu s funkciou “AUTOAdapt”. Čerpadlo obsahuje teplotné čidlá, ktoré vedia zaregistrovať odpustenie vody užívateľom. Takéto odbery sú zaznamenávané riadením čerpadla a využité na prediktívne nacirkulovanie teplej vody na základe správania užívateľa. Výsledkom je vyváženie komfortu a prevádzkových nákladov.

  15. Marián píše:

    Možno by bolo vhodné vopred vedieť koľko financií sa ročne ušetrí pri časovom regulovaní obehu vody v spiatočke.
    Má to vôbec zmysel?
    Aké sú pri takejto “úspore” výsledné čísla?
    Nie je to tak, že musíme šetriť za každú cenu?

    • ferol píše:

      Tak zle zaizolovana a nastavena cirkulacka moze byt fakt riadny problem – toto je info z inej diskusie na nasom blogu, kde citatel napisal toto:

      “Ja mam cca 10 metrov a je to uz velky problem. Denne s vypnutou cirkulackou mam spotrebu na TUV okolo 6kWh. Ak som mal cirkulacku na 5min kazdych 25minut a 14hodin – 28cyklov, tak mi spotreba stupla na 55kWh za den!”

      Viac podrobnosti k jeho prispevku nemam. Ak to je pravda u toho pana, tak to znamena denne rozdiel 49kWh, co ak by sme nezohladnovali, ze v zimnom obdobi ciastocne cirkulacia vlastne kuri dom (neviem, kade ju ma vedenu, mozno v pivnici), tak to je rocne rozdiel 49x365dni = skoro 17900kWh – ak by to kuril tvrdo elektrikov to je rocne naviac 2500 EUR, ak tepelnym cerpadlom povedzme 900 EUR rocne naviac.

      Cize fakt je dolezite sa nad cirkulackou zamysliet, ako ju riesit, ci vobec a pod…

      Proste zavisi od domu k domu a rieseniu, od zdroja tepla… ak mate teplo “zadarmo” riesit to mozno netreba.

      • Marián píše:

        Zaujímavé číslo.
        Nezdá sa mi.
        Ja platím mesačne za plyn 82,-€ v RD 230 m2.
        To je ročne 984,-€ za komplet vykurovanie.
        A nešetrím na teple.
        Mám rád komfort.

        • Fero Lehocky píše:

          no ja som len napisal a vypocital podla komentara v prispevku. Do akej miery je to pravda netusim. Nevieme co je to za dom… V kazdom pripade cirkulacie vedia spravit znacne spotreby

          • Gusto píše:

            to sa mi nezda, no viem potvrdit to, ze bez cirkulacky nam 300l vody stacilo na dva dni v pohode, ked som pustil cirkulacku, tak stalo viackrat ze po prvom noci uz som mal ledva teplu vodu na rannu sprchu, t.j. u nas minimalne 100 liter x 55stupnova voda usla (5.3 kWh). Ked je zaujem, mozem odmerat meracom spotreby, kolko vyjde zohriat vodu s/bez cirkulacky v nasom pripade na upresnenie (prepnem bojler nech pouziva hlavne spiralu).

            Mi sme zili bez elektrickej pripojky (a vody) z FVE od aprila do oktobra a mal som dennu minimalnu spotrebu 5.4kWh/den komplet bez kurenia & varenia => stratit to iste na cirkulacke je (premna) velke plitvanie.

            Pocas dna robim vodu s EcoHeatPro – aj sa mi nezdalo ze Vam p. Lehocky robil problem hluk, nam stacila jedno standardne vnutorne dvere s gumickami a je to v pohode…

            • ferol píše:

              EcoHeatPro sa urcite sprava hlucnostou inak v technickej miesnosti, ako v tej nike, co mame v zadveri. Proste fakt je ta akustika nevyspytatelna. My tam dvere nemame, iba navytkove.

          • Daniel píše:

            Zdravim; uverejnili ste moj komentar z ineho blogu. Tie cisla su pravdive, kurenie + ohrev TUV zabezpecuje TC Viessmann, ktore ma v menu aj evidenciu energetickej bilancie. S tymto TC dosahujem COP 4 a podla energetickych vypisov na TC a cisel na elektromeri to aj sedi… To znamena, ze denne bez cirkulacie sa vyrobi ~6kWh TUV => 1.5kWh elektrickych, ked bola zapnuta cirkulacka tych 14 hodin v 5/25 intervaloch, tak TC zapinalo dohrev TUV kazdu 1.5h, co je nepriaznivy vplyv na zivotnost kompresoru a spotreba stupla na 55kWh tepelnych => 14kWh elektrickych. (pri vypnutej cirkulacii mi TC dohrieva zasobnik 1-2x za den). Tych 14kWh je v prepocte pri 20h nizkej sadzbe cca 1.5eur / den. Len pre komfort okamzitej teplej vody

            • ferol píše:

              Dakujem za doplnenie. Takze ten moj prepocet s tvrdou elektrikou je irelenvantny po doplneni udajov.
              V kazdom pripade rozcne by to znamenalo rozdiel medzi zapnutou a vypnutou curkulackou vo Vasom dome v sucasnych cenach cca. 550 EUR, ak by bol kazdy den rovnak odber teplej vody. Realne by to oblo nieco menej, lebo predpokladam,ze niektore dni sa voda neodobera (dovolenka a pod..)

            • Dominik píše:

              A neklesla Vám spotreba na vykurovanie? Ja sa to len chystám odsledovať.
              V období keď sme nekúrili by to mohlo byť kľudne tých 1,5eur/deň. Zaujíma ma teraz či v zime keď zapnem cirkulačku stúpne TUV a klesne ohrev. Teplo, čisto sedliackym rozumom, zostáva v dome pokiaľ je potrubie uložené v stenách prípadne nad tep. izoláciou.
              Ďakujem za postrehy.

  16. jozef píše:

    Co sa tyka samotnej izolacie potrubí, mam v projekte zakreslenú cirkuláciu teplej vody do cca 15m vzdialenej kúpelne od kotolne, ktorá je vedená popod (vykurovanú) podlahu. Cize potrubie bude uložené v samotnej tepelnej izolacii podlahy (polystyren). Tam budú straty asi minimálne, má s tým niekto skusenost príp. je to podla vas schodné riesenie? (kedze ten prístup k samotnému rozvodu vody bude viac menej pochovaný pod rozvodmi vykurovania)

  17. Stefan píše:

    Zdravím,
    tak ja som sa s tým zaoberal tiež. Základná vec bola pochopiť prečo treba odpúšťať tak vela vody (napr 10m 1/2″ trubky má objem iba cca 1,1 l). Ja som mal zinkované rozvody … 10m je cca 10 kg železa a na túto masu už je potrebné aspoň 10 litrov vody. Keďže väčšinu rozvodov som mal priznaných v suterén pod stropom, vymenil som rozvody teplej vody za plastohliník (cca 0,1 kg/m). Teraz stačí odpustiť necelé 3 litre vody. Bolo by to ešte menej, ale čo bolo zamurované, to som samozrejme nemenil.
    Nevychádzalo to ani ekonomicky.
    Už len cena čerpadla aby sa vrátila …
    Zokruhovaním zdvojnásobujeme tepelne straty…
    Ak chcem napr 1 liter teplej vody, 2 a viac (keby zelezo tak aj 20 l) litrov stratím na nahriatie okruhu a 2 litre co ostanu (aj keby som vypol cerpadlo) vychladnú tiež.
    Takže nie cerpado a okruh, ale plastohliník… to je môj názor

    PS. navyše 3/4 roka mam teplo zadarmo … od slnka -:)

    • ferol píše:

      No tiez mame plasthlinik, dobre zaizolovany, ale ked je to vychladnute, tak sa jednoducho caka dost dlho na tej trase na teplu vodu. Cize rozhodnutie bola tak riesena cirkulacka ako je riesena. A cim je teplo lacnejsie, tym je irelevantnejsie riesit tepelnu stratu na cirkulacne podla mna. Cize cele je to hlavne o tom komforte, ze je tepla voda hned, ked ju spustim. To je cely zmysel cirkulacie. Tiez som robil prepocty a pri sucasnych cenach vody je lacnejsie ju odpustit a hotovo.
      Ale ta miera, kto chce aky komfort je u kazdeho ina a jednoducho za komfort sa priplaca. V tomto pripade investiciou do cerpadla, urcitych tepelnych strat a pod. Tiez nejazdim na uplne najlacnejsom aute, lebo som chcel urcity komfort. Tak som si kupil drahsie auto ako najlacnejsie, pricom na tom najlacnejsom by som sa z bodu A do bodu B odviezol tiez…

  18. Palo P. píše:

    Mame TC zem-voda. Dom 256 m2, 2 poschodia, 3 kupelne. Prietokove cerpadlo je spustene stale, bez obmedzovani. Vysledok cena za elektricku energiu mesacne vychadza na cca 117 EUR (v tom je aj elektrina v dome + TČ=kurenie a ohrev vody). Keby som tom obmedzoval tak kolko usetrim podla vasich skusenosti? Osobne som to neodhadoval, lebo mi to pride ako smiesna suma na cele riesenie (oproti 3i bytu v novostavbe, kde to bolo viac) a mam 100% komfort.

    • ferol píše:

      No to je vdaka tomu, ze mate tepelne cerpadlo zem-voda, ktore ma z principu velmi ekonomicku prevadzku. Tazko povedat, kolko usetrite…to zavisi od riesenia cirkulace (dlzok, izolacii a pod.)

      • Palo P. píše:

        To TC nejde stale. Normalne vypina hlavne ked su slnecne dni a dom je ako sklenik prehrievany najma v zime. Dlzky berme standard. Zaujima ma ci tu je niekto kto to vyskusal a vie povedat ci sa bavime o 10 eur za mesiac usetrenych alebo menej/viac za zo optimalizovane prietokove cerpadlo.

        • Daniel píše:

          Ja som pisal do ineho komentu, ze pri mojom TC vzduch/voda pri zapnutej cirkulacke by to bolo ~50e mesacne.
          Ak by sme mali pravidelny rezim, ze na 1h rano treba tepplu vodu a 1h vecer, tak ta nadspotreba je minimalna. Lenze u nas su vsetky dni ine 😉

    • Roman píše:

      Podľa mňa je tu výpočet jednoduchší, ako by sa mohlo zdať. Čerpadlo ide nonstop, takže stačí vynásobiť príkon čerpadla (v kW) časom (počet hodín za mesiac) a máte počet kWh za mesiac. Cenu za 1 kWh si môžete spočítať z faktúry, kde je započítané všetko, istič, atď. To je suma, čo Vás stojí prevádzka čerpadla a zároveň maximum, čo ste schopní ušetriť, keby čerpadlo nešlo vôbec. Reálne s inteligentným systémom ide čerpadlo pomerne krátko, ak to preženiem, tak 5-10 % času. Takže 90-95 % z tej sumy je ušetrených. Koľko Vám to vyšlo? Stojí to za cenu dodatočných senzorov prípadne nižší komort? Nechám na Vás.

      • ferol píše:

        To je iba vypocet a elektriku za bezanie cerpadla. Chyba tam to podstatne – tepelna strata na potrubi…

        • Roman píše:

          Rozumiem poznámke, výpočet je samozrejme zjednodušený. Samozrejme budú väčšie straty, keď bude trubka nonstop teplá, ako keby ju necháme vychladnúť. Ale, počítal som s tým, že teplo, ktoré sa stratí týmto spôsobom, sa ušetrí vo vykurovacom období na kúrení a pri dobrej izolácii trubky sa viac tepla spotrebuje na akumuláciu tepla v materiáli, ako na udržanie danej teploty celý čas, takže myslím, že táto ušetrená časť je výrazne nižšia, tak som ju zanedbal. V špecifických prípadoch to samozrejme môže zavážiť, ale to sa počíta zložitejšie ako prostá spotreba, ktorá dá konkrétne číslo.

  19. Jblaze píše:

    ja som to vyriesil tak ze som natiahol ku kazdemu spotrebicu zvlast rurku, o vnutornom priemere 12 mm, to znamena ze v 10 metrovom potrubi bude 1.1 litra vody, takze sa skoro odpusti, a rozvody teplej vody som instaloval tesne pod poter takze tie tepelne straty , vo vykurovacim obdobim nebudu straty

  20. Ladislav píše:

    Vaše riešenie je v poriadku, doma som s tými čerpadlami experimentoval dávno, klasika bola malý mosadzný Grundfoss s termostatom + časovač, 3x denne hodina. Keď som ho vymenil za autoadapt, naučil sa iba pravidelný režim, nepravidelný nezvláda,takže je znova prepnutý na termostat s časovačom…Pohybové čidlo to vyrieši elegantnejšie, ak nie je zabezpečovací systém, dá sa dorobiť sólo, hoci do chodby, zopne zásuvku termostatu na požadovaný čas.
    K výkonnejším čerpadlám treba termostat dokúpiť, ak je klasická inštalácia, rieši to https://www.pvmsystem.sk/salus-tc-11b-termostat-pre-obehove-a-cirkulacne-cerpadla
    Tie mosadzné od Grundfosu sú tiché a vydržia,ale na väčšie rozvody treba čerpadlo podľa dopravných výšok a dĺžok.
    Posledné stavby robíme s cirkuláciou Túv cez prietokové nástenky, priamo k ventilu a batérii, to už ale robí veľký odpor, takže niekedy ani projektant netrafí výkon čerpadla na 1.krát. Rozlične dlhé vetvy sa dajú vyregulovať ventilmi Stromax, samocirkuláciu blokuje spätná klapka pred čerpadlom, pri zásobníku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*