Dom architekta » Finálny návrh nášho domu

Finálny návrh nášho domu

dom architekta Stavba je v plnom prúde a v diskusii v predošlej časti ma už dlhšie naháňate, kedy bude pokračovanie. Minule som popísal rôzne vývojové možnosti riešenia domu. Dnes tu mám finálne riešenie, ktoré staviame.

Vo finálnej verzii oproti vývojovým verziám som spravil zásadnú zmenu. Prerobil som kompletne vnútorné dispozície a v obývačkovej časti som dom ešte mierne zmenšil.

Prečo som to celé pomenil? Ako sme častejšie chodili na náš pozemok a uvažoval som nad vylepšeniami, zistili sme, že ulica je podstatne rušnejšia, ako som pôvodne predpokladal. Chodili sme tam pred tým hlavne cez víkendy, cez pracovný týždeň nie. Ale cez týždeň je ulica naozaj dosť rušná. Hlavne v noci tam prechádza stále dosť áut. Hoci budeme mať riadené vetranie, hučiaca motorka v noci vo vzdialenosti 6 metrov od okna nie je zrovna príjemný budíček. Preto som sa rozhodol pre radikálnu zmenu pôdorysov poschodovej hmoty domu a všetky izby som z uličnej strany prehodil do kľudnejšej záhrady. Napriek tomu, že ide o nevhodnejšiu svetovú stranu.

Na obrázkoch nižšie je situácia zakreslená podobne ako v predošlých článkoch a pod nimi som pridal aj detailnejší pohľad na pôdorysy.


Finálne riešenie situácie

prizemie

poschodie


Finálne riešenie pôdorysov

pozemok-prizemie

pozemok-poschodie


Zmeny oproti vývojovým verziám

  • Pribudla komora pri kuchyni. Manželku som nepresvedčil, že ju nepotrebujeme 🙂
  • Na poschodie na rovnakej ploche pôdorysu som dostal ešte jednu menšiu izbu, ktorú budeme používať ako šatník na poschodí a pracovňu. Samozrejme sa týmto zmenšili hlavné izby na poschodí, ale v nich teraz nebudú veľké skrine, ktoré mám radšej mimo spania. Čiže pre naše potreby ide o bez problémové veľkosti. Len pripomeniem, že teraz bývame štyria v dvojizbáku 55m2 🙂
  • Izba na prízemí má terasové dvere do záhrady s malou teraskou. Uvidím, či to deti využijú, ale určite je to príjemnejšie, ako sa pozerať na odparkované autá pred domom.
  • V predošlých verziách sme nemali šatník na prízemí. Ten som tam teraz dostal, akurát s kompromisom, že som zlúčil WC, technickú a kúpeľňu do jedného väčšieho spoločného priestoru. Za čo som si už v diskusiách “zožal” minule kritiku už za zlúčenie WC a kúpeľne na poschodí. Ale pri riadenom odvetrávaní kúpelní nemám osobne veľké obavy zo smradu v týchto priestoroch.

    Netvrdím, že sa to nestane, ale aktuálne bývame v malom byte, kde máme jedno WC pre všetkých a v dome budú dve. Vždy sa môžem rozhodnúť, do ktorého vojdem. Okrem toho mi príde pohodlnejšie, že nemusím pobehovať medzi kúpeľňou a WC. Vidím to na deťoch. Idú sa sprchovať a keď už sú vyzlečené, tak im dôjde, že im treba na “vécko” 🙂

    Tiež som si ako mladší predstavoval, že budeme mať vlastnú kúpeľňu s manželkou, detskú kúpeľňu, samostatné WC hore a dole, samostatnú technickú… Rokmi skúseností mi to ale prestalo dávať zmysel. Minimálne ma vážne nebaví umývať ani to jedno WC a tú jednu kúpeľňu, čo máme teraz. Nie to si pridať niekoľko ďalších priestorov na udržiavanie.

Finty na malom pozemku

Malý úzky pozemok je vždy celkom výzva, a hrá sa tu doslova o milimetre. Použil som preto vo vlastnom dome viacero fínt. Niektoré z nich som si zatiaľ nedovolil urobiť v žiadnom projekte pre klientov.

Za ideálny považujem prízemný dom. Hoci ako dosť veľa sedím pri počítači, začínam mať pocit, že tie schody v dome aspoň človeka nútia k nejakému pohybu a nakoniec im budem vďačný 🙂 Ale keď už bude poschodový dom, tak aspoň čo najmenej schodov. V bežnom dome máme zvyčajne 17-18 schodov. Pri našej finálnej dispozícii mi vychádzajú schody okrem toho najlepšie naprieč domom. Ten je ale úzky. Z toho vychádza jedine 14 schodov, čo znie na prvý dojem šialene. Optimalizáciou celkovej hrúbky stropu a podlahových vrstiev nad prízemím sa to dá za nasledovných kompromisov:

  • Výška schodu ktorú projektujeme ako maximálnu je 180mm. Ja som to prekročil na 185mm. Pretože sme s manželkou obaja vysokí a deti teda budú dúfam tiež, nebude nám to vadiť. Aj tak zvyknem brať schody po dva 🙂 Toto riešenie je ale považované už za strmé schody a s klientmi si vždy strmosť schodov preberáme v ateliéri individuálne. Ale tá strmosť tu bude vnímaná samozrejme prijateľnejšie, keďže budeme mať o 3-4 schody menej ako v iných domoch.
  • Svetlú výšku na prízemí som navrhol menšiu, ako je minimálna normová hodnota pre obytné priestory 2400mm. Preto som na prízemie do tejto časti domu dal len chodbu, kúpeľňu, šatník a zádverie. Je tu jedna izba na prízemí, ale oficiálne som ju v stavenom povolení definoval ako pracovňu, čiže problém s vybavením nie je. Tejto izbe som ale zámerne pridal plochu, čiže objemovo na vzduch je to plnohodnotná izba a dlhodobo si sledujem na rôznych chatách a ubytovniach, že mne osobne bohate postačuje výška 2300mm. Zároveň je obývačková časť naopak nadštandarde vyššia o zhruba 10cm oproti panelákovým bytom.
  • Schody postavené priečne na úzky dom majú svoje rozmerové nároky aj na podestu na poschodí. Tu som použil jednoduchú fintu. Bude tam veľké okno po podlahu, ktoré dáme na celú šírku chodby a bude predsadené pred stenu. Čiže k šírke medzipodesty získavam takto 250mm naviac v hrúbke obvodovej steny. Toto vidno na pôdoryse poschodia vyššie a rovnako v priečnom reze nižšie. Podesta po okno bude mať 1160mm, inak by mala iba 910mm, ak by tam bol plný múr, alebo okno s parapetom. Toto okno bude fixné a bude mať mliečne sklo. Nemá význam sa pozerať na susedovu stenu a z uhlov riešiť súkromie z jeho terasy a z ulice. Hlavná funkcia okna bude svetlo a priestor na schody.
  • Aby som sa na poschodí dostal do kúpeľne, potreboval som tam dať samozrejme prechod. Ten ide ale tesne ponad prvé schody na prízemí a aby sme sa tam “netresli” hlavou do stropu bude strop v tomto mieste ešte aj skosený. Samotná technická norma predpisuje vyššie prechody ponad schody, ale ja si dlhodobo premeriavam tieto neštandardné riešenia.Vždy, keď na nejaké niekde narazím, meriam a zapisujem si, kedy to je ešte pocitovo bez problémov a kedy sa síce človek ešte nebuchne, ale má nepríjemný pocit a podvedome uhne hlavou. Moje riešenie skosenia stropu nad schodmi zohľadňuje práve ten moment pocitovo “nepríjemnej výšky” hoci aj bez skosenia by som sa nebuchol. Riešenie je vidno nižšie na priečnom reze – odporúčam obrázok zvačšiť kliknutím naň.

pozdlzny-rez
priecny-rez
Stiesnené podmienky na pozemku a snaha o zachovanie maximálneho súkromia nám a aj susedom pri návrhu podstatne ovplyvňovala polohu a veľkosť okien. Už z komentárov k predošlému článku je vidno, že ste si asi všimli napríklad dosť tmavý kút v jedálni.

Pritom aj veľké okno z obývačky do záhrady bude prekryté plným prestrešením terasy s hĺbkou 3,5 metra a ešte tam bude aj čerešňa. Uvažoval som síce aj nad presklenným prestrešením terasy, ale práve padajúce listy a čerešne z terasy rozhodli o plnom prestrešení. To sklo by bolo permanetne špinavé. Takže takto aj toto veľké okno bude riadne zatienené.

Dopĺňanie okien napríklad nad TV stenu hore nepripadá do úvahy. Rovno by nám sused pozeral z poschodia presne na gauč. A my jemu do izby. Rovnako od severného suseda je to komplikovanejšie zase kvôli požiarnej ochrane. Okná by tam vyšli len niekde nad jedálenský stôl, čo zase manželka nechcela rozbíjať z hľadiska interiéru tú stenu.

Riešenie sú svetlovody. A hoci ich bežne používame v projektoch, zatiaľ sme ich nikdy nedali do obývačky a jedálne. Mňa ale strašne irituje teraz na byte, že v zimnom období bežne musíme cez deň svietiť. Tomuto sa chcem maximálne vyhnúť. Preto budeme mať v obývačke a jedálni dva vysokovýkonné svetlovody priemeru 54cm, ktoré sú určené už skôr pre priemyselné a administratívne účely a do rodinných domov sa bežne nemontujú. Sú násobne výkonnejšie ako dávame bežne do chodieb a šatníkov bez okien.

Zopár obrázkov

Ako to už býva, na svoj dom architekt veľa času nemá, takže som poriadne nikdy nespravil finálny 3D model. Pre predstavu, ako to asi bude vyzerať je nižie zopár koncepčných obrázkov.

Uličný pohľad:

dom architekta
Uličný pohľad:
dom architekta
Pohľad zo záhrady z nadhľadu:
dom architekta
Uličný pohľad z nadhľadu:
dom architekta
Pohľad z terasy južného suseda. Snaha maximalizovať súkromie sa mi verím podarila:
dom architekta
Pohľad zo záhrady na terasu s čerešňou:
dom architekta
Vľavo na tomto obrázku je vidno ešte sklad s dreveným obkladom v záhrade o vnútornej ploche 18m2. Tam budú bycikle, kosačka, záhradný nábytok a podobne. Sklad je osadený rovnako s ohľadom na ďalšie stromy v záhrade – pred skladom je višňa a vpravo od skladu sú sladké mirabelky 🙂 V diskusii minule padali pripomienky o garáži. Garáž nebude, považujem to za zbytočný luxus pre auto. Nestaval by som ju ani na podstatne väčšom pozemku. Okrem toho by mi sem ani nevošla.
dom architekta

Nabudúce sa už asi pustím do článku o tom, z čoho staviam a prečo 🙂

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , ,
90 comments on “Finálny návrh nášho domu
  1. Peter Moravcik píše:

    p. LEHOCKY – ako ze ste to zatial nedali svetlovod do obyvacky ci jedalne – ved my to tak mat budeme ;o)

    dovody su na to take, ze v letnych mesiacoch budeme mat stiahnute vonkajsie rolety na juznej strane nasho RD a aby sme mali napriek tomu prirodzene svetlo v izbe davame hore svetlovod…

  2. Peter Moravcik píše:

    @Fero Lehocky: nooo to je pravda, priznavam vase prvenstvo ;o)

  3. Jano píše:

    Konecne sme sa dockali, Dakujem Vam za to, ze ste si nasli cas. Paci sa mi ako ste to nakoniec vyriesili, prakticnost a funkcnost vyuzita na maximum. Zlakol som sa ale poslednej vety. Planujem v blizkej dobe stavat a tak som veril, ze prezradite info o vybratych stavebnych materialoch. No nic, budem si musiet pockat. Verim a dufam, ze si cas najdete a nebudem musiet cakat tak dlho ako na tento clanok :). Nech sa Vam dari!

  4. Miriam píše:

    Fero super sú tie dvere z WC na prízemí, predpokladám, že na vjazd z terasy, aby grilujúce návštevy nemuseli chodiť z terasy cez dom… A spojené WC je úplne v pohode, to by som vôbec neriešila. Jediné čo si neviem úplne predstaviť je okno vedľa TV, ale Vy zase nie ste televízni maniaci:-)

    • Fero Lehocky píše:

      @Miriam: tie dvere do wc zvonku maju visc ucelov. Mozes rovno dat von susit pladlo, ak ho nedas do susicky. Co najviac svetla, preto okno po zem, a ci sa tade bude chodit na wc z terasy je tazko vopred odhadnutelne, ale aj to bola uvaha

  5. Miro píše:

    Možno by som ešte dal “výlez” z horných izieb na strechu nad kuchyňu a obývačku a využil strechu ako “obytnú”. Povedzme terasu s možnosťou postavenia pergoly. Aj deti odrastú a budú študáci a taký priestor pre nich …

    • Fero Lehocký píše:

      @Miro: Take nieco bude tak minimalne vyzutielne, ze to nestoji ani za uvahu. Vyska strechy je v urovni parapetu okna, cize ziadny normalny prechod na strechu. Tato uprava vyzaduje zabradlie, pochodnu plochu na streche a plno dalsich vyvolanych veci. Ak tam baby vylezu 3x do roka pocas puberty – povedzme nech aj po cas obdobia 8 rokov, tak sa to realne pouzije max. 25x. Za celu tu investiciu naviac nech radsej idu niekam na dovolenku 🙂

  6. Marek píše:

    V ČR podle ČSN 734301 Obytné budovy, dve koupelny s WC mít nemůžete: “V bytě s 5 a více obytnými místnostmi musí být umístěny dvě záchodové mísy, druhá z nich může být v koupelně.”

    Liší se v tomhle Slovenské technické normy STN?

    • Fero Lehocký píše:

      @Marek: Snazim sa to narychlo najst takto definovane v STN 734301, ale neviem to tam nejako dohladat. Predpokladal som vzdy, ze tie normy su totozne, len je tam slovensky alebo cesky preklad. Opravte ma, ak sa mylim, ale teraz to nestiham cele citat znova a vyzera to, ze mame odlisne normy?

      Okrem toho,ak mame byt exaktni podla noriem, tak v nasom dome nemame 5 obytnych izieb, ale len styri (pisal som aj v clanku). Ta na prizemi sa za izbu povazovat podla normy neda, lebo je nizsia, ako tato norma predpisuje 🙂

      Ohladne hygieny je slovenskej STN 734301 toto:

      7.4.2 Vo veľkých bytoch určených pre 5 a viac osob majú byť najmenej dve umývadlá v rozdielnych priestoroch. V každom poschodí viacpodlažného bytu, v ktorom je inštalovaná záchodová misa, musi byť umývadlo alebo umývadielko. Umývadielko nenahrádza v bytoch vyššej velkostnej skupiny umývadlo. Jeden priestor na osobnú hygienu v byte najväčšej velkostnej skupiny má byt’ priamo prístupný z komunikačného priestoru bytu.

      7.4.3 Priestor na umiestnenie záchodovej misy nesmie byt’ priamo prístupný z obytných miestností ani z priestoru na varenie, stolovanie, na uskladnenie potravín alebo z priestoru, ktorý plní niektoré funkcie
      obytných miestnosti.

      7.4.4 V bytoch malej veľkostnej skupiny môže byt jediná záchodová misa umiestnená v priestore na osobnú hygienu. Ak je len jedna záchodová misa v byte strednej velkostnej skupiny, musí byt v samostatnej miestnosti (záchode).
      V bytoch najväcsej velkostnej skupiny majú byt inštalovaná dve záchodová misy.
      Ak sú tieto byty viacpodlažné, umiestnia sa záchodová misy v dvoch rozdielnych podlažiach. Ďalšiu záchodovú misu v byte najvyššej velkostnej skupiny možno umiestnit bud v dalšej samostatnej miestnosti(v záchode), alebo v priestore na osobnú hygienu. Tento priestor može byť prístupný zo spálne, ak je určený len užívateľom tejto spálne.


      Vyberam z tabulky kategorii bytov:
      Stredna velkostna skupina bytu – najmenej 2 obytne izby podla poctu ludi od 3-4 osob

      Velka velkostna skupina bytu – najmenej 3-4 obytne izby podla poctu ludi od 5-8 osob

      • Marek píše:

        @Fero Lehocký: Řešili jsme obdobný problém pro RD u Brna, a stavební úřad trval na samostatném WC. Taky jsem vnímal ČSN a STN jako víceméně ekvivalentní.
        Teď jsem si všimnul, že máte pouze 4 obytné místnosti, pak je to ok. Navíc, pokud jste si jisti, že vám to takhle bude vyhovovat, pak není co řešit. Z toho omezeného prostoru jste vytěžil skvělý návrh domu.

        • Fero Lehocký píše:

          @Marek: No teraz som zoslat aj ja dost prekvapeny, lebo som si narychlo prebehol CSN 734301 (cerven 2004) a uz len obsah je diametralne odlisny. Ten bod s WC tam mate, v nasej som to nenasiel. Ocividne to normotvorcovia u vas v roku 2004 a u nas v 2005 dost prekopali. Ja som bol v tom, ze je to viac menej prevzate zo starsich spolocnych noriem s malymi upravami.

          Zaujimave zistenie. Hoci v Cechach zatial projekty nemame, dobre vediet, ak by sa niekto na projekt ozval. Museli by sme si riesenia normalne preverit na cesku normu 🙂

  7. roman píše:

    Suma vedomostí v tomto blogu je obrovská. Čítam si to a držím Vám palce. Sú veci, s ktorými nesúhlasím, ale to je , myslím, dobre. Ale, pán kolega, spálne na poschodí, každá pre dve osoby, menšie ako 12m2? Čo Vás vedie k porušovaniu noriem svetlých výšok, podchodných výšok na schodisku a plošných výmer pre miestnosti? Rozpočet? Pozemok? S dovolením, ponechám si anonymitu, nejde o moju prácu…

    • Fero Lehocký píše:

      @roman: Spalne na poschodi v tomto prevedeni pre dve osoby budu pouzivane par rokov a dokonca je mozne, ze kym sa tam nastahujeme, budeme mat spalnu rovno na prizemi a hore budu dve detske izby pre dcery. Uz teraz nas baby presviedcaju, ze uz chcu mat v dome samostatne izby. Cize toto bolo takto projektovane zamerne s plnym vedomim a vyuzitie na spalnu pre nas s manzelkou je len docasne, kym mladsia dcera bude v noci “vpohode” a nebude za nou treba pobehovat casto po schodoch.
      Realny plan je mat spalnu na prizemi vedla obyvacky.

      Rozmer domu je samzorejme dany sirkou pozemku a pravda je taka, ze konstrukcie boli povodne planovane dost tensie, ako realne staviame,lebo pocas procesu vybavovaciek som to musel zmenit a uzemne rozhodnutie uz bolo pritom vydane na dany tvar domu (vybavovat zmenu UR sa mi nechcelo). Cize plochu vo vysledku “ukradli” aj hrubky konstrukcii a povodne to bolo 12,6m2 na tie dve izby. Ten vyvoj cez konstrukcie a co to robi so zasahmi do domu popisem neskor.

      Ale osobne som vpohode s tymto riesenim a netrapim sa uz tym, ze mi formalne chyba 0,12m2. Tie plochy su normovo dane hlavne kvoli objemu vzduchu a na poschodi mame svetle vysky bez problemove.

      V clanku som sa snazil popisat, preco som niektore veci, hlavne svetle vysky prizemia a schodisko robil po svojom “nenormovo”. Toto som jednoducho chcel zamerne vyskusat a skusam to proste na svojej vlastnej investicii. Normy su jedna vec, ale aj tie normy vnikli nejakym vyvojom a casto vznikaju nove veci aj aj normy prave experimentovanim. Takze moj dom je preto nieco, kde ja aj experimentujem s vecami, ktore si inak pri klientoch bezne proste dovolit nemozeme 🙂

  8. Pavol Adam píše:

    Dobrý deň.
    Kvôli pozemku je to plné kompromisov, ale bravúrne ste docielili, že tie kompromisy sú relatívne malé. To je pravé umenie architekta, nie “postaviť podľa normy” a hotovo.
    Doma v dome som spravil z kedysi malej spálne veľkú kúpeľňu, v ktorej som urobil medziiným sprchovací kútik (má steny do výšky cca 2m, takže zhora je “otvorený”) a drobnú záchodovú miestnosť v rámci kúpeľne (asi 1 m2). K tej ide rúra s vetraním. Vo väčšine prípadov stačí, aby boli dvere do záchoda zavreté, a aj smrad sa po pár desiatkach minút odvetrá sám pasívne, bez zapnutia ventilátora. S aktívnym vetraním to nebude určite žiaden problém…

    Druhá vec sú “dlhé rovné úzke schody”, ktoré tam teraz máme a je to .. zlé a nebezpečné. Bez zábran zhora aj zdola kvôli deťom do aspoň dvoch rokov veku by to ani nešlo. Budeme sa však sťahovať a tam budeme mať schody s medzipodestou. Zatiaľ sa mi zdajú omnoho praktickejšie a bezpečnejšie. Toto vidím ako najväčší kompromis vo vašom dome.
    Ale ako celok sa mi veľmi páči! Želám Vám čím skoršie a čím príjemnejšie bývanie + pohodu v rodine + zhodu s manželkou pri zariaďovaní :).

    • Fero Lehocký píše:

      @Pavol Adam: No tie schody to je uhol pohladu. Ja preferujem priame schody a toto nie je kompromis ale cielene riesenie. Ten moment nebezpecnosti je iba v nasej hlave. Ked som siel po takych prrvy raz, zdalo sa mi to sialene. Mali sme ich v byvalej praci. Po par dnoch som si to prestal uvedomovat. A ci sa skotulam zo 14 schodov alebo z 8 schodov z medzipodesty je na samotny uraz dost irelevantne. Nasa starsia dcera je schopna sa potknut “o vzduch” na rovnom chodniku. Na schodoch pada ovela menej, lebo si tam dava jednoducho pozor 🙂

  9. giancarlosvk píše:

    Zdravim,

    Mna hlavne zaraza, ze je mozne izbu na prizemi nazvat pracovnou, znizit jej vysku pod normu a tym padom dat okno na stenu, ktora je blizsie ako 4m od susedovho domu(resp.2m od hranice). Ako pisete, neskor z tejto “neobytnej” miestnosti bude vasa spalna.
    Ak mam spravne informacie, ak je to obytna miestnost a je v nej okno, musite byt 7m od susedneho domu.
    Nemam ale celkom jasno v tom, ze ak vam da sused povolenie, tak si tam to okno mozete dat? U nas podla pani zo stavebneho uradu aj ked vam sused povolenie da, podla zakona to nemoze prejst, lebo nie je dodrzana minimalna odstupova vzdialenost. Lenze tym padom podla nej radova zastavbe podla zakona nie je mozna.

    • Fero Lehocký píše:

      @giancarlosvk: O odstupovych vzdialenostiach som pisal v predoslych clankoch. Tu riesime stiesnene podmienky. Je to inak ako sa bezne vseobecne v mediach uvadza. Okrem toho okno od suseda je stale planovane s nepriehlanou foliou. A pohlad bude len do zahrady cez balkonove dvere. Toto konkretne okno ma plnit len presvetlovaciu funkciu a je fixne neotvarave.

    • Fero Lehocký píše:

      @giancarlosvk: Okrem toho v principe ten odstup 7m, ktory sa riesi prioritne chrani zaujmy toho domu, v ktorom je dane okno v izbe osadene. U nas to tomu susedovi z juhu moze byt uplne ukradnute, lebo tam nema ziadne okna. Problem si skor robim ja sebe, ked sa tlacim k nemu. Opacna situacia je na severe, kde som striktne dodrziaval odstup od fasady severneho suseda, ktory tam ma okna. A stacilo by tam ist poschodovou hmotou na 7m. Tym by som prave splnit tu “spravnu legislativu”. Ja som ale navonok “nedodrzanim noriem” od juzneho suseda zachoval severnemu podstatne lepsi priestor a na juzneho to ma zanedbatelny vplyv. Toto su dovody, preco nejdem striktne vzdy podla normativncyh predpisov, ale hladam riesenia nazvimte so “zdravy rozumom”. Prikladov, kedy legislativa robi viac skody ako osohu mame na Slovensku habadej. Ak by ludia viac rozmyslali, brali ohlad na svoje okolie ani tej legislativy by nebolo treba tolko..

    • Fero Lehocký píše:

      @giancarlosvk: A samozrejme, je to vzdy proste o ludoch, ci je norma taka alebo taka…
      Su uradnici a uradnici. Chapem tu pani na Vasom urade, lebo ide podla predpisov, a rovnako chapem ludi, ktori vedia spravit ustupok, lebo legislativa vo vysledku obmedzi vsetky zucastnene strany.

  10. Miroslav Poliak píše:

    Ja Ti teda neviem. Zdá sa mi to dosť komplikované čo sa týka pôdorysu…veľa rohov a pod. Ale budeš tam bývať Ty čiže všetko dobré prajem

    • Fero Lehocký píše:

      @Miroslav Poliak: Dakujem za zelanie 🙂 Podorys mozno posobi komplikovane, ale ked sa uz tam teraz prejdem nazivo, je to zase ine posobenie. Ved potom mozem spravit nejaky den otvorenych dveri, alebo tak nieco, a vsetci, co sa im to vidi divne, alebo nestandardne si mozete prist pozriet nazivo a preverit si, ci su vase vnimatia veci “na papieri” zhodne z realitou, alebo papier klame 🙂

  11. Roman píše:

    Zdravím, ako projektant tiež musím niekedy hľadať cesty v normách ako niečo zrealizovať tak aby to prešlo úradom a zároveň to aj vyhovovalo investorovi, napríklad ten trik s pracovňou som už tiež použil (samozrejme na želanie zákazníka, ktorý tam proste chcel mať izbu za každú cenu. No z jednej veci som fakt dosť prekvapený a to je tá podchodná výška pri schodisku,nechce sa mi to teraz hľadať no zdá sa mi že o tom už nehovorí len norma ale aj zákon a to je už iná káva. Raz sme to riešili pri jednej minimalisticky riešenej chatke, a celé to prešlo povolením len vďaka tomu, že poschodie (len otvorený priestor o výmere cca 20m2) sme označili ako povalu bez bližšieho využitia. Toto je však rodinný dom, takže predpokladám že to úradník proste prehliadol,alebo to chápal tak že si to navrhujete pre seba takže vám nebude robiť problémy.

    • Fero Lehocký píše:

      @Roman: Ako som upozornoval v clanku, s vlastnym domom experimentujem a testujem rozne limity:) Dnes som sa po tych schodoch presiel, mam 185cm a uplne vpohode. Neviem ci si to uradnik vsimol alebo ako to pochopil ci nepochopil… Proste som odovzdal projekt na urad a nezaoberal som sa tym.

  12. bmm píše:

    Na tomto návrhu vidno, ako je riešený presne pre potreby Vašej rodiny za daných okolností na maximum. Držím palce.

    PS.: Baby Vám vyrastú, a potom budú chodiť na strechu pred oknami možno aj pod vplyvom alkoholu. Len, aby nespadli zo strechy.
    A bude Vám chýbať prístrešok pre auto, keď príde krupobitie alebo sa Vám nebude chcieť ometať sneh.

    • Fero Lehocký píše:

      @bmm: Nebudu chodit na strechu pod vplyvom alkoholu. Natolko si vo vychove verim, ze som si tymto isty 🙂 A hlavne po zelenej streche sa im prijemne chodit nebude 🙂

      Pristresok pre auto je priestorovo rezervne pripraveny, len to bude to otazka na suseda zo severu, ci mu nebude prekazat. Len to teraz kapacitne neriesim.

      A ak pristresok nebude, nezblaznim sa. Realne aj tak vacsinu casu to moje auto stoji uplne inde ako pred domom…cize krupobitie ho zlikviduje kdekolvek a sneh som tuto zimu skrabal dokopy hadam 10x… Samozrejme vo chvili, ked clovek to auto skrabe, ho to stve, ale ked si to prepocitate na “škrabo-osobo-hodiny”, tak je to vlastne ekonomicky nenavratna investicia, je to cisto len o komforte 🙂

      Povedzme, ze skrabem 20x za zimu po 5 minut – to je 100 minut za rok, za 30 rokov je to 3000 minut, co je 50 hodin spolu za 30 rokov. Ak slusny pristresok bude stat povedzme iba 2000 EUR (co ale bude viac), tak to musim zarabat viac ako 40 EUR/hodinu v cistom, aby to bolo ekonomicke a miesto skrabania by som sedel pri pocitaci a pracoval. A to skrabanie je vlastne pohyb, co je pre cloveka prospesna vec 🙂

      Ale to len taka moja teoreticka uvaha, ked nieco sporne rozhodujem :)))

  13. Ján Zachar píše:

    Dobrý deň, mne sa ten návrh veľmi páči. Koľko ľudí,toľko chutí. Každý očakáva od domova niečo iné a rozdielni sme i v prioritách. Rovnako som počúval na návrh nášho domu rôzne pripomienky, ale na konci dňa ma to vzdy len utvrdilo o tom,že ideme spravnou-vlastnou cestou. Bývať tam budeme predsa my :). O to viac si cením fakt, že idete s kožou na trh. Vaše články má vždy potešia, keďže sú písané ľudskou terminológiou, úprimne, otvorene a hlavne zdravo odborne. Držím vám palce :).

    • Fero Lehocký píše:

      @Ján Zachar: Dakujem 🙂 No ist na trh s kozou niekedu fakt nie je prijemne, ale zase odozva od ludi, co to cita a reakcie aj v mailoch ma utvrdzuju, ze to zmysel ma, aj napriek tym rizikam, ktore tu niektori popisusuju. Zatajovanie vlastnych chyb je velmi rozsirene na Slovensku a je to na skodu, lebo sa z nich nikto iny nevie poucit. A uz teraz viem povedat, ze niektore veci na nasom dome by som riesil uz inak, lebo sposobili neocakavane situacie pocas stavby. A urcite to napisem, nech sa z toho dalsi ludia, architekti a projektanti, co maju tendenciu “experimentovat” ako ja poucia 🙂

  14. Juraj píše:

    Dobry den p. Lehocky,

    Neviem , ci je pre Vas uplne OK, ze tu popisujete niektore rizikove detaily – podchodna vyska pri schodisku, atd …
    Viete ako sa hovori, nahoda je blbec. A ak sa najde nejaky aktivny blbec, moze byt problem.

    Taktiez Vam drzim palce, nech sa Vam stavba vydari a budete ju riadne uzivat. Ste jeden z mala odbornikov vo svojom fachu, taktiez aj ludsky ste myslim spravny chlap.

    Asi aj preto mi robite projekt domu, … vlastne uz druhy.

    • Fero Lehocký píše:

      @Juraj: Tak necakal som ze to tak rozviri diskusiu, to je pravda. Ale mazat prispevky nebudem, za svojim riesenim si stojim, je to riesenie, ktore sa snazi maximalne brat ohlad na okolie danej lokality, co je pre mna dolezitejsie, ako urobit “normove” riesenie za kazdu cenu, ktore nakoniec nikomu neprospeje, len splni “literu zakona”. Nech si to kludne precita kto chce a preberie si to ako chce. Ja uz som si celkom zvykol, ze si takto verejne rypnem do veci, ktore mozu byt pre niekoho haklive 🙂

  15. martin píše:

    Dobrý deň, páči sa mi odvaha “odskúšať” na svojom dome riešenia ktoré môžu v budúcnosti pomôcť klientom. Držím palce a teším sa na budúci diel. Plánujete neskôr zverejniť aj rozpočet/skutočné náklady ?

    • Fero Lehocký píše:

      @martin: Dakujem, to s rozpoctami este uvidim, lebo uz teraz to dost pausalizujem a nemam exaktne rozdelene, co presne v cene bolo zahrnute, lebo sa robilo naraz upravy terenu, zahradny domcek a podobne. A nezaznacujem si presne polozky

  16. Pán Lehotský,
    so záujmom si rád prečítam Vaše články. Aj ja sa dlhšiu dobu venujem rodinným domom, predovšetkým úsporným opatreniam a najmä energetickým certifikátom. V poslednej dobe robím pre projektantov energetické hodnotenia do projektov pre SP podľa nových požiadavok. Budem rád, keď nadviažeme spoluprácu. Želám Vám veľa dobrých projektov 🙂

  17. stavitel99 píše:

    Námet na ďalší článok 🙂

    Konštrukcia stropu a strechy bude z dreva, pretože:
    – takto stavajú všetci
    – drevo je ekologické, pretože v prírode zhnije
    Steny budú zateplené, pretože:
    – zatepľujú všetci
    – dosiahnem o 30% vyššiu hodnotu R
    Hrúbky izolácií:
    – Do podlahy maximálne 10 cm, viac sú vyhodené peniaze.
    – Do stropu aspoň 40 cm, pretože tak píšu v diskusiách.
    – Na steny maximálne 15 cm, lebo bude treba zapúšťať kotvy.

  18. Laco píše:

    Dobrý deň,
    v akom softe ste kreslili tie farebne obrazky(pohlady) ?

  19. stavitel99 píše:

    Páči sa mi:
    – plochá strecha
    – zabetónovaná predzáhradka
    – komora (zemiaky, kyslá kapusta, údené klobásy)
    – okná do záhrady

    Nepáči sa mi:
    – chýba sklad (vŕtačka, kosačka, pneumatiky, sánky)
    – členitý tvar domu
    – nízky strop
    – schody

    Upozornenie: Do okien nevidno cez deň, ak majú záclony a nie sú nasvietené iným oknom z opačnej strany. V noci žalúzie.

    Chýba:
    – prirodzené osvetlenie chodieb a šatníka
    – prielez na plochú strechu – strešné okno
    – krb
    – pracovňa

    • Fero Lehocký píše:

      @stavitel99:
      – sklad je vzadu na zahrade 18m2
      – clenity tvar domu ma svoje opodstatenie
      – nízky strop prizemia mam odskusany a nevadi
      – schody su kompromis, nabuduce bez schodov 🙂
      – zaclony nechceme, beru vela svetla, v noci budu exterieove zaluzie spustene

      – prirodzené osvetlenie oboch chodieb je vyriesene. Hore je velike okno, ktore cez schody pusta svetlo aj dole. Vchodove dvere budu mat mliecne sklo.

      – satnik podla mna prirodzene svetlo nepotrebuje, clovek je tam velmi kratko pocas dna a vacsinou aj tak skoro rano alebo neskoro vecer. Bude tam senzor na pohyb a LED osvetlenie.

      – krb nechcem, urcite by ho nikto nepustal, ja teda urcite nie, ked mi bude chybat ohen, uvazuje sa biokrb kvoli atmosfere

      – pracovna je na poschodi

      • Ondrej píše:

        @Fero Lehocký: Predtym ako si kupite biokrb, odporucam vam test, co som robil ja. Spravil som si improvizovany krb z kovovej nadoby a nechal tam horiet lieh cca 30 minut. Spolahlivo to zlikvidovalo kyslik v miestnosti a vyrobilo neskutocnu vlhkost, kedze spalovanim vznika vodna para. Takze len pri otvorenom okne -> v zime nevhodne. V lete som neskusal, vyrabat si v horucave dodatocne teplo mi pride masochizmus uz len teoreticky. Dopadlo to tak, ze som sa na biokrb vykaslal. Ked budem mat dom, mozno biokrb bude, ale maximalne vonku na terase a budem na neho pozerat cez okno 🙂

        • Fero Lehocký píše:

          @Ondrej: No ja viem ako to funguje, a je to ak o tom, aky vykon sa pouzije. Ak by sa ten biokrb daval tak cisto z dovodu efektu na par hodin v roku, urcite nie v lete 🙂

        • Stavitel99 píše:

          @Ondrej: Každý projektant a architekt by mal povinne postaviť dom a použiť v ňom všetko čo odporúča iným ľuďom.

          Pokles obsahu kyslíka pod 8 % ohrozuje život. Jeden z dôvodov lepšieho vzduchu na vidieku oproti veľkomestám je aj vyšší obsah kyslíka vo vzduchu.

  20. Rudolf píše:

    Zdravím,
    tiež máme v projekte 184mm vysoké schody, no je to chata.
    Počul som o WC mise s vlastným odvetraním, takže smrad sa nedostane do miestnosti.
    Dobre ste sa s tým slížom popasovali – inak by zostal bez domu. O pár rokov to predáte a naprojektujete si dom bez kompromisov.

    Nech sa darí!

    • Fero Lehocký píše:

      @Rudolf: WC s odvetranim bolo v uvahe, ale citit pohyb pri sedeni na WC. Neskusal som, ale zamietli sme to.

    • Roman píše:

      @Rudolf: Neviem či ten tom o pár rokov tak ľahko predajú, predsa len je tu dosť veľa individuálnych kompromisov takže bude dosť ťažko predajný. Ale zase keď vidím aké domy sú ľudia schopný kúpiť len aby ušetrili, tak je všetko možné.

    • Ondrej píše:

      @Rudolf: Hovori sa, ze normalny clovek zvladne za zivot postavit iba jeden dom :). Pokial to neriesi tak, ze si vyberie z katalogu a o niekolko mesiacov prevezme kluce od hotoveho. Ja osobne nejdem stavat dom s vidinou, ze ho niekedy predam. Viem si totiz predstavit aj lepsie travenie volneho casu, ako riesit stavbu dalsieho domu. Samozrejme, pokial ma nejake okolnosti silno nedonutia zmenit bydlisko.

  21. Jana píše:

    Cítiť v tom úctu k predkom, vynaliezavosť – mravenčie napredovanie, progresívne myslenie …
    Môj krsný otec hovorieva: “Kto si neváži groš – nezaslúži si dukát …” Vy ste z toho úzkeho pozemku vyťažili vďaka odskokom a “zbytočným” rohom naozaj dosť (susedia môžu byť spokojní tiež)…
    Výpočty “škrabo-osobo-hodín” a podobné kalkulácie ma poučne pobavia …

    • Stavitel99 píše:

      @Jana: Na ten pozemok by vošiel väčší, kvalinejší a lacnejší dom. Bol by bez výklenkov, teda “krabica”, trebalo by zrezať hlúpy strom, dať okná na aj juh, postaviť plot. Ale to by asi nešlo. 🙂

      • Fero Lehocky píše:

        @Stavitel99: To je mozne, lenze ja som nechcel vacsi dom, rovnako som si nedal podmienku co najlacnejsi. A co vnimate ako kvalitu ja posudit neviem. To je zase na individualne zhodnotenie.
        A ten hlupy strom mimochodom prispieva k tvorbe toho kyslika…a bez ktoreho je v mestach toho kyslika menej. Jeden strom zrezem ja, dalsie dva nech zreze sused… potom zrezme dalsie a ved co, ved je to len par hlupych stromov… ci?

  22. Michal píše:

    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať, aké bude v dome vykurovanie? V článkoch sa spomína riadené vetranie s rekuperáciou. Bude aj niečím doplnené? Ďakujem.

  23. Zuzana píše:

    Dobry den, chcem sa spytat ako sa riesi tienenie svetlikov v letnych mesiacoch, aby sa zabranilo prehrievaniu domu? Sme tiez 4 coenna rodina v 2i byte a hladame pozemok. Velmi sa mi paci co robite a sme rozhodnuti ze pasivny dom urcite ano. Vidim aky je problem v zime zabezpecit cerstvy vzduch u nas doma. Bud sa vetra jedna izba alebo druha a potom sa kuri o stosest! 🙂 Vela stastia.

    • Fero Lehocký píše:

      @Zuzana: Podla mojich vedomosti cez svetlovod nedochadza k zasadnym prehrievaniam priestoru. Aspon tie co planujem dat ja maju v materialy kupoly obsiahnute nejake prisady na minimalizaciu tepelneho ziarena a prepustaju prioritne svetlo. Ak to ale bude robit tepelne problemy, tak v krajnom pripade na to v lete hodim bielu plachtu 🙂

  24. Peter píše:

    Pan Lehotský cakal som ze na poviete s coho idete ten Vas utulny a pekny domcek stavat ake materiali preferujete drevodomy ci skôr murovane

  25. Yco píše:

    Dobrý deň, pán Lehocký,

    akú povrchovú úpravu plánujete ne terasku a prečo?

    Ďakujem.

  26. Ondrej píše:

    2 mesiace presli, tuzobne ocakavame dalsi diel 😉

  27. Ondrej píše:

    Len pre zaujimavost, farbu vonkajsej omietky davate bielu?

  28. Ondrej píše:

    Ako hodnotite po nastahovani tie 185mm schody? Pripadne, ak ste uz mali nejake navstevy, zdalo sa im to nestandardne (bez upozornenia)? Sirku schodu mate aku? Dakujem.

  29. Spic píše:

    Aku mate sirku schodiska?

  30. Spic píše:

    Dakujem za info, ja mam projektovane ako tocene, sirka 190cm.
    Takze tiez 950mm ale ked som si to schodisko realne nactrol tak sa mi zda uzke.

    • Roman píše:

      Medzi priamym a točeným schodiskom je veľký rozdiel, záleží samozrejme ako moc je točené. Ja napríklad odporúčam aby točené schody mali po omietnutí min šírku 950mm (1m pred omietkou). Treba pritom myslieť aj na budúcnosť, mladý človek sa “vyšplhá” po akokoľvek schodisku, ale neskôr sa to začne zhoršovať.

  31. Spic píše:

    Aky je stavebny otvor pre portalove okno. Aka je sirka obyvacky a akej sirky su boky muriva?

  32. Martin píše:

    Dobrý deň, ako ste prosím dosiahli svetlu výsku prízemia 2,3m? Vence mate zároveň ako preklad? Resp. v akej výške máte nadpražie okna? ďakujem.

  33. Jano píše:

    Dobrý deň,
    natrafil som na tento starší článok a chcem sa spýtať ohľadom terasy a vzdialenosti od čerešne keďže riešim rovnakú situáciu (aj terasa, aj čerešňa). V mojom prípade bude terasa končiť cca. 2m od kmeňa a aj tak sa trochu obávam o korene. Nebol to vo Vašom prípade problém, keďže ju dokonca máte ukončenú v tesnej blízkosti stromu?
    Ďakujem.

    • Fero Lehocky píše:

      Treba to okolo stromu velmi opatrne ..
      Ja som v tom bol vtedy amater a nechal som chlapov robit svoje postupy. Hlavne nesmu ponad korene velmi chodit strojmi (minibager), lebo pozhutnuju mikrokapilary a bude problem s prevzdusne im a vodou…

      co sa tyka zakladania prestresenia terasy. Ja tam nemam ziadne zakladove pasy v polohe korenov. Spravili sme iba 4 ks mikropilot priemeru 300mm do hlbky uz ani neviem ci 2m… to odvrtali malym strojom. Dve boli pri fasade a dve boli cca 1m do koncov terasy blizsie ku domu, aby sme nevrtali cez hlavne korene stromu.

      Nasledne cez tie piloty je pod terenom prelozeny cilmy ocelovy profil a na nom stoji prestresenie celej terasy.

      Samotna terasa (dlazba) je iba strkove lozko a na nom parkove obrubniky a a medxi nimi dalsi strk a finalna dlazba . A menej zhutnované…

      Vo finale aj tak strom dostal “stres” a v juni uz bol prvy rok bez listov… ale spamatal sa doteraz zije vporiadku a mame vzdy vela ceresní…
      Ale ja som bol tiez dost v strese, ci to ta ceresna prezije.

      Dokonca som mal prizvaneho specialistu (arbotista) a ten mi tvrdil, ze je so stromom koniec..

      Ale zije, co sme vsetci velmi vdacni.

      Treba naozaj opatrne a idealne strom ohradit nejako, aby tam nik nic nehadzal a neoperal..a podobne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*