Dom architekta » Ako som vymýšľal náš dom

Ako som vymýšľal náš dom

dom architekta Stavba nášho rodinného domu pred Vianocami spomaľuje, takže je trochu kľud na napísanie ďalšej časti príbehu domu. V prvej časti som popísal, ako sme kupovali pozemok. Takže už viete, že pozemok nie je ideálny. V tejto časti vám ukážem, aké možnosti domu som na pozemok vymýšľal a kam som sa cez rôzne verzie dopracoval. Vybral som iba niekoľko zásadnejších vývojových verzií.

Pre osvieženie pamäte, takto vyzerá náš pozemok. Čiže pozemok je úzky a z juhu je veľký poschodový dom. Bude to proste ťažší oriešok. Po kúpe pozemku som ale hneď neplánoval stavať, keďže sme sa “vyhádzali z peňazí”. Takže na navrhovanie bolo relatívne času dosť.

pozemok

Aké máme možnosti?

Určite som sa nechcel s domom natlačiť do záhrady, s čím by nebol nadšený ani jeden zo susedov. A ani ja, lebo by som akurát “zabil” celý pozemok. Takže dom chcem postaviť normálne na stavebnú čiaru. Na takto úzkom pozemku to nie je ale žiadna sranda. Známe všeobecné pravidlo, ktoré sa medzi ľudmi šíri je, že od hranice pozemku treba byť 2 metre a medzi domami musí byť 7 metrov. Ak by som sa mal držať tohoto, tak tam môžem postaviť jednu maringotku a som vybavený…


Legislatíva to ale popisuje inak. Presne ide o Vyhlášku 532/2002. Tam je napísané toto:

Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania.
Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.


A presne bod 3 je ten, čo je medzi ľudmi známy. Ale bodov je tam šesť. Mne teda určite bod 3 nevyhovoval. To by skončilo tou maringotkou. Takže som to celé začal riešiť ako stiesnené podmienky podľa bodu 4. A z toho vyšla nasledovná situácia na pozemku. Potrebujem sa s domom dostať medzi červené čiary. Čiže maximálna šírka domu 7,23m.
pozemok

Ešte pred tým, ako som sa začal naostro zaoberať odstupovými čiarami, som sa snažil na pozemok navrhnúť prízemný dom. Toto bolo ešte pred samotnou kúpou pozemku, aby som si overil, či ho vôbec kúpime.

Prízemný dom bol vždy náš sen. Nikdy som nechcel poschodový dom.  Býval som ako dieťa v poschodových domoch. Teraz bývame v byte a vyhovuje mi, že máme všetko na jednom poschodí.

Plán bol mať v dome obývačku s kuchyňou a jedálňou, dve detské izby, spálňu (so šatníkom, kúpeľňou pre rodičov -umývadla, sprcha, WC), detskú kúpeľňu (umývadlo, vaňa), technickú miestnosť, samostatné WC s umývadlom, spoločný šatník a samozrejme vstupný priestor. Špajzu som ja nechcel a manželka zase chcela. Neskôr uvidíte, kto vyhral. Kľudne si tipnite 🙂

Na obrázku nižšie bol jeden z nápadov, ako riešiť práve prízemný dom. Ignoroval som ešte tie odstupy, lebo som vedel, že tam ten dom viem natočiť a napasovať na tie odstupy, keď bude treba. Išlo len o rýchle overenie možností:
vyvojove-verzie-01-prizemie
Ako ste si určite asi všimli, bolo by po čerešni. Všetky ovocné stromy na pozemku vysadil ešte otec bývalej majiteľky, takže stromy majú pokojne aj cez 30 rokov. Z tých stromov sme všetci doma nadšení . Robia v lete perfektný tieň, v horúčavách je pod nimi príjemne a znesiteľne. Pozemok s vyrastenými stromami má podľa mňa podstatne vyššiu hodnotu ako bez nich. Na prázdnom pozemku si počkáte roky, kým sa to tam rozumne zazelená a kupovať vyrastené stromy je luxus. Okrem toho naša čerešňa, hoci sa o ňu nik roky nestaral ma takéto sladučké čerešne:

ceresne
A z takýchto fajnových čerešní sa dá slušne napratať do prasknutia 🙂 Alebo si z nich spraviť takéto fajnové makové guľky:
ceresnove gulky
Okrem toho, podľa mňa je škoda akéhokoľvek stromu, ktorý sa zbytočne vypíli, ak je zdravý. Tak som sa pustil do navrhovania prízemnej verzie, kde som chcel čerešňu zachovať. Lenže to by znamenalo dom podstatne zmenšiť.

Vyhodil som preto jednu izbu. Veď čo, baby môžu byť spolu v jednej. Teraz máme “dvojizbák” štyria a sme tam vcelku vpohode. Okrem toho dom bude aj tak stále o izbu väčší ako náš byt. Jedna z takto zmenšených prízemných verzií je na obrázku nižšie. Verzia 02.

vyvojove-verzie-02-prizemie


Pár dní som to teda nechal tak. Človek sa pár dní vyspí, uvedomí si, že toto je príliš veľký kompromis kvôli jednej čerešni. Aj známi ma odhováral. “Kašli na čerešňu, ani nevieš, koľko tam ešte bude, možno za pár rokov bude po nej… ” Ďalší zase, že on by ju dal dole…

Čo by ste spravili? Ja som sa rozhodol nerobiť takéto kompromisy kvôli našej čerešni:

ceresna

Ale čerešňa si to jednoducho neodnesie 🙂 To jej neurobím len kvôli mojej predstave prízemného domu. Chceme ju tam. Budú z nej síce padať listy na terasu, možno budem potom aj nadávať, že to musím hrabať….  Ale je výborná.

Kompromis je jasný: Nebudem robiť menší dom ako chcem. Dom bude poschodový a hotovo.

Tak som sa zase pustil do prerábania pôdorysov, teraz už aj na presných odstupových vzdialenostiach od susedov. Nasledovná verzia 03 je jedna z poschodových možností, ktorú som sa snažil dostať presne do odstupových vzdialeností. Poschodie presahuje cez prízemie ponad vstup (pozn. Každá poschodová verzia má od teraz dva obrázky pod sebou):
vyvojove-verzie-03-prizemie
vyvojove-verzie-03-poschodie


Vo verzii 04 nižšie som to skúšal inak. Časť fasády som si dovolil vysunúť mimo odstupovej vzdialenosti, kde som zastrčil jedálenský kút. Dostal by som tak k jedálenskému oknu východné ranné slnko. Čo by bolo príjemné štartovanie rána 🙂
vyvojove-verzie-04-prizemie
vyvojove-verzie-04-poschodie


V predošlej verzii som bol poschodovou hmotou domu na minimálnej vzdialenosti 7 metrov od severného suseda. Je to síce v poriadku, ale keďže som neuvažoval dávať okná smerom k plnej fasáde južného suseda, tak som to zase celé prekopal a presunul som poschodovú hmotu domu na prvý pohľad “nelogicky” na juh. Tým som ale pomohol severnému susedovi. Nebudem ho tak veľmi tieniť. A nášmu domu to nevadí, keďže tam neplánujem okná do izieb:
vyvojove-verzie-05-prizemie
vyvojove-verzie-05-poschodie


Ako sa tak hrabem v tých archívoch, našiel som aj pokus ako dostať na prízemie predsa len ešte jednu izbu. V tejto verzii som ešte ignoroval tú čerešňu. Išlo o takú úvahu, že či by sa to dalo a ako. Pridávam to sem len ako možnú ukážku riešenia domu v takýchto stiesnených podmienkach. Dostal som tam jednu spálňu na prízemie, ktorá má východné slnko. Pre spálňu je to postačujúce. Tento koncept bol uvažovaný luxusnejšie s tým, že deťom vyrobím na poschodí “detský svet”. Otvorený priestor herne. Ale vyspal som sa aj z tohoto 🙂 Na takýto luxus si nepotrpím, deti za pá rokov vyrastú a celé poschodie by ostalo zbytočné. Ale pozrite. Ak máte stiesnený pozemok, možno to bude pre vás inšpirácia:
vyvojove-verzie-06-prizemie
vyvojove-verzie-06-poschodie


Ďalšia verzia 07 sa už pomaly približuje ku konceptu domu a hmotovému riešeniu, ktorá sa nakoniec aj realizuje. Dispozícia tu síce nesedí s finálnym domom, ale veľkosť je viac menej už jasná.
vyvojove-verzie-07-prizemie
vyvojove-verzie-07-poschodie


Ešte som sa pohral so samotným vnútrom a posledná verzia domu, ktorú vám dnes ukážem je skoro finálnou verziou, ktorú som dal na stavebný úrad ako verziu domu pre územné rozhodnutie. Jedna zo zmien oproti predošlej verzii je zošikmenie presklennej steny pri jedálenskom stole, kde uhol je nastavený tak, aby sme si so susedom z juhu vzájomne nerušili pohľadovo súkromie. U nás v obývačke a u neho na terase.
vyvojove-verzie-08-prizemie
vyvojove-verzie-08-poschodie
Možno ste si aj všimli ale zásadnejšiu zmenu. Samotné natočenie domu tu “porušuje” mnou zakreslené odstupové vzdialenosti, ktoré som sa snažil doteraz dodržiavať. Ten celkový vývoj ma doviedol k presvedčeniu, že toto je jednoducho lepšie riešenie s viacerých dôvodov. Ešte viac sa vzdiali naša poschodová hmota domu od severného suseda. Čím jeho už budeme tieniť úplne minimálne len na fasádu a okná skoro vôbec. Mimochodom, to má vplyv aj na jeho energetickú bilanciu, pretože mu zatienením nebudem znižovať zimné solárne zisky. Zároveň ja dokážem na pozemok zaparkovať autá aj vedľa domu, čo určite využijeme pri návštevách, pretože naša ulica je úzka a zle sa na nej parkuje len na ceste. A južného suseda takého posunutie a natočenie vôbec neovplyvňuje.
Pred finálnym rozhodnutím, že celý dom takto natočím som si to bol samozrejme osobne prediskutovať s obidvomi susedmi. A samozrejme nemali výhrady. Nebol jednoducho dôvod 🙂

Ak si ešte spomínate, čo som písal na začiatku o vyhláške o odstupových vzdialenostiach, sú tam aj ďalšie body. Vrátim sa preto teraz k nim. Aby som vám ukázal, že aj keď to teraz vyzerá, že som natočením porušil vyhlášku a iba sa dohodol so susedmi, nie je to úplne tak.

Vyberám teraz len tie podstatné body z vyhlášky:
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania.
Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

V prvom rade vždy musí platiť prvý bod vyhlášky (Ak nesplníte tento bod, nepomôžu vám ani 2 metre od hranice pozemku). Všetko, čo je tam spomenuté naše osadenie hravo spĺňa. A bod 5 zároveň hovorí, ak osadenie nespĺňa tie základne nadefinované odstupy, môže to byť osadené aj inak, ale treba to doložiť prepočtami. V našom prípade stavby na bývanie – rodinný dom, ide hlavne o posúdenie požiarnej bezpečnosti stavieb, čo je povinná súčasť projektu pre stavebné povolenie a správnym technickým riešením stavby toto nebude problém dosiahnuť. Druhá podstatná vec je požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie. Toto sa dokladá svetlotechnickým prepočtom od špecialistu. Môže si ho vyžiadať sused, alebo stavebný úrad, ak majú pochybnosť o osadení a susedovi by sa zhoršilo preslnenie domu. Logicky v našom prípade ale natočenie nášho domu severnému susedovi iba prospeje, takže svetlotechniku si nikto nevyžiadal. Aj tak by určite bez problémov vyšla.

A ešte tam je spomenuté, aby odstupy umožňovali údržbu stavieb. Na toto bohate postačí vzdialenosť 1-1,2 metra od hranice pozemku, aby sa tam dalo postaviť v budúcnosti lešenie. Nie som veľmi zástanca stavania domu až na hranici pozemku. To sa dá tiež, len tam vlastne obmedzíte suseda,lebo vám povolením na začiatku dá vlastne povolenie do budúcnosti, že z jeho pozemku budete robiť údržbu. A môže sa stať, ze dom vedľa vás kúpi niekto iný. A kto vie, čo bude zač… Takže aj toto by som vedel spraviť, ale to nechcem.

V tejto časti o stavbe nášho domu som vám chcel hlavne ukázať, ako sa dá rôznorodo popasovať s komplikovanými pozemkami a netreba sa toho až tak báť. A hlavne ak si dobre prečítate naše vyhlášky, tak vôbec nemusí byť pravda, že dom musí byť od hranice pozemku minimálne 2 metre. Len ak je to striktne nadefinované v územnom pláne. Toto zvykne byť v novo budovaných lokalitách.

Pokračovanie príbehu nabudúce v ďalšom článku, kde vám ukážem finálne úpravy v pôdorysoch a prečo som ich spravil. Jedna bola ešte fakt zásadná.

architekti - fero lehocký

Fero Lehocký, architekt

Blog na inardex.sk vznikol ako moje hľadanie ideálnych rodinných domov. Som architekt, stále nespokojný s bežným štandardom. Spolu s kolegami sa špecializujeme na projekty rodinných domov s čo najnižšou spotrebou energie. Ale hlavne príjemnými na užívanie. Naše skúsenosti netajíme a píšeme sem.

.


Tags: , , ,
40 comments on “Ako som vymýšľal náš dom
  1. Ondrej píše:

    Pekne. Na prvy pohlad neriesitelne a zrazu kolko moznosti 🙂

  2. Peter Totkovič píše:

    Dobrý deň pán Lehocký,
    ďakujem za popis vymýšľania Vášho domu. Priznám sa, že ste ma neuspokojili. Ste architekt a na architekta sa budem spoliehať aj ja. Ale nepochopil som: skrz jednu čerešňu, ktorá aj keď je výborná, si robiť problémy do budúcnosti? Čerešňa tam bude pár rokov, Vy tam budete žiť roky a roky. Určite by som čerešňu dal dolu, a dom si spravil podľa mňa, nie podľa čerešne. A ešte jedna vec: prečo dávate spálňu alebo detskú izbu smerom do cesty? Obývačku dozadu? V obývačke trávim čas cez deň, v noci potrebujem kľud, bez chodenia aut popred okno. Posledné, nikdy som nepochopil, prečo si ľudia dávajú WC do kúpeľne? Radšej by som mal vonku latrínu, ako záchod vedľa vane, sprchovacieho kúta.
    Špajza bude. Jednoducho špajza je nevyhnutná.
    S pozdravom
    Peter Totkovič

    • Fero Lehocký píše:

      @Peter Totkovič: Mojim cielom nebolo uspokojit vas, ale nasu rodinu 🙂
      Ja tu popisujem moj vlastny dom – cize moje individualne preferencie a dovody. Nie ako to riesime pre klientov s inymi individualnymi preferenciami, kde sa o tom diskutuje s klientom a prisposobuje sa mu riesenie k spokojnosti. Ak mate ine poziadavky, architekt s Vami musi diskutovat a zapracovat ich.
      A hlavne toto nie je finalna verzia domu, ako som napisal na konci clanku. Uvidite v dalsej casti 🙂
      Zamerne popisujem vyvoj aj cez verzie, ktore sa javia ako divne.

      • Peter Totkovič píše:

        Pan Lehocky,
        ja, ako laik som sa pytal. V mojich vetach su otazniky, preto som cakal, ze mi svoj postoj vysvetlite, a nie, ze mi napisete, ze sa do vasich uvah nemam co starat. Ak ste povolili komentare, tak ocakavajte aj to, ze nie kazdy ma rovnaky nazor, ako vy. Aj vasi znami, ako ste sam napisali vam radili dat ceresnu dolu. Ak ho napisem ja, je neprijatelny? Ak sa vam nepacia oponenti, zakazte diskusiu, a je vybavene. Pytal som sa, preco obyvacka dozadu, a spalne vpredu. Mal som argument, a cakal som, ze mi nieco ohladom toho napisete. Jedine, za cim si stojim je, ze kupelnu so zachodom nikdy. Moj argument je, ze ja sa kupem, sprchujem, a vedla mna niekto… kadi?
        Ohladom Jana, nizsie. Moj argument som napisal. V noci ma byt v spalni klud. Auta ten klud narusaju. Lehocky na nejaku protihlukovu stenu velmi nema priestor, asi by ani nebola velmi esteticka. Vas nazor je vas, ja ho respektujem. Mam vsak svoj, ktory je iny. Aj ked je laicky.

        • fero lehocky píše:

          @Peter Totkovič: No neviem. Snazim sa najst v mojej reakcii nieco, cim som Vam povedal, ze sa nemate starat a ze Vas nazor je neprijatelny. Len som napisal, ze dom riesim pre nas a nase poziadavky a preto Vas ten navrh nema o nicom presviedcat, ak na nieco mate svoj nazor a svoje poziadavky. Zaroven som napisal na konci prispevku a aj clanku, ze v dalsom clanku ukazem, ako to bude dalej a nenapisem to preto sem do diskusie, lebo vsetky odpovede dostanete v nasledovnom clanku. Potom by ten dalsi clanok stratil zmysel, ak to napisem priamo sem do diskusie. A na odlahcenie mojej
          reakcie som pouzil aj “digitalne usmevy” 🙂
          A vidite, napriek tomu ste to pochopil akoby utocnu reakciu. A to urcite nebola. Mimochodom, so vsetkym, co ste napisal okrem tej obyvacky do ulice suhlasim, a v tom dalsom clanku popisem, ze ktore veci z toho som urobil ako kompromis (napr to WC) a ktore veci naopak este prehodnotim…ale fakt nechcem predbiehat.

          • Peter Totkovič píše:

            Ok, dakujem za odpoved.
            Mojim cielom nebolo uspokojit vas, ale moju rodinu. To som pochopil, ze sa do toho nemam starat. Ako vidim zle. Niekedy, ked sa veci vysvetlia, vyzeraju inak, ako prva reakcia.
            Budem rad, ked sa nieco nove dozviem.

    • Jano píše:

      @Peter Totkovič:
      Pekny den, Vas komentar ma zaujal. Hlavne druha cast. (ja konkretne koli domu ceresnu zrezem, ale je pravda, ze je uz stara.. :D). Preco myslite, ze obyvacku/izbu dat k ceste je zle a naopak? Ved v obyvacke stravite vacsinu dna (ak ste doma) tak je podla mna podstatne lepsie ju dat v tomto pripade dozadu, je tam popoludni aj svetlo (ak zahradny domcek nieje vysoky), klud a vyhlav niekam inam ako na suseda alebo cestu (toto berte s rezervou, netusim co je za pozemkom vzadu) A v dnesnej dobe uz nieje problem spravit stenu od cesty s vysokou odolnostou voci hluku (ci ako sa to pise) a tam prave vobec nevadi, ze ste uzavrety medzi dvoma domami a cestou… ved tam len spite. Neviem, aky mate teda vy na to nazor?

      • fero lehocky píše:

        @Jano: Protihlukova stena od cesty nepripada do uvahy. Je to “barbarske riesenie” a likvidacia verejnych priestrov ulic. Architekt je povinny riesit veci tak, aby neskodil okoliu a verejnemu priestoru. Posledne roky sa ale na to kasle, ludia sa na pozemkoch betonuju a vytvaraju si “lezate panelaky”. Ja by som nechcel byvat v ulici, kde sa vsetci zabetonovali..Ja dokonca neplanujem od ulice zatial ani oplotenie. A ak sa mi to osvedci, nedam ho nikdy. Plot bude len medzi stenami domu a hranicou pozemku. Okrem toho izby su do ulice aj na poschodi, co by musela byt akusticka stena poriadne vysoka a nepomoha by aj tak, lebo zvuk sa siri aj z bokov popri nej a pozemok je uzky.

        • Jano píše:

          @fero lehocky:
          Asi som to zle napisal, ospravedlnujem sa. Nemyslel som ziadnu protihlukovu barieru alebo stenu. Ale myslim si (laicky) ze skladbou steny domu sa da vela hluku z ulice utlmit. Okno sa tiez neotvara (riadene vetranie) a teda si myslim, ze auta z ulice nebudu az tak vadit. A vyhoda mat slnko v obyvacke je podla mna podstatne vacsia 🙂

          • Fero Lehocký píše:

            @Jano: Tak sme to viaceri zle pochopili 🙂 To je ta pisana komunikacia bez osobneho kontaktu… Takto som uvazoval presne aj ja. Pri riadenom vetrani sa okna nemusia otvarat pocas noci, a kvaltitne okna s trosklami s dobrym akustickym utlmom su riesenim.

  3. Miroslav Luňák píše:

    Zdravím Vás, nejdem na teraz stavať, ale tento Váš seriál by som nechal povinne naštudovať každému, kto stavať chce. Nejde o architektov, ale o “stavebníkov”. Pretože tu je v jednej časti popísané to, čo by si mal každý stavebník uvedomovať a v podstate aj dodržať. Dobrý architekt je dobrý architekt a podľa toho, čo “rastie” po Slovensku, tých dobrých máme asi pomálu … možno nie. Ale máme “nevzdelaných” stavebníkov. Vybrať len podľa katalógu a hotovo, to proste nejde. Ale koľko ľudí príde za architektom a donesie mu na “papieroch” načrtnutú svoju predstavu a až potom začnú debatiť nad tým, či to tam pôjde a či nie. A aj či sa to tam hodí a či to bude len “obrázok” arogancie a nevkusu.

  4. Pozdravujem z redakcie. pán architekt, musím Vás pochváliť, veľmi zrozumiteľne napísané. čo tak pouvažovať nad verziou v “tlačenej” podobe u nás v časopise? Išlo by to už od Januárového čísla 2016, texty sú OK len by sa “urobili” obrázky na 300dpi. Dali by sme to aj na našu web stránku “príbeh” jedného RD. Kleskeň

  5. Jaro píše:

    Zdravím, súhlasím s tým, že rodinný dom je stelesnením snom majiteľa a preto rozdielné vnímanie tých riešení.
    Presne viem čo znamenajú veľké stromy, pretože na našom pozemku ich máme tiež zopár. Dokonca náš dom (starší, nie novostavba ) sme raz odmietli keď sme to boli pozrieť v zime, a keď sme videli v plnej kráse v lete, rozhodovanie padlo hneď. A v letných horúčavách vytvárajú takú klímu, akú proste nedá sa napodovňovať.
    Napriek tomu by som pri rozhodovaní asi by som obetoval čerešne, lebo dom budeme používať celý život, ba aj nasledujúca generácia, a ovocné stromy , hlavne keď majú už cez 30 rokov, tak ich životnosť môžeme odhadnúť na ďaľších 10-15 rokov max. Aj naše už postupne ubúdajú, takže viem o čom rozprávam. Napriek tomu som rád že našli ste riešenie, kde zachováte tie stromy.
    Ostatné body sú tiež len také pripomienky z mojej strany. Ja by som určite riešil aj garáž nejakým spôsobom, lebo aj nejaká šopa bez dverí Vám neskutočne uľahčuje život ked v zime ráno nemusíte škrabať okná 10 minút pred odchodom. Je to neuveriteľné, ale aj taký neuzavretý garáž môže spôsobiť, že okrem skrabania je úplný iný pocit sadnúť si do ináč samozrejme sudeného auta, ako keby auto stálo pred domom. Osobne to mám odskúšané.
    Keď je pozemok tak úzky a dlhý, a nie je vstup z druhej strany ( je to tak? ), tak by som sa snažil podľa možnosti nechať miesto prejsť vedľa domu dozadu aj podľa možnosti technikou, ale keď naozaj málo je miest, tak aspoň autom, takže cca. 2,5m pre prípad potreby. Určite to nebude treba často, ale keď áno, oceníte tú možnosť – samozrejme pokiaľ sa dá.
    Každý architekt snaží sa riešit kuchyňu, jedáleň a obývačku akože spoločne, lebo má taký dojem, že tak ušetrí a získá veľa zároveň. Dovoľujem si tvrdiť, že obývačka by mala byť trošku oddeliteľná od combo kuchyňa-jedáleň, hlavne, keď veľa varia. Preto asi najviac sa mi páči ako je to riešené vo verzii č.5, aj keď ani toto neni dokonalé. Preto vo verzii 7 by som trošku predľžil obývačku a snažil by som to trošku viac oddeliť ( v rámci možnosti ).
    A ešte k predchádzajúcemu príspevku vyššie, keď sú tak obmedzené možnosti, aj ja by som tak riešil, že spáľnu by som dal k ulici – tá nevyzerá že by bola nejaká vytažená hlavná cesta, a obývačku smerom do záhrady, veľké dvere, výstup, terasa a pod.
    Ale celkovo tak páči sa mi ako ste to vyriešili, naozaj tažká východisková situácia bola s tým pozemkom.

  6. Michal Vojtech píše:

    Zdravim pan Lehocky. Podla mna originalny a konkretny clanok, ktorych sa clovek, nielen na nasich weboch, nedohlada. Bodaj by takych bolo viac, zvyraznili by rozdiel medzi projektom na mieru a katalogovym. Sme radi, ze projekt pre nas dom bude od Vas. Takychto “narocnych” kompromisnych pozemkov bude asi len pribudat, vacsinu tych dobrych uz davno niekto vlastni..

    Tiez je tu dobre vidno, ako je kazdy z nas individualny, a kolkym kompromisom sa dokaze podvolit. Tak to ale ma byt. Napriklad ja by som tu ceresnu bez vahania vyrazil 😀 (no ale zas nad takym riadnym orechom by som mozno chvilu aj popremyslal..). Zelame vela stastia pri stavbe domu :).

    • Fero Lehocký píše:

      @Michal Vojtech: Tak moja starsia dcera mala taky sen, ze budeme mat pozemok, kde bude orech a kôň 🙂 To sa mi ale neporadilo. Toho kona tam este dostam mozeme, ale orechu potrva, kym vyrastie…

  7. Jana Kadlicová píše:

    Kvitujem zachovanie ceresne. Cenim si moznost sledovat individualny vyvoj zrodu domu, som zastanca premyslenych a hlbkovo tvorenych domov. Sama som sa snazila dospiet k idealnemu domu, ale aj na cistej luke je to sakra praca. Nehovoriac o uzkom pozemku. V kontraste k tomu len dodam, ze ani velky pozemok nemusi byt zarukou pohodlnejsieho byvania. Natrafila som na velky pozemok s nelogickou dispoziciou domu a nelogickym osadenim. S dispoziciou som si uz poradila, ale osadenie nezmenim a je teda dost velkym balvanom. Kazdopadne som zvedava na konecnu variantu. Naozaj skvela ukazka prace, umenia, respektu a ohladu k sebe, prirode i susedom.

  8. Peter Tejbus píše:

    No ja by som tiež tú čerešňu nechal, hoci porastie aj cez terasu alebo vysunutú strechu, prípadne aj v nejakom átriu, len zdola trošku orezať spodné konáre … alebo ľahnúť si v obývačke rovno pod ňu … 🙂

  9. Tomas Magusin píše:

    Ahojte vsetci, ja by som urcite ceresnu respektoval a zachoval. Sadim stromy od detstva, stromy kupujem ako dary pre priatelov a znamych, na hlave my rastie strom :)) myslim ze stromy su super dolezite, vytnes jeden, zasad aspon 5 dalsich !

  10. Peter Federic píše:

    Paci sa mi na Vasom dome ze sice je usadeny na stiesnenom pozemku, ale v momente vstupu do domu to clovek nijako nezisti, kedze vyhlady z okien su nicim nerusene bud do ulice alebo do zahrady.
    Jedna vec ma zaujma, sice netienite severnemu susedovi a s juznym susedom nemate vzajomne okna ale predsa len ste dost blizko. Riesili ste z architektonickeho hladiska aj pohlad od ulice (blizko od juzneho, dalej od severneho)?
    Este ma napada – technicka miestnost, zda sa mi trochu velka, teda neviem ako budete riesit kurenie a TUV. Ako ste pisali pasivny dom to byt nemoze kvoli orientacii a asi aj kvoli tvaru clenitejsiemu cize kurenie musite riesit trochu intenzivnejsie, ale aj tak by som sa snazil TM minimalizovat resp. zaclenit do kupelne alebo samostatneho WC a pouzit podstropnu rekuperacnu jednotku. Inac drzim palce a tiez si myslim ze s ceresnou to bolo dobre rozhodnutie.

    • Fero Lehocký píše:

      @Peter Federic: Technicka miestnost vo finalnej verzii nie je velka. V tychto pracovnych tiez nie, lebo je vzdy sucastou WC. To velke je kupelna na prizemi. A je to kupelna a sauna v jednom. Ak by to bolo porozdelovane, zaberie to ovela viac miesta. Ale vo finalnej verzii to uvidite zase inak cele 🙂 A asi najvacsie prekvapenie bude technologia pre vacsinu ludi, co cita moje clanky…

  11. staviteľ99 píše:

    1. Na susedov sa vykašlite, oni sa na vás vykašlú tiež.
    2. Dom je dôležitejší ako strom.
    3. Okná smerujte do záhrady a k ceste, nie k susedovi.
    4. Drevo je pre socky, tí čo majú rozum stavajú murované domy, vrátane strechy.
    5. Do strechy a podlahy dajte čo najviac izolácie, možno dosiahnete tak malú stratu, že budete vykurovať teplovzdušne cez vetrací systém. Dokurovať môžete krbom.
    6. Prízemný dom je lepší ako poschodový, v ktorom sa nachodíte po schodoch, dupe sa nad hlavou a ťažko sa stavia.

    PS: Obuvníkove deti chodia bosé. Architekt bude mať zlý dom? Viď kúpa nevhodného pozemku.

    • Ondrej píše:

      @staviteľ99:

      Niekedy som mal tiez take radikalne nazory, ale s pribudajucim vekom som ziskal zivotny nadhlad a uz si nemyslim, ze ak sa mi nieco nepaci/nevyhovuje mi, tak automaticky aj ostatnym.
      Potom by sme vsetci stavali rovnake domy, kupovali si rovnake auta,…

      PS: Vyrasteny strom na pozemku je to najcennejsie. To sa neda nahradit vykydnutim par kubikov betonu.

  12. katka píše:

    Dobry den. Neda mi neodpisat i ked tusim, ze ako otec dvoch deti, architekt klientov a momentalne i svoj mate toho casu pramalo. Ale som zvedava co odpisete na koment stavitela99.
    Veru nemate to lahke. Obhajovat si vlastne preferencie vlastneho domu. Uzasne je, ze to vsetko vobec pre nas spisujete. Je vidiet, ze vas praca naplnuje a nezistne priatelskym a jednoduchym podanim problematiky a radami pomahate nam ostatnym. A my vas zato este kritizujeme, uf! Takze mi neda sa nespytat sa: 1) ci neexistuje predsa len nejaka moznost dat do prizemia aspon jednu decku izbu a zachovat pritom ceresnu a podkrovie kde by bola druha plus pracovna/hostovska/archiv/sklad. Hlavne ma to zaujima z hladiska ci to tam tech.vobec ide vtesnat 2) verim ze spajz aj pristresok na auta aj oddelene wc aj aspon sklom oddelenu kuchynu a aj priechod do zahrady pre auto a aj solarnu fotovoltiku nam vo finalnej verzii ukazete ze ste to tam nejak carovne vseetko vtesnal 3) a co tak celorocna zimna zahrada v kt.by centrom vyrastala ceresna a moze aj orech? Mohli by ste tam presunut jed.stol alebo sedacku a mate priestor pre izbu al.tech.miestnost alebo pracovnu pretoze popravde aj ja som mala presne taku predstavu prac.kutika v jedalenskom kute ale nakoniec z toho vznikol pribornik a skrina na kompoty (v byte sme nemali komoru). 4) viem ze Architektovi netreba radit ale vy ste “nas” 🙂 mozno moje popalenie pomoze inym. Precenila som svetlo/slnko! Odteraz by som investovala kazdy volny cent na co i len malicke okno! Dala by som ho aj do wc aj do tech.miestnosti aj do kupelni a do izieb aspon na dve svetove strAny. Podla fotky dedukujem ze dom bude trosicku “ucupeny” a v tmavsom koridore susedov. Tak o to viac skla. I ked chapem ze je to na ukor strat z tepla ale co je to par tisicok rocne za stastnu vysmiatu a pohodovu rodinu s dobrou naladou! :))) neurobte taku chybu ako my 5) dokonca by som dala uzke dlhe okno hore nad telku do vysky cca 1,7m aby nenarusovalo sukromie vase a ich 6) do vysky okno by som supla aj nad jedalensky stol (pripadne a sikminu zrusila a dala skleneny roh – otazka statiky.. Mala som v byte zosikmenu stenu v obyvacke a bolo to velmi rusive. Vyriesilo to prestahovanie. Vsade hore stresne a svetliky do kupelne i nad schody 7) schodisko..tazke umiestnenie…trosku stesneny prvy naslap ale je to oriesok ..asi celu chodbu este poriesite inac lebo s tym co je v poslednej verzii urcite nie ste ani vy spokojny 🙂 8) ake stare su dcerky? Nechcete mat mladsiu blizsie pri spalni? 9) starych rodicov ste zamyslali ako navstevu ci byvaju s vami? To potom riesi celu situaciu. Oni dole vy hore?
    10) a co balkon alebo fr.okno na prehodenie paplonov/panoramaticka kavicka?? Zvazovali ste? Ci zbytocny luxus? 11) sauny sa nevzdajte 🙂 12) suhlasi vasa stastna pani manzelka s tym ze bude nosit hore dole pradlo po schodoch dcer? Zo skrin a do skrin ci planujete aj hore pracku? Alebo “pradlozvod”? 13) centralny vysavac ste si zaviedli? My ano, ale sklamala ma obrovska vaha hadice! ze este nevymysleli levitujucu trubicu? Podobnu ako pri fukani izolacii 😉 nechce sa toho niekto chytit? Patent neriesim, len mi dodajte rychlo prototyp 😉 14) myslim ze na zaver uz niet co dodat. Vas dom tusim bude idealny na tie drsne podmienky. Myslim ze keby ste pozemok nekupili vy tak by to tam storocia len chradlo a chradlo..nik by nemal odvahu. Klobuk i parochnu doluuu 🙂 drzim palce!

  13. Yco píše:

    Zdravím, pán Lehocký. Trochu možno od veci, ale nedá mi poslať Vám tento projekt: http://www.archdaily.com/617586/crossed-house-clavel-arquitectos. Mne sa veľmi páči.
    Možno Vás tým “nakopnem” k napísaniu ďalšieho dielu. 🙂

    • Fero Lehocký píše:

      @Yco: No mne sa to ako dizajn na prvy pohlad tiez paci. Ale ked si to zacnete rozoberat podrobnejsie, tak pre vacsinu ludi funguje podvedomie na pocity tak, ze v tej konzole “nie su uzemneny”, cize je tam vnutorny pocit nebezpecia. A aj ked hlava hovori, ze je to pekne, dost vela ludi je podvedomim “prevalcovanych” a z taktychto sa nakoniec necitia dobre. Su na to aj vyskumy a pod. Cize ja sa napriklad snazim vyhybat takymto “agresivnym” architektonickym vystrelkom, lebo je to fajn do casopisu, ale pre vavsinu ludi nepouzitelne.

  14. Radka píše:

    Ufky pufky, na stavbe se uz vesele pokracuje a Vy nam dluzite dalsi dil :o)

    • Fero Lehocký píše:

      @Radka: Ano :(, som asni sam neodhadol, ze stavba a zaroven projektovanie pre klientov bude casovo tak vytazujuca, ze mi padaju plany na pisanie clankov. Ale urcite sa dockate. Len taky clanok mi trva niekedy aj jeden den dat dokopy.

  15. VReboost píše:

    🙂

  16. katka píše:

    Kto cital pozorne vsetky komentare, tak mu urcite neuslo, ze naseho talentovaneho architekta “Autora napinavej Never Ending House story” oslovil prestizny designovy casopis, ktoremu asi zveril to tajomstvo na ktore vsetci upenlivo cakame…takze mili drahi nedockavci, asi nas caka cakanie a potom horlive listovanie 🙂

  17. František píše:

    prosím vás viete mi poradiť aj v mojom prípade? ja by som chcel postaviť dom za susedom hned za jeho končiacou zadnou časťou domu, čize jeho pravý zadný roh domu bude vlastne moj predný lavý roh domu začínať a neviem aký velký musí byť odstup týchto rohov od seba. Jeho dom je postavený na hranici pozemku a ja chcem stavať hned za ním dakujem za odpoved.

    • Fero Lehocký píše:

      No ak su vo fasade domu (vasho alebo jeho) okna do obytnych miestnosti, tak by tam malo byt 7m.
      To by som musel poznat vsetky suvislosti – vas projekt a aj susedov projekt. Toto roznhodnutie nakoniec musi spravit vas architekt alebo projektant. Lebo ako som pisal v clanku, cez rozne posudenia sa daju spravit aj nestandardnejsie osadenia domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*