Info + Ceny » Stavebné systémy rodinných domov » Murovaný dom z vápennopieskových tehál

Murovaný dom z vápennopieskových tehál

Murivo je z vápennopieskových tehál. Systém preberá všetky princípy pre návrh pasívnych domov. Dom navrhnutý v tomto systéme, sa preto môže dostať do kategórie pasívnych domov. Závisí to hlavne od jeho tvaru a orientácie na svetové strany. Tento systém nie je na Slovensku zatiaľ veľmi rozšírený a bežný realizátori sa boja kvôli neznalosti. Odporúčame ho preto hlavne vtedy, keď chcete dom na kľúč a realizovať ho so skúsenou firmou. Systém nie je veľmi vhodný pre svojpomocnú výstavbu.

Stručný popis technického prevedenia:

Základy
Pri vápennopieskových tehlách je vhodné zakladanie na základovej doske na XPS alebo penovom skle. (viac info v blogu). Ale závisí to od geológie a výšky osadenia domu. Preto sa navrhuje aj klasické zakladanie na pásoch.

 

Obvodové steny
Vápennopieskové tehly hrúbky 175mm alebo 240mm + kontaktný zatepľovací systém
Ďaľšie možnosti fasády:
– prevetrávaná drevená horizontálne kladená fasáda
– kamenný alebo klinkerový (tehličkový) obklad
– prevetrávaná fasáda – veľkoformátový obkla

Stropy
Železobetónové.

Strecha
V závislosti od vzhľadu domu:
Plochá strecha je riešená podobne ako strop. Zateplenie je nad stropom zo spádovaného polystyrénu. Finálnu hydroizoláciu tvorí fólia Fatrafol. Z interiéru sú omietky v kombinácii so sadrokartónom.
Pultová strecha s miernym sklonom je tvorená drevenými trámami. Zateplenie je medzi a pod trámami. Z interiéru je zavesený sadrokatónový podhľad.
Sedlová strecha je riešená tradičným krovom, prípadne pri väčších rozponoch väzníkovým systémom.

Okná
Štandardne uvažované sú drevené s trosklami.
Osadenie okien je navrhnuté v prevedení pre pasívne domy – predsadená montáž do tepelnej izolácie. Podľa detailov by to mala zvládnuť každá firma, ktorej záleží na kvalitnom prevedení. Ale odporúčam použiť radšej skúsené firmy.

Poznámky k systému:
Z murovaných systémov v našej ponuke je z hľadiska kvality vnútornej mikroklímy sú vápennopieskové tehly podľa nás najlepšie, ale aj najdrahšie. Viac o tom píšem v seriáli článkov – viď. Centrum informácií o zdravých domoch.


Podrobný popis riešenia si prejdeme spolu osobne pri konzultáciách na projekte.


Technológia
Na výber z projektovaných technológií pre príslušné balíky služieb. Prípadne individuálna.

.