Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Zdravé ióny vo vzduchu – ako ich doma nezničiť?

Zdravé ióny vo vzduchu – ako ich doma nezničiť?

Určite ste zažili pocit a uvoľnenie na čistom a sviežom vzduchu v lese, pri vodopádoch, pri mori alebo aspoň po daždi. Viete, čo vytvára tento skvelý pocit? Tento efekt spôsobuje rovnováha iónov vo vzduchu. Mimoriadne vysoký počet záporných iónov (aniónov) sa nachádza práve na miestach, na ktorých sa cítite obzvlášť dobre.

Záporné ióny (anióny), upokojujú nervy a regenerujú bunky. Priťahujú stále viac pozornosti v dnešnom stresujúcom životnom štýle. Aj preto v obchodoch s elektronikou nájdete rôzne ionizátory a práčky vzduchu s ionizačnými tyčinkami do vody….
Nedostatok záporných iónov spôsobuje nerovnováhu.

Ako prostredie ovplyvňuje počet záporných iónov vo vzduchu?

V exteriéri sú pravidelne dopĺňané ionizovanými časticami vzduchu. V mestách a uzavretých, zle vetraných miestnostiach, je situácia horšia. V mestských bytoch je koncentrácia aniónov veľmi nízka. Narušenie elektrického poľa medzi povrchom Zeme a ionosférou ich likviduje.

Tradičné stavebné materiály ako je kameň, tehly alebo drevo iba mierne narušujú zmienené elektrické pole vďaka svojej slabej vodivosti. Kovy, oceľ alebo betón vytvárajú tienenie elektrického poľa Zeme, čím elektrické pole silne narušujú.

K zníženiu koncentrácie ľahkých záporných iónov dochádza všade tam, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí bez dobrého vetrania. Všade kde sú v prevádzke počítače a televízory… Sú celkom zničené v dôsledku fajčenia v miestnosti.

Významný je vplyv stavebných konštrukcií na koncentráciu iónov v interiéri. Najmenší vplyv majú prírodné materiály. Opačným extrémnym prípadom sú železobetónové objekty bez možnosti prirodzeného vetrania s klimatizáciou. V takýchto domoch sa už odporúča použitie umelého ionizátora. Tak isto používanie syntetických materiálov (umelé záclony, čalúnenie, koberce, umelohmotné tapety, podlahové krytiny z PVC) záporné ióny likviduje.

V miestnostiach s nedostatočnou koncentráciou aniónov máte pocit ospalosti, malátnosti a nedostatku kyslíka.
Dôležitý je pomer kladných a záporných iónov.

Pre predstavu – koncentrácie záporných iónov (aniónov) nachádzajúce sa v rôznych lokalitách:

– v kancelárii alebo v byte: 50 – 100 iónov/cm3

– na ulici v meste: 100 – 500 iónov/cm3

– v lese alebo pri mori: 1 000 – 5 000 iónov/cm3

– pri vodopádoch: 10 000 – 50 000 iónov/cm3

– po búrke: 20 000 – 75 000 iónov/cm3

Čo spôsobujú kladné ióny /katióny/?

Pri vysokej koncentrácii kladných iónov (katiónov) dochádza k ich vnikaniu do pľúc. Vdychovaním sa kladné ióny dostanú do krvi a do organizmu, kde môžu vyvolávať nepriaznivé reakcie, napríklad:

– znižovanie kapacity pľúc a schopnosť tela absorbovať kyslík.

– Sťahovanie hladkého svalstva, čo môže vyvolať migrénu, alergické reakcie, návaly horúčavy, bolesti v krku, prieduškový kašeľ, nevoľnosť či brušné kŕče.

– bolesti srdca, alergie, senná nádcha, nevoľnosť a nespavosť…

Preto je našou snahou používať v koncepte zdravého domu a teda aj zdravého interiéru riešenia, ktoré minimalizujú možnosti likvidácie záporných iónov. Koncentrácia iónov je potom hlavne závislá od ich množstva v okolí domu. Ak je v okolí domu málo záporných iónov a cítite vzduch ako nekvalitný, vtedy už odporúčame naozaj zvážiť aj použitie ionizátora. (Hlavne v zasmogovaných mestách.)

Využívanie zvýšenej koncentrácie záporných iónov má rôzne terapeutické účinky. Vdychovaním a vstrebávaním aniónov dochádza k obnoveniu prirodzenej telesnej rovnováhy a k detoxikácii organizmu. Ich pôsobenie má rad priaznivých účinkov:

– podpora liečby astmy, sennej nádchy, zápalov dutín a respiračných chorôb

– zlepšenie koncentrácie, vitality, produktivity práce

– regenerácia organizmu po fyzickej a duševnej námahe

– harmonizácia telesných funkcií s väzbou na psychiku

– podpora liečby migrén a depresívnych stavov

– posilnenie imunitného systému

atď…

V texte píšem, že záporné ióny likviduje aj klimatizácia. Dlhšiu dobu som sa snažil dopátrať, ako vzduch ovplyvňuje riadené vetranie s rekuperáciou (čo nie je síce klimatizácia, ale používa podobné rozvody vzduchu). Často ľudia vetranie pomocou rekuperácie aj z tohto dôvodu nechcú. Len nedávno som sa dopátral ku pár zdrojom, kde sa porovnávajú dva domy. V jednom sa vetralo oknami, v druhom cez vetraciu jednotku. Výsledkom bolo, že medzi domami nie sú zásadné rozdiely a skutočný obsah iónov závisí hlavne od vonkajšieho vzduchu. Ak si chcete podrobnejšie daný prieskum preštudovať, stiahnite si PDF s českým prekladom Kvalita vzduchu v místnostech pasivních domů.

Najväčší vplyv teda má na zloženie iónov v interiéri to, aké povrchy máte použité. Čím viac prírodných povrchov, bez chemických náterov a plastov, tým lepšie prostredie máte. Čiže odporúčame napríklad drevené podlahy, závesy a záclony z prírodných materiálov, poťahy na sedačkách z prírodných materiálov  a podobne. Samozrejme je to náročnejšie na údržbu a cenu, takže netreba ísť do extrémov, ale zamerajte sa hlavne na tie najväčšie plochy, lebo tie to ovplyvňujú najviac. Pár skriniek trebárs z plastovým povrchom nie je taký problém.

A hlavne, ak niekto u vás fajčí v interiéri, tak vám bude aj ionizátor na nič…


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.