Za luxus u nás v ateliéri považujeme hlavne kvalitnú vnútornú mikroklímu počas celého roka. Akýkoľvek pôdorysne a vzhľadovo dokonalý dom alebo byt, v ktorom vám bude v zime zima a v lete sa tam uvaríte, Vás nakoniec bude znervózňovať.
Toto je možné ovplyvniť správnou kombináciou stavebných materiálov a technického vybavenia domu, či bytu. Preto za dôležité kritériá považujeme:
1/ celoročne primeraná teplota – teplo v zime bez nákladného vykurovania a príjemne v lete bez klimatizácie.
2/ čistý vzduch aj v lokalitách s vysokou prašnosťou a alergénmi.
Tieto dva body zabezpečujú v zdravom bývaní princípy už dlhšiu dobu používané pri riešení nízkoenergetických a pasívnych domov a v súčasnosti domov A0:
– Použitie nadštandardných tepelných izolácií
– Použitie kvalitných okien
– Tienenie okien proti letnému prehrievaniu
– Použitie riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.
3/ primeraná relatívna vlhkosť vzduchu počas celého roka
Suchý vzduch sa často rieši v panelákoch a bytových domoch rôznymi zvlhčovačmi a práčkami vzduchu. Takéto riešenie v zdravom bývaní pripúšťame len v krajnom prípade. So zvlhčovačmi mám napríklad aj ja osobne zlé skúsenosti. Vyžadujú pravidelnú údržbu a v prípade jej nedodržania vo vode vo zvlhčovači vznikajú plesne, ktoré si rozprášite do vzduchu. Samotné zariadenia idú na elektriku a sú aj zdrojom mierneho hluku.
Preto v koncepte zdravého bývania jednoznačne musí byť vlhkosť vzduch regulovaná prirodzene vďaka vhodne použitým zabudovaným stavebným materiálom a správneho nastavenia režimov vetrania.
4/ dostatok záporných iónov v interiérovom vzduchu, ktoré zlepšujú psychický stav a kladne vplývajú na okysličovanie krvi a duševnú pohodu človeka.
Ionizácia vzduchu sa podobne ako vlhkosť vzduchu dá riešiť ionizátormi. Platí ale to isté čo pri zvlhčovačoch a určite je ideálne, keď nič podobné v dome alebo v byte nepotrebujete a váš interiér bude mať dostatok záporných iónov vo vzduchu aj bez ionizátora. Pritom často stačí dom zbytočne neprepchať povrchovými materiálmi, ktoré pri styku so vzduchom likvidujú záporné ióny a menia ich na pocitovo ťažké kladné ióny. (O tejto problematike pripravím samostatný článok)
Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂
Fero Lehocký
Tento článok je zo špeciálneho seriálu
Páčil sa vám?
Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.
Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:
Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
|