Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Luxus nie sú len “kľučky zo zlata”

Luxus nie sú len “kľučky zo zlata”

Za luxus u nás v ateliéri považujeme hlavne kvalitnú vnútornú mikroklímu počas celého roka. Akýkoľvek pôdorysne a vzhľadovo dokonalý dom alebo byt, v ktorom vám bude v zime zima a v lete sa tam uvaríte, Vás nakoniec bude znervózňovať.

Toto je možné ovplyvniť správnou kombináciou stavebných materiálov a technického vybavenia domu, či bytu. Preto za dôležité kritériá považujeme:

1/ celoročne primeraná teplota – teplo v zime bez nákladného vykurovania a príjemne v lete bez klimatizácie.

2/ čistý vzduch aj v lokalitách s vysokou prašnosťou a alergénmi.

Tieto dva body zabezpečujú v zdravom bývaní princípy už dlhšiu dobu používané pri riešení nízkoenergetických a pasívnych domov a v súčasnosti domov A0:

– Použitie nadštandardných tepelných izolácií

– Použitie kvalitných okien

– Tienenie okien proti letnému prehrievaniu

– Použitie riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.

3/ primeraná relatívna vlhkosť vzduchu počas celého roka

Suchý vzduch sa často rieši v panelákoch a bytových domoch rôznymi zvlhčovačmi a práčkami vzduchu. Takéto riešenie v zdravom bývaní pripúšťame len v krajnom prípade. So zvlhčovačmi mám napríklad aj ja osobne zlé skúsenosti. Vyžadujú pravidelnú údržbu a v prípade jej nedodržania vo vode vo zvlhčovači vznikajú plesne, ktoré si rozprášite do vzduchu. Samotné zariadenia idú na elektriku a sú aj zdrojom mierneho hluku.

Preto v koncepte zdravého bývania jednoznačne musí byť vlhkosť vzduch regulovaná prirodzene vďaka vhodne použitým zabudovaným stavebným materiálom a správneho nastavenia režimov vetrania.

4/ dostatok záporných iónov v interiérovom vzduchu, ktoré zlepšujú psychický stav a kladne vplývajú na okysličovanie krvi a duševnú pohodu človeka.

Ionizácia vzduchu sa podobne ako vlhkosť vzduchu dá riešiť ionizátormi. Platí ale to isté čo pri zvlhčovačoch a určite je ideálne, keď nič podobné v dome alebo v byte nepotrebujete a váš interiér bude mať dostatok záporných iónov vo vzduchu aj bez ionizátora. Pritom často stačí dom zbytočne neprepchať povrchovými materiálmi, ktoré pri styku so vzduchom likvidujú záporné ióny a menia ich na pocitovo ťažké kladné ióny. (O tejto problematike pripravím samostatný článok)


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.