Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Ako kúriť a zohrievať vodu?

Ako kúriť a zohrievať vodu?

Vykurovanie a ohrev teplej vody je veľmi diskutovaná téma s neskutočne rôznymi možnosťami a kombináciami. Prispôsobuje sa lokálnym podmienkam, pretože sú napríklad aj také lokality, kde je možné sa pripojiť na rôzne zbytkové odpadové teplo zo závodov, geotermálnych prameňov a podobne. Bežne sa využíva plyn, ale ten tiež nie je dostupný všade.

Najčastejší problém, s ktorým sa stretávame pri konzultovaní riešenia technológie do rodinných domov je, že ľudia sú „preinformovaní“. Zo všadiaľ sa na nás valí marketing výrobcov tepelných čerpadiel, solárnych kolektorov, rôznych dotácií, peletových kotlov, plynári tvrdia, že plyn je stále najvýhodnejší, ďalší strašia krízami…

Výsledok je, že často ľudia v dome požadujú prekombinované technológie, zbytočne predražené kvôli komplikovanému regulovaniu systémov. Požadujú rôzne super extra automatické vymoženosti, ktoré ak by náhodou vypli plyn, tak nahradí záložný systém číslo 9…ak vypadne systém 13..nahradí ho systém 4…

No trochu preháňam, ale nie je to ďaleko od reality 🙂
Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec – všetky systémy (aj plynové kotle), ktoré majú systém regulácie sú závislé na elektrike. Ak nepôjde elektrika, nepôjde ani plynový kotol, ani vodný výmenník s obehovým čerpadielkom z krbovej vložky. Nepôjde žiadne vodné podlahové vykurovanie aj kebyže bolo na tuhé palivo, lebo v súčasnosti sa už nerobia gravitačné (samospádové) vykurovacie systémy, ale vodu posúvajú obehové elektrické čerpadielka.

Pri výpadku elektriky funguje jedine krb alebo pec….ani pec na najmodernejšiu biomasu nebude fungovať teda s vodným vykurovaním… Riešením je samozrejme fotovoltaika s batériami, ale zase to len nabaľuje cenu.

Preto pri výbere vhodného riešenia pre Váš dom v prvom rade odporúčame ujasniť si podstatné otázky, načrtnuté vyššie.

Chcem alebo nechcem byť závislý na zdroji zvonku?

Ak áno, do akej miery, a či ho prípadne môžem v budúcnosti zmeniť?

Koľko som ochotný vykonať vlastnej práce kvôli vykurovaniu?

O čo ide?
Najrozšírenejšie možnosti vykurovania rozdelím podľa média – každé má svoje výhody alebo nevýhody. Vy možno budete výhody a nevýhody vnímať inak ako my v ateliéri:

1/ Voda

(vodné radiátory, vodné podlahové vykurovanie, vodné stenové alebo stropné vykurovanie)

Výhody:
Možné pripojiť akýkoľvek zdroj tepla teraz a aj v budúcnosti podľa situácie na trhu s cenami energií a zariadení možnosť vymeniť zdroj tepla za iný. Čiže vysoká variabilnosť zdroja energie…plyn, elektrika, kúrenie drevom…proste na čo si spomeniete..

Nevýhody:
Vždy je tu určité malé riziko prasknutia trubky. Bežne tieto systémy projektujeme už roky a zatiaľ nemáme žiadny negatívnu odozvu. Elektriku ale potrebujete aj tak minimálne na riadenie systému vždy.

2/ Priamovýhrevná elektrika:

elektrická podlahovka, infapanely, infrarohože do podlahy alebo podhľadu, elektrické radiátory…

Výhody:
Veľmi jednoduché riešenia a vstupné investície najmenšie. Pri správnom návrhu celého domu môže byť aj prevádzka pri terajších cenách zmysluplná.

Nevýhoda:
Riešenie je v podstate navždy (ak ho neprerobíte v budúcnosti) závislé na prísune elektriky a ste závislý na jej cene. A v súčasnosti je tento systém kvôli legislatíve a energetickej certifikácii veľmi ťažko použiteľný a iba v kombinácii s ďalšími “eko” systémami, čím sa vstupné náklady vo výsledku zvyšujú.

3/ Ohriaty vzduch fúkaný prirodzene (bez ventilátorov):

krb, krbová piecka, kachľová pec

Výhody:
Ak je všetko správne zrealizované, je tento spôsob úplne nezávislý od vonkajších vplyvov – napríklad plynová kríza, výpadok elektriky….jednoducho, je len na vás, či drevo do krbu alebo pece prihodíte. Takto nezávisle to ide ale len s kúrením. Ak chcete zohrievať takto cez výmenník aj vodu, to už zvyčajne riadi elektrika. Takže ak je vypnutá, nefunguje to, ako sa očakáva.

Nevýhody:
Ťažšie regulovateľná interiérová teplota. Vyžaduje to tréning a návyky. A hlavne vyžaduje pravidelné prikladanie dreva – teda váš čas. My toto považujeme za  vysoko nekomfortné riešenie a projekty s týmto riešením skoro vôbec nerobíme. Tým, že je to závislé od vášho času, treba brať do úvahy situácie, keď proste prihodiť do ohňa nemôžete (choroba, nutnosť ísť na dlhšie z domu a pod.)

4/ Teplovzdušné riadené vykurovanie (s ventilátormi):

napríklad teplovzdušné vykurovanie s rekuperáciou Atrea. Tento systém podrobnejšie popíšem v samostatnom článku.

Takže pouvažujte, či sa prikloníte ku komfortným moderným riešeniam alebo chcete byť nezávislý na vonkajších zdrojoch. Samozrejme dajú sa použiť aj kombinácie, a mať napríklad krb ako zálohu.

Doteraz som písal o tom, ako sú systémy komfortné na ovládanie, potrebu vašej práce pri ich obsluhe a nezávislosti od vonkajších zdrojov. Nevenoval som sa vôbec vplyvu jednotlivých systémov na zdravie človeka a ktorý považujem za horší a lepší. O konkrétnych riešeniach pripravujem špeciálne časti, kde sa povenujem viac aj vplyvu na zdravie. Ale o tom niekedy nabudúce… 🙂


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.