Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Poznáte najdôležitejší priestor v domoch a bytoch?

Poznáte najdôležitejší priestor v domoch a bytoch?

Podľa mňa je to spálňa.

V ideálnom bývaní má spálňa slúžiť na spánok a Vaše intímne chvíle. Strávite v nej zhruba tretinu života. Nemajú sa tu nachádzať žiadne zbytočnosti, ktoré narušujú tento priestor. Najčastejšie sa kvôli nedostatku priestoru v bytoch dávajú do spální skrine. Potom sa v nich uskladňuje od oblečenia až po nepoužívané elektrospotrebiče všetko možné.

Odporúčame preto riešiť skrine mimo spálne a to buď na chodbe alebo v samostatnom šatníku. Samozrejme, pri malých domoch a bytoch okolo 100m2 je toto často nerealizovateľné a šatníkové skrine sú súčasťou spální.

Šatníky sú obľúbené a zvyknú sa rôzne kombinovať s kúpeľňami priamo pri spálni.
Ak chcete komfort samostatnej kúpeľne a vlastného šatníka, je viacero možností ako to riešiť. Zamyslite sa nad tým, v akom vzájomnom režime s partnerom žijete. Ak vstávate ráno a chodíte spať večer v rovnakých časoch, je teoreticky jedno ako budú tieto priestory vzájomne pospájané. Ak ale jeden z Vás napríklad robí nočné alebo chodí do práce skôr, môže rušiť druhého v spánku. Vtedy určite nerobte spálňu prechodnou.

Jednoducho to popisujú nasledovné príklady:


01

Toto riešenie je časté a považujem ho osobne za najrušivejšie. Spálňa je prechodná a ak nechcete svojho partnera vyrušovať pri spánku, musíte medzi kúpeľňou, šatníkom a zvyškom domu chodiť “po špičkách”… Zároveň sú inštalácie z kúpeľne hneď za stenou, čo tiež spôsobuje určité rušenia, ak stena nie je akusticky vyriešená. Hádam nie je nič horšie ako spláchnuté WC uprostred tichej noci….

Ak už má byť zo spálne prístupná aj kúpeľňa a spálňa, je lepšie dať dvere blízko východu z spálne. Pre inšpiráciu si pozrite, ako to je riešené napríklad v jednom našom katalógovom projekte. Je to navrhnuté tak, že v prípade potreby sa dajú domontovať napríklad posuvné dvere a môžete spálňu oddeliť od bloku kúpeľne so šatníkom a pobehovať medzi nimi: Rodinný dom INARDEX 003-S 


02

Lepšie riešenie. Môžete za sebou zavrieť dvere na šatníku a ďalšie dvere do kúpeľne znížia aj hlučnosť, ktorá ruší spálňu len jednými dverami v predošlej možnosti. Môžete sa v kľude pripraviť do práce. Samozrejme, ak pár krát napríklad vybiehate do kuchyne, pretože Vám zovrela voda na rannú kávu alebo čaj, tak prechádzate stále cez spálňu. Ani toto stále nie je úplne ideálne.

Takúto situáciu ale mierne vylepšenú (posteľ je trochu za rohom) má napríklad spálňa na poschodí Rodinného domu v Trenčianskej Turnej.

Toto riešenie je aj v Rodinnom dome v Soblahove, kde sú takto riešené dokonca aj detské izby so spoločným šatníkom a kúpeľňou detí.


03

Riešenie 03 považujem tiež za zaujímavé, hoci nemusí každému vyhovovať. Vyjdete ráno zo spálne a od tej chvíle sa tam nemusíte ukázať a nerušíte partnera napríklad po nočnej…Samozrejme kúpeľňa je len pre Vás a v dome by mala byť ďalšia. Ide o schému a či použijete posuvné dvere, alebo niekde dvere vôbec nedáte, závisí od Vašich špecifických požiadaviek.

Tento princíp (najprv sa vstupuje do šatkovej časti) sme napríklad použili v Rodinnom dome v Opatovej. Akurát bez kúpeľne.

A rovnako tento princíp sme použili aj v jednom dome z nášho staršieho katalógu: Rodinný dom  ZD-015.


Svojím spôsobom ale vyššie popísané riešenia sú svojím spôsobom luxusom, pretože vyžadujú v dome ďalšiu kúpeľňu pre deti.

Veľkosť spálne

Spálňa má normou určenú minimálnu plochu 14m2 (zároveň sa odporúča 16m2). Tieto minimálne hodnoty zabezpečia dostatočný normový objem vzduchu pre dve dospelé osoby na spánok. Z vlastnej skúsenosti pri klasickom vetraní oknami v bežnom dome osobne odporúčam mať tieto plochy väčšie. Vyhnete sa častému nepríjemnému vetraniu vydýchaného vzduchu počas spánku. Hlavne v zimných mesiacoch, keď si nechcete púšťať do izby studený vzduch.

V koncepte zdravého bývania je súčasťou domu riadené vetranie s rekuperáciou tepla. V prípade riadeného vetrania je aj menšia plocha dostatočná. Môžem si preto dovoliť navrhovať aj menšie spálne. Len nezabudnite na prípadný priestor pre detskú postieľku.

Podrobnejšie sa problematike samotnej veľkosti spální a izieb venujem v tomto článku .

Zdravé spanie

Spomínal som, že v zdravej spálni sa nemajú nachádzať zbytočnosti. Medzi ne patria samozrejme aj zdroje elektrosmogu ako televízor, rádio, počítač… V súčasnosti je častá požiadavka na umiestňovanie LCD televízorov na stenu oproti posteli. Niekedy sa mi to podarí vyhovoriť, inokedy nie… Je ale predpoklad, že spálňa je z celého domu z pohľadu elektrosmogu na tom aj tak najlepšie.

V dome ale máte ďalšie spálne – Detské izby

Tie sú v súčasnosti doslova „nabité“ technológiami od počítača až po najnovšiu hernú konzolu Playstation…alebo ako sa to teraz volá…. Na 90 percent sa vám nepodarí deti odhovoriť od toho, aby sa toho zbavili. Za zváženie preto stojí pre 2 deti nerealizovať dve samostatné detské izby, ale spraviť kľudnú detskú spálňu pre obidve deti, ktorá bude slúžiť na odpočinok a jednu spoločnú detskú herňu – pracovňu. Aspoň pokiaľ sú deti malé. A večer môžu aspoň pokecať v posteli a budú nútené sa medzi sebou dohodnúť v prípade konfliktov v spoločnej izbe.  Pri väčších domoch môžu mať samozrejme deti spálne samostatné.

Samozrejme “v boji proti elektrosmogu” pomôže aj špeciálna elektroinštalácia. Ale o nej popíšem viac v niektorej ďalšej časti seriálu.

Možno ste si pri nadpise tohoto článku povedali, že najdôležitejšia je kuchyňa alebo obývačka. Každý máme samozrejme iné priority. Obývačka a kuchyňa sú spoločenské priestory. Každý na ne zvyčajne kladie vysoké nároky. Na toto nemusím nikoho upozorňovať. Ale často sa na priestory, do ktorých “nepúšťame návštevy” zanedbávajú na úkor iných. Hoci zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Chcel som vás preto na toto jednoducho upozorniť.


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.