Seriál článkov pre prihlásených čitateľov > Ako vybrať drevenú fasádu?

Ako vybrať drevenú fasádu?

Pár krát som už spomínal, že odporúčame pre drevodomy difúzne otvorené obvodové steny. Najlepšie fungujú v tomto princípe fasády, ktoré sú prevetrávané. Prevetrávanie sa dosahuje na fasádach rôznymi obkladmi s vetranou dutinou za nimi. Najčastejšie sú to drevené fasády. Tie sa samozrejme využívajú aj pri murovaných domoch, ale pre drevodomy sú priam stvorené.

Drevený obklad môže byť veľmi rôznorodého prevedenia, čo následne vplýva na veľa faktorov. V tomto článku popisujem len pár základných bodov, ako sa rozhodovať pri výbere dreveného obkladu. Ide pritom o body pre v súčasnosti najbežnejšie používané obklady.

1/ Natierať alebo nenatierať ?

Často sa v praxi stretávame na Slovensku s obavami z údržby drevených obkladov. Drevo je prírodný materiál a podlieha vplyvom počasia – hlavne v čase mení farebnosť, bledne, sivie a podobne.
Keď je správne použité a prevetrávané, je pritom jeho životnosť vysoká. Osobne mi nevadí, keď drevo „starne“ a mení sa v čase.

Častá je ale požiadavka, aby obklad vyzeral stále tak, akoby ho práve namontovali. Toto od dreva bez povrchovej úpravy nečakajte. Ak chcete, aby drevo vyzeralo stále ako nové, je nutné drevo v pravidelných intervaloch natierať. Zvyčajne po cca. 5-8 rokoch podľa typu náteru a dreviny.

Toto si dobre zvážte, pretože ak obklad raz natriete, už budete musieť náter pravidelne obnovovať. Samozrejme to závisí aj od zvoleného dreva. Napríklad termodrevo starne inak ako tepelne neupravované drevo.

Rozhodnite sa preto, či chcete obklad natierať alebo nie. Má to vplyv na výber dreva. Niektoré dreviny sú vhodné nechať bez náteru, iné nie. V prípade rozhodnutia bez náteru je dôležité vybrať také, ktoré prirodzene zvetrajú a zošednú.

Hlavne aj keď tu ukážem pár fotiek, skúste si podobné obklady popozerať naživo.

Ja na svojom dome určite obklad nenatriem…

Fotky nižšie sú zo smrekového obkladu, ktorý bol natretý pred pár rokmi a už mal byť znova natieraný… Bude potrebné obrúsiť starý náter a urobiť nový. Náter nikdy nedegraduje rovnomerne, sú miesta, kde drží lepšie a naopak horšie:

2/ Kde a ako drevo použiť

Toto priamo súvisí s predošlým bodom. Ak sa drevo rozhodnete nenatierať, musíte akceptovať nasledovný fakt:

Drevo na fasáde podlieha rôznym poveternostným vplyvom a je dôležité aj to, kde a ako sa použije. Pre rovnomerné zostarnutie fasády je ideálne, keď je stena „likvidovaná“ vplyvom počasia všade rovnako. Toto sa dá zvyčajne dosiahnuť najlepšie na čistej stavbe – „kocke“. Ale nie každý chce bývať v kocke 🙂

Všade inde, kde sú balkóny, presahy striech, rôzne členitosti je rovnomerné starnutie fasády nereálne. Drevo, ktoré je chránené pod presahom strechy je vždy menej zničené. Lebo je chránené pred UV žiarením zo Slnka a pred dažďom. Už len malý presah napríklad 4cm oplechovania parapetu sa prejaví po roku tým, že pod parapetom bude drevo ešte nezošednuté.

Najlepšie to ukazujú nasledovné fotky.

Najviac preslnené fasády sú vyblednuté, naopak časti, ktoré sú najdlhšie v tieni sú tmavšie.

Na nasledovnej fotke jasne vidno, že vodorovné oplechovanie jednotlivých poschodí chráni drevený obklad pred vodou a slnkom a zachováva si dlhšie pôvodné sfarbenie:

 3/ S medzerami alebo plný obklad ?

Ak sa  používa plný uzavretý obklad ( „pero-drážka“ alebo prekladané dosky cez seba),  vtedy je prevetrávanie fasády len pri teréne a potom pod strechou.

Druhá možnosť je, že každá doska je samostatne osadená s malou medzerou od ďalšej.

Výhodou riešenia s medzerami je lepšie prevetranie fasády a vyššia cirkulácia vzduchu medzi doskami. Táto cirkulácia vzduchu je nepríjemná pre hmyz, preto v takejto fasáde je oveľa menšia pravdepodobnosť, že sa tam zahniezdia napríklad osy. Ale nie je to úplne nemožné.

Osobne preto odporúčam radšej riešenie s medzerami medzi doskami. Je síce náročnejšie na realizáciu, ale vyzerá elegantnejšie a osi majú menšiu šancu 🙂

Ukážka vzorky z výstavy s obkladom s medzerami:

Ukážka vzorky z výstavy „pero-drážka“:

Ukážka zaujímavej vzorky z výstavy „pero-drážka“, ktorá prefarbením spoja na čierno imituje medzeru:

Ukážka plného obkladu pomocou prekrývania dosiek:

4/ Zvislo alebo vodorovne

Toto je hlavne o tom, čo sa vám viac páči. Rozdiely sú ale aj v technickom prevedení. Zvislý obklad je v princípe najjednoduchší, pretože sa dá robiť z obyčajných dosiek. Nemusia mať šikmé skosenia na odtok vody ako vodorovné. Celkovo je ale takýto obklad hrubší, pretože je potrebný jeden nosný rošt naviac. Niekedy preto práve kvôli väčšej hrúbke nemusí byť zvislý obklad vhodný.
Napríklad sa kvôli nemu zmestí len menej tepelnej izolácie, ak sa dáva len čiastočne do stien z omietkou.

Niektoré publikácie dokonca uvádzajú, že zvislý obklad má vyššiu životnosť vďaka tomu, že dažďová voda steká po doskách v smere žiliek dreva. Pri vodorovnom steká voda kolmo na žilky a vymýva tak viac lignínu a drevo viac degraduje.

Dve ukážky nižšie.

Zvislé dosky:

Vodorovné dosky:

5/ Riešenie detailov

Samotné detaily riešenia drevenej fasády môžu byť pri každom prevedení rôzne a majú tak vplyv aj na celkový vzhľad domu. Odporúčame preto sa dohodnúť s architektom alebo realizátorom aj na týchto veciach, aby ste po realizácii niektorého detailu nezažili sklamanie.

Napríklad pri omietkach zvyčajne stačí vybrať štruktúru a farebnosť a ostenia okolo okien sa riešia väčšinou rovnako. Na ukážkach nižšie ale môžete vidieť, že principiálne rovnaký vodorovný obklad môže mať ostenia okien riešené rôznorodo

– zopár najčastejších riešení:

Vodorovné prebehnutie dosiek za roh:

Jedna široká doska okolo ostenia:

Omietnuté ostenie na murovanej stavbe – obklad je len naložený na fasáde:

Rovnako široké dosky, ale zvislo v ostení:

Záverečné zhrnutie – prejdite si nasledovné otázky so svojím architektom:
1/ Chcem natierať alebo nenatierať? Nevadí mi prirodzené starnutie dreva?

2/ Kde všade obklad použiť, pretože to má vplyv na rozdielne opotrebovanie obkladu…

3/ S medzerami alebo plný obklad ?

4/ Zvislo alebo vodorovne ? Prípadne šikmo?

5/ Prejdite si detaily – hlavne:

  • ostenia okien (napojenie okien)
  • napojenie v rohoch stien
  • napojenie s omietkou alebo iným typom obkladu
  • detaily pod strechou

Tieto otázky majú potom vplyv na výber dreviny, šírku dosiek a podobne.


Ukážky realizácií našich domov s drevenými fasádami

334 Rodinný dom, Banská Bystrica


438 Rodinný dom, Trenčianska Turná


443 Rodinný dom, Oravská Jasenica


ZD 001 Rodinný dom, Kováčová

Ide o realizáciu nášho katalógového rodinného domu INARDEX 001-M Platanus, kde sme robili mierne úpravy s riešení strechy a aj úpravy dispozície.


329 Víkendový rodinný dom, Horná Súča


Ďalšie inšpirácie

Viac inšpirácií s drevenými fasádami si pozrite medzi našimi projektami na mieru a katalógovými projektami.


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký

architekti - fero lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

.