Seriál článkov pre prihlásených čitateľov » Ako na ďalšie priestory v interiéri domov a bytov?

Ako na ďalšie priestory v interiéri domov a bytov?


Obývačka, kuchyňa, jedáleň

Je moderné mať otvorenú obývačku s kuchyňou a jedálňou. Aj v bytoch to ľudia tak chcú prerobiť a búrajú priečky.  Vyzerá to výborne na fotkách v časopisoch a otvorené priestory sú samozrejme príjemné. Toto lákavé riešenie má svoje úskalia. Môže vám napríklad vadiť hluk a pachy z kuchyne. Hoci ak máte dobre vyriešený digestor a vetranie, pachy už zvyčajne problém nie sú.

Ak s podobným riešením nemáte osobnú skúsenosť, pouvažujte preto nad tým, akým spôsobom využívate kuchyňu a obývačku teraz. My preferujeme riešenia, kde kuchyňa je síce súčasťou otvorenejšieho priestoru, ale zároveň je aj „trochu bokom“.


Ukážka z interiéru, kde sme v dome použili práve tento prístup. Obývačka je síce spojená s kuchyňou, ale je “za rohom”. Viac fotiek tohoto domu a jeho interiéru si môžete pozrieť tu:
Foto domu zvonku – Rodinný dom, Trenčianska Turná
Interiér – Rodinný dom, Trenčianska Turná

Rovnaký princíp je použitý aj na našom asi najobľúbenejšom prízemnom katalógovom dome  INARDEX 001-M  (a INARDEX 002-N ako zrkadlená verzia).

Pôdorys z projektu 001-M:
Projekt domu 001-S

Pre lepšiu predstavu sa môžete po interiéri tohoto domu prejsť. Kolegyne z nášho interiérového štúdia pripravili pre lepšiu predstavu pekne zariadený dom 🙂

VIRTUÁLNA PREHLIADKA 001-M


Barový pult

Ďalším lákadlom v interiéri otvorených priestorov sú barové pulty. Viacero ľudí ho vysnívalo, spravili a nakoniec ho reálne nepoužívajú… Ak ste barový pult doteraz nemali, dovolím si tvrdiť, že ho pravdepodobne nebudete často využívať ani vy.


Vyšší strop

Pri väčších otvorených priestoroch (cca. cez 50m2) odporúčame hlavne pri projektoch na mieru navrhovať vyššiu výšku ako je štandardných 2,6m. Už 15-25cm naviac pomôže lepšiemu pocitu z priestoru. Plošne veľké priestory môžu pri bežných výškach navodzovať pocit stiesnenosti. Akurát potom pozor na akustiku a ozvenu v priestore. V starších bytových domoch v centrách miest sú stropy často vyššie alebo sa dajú zvýšiť vybúraním podhľadov a ich posunutím vyššie alebo úplným vynechaním. Pozor ale pri úplnom zrušení týchto podhľadov v starých bytoch, aby ste viac nepočuli zhora susedov ako pred tým.

Ukážka rezu  z  projektu a fotka rodinného domu v Zamarovciach, kde je zvihnutie až na 3,66m:


WC

Máte doma viac chlapov? Pouvažujte o osadení pisoára. Je to síce neštandardné riešenie, ale zaujímavé hlavne kvôli nižšej spotrebe vody a povedzme si pravdu aj väčšej pravdepodobnosti „trafenia sa pri malej potrebe“ – a s tým súvisí aj hygiena a čistenie WC.


Práčka

Práčka sa v rodinných domoch umiestňuje v rôznych priestoroch: priamo v kúpeľni, v technickej miestnosti pri kotli, v špeciálnej práčovni so sušiarňou, prípadne priamo v kuchyni (čo je skôr výsada stiesnených priestorov v bytoch).Pri predstave rodinného domu zvyčajne každého napadne, že sa zrealizuje špeciálna práčovňa.

Odporúčame priestor na práčku umiestňovať tak, aby bol čo najbližšie ku kúpeľni. Je ideálne hodiť špinavé prádlo večer priamo do koša. Ak to nie je možné, vyčleňte si v kúpeľni aspoň priestor pre kôš na prádlo.
V pár projektoch sme riešili celkom zaujímavé spôsoby ako dostať prádlo do samostatnej práčovne.

Pri poschodových domoch je známy zhoz prádla. Práčovňa musí byť v tom prípade pod kúpeľňou.

Ukážka, ako je možné zhoz prádla interovať do kúpeľne:

 

Pri prízemných domoch samozrejme zhoz robiť nie je odkiaľ. Preto to zvyčajne odporúčame riešiť tak, že práčovňa je vedľa kúpeľne a realizuje sa malý otvor s dvierkami v stene priamo nad košom na prádlo. Nábytková skrinka na kôš je samozrejme spravená tak, aby nebola možnosť pohľadu z práčovne do kúpeľne.

Na tejto ukážke je to zrealizované ešte jednoduchšie – iba otvor v stene bez dvierok. Ide o Rodinný dom v Trenčianskej Turnej:

 

Tieto vylepšenia si v prípade rôznych katalógových projektov domov musíte dohodnúť vopred, pretože takéto niečo tam na 99 percent nie je naprojektované alebo ustriehnuť realizáciu priamo na stavbe. Pri našich katalógových projektoch robíme bežne zmeny podľa želaní klientov, takže aj katalógové domy u nás si môžete na tieto vychytávky pripraviť. Ak samozrejme v niektorých už časť z tohoto je zakomponovaná. Pri indiviuálnych projektoch to už samozrejme nie je žiadny problém.

Kde dať práčku v poschodovom dome?

Funkcie izieb v dome sa môžu v čase meniť. Spálňa môže byť preto zo začiatku na poschodí a neskôr napríklad na dôchodku na prízemí. Z tohoto dôvodu odporúčame mať možnosť umiestniť práčku aj na prízemí a aj na poschodí. Stačí zrealizovať prípravu na vodu a kanalizáciu.
Hlavne sa zamyslite ako „postupuje“ prádlo vo vašej rodine…. Od uloženia do koša, pretriedenia do práčky, vysušenia, prípadného žehlenia až po odloženie do skríň.


Balkóny a terasy na poschodí

Ak ste už bývali v rodinnom dome a balkón ste využívali aj inak ako na sušenie prádla, tak túto časť môžete preskočiť.

Naša skúsenosť  a aj skúsenosť ľudí, čo v domoch už bývali je, že sa balkóny v rodinnom dome využívajú na 90 percent práve iba na sušenie prádla, hlavne ak je práčka na poschodí. Ak je práčka na prízemí, prádlo sa môže sušiť na záhrade. Ak ste doteraz bývali v byte, tak ste na balkón zvyknutí. Je to ale z dôvodu, že nemáte záhradu.

Pre ostatné činnosti, ako trebárs opaľovanie sa, máte záhradu. Len na účel sušenia prádla balkón budovať neodporúčame z viacerých dôvodov. Balkón je zvyčajne technická komplikácia a tepelný most. Považujeme za lepšie riešenie vyriešiť stály priestor na sušenie prádla, hneď pri práčke. Prečo? Pretože aj tak ho potrebujeme v zimných mesiacoch a počas daždivých dní…. A ak máte sušičku prádla, tak toho sušenia mimo nej nie je až tak veľa.

Dobre preto zvážte, či investícia do balkónu má pre Vás opodstatnenie. V stavebníctve už roky existujú časti stavieb, na ktoré neexistujú lacné kvalitné technické riešenia. Balkón by podľa nás v ateliéri kandidoval na vedúce priečky…


Želám Vám pekný zvyšok dňa 🙂

Fero Lehocký


Tento článok je zo špeciálneho seriálu

Páčil sa vám?

Tento článok je súčasťou nášho bezplatného seriálu iba pre prihlásených čitateľov. Dostať ku týmto článkom sa dá iba priamo z mailov, ktoré posielame prihláseným čitateľom, alebo ak vám ich niekto známy prepošle… Nie ste ešte prihlásený a dostali ste sa sem náhodne alebo na odporučenie a chcete viac takýchto článkov? Prihláste sa hneď teraz nižšie. Priložíme vám rovno aj všetky naše e-knihy zdarma o rodinných domoch a interiéroch.

Chcem špeciálny seriál + e-knihy zdarma:

Žiadne skryté poplatky. SPAM nerobím lebo ho sám neznášam. Pošlem vám mail, v ktorom popíšem, ako si stiahnete E-knihy. Ale potrebujem kvôli zákonom od vás súhlas. Stlačením tlačidla vyššie súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

.